Rozhovory
Rozhovor se Zdeňkem Surým
Krásný večer všem, dnešní rozhovor nebude ani tak moc s hráčem, jako spíše s rozhodčím, organizátorem a hlavně majitelem Rishady Zdeňkem Surým, přeju vám příjemné čtení...
Jméno | Zdeněk Surý |
Přezdívka | Zelenáč |
Věk | 31 let |
Lifetime PT points | 0 |
Největší úspěch | --- |
Profese | majitel eshopu Rishada.cz |
Bydliště | Brno |
Čau Zelenáči, řekneš nám v krátkosti něco zajímavého o sobě?
Čau, je mi 31 a jsem z Brna. Magic hraju od roku 1995, ale žádný výrazný úspěch jsem nezaznamenal, možná tak 3x Top 8 na Vintage mistrovství, kde se tehdy dávaly Moxy. Dále provozuju eshop rishada.cz, dělám tournament organizátora, pořádám magicový tábor a ve zbytku času pořádám ještě techno parties.
Ty jsi postupně od hraní přešel k rozhodcování a pak sis založil eshop, co tě k těmto rozhodnutím vedlo?
K rozhodcování mě původně přiměl Ivan Stanoev, v roce 2000 jsem si udělal testy na GP Florencie, abych mohl pískat v rytíři, kde jsem tehdy pracoval. Postupně jsem zjistil, že jsem výrazně lepší rozhodčí, než hráč, tak jsem u toho zůstal. A k tomu eshopu jsem se propracoval postupně. S magicem jsem obchodoval od začátku, na střední a na vysoké jsem pak pracoval pro rytíře, ale celou dobu jsem snil o vlastním shopu. Ten jsem si po vysoké škole nakonec založil a letos přibude i poslední kousek do skládačky a tím bude kamenná prodejna a klub.
Takže se máme na co těšit, ale o tom až později. Zkusíme začít u toho rozhodcování. Určitě si nebyl judge jen v rytíři.
To máš pravdu, jako rozhodčí jsem se zúčastnil 7 Pro Tourů, 22 Grand Prix, 8 Mistrovství republiky.
V ČR není moc hráčů, kteří by byli na takovém počtu těchto turnajů, jenže teď si každý řekne, že dostat se na PT jako hráč je určitě těžší než dostat se tam jako judge, je tomu opravdu tak?
Dřív to tak rozhodně bylo, na PT bylo potřeba mraky rozhodčích na side eventy. Dnes je pro pískání PT potřeba minimálně level 3 a rozhodčích je potřeba jen maličko. Obecně si myslím, že změna fungování PT byla ke škodě jak hráčům, tak rozhodčím a vlastně celé komunitě.
Myslíš z důvodu zrušení side eventů? Na druhou stranu přibylo hodně GPček, takže to nahradí několikanásobně ty zrušené side eventy na Pro Tourech.
Vnímal jsem Pro Tour jako největší možný svátek magicu, main event měl obrovské publikum, některé side eventy byly pomalu na úrovni menšího GP. Množství side eventů je dnes třeba stejné, ale tolik zajímavých turnajů na jedné akci se už nevidí. I když třeba GP Paříž letos vypadá mimořádně slibně :).
Když už jsme se dostali k těm side eventům, co říkáš, na organizátora (Gordian Knot Games) GP Praha? Side eventy nikdo nechtěl hrát, protože dát za draft 500Kč nebo za dvojku 350Kč je blbost.
Side eventy byly předražené, o tom není diskuze. Hráči mají v zásadě dvě možnosti, co s tím dělat: 1. side eventy nehrát, to je vždycky nejúčinnější a míří to přímo na organizátora, Gordian Knot Games. A potom napsat o tom zprávu přímo Wizárdům. 2. Napsat organizátorovi, ale to nemá význam, ten moc dobře ví, co dělá a zjevně se mu to vyplácí.
Teď se vraťme zpátky k rozhodcování. Jaký je rozdíl v tom být jako judge třeba na PTQ a na GP?
Řekl bych, ze soudcování na PTQ má vyšší úroveň, než na GP. Na PTQ se člověk připravuje dlouho dopředu, věnuje mu víc pozornosti, na rozhodčí je více vidět. Na GP dostane rozhodčí, zejména na neděli, přidělen často turnaj na poslední chvíli. Někdy změní rozhodčí roli i několikrát za den. Příprava pak není a nemůže být stoprocentní.
Když vím, že budu za dva měsíce dělat team leadera deck checku na modernovém PTQ, nastuduju si balíky, interakce a připravím se na vedení teamu. Zatímco v neděli na GP to může být tak, že dělám dopoledne deck checky na sealed decku, přes oběd zaskočím za někoho na Super Sunday Series a odpoledne dělám Head judge legacy.
To, že na GPčkách mají rozhodčí více práce, než jen rozhodcovat main event je jasné, kterou práci máš nejradši a kterou naopak moc nechceš dostat?
Je mi to v zásadě jedno, za život už jsem dělal na GP všechny role vyjma hlavního rozhodčího main eventu. Moc nemusím floor teamy. Když je jednoduchý formát a nikdo nechce žádné rulingy, tak rozhodčí jen chodí celou dobu po flooru a je vděčný za každé vyrušení či zajímavou otázku od hráčů.
Občas od rozhodčích slýchávám opravdu zajímavé historky ohledně situací na turnaji, máš nějakou, která ti utkvěla v paměti?
Nejšílenější situace byla na Bazaar of Moxen, kdy si mě jeden z hráčů zavolal, že si soupeř pravděpodobně líznul extra. Jeden z hráčů byl Španěl, druhý Ital a s angličtinou měli problém oba. Hrála se Vintage, proběhly nějaké Merchant Scroly, Gifty, Brainstormy, Fetchky, atd. Počítání bylo opravdu zdlouhavé a složité. Ve finále se ukázalo, že oba hráči vůbec nedávají pozor na hru a nejen, že si soupeř líznul extra, ale dokonce odehrál celá dvě kola navíc! Jeden z hráčů byl tedy ve svém druhém a jeho soupeř chtěl právě začít své páté.
:D Teď se tě zeptám, jak dlouho si řešil, že si Rishadu založíš, než se tak opravdu stalo?
1 rok.
A co všechno si pro to musel udělat?
Odstěhoval jsem se z Brna, společně s Jirkou Kopáčkem jsme tehdy rozjížděli ve Vyškově klub Arkadyn. První rok jsem bydlel v herně ve spacáku. Ze začátku bylo potřeba pracovat 10-12 hodin denně 7 dní v týdnu. Teď, po 5 letech, už je to lepší, občas si i na víkend čas udělám, předloni jsem měl dokonce i dovolenou. Celou tu dobu bydlím s kartama, v podstatě u mě neexistuje žádné soukromí, protože se zákazníci staví pro zboží klidně i v pátek v deset večer nebo v sobotu dopoledne. Naštěstí s kamennou prodejnou tenhle blázinec skončí!
Už se ví nějaké podrobnější info ohledně kamenné prodejny?
Bude samozřejmě v Brně kousek od centra (dvě zastávky tramvají od České nebo od hlavního nádraží, na Antonína Slavíka). Počítáme s kapacitou 50 míst. Součástí bude i nekuřácká kavárna a bar s nealkem, pivkem a kvalitním moravským vínem. Otevírat bychom chtěli v únoru. Prostor teď výrazným způsobem rekonstruujeme a ve stavařině se termíny moc nedrží, takže ten únor je spíš zbožné přání, ale uvidíme :).
A na koho se můžeme těšit za pultem? Budeš tam i ty?
Těším se, že budu po večerech roznášet drinky a točit piva, to mě baví, ale přes den mám příliš mnoho práce s byrokracií kolem Rishady. Za pultem tak spíš potkáte Kubu Roha nebo Soňu :).
Takže je dost možné, že se hráči mohou těšit i na nějaké noční turnájky nebo vícedenní akce?
Noční turnaje budou tak 3x týdně. K nám chodí spíš starší hráči, vysokoškoláci a zaměstnaní. Turnaje budeme začínat kolem šesté a končit kolem půlnoci. Je to dost noční :)? Vícedenní akce rozhodně budou. Moje srdcovka je třídenní casual RishadaCon v Miroslavi, ale vymýšlíme větší projekt pro turnajové hráče: víkendovku spojenou s PTQ dimenzovanou na 200+ hráčů. Aktuálně jsme ve fázi shánění prostorů.
Koukám, že se máme na co těšit.
Rozhodně. Na Rishadě nezahálíme.
Jak si sám řekl, tak si za posledních 5 let měl akorát jednou dovolenou, jinak maximálně tak trochu času o víkendu. Jaké to je na psychiku? Hodně lidí už by se zbláznilo. Nejhorší musí být asi fakt, že si prostě nemůžeš říct "já to kašlu" a 14 dní nic nedělat, jinak by se ti všechno zhroutilo, jak domeček z karet.
No je to na zblbnutí. Řeším to dvěma extrémama: 1. krátkodobý intenzivní pobyt v meditačním centru 2. ještě intenzivnější kalba s kamarády. Obojí funguje jako reset. Dál už to takhle ale moc táhnout nejde, takže aktuálně největší téma je, jak předat část odpovědnosti jiným. Naštěstí mám štěstí na kvalitní kolegy a zaměstnance, takže je to na dobré cestě :).
Takže nějaký sen o tom, jak by to za pár let mohlo vypadat, tam ještě je, že?
Jasně. Jednou bychom mohli pořádat česká GP a dvakrát do roka dělat modernové turnaje pro 800 lidí. Když to zvládli kluci z ffmtg ve Francii, tak proč ne my u nás!?
Tak to doufám, že to neskončí jen u snu, ale stane se to časem realitou. Poslední téma, které mě zajímá je magicový tábor. Víme, že si byl první, kdo to realizoval, jak to vzniklo?
Vymysleli jsme to s Milanem Fajmonem, když nás jeden rok požádal kamarád, abychom mu na týden pohlídali tábořiště, které nedokázali nikomu pronajmout. Tak jsme se tam týden poflakovali, aby jim někdo neukradl stany, a během té doby jsme stvořili tenhle koncept.
Kolik už těch táborů bylo a jak to na nich vlastně vypadá?
Letos děláme devátý ročník. Účasti jsou víceméně vyrovnané – 40-60 dětí. Vždycky hrajeme nějaký příběh. Děcka jsou mladí mágové, co se učí kouzlit, od nás dostávají postupně další a další kouzla (karty) a trénují proti sobě navzájem. Zároveň s tím hrajem příběhové hry v lese. Výsledky turnajů i her se sčítají. Snažíme se jim ukázat celou šířku magicu, takže krom sealedů si dají i pár draftů, grand melee, archenemy, 2HG, prostě na co je zrovna čas a nálada. Vzhledem k tomu, že má tábor v zádech Rishadu, tak máme možnosti poměrně neomezené. Jinak spoustu fotek z minulých ročníků najdete na www.mtgtabor.cz.
No a jak je to s těma dětma po táboře, zůstavají u magiců nebo ten tábor braly jen jako jakýkoliv jiný tábor?
Většina jich u magicu zůstane. Baví mě, když je pak během roku potkávám na turnajích. Ostatně nemálo moravských rozhodčích a GP hráčů začalo u nás na táboře. Však taky „děckám“ z prvního ročníku táhne na pětadvacet.
Tak můžeš mi vyjmenovat pár známějších hráčů nebo rozhodčích, kteří odstartovali svou kariéru u tebe na táboře?
Tak třeba Lukáš Zeizinger, Jakub Roh, Lukáš Jurníček.
Z rozhovoru jde vidět, že toho máš během roku opravdu hodně, takže já ti moc díky za čas, kterého máš už tak málo, na rozhovor a přeju ti hodně štěstí a ať ti šlape obchod jak má.
Taky díky! Měj se.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.