Rozhovory
Rozhovor se Štěpánem Herynkem
Ahoj Štěpáne, děkuju, že ses uvolil k rozhovoru pro cmus! V pražské magicové komunitě jsi známý především jako propagátor formátu Premodern, tedy nerotujícícho constructed formátu s kartami od čtvrté edice do Onslaught bloku. Platí i u tebe, že jedním z důvodů, proč máš tenhle formát v oblibě, je to, že jsi někdy během této doby s Magicem začínal?
Ahoj, já děkuju za příležitost podělit se o svoje dojmy nejenom z formátu Premodern. Určitě pro mě je jedním z důvodů, proč mám Premodern tak rád, právě to, že jsem v době, kdy tyto karty vycházely, začínal s Magicem. Musím se ale přiznat, že první karty jsem držel v ruce až v roce 2001, takže až takový pamětník nejsem. V té době mi bylo 6 let a s rodičema jsme jeli na návštěvu ke známým na chalupu. Kamarád Kryštof mi na chalupě ukázal Magicy, které akorát dostal k sedmým narozeninám - a bylo hotovo. Pokud jsme na chalupě dělali něco jiného, než hráli pořád dokola Starter kit sedmé edice, tak si to nepamatuju. Asi měsíc potom jsem měl sedmé narozeniny já a dostal jsem Starter 2000 game box. Takže tak jsem se dostal k Magicu.
Na co z téhle doby nejvíc vzpomínáš? Chodil jsi někam na turnaje nebo spíš hrál jen s kamarády?
Nejvíc asi vzpomínám na hraní Magicu na táborech a letních dovolených, kde jsme s kamarády vyměňovali karty a hráli svoje vlastní „turnaje“. Jinak jako dítě jsem s rodičema bydlel na vesnici, kde moc nebylo s kým hrát, takže doma se mnou obětavě ze začátku hrál jenom táta. Pamatuju si dokonce, jak jsem ho poprvé porazil – hráli jsme trochu upravené balíčky ze Starter kitu a já jsem měl to štěstí, že jsem v danou chvíli v knihovně měl víc karet. Ani jsme tehdy nevěděli, že když si hráč nemá co líznout, tak prohrál. Situace na stole ale byla taková, že já jsem měl ve hře silnější bytost a táta už si neměl co líznout. Pokud si dobře vzpomínám, na mojí straně battlefieldu stál Ogre Warrior, který si hravě poradil s tátovým Merfolkem of the Pearl Trident. Hráli jsme do noci a další den jsem usnul ve škole. Později jsem naučil Magicy i mladšího bráchu. Ze začátku sice nerozuměl anglickým textům na kartách, ale podle obrázku si pamatoval, co která dělá. Dneska už hraje mnohem líp než já a právě díky němu jsem asi poprvé šel na turnaj. To bylo ale až dost nedávno (2015 nebo 2016). Se svým balíčkem postaveným ze všech goblinů, co jsem měl, jsem se došel do Rytíře zeptat, jaký turnaj bych si s tím mohl zahrát. Odpověď byla jednoduchá: „Vzhledem ke stáří karet pouze Legacy, ale tam bych s tím teda určitě být tebou nechodil.“ No a tak jsem tam šel. Musel jsem si číst, co dělá Volcanic Island, ptát se, jestli Thalia zdražuje i moje kouzla, a nakonec se smířit s tím, že všechny moje gobliny porazí něco tak obyčejného jako Delver. Vzhledem k tomu, že jsem měl dost nejasno v pravidlech, začal jsem později chodit na dvojku (to akorát vycházel Kaladesh) a pak se zase vrátil k vysněné Legacy. To je ale jiný příběh...
Zmiňuješ gobliny coby svůj první "turnajový" (s přivřením oka) balíček. Byl to během tvých začátků tvůj oblíbený archetyp nebo jsi měl ještě jiný deck, se kterým jsi hrál hodně?
Oblíbený balíček byli jednoznačně právě Goblini. K šestnáctým narozeninám jsem ještě dostal modro-černý preconstructed mill z Ravnicy, se kterým jsem taky hrál dost dlouho, pořád ale jenom casual.
Od roku 2001, kdy jsi začínal, už uplynulo poměrně hodně času, jak se během téhle doby tvůj vztah k Magicu vyvíjel?
Bylo to „nahoru dolu“. Občas jsme hráli každý den s bráchou a občas jsme na karty nesáhnuli i několik měsíců. Zlom přišel až s dobou, kdy jsem začal hrát i turnaje. Od té doby se karet držím.
Hodně hráčů poslední dobou začalo hrát různé typy duel commanderu, věnuješ se tomuhle formátu také?
Commander jsem nikdy moc nehrál. Párkrát jsem si sice zkusil Tiny Leaders, ale moc dlouho jsem to nevydržel. Kromě krátké doby, kdy jsem chodil hrát Standard (občas nějaký ten draft) a šetřil na Legacy karty, jsem nehrál nic jiného než Legacy a teď Premodern.
Standard tě tedy sice moc neoslovil, ale i tak – sleduješ v současnosti ještě "moderní" Magic, tedy třeba i competitive Legacy či jiné constructed formáty?
Musím říct, že Legacy mě baví čím dál méně. Jak jsem už zmiňoval, kromě Premodernu jsem neměl k žádnému jinému formátu tak blízko, ale poslední dobou se na můj vkus Legacy až moc ryhle mění. Vychází příliš silné karty, které dostávají velmi brzo ban, a reagovat na takové změny je u formátu jako Legacy nereálné, pokud člověk doma nemá hromadu staplů, což já nemám. Samozřejmě není problém si karty půjčit a jít hrát, ale z mého pohledu už Legacy není jako dřív a směr, kterým se vyvíjí, se mi příliš nezamlouvá. Oproti Premodernu je ale požitek ze hry úplně jiný a tak určitě nemůžu říct, že by v mém případě Premodern vytlačil Legacy. Samozřejmě nemám čas chodit na všechny Legacy i Premodern turnaje, každopádně Legacy si pořád rád zahraju. Už jsem ale z velké části ztrati chuť do ní investovat a také formát jako takový a jeho vývoj sleduju mnohem méně.
Pojďme se tedy podrobněji podívat na formát Premodern. Vzpomeneš si, jak ses k němu poprvé dostal?
Přiznám se, že si nevzpomenu. Musel mi o tom pravděpodobně někdo říct. No a když jsem se po nějaké době konečně dostal na oficiální stránky Premodernu, bylo mi jasné, že je to něco, co určitě budu chtít zkusit. Původně jsem se dokonce sám zamýšlel nad ideou vytvořit nějaký podobný nerotující formát, než jsem se o Premodernu dozvěděl. V hlavě jsem měl nápad vytvořit formát založený na Legacy, jehož card-pool by byl časově omezený podobně, jako je tomu u Premodernu. Když jsem se o tom ale s přáteli bavil, všichni se mě snažili odradit a argumanentovali tím, že by takový formát za chvilku umřel. Z velké části měli asi pravdu. Premodern oproti takovémuto formátu přináší úplně jinou dynamiku hry a pro spoustu hráčů je to navíc takový nostalgický formát, díky čemuž Premodern žije. Sice jsem nedávno narazil i na formát Pre-Innistrad Legacy, jehož název přesně popisuje i jeho podstatu, ale podle mého názoru se netěší takové oblibě jako Premodern.
*Pokud vás formát Premodern zaujal, tak se určitě podívejte na další z našich článků, ve kterém vám Zdeněk Matura tento formát představí.
Čím tě tedy Premodern zaujal natolik, že ses rozhodl se mu více věnovat? Přeci jen formátů, mezi kterými si můžou hráči Magicu vybírat, je bezpočet.
Na to už jsem trochu narazil v předchozích otázkách. Musím říct, že určitá jistota, kterou přináší nerotující formát, je mi velmi sympatickým aspektem. Je taky krásné stavět balíčky z karet, které jsou podle mého názoru mnohem hezčí než ty, které vychází dneska a užívat si hry s nima. Nostalgie tady taky hraje svou roli. Pro každého z hráčů může být premodern atraktivní něčím jiným, pro mě je hlavním lákadlem asi to, že se mi starší karty mnohem víc líbí, a jsou to karty, se kterýma jsem začínal hrát. Vzhledem k tomu, že ke štěstí nepotřebuju výhry v turnajích, můžu si postavit balíček „na krásu“, dát si s kamarádama něco dobrého k pití a zahrát si jen tak pro radost. Tak přibližně z mého pohledu mimochodem vypadají i pražské turnaje v Premodernu.
Jak se stavíš k tebou už zmiňované poznámce, že nerotující formát s omezeným card poolem může časem začít být ohraný nebo dokonce "vyřešený"?
Je asi jasné, že když v Premodernu karty nerotují a ani nepřibývají, určitě takové tvrzení nelze vyvrátit. I kdyby to tak bylo, nemyslím si, že zrovna mně by to ale vadilo. Velmi rád si zahraju nějaký pěkný deck, i když nebude rozhodně top tier, jak jsem už zmiňoval. Zároveň mi přijde, že power-level je v premodernu nastavený tak, že i pro nové balíčky a různé home-brew výmysly je pořád dostatek prostoru a spousta lidí si je ráda zahraje a vyzkouší, čímž do formátu budou nadšenci pořád vnášet něco nového. Navíc nejde o žádný oficiální formát a většina hráčů ho hraje pro radost, kterou není potřeba si kazit tvrzením, že by formát byl „vyřešený“ a proto by ho nemělo smysl hrát.
Je fakt, že když se člověk dívá na decklisty z Premodern turnajů, bývají poměrně rozmanité. Které balíky nejraději hraješ ty? Jsou to právě tebou zmiňované "home brew" mimo tier 1?
Zatím jsem měl tu čest vyzkoušet si RW Astral Slide, Gobliny, UW Standstill, RBG Infestation (takový zvláštní vlastní build), Landy, UWG Oath of Druids, GW Oath-Tron a 5c Techno-Hermit. Nejkrásnější na hraní mi asi přišly Landy, ale na turnaj jsem je zatím stihnul vzít pouze jednou s čistým skóre 0:4. Nejraději asi hraju ze zmíněných balíků Techno-Hermita:
Decklisty Vše
Techno-Hermita Premodern
Štěpán Herynek
Maindeck
Sideboard
Na první pohled je to úplně stupidní combo deck, ale během hraní se ukazuje, že to opravdu není jen „sestavit combo-piecy a vyhrát“. Plán je jasný – buďto zahrát Phyrexian Dreadnoughta a použít Stifle nebo Vision Charm s triggerem na stacku a nebo druhá možnost, aktivovat Hermit Druida (pokud se toho dožije), otočit knihovnu do hrobu a reanimovat Suthured Ghoula, který dostane haste z Dragon Breathu a okamžitě útočí klidně i jako 50/50 s tramplem. Zní to jednoduše, ale maličkostí je tu opravdu spousta. Pokud jedno combo nevyjde, je tu pořád druhá možnost a combo piecy zároveň slouží i jako užitečná interakce – Stifle může zrušit aktivaci Tormod’s Crypty před reanimací Ghoula, Vision Charm může přebarvit protivníkovi Islandy třeba na Foresty, aby nemohl counterovat důležité spelly a tak dále...
Byl bys v současné době pro přidat nějakou kartu na banlist či ji naopak odtamtud odebrat?
Ani ne, myslím, že formát je teď poměrně vyrovnaný a dává pořád možnost vymýšlet a zkoušet nové věci. Mezi TOP8 balíčků na formátu aktuálně patří (alespoň podle TCDecks) The Rock, Goblins, Mono Black, Madness, Stasis, Landstill, Deadguy Ale, a The Solution. To jsou data za poslední měsíc a z mého pohledu je to velmi zdravá meta. Pokud bychom se podívali na TOP8 balíčků z předchozího měsíce, seznam by vypadal nějak takto: Goblins, The Rock, Landstill, Burn, Enchantress, Survival, The Rock, Elves, Astral Slide. Co bych na tom rád ukázal je, že měsíc od měsíce se nejúspěšnější decky liší (stejné jsou pouze 3 z 8 archetypů) a formátu rozhodně nevládne žádné zběsilé combo, aggro ani nepřekonatelný control. I když formát má svoje silné decky (jako třeba The Rock, Gobliny, UW Landstill...), určitě se z mého pohledu nedá říct, že by formátu vládnuly a byl by na místě nový ban.
A jak se díváš na další možnosti, jak formát měnit, například povolit old-frame karty z novějších edic (Timeshifted Thoughtseize se starým designem z edice Time Spiral Remastered, atd.)?
Musím říct, že taková myšlenka je mi hodně proti srsti. Jak jsem už naznačoval, podle mého názoru je formát pěkně vyvážený a stále zábavný. V současné chvíli mi tak přidávání i ubírání karet nepřijde jako dobrý nápad. Navíc velká část premodern hráčů má tento formát rádo díky nostalgii, kterou by nové kousky (byť by byly old-frame) určitě narušily. Dovedl bych si asi představit, kdyby Premodern obsahoval navíc sety jako Fallen Empires nebo The Dark. Čára se ale někde udělat musela a tyto sety jsou prostě mimo premodernový card-pool. Mimochodem pokud se nemýlím, proběhly i nějaké turnaje, kde byly tyto karty povoleny, nebo karty z banlistu byly pouze restricted. V každém případě šlo spíše o takové zpestření a něco navíc, co je na Premodernu pouze založeno.
Jak je podle tebe formát Premodern přístupný pro nové hráče? Přeci jen obsahuje poměrně dost karet z reserved listu a některé staply typu Mox Diamond či City of Traitors (o takové Gaea's Cradli ani nemluvě) stojí hodně přes dvacet tisíc za playset...
To je pravda, ale nemyslím si, že by to bránilo novým hráčům začít s premodernem. Za prvé je na drtivé většině Premodern turnajů povoleno hrát gold-border a artist-proof verze karet, které se dají pořídit za podstatně nižší částku a za druhé nutně ty nejdražší kousky nejsou potřeba. Premodern určitě není formát, kde by platilo, že kdo má dražší karty, vyhrává. Mezi zmíněné TOP balíčky patří v první řadě Landstill, Goblini nebo The Rock, které žádné takové extrémně drahé kousky nehrají. Pořád jsou sice potřeba karty jako Wasteland, Rishadan Port, Recurring Nightmare a podobně, ale to se určitě nebavíme o dvaceti tisících. Je samozřejmě také povoleno hrát reprinty, takže i třeba playset Rishadan Portů se dá koupit za rozumnu cenu (Rishadan Porty dokonce vyšly i v gold-border verzi). Díky přátelské atmosféře v naší komunitě také není problém si karty nebo klidně i celý deck na turnaj půjčit – stačí prostě napsat do skupiny.
Pokud by chtěl někdo s tímto formátem začít, ale vlastní z premodern card poolu jen minimum karet, co bys mu do začátku poradil?
Poradil bych, aby si dotyčný půjčil karty/balík a vyzkoušel si, co ho bude bavit. Opravdu není problém si karty/balík půjčit, stačí napsat, komunita je živá a vstřícná (https://www.facebook.com/groups/PremodernCzech).
Když si někdo postaví balík z levnějších new-frame karet, budou se na něho protihráči dívat skrz prsty?
To určitě ne. Naopak hráči budou rádi, že vidí na turnajích někoho nového. Kdyby nebylo povoleno hrát reprinty, formát by byl mnohem méně přístupný, což si myslím, že nikdo z nás nechce.
Jak vypadá pražská premodern komunita? Kolik bys řekl, že je do ní zapojeno lidí?
Z pražské komunity mám radost. Sešla se nás tady fajn parta lidí, jejiž velkou část tvoří hráči Legacy. Vládne mezi námi přátelská atmosféra a rádi se spolu potkáváme nejenom u karet. Určitě ale nejde o žádnou uzavřenou společnost, díky čemuž komunita stále roste. V současné době odhaduji, že aktivní jsou v Praze desítky hráčů. Ve facebookové skupině je nás přes 100 a noví členové stále přibývají.
Jakou roli v této komunitě hraješ ty sám? Vím o tobě například, že pomáháš organizovat turnaje v klubu Klubovna či café Letka...
Moje hlavní role asi byla, jak jsi zmínil na začátku, propagátor formátu. Během prvního lockdownu jsem se spojil s Martinem Berlinem, který formát vymyslel a dal pro nás dohromady oficiální českou skupinu na facebooku. Potom jsem rozšířil info mezi kamarády, kteří se toho chytli a komunita začala růst. Musím se pochválit za načasování, protože jsme Premodern začali hrát v době, kdy byla velká část z nás otrávená z Legacy a cena starších karet ještě nestihla vyskočit, jak se stalo nedlouho poté. Díky velkému zájmu se začal Premodern hrát pravidelně v Najádě a teď už i v Rytíři. V obou hernách je turnaj jednou za měsíc a já potom každý měsíc (pokud to epidemiologická situace dovolí) organizuju další turnaj o víkendu, který se díky dalším kamarádům nejenom z premodernové komunity zatím konaly v Klubovně nebo v Letce. Na konec září také plánuji uspořádat trošku větší akci, která by se konala o víkendu. Rád bych pozval i hráče z jiných měst případně i z jiných zemí, pokud by kdokoliv z nich měl chuť přijet si zahrát za náma do Prahy. Pro tuto příležitost jsme také jako komunita od Černého Rytíře dostali podporu ve formě věcných cen na turnaj, takže se bude hrát i o zajímavější ceny. Černému Rytíři samozřejmě tímto mnohokrát za komunitu děkuji a doufám, že ceny přilákají i hráče, se kterými se nepotkáváme na pravidelných turnajích.
Jsi nějak v kontaktu s komunitami z jiných míst a měst v České republice? Víš třeba o tom, že by se Premodern výrazněji hrál i někde jinde?
Vím, že Premodern začíná ožívat i v jiných městech, ale musím se přiznat, že mimopražské komunity a situaci kolem Premodernu jinde než v Praze příliš neznám. Na pražských turnajích už se objevili první srdcaři, kteří vážili dalekou cestu a prosakují ke mně informace, že po prázdninách se začne hrát Premodern i mimo hlavní město. Uvidíme, jak to dopadne, každopádně držím palce.
Jde podle tebe skloubit Premodern s digitální formou hraní? Dává takové spojení smysl?
Určitě jde, ale záleží, co přesně máš na mysli digitální formou hraní. Řekl bych, že naopak nejvíc se hraje prostřednictvím webkamer. Každý měsíc se hraje celosvětový turnaj Premodern Monthly právě přes webkamery. Já si samozřejmě nejradši zahraju s kamarádama v klidu někde „na živo“, ale vím, že řada lidí testuje decky třeba na Xmage nebo jinde onine.
Premodern jako formát sice existuje od roku 2012, nicméně populárním se stává až relativně nedávno, kdy počty hráčů začaly růst a přízeň mu ve svých videích vyjádřily například i takové hvězdy jako Andrea Mengucci či Gabriel Nassif...
Ano, myslím, že poslední dobou získává na popularitě díky tomu, že spousta hráčů je tak nějak otrávená z vývoje magicu v poslední době. Taky je to relativně nová forma old-school magicu, kterou si spousta lidí ráda zahraje a zavzpomíná na svoje začátky.
Má (nebo má mít) podle tebe Premodern ambice zařadit se po bok dalších "etablovaných" formátů a získat například i podporu Wizardů?
Doufám, že ne. Formát je uzavřený a i když se hraje podle aktuálních praviel, budu rád, když se od něj budou Wizardi držet stranou. Nic nového do něj určitě nevnesou (aniž by ho podle mého názoru nezkazili), navíc si myslím, že příliš kompetitivní prostředí by mu taky nesedělo. To, že Premodern je v současnosti takový polokompetitivní formát beru ze svého pohledu jako ideální stav.
Jak vidíš budoucnost tohoto formátu – a svou roli v něm – ty sám?
V současné chvíli formát nabývá na popularitě ve světě i u nás. Nejenom česká komunita kolem formátu je velmi živá a nemyslím si, že by byla šance, že formát v dohledné době zanikne. Nadšenců, jako jsem třeba já, je dost. No a moje role v Premodernu? Doufám, že budu mít prostor hrát dál jak to půjde a potkávat se s kamarádama na lokálních turnajích. Rád bych určitě poznal i komunity mimo Prahu a ČR. Dokud bude o Premodern zájem, budu se určitě snažit udržet formát na živu a starat se o to, aby se pravidelně hrálo.
Díky moc za tvůj čas a hodně štěstí na turnajích!
Já děkuju a doufám, že se na turnajích potkáme!
Za cmus.cz Adam Koska
Pokud se vám rozhovor líbil, tak se můžete podívat i na předchozí se Standou Cifkou.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.