Rozhovory
Rozhovor s Josefem Vlachem
Zdravím všechny čtenáře a čtenářky CMUSu a vítám je u dalšího rozhovoru se zajímavými lidmi z prostředí karetní a sběratelské hry Magic:the Gathering. Dnes jsem si pro vás připravil rozhovor s jedním ze zástupců České republiky na nedávném World Magic Cupu Josefem Vlachem. Téma rozhovoru je tak více než jasné J Přeji příjemné počtení.
CMUS: Ahoj Josefe, mohl bys nám v krátkosti říct něco o sobě? (kolik ti je, čím se živíš, jak a kdy ses dostal k Magicu, něco třeba i o svých koníčcíchJ).
Josef: Ahoj, jmenuji se Josef Vlach, je mi 32 let, pocházím z Vysočiny, ale už nějakých pár let žiju v Praze. Živí mě jedna velká stavební společnost, kde pracuju v oddělení přípravy zakázek dopravních staveb (zkrátka se snažíme vyhrávat takové ty akce jako třeba rozšiřování pražského metra, nebo profláklé opravy dálnice D1 J).
Jak a kdy ses dostal k Magicu?
K Magicu jsem se dostal spolu se spolužáky na gymplu v dobách čtvrté edice a moje první vlastní karty byly Starter Ice Age a 1 booster Chronicles, které jsem si moc a moc přál najít pod stromečkem. Asi bych i dnes dal dohromady celý seznam karet, které jsem tenkrát otevřel. Tak například jen ty vzácné: nepochopená Illusion of Grandeur, se skvělým obrázkem Halls of Mist, brutální Polar Kraken, a slabá City of Brass (při první příležitosti vyměněná za mocné Beast of Bogardan) jsou věci, které z hlavy asi už nikdy nedostanu...
Když to tak počítám, tak jsem na nějakých 20-ti letech s kartičkami víceméně bez přestávky, tak snad ještě nějaký ten pátek přidám i přes to, že má pětiměsíční dcerka (spolu s manželkou) se mnou začínají vést těžké bitvy o volný čas.
Co (vyjma účasti na WMC) považuješ za své větší úspěchy v Magicu?
Po WMC by to bylo asi 11. místo na Mistrovstcí ČR 2008 a 2x postup do druhého dne na GP Praha s jedním money finishem (2013).
Kolik času Magicu plus/minus věnuješ (příp. jak to máš s MTGO)?
Snažím se hrát draft + dvojku jednou týdně – zpravidla FNM a pak občasné víkendové turnaje (záleží na tom, zda jsem schopen si vybojovat a obhájit doma propustku).
K MTGO jsem zatím cestu nenašel, preferuji hru takzvaně tváří v tvář a hlavně se mi moc nechce shánět potřebné karty kromě reálu ještě na dalším trhu.
Jak jsem už naznačil v úvodu, budeme si spolu povídat hlavně o nedávném World Magic Cupu ve francouzském Nice. Než se ale k němu a tvému (respektive vašem) účinkování na tomto turnaji dostaneme, bylo by jistě dobré říci něco více o samotném turnaji. Jedná se o týmový turnaj, v němž každou zemi (celkem 72 účastnících se zemí) reprezentují čtyřčlenné týmy. Tým vede kapitán, tedy hráč, který v předcházející sezoně získal nejvíc Pro bodů ze všech hráčů dané země. Zbylá tři místa obsadí trojice vítězů tzv. WMCQ (World Magic Cup Qualifiers).
Jak se tobě podařilo kvalifikovat? Pamatuješ si ještě svoji cestu WMCQ?
Samozřejmě si vzpomínám, podařilo se mi vyhrát hned první WMCQ se svou konstrukcí Jundu, kterému vévodily v maindecku tři Rakdos´s Returny jako takové „košické“ Revelace.
Hlavní část přípravy spočívala právě na malých FNM turnajích, kde jsem vyzkoušel opravdu spoustu různých variant a nakonec zvolil tu nej. S tímto deckem jsem pak byl na dvou turnajích poháru ČR, a jelikož i tam obstál, bylo rozhodnuto. Paradoxně pro mě WMCQ turnaj nezačal moc dobře, jelikož jsem hned v prvním kole chytil mono green devotion, který patřil k těm horším matchupům. Zápas jsem ale se štěstím zvládl a pak už byl na vítězné vlně, kterou dokázal přerušit jen Tomáš Krejza se UW Quicken Controlem. V Top 8 jsem začal proti monoblue (jakékoliv aggro bylo vřele vítáno), poté začal Brožkovu osmičkovou vyřazovací smůlu (BW Midrange, těsné hry s větší porcí štěstí na mé straně), a jízdu zakončil proti Juzovu GW aggru. Balíček asi nebyl úplně nejhorší, jelikož se jím inspiroval i Tomáš Kuchta a stal se tak mým teammatemJ .
Jak probíhala příprava na WMC? Byli jste s členy týmu nějakým způsobem v kontaktu před turnajem?
V kontaktu jsme samozřejmě byli téměř od začátku (Facebook). Co se limited části týká, tak jsme se jednou sešli a dali si cvičný sealed s Lennym&spol.(Dominik Prošek pro neznalé), a dostali hrozně na zadek. Nicméně několik poznatků jsme si odnesli. Předně, 60 minut na kontrukci 3 balíčů je, ač se to nezdá, v prostředí Khans of Tarkir opravdu málo a čas je třeba bedlivě hlídat. Za další, kromě rozbalených Rare, naprosto zásadně ovlivňují stavbu balíčků dostupné kombinace commonových duallandů a účkových tripplelandů. A v neposlední řadě jsme se dohodli, že sice můžeme mít nějaké návrhy a připomínky, ale poslední slovo bude mít vždy Standa. Zkrátka rozhodně to nebyl ztracený čas.
U dvojky byla výhoda v tom, že od úplného začátku jsme měli zvolenou speciální verzi mono red fritky a hledali tak jen další 2 vhodné balíčky. Volba padla na U/W Heroic a G/B Constellation. Plán byl, že Standa bude hrát Heroic a až dohraje (což by mělo být celkem brzy), tak nám půjde radit. Jenže pár dní před turnajem přišla od Standy zpráva, že Heroic je hrozný smetí, a že si bere UB Kontrol. Finální volba tedy padla na fritku, UB kontrol a GB Constellaci a výsledek 3:1 jen potvrdil, že volba to byla správná.
Trochu odbočím. Týden před WMC probíhalo GP Strasburg. Tvé jméno jsem mezi hráči nenašel, i když je to celkem blízko k Nice...
Bohužel jsem nenašel dostatečně průrazné argumenty k rozbití obrany „ale vždyť karet si další týden užiješ až až...“
První den turnaje jste hráli nejdříve 3 kola týmový sealed (tým rozbalí 12 boosterů, z nich postaví 3 balíčky) a poté 4 kola unified Standard (3 hráči hrají 3 rozdílné balíčky, přičemž každá karta- vyjma basic zemí- může být dohromady ve všech balíčcích pouze čtyřikrát). Čtvrtý hráč (vždy někdo jiný) funguje jako „kouč“- radí všem ostatním.
Jak jste se rozhodovali, kdo kdy bude hrát?
Na sealedu byl jasně daný Standa jako kouč (přeci jen má z nás největší zkušenosti) a pendloval tak od jednoho k druhému a radil všude, kde bylo třeba. Na dvojce už musel hrát (stejný hráč nemůže být kouč na obě části) a koučem byl jmenován Tomáš a byl tak hlavně u BG Constellace, protože ta rozhodně není úplně jednoduchá na hraní.
Blíží se týmový Cmus six tour. Popsal bys hráčům, jak probíhala stavba decků u vás?
1) Identifikovat všechny nosné pilíře (broken rare, dobrá účka)
2) Roztřídit všechny dostupné manové zdroje
3) Ctít Khanské frakce, první sealed jsme dali dohromady velice pěkný jeskai (3x Feat of Resistance + 3x Mystic of the Hidden Way), slušný abzan (Anafenza) a třetí balíček byla tuším pětibarva, kam zkrátka nacpete všechny zbylé dobré karty a všechny zbylé země. Ve druhém sealedu to byl Sultai delve, Temur (Rattleclaw Mystic a Hydra) a průměrný Mardu. Bohužel musím říct, že z celkově rozbalených 24 boostreů jsme měli vcelku smůlu na opravdu broken karty typu High Sentinels of Arashin, End Hostilities, nebo třeba Sorin.
První tři kola sealed s výsledkem 2:1. Odpovídalo to tomu, co jste očekávali nebo jste byli naopak trochu zklamaní?
S výsledkem 2:1 jsme byli určitě spokojení, na dvojce jsme potřebovali průměrných 2:2, což se jevilo jako reálný cíl.
Následovaly čtyři kola dvojky, ve kterých jste uhráli 3:1. Po prvním dni jste tak postoupili do top 32 se skóre 5:2. První cíl tedy splněn- postup do druhého dne a s tím spojená finanční odměna. Pro druhý den bylo 32 družstev rozděleno do osmi skupin po čtyřech. Každý tým sehrál jedno utkání s každým soupeřem ve své skupině. Formátem opět týmový sealed. Česká republika měla v podu Slovinsko, Srbsko a Jižní Afriku. Na první pohled hratelní soupeři. Jak vypadala stavba vašich (druhých) balíčků na sealedu?
Na první pohled skupina opravdu hratelná, jenže už při stavbě decků bylo jasné, že něco nehraje. Temur byl ještě celkem jasný – tam zapadl Rattleclaw Mystic a Hooded Hydra. Sultai delve se nabízelo jako další volba (3x Scout the Borders + 3x Hooting Mandrills +Necropolis Fiend) ale bohužel nic moc velký tlak do začátku a třetí deck byl nejtěžší, po dlouhé debatě volba padla na Mardu (Crackling Doom, Zurgo, Ankle Shankler) což takhle na papíře vypadá dost dobře, ale opět bez dostatečného úvodního tlaku a kvalitních morphů...
A co samotné zápasy?
První kolo Srbsko, naše Mardu celkem rychle prohrává, já se sultaiem čelím agresivní GW a v situaci kdy jsem kompletně zatapován a mám celkem 5 bytostí čelím sebevražednému útoku 4 soupeřových bytostí. Očividně hrozí myška, mám jen 8 životů, musím vše blokovat a nechávám si stranou Rakshasu Deathdealera, bohužel soupeř mi ukáže Awaken the Bear (dle očekávání) a Becomme Immense (do pr..le) a přesně na život mě zabíjí. Neobětovat Deathdealera byla bohužel v této situaci chyba a je možné, že bych následně hru vyhrál. Druhá hra byla s jedním mulliganem a soupeř byl zkrátka rychlejší...
Druhé kolo Slovinko v čele s Robinem Dollarem, tady moc nemám co říct, než jsme s Robinem (seděl uprostřed jako já) stihli dohrát, tak moji teammati prohráli a bylo hotovo. Pravděpodobně bych to ale také nedal, takže tady jsme si ani nečuchli :(
Kupodivu nálada ale nebyla zase tak skličující, jelikož jsme byli stále ve hře, stačilo porazit Jižní Afriku a Srbsko musí porazit Slovince, abychom postoupili (měli jsme lepší pozici při stejném skóre díky devátému místu z prvního dne). Porazit Jižní Afriku se podařilo i přes prohru našeho Mardu, ale bohužel remíza Srbů se Slovinci nás zařízla. Vtipné potom bylo, že za námi Slovinci asi půl hodiny po tomto kole chodili a přesvědčovali nás, že vlastně chtěli moc hrát, ale že za tu remízu nemůžou, a že se na ní určitě nedomlouvali. Nikolu dokonce odchytli snad někde na záchodě...(důvod, proč měli takové obavy byl ten, že Robin je v testovacím týmu se Standou a ten prohlásil, že pokud se domluví v posledním kole na remíze, tak ho z týmu vyhodí). Jak to nakonec dopadlo netuším :))
Jak fungovala celkově komunikace v týmu? Mám na mysli např. nějaká sporná rozhodnutí, případně jak moc stíhal do samotné hry zasahovat kouč? Řešili jste třeba nějakou spornou situaci, na kterou měl každý jiný názor a někdo musel logicky ustoupit?
Já myslím, že na jedničku. Zásadní pravidlo bylo, že Standovo rozhodnutí je konečné, takže pokud ho nepřesvědčíš o jiné variantě, uděláš, co ti říká. Jinak kouč zasahuje do hry celkem často, a pokud se potřebuješ poradit, a všichni jsou zaneprázdnění, tak prostě čekáš, až se někdo uvolní (i třeba přes hrozící riziko warningu za slow play). Po testovacích hrách nám všem Standa říkal, že se diví, jak málo se ptáme, takže při samotném turnaji jsme společně řešili třeba i každý pohyb na stole.
Jedna z mála fotek českého nrodního týmu (v popředí Nikola Vávra, za ním Standa Cifka, v oranžovém Tomáš Kuchta a ten co není vidět za vlaječkami je Pepa Vlach.
Jaký jsi měl celkově pocit z turnaje (hráči, organizace, nějaká herní situace zajímavá, cokoliv tě napadne…).
Za celý turnaj jsme nepotkali žádného prudiče, dokonce i ve chvíli kdy jsme volali na jedny soupeře Judge (na mou vyloženou kartu řekl oponent ok, a pak po poradě s kolegy chtěl counterovat Disdainful Strokem) byli naprosto v klidu. Organizace byla bezchybná, dokonce kvůli nám první den zamhouřili obě oči a chvíli počkali, jelikož jsme trochu zaspali začátek turnaje J Prostě zážitek, na který se nezapomíná, takže jsme se rozhodli, že si to příští rok určitě zopakujeme.J
Pokud se nepletu, odnesl sis z turnaje kromě 1000 $ také 3 Pro body? Plánuješ je v nadcházející sezóně nějak rozmnožit? J
Tak určitě se pokusím, i když to úplně nemám ve svých rukách. Minimálně GP Praha je téměř povinnost... Mým snem je zahrát si alespoň na jednom PT, takže tahle položka je stále nesplněna.
Jak jsi/jste využil/i zbývající čas kdy ostatní týmy ještě hrály?
Zbytek soboty jsme fandili Slovákům. V neděli to bylo sledování zápasů na plátně přímo na místě a samozřejmě prohlídka Nice. Když jsem pak vypravoval v práci kolegům, že jsem se v prosinci válel na pláži a trhal mandarinky přímo na ulici, některé jejich pohledy by se daly označit jako vražedné.
Za zmínku stojí i sledování Marka Rosewatera při gunslingingu (přijdete k němu, on vám půjčí balíček a hrajete jednu hru, pokud vyhrajete, dostanete booster), kdy si musel číst snad každou druhou líznutou kartu ze svého balíčku.
Na závěr pár zajímavostí:
Jaký je tvůj nejoblíbenější formát?
Highlander, Sealed deck
Jaký je tvůj nejneoblíbenější formát?
2HG, ale spíše jen proto, že jsem ho nikdy nehrál a ani necítím potřebu to nějak měnit.
Jaká je tvoje nejoblíbenější barva?
Modrá
Jaká je tvoje nejneoblíbenější barva?
Růžová
Jaká je tvoje nejoblíbenější sada?
Apocalypse, na svoji dobu neskutečně silná sada.
Jaká je tvoje nejneoblíbenější sada?
Homelands, můj první vyhraný booster na turnaji, to jsem ještě moc netušil, že v té sadě není vůbec nic.
Jaký je tvůj nejoblíbenější balíček?
Jakýkoliv, který je schopen překvapit oponenta kartou, kterou rozhodně nečeká
Jaký je tvůj nejneoblíbenější balíček?
ANT, cokoliv, co nevyžaduje interakci s oponentem
Jaká je tvoje nejoblíbenější karta?
Herně Counterspell, atmosférou Library of Alexandria
Jaká je tvoje nejneoblíbenější karta?
Cokoliv z UNGLUED a UNHINGED (kromě základních zemí) – tohle považuju za prznění Magicu.
To by bylo vše. Díky za rozhovor a ať se v budoucnu daří dál.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.