Rozhovory
Rozhovor s Jaroslavem Holým
Pěkný den všem, tentokrát se dozvíte něco o magicu jako celku, jak u nás funguje, něco o distribuci, takže nečekejte rozbory vyhraných turnajů, přeji pěkné čtení...
Ahoj Jardo, mohl by ses čtenářům představit?
Jsem šéfem marketingu v Blackfire. Už od roku 2000 se starám o správný výběr produktů, návrh i implementaci obchodní a marketingové strategie firmy – od panenek Winx, přes Pokémony a Disney až po karetní hru Pán Prstenů. Je to trošku široké, ale o to zajímavější.
Jakou roli hrál BF v počátku Magicu a jakou hraje teď (předtím sám pořádal turnaje, podporoval rozhodčí, vydávál legendu, komunikoval s kluby, přihlašoval turnaje atp). Nyní jen distribuce (a proč k tomu došlo)?
Magic máme v portfoliu už od samého počátku (1999) a vždy se jednalo o jeden z klíčových pilířů firmy. Až do roku 2012 jsme dělali pro Magic kompletní servis – od distribuce, přes určení lokálních strategií pro země východní Evropy až po zajištění fungování organizovaného hraní a pořádání velkých turnajů. Vše jsme mohli ovlivnit a přesně přizpůsobit jednotlivým trhům tak, aby si to hezky sedlo. Jak se Magic stával úspěšnějším, měnila se také strategie výrobce. Svůj díl udělalo také to, že se Wizards of the Coast stali součástí Hasbra, které přineslo větší důraz na interní procesy a globálnější pohled na značku. Blackfire, stejně jako ostatní evropští distributoři, ztratil možnost ovlivňovat dění na lokálním trhu pomocí vlastních kampaní a aktivit, vše se začalo dělat globálně na evropské úrovni a tyto firmy mohou nově Magic „jen“ distribuovat. Jakákoliv další podpora značky, komunikace s kluby ohledně turnajů a lig či příprava eventů je na výrobci.
Magic dříve představoval více než 50% obratu Blackfiru, je tomu tak i v dnešní době?
Blackfire již dávno není malá česká firma, pár nadšenců, kteří v práci hrají kartičky. Jsme globálním hráčem. Aktuálně jsme absolutní leadeři v rámci Evropy, bavíme-li se o Magicu. Otevřeli jsme dceřinou společnost v Německu a snažíme se konkurovat pomocí kvalitního servisu a rychlostí dodávek. Daří se to. Na druhou stranu již dávno nestojíme na jednom pilíři jménem sběratelské karetní hry. Těchto pilířů máme hned několik. Sečteme-li obraty všech divizí, je Magic silný, ale ne polovina.
Co naučil magic samotnou firmu a lidi v ní?
Vyrostli jsme na Magicu. Díky Magicu jsme se naučili dělat mnoho věcí jinak. Některé děláme lépe – například v celé Evropě obdivují náš individuální servis směrem ke specializovaným klubům, náš zákaznický portál i pružnost, s jakou jsme zvládli klíčovou změnu v distribuci. Právě extrémní tlak na cenu v posledních měsících nás také donutil měnit procesy, zefektivňovat, vymýšlet lepší řešení. To jsou ty dobré věci. Ty špatné? Většina z nás jsme aktivní hráči, což ovlivňuje naše rozhodnutí například u Pokémonů. Co funguje u Magicu, podvědomě napasováváme na jiné sběratelské karetní hry…a ono to až tolik nefunguje. Hra je jiná, cílová skupina také, systém organizovaného hraní je diametrálně jiný, přesto jsme to řadu let dělali stejně, než jsme to zjistili.
Co udělal Blackfire dobře a co špatně? Je to asi na delší povídání, ale snad se dozvíme i o něčem, kde Blackfire udělal chybu a je si jí vědom.
Udělali jsme a děláme chyby. Každý je dělá. Bavíme-li se o Magicu, je tou chybou například špatně definovaná cílová skupina, na kterou jsme řadu let cílili – děti 8-14 let. Distribuovali jsme Magic přes hračkárny, tam cílová skupina sice byla, ale její oslovení nebylo až tolik efektivní. Měli jsme velice slabou retenci – prodali jsme tisíce startovních balíčků hry za téměř dumpingovou cenu a divili se, proč se lidi nevrací a nekupují boostery. Dělali jsme tisíce demo akcí, jezdili po táborech a inzerovali v časopisech pro děti. Dlouhodobý efekt byl slabý, děti nedokázali pochopit tu pravou hodnotu Magicu – že si mohou postavit „vytuňený“ balíček apod. Teď už víme, že hráč Magicu není v hračkářství, ale v klubu (resp. jeho kamarád, který ho do klubu příště vezme J). Na druhou stranu zde kolem roku 2000 nebyly žádné kluby. Možná, kdybychom to dělali „spávně“ od samého počátku, neměl by tady ty kluby kdo otevřít a byly bychom na úrovni Bulharska, Rumunska a ostatních zemí, kde je sice starší hráčská základna, ale podstatně menší penetrace klubů než u nás.
Další velkou chybou byly také lokalizované projekty jako Wastelands, Warhammer 40k či WarCry. Stálo nás to obrovské množství energie a výsledek byl slabý. V té době 2000-2005 trh ještě nebyl připravený na lokalizovaný titul, nebylo možné zde prodat nějaké zásadnější množství, které by umožnilo umořit vstupní náklady na lokalizaci a tisk minimálního počtu kusů. Je otázkou, jestli trh aktuálně již připravený je. Osobně myslím, že ano, což je také jeden z důvodů, proč jsme věnovali tolik energie do přípravy lokalizované verze LCG Pána Prstenů.
Jaká jsou čísla aktivních hráčů v ČR, jakým prošla vývojem v průběhu let?
Aktuální čísla nemáme k dispozici. Bráno podle prodejů, jsme na tom lépe a lépe. Čechy mají mnoho hráčů, ale podle mě příliš málo kvalitních míst, kde si tito hráči mohou zahrát. Kluby stále považují za standard, když mají židle a stoly plus pár roztrhaných plakátů po stěnách. S tím nesouhlasím. Klub by měl být jako restaurace – příjemná, komfortní, místo, kde chcete strávit čas s přáteli a u toho si zahrát Magic nebo jinou hru. Majitelé příliš podceňují emoce a to, jak se u nich jejich zákazníci vlastně cítí. Zaměřují se jen na nabídku kusovek a turnajů, to je ale jen část servisu.
Když bych chtěl brát magicové produkty od Blackfiru, jak to fungovalo dříve a jak dnes (distribuce z Německa)?
V podstatě stejně. Distribuce může být sice z Německa (není podmínkou), ale hovoříme s vámi česky, známe vás a nabízíme vám produkty za Koruny i Eura. Vše to směřuje k větší kvalitě servisu z naší strany a snahou nabídnout vám produkty s co nejlepším poměrem cena/výkon. O tom, že to je správně, svědčí naše situace v rámci Evropskéto trhu (troufám si říct, že jsme největší distributor Magicu na kontinentě).
Proč zrovna Německo?
Zvažovali jsme i další lokality, ale zvítězilo Německo vzhledem k velikosti trhu, umístění (ve středu Evropy) a také přítomnosti partnera, kterému můžeme věřit. Německo je také mnohem dále, co se týče servisu pro firmy. Například poslat balíček do Východní Evropy je mnohem levnější právě z Německa než od nás, přestože jsme o stovky kilometrů blíže.
Jaké magicové aktivity Blackfiru zbyly po tom, co si marketing magicu vzali pod sebe Wizárdi?
Jsme distiburoři – distribuujeme J. O vše ostatní se stará výrobce.
A proč spolupracovat s vámi a ne s konkurencí?
Máme kvalitní servis, mluvíme česky, jsme rychlí, mnoho produktů na skladě a luxusní objednávkový systém. Potřebujete něco více?
Jak bude distribuce Magic vypadat za 2 roky?
Někteří současní distributoři zaniknou či budou pohlceni konkurencí. V Evropě budou tři klíčové firmy (v čele s námi samozřejmě), pro ostatní bude Magic jen doplňkovým sortimentem a budou se zaměřovat jen na lokální prodej. Chce se mi věřit, že kluby budou mnohem útulnější, komfortnější. Ti nejlepší nabídnou kvalitní jídlo a doplňkový program. Návštěvníci si tam nebudou chodit jen zahrát Magic, ale strávit příjemný čas s kamarády, kouknout se na online přenos z velkého Magic turnaje, zahrát si na PS4 či zkusit challenge proti ostatním na Xboxu. Pokud mám jít ještě dále, myslím, že se Magic postupně stane přirozeným prvkem večerní zábavy, součástí celku (ne „jdu na kartičky“ ale „jdu do klubu“).
Mě už nezbývá nic jiného, než ti poděkovat za fajn rozhovor a popřát ti, aby se dařilo tobě (a to nejen v práci), ale i celému Blackfiru.
Děkuju, měj se.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.