Moc pěkný článek, po kterém mám samozřejmě spousty otázek:
- Je Repel the Darkness dobrý ve spouštění heroicu?
- Jak se dá pokaždé otevřít Noble Hierarch?
- What the heck is gegenge? :-)
0 hlasů
Adam Koska si pro vás připravil rozbor Ultimate Masters na Limited, který vám nemůže ujít obzvlášť pokud se chystáte hrát Grand Prix Praha.
Už několik týdnů máme možnost draftovat s novým "Master" produkcem (pojmenovaným příhodně podle toho, že vám v bankomatu vysaje vaši "Mastercard"). Stejně jako u předcházejících Master setů jde i tady o poměrně jedinečný limited zážitek s power levelem někde ve vyšších úrovních stratosféry, nicméně od předchůdců Modern Masters či Iconic Masters se liší v jednom poměrně zásadním ohledu - 11. až 13. ledna bude v tomto formátu v Praze limited GPčko. Zatímco u Iconic Masterů tak většina hráčů, kteří si chtěli tuhle sadu na limited zkusit, zašla více či méně "for fun" na nějaký ten draftík či si s kamarády v kuchyni rozdraftovali jeden box, u Ultimate Masterů lze očekávat zvýšený zájem o testing této sady. Do 19. prosince byl formát UMA limited dostupný na Magic Online (a poté ještě o týden prodloužený), od tohoto data dále máme možnost jej draftovat pouze papírově. V rámci přípravy na GPčko coby vhodné záminky pro bezhlavé loupání boosterů téhle kartičkové loterie jsem se pokusil s UMA limited blíže seznámit a v článku, jehož první odstavec je téměř za vámi, bych se rád podělil o své dojmy.
Jak tedy k UMA limited přistupovat? V sadě je nadprůměrně vysoké množství hratelných karet. Pokud tedy během draftu nějak extra nemanévrujete, neměl by být problém nabrat dost playablů. Při draftu si tedy můžete dovolit být poměrně dost flexibilní a spoléhat se na signály - i pokud kompletně změníte barvy po třetím / čtvrtém picku v prvním boosteru, stále byste měli mít dostatek playablů, abyste nemuseli hrát výplň. Navíc pokud třeba první booster skončíte s pěti modrými a pěti černými playably a poté si otevřete bílou bombu, je možné ji vzít a zkusit nadraftovat UW, WB či Esper - i pokud to nakonec nevyjde, měli byste mít stejně hotový balík, ve kterém nebudou žádné velké zející díry.
Synergie vs. individuální power level
V sadě je celá řada keywordů, mechanik a archetypů, rozhodně tedy není nouze o úzce vyprofilované balíky, zaměřené na jeden specifický game plan. Tyto mechaniky a oblasti, do kterých spadají, jsou navíc asi to nejsilnější, co můžete v tomto formátu dělat - hezkých midrange a value karet je sice v edici také spousta, ale často se zkrátka nebudou moci měřit s nějakým tím "kombem", jichž je na formátu opravdu hodně. Nicméně narozdíl od nespočtu jiných edic, kde se kolem každé mechaniky dá nadraftovat balík zaměřený právě na ten který keyword, v UMA se mechaniky do značné míry překrývají a velmi obecně se dělí do dvou skupin:
1) Heroic / aury / hexproof - BÍLÁ, modrá, zelená, červená
2) Madness, delve, "graveyard matters" karty - černá, červená, zelená, modrá (+ Resurrection v bílé)
Jak je vidět, obě skupiny (zejména pak druhá jmenovaná) jsou dost široké na to, aby se do nich schovala celá řada archetypů. Zároveň ale platí, že pokud je nějaká "kombo" karta - ať už enabler nebo payoff - pro jeden ze dvou širokých archetypů důležitá, bude ji chtít často klidně i polovina hráčů u stolu. První jmenovaný "blok" v sobě zahrnuje v podstatě jen agresivní balíky a tím pádem skoro vždy jen dvojbarevné kombinace, balíky zaměřené na discard či hrob pak budou často hrát i víc odzadu (pokud se zrovna nejedná o R/B či R/G madness), můžete si v nich tedy častěji dovolit splashovat či rovnou hrát více barev. V takovém případě je pak třeba v průběhu draftu věnovat opravdu velkou pozornost tomu, jaká mechanika zrovna hraje ve vašem balíku prim. Karty jako Treasure Cruise, Wild Mongrel či Spider Spawning sice mají určitý prostor, ve kterém se to, co chcete dělat, potkává, zároveň ale balík každá posouvá jiným směrem. I přesto, že víte, že hrob bude pro váš balík důležitý, měli byste si během draftu ujasnit, jakým způsobem s ním budete pracovat. Konec konců taková Crow of Dark Tidings bude sice velmi dobrá v balíku s Gurmag Anglerem, ale s Basking Rootwallou moc společných zájmů nenajdou.
Pojďme se teď podívat na jednotlivé skupiny archetypů více dopodrobna.
Heroic / Aury / Hexproof
Většina balíků tohoto druhu bude base-white aggro, klíčové budou nejčastěji karty Wingsteed Rider, Tethmos High Priest, Hero of Iroas a Phalanx Leader. Mezi "heroic" bytosti můžeme svým způsobem počítat i doublestrikového letce Skyspear Cavalry. Zároveň také budeme potřebovat nějaký způsob, jak bytosti s heroicem zacílovat. V bílé najdeme mezi commonami hlavně Mammoth Umbru, God's Willing a Hyena Umbru, ostatní barvy pak nabízejí další lákadla, která často rozhodnou o tom, jakou barvu s bílou spárovat. Asi nejvíc broken non-rare karta je v zelené, a to sice Travel Preparations. I s flashbackem umí postupně spustit až čtyři heroic triggery (máte-li ve hře dvě potvory s tímto keywordem), což bude často board presence, který se bez zabíjení v podstatě nedá přetlačit. Zelená má navíc i solidní commonovou bytost s heroicem v podobě Staunch-Hearted Warriora. Nevýhodou GW heroicu pak může být nedostatek evasion (v tomhle směru zelená zkrátka nic moc nepřináší) a také vyšší křivka, GW Heroic bývá více midrange než třeba Boros, což se může ve formátu, kde mívají pomalejší balíky opravdu impozantní lategame či rovnou kombo finish, občas vymstít.
Druhou barvou, se kterou je možné postavit base-white aggro, je modrá - a je třeba říct, že ze všech aggro balíků bude mít právě tento nejvyšší potenciál připomínat modernové "Boggly". Důvodem je Whirlwind Adept, jediná rozumně velká bytost s hexproofem na commonovém slotu. A zatímco u Slippery Boggle se opravdu nadřete, než z ní vyrobíte úctyhodnou hrozbu, Adeptovi stačí jeden Flight of Fancy, aby soupeři nadělil pořádný clock, či jedna Hyena Umbra, aby se přes něj prakticky nedalo útočit. A to ani nemluvím o rérovém Daybreak Coronnetu (hráči Modernu tuhle kartu dobře znají). Modrá navíc nabízí také účkového Iridescent Draka coby způsob, jak efektivně recyklovat už použité "kalhoty" (aury). Jako třešnička na dortu pak mohou působit réroví Sovereigns of Lost Alara v kombinaci prakticky s libovolnou aurou od Mammoth Umbra přes Flight of Fancy... až po rérové kombo s Eldrazi Conscription (pamětníci zamáčknou slzu při vzpomínce na Standard z roku 2010, kde jste tohle kombo mohli mít s Lotus Cobrou ve hře klidně už ve třetím kole).
(Eldrazi Conscription řádí...)
Archetyp, který bychom mohli nazvat "U/W kalhoty" má nicméně i své slabiny - především kvůli tomu, že se tolik spoléhá na aury. UMA limited je formát bohatý na Disenchanty, a to i ty, které lze bez uzardění hrát v maindecku - například Ronom Unicorn či Wickerbough Elder. Soupeř pak nemusí vynaložit ani tolik snahy, aby vám vaše puzzle rozházel. Nicméně pokud jsou podmínky příznivé, otevřete si některé z rér (Sovereigns, Coronnet, Eldrazi Conscription), pak je tahle možnost určitě otevřená.
Posledním archetypem z cyklu "white-based aggro" je Boros Heroic a díky přispění červené v podobě Akroan Crusadera a Arena Athlete půjde často o verzi nejagresivnější, s nejnižší křivkou. Nabízí také hned několik velmi dobrých způsobů, jak heroic triggerovat: Reckless Charge, Nightbird's Clutches (můžete zacílovat například jednu svou a jednu soupeřovu bytost), Soul's Fire a spíše podprůměrný Undying Rage. Boros dokáže mít některá opravdu trestací draw (viz obrázek), nicméně občas trochu trpí nepříliš velkou konzistentností. Zaprvé jako jeden z mála balíků na formátu nemívá přístup k žádnému card draw či alespoň card selection a snadno tak vyfloodí, zadruhé mívá trable s manabase, protože mnoho dobrých bílých karet stojí WW, balík ale nezřídka bude base-red a navíc v něm často budete chtít hrát červený 1-drop. Přičtěte to k faktu, že Boros s nízkou křivkou chce leckdy hrát i 15 či 16 zemí a máte recept na potíže, či minimálně problematický aspekt, kterému je během draftování třeba věnovat pozornost.
Boros má na UMA limited v rukávu ještě jeden game plan, a sice "go wide" strategii v podobě různých token-generátorů a posilování. Touto cestou se lze vydat, pokud z nějakého důvodu nevyjde plán s heroicem, ale už je pozdě vycouvat z bílo-červené. Mezi nejlepší karty, které vyrábí tokeny, se řadí Young Pyromancer a Molten Birth, nicméně i takový Icatian Crier zvládne board slušně zaplnit. Pay-off karty v podobě Rally the Peasants, Hissing Iguanara, ale i Raid Bombardmentu či Phalanx Leadera tokeny nepochybně ocení.
Discard / graveyard balíky
Druhou ze širokých rodin archetypů jsou v UMA limited všechny strategie, pracující nějak s hrobem či zahazováním karet. Záměrně tuhle kategorii uvádím takto v celku - lze v ní sice najít hned několik úžeji vyprofilovaných přístupů, nicméně ty se dost často překrývají a právě v tom, umět správně manévrovat a vědět, kam konkrétně během draftu balík "usadit" spočívá jedna z největších výzev tohoto formátu. Pokud si ještě nejste jistí, jak konkrétně bude váš balík vypadat, pak karty, které fungují ve více typech graveyard strategií nebo mají samy o sobě hratelné stats (Faithless Looting, Satyr Wayfinder, Deranged Assistant) budou o něco hodnotnější a karty, které mají užší zaměření (Basking Rootwalla, Frantic Search, Resurrection, Patchwork Gnomes) naopak o něco horší. Ve chvíli, kdy se váš balík už usadí či si jste jistí, že příslušný segment discard / graveyard strategie je pro vás otevřený, hodnota takto úzce zaměřených karet roste a třeba Frantic Search či Foil, které jsou oba samy o sobě karetní nevýhodou, najednou mohou být velmi dobré.
Self-Mill / Delve
Hned první z graveyard strategií je patrně vůbec nejvíc "grindy", zaměřená na postupné ukrajování karetní či jiné výhody a převzetí kontroly nad hrou. Archetyp může mít v zásadě dvě podoby, každá z nich stojí na jiné barvě. První bývá base-green a její trademark kartou je Spider Spawning, Golgari Grave-Troll a další zelené karty. Především zmiňovaný Spawning je opravdu kus, kolem kterého je možné postavit celý balík. Klíčové jsou tu commony Satyr Wayfinder a Crow of Dark Tidings, možný je i přesah do reanimace díky bílé barvě či více do madness teritoria pomocí červené. Druhá verze stojí na modré coby základní barvě a jejími trademark kartami jsou Deranged Assistant a Treasure Cruise, či ještě lépe Dig Through Time. Zároveň v tomto balíku obvykle chcete hrát více non-creature spellů než ve Spider Spawning balíku, takže možné win condice jsou třeba i Rise from the Tides či Living Lore. Právě blue-based graveyard decky budou mít nejčastěji nejblíže k "férovým" midrange balíkům či kontrolům, hlavně v podobě U/B, kde self-mill je jen jeden z "bonusových" prvků balíku a Treasure Cruise je více či méně regulérní karetní výhoda do lategame. I tady lze nicméně přidat bílou a vrhnout se výrazně víc do reanimace, tím spíš, pokud máte co vykopat a také přístup k nějaké té Forbidden Alchemy či Frantic Searchi.
Reanimace
Několikrát už jsem zmínil Reanimaci coby možný archetyp a vězte, že skutečně lze nadraftovat balík, kde karty Entomb či Buried Alive budou patřit vůbec k tomu nejlepšímu, co v balíku máte. Klíčovou barvou je v tomto případě bílá díky commoně Resurrection a účkům Miraculous Recovery a Unburial Rites. V tom zároveň tkví i jeden z největších kamenů úrazu tohoto archetypu: bílá totiž jinak nenabízí prakticky žádnou jinou práci s hrobem a kromě Faith's Fetters a možná ještě Icathian Criera není v této barvě snad nic, o co byste měli větší zájem - všechno jsou to karty do Heroicu. Vykopávání tedy bude buď tvořit jen menší "subtheme" nebo půjdete all-in, a to zpravidla jako B/W, U/W či rovnou Esper.
Druhým problémem strategie "Reanimator" je to, že aby vám vykopávání fungovalo, potřebujete hned tři části skládačky: Pašíky, Reanimaci a způsob, jak selata dostat do hrobu. Třetí kategorie je relativně nejpočetnější a je možné si s ní lámat hlavu až nakonec, nicméně může se vám stát, že karet z první či druhé kategorie nebudete mít dost a balík pak snadno může vypadat opravdu velmi neduživě. Výborných cílů pro reanimaci je hned několik mezi réry a mythicy: Platinum Emperion, Woodfall Primus či Reya Dawnbringer. I mezi účky jich pár je, nejlepší asi Angel of Despair. Jenže spoléhat se na réra a účka může být dost ošemetné: commonové cíle tak budou jen náhrada, pokud se vám nic lepšího sehnat nepovede. Ulamog's Crusher mě spíš zklamal (proti agresivním balíkům můžete chtít blokera), naopak osvědčil se mi Walker of the Grove, který když se do hry podívá ve čtvrtém kole, toho umí docela dost - a s přístupem k zelené navíc dokáže sám sebe přes evoke dostat do hrobu. I červená může v reanimaci hrát určitou roli, a to hlavně díky Faithless Lootingu a Angeru.
Reanimace by se jednoznačně dala popsat slovy "všechno nebo nic". Pustíte-li se touto cestou, pak riskujete, ale výsledek může někdy stát za to. Nepříjemné mohou být někdy hry po sidu - někteří soupeři budou připraveni a na commonovém slotu najdeme například Offalsnouta, Vessel of Endless Rest, Beckon Apparition nebo prostě bounce spelly na vaše vepře. Hatedraftování sice normálně nepatří mezi ty nejlepší nápady, nicméně pokud už víte, že reanimace bude váš plán A, B i C, pak není od věci tyhle karty pozdě v draftu ztopit.
(rád bych podotknul, že i v tomhle draftu jsem otevřel Noble Hierarcha, jen byl tentokrát v sajdu)
Madness
Madness má v Ultimate Masters zvláštní pozici. Velká část outletů i karet s madnessem je dost agresivně laděná a nachází se v barvách shardu Jund, modrá má pak mezi commonami jeden výborný outlet (Frantic Search) a jeden ok payoff (Just the Wind). Jak outletů, tak karet s madnessem ovšem v sadě není dost na to, abyste mohli spolehlivě jít "all-in". Čas od času se tak sice povede balík, který umí stabilně dávat první kolo Faithless Looting do dvou Rootwal, druhé kolo Mongrela a třetí Reckless Wurma, ovšem většina madness balíků bude vypadat trochu jinak. Při draftu si budete muset ostražitě hlídat počet nadraftovaných karet, do kterých je možné něco zahodit, jakož i karet s keywordem madness. Čím víc obojího máte, tím vyšší je cena každé další takové karty. Zároveň je však třeba vymyslet i plán B, pokud by nakonec počty neseděly. Většinou bude možné uhnout do nějakého víc midrange balíku, někdy umí zelená switchnout trochu i do heroicu (Nightbird's Clutches, Prey Upon, Reckless Charge), hezký pohled to však často nebude.
Další archetypy
Kromě strategií, které se starají o hrob, je v sadě prostor i pro různé další variace - v sadě najdeme opravdu nezvykle vysoké množství "role playerů", kolem kterých můžete s trochou štěstí a snahy postavit i celý balík. Asi nejběžnějším z nich bude "U/R spells", postavený kolem karty Thermo-Alchemist, nicméně nápadům se meze nekladou, pokud tedy překonáte fakt, že většina takových role-playerů jsou účka či dokonce réra. Jen namátkou, na draftu Ultimate Masters jsem už viděl (v reálu nebo na internetech):
- B/W balík, založený na spolupráci Martyr of Sands s Shirei, Shizo's Caretaker a Sigil of the New Dawn
- U/G Rampu, kde čtveřice Myr Servitorů sloužila jako krmivo do Phyrexian Altaru (v kombinaci s Pattern of Rebirth) a náboje do Foilu
- Rg Self-mill, který hru zavíral Seismic Assaultem spolu s Life from the Loam
Seznam by mohl pokračovat - pokud jste si někdy chtěli na limited udělat svůj "bucket list" toho, co byste chtěli udělat za achievementy, zřejmě žádný jiný formát k tomu nebyl lepší.
Pár momentů, které jsem už na UMA limited viděl:
- Hráč A ve svém prvním kole položil Swamp, sorcery-speed Entomb na Ulamog's Crushera. Hráč B Swamp, Reanimate na soupeřova Crushera.
- Sigardu, Host of Herons, do které soupeř zahrál při plném boardu All is Dust... (moc dobře to pro něj nedopadlo)
- Eldrazi Conscription, vytaženou přes Sovereigns of Alara a poté přes Irridescent Draka
- několik různých výher přes Laboratory Maniaca (jeden balík měl dokonce Maniaca jako nejspolehlivější win kondici)
- ve hře po sideboardu hráč A druhé kolo Phalanx Leader, hráč B na falangu Shielding Plax, díky kterému si ji už hráč A nemohl nijak zacílovat
- Spirit Cairn jako velmi efektivní sideboard plán proti soupeři s několika Faithless Lootingy a Mad Prophety
A ještě pár modo momentek:
Opět by se dalo pokračovat, UMA limited zkrátka takovýmto epickým hrám neobyčejně přeje.
Pokud máte s draftováním Ultimate Masters své vlastní zkušenosti, neváhejte se o ně podělit v komentářích!
Díky za pozornost a hodně štěstí na GP Praha,
Adam Koska
Chainer
28.12.2018 11:04
Moc pěkný článek, po kterém mám samozřejmě spousty otázek:
- Je Repel the Darkness dobrý ve spouštění heroicu?
- Jak se dá pokaždé otevřít Noble Hierarch?
- What the heck is gegenge? :-)
0 hlasů
Nawaki
28.12.2018 12:24
Nejsem sice Adam, ale třeba oceníš i moje odpovědi:
1. Ne.
2. Nevíme, ale včera sme ze dvou draftů zase v každym jednoho otevřeli :-)
3. what?
0 hlasů
Chainer
29.12.2018 00:06
Noble Hierarch v každém draftu povrzen!!! :-)
Odpovědi na první a třetí otázku příliš neoceňuji. Snad pomůže Adam... ;-)
0 hlasů
Nawaki
29.12.2018 08:58
Adam mi říkal, že spuštěč heroicu je to prej dobrej, já sem trochu skeptičtější ve smyslu, že enablerů je většinou dost.
0 hlasů
aKosaak
29.12.2018 10:51
1) Repel the Darkness se mi jako alternativní spouštěč heroicu docela osvědčil, někdy už je v balíku Umber moc a Repel je aspoň cantrip, kterej něco dělá, i pokud nemám heroic bytost. Nejčastější mód "zaútočím, před blokama tapnu jednu tvou a jednu svou co útočí a má heroic" nebo po blocích jako combat trik. Někdy se dá cutnout, ale obecně mě tahle karta v heroic balících spíš pozitivně překvapila.
2) Je to tak, zatím z šesti draftů pět Noble Hierarchů (byť poslední dva byly s backdraftem Hierarch byl v prostě jenom v poolu :) )
3) "gegenge" je nick Saši Rossijčenka, nevyčerpatelné studnice Magic online moudrosti :)
0 hlasů
Chainer
30.12.2018 10:58
To je odpověď, kterou schvaluji! ;-) :-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|