Tak to je clanek!!! Hned jak jsem uvidel premodern tento balik jsem postavil. Bohuzel premoderny nestiham a je to skoda. Stazi jsem hral pred milion lety a tak krasny karty se uz netisknou. Jen samy presileny kraviny.
1 hlas
Dnes si představíme balíček, který je asi nejvíce nenáviděným balíčkem všech dob. Nicméně díky renesanci formátu Premodern se opět začíná dostávat na světlo světa. Jedná se o modrý kontrolní balíček, který je postavený kolem karty Stasis. Stasis je karta, která vyšla hned v první edici a vydržela s námi až do té s pořadovým číslem pět. Z toho mimochodem plyne, že od roku 1997 se nedočkala žádného reprintu i přes fakt, že není na reserved listu. Tento krok chápu, protože karta je opravdu otravná a mám pocit, že Wizardi ji nechtějí novým hráčům ani připomínat. Ale není třeba zoufat, karta nemá žádnou absurdní cenu a celkově se jedná o balíček, který je finančně velmi dostupný.
Stasis je modrý enchantment za dvě many, který oběma hráčům vezme jejich untap step a Vám, jako jejímu majiteli, ještě přikazuje platit v upkeepu jednu modrou manu nebo ji musíte obětovat. Dle svého názvu tak opravdu často dostává hru do fáze, kdy se toho moc neděje a oba hráči na sebe jen zírají a soupeř proklíná tuto kartu i Vaše rodiče, že Vás zplodili. I díky tomu se tomuto balíčku kdysi říkalo Lock, protože soupeře opravdu zamyká. Vás sice taky, ale je to primární plán balíčku, takže si s tím umí poradit.
Karta se objevuje v historických balíčcích z prvního mistrovství světa, ikdyž s optikou dnešní doby, působí decklist opravdu hodně divoce a zjevně se hráč snažil každé kolo stázi vracet za pomocí Time Elementala a zneužívat naplno potenciál Serra Angela, to vše za podpory Kismetu.
Náš dnešní decklist najdete zde:
Stáze jsem hrál ještě kdysi na Extendedu, ale pravdou je, že zub času znamenal některé drobné úpravy v konstrukci. Základ je samozřejmě, jako u každého balíčku, manová základna. Zde je velmi jednoduchá. Kdysi jsem v decku hrál dokonce 27 ostrovů, ale dnes mám počet zemí ustálený na čísle 23. Jestli je to ideální počet nechám na posouzení, ale většina konstrukcí se pohybuje kolem čísla 22 – 25 zemí. Hned 19 z nich jsou obyčejné ostrovy, není třeba hrát žádné fečky, abychom čistili balíček, protože země si lízat chceme a potřebujeme. Zbytek doplňují hned čtyři kopie Forsaken City, které dávají za tapnutí jakoukoli manu, což v monodecku nemá moc význam (ale ve vícebarevných verzích už ano) a navíc se neuntapují v untap stepu. Jenže to nám zas tak nevadí, protože se chceme dostat do fáze hry, kdy žádný untap step neexistuje. Naopak si můžeme v upkeepu exilnout kartu z ruky a tím tuto zemi untapnout a..zaplatit jím upkeep stáze. To je naše cesta k vítězství. Stabilizovat stůl, ideálně ve chvíli, kdy se soupeř zatapuje, vyložit stázi a vykládat další a další ostrovy a nebo si hrát s Forsaken City. Abych tuto zemi jen nechválil, tak je to jediný cíl pro Wasteland a soupeř nám tímto krokem může hodně zavařit.
Určitě si pokládáte otázku, čím vlastně soupeře (kromě nudy) zabijete. I zde sáhneme po kartě z první edice Magicu. Je jí Black Vise, což je artefakt za jednu manu, který v upkeepu zraňuje soupeře za jedna za každou kartu, co má v ruce nad 4. A ony se ty karty na ruce celkem hromadí, když se Vám země neuntapují. Tři kopie mi přijdou ideální, můžete ale dát i čtyři. Komu by přece jen chyběla možnost klovat do soupeře, může zkusit zařadit i Morphlinga, který umí sám sebe untapovat. Naopak pro masochisty je varianta s Feldons Cane, díky které si zamícháte hrob zpět do knihovny a čekáte až se soupeř ulíže (nebo vzdá). Místo čtvrté Black Vise jsem zařadil na chuť spíše Howling Mine, díky které Vám nedojdou karty na ruce a soupeře pak Black Vise ubije o něco rychleji.
Dříve nebo později Vám země dojdou a začne hrozit, že Stázi už nebude schopní zaplatit. Od toho v balíčku máme 4 kopie Chain of Vapor. Ten za jednu modrou manu umožní vrácení libovolného permanentu na ruku, což je většinou Stáze. Uděláte to na konci soupeřova kola a ve svém si vše untapnete a Stázi vyložíte znovu. A začnete nanovo. Pro lepší konzistenci jsem dodal ještě jeden Boomerang. Nutno dodat, že obě karty jsou univerzální a umí vrátit na ruku i soupeřovy problematické permanenty. Napadá mě třeba Seal of Cleansing, potvory s vigilance, Zombie Infestation, atd.
Balíček neumí bez stáze vyhrát, takže si ji chceme líznout co nejdříve, aby byla vždy připravena na zatapovaného soupeře. O to se starají 4 Impulsy a 2 Pondery, pardon Portenty, které můžete vyměnit za Sleight of Hand. Občas se v balíčku dá najít i jedna Intuice, ale zbytečně zdražuje cenu balíčku na dvojnásobek😊
Proč je balíček tak dobrý? Obsahuje totiž spoustu tzv. free spellů, které můžete zahrát za alternativní placení ceny. V tomto případě se většinou jedná o variantu, kdy místo placení ceny vracíte ostrovy zpět na ruku. To je za normálních okolností nevýhoda, ale zde Vám to umožňuje znovuvykládání těchto zemí a placení stáze po několik dalších kol. No a vzhledem k tomu, že se jedná o rušení, řešíte tím i snahy soupeře o zvrat. Hráči Legacy jistě znají Daze, která zdraží spell o 1. Další variantou je Thwarth, který counteruje bez podmínek, ale vracení třech ostrovů je variantou až v pokročilejší fázi hry. Naopak od prvního kola je připraven Foil (Force of Will chudých), který zase pro změnu můžete zahrát za zahození ostrova a jiné další karty, což jsou často vrácené země z Thwarthu. Gush zase líže ztracené karty a to opět za možnost vrácení dvou ostrovů na ruku.
Kdyby rušení přece jen nestačilo, je v balíčku ještě čtveřice Arcane Denialů, které counterují spell a oba hráči si pak v následujícím upkeepu lížou karty dle popisu. Jedná se sice o karetní nevýhodu, ale vzhledem k druhu balíčku se většinou nestíhá projevit. V balíčku zbylo ještě jedno místo a to zaujímá Counterspell, protože by byl hřích aspoň jeden nehrát. Vypečený umí být i Power Sink, který counteruje a ještě nutí soupeře zatapovat si přebytečné many. Tuto funkci plní i Mana Short. Ten zatapuje soupeřovy země a ještě mu vyprázdní mana pool. Ideální ve stavu, kdy chcete proti kontrolu vyložit Stázi. Podobný efekt umí i Turnabout, ale čtyři many jsou už dost, takže se většinou do balíčku nevleze.
Sideboard je vždy věcí názoru a zhodnocení, v jakém prostředí často hrajete. Obsahuje spoustu karet proti našemu úhlavnímu nepříteli – červenému burnu. Chilly a Hydroblasty pomáhají, ale pamatujte že podobně bude reagovat i soupeř. Powder Kegy uplatníte taky, jsou univerzální proti všem rychlým potvorovým balíčkům. Annuly jsou univerzální obranou proti enchantmentům a artefaktům (Survival, Seal, Standstill, apod.). Cursed Totem vypne všechny ability potvorám, což oceníte hlavně proti elfům, kde Vás strašně trápí Quirion Ranger. Jeden Mana Short navíc naopak oceníte proti kontrolu.
Další varianty, které můžete zvážit jsou Propagandy, Misdirekce, Tormods Cryptu na hrobaření nebo další Boomerang.
Klidně a přesně. Není důvod spěchat, úvodní kola slouží k tomu, abyste našli stázi na ruku a rušili karty, které Vás poškozují více nebo rychleji, než chcete zamknout soupeře. Opravdu se nebojte toho, že máte třeba už jen jeden život, pořád se jedná o situaci, která lze zvrátit. Problematická jsou různá aggra, které jsou schopné srazit Vaše životy velmi rychle. Zároveň jste ale schopní je pod stázi dostat celkem rychle a v první hře na ni většinou nemají odpověď. To se mění po sideboardu a počítejte s tím, že červená přidá blasty a Sulfuric Vortexy, které by ale nemělo být problém zrušit. Pokud by těchto balíčků byla ve Vašem okolí většina, můžete zvážit dodat do balíčku Propagandy, které soupeřův útok hodně zastaví.
Tento plán platí i na Gobliny a Elfy, kde opravdu nezapomínejte přidávat i Cursed Totem.
Naopak controly Vás sice netlačí, ale jsou připraveny Vám stázi rušit. Nespěchejte, pokud nejste pod tlakem. Používejte Impulsy a Portenty, abyste měli dostatek rušení, Stáze a ideálně i Mana Short. Díky možnosti hrát spelly zdarma, jste často schopni soupeře přecounterovat a v první hře jim hodně překážejí na ruce všechny možné zabíjení. Po sidu se situace mění ve Váš neprospěch, zabíjení je vyměněno za Annuly a další rušení, určitě se zde uplatní Mana Short. Často se objevuje i Meddling Mage. Klíčem k úspěchu je i rychle vyložená Black Vise, která trestá defenzivní styl hry.
Problematický je i Rock díky množství discardů, které hraje. Náš plán ruší i rychlý Pernicicous Deed, který musíme vyřešit před zahráním Stáze za pomocí Chainu. Bolí i přítomnost Wastelandy, ale pozitivní je, že balíček Vás pod rychlý tlak nedostane a máte prostor obnovit své zdroje.
Pokud byste zvažovali upgrade balíčku, můžeme hrát i vícebarevnou verzi, kde se nabízí verze se zelenou a kartou Root Maze, která říká že všechny země a artefakty chodí do hry taplé. Zde se naplno uplatňují kvality Forsaken City. Nejen, že máte přístup k zelené maně, ale umíte hrát i pod tímto lockem a soupeř už nemá většinou scénář, jak se vrátit do hry. Pěknou variantou, jak mít více zelené a celý balíček urychlit, je i přítomnost Elvish Spirit Guide.
Možnost je i hrát verzi s černou, kde je zase varianta přidat Squandered Resources, které pomáhají s placením upkeepu taky solidně. Bílá nabízí zase perfektní Enlightened Tutor, ale zde už musíme myslet na to, že mana base nebude tvořena jen ostrovy, ale zařadíte i City of Brass, painlandy a nebo velmi pěkné Undiscovered Paradise (jeden z nejkrásnějších artů celého mtg).
Upozornění na závěr. Stáze nejsou úplně balíček pro každého a riziko, že Vás bude Vaše herní skupina nenávidět se výrazně zvyšuje. Pamatujte na to, až Vám přestanou volat a přesunou Vás k samostatnému stolu.
Ride
03.10.2022 19:11
Tak to je clanek!!! Hned jak jsem uvidel premodern tento balik jsem postavil. Bohuzel premoderny nestiham a je to skoda. Stazi jsem hral pred milion lety a tak krasny karty se uz netisknou. Jen samy presileny kraviny.
1 hlas
random
04.10.2022 11:13
Krasne cteni, a te nostalgie, uplne mi ukapla slza - Stasis + Time Elemetal kombo (s Kismetem a jednou Serrou, protoze nesly sehnat) byl muj prvni balik. Ale protoze jsem s tim kamose strasne s...., musel jsem presedlat, i kdyz ten krasny pocit vylozit Stazu se rovnal zahranemu betonu :). A jak se mi Stasis nikdy nelibila obrazkem, tak jsem zmenil nazor, protoze to je karta, ktera se odlisuje, ne jak dnesni uniformni edice kde je jedna karta stejna jak druha. Ach jo, to jsou starecke kecy :) Ale je to tak!
1 hlas
Gunan
04.10.2022 23:05
Mám to s tím artem úplně stejně. Někdy koncem minulého tisíciletí jsem pořád tvrdil jak může být tak primitivní obrázek na mtg kartě. Dneska to cítím tak jak píšeš. Unikátní obrázek pro unikátní kartu.
0 hlasů
Popadinec
11.10.2022 11:01
Děkuji za skvělý článek a další důvod k tomu opravdu nezkoušet Premodern (a nebo jo, 4 stáze se mi doma někde válej, ať si to všichni užijou).
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|