Super rozbor. Hodně mě to baví číst. Doufám, že i na další si najdeš čas. General rokiric nefunguje s harmonic prodigi ne? Nebo mě něco minulo?
0 hlasů
Vítejte u druhé části rozboru Modern Horizons 2, není třeba žádných dlouhých úvodů, vrhneme se rovnou na červené karty:
Dragon's Rage Channeler - Delver of Secrets verze 2.0.
Upřímně nevím, co RnD poslední dobou tolik fascinuje na "prowess" kartách, ale je jasné, že tohle bude další důvod, proč budou tyhle decky na modernu stále patřit mezi to nejlepší.
Channeler podle mne ale nebude nejlepší v tradičním UR Prowessu, spíše bych ho viděl v decku jako je BR Death's Shadow - Lurrus a Mishra's Bauble mi k němu přijdou jako nejideálnější karty.
Další dobrá spolupráce je taky s Murktide Regentem, kde vám bude surveil rychle plnit hřbitov - delirium a delve sice vypadají jako protichůdné mechaniky, ale v tomhle případě by to mohlo fungovat dobře - konečně by se díky tomu (i určitě i díky Counterspellu) mohl na modernu uchytit i klasický UR Delver, jak ho známe z legačky.
Channeler ale samozřejmě není jenom karta na modern, nepochybně ho uvidíme i na legacy (určitě bych si ho v Delverovi zahrál raději, než třeba Swiftspeara) a samozřejmě i v duel commanderu, kde je to podle mě autoinclude do každého agresivního červeného decku. I ve fritce si teď už můžete filtrovat draw :)
Fury - tohle je karta, na kterou jsem opravdu velmi zvědavý, na modernu jsme až doteď neměli žádný podobný efekt a přijde mi, že proti creature deckům jako elfové a goblini to bude opravdu brutální.
Na druhou stranu ale není příliš jasné, který deck by měl z podobné karty největší užitek, kontroly se přece jenom budou stále více spoléhat na klasické hromadné ničení, takže by z toho opět mohly profitovat hlavně nejrůznější UR tempo/prowess decky.
Pěkné to může být také v Living Endu, kde jde o další interakci, jenž nijak nenarušuje cascade kombo.
Podobně jako u Channelera je i tady jasné, že tohle zcela určitě uvidíme na duel commanderu - jenom se začínám trochu bát, aby do budoucna souboje aggro decků nerozhodovalo jenom to, kdo si lízne víc free removalu...
Imperial Recruiter - s tím, kolik máme na modernu k dispozici nejrůznějších tutorů si nemyslím, že by se Recruiter nějak výrazněji prosadil v creature decích s Chordem of Calling/Eladamri's Callem, přece jenom asi nebude moc čas na to, abychom si hledali Kiki-Jiki a poté a Recruitera pro value kopírovali.
Ta pravá karta pro spárování s Recuiterem bude rozhodně Aether Vial, tudíž se nabízejí víceméně jenom dva decky - Death and Taxes a Humani, což bude asi nejlepší Recruiter deck.
Recruiter má fajn synergii s Thalia's Lieutenantem, ale v případě potřeby umí najít i Meddling Mage a pak hlavně všechny dobré sidovky, jako je Knight of Autumn, Deputy of Detention, nebo třeba Auriok Champion. Tohle mi prostě přijde jako nejlepší toolbox k Recruiterovi.
Ragavan, Nimble Pilferer - tohle je zřejmě nová nejsilnější jednomanová bytost v historii magicu. Agresivní bytost, která vás zároveň rampí, přináší karetní výhodu a ještě se navíc můžete dle situace rozhodnout a zahrát ho pouze za dash, což bude ideální v situaci, kdy budete chtít obehrávat soupeřův removal.
Podle mne v podstatě pro Ragavana neexistuje žádný limit a můžete ho hrát v naprosto libovolném decku - UR Prowess, RB Death's Shadow, Jeskai Tempo, Naya Zoo, RG Ponza, UR Delver, Jund...
Rozhodně bych v aktuální situaci nedoporučoval hrát decky, které nemají odpověď na Ragavana zahraného v prvním kole.
Stejně dobrý bude samozřejmě Ragavan i na legacy, v UR Delverovi bude v kombinaci s free counterspelly opravdu nechutný. A samozřejmě je jasné, že bude brutální i v duel commanderu, naštěstí už ale ne coby generál...
Unholy Heat - trochu nenápadná karta, ale máme tu co dočinění s opravdu vynikajícím removalem, obzvlášť v decích, které se budou o delirium aktivně pokoušet s kartami jako Seal of Fire a Mishra's Bauble.
Za manu v červené zabít Primeval Titana, nebo Lilianu of the Veil, to je de facto neodolatelný efekt, tedy pokud vám nejde pouze o to, abyste všechny blesky sypali jenom soupeři do hlavy...
Honorable mentions:
Blazing Rootwalla - pěkná karta pro zkombinování s Hollow One a Vengevine, zřejmě to bude ale spíše záležitost na legacy a vintage. A taky by se mohla uchytit v duel commanderu. Přece jenom, zase tolik onedropů, jenž mohou útočit za tři, v červené není.
Bloodbraid Marauder - zajímavá value karta, která by se klidně mohla hrát v nějaké verzi Death's Shadow. Trochu to ale kazí fakt, že na dvou manách už máme Scourge of the Skyclaves a nyní i Dauthi Voidwalkera.
Chef's Kiss - vtipná karta pro casual hraní, proti spot removalům je to vlastně dost brutální trik, který může lehce rozhodnout celou hru
Flame Blitz - chtělo by se mi říci, že je to dobrá sidovka proti planeswalkerům na modern, ale jelikož tu máme dobrý maindeck materiál v podobě Unholy Heatu, tak se asi podobný kus už nevejde (ačkoli je dobré, že pomáhá s deliriem). Určitě to ale bude fajn kus do casual commandera, kde skoro každý hraje hromadu planeswalkerů.
Flame Rift - jednu dobu se tohle hrálo v legacy fritce, ale příliš se mi nelíbí, že jde o dovumanovku, která neumí zabít bytost a je španá v matchupech, kde se navzájem racujete (ani s Eidolonem to není zrovna ideální kombinace).
Flametongue Yearling - na modernu se vedle kusů jako Fury a Wrenn and Six asi neprosadí, ale třeba v duel commanderu by se hrát mohl, přece jenom má potenciál k výměně dva za jedna, což by mělo být fajn pro nejrůznější tempo decky
Galvanic Relay - hodně zvláštní efekt, nevím, jestli je tohle dobrý cíl pro Burning Wish pro legacy storm (pokud vyfizlujete, můžete to zkusit další kolo znovu), ale rozhodně jsem si jistý, že se to bude hrát v pauperu, protože tam zjednodušeně řečeno je libovolná storm karta dost broken, jelikož tu jsou legální všechny rituály a jednomanové cantripy - dokonce i špatné kusy jako Temporal Fissure se musely zakázat, protože byly moc silné a hlavně byly hry proti podobným deckům opravdu frustrující.
Glimpse of Tomorrow - vtipná build-around karta, stačí hrát pár efektů jako Magma Opus a Seasoned Pyromancer a potom dát do decku různé eldrazi a kombo je na světě. Oázka je, na kolik to bude konzistentní a jestli to bude lepší, než Living End, jelikož to funguje na velmi podobném principu.
Goblin Bombardment - jednu dobu šlo dokonce o kartu, kolem které byl postavený celý deck na legacy (Zombie Bombardment), ale aktuálně si myslím, že je to na modern prostě příliš křehké a pomalé. Zajímavé by to také mohlo být třeba v Mardu Midrangi s Young Pyromancerem, nebo v Affinitě s Hangarback Walkerem, ale to určitě nebudou decky, kdebychom Bombardment chtěli hrát v playsetu, půjde spíše jenom o one-of záležitosti.
Gorilla Shaman - bez artefaktových landů pro šamana asi nebude dostatek dobrých cílů (možná kdyby se začal v velkém hrát Lantern Control), ale minimálně je to dobrý reprint pro hráče pauperu, protože verze z Aliancí se sháněla celkem komplikovaně
Harmonic Prodigy - dobrá karta na duel commander, v kombinaci s Adeliz je to dost nekompromisní a určitě by se našli i další generálnové, jenž mají nějaký zajímavý trigger.
Mine Collapse - na modernu bude lepší (spolehlivější) Unholy Heat, ale třeba v duel commanderu by podobná karta mohla být celkem fajn - červenému aggru dodá extra tempo play a navíc se zbaví problematických bytostí typu Anafenza, Kalitas, Atraxa, apod.
Obsidian Charmaw - další z řady potenciálních sidovek proti tronu, mohl by se hrát třeba v Ponze, kde bychom díky Utopia Sprawlu a Arbor Elfovi mohli teoreticky zbořit zemi hned ve druhém kole
Abundant Harvest - není těžké si domyslet, že karta, která je dost dobrá pro legacy, bude dobrá i na modern. Ideální deck pro ni bude určitě Amulet Titan, ale určitě bude fajn i v kontrolnějších midrangích, jako je třeba Bant Stoneblade.
A fajn je třeba i synergie s Dreadhorde Arcanistou, což by mohl využít nějaký agresivnější Jund (verze s Lurrusem).
Chatterfang, Squirrel General - je kupodivu, že takhle oblíbený tribal dostává k dispozici generála až po tolika letech. Je jasné že tohle bude zaručený úspěch na casual commander, kde půjde podle mne o nejoblíbenější kartu v edici.
Líbí si mi, že s Chatterfangem nemusíte stavět deck jenom jako veverčí tribal, ale můžete se zaměřit i čistě na tvorbu tokenů, což je další oblíbená tématika pro casual commander.
Tohle je v podstatě variace Doubling Seasonu, kterou máte každou hru k dispozici a navíc umí průtokově zabíjet bytosti - jsem tu snad jediný, komu tohle všechno připadá tak trochu nevkusné?!
Endurance - v MH2 získáváme přístup k opravdu vynikajícímu graveyard hatu, po Voidwalkerovi je to už druhá maindeckovatelná karta, jenž to umí pěkně zavařit všem graveyard deckům.
Kombinace flashe, levného manacostu a dobrých čísel do kombatu z ní rozhodně dělá dobrou maindeck kartu v podstatě pro libovolný zelený deck. A to se nebavíme jenom o modernu, ale samozřejmě i o legacy, vintage a duel commanderu.
Hodně se mi to líbí hlavně na legacy - mít free spell, který potrápí dredge a reanimator a jde bez problému hrát v mainu, to mi přijde opravdu super. Kombinace čtyřky v obraně a reache z ní také dělá celkem dobrou kartu proti Delver deckům, které jsou s Ragavanem a Channelerem opravdu v ráži!
Foundation Breaker - Living End dostal v MH2 opravdu velký počet nejrůznějších upgradů a tohle je další z nich. Poradí si s hate kartami jako Chalice of the Void a Leyline of the Void a samozřejmě bude fajn i proti libovolnému artefaktovému decku.
Samozřejmě to ale není jenom karta pro Living End, hrát ho může v podstatě libovolný zelený deck, obzvláště když hraje nějaký ten tutor (GW Toolbox, Amulet Titan).
Očekávám, že to bude i staple v duel commanderu, kde je v každém matchupu dostatek dobrých cílů a kde rozhodně oceníte flexibilitu v podobě hraní za evoke.
Ignoble Hierarch - konečně dobrý manovač pro klasický Jund a Death's Shadow decky. Zajímavé by teď mohlo být i Tribal Zoo, které může hrát oba dva Hierarchy a zároveň dostalo k dispozici i pár dalších nových, zajímavých karet.
Další dobré decky pro Hierarcha mohou být třeba Yawgmoth Combo, RG Ponza a samozřejmě i Goblini, kteří určitě podobný kus uvítají, jelikož hrát o kolo dříve karty jako Goblin Matron a Goblin Ringleader, je prostě fajn (což by mohlo klidně platit i na legacy).
Honorable mentions:
Aeve, Progenitor Ooze - další tribal, jenž má nově k dispozici generála, monogreen strom sice asi příliš fungovat nebude, ale třeba v commanderu ve variantě 2v2 to bude fajn generál.
Chatterstorm - další storm karta pro pauper, navíc tvoří kombo s First Day of Class, takže si myslím, že ho ban nemine...
Chitterspitter - další pěkná karta do veverčího tribalu, synergie s Chatterfangem je naprsto příkladná
Enchantress's Presence - hodně dobrá karta v kombinaci se Solitary Confinementem, pokud se na modernu enchantment decky prosadí, tak v nich určitě můžeme tuhle klasickou lock kombinaci očekávat, rozhodně není radno to podcenit a bude dobré se na enchantmenty připravit s kartami jako Prismatic Ending či Abrupt Decay
Gaea's Will - Yawgmoth's Will je vůbec jedna z nejsilnějších karet, jenž byla kdy vydána, takže bych rád řekl, že s tímhle půjde na modernu provést něco nekalého, ale upřímně mi to přijde pro storm jako mnohem horší verze Past in Flames a pro cascade decky zase mnohem slabší payoff, než Living End a Crashing Footfalls.
Jako jediné využití tudíž vidím casual commander, třeba v decku s Yidrisem, kde můžete cheatovat se suspendem.
Quirion Ranger - odtapnout si Givera of Runes může být fajn, ale myslím si, že mimo elfy (interakce s Elvish Archdruidem) asi Rangera na modernu neuvidíme. A ani v těch elfech to nebude žadná sláva, přece jenom na legacy se to více soustředí na kombo s Glimpse of Nature, což tady nemáme, takže nemít extra elfa pro Herritiage Druida není zase tak stěžejní.
Sanctum Weaver - Serra's Sanctum "na nožičkách", nepochybně skvělá karta pro enchtantment decky, ale jinde ho samozřejmě nevyužijete...
Squirrel Sovereign - výborná karta pro veverčí tribal, ale k tomu, aby se veverky daly hrát na modernu, je to samozřejmě pořád málo
Sylvan Anthem - výborný posilovací efekt do commanderu, možnost scry i za tokeny mi přijde hodně fajn, opět ideální do decku s Chatterfangem
Thrasta, Tempest's Roar - vypadá zábavně s kartami jako Manamorphose a Lotus Petal, ale problém bude opět v tom, že výsledný deck nebude příliš konzistentní. Podobně jako u Aeve tu ale platí, že by to mělo být hodně našláplé v commander variantě 2v2.
Tireless Provisioner - zajímavá value bytost, klidně bych si ji uměl představit jako součást toolboxu v nějakém decku s Chordem of Calling/Eladamri's Callem. Dobrá by mohla být i v kombinaci s Urzou, jehož jsme už v UG variatně (díky food kartám) v minulosti viděli.
Titania, Protector of Argoth - pět man je na modernu pro kalsický rock prostě moc, ačkoli má pěkné synergie třeba s Elvish Reclaimerem a Wrenn and Six (a dokonce tu máme i reprint Zuran Orbu, což je klasické commander kombo), tak si nemyslím, že by byl podobný deck hratelný. Spíše si myslím, že by se mohla hrát v decku jako je RG Ponza, nebo jako one-of v creature toolbox decích, kde může být jako alternativní winkondice do lategamu (BG Yawgmoth, GW Heliod).
Asmoranomardicadaistinaculdacar - karta s nejdalším názvem v historii (když si odmyslíme funny kusy jako Our Market Research Shows That Players Like Really Long Card Names So We Made this Card to Have the Absolute Longest Card Name Ever Elemental).
Kvůli tomu ji hráči zezačátku brali spíše jako vtip, ale ve skutečnosti jde o hodně silnou engine kartu - když v prvním kole vycyklíte Street Wraith (můžete ji také například dát v prvním kole do hry přes Aether Vial, nebo najít pomocí Finale of Devastation, když jako value za X ponecháte nulu), tak dostanete 3/3 bytost, která vám ještě lízne kartu, což je skoro až absurdní value.
Underworld Cookbook můžete spárovat s Ovalchase Daredevilem, takže nikdy nebudete mít nouzi o food tokeny a Asmora může každé kolo střílet soupeři bytost (zajímavé je, že se umí zbavit i Primeval Titana, což je pro zelené midrange decky obvykle téměř nepřekonatelný problém). Food tokeny můžete potom spárovat třeba s Urzou, Feasting Troll Kingem, Trailem of Crumbs, apod.
Je jasné, že food decky budou na modernu nový a určitě velmi úspěšný archetyp.
Grist, the Hunger Tide - pěkný příklad inovativního designu, který v klasických standardových edicích nenajdeme.
Grist se samozřejmě nejlépe hodí do synergických decků, ať už to jsou decky pracující se hřbitovem, nebo decky, kde bude nějaký token/sacrifice theme.
Obecně si také myslím, že to klidně může hrát i obyčejný midrange jako Jund, jelikož je to i celkem pěkná value karta, která v lategamu může v kontrolním matchupu sama vyhrát hru.
Nejlepší je na něm ale bezpochyby fakt, že ho můžeme hledat libovolným creature tutorem, včetně Collected Company, takže už jenom proto by ho mohli jako of-one hrát třeba Elfové (a to klidně i na legacy).
Jako nejideálnější deck pro něj se mi ale zdá Yagmoth combo na modernu, což je deck, ve kterém určitě dobře využijete sacrifice tématiku, taky ho může velmi účinně dostat do hry Eldritch Evolution a potom může dobře fungovat i jako záložní winkondice, když třeba dostanete Pithing Needle na Yawgmotha.
V neposlední řadě musím také zmínit, že ačkoli to nemusí být na první pohled zřejmé, tak ho můžete hrát v commanderu coby generála, ale pravděpodobně bude lepší jako karta v decku v graveyard-based záležitostech, jako je třeba Hogaak, Sidisi (Brood Tyrant), Meren, apod.
Shardless Agent - fajn enabler pro suspend karty, můžete ho zkusit hrát férově s Ancertral Vizí, ale výrazně lepší to bude s Crashing Footfalls a Living Endem. V obouch decích také určitě oceníte, že je to modrá karta k Force of Negation, což se může hodit v případě, kdy hrajete v soupeřově kole Violent Outburst.
No a v Living Endu je také malé plus, že narozdíl od karet jako Demonic Dread a Violent Outburst je to karta, která po vycascadování zůstane ve hře coby extra tělo.
Sythis, Harvest's Hand - už kolem toho tak nějak po špičkách chodíme celý rozbor, takže je tomu opravdu tak - nejenom že tu byly reprintnuté základní kusy pro enchantress lock v podobě Solitary Confinementu, Sterling Grovu a Enchantress Presence, ale dokonce tu máme i dvoumanovou enchantressku!
Samozřejmě je v kontextu modernu nevýhoda, že jde o legendu a že umírá na Bolt a Push, ale přinejmenším tenhle problém s removalem lze vyřešit právě pomocí Sterling Grovu a také Greater Auramancy.
Sythis pak můžete zkombinovat s levnými enchantmenty jako Utopia Sprawl, On Thin Ice, nebo třeba Abundant Growth, takže by neměl být problém se v lategamu rychle prolízat deckem a vyhrát pak třeba na one-of Sigil of the Empty Throne.
Territorial Kavu - už je to pěkná řádka let, kdy jsme mohli na modernu vidět decky s kartami jako Wild Nacatl a Tribal Flames, díky Ignoble Hierarchovi a Territorial Kavu by se podobné decky mohly opět začít hrát (teorticky by tomu mohly pomoci i Triomy).
Stejně tak je možné, že se Kavu bude hrát spíše jako value karta v kontrolnějších decích, jako je třeba Bring to Niv, nebo 4C Saheeli. V těchto decích to bude v podstatě Tarmogoyf s přidanou hodnotou, takže bych se rozhodně nebál, že by se Kavu nikde neuchytil.
Honorable mentions:
Carth the Lion - pěkná casual karta pro hraní s planeswalkery, do commander decků se Sisay či Atxarou je to jako dělané
Dakkon, Shadow Slayer - pěkný design pro kontorlní decky, ale surveil 2 prostě není dostaečně dobrý payoff a stejně tak ho asi nechcete ve třetím kole použít pro zabití bytosti. Těžko si představit, že budeme hrát takový kus, když máme na výběr z karet jako Teferi, Time Raveler a Liliana of the Veil.
Myslím si, že půjde spíše o kartu do casual commanderu, třeba do artefaktového decku s Akiri a Silasem, nebo se Sharuumem.
Fire // Ice - potenciální removal pro UR Moon na modern a opět také další možnost interakce pro cascade decky
Garth, One-Eyed - tohle mi přijde jako opravdu vtipná karta pro casual commander - kdo by si nechtěl zahrát Black Lotus?! Samozřejmě ho můžete lehce zkombinovat s různými untap efekty (Thousand-Year Elixir, Quirion Ranger), nebo blink efekty (Eldrazi Displacer, Thassa) a získat z něho naprosto parádní value každé kolo.
General Ferrous Rokiric - mohlo by jít o dobrého generála na duel commander (třeba v kombinaci s Harmonic Prodigym je to opravdu brutální), ale uměl bych si ho přestavit klidně i v RW Prisonu na modernu, kde budete hrát kusy jako Lightning Helix, Ajani Vengeant, nebo Rip Apart.
Geyadrone Gihada - líbí se mi, že je to slušný lifegain, což je pro grixis barvy celkem nedostatkové zboží. Opět si ale nedovedu představit, že by se mi do decku vedle kusů jako Jace a Cryptic Command vešla ještě podobná čtyřmanovka. V duel commanderu třeba v Kess bych si to ale uměl představit, protože tam se opravdu bude každý přidaný život hodit.
Lonis, Cryptozoologist - pěkná build-around karta pro casual commander, můžete ji hrát jako rampu, kde díky clue nikdy nebudete mít nouzi o dostatek karet, nebo prostě jako midrange s value bytostmi, nebo se třeba můžete soustředit na doublování tokenů a kradení soupeřových karet. Fantazii se meze nekladou a tady se opravdu každý může hezky vyřádit.
Master of Death - zajímavá value karta pro graveyard decky na commanderu, napadá mě třeba Sidisi, Araumi, nebo Gisa and Geralf
Priest of Fell Rites - je to poněkud křehké tělo a relativně pomalá karta, ale líbí se mi, že s dostatkem selfmillu umí sama enablovat reanimační strategii. Podobná strategie asi nebude nikdy na modernu patřit mezi tier decky, ale může to být zábavný rogue deck.
Rakdos Headliner - vynikající poměr cena/výkon, navíc lze jeho drawback lehce přeměnit ve výhodu s kartami jako Bloodghast, Gravecrawler, či Fiery Temper. Nějaký synergický sacrifice deck se zombie tématikou a Goblin Bombardentem by podobou kartu určitě mohl využít. Problém je ale samozřejmě v tom, že v téhle kombinaci bude pravděpodobně lepší hrát goodstuff věci jako Death's Shadow, Kroxa, Ragavan, apod.
Sterling Grove - dobrá karta pro enchantress deck, kde chrání jak hlavní draw engine, tak i všechny lock piecy a obecně pomáhá s konzistentností. Jinde si ji pochopitelně ale nezahrajete...
Vindicate - je to trochu smutné, ale Vindicate je na dnešní poměry modernu prostě až moc férová karta. Sice je opravdu flexibilní, ale removal v sorcery speedu za více, než jednu manu, je proti deckům jako UR Prowess a Death's Shadow prostě takřka nehratelný. Decky typu BW Stoneblade můžou hrát jeden-dva kusy na chuť, ale tím to asi končí...
Wavesifter - zajímavá value karta pro decky jako Living End, nebo již zmiňované Glimpse of Tomorrow kombo.
Yusri, Fortune's Flame - pokud máte rádi random elementy magicu, tak kolem Yusriho můžete postavit nějaký zajímavý commander deck, obzvláště pak v kombinaci s kartami jako Krark's Thumb a Chance Encounter
Fetchlandy - s reprintem feček nelze nikdy šlápnout vedle, navíc když jde o enemy fetchlandy, jenž byly doposud reprintnuté pouze v setech s extrémně malým print runem (MM3, Secret Lair, Expedice).
Wizardi se navíc opět drží nepsaného pravidla, takže jsou fečky opět v raritě rare, což z nich dělá hlavní tahák edice, jenž bude hráče nejvíce lákat ke koupi booster boxu (tedy pokud někdy přijde slibovaná druhá vlna a nestane se z toho tragikomedie jako v případě Jumpstartu).
Kaldra Compleat - opravdu pěkná kombinace keywordů, z nichž určitě nejvíce vynikne indestructible.
Pokud se tedy Compleat dostane do hry, tak se ho zbavíte pouze exilem na germa, nebo disenchantem - čili je to hodně dobrý finisher do late gamu, což by mohly chtít kontrolnější varianty Stoneforge Mystic decků, nebo by to mohlo být jako sidovka do attrition-based matchupů třeba v legacy Death and Taxes (sice je to slabší proti Swords to Plowshares a Prismatic Endingu, ale zase to na druhou stranu skvěle funguje s Flickwhispem).
Nettlecyst - tohle bude určitě staple ve všech verzích affinity, přičemž extrémně dobré to bude hlavně na legacy (kde máme navíc artefaktové země) a vintage (spousta rychlé artefaktové many).
Líbí se mi navíc, že to je i dobrá alternativní winkondice třeba pro food decky na modernu v případě, že soupeř zahraje hate kartu jako Karn, či Stony Silence. Dokonce si to přesně pro tenhle důvod dokážu přestavit i na vintage v decích s Paradoxical Outcomem - když dostanete hate kartou jako Kambal, nebo Deafening Silence, tak je tohle v podobných případech fajn alternativní winkondice.
The Underworld Cookbook - fantastický enabler pro food decky a to zejména díky výborné synergii s Ovalchase Daredevilem. Umím si představit, že to budou hrát jako one-of třeba i decky s Whirem of Invention, protože jde o celkem dobrou kartu proti fritce, ale hlaví využití bude samozřejmě ve food decích spolu s Asmoranomardicadaistinaculdacar.
Urza's Saga - na první pohled trochu matoucí design - vězte, že jednotlivé efekty se sčítají a Ságu tedy můžete tapnout pro manu v libovolné "kapitole".
Zajímavé také je, že když je ve hře Blood Moon, tak jde Sága do hrobu coby state-based action, jelikož je to z pohledu pravidel sága se stejným počtem counterů, jako je její finální chapter (obojí je v tomhle případě nula). Další lišácká synergie je s Power Conduitem, který vám umožní každé kolo dělat constructa.
Poslední věc, jenž podle mne rozhodně stojí za pozornost, je ta, že poslední kapitola se dívá na specifický mana cost, nikoli mana value, takže není možné hledat barevné karty a věci typu Engineered Explosives a Chalice of the Void.
Co se týče hratelnosti, tak jde o naprosto fantastickou kartu, kterou může de facto hrát libovolný deck - je to vlastně winkondice a karetní výhoda v jednom. I když nehrajete artefaktový deck, tak můžete dát do decku karty jako Soul-Guide Lantern, Pithing Needle, nebo pro extra value Expedition Map.
Ideální to ale samozřejmě bude v decích, kde budou synergie se zbytkem decku - například Amulet Titan může hledat Sagu Titanem a Saga pro změnu hledá Amulet. Ve Food decích jde o hodně solidní winkondici a navíc pomůže nastartovat engine s Cookbookem a Asmorou. V Monowhite Equipmentech hledá Colossus Hammer, v Lantern Controlu Lanternu či Coddex Shredder, atd...
Paradoxně skoro nejslabší je to v klasické affinitě, kde jsou víceméně jenom kusy jako Ornithopter a Memnite (ale jinak je to samozřejmě i tak skvělá posila pro tenhle deck), díky čemuž si myslím, že bude opět lepší verze s Hardened Scales, kde můžeme hledat Animation Module a Ozolith.
Samozřejmě je jasné, že se podobná karta bude hrát i na legacy a na vintage, obzvláště pak na vintage bude opravdu nechutná, jelikož tam můžete najít Sol Ring a Black Lotus.
Myslím si, že díky tomuhle všemu je celkem snadné odhadnout, že napříč všemi formáty tohle bude nejhranější karta edice.
Yavimaya, Cradle of Growth - zajímavá utility karta, kterou lze využít na plno nejrůznějších způsobů. Například s Quirion Rangerem budete mít "nesmrtelné" manlandy, s Knightem of the Reliquary můžete obětovat libovolnou zemi, v modernových decích jako Heliod Company či GB Elves můžete použít camopy země bez placení životů a třeba v commanderu je to klasické kombo s Rofellosem, což je analogie Urborgu a Cabal Coffers.
Nemyslím si, že se najde deck, kde to využijeme tak dobře, jak lze využít Urborg v Dark Depths kombu (můžete dát do hry Thespian Stage nebo Dark Depths a i přesto ve druhém kole zahrát Vampire Hexmage či Hymn to Tourach), ale jeden či dva kusy může bez problémů hrát de facto každý zelený deck na modernu a legacy, jenž nějak operuje se zeměmi.
Honorable mentions:
Academy Manufactor - hodně zajímavá karta v kombinaci s Asmorou, Urzou, nebo třeba Tireless Trackerem, nicméně problém je v tom, že sama o sobě toho moc neumí (je to špatné draw v situaci, kdy jste ve hře "pozadu") a v plno situacích to bude spíše win more karta.
Pokud ale s těmito tokeny operujete v commanderu, tak tam tuhle kartu rozhodně musíte přidat ;)
Artefaktové země - nezničitelnost je fajn, ale nevýhoda v podobě taplého příchodu do hry je podle mě na formáty jako modern a legacy prostě moc velká, být o kolo pomalejší kvůli taplé zemi může proti rychlým deckům jako UR Prowess a BR Death's Shadow často rozhodnout celou hru.
Určitě to ale bude dobrý cyklus pro casual commander a pro pauper, kde to affinitě pomůže proti sidovkám jako Ancient Grudge a Gorilla Shaman
Brainstone - líbí se mi, jak se v posledních letech RnD snaží skloubit design klasických karet s novými. Brainstone můžeme hrát jako value kartu v decích s Urza's Sagou či Whirem of Invention, ale osobně mi přestava třímanového Brainstormu nepříjde příliš lákavá, ve většině matchupů bude lepší value karta k Urza's Sáze Expedition Map či Nihli Spellbomb.
Cabal Coffers - vynikající reprint pro hráče casual commanderu, kde jde o jedno z nejklasištějších kombo (spolu s Urborgem), které de facto můžete hrát v každém decku s černou. Na modernu pochopitelně tuhle kombinaci nikde neuvidíme - pokud chcete rychle spoustu many, musí vám stačit Tron a Amulet Titan.
Cursed Totem - možná sidovka proti deckům jako Affinita s Ravagerem, či Heliod Company. Za pozornost určitě stojí, že je to jedna z mála karet, která zakazuje i mana ability, takže jí můžeme použít třeba i proti Urzovi a nejrůznějším manovačům.
Chtělo by se mi říct, že je to fajn karta pro wishboard ke Karnovi, ale Tron sám hraje Ballistu, takže to není úplně nejlepší synergie. Reálně bych si to uměl přestavit v sidu spíše v decku jako je UW Control.
A samozřejmě je to i dobrý reprint pro hráče commanderu, staré verze se jednak špatně shánějí a také nejsou finančně zrovna přívětivé.
Liquimental Torgue - tohle bude rozhodně commander staple (jako ostatně všechny dvoumanové "kameny"), který lze navíc snadno zneužít s Disenchant efekty, ideálně pak s Aura Shardami
Mishra's Factory - creature decky už na modernu mají nějaký ten pátek k dispozici Mutavault, ale Factorku by mohly využít kontrolnější decky (je to lepší bloker než Mutavault), jako je třeba Death and Taxes, UW Control, nebo Eldrazi Tron
Ornithopter of Paradise - další příklad crossover designu dvou karet (Ornithopter a Birds of Paradise), mimo casual commander se asi hrát nebude, zmiňuju jí hlavně kvůli tomu, jak krásně vypadá v timeshifted rámečku, rozhodně doporučuju si to sehnat ve foilu!
Power Depot - vypadá to lákavě do decků s Arcbound Ravagerem, ale podobně jako u commonových duálů si myslím, že taplý příchod do hry je příliš velký drawback, jenž nevyváží výhodu affinity a extra counteru pro modular.
Hardened Scales decky ale v minulosti hrály v pár kopiích Llanowar Reborn, takže je možné, že se Depot bude hrát coby mírný upgrade.
Riptide Laboratory - hrozně rád bych měl moderonvou metagame, kde by deck se Snapcasterem a Laboratoří patřil mezi stálice formátu, ale současné trendy nepřejí ani Snapcasterovi, natož abychom měli čas si ho vracet do ruky...
Scion of Draco - po Territorial Kavu už druhá karta v edici, která podporuje pětibarevné zoo. Určitě stojí za zmínku, že díky triomům ho je možné zahrát hned ve druhém kole. Na druhou stranu ale zase nevím, jestli chcete v agresivním decku hrát Triom...
Rozhodně se mi ale líbí, že se celkem pěkně doplňuje třeba s Mantis Riderem, což je karta, kterou jsem měl svého času v Domain Zou hrozně rád. Příliš ale nevěřím tomu, že by to byl lepší aggro deck, než UR Prowess a různé varianty BR decků. Rozhodně to ale bude větší zábava, minimálně co se konstrukčních možností týče.
Sojourner's Companion - tohle je asi nejlepší důvod, proč si na modernu a legacy dát do decku pár nových artefaktových duálů. I bez nich je to upgrade oproti Myr Enforcerovi, takže se určitě v affinitě prosadí. Nejlépe využijete jeho potenciál v pauperu, kde bude skvěle fixovat manu.
Sword of Hearth and Home - nové přírůstky do tohoto cyklu mi přijdou poněkud rozmarné... Musel bych opravdu dlouho přemýšlet, než bych našel deck, který by tenhle meč dobře využil (možná kočičí EDH s Nazahnem?). Přece jenom do "blink" decků už máme tolik enablerů, že je podobná karta rozhodně nijak nevytrhne (ačkoli umí vrátit bytost, kterou vám soupeř ukradl, což je i v rámci casual commanderu celkem nestandardní záležitost).
Void Mirror - pěkná sidovka, která umí znepříjemnit život deckům jako je Eldrazi Tron, nejrůznějším cascade deckům a samozřejmě i deckům s free spelly typu Force of Negation. Díky reprintu Sharless Agenta si myslím, že cascade decků na formátu rozhodně přibyde, takže by se tohle do sidu mohlo vejít, obzvlášť do decků s Lurrusem, kde to můžeme jednoduše replaynout z hrobu v případě, kdy na to soupeř najde odpověď (vtipné je, že zrovna v cascade decích se často hraje Force of Vigor).
Zabaz the Glimmerwasp - de facto další zrdoj extra counterů pro artefaktové decky. Nepřijde mi ale, že bychom vedle Hardened Scalesů, Ozolithu a Animation Modulu potřebovali ještě další podobnou kartu.
Na druhou stranu je to ale upgrade oproti Arcbound Workerovi, který se v decku hrál v playsetu. A podobně jako Ravager, Zabaz výrazně komplikuje matamatiku v kombatu, takže je klidně možné, že to v podobných decích bude nový staple, který se i přes jeho legendárnost (což by zase tak nemělo vadit, v nejhorším případě za manu někam dáte dva countery) bude hrát v playsetu.
Zuran Orb - už jsem zmiňoval kombo s Titanií, které je ale na poměry modernu celkem pomalé. Orb by se ale klidně mohl hrát v decích s Karnem a Urza's Sagou coyb sidovka proti Burnu, jelikož je to manově velmi nenáročná záležitost (třeba ve srovnání s Cookbookem).
10. "Pitch" Elementálové - nový cyklus "free" spellů dobře koresponduje s tím, jak Modern Horizons přispívají ke zvýšení power levelu formátu. Zároveň je to i možnost pro vznik úplně nových decků - ať už to jsou blink decky s Ephemerate, nebo vícebarevné elemental decky s Risef Reefem a Omnathem (Locus of the Roil)
9. Esper Sentinel - vynikající hatebear pro agresivní decky jako jsou humani, bílé artefaktové decky (klasická affinita a "Hammertime") a samozřejmě i Death and Taxes
8. Cabal Coffers - nejlepší reprint v edici pro causal hráče commanderu
7. Murktide Regent - v kombinaci s Counterspellem může umožnit návrat klasických UR Tempo decků ve stylu legacy UR Delver a samozřejmě se určitě bude hrát i přímo tam (na legacy)
6. Asmoranomardicadaistinaculdacar - zcela nový engine, který dá na modernu vzniknout novému competetive archetypu
5. Prismatic Ending - flexibilní a univerzální removal, který si poradí s většinou nejlepších modernových hrozeb. Určitě to bude multi-formát allstar, kterou uvidíme i na legacy, vintage a duel commanderu
4. Fečky - nejžádanější cyklus zemí v moderní historii mtg, každý reprint je zárukou toho, že na danou edici budou hráči pohlížet jako na úspěšnou (co se vám vybaví, když se řekne třeba Modern Masters 3?)
3. Ragavan, Nimble Pilferer - nejlepší agresivní jednomanová bytost všech dob, karetní výhoda, rampa a solidní útočník v jednom, co víc si přát (možná, kdyby z něj šly dávat do hry země :) )...
2. Dragon's Rage Channeler - Ragavan je sice famózní, ale přece jenom je legendární a třeba na modernu si nestojí úplně nejlépe proti deckům s Lava Dartem, naproti tomu Channeler je skvělý opravdu v libovolném decku s červenou, jelikož opravdu dobře enabluje graveyard synergie (výborné pro decky s Lurrusem a Murktide Regentem), v aggru skvěle filtruje draw a taky je to skvělá agresivní karta. A to všechno opět pouze za cenu jedné many - Delver vedle něj vypadá jako úplný amatér...
1. Urza's Saga - nejflexibilnější karta v edici, kterou může hrát bez nadsázky opravdu libovolný deck na libovolném formátu. Jsem zvědavý, co si na nás Urza chystá do Modern Horizons 3 :)
Bonus - ohlédnutí za top10 z Modern Horizons I
10. Ayula, Queen Among Bears - HIT: medvědi mě pořád baví a Ayulu jsem si samozřejmě už sehnal coby timeshifted foil :)
9. Snow-Covered Basic Lands - HIT: snow landy z Ice Age jsou samozřejmě mnohem hezčí, ale tohle je pořád pěkný design za přijatelnou cenu. Pokud chcete třeba v commanderu hrát karty jako Icehide Golem a On Thin Ice, tak rozhodně doporučuji sáhnout po těchto fullartech!
8. Carrion Feeder - MISS: modern je prostě až příliš rychlý a nehostinný na to, abychom si tu hráli se synergiemi jako je Carrion Feeder a Gravecrawler. Možná ho uvidíte jako sacrifice outlet v nějakých kombech, ale to je asi tak všechno...
7. Force of Negation - HIT: divím se, že jsem Force of Negation nevěřil více, je to rozhodně jedna z nejhranějších karet v edici a v hojném počtu se hraje i na dalších eternal formátech, dnes bych přemýšlel i nad tím, jestli to neoznačit jako vůbec nejlepší kartu!
6. Eladamri's Call - MISS: creature comba se na modernu hrají celkem úspěšně, ale málokdy v nich vidíme Eladamri's Call. Preferované jsou totiž karty, jenž pokládají bytosti rovnou do hry - Collected Company, Chord of Calling a Eldritch Evolution.
5. Wrenn and Six - HIT: dvoumanový planeswalker s pozitivní plusovou abilitou, to prostě nemohlo dopadnout jinak, než že z něj bude staple takřka na všech eternal formátech. Na legacy ho museli zakázat díky absurdně silné interkci s Wastelandem, na ostatních formátech ho stále máme spolu s fetchlandy, canopy landy, apod.
4. Collector Ouphe - MISS: je to bez pochyby výborný hatebear, ale rozhodně to není na úrovni Thalie, nejlepší to má samozřejmě na vintage, kde je hodně artefaktové many, ale mimo ni se zase tolik nehraje.
3. Hogaak, Arisen Necropolis - HIT: rozhodně nejvíc broken karta v edici, což i dnes dobře dokládá fakt, že se stále úspěšně hraje na legacy, vintage a duel commanderu.
2. Urza, Lord High Artificer - HIT: další karta, která se úspěšně hraje v podstatě na všech eternal formátech, z čehož na dvou se kvůli němu muselo banovat - v duel commanderu ho nemůžete hrát coby generála a na modernu se kvůli Urza deckům konečně po spoustu letech zabanoval Mox Opal.
1. Horizon Lands - HIT: bez diskuze cyklus, který výrazně pomohl agresivním deckům na modernu a v menším množství ho vídáme na legacy i commanderu, ale upřímně řečeno bych ho dnes už nezařadil před Urzu, Wrenn and Six, ani před Force of Negation.
A to je pro dnešek vše, omluovám se za zpoždění, ale znáte to... Další rozbory už určitě nebudou takhle obsáhlé, protože na to prostě není tolik času. Prostě se nechte překvapit ;)
Kumano
Grinderass
23.08.2021 21:38
Super rozbor. Hodně mě to baví číst. Doufám, že i na další si najdeš čas. General rokiric nefunguje s harmonic prodigi ne? Nebo mě něco minulo?
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|