Dobrý rozbor, díky za něj. Když se jeden podívá, kolik málo karet zde v tomto balíku setkat přes rituál.. Asi bych to zkusil bez něj pro srovnání.
0 hlasů
Dnešní rozbor balíčku na formát Premodern bude zaměřený na jednu z mých historicky nejoblíbenějších strategií. Balíček pojmenovaný trochu podivným názvem pochází z dílny velmi slavného hráče Chrise Pikuly. Možná Vám toto jméno už dnes nic neříká, ale jeho tvář si můžete připomenout z karty Meddling Mage, kterou díky vítězství v Invitational turnaji měl možnost spoluvytvořit s týmem WOTC (schválně můžete zapátrat v paměti jaké další tváře jsme díky této aktivitě na kartách mohli spatřit a napsat do komentářů). Chris tehdy hledal odpověď na nejhranější decky turnaje a díky tomu vznikl tento rogue deck na formát Legacy. Jednalo se o rychlé a velmi disruptivní aggro v černobílé kombinaci a tato strategie se uplatňuje dodnes i na mnoha dalších formátech. Pro připomenutí zde jedna z prvních variant, která mu vynesla 2. místo na GP ve Philadelphii v roce 2005.
Na Premodernu sice bohužel (bohudík) nemáme karty typu Sinkhole anebo Hymnu, ale máme za ně adekvátní náhrady. Balíček má navíc jednu velkou výhodu a tou, je že nabízí spoustu možností, jak jej poskládat a není to tedy strategie, kdy v 75 kartách měníte maximálně jednu dvě karty v sideboardu. K několika „povinným“ kartám tedy můžete přidat další dle Vašich preferencí anebo toho, jakým balíčkům ve svém okolí často čelíte. Dnešní rozbor nebude tedy zaměřený na jeden konkrétní balíček, ale na strategii jako takovou.
Zde se díky této barevné kombinaci a také faktu, že balíček je celkem náročný na to, abyste měli více man od každé barvy, moc experimentovat nevyplácí. Hrajete základní země, kde takřka vždy upřednostňujete bažiny před pláněmi, protože balíček je opravdu více náročný na černou a hodně klíčových karet vyžaduje mít ve třetím kole dvě černé many k dispozici a zároveň mít přístup i k bílé. Druhým důvodem je země Tainted Field, což je v kombinaci s bažinou regulérní duál, ale bez ní je to jen vyzáblá Wastes. Ale lepší varianty opravdu moc nenajdete a fixace je důležitá. Ideální počet se jeví číslo 3. Caves of Koilos je jednoznačně nejlepší volba a určitě tento painland zařaďte 4x. A to stejné platí i o Wastelandu. Od nepaměti (tedy od edice Tempest) platí, že je to nedílná součást balíčků, které si zakládají na tom, jak narušit soupeřův plán k rozvoji hry a vítězství. Spolu s množstvím zahazováním karet se jedná o skvělou kartu a drží Vašeho soupeře na uzdě a snaží se vrátit hru o kolo zpět.
Standardním počtem zemí je číslo 23, ale občas vidíme konstrukce, které jednu zemi uberou nebo přidají a hodně záleží na tom, jak je zkonstruován zbytek balíčku. Dalšími možnostmi, které stojí za zvážení je Reflecting Pool, který se ale občas může stát jednobarevnou zemí, když to nepřijde anebo Gemstone Mine, pokud sázíte více na rychlost.
Zde bych rád zmínil i jednu další kartu, která sice není země, ale skvěle se s nimi doplňuje, a právě proto jich nemusíme hrát tolik. Dark Ritual je jedna z nejikoničtějších černých karet. Za jednu manu Vám dá hned 3 černé many a v roce 1995, když jsem začínal hrát svůj podivný monoblack, byl start první kolo rituál a Hypnotic Specter jeden z nejlepších pocitů, který si z té doby pamatuju.
Tím se dostáváme k další části balíčku a to potvorám. Začnu těmi černými. Na výběr je toho opravdu hodně a nemůžu nezačít právě Hypnotickou Spektrou. Za 3 many 2/2 flyer, který při zranění soupeře zahazuje jednu kartu. Náhodně! Kdybych tvořil desatero mých nejoblíbenějších černých potvor, Spektra by byla opravdu vysoko. Na premodernu potvory tak často nelétají a umí opravdu rychle dost otrávit život.
Další v řadě je oblíbený Nantuko Shade. Za 2 černé 2/1 s tzv. foukáním. Výhodou je, že umí vytvořit brzký tlak od druhého kola, ale je skvělý i v pozdějších fázích hry, kdy umí vyrůst opravdu hodně. I to je důvod, proč inklinujeme více k černé. Za stejnou manovou cenu můžeme hrát i Withered Wretch, která sice nemá takový bojový potenciál jako Shade, ale v prostředí, kde spousta balíčků pracuje s hrobem (a je jich fakt hodně) nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon.
Občas se může setkat i s Phyrexian Ragerem. Ten už je za 3 many a 2/2 není kdo ví co, ale po svém příchodu za jeden ztracený život líznete kartu, což není zas tak špatné, jak by se moderní optikou mohlo zdát.
V bílé jednoznačně září Exalted Angel. 6 manový létač 4/5 s morphem, který když udělí damage, dostanete i tolik životů. Pamatujte, že se nejedná o lifelink, ale o abilitu, což občas mírně mění pravidla hry. Ale i tak anděl exceluje, protože ho umíte dostat do akce po křivce za 3 jako morph a v následujícím kole odmorfovoat. Agresivní balíčky anděl zastavuje spolehlivě, ale nepočítejte, že jako 2/2 morph přežije do dalšího kola.
Další pěknou bílou potvorou je Spectral Lynx. Za 2 many nabízí opravdu hodně muziky na poměry Premodernu. 2/1 s regenerací za černou manu a ještě protekci proti zelené.
No a univerzální potvorou je Masticore. Za 4 many 4/4, se zabudovaným kulometem a regenerací, ale s nutností platit zahozením karty v každém upkeepu. Nicméně Masticore svoje kvality v minulosti už mnohokrát ukázala a solidní tělo s bonusem popravy spousty soupeřových potvůrek je něco, co v balíčku fakt chcete mít.
Sekci potvor máme za sebou. Pokračujeme něčím, co dělá balíčkem solidní volbou na tento formát a tím myslím velké množství karet, které umí odstranit soupeřovy hrozby. Především se o to snažíme ještě v době, kdy jsou tyto karty na jeho ruce. K tomu slouží Duress, který je na formátu skvělý a kontroluje ruku už prvního kola. Gerrards Verdict je za dvě, ale zahazuje také dvě. Soupeř si je sice může vybrat, ale za každou zemi, kterou zahodí, jsou to 3 životy pro Vás jako bonus. To z Verdictu dělá univerzální kartu proti controlům i aggrům, které často zahazují právě nadbytečné země. Spolu se spektrou tak máme v balíčku většinou 12 karet, co umí zahazovat karty, což je solidní počet.
No a samozřejmě nemůžeme doufat, že se nám povede zahodit vše, takže musíme být schopní zbavit se i toho, co už je na stole. Na potvory je první volba jasná. Swordy jsou nejlepší zabíjení všech dob a za jednu manu se prostě neptají (pokud tam náhodou teda není nějaká protekce nebo necílovatelnost). No a nemůže chybět ani Vindicate. Nejuniverzálnější karta celého Premodernu. Za 3 many prostě zničí jakýkoli permanent. Tady se ještě jednou sluší říct, že umí zbořit i zemi, což v kombinaci s Wastelandem může vyhrát nejednu hru. Dalším nešvarem, který se na formátu rozmohl, je spousta nepříjemných enchantmentů (Survival, Oath, Land Tax, Stáze apod.), takže máte variantu hrát Disenchant nebo Seal of Cleansing, které si navíc dokáží poradit i s případným artefaktem (moxem nepohrdnou).
V závislosti na prostředí, kde hrajete, můžete zařadit i další zabíjení. Zde jsou dalšími variantami Diabolic Edict, Smother nebo Vendetta, která je sice rychlá, ale dost si kousne i do Vás. Na chuť občas můžeme vidět jeden Death Grasp, který můžeme považovat i jako kill kartu soupeře.
No a v neposlední řadě, budete potřebovat nějakou variantu, jak doplnit karty v ruce. K tomu je nejlepší variantou Phyrexian Arena, kterou asi netřeba představovat. Už od dob Necropotence víme, že platit za karty navíc životem je vždy dobrá volba. Dalšími volbami, které lze zařadit je Skeletal Scrying nebo i Tainted Pact jako trochu nestabilní tutor. Nicméně Arena je o parník lepší volba. Když už byla řeč o tutorech, často se můžeme setkat s decklisty, kde nechybí jeden až dva Enlightened Tutory. Musím se přiznat, že pro tuto kartu mám velkou slabost (moje první historická odměna v MTG byla právě promo verze této karty) a navíc v tomto balíčku se mi opravdu líbí, protože Vám už v základu umožňuje hledat karty typu Seal, Arenu nebo Masticore, ale taky zařadit například Phyrexian Furnace už do základu. Největším bonusem je ale každopádně to, že tato kombinace má perfektní sideboardové možnosti a tuto některé z nich umí hledat, takže máte mnohem širší varianty, jak reagovat na soupeřovu hru.
Jak už jsem napsal výše, balíček má hodně široké možnosti jak sideboardovat proti nejsilnějším strategiím, které na formátu najdete. Pokud navíc hrajete v základu bílé tutory, lze tyto karty většinou navíc i efektivně hledat ve Vašem balíčku. Z jakých karet ho můžeme tvořit?
Engineered Plague – jistota proti goblinům nebo elfům. Jedná se o kartu, které se především goblini velmi obávají, takže počítejte s připravenou Naturalize. Nicméně díky discardu jste schopni se jí zbavit předem a díky moru tak výrazně ponížit promořit jejich řady
Infest – kdyby mory nestačily, občas můžeme hrát ještě jeden Infest, který proti nim funguje jako levnější Wrath of God.
Perish – aneb zelených stvůr se zbavíš. Opětovně trpí elfové, ale třeba i Madness nebo necílovatelná Enchantress
Warmth – tohle je chuťovka proti burnu, která totálně znemožňuje jeho blesky a její vyložení dostatečně brzy většinou vždy znamená vítězství
COP : Red – a další karta, která burn nepotěší (nicméně pamatujte, že paliči mají připravený zákeřný Flaring Pain).
Tormods Crypt/Phyrexian Furnace – v základu máme Wretch, ale například proti Oathu nebo reanimaci tyto karty rozhodně oceníte.
Serenity/Seal of Cleansing – další podpora v ničení problematických enchantmentů a artefaktů, pokud máte dojem, že nejste schopni vyřešit je díky discardu a kartám, které jsou v základu. Za zmínku stojí případně i Null Rod.
Defense Grid – tato karta hodně ztíží modrému mágovi jeho pokusy o rušení Vašich karet, tím, že je zdražuje o dvě many.
Haunting Echoes – přiznám se, že kartu uvádím, protože je to jedna z mých pet karet, ale jedná se o další možnost, jak proti kontrolu totálně znemožnit jeho balíček a často mu v něm nechat už jen země a pár zbytečných karet. Jedno místo v sideboardu jí občas můžete zkusit věnovat.
Abyste si mohli udělat obrázek, jak může výsledná konstrukce vypadat, uvádím dvě ukázky z nedávného českého premodern mistrovství, kde se tato strategie dostala do top 8 a top 16.
Balíček se hraje i méně zkušenému hráči dobře. Plán je celkem přímočarý – vytvořit rychlý tlak pomocí jedné z rychlých potvor a paralyzovat soupeře díky zahazování karet. Tady je třeba myslet na to, že musíte dobře znát, jak jednotlivé balíčky fungují, abyste byli schopní zahazovat ty nejnebezpečnější karty. Tuto snahu často podporujete i Wastelandem a Vindikací.
Pokud se Vám článek líbil, tak si určitě přečtěte i předchozí rozbor balíčku na formát Premodern, kterým byl rozbor Oath of Druids.
Dobrý rozbor, díky za něj. Když se jeden podívá, kolik málo karet zde v tomto balíku setkat přes rituál.. Asi bych to zkusil bez něj pro srovnání.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře