Reporty
When the shards collided
When the shards collided…
…aneb report z brněnského prerelease Confluxu.
Jak jistě pozorní čtenáři Conflux News vědí, spoiler Confluxu byl zkompletován prakticky týden před prerelease sady. Pořád se ale bylo na co těšit – doufal jsem, že se Wizards zachovají jako vždy a zpřístupní obrázky karet online zhruba zároveň s prvními světovými prerelease na Novém Zélandu a v Austrálii. Tak se i stalo, takže jsem se po návratu z práce mohl večer nad šálkem čaje pokochat novými obrázky. Dlužno říci, že jsem nebyl ani trocho zklamán – art department se pod vedením Jeremyho Jarvise lepší každým rokem – kusy jako Master Transmuter, Nicol Bolas, Malfegor, Matca Rioters a další jsou toho zářným příkladem. Samozřejmě, našly se i hodně „WTF?!“ kousky – například by mne v životě nenapadlo, že Hellspark Elemental bude vypadat jako rozmazaný bratr Venoma ze Spider-mana, a že Rhox Bodyguard bude vypadat, podobně jako Suntouched Myr, tedy jako práce dítěte s pastelkami.
Když jsem přemýšlel, co bych rád rozbalil, volba byla jasná – Bolas by mne rozhodně neurazil, stejně tak téměř jakékoli z pětibarevných rare. Pro hru jsem si přál optimálně agresivní Nayu (nejlépe s Meglonothem či „svižníkem“ Cliffrunner Behemothem) nebo hezky poskládaný Esper (Transmuter, Gargoyle, Leviathan). Nemrzelo by mne ani to, kdybych mohl vyzkoušet krásné limited kombo Charnelhoard Wurm & Soul’s Fire.
Den začal klasicky, v sedm budíček, káva a ranní zprávy, a pak už jen schystat karty do batohu a hurá směr Stará osada. Kolem půl deváté jsem dorazil k ZŠ Jana Babáka – a nenašel tam nikoho. Za chvíli nicméně dorazil Honza Zeman (alias Xar) se svou výpravou, a pak i starý známý školník z procházky se psem. Sešli jsme dolů do tepla, posundávali židle ze stolů a po příchodu kolegy Jacoma krátili čas hraním s duel decky Jace vs. Chandra. Postupně doráží i další zástupci naší draftovaní grupy, Franta Kotas a Petr Uhlíř. Po klasických průtazích s pozdními příchody někdy kolem desáté začínáme. Osud mi tentokrát přidělil stůl číslo 4.
Chutě do toho. Ve třech boostrech Alary a třech boostrech Confluxu na mne čekala tato rare: Gather Specimens, Ranger of Eos, Mayael the Anima, Cliffrunner Behemoth, Goblin Razerunners a Exotic Orchard. Z těchto karet stál za pozornost Orchard, Ranger a dříve avizovaný „svižník“. Pool byl celkem solidní – nic, s čím by se člověk chlubil mamince, ale dala by se postavit relativně slušná Naya. Zajímavým bylo takzvané „soví sub-téma“ – byl zde jak Gather Specimens, tak obě Strixy – Parasitic a Tidehollow. Kolega Bouček si vedle mne pochvaloval pool, ve kterém byl podle něj ložený Jund – souhlasím, Bloodhall Ooze, Rakka Mar, Charnelhoard Wurm a blesky…a to se vyplatí.
Pak přišel oblíbený čas deck swapu, organizující Mistr sem tam pobral a rozhodil pár balíčků na jiné stoly, načež zavelel naproti a 3x doleva. Kolega Bouček je spokojen, neboť má zpátky vlastní karty, a já jsem obdržel směsku od čert ví koho. Rychle prohlédnu svůj pool. Alara mi nadělila Cradle of Vitality (vskutku krása, méně hratelný je už snad jen Mindlock Orb), Spearbreaker Behemotha a Titanic Ultimatum. Conflux pro změnu Magister Sphinx (aby mi to náhodou nešlo do barev), ale i Wall of Reverence a vytouženého Charnelhoard Wurma. Za poslední dvě jsem byl skutečně rád. Bohužel, ač jsem hledal, kýžené Soul’s Fire jsem v Alaře k Wurmovi nenašel. Jinak to bylo relativně neveselé podívání. Žádná tri-země. Dvě panoramata (Grixis a Esper), které šly pro jistotu proti barevné kombinaci, která vypadala nejlépe (Naya). Removaly se daly spočítat na prstech jedné ruky kanadského dřevorubce – Celestial Purge v bílé, Bloodpyre Elemental v červené, Drag Down a Executioner’s Capsule v černé, plus Vithian Stinger proti drobotině. Pak zde byl ještě Infest které se ale splashuje dosti těžko. Žádné Ringy, Thundery, Magma Spraye, natož Charmy. Zato jsem měl třikrát Incurable Ogre, dvakrát Steelclad Serpent a podobné „kuse“ :-). V Esperu tu byla Esperzoa, dva Windwrightové, Iluzionista, Mgr. Sphinx..ale na balíček v esperské kombinaci to na první pohled dohromady opravdu nebylo.
Výsledný balíček dostal podobu Nayi se splashem černé na kapsli, Drag Down a Wurma. Dva Druidi a Gift na urychlení, Exploding Borders na fixaci, a hodně bytostí. Sigil Blessing jako jeden z mála triků, a ultimátum, které by bylo v barvách hřích alespoň nezkusit.Výsledná věc (po tuningu po prvním kole) vypadala takto:
No, ruku na srdce, tomuhle balíčku jsme příliš nevěřil, zejména kvůli malé schopnosti likvidovat soupeřovy bytosti prakticky jinak než silou a neexistenci prostředků, jak si poradit třeba s Oblivion Ringem (ani Dispeller’s Capsule, ani Naturalize, ani Filigree Fracture v poolu nebyla). Ještě před prvním kolem dáváme hru na chuť s kolegou Mirkem Řezaninou alias Jacomem….a poprvé tento den, kombinace Wild Leotau + Wall of Reverence kompletně převrací damage race.
1. kolo: Jarda Bouček (Naya se splash na B)
A rup ty boty….no tak tohle jsem si na začátek FAKT nepřál. Jarda sice konstatuje, že celou noc skoro nespal, že tedy jeho hra tím bude asi trochu dotčena, a jestli bychom mohli hrát pomalu. Bez problémů souhlasím.
Jarda první kolo začíná, a to od podlahy – Bloodhall Ooze. Sliz mne kouše po jednom, neboť Jarda nemá zelený permanent. Já mezitím pokládám Wild Leotau. Když začne Ooze narůstat (tuším díky Ember Weaverovi) je už připraven Bloodpyre Elemental a posílá Ooze na věčnost. Další kolo Jarda pokládá Rakku Mar. Útočím Leotauem, dokud není Rakka aktivní, a dostávám soupeře až na 16-9. Na stůl jde Nacatl Hunt-Pride. Jarda hraje Dragon Fodder a přidává dalšího elementála. Bohužel, moji bojovníci jsou lehce chumpovatelní, což se také děje…a jelikož si nelíznu nic světoborného, množící se 3/1 tokeny z Rakky Mar si dojedou pro vítězství.
Druhou hru začínám zvolna, slabšími bytostmi – Druid of the Anima, Aven Squire. Následně sesílám z nedostatku jiných možností Quenchable Fire, které je automaticky za 6. Na Rakku Mar čeká Celestial Purge. Exploding Borders ukousnou další životy, a Aven Squire létá za 2. Za stavu 15-10 přichází zlom s nefér commonem jménem Branching Bolt, který zlikviduje Drumhuntera a Squire, načež jsem rozšlapán nayským first strike&trample tandemem Rakeclaw Gargantuan a Mosstodon.
Probíráme s kolegou můj pool, načež zjišťuji, že se mi nějakou záhadou nedostal do balíčku Spearbreaker Behemoth (podobné přehlédnutí se mi podařilo na Eventide, kde jsem v RBU balíčku zpočátku neměl Swans of Bryn Argoll), a přidávám ještě tolik potřebné Drag Down a kapsli jako zabíjení. Když už tam může být Wurm, vejdou se i tyto. Balíček tak dostává definitivně podobu uvedenou nahoře.
0:1
Ve druhém kole jsem napárován k onomu Američanovi, notoricky známému turnajovému fanatikovi, který objíždí prakticky všechny eventy na světě. Určitě jej znáte, jmenuje se Bye…
Jelikož tím pádem nemám co dělat, sedám si ke stolu č. 3, kde měří síly Franta Kotas s Lukášem Vozdeckým. Nabízím se, že jim udělám coverage. A že to stojí za to….V první hře Lukáš mulliganuje do tří a nakonec vzdává. Druhou má Franta screw. Třetí hra je přetahovaná, kde na obou stranách defilují solidní kousky (Beacon Behemoth, Sacellum Archers…). Navrch má spíše Lukáš. Když Franta sešle Broodmate Dragona, Lukáš ukončuje hru stylově – v soupeřově kole Naya Charm („tap all“ efekt) a ve svém Titanic Ultimatum, které držel na ruce od začátku.
Já mám tedy po tomto kole 1:1. Zbytek pauzy využívám k tomu, že se snažím z karet postavit alternativní Esper build, neboť ze svého balíčku mám opravdu smíšené pocity.
Třetí kolo přichází, a s ním David Hrejsa aka lola77, který hraje kombinaci Bantu. Já zkouším svůj Esper.
Zahajuji Grixis Iluzionistou, pokračuji Windwright Mage a Esperzoou. David položí foilového Mosstodona. Další kolo následuje Welkin Guide a Mosstodon letí za 7, což ještě vyřeší Unsummon. Na životy je to v tuto chvíli 15-11.O kolo později je ale slůně zpátky a začíná to vypadat bledě. Magister Sphinx mi nastaví životy zpátky na 10 (ze 7) (což hodlám s pomocí Esperzoy v případě nejvyšší nutnosti ještě párkrát zopakovat), jenže David má na sfingu Path to Exile. Esperzoa musí vrátit sama sebe, a další kolo je mé poslední.
Druhou hru jsem opět sáhnul po nayské verzi. Rychle vyložení. Aven Squire a Wild Leotau dělají, co mohou. David má Spore Burst., kterým si vyrobí kýžené blockery. Na jeho straně se množí i další, výrazně silnější bytosti. Za stavu 12-8 sesílám Wall of Reverence, ve kterou vkládám své naděje pro zvrácení damage race (5 životů za kolo plus zeď sama by měla pomoci vykrýt jakékoli Davidovy útoky). Přidám si ale jen jednou, neboť David má Oblivion Ring. Pak už jsem přečíslován - Traktor s vlnou ještě vyřeší Purge, ale David přidává další Spore Burst, a moje životy padají 17-9-7-6. Nechávám projít, co se dá, a doufám v topdeck Ultimáta. To by sice opravdu přišlo, ale až dvě kola později.
1:2
Čtvrté kolo: Petr Hloch
Tuto hru si popravdě řečeno moc nepamatuji, resp. míchá se mi s dalším kolem. Zejména zde se tedy omlouvám, pokud bude popis nepřesný.
První hru má soupeř tuším colorscrew – přesto ukáže Paragona, Sigiled Paladina, atd. Já solidní 4/4 Matca Rioters, Nacatl Hunt-Pride, a nakonec Charnelhoard Wurma. Jdeme na druhou.
Druhou hru mi přichází hlušší část mého balíčku – levné bytosti jako Druid, Drumhunter, Nacatl Outlander, nebo Vithian Stinger. Protihráč mne nakonec ulétá Trailblazerem a Cloudheath Drake, pokud si dobře pamatuji. Když se situace trošku stabilizuje na mých 5 životech, protivník pokládá Onyx Goblet. Ačkoli pomalu získávám převahu a soupeř přechází do defenzivního módu, Wall of Reverence je kdovíkde a já jej tak nejsem schopen zlikvidovat dříve, než mne Goblet za pět kol definitivně (a potupně) dorazí. Jdeme na třetí.
Třetí hra je strašná přetahovaná sem-tam, ještě po dlouhé době je stav životů 18-20. Protivnik hraje víceméně Bant/Esper. – Topan Ascetic, Trailblazer… U mne nastupují Druid of the Anima x2, Nacatl Outlander. Když protivník položí Onyx Goblet, odpovídám Wall of Reverence následovanou v dalších kolech Nacatl Hunt-Pride a Ridge Rannetem. Zeď je mi sice dvakrát vrácena na ruku Sedraxis Alchemist a Resounding Wave, mé životy ale letí nahoru stejně, jako soupeřovy padají dolů. 2:1 a tím pádem
2:2
Páté kolo mne čeká Luboš Drtil.
Soupeř s výhrůžně znějícím jménem a s Esperským balíčkem. Začíná Ethersworn Canonistou,Rytířem Bílé Orchideje, posléze přidá druhého Canonistu. U mne oblíbená sekvence Matca Rioters – Exploding Borders – Wild Leotau. Aktivace Grixis Panoramatu v souboji pro bažinu a následné nafouknutí Rioters znamená, že s sebou vezmou Canonistu i rytíře. Sedmá země znamená Charnelhoard Wurma. O kolo později začíná Wurm ukazovat, zač je toho loket. Plán s trojblokem Wurma třemi 2/2 lehce naruší Drag Down za -4/-4 – dvě zranění do soupeře a Drag Down je zpět v ruce. Další dvě kola je jsou identická - sešle Zombie Outlander, já Drag Down a útok Wurmem. Napotřetí již Wurm dostává Resounding Silence. Mezitím vykládám Rhox Meditant, Ember Weavera, Nacatl Outlander, Vithian Stinger. První hra za námi.
Ve druhé hře začíná soupeř od podlahy. Druhé kolo Zombie Outlander, potom Sludge Strider, potom Parasitic Strix, který se Striderem znamená posun 6 životů, pak ještě Faerie Mechanist. Nacatl Outlander a Ember Weaver poletuchám útoky trochu rozmluví, na zemi přibude ještě Wild Leotau. V tu dobu je díky neblokovatelnému Outlanderovi stav životů 6-22 v můj neprospěch. Pak přichází znovu MVC mého balíčku – Wall of Reverence, vzápětí Drumhunter. S Wild Leotau se tak skládá dohromady mocný engine 5 životů + 1 karta navíc za kolo. Za tři kola je to 21-22. Soupeř ale stále drží zemi pomocí artefaktových bytostí s Metallurgeonem (bez trample, létání a s pouze jednou velkou bytostí se tohle těžko proráží). Nemám moc kam spěchat, přidávám ještě Steward of Valeron, Vithian Stingera, Spearbreaker Behemotha, Ridge Ranneta. Spearbreaker při útoku s Rannetem doplatí na Resounding Silence (naštěstí soupeř nehrál zelenou pro megacycling), a Stinger likviduje otravné Tidehollow Strixy. Přidám ještě Charnelhoard Wurma. Příští kolo za stavu 32-15 konečně dolízávám potřebný v pořadí čtvrtý zdroj zelené many na Titanic Ultimatum (jednu zelenou stále držel Leotau). Soupeř ani nepočítá a podává mi ruku. (Bylo by to celkem za 33, hra by tedy skončila 65-0).
3:2
V kole šestém mne čeká mladý hráč jménem Lukáš Pešek (aka dravecluky).
První hra je podobná kolu čtvrtému - levné bytosti typu Druid, Druid, Stinger, Outlander a asi deset zemi. Žádná lepší bytost.
Druhá hra je zpočátku pomalá, třetí kolo sesílám 3/3 Matca Rioters, následují mé Exploding Borders za 4, Matca Rioters útočí, 20-17-9-jdeme na třetí.
Třetí hru jsem zariskoval a nechal si moc pěknou ruku s Druidem doufajíc, ze přijde zelená. Blbec. Zkušeně jsem líznul pláň, horu a bažinu. Soupeř dal naopak Rhox War Monka ve třetím kole, přidal Cloudheath Drake a Matca Rioters… a bylo vymalováno. Celestial Purge mi bylo k ničemu, Forest mi samozřejmě přišel až kolo před smrtí. No co, mohu si za to sám.
3:3.
Po tomto kole vyvěsili pánové organizátoři standingy. Jsem na 19. místě, kamarád Petr Uhlíř je čtvrtý, Mirek „Jacomo“ Řezanina šestý, Franta Kotas devátý. Boostery jsou do 16. místa. Naděje na booster je pro mne sice malá, ale nikoliv jen fiktivní – takže chutě do toho…
Kolo sedmé a poslední, a s ním Ondřej Hriadel.
Protihráče znám, na minulém prerelease jsme spolu zkraje hráli casualy a pak jsem proti němu se svou alarskou bídou prohrál.
Dávám pláň. Začíná bažinou a Kederekt Parasitem. Dávám Forest a Aven Squire. Přidává Goblin Deathraiders. Líznu, koupím za 1, položím horu a předávám kolo. V dalším kole hraje Forest, Might of Alara na Deathraiders a útočí. Odpovídám Celestial Purge. Zkušeně topdeckuji bažinu a pokládám 4/4 Matca Rioters. Další kolo útok Rioters a za 4 přes Exploding Borders. Soupeř hraje Jund Battlemage. Hraji Vithian Stinger, který v dalším kole odpraví Tukatongue Thallida. Soupeř poněkud nepochopitelně hraje Caldera Hellion, která sežere jednoho saprolinga, načež ji v odpovědi dostřelí Stinger, kromě Aven Squire mé ostatní bytosti přežijí.Ridge Rannet a Rioteři dokonaji dilo zkazy.
Druhou hru začínám forest, Wild Nacatl. V druhém kole položím pláň a jedu za 2, načež v soupeřově kole procyklím Sylvan Bounty pro mountain. Oponent pokládá Hellspark Elemental a útočí. V dalším kole jedu za 3, přidávám Stingera. Pokládá Necrogenezi (proti Stingerovi nic moc, ruku na srdce). U mne následuje Rhox Meditant s líznutím. Ondřej removne Hellsparka pro 1/1 token, který je ihned sestřelen Stingerem. Když položím o kolo později Nacatl Hunt-Pride, je po hře. Ondra mi podává ruku a já jdu nahlásit vítězství 2-0.
4:3
Šlo to velice rychle, takže si zahrajeme ještě casualy - moji Lorwynoví kithkinové změří síly s jeho Guilty Doll combem. První hra je monotónní - já sesílám, on ruší (Counterspell, Rune Snag, Spell Snare…). Naštěstí mám poté, co se dvakrát po sobě potapuje do panenky, v ruce Oblivion Ring, což stačí Knightům pro vítězství.
Druhou hru si z legrace nechám ruku bez země se třemi Goldmeadow Stalwarty, ale země jak na potvoru nepřijde ani za šest kol, které Ondrovi trvá sestavit kombo Guilty Conscience & Doll /aneb: tap: jsi mrtvý, jak to podal/. Třetí je ukousán Stalwarty, Cennem a dvěma Knighty of Meadowgrain, nez se vůbec stihne dostat k panence (na kterou držím v ruce dva Crib Swapy).
Jdu zjistit, jak dopadli kamarádi….Franta měl, podobně jako já o kolo předtím, pěkného peška, či přesněji řečeno Peška, a prohrál. Mirek si podle svých slov ani neškrtl a 0:2, a konečně Petr po dlouhém a urputném boji za podpory Wall of Reverence, Paleolotha a Rhox Bodyguarda, ale bez jediné červené many podlehl 1:2. Takže jsme zvědaví, co to v konečném hodnocení udělá.
Pote, co se příšerně dlouho čeká na již lehce ovlivněnou dvojici u stolu č. 13, jsou konečně vyvěšeny finální výsledky. Neuvěřitelně se na pomocné body dostávám na poslední odměňované šestnácté místo. Franta je nakonec s identickým bodovým skóre (4-3) patnáctý, Mirek dvanáctý a Petr devátý. Každý si tedy spokojeně odnášíme jeden booster, ze kterého Petr vytáhne Conflux a já Sphinx Summonera.
Celkový dojem z turnaje byl výborný. Na rozdíl od Shardů, kde se mne balíček snažil ze všech sil přesvědčit, ať se na to vykašlu a jdu domů, byly tentokrát hry výborné a zábavné.
Obligátní plusy a mínusy:
+ dobrá organizace (jako vždy)
+ pohodoví protihráči
+ hry zábavné a napínavé
+ za celý den proti mně nikdo nezahrál žádné mythic rare :-)
MVC mého decku byla bezpochyby Wall of Reverence, o tom není diskusí. Jednobarevná, snadno seslatelná, těžko zničitelná a kompletně převracející zápasy. V závěsu by byly Wild Leotau (chodil spolehlivě a práci odvedl) a Charnelhoard Wurm, který sice přišel jen párkrát, ale pokud prošel, stálo to za to.
Mínusy – snad jen to, že peněžně se tento pool moc nevyplatil, čímž je kontrast s prerelease Shards dovršen (Stoic, Empyrial, foil Master of Etherium a foil Goblin Assault).
Každopádně se potvrdilo, že Limited s Alara blokem je formátem, kde není nouze o překvapení a napínavé hry. A (v)o tom to je ;-).
Závěrem se omlouvám případným zúčastněným, pokud má paměť nereprodukovala správně jejich jména, barvy nebo hry – už nejsme nejmladší :-)))
Přeji příjemné hraní s Confluxem a těším se na shledanou nad News (of Alara) Reborn, či reedicemi starých článků o storyline (můžete se těšit na Kamigawu a Ravnicu).
-Honza Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.