Listopad bude patřit commanderu, jelikož nám už za necelé dva týdny vychází Commander 2015. A že je EDH stále populárnější nám potvrdil i poslední turnaj v Mechově Hradci Králové, kterého se zúčastnilo rekordních 61 hráčů! Pojďme se krátce podívat na výsledky tohoto turnaje.
Nejprve bych se pozastavil nad poslední změnou pravidel, která přišla s updatem banlistu po vydání Battle for Zendikar. Kromě toho, že byla zakázaná Sensei’s Divining Top (díky bohu), se nám změnil muligan. Po dlouhých letech byl zakázán částečný mulligan a nahradil ho „vancouver mulligan“.
Mnoho hráčů si na tenhle mulligan stěžovalo. Hlavní argumenty byly, že znemožní hrát decky s vyšší křivkou a že více her bude rozhodovat manascrew jednoho z hráčů. Moje zkušenost je ale úplně opačná. Starý mulligan umožňoval agresivně mulliganovat do rychlých komb (T2 reanimace, Exploration + manovač do prvního kola & etc.) a občas se stalo, že vám chyběla druhá země a nakonec to skončilo tak, že jste museli na pěti kartách keepnout pět zemí…
S novým mulliganem jsou mnohem férovější hry a paradoxně i méně her, kdy někoho zastihne mana screw – s extra scryem je pravděpodobnost manascrew dost malá. A pokud chcete hrát deck s vyšší křivkou, tak není nic lehčího než přidat do decku jednu nebo dvě země. Koneckonců kontroly už předtím hrály 41-42 zemí.
A teď už k výsledkům rekordního turnaje z minulého týdne. První zajímavá věc je, že ani v takto početném poli se nedal označit žádný deck jako dominantní. Celkem bylo k vidění 38 různých generálů! Dva nejhranější generálové byli Jenara a Marath, celé herní pole pak vypadalo takhle:
5x Jenara, Asura of War
5x Marath, Will of the Wild
3x Animar, Soul of Elements
3x Ezuri, Renegade Leader
3x Grand Arbiter Augustin IV
3x Prossh, Skyraider of Kher
3x Tasigur, the Golden Fang
2x Alesha, Who Smiles at Death
2x Grenzo, Dungeon Warden
2x Karador, Ghost Chieftain
2x Sidisi, Undead Vizier
2x Skithiryx, the Blight Dragon
1x Anafenza, the Foremost
1x Azami, Lady of Scrolls
1x Azusa, Lost but Seeking
1x Child of Alara
1x Dragonlord Ojutai
1x Geist of Saint Traft
1x Jhoira of the Ghitu
1x Kytheon, Hero of Akros
1x Maelstrom Wanderer
1x Narset, Enlightened Master
1x Nin, the Pain Artist
1x Olivia Voldaren
1x Prime Speaker Zegana
1x Radha, Heir to Keld
1x Rafiq of the Many
1x Ruhan of the Fomori
1x Sigarda, Host of Herons
1x Skullbriar, the Walking Grave
1x The Mimeoplasm
1x Thraximundar
1x Thrun, the Last Troll
1x Uril, the Miststalker
1x Vendilion Clique
1x Wydwen, the Biting Gale
1x Zo-Zu the Punisher
Po šesti kolech bylo pořadí v top16 následující:
1. Tasigur, the Golden Fang
2. Grand Arbiter Augustin IV
3. Marath, Will of the Wild
4. Marath, Will of the Wild
5. Alesha, Who Smiles at Death
6. Radha, Heir to Keld
7. Sidisi, Undead Vizier
8. Prime Speaker Zegana
9. Animar, Soul of Elements
10. Vendilion Clique
11. Animar, Soul of Elements
12. Maelstrom Wanderer
13. Animar, Soul of Elements
14. Ezuri, Renegade Leader
15. Sigarda, Host of Herons
16. Thrun, the Last Troll
Pokud se podíváme na tři nejhranější a nejúspěšnější decky za poslední půlrok podle mtgtop8.com, tak zjistíme, že to je trojka Marath, Tasigur a Augustýn. Proto není žádné překvapení, že tyhle decky zabraly hned čtyři místa v top8. Naproti tomu máme v top8 i velmi zajímavou rogue trojku - Alesha, Radha a Zegana.
Na opačném konci se pak nachází Jenara. Spolu s Marathem šlo o nejhranějšího generála, ale pouze jeden hráč s deckem dosáhl na výsledek 4:2… Smůlu měli i hráči Animara, všichni skončili v top16, ale nikdo se nedostal do top8, přičemž Pavel Ševčík na devátém místě to měl pouze na pomocné.
Teď se podíváme trochu blíže na decky v top8. Všechny decklisty najdete zde (vkládat je sem mi nepřijde moc vhodné, článek to akorát zbytečně znepřehlední).
1. místo: Tasigur, the Golden Fang – Vítězslav „Kačer“ Šmíd
V posledních třech turnajích Kačer dvakrát vyhrál a jednou skončil v top4. A i když tentokrát bylo finále bez boje, tak je jasné, že má deck skvěle nahraný a porazit ho není vůbec jednoduché (i když já jsem zatím neměl tu čest se s ním utkat).
Co se mi na decku líbí: levné cantripy typu Street Wraith či Mishra’s Bauble, které rychle naplní hrob. Tasigur ve druhém kole jištěný několika kántry je velmi jednoduchá cesta k výhře. Speciálně se mi tu líbí Stubborn Denial. Jedná se o levný a efektivní způsob, jak si ochránit Tasigura.
Naprosto skvělý musí v decku být i nový Jace. Deck velmi rychle plní hrob a Jace tak snadno zdvojnásobí účinek vašich nejlepších karet.
Co se mi nelíbí: Tainted Pact – zdá se mi, že se tahle karta často snadno obrátí vůči tomu, kdo jí zahrál. Zejména pak v případě, kdy jdete pro konkrétní kartu a ani po exilnutí dvou třetin decku jí nejste schopni najít, což vás znervózní a potom si kvůli tomu vezmete nějaký podprůměrný kus. Taky kvůli němu nemůžete hrát moc basiců, což je možná největší slabina decku – správně zahraný Blood Moon je pro něj skoro jistě konečná.
Dále mi přijde zvláštní, že Kačer nehraje Treasure Cruise. Zřejmě je to kvůli tomu, že se moc nekombí s delvem u Tasigura, ale když máte v decku tolik jednomanových cantripů, tak by neměl být problém uhrát všechny delve spelly.
Poslední karta, kterou bych zvážil, je True-Name Nemesis. Je to dobrý plán B v případě že má soupeř kartu typu Maze of Ith a proti některým midrange deckům dokáže vyhrát hru sama o sobě (s čímž mám jakožto hráč Maratha spoustu zkušeností).
2. místo: Grand Arbiter Augustin IV – Marek Paris
Co se mi na decku líbí: 42 zemí – pěkná ukázka toho, co jsem už zmiňoval výše. Příliš nízký počet zemí je podle mne jedna z nejčastějších chyb při stavbě EDHčka. Kontrol chce navíc pokládat zemi každé kolo a proto je počet převyšující 40 naprosto v pořádku.
Cursed Totem – karta, která se v jednokarťácích příliš nehraje, ale tady je opravdu brutální. Kromě toho, že většina generálů má nějaké aktivační ability je to také skoro instantní win proti deckům jako Elfové, nebo Marath.
Co se mi nelíbí: Příliš málo winkondicí. V EDHčku končí relativně velké množství her remízou a já osobně tomu rád předcházím. Tenhle deck má v podstatě jenom dvě karty, které umí rychle ukončit hru – Ojutai a Elspeth. Pokud hrajete mirror kontrolů a prohrajete první hru, tak je to s tímhle buildem skoro jasná prohra. Proto bych přidal alespoň jednu další rychlou winkondici, jako třeba Sun Titan, nebo už zmiňovaná Nemesiska.
V decku je taky podle mě málo Jaců – konkrétně pak absence „baby Jace“, což ale může být způsobenou jeho aktuální horší dostupností (kdo si ho neobjednal na začátku za 300, tak tomu se teď asi nechce moc kupovat). Jelikož jde v podstatě o lepšího Snapcastera, tak nevidím důvod, proč ho nehrát.
A kdybych měl být hnidopich, tak bych ještě poukázal na absenci Terminusu, který bych určitě hrál místo Hallowed Burialu, zvláště proto, že je v decku Personal Tutor.
3. místo: Alesha, Who Smiles at Death – Petr Tejnský
Tahle barevná kombinace mi vždycky přišla velmi zajímavá, ale kromě Kalie nebyla žádná dobrá competitive možnost, jak si ji zahrát. Šance svitla v Khans of Tarkir, jenže kde ostatní trojbarvy měly Anafenzu a Narset, tak tam mardu dostalo bídného Zurga. V další edici sice konečně vyšel třímanový mardu generál, ale jeho ability nevypadaly příliš oslnivě…
Třetí místo v takhle velké konkurenci ale vypovídá o tom, že se Alesha dokáže měřit i s těmi nejlepšímy decky. Petr Tejnský je navíc známý úspěšný konstruktér rogue decků.
Co se mi na decku líbí: Landdestrukce typu Fulminator Mage a Avalanche Riders – zničit soupeři pár zemí dokáže leckdy rozhodnout hru, ale hlavně se jedná o smrtící lock s Aleshou. Možná bych přidal i Ravenous Baboons.
Contamination – tohle je karta, která se mi hrozně líbí, ale nikdy jsem nebyl schopen najít deck, ve kterém by opravdu zářila. Tady ale vypadá velmi zajímavě, jednak stačí točit bytosti přes Aleshu a potom tu jsou token-generující karty jako Young Pyromancer a Monastery Mentor. Z podobného důvodu mi tu přijde super i Braidska a Diabolic Intent.
Co se mi nelíbí: Až příliš velké množství bytostí, které sice na první pohled vypadají pěkně, ale v praxi podle mne nemohou fungovat (například Anafenza, Drana, nebo Relic Seeker). Dokonce si nejsem jistý, jestli je správné zařazení Young Pyromancera a Monastery Mentora, ale je pravda, že právě díky nim tu jsou dobré předtím zmiňované karty jako Contamination a Braids.
I mezi zeměmi se podle mě najde pár rezerv – Tainted Field a Nomad Outpost bych rozhodně nehrál, možná bych přidal pár basiců a Maguse of the Moon. Taky se mi tu příliš nezdá Recurring Nightmare, ke které je tu moc málo bytostí s etb-efekty. A určitě bych bych přidal karty jako Dark Tutelage a Outpost Siege (u té by tu mohl být skvělý i druhý mód).
4. místo: Radha, Heir to Keld – Jan Kousal
Co se mi na decku líbí: Myšlenka lannddestrukce a karty, které umožní zahrát generála v prvním kole. Landdestrukce může být v jednokarťáku velmi účinná, vždyť Wasteland je vůbec nejhranější karta na formátu. Obzvláště účinná pak může být, když získáte výhodu v tempu díky kartám jako Chrome Mox, nebo Simian Spirit Guide (tady je to o to lepší, že generál je manovač).
Co se mi nelíbí: 35 zemí – generál je sice manovač, ale tak málo zemí bych nehrál ani v Elfech (tam jsem jich hrál 37). Pokud dostaneme Wastelandou a soupeř nám zabije manovače, může deck paradoxně na landdestrkci sám doplatit.
Dále mě zaskočila absence typických „landdestrukčních“ kusů jako Blood Moon, Boom/Bust nebo Life from the Loam. V decku je taky hrozně moc landdestrukce, která nic nedělá ve chvíli, kdy jsme na stole pozadu. Kusy jako Avalanche Riders nebo Tectonic Break mi přijdou OK, ale karty jako Seismic Spike a Volcanic Offering jsou podle mě hodně daleko za hranicí hratelnosti…
Taky mi přijde škoda nehrát Fitko a Kiki-Jikiho, obzvláště když už je v decku Birthing Pod a Zealous Conscripts.
5. místo: Marath, Will of the Wild – Jakub Havelka
Už z minulého reportu jste mohli usoudit, že jsem s deckem velmi spokojený. Jako nejslabší karta se mi jevil Huntmaster, jelikož se prakticky nikdy neflipne. Pěkná náhrada by mohl být Hero of Bladehold.
V základní části jsem hrál postupně se Sidisi (Monoblack), Skithiryxem, Grenzem, Jenarou, Prosshem a Sigardou. Velmi těsné byly hry se Sidisi, ale jinak (s výjimkou Skithiryxe, proti kterému jsem dvakrát muliganoval a nezahrál jsem za obě hry žádný relevantní spell), byly všechny výhry velmi přesvědčivé.
V top8 jsem pak prohrál s Radhou, když měl soupeř v obou hrách Skullclamp, který mu líznul asi deset karet…
6. místo: Marath, Will of the Wild - Martin Vlnas
Co se mi na decku líbí: Priest of Titania a Craterhoof Behemoth. Osobně nemám dvoumanové manovače příliš v lásce, ale Priesti jsou skvělí proti ostatním deckům se zelenou, protože skoro všechny hrají nějaké elfy. S více manovači je pak dobrá winkondice právě Behemoth.
Co se mi nelíbí: Příliš mnoho bytostí, které jsou neefektivní. Ačkoli mi Priesti přijdou v decku fajn, tak to rozhodně nemůžu říct o kartách jako Courser of Kruphix, nebo Skyshroud Elf. Proto bych doporučil přidat pár bytostí jako Mirran Crusader, nebo Thundermaw Hellkite (a taky bych nehrál Basilisk Collar a Dryad Arbor, ale o tom už jsem psal minule).
7. místo: Sidisi, Undead Vizier – Vojtěch Beneš
Co se mi na decku líbí: Hodně způsobů jak dát dohromady Necrotic Ooze kombo a hlavně možnosti instatního killu pomocí Corpse Dance nebo Shallow Grave (možná by stálo za to vyzkoušet i Emrakula). Taky se mi líbí Ugin, jelikož deck má docela dost artefaktové akcelerace a při 41 zemích málokdy missnete landdrop. Proti spoustě decků je navíc zahraný Ugin skoro jistá výhra.
Co se mi nelíbí: Velká náchylnost na graveyard hate. Deck velmi těžko poráží karty jako Relic of Progenitus, nebo Nihil Spellbomb. Přidal bych proto více winkondicí (nevím, proč si Vojta vybral zrovna Army of the Damned), například Grave Titan, Dark Depths kombo, nebo Heartless Summoning.
8. místo: Prime Speaker Zegana – Filip Šindler
Co se mi na decku líbí: Palinchron kombo – jelikož se jedná o rogue deck, většina hráčů asi nebude moc tušit, co se na ně chystá (schválně kdo z vás zpaměti ví, co děla Deadeye Navigator), natož aby čekali, že na ně vyskočí nějaké infinity kombo.
Další karta, která se mi tu hodně líbí, je Prophet of Kruphix. Osobně mám Propheta hrozně moc rád, ale problém je, že se mi do většiny decků nevejde. Tady ale funguje jako regulérní Time Walk každé kolo.
Co se mi nelíbí: Málo zemí a vysoká křivka. 37 zemí může vypadat v decku s manaelfy jako hodně, ale problém je v tom, že elfové často (a snadno) umírají. Potom se může stát, že zůstanete zaseklí s drahými kartami v ruce. Generál je navíc za šest man, takže bych doporučoval omezit drahé karty na minimum (osobně bych se v klidu obešel bez Primeval Titana nebo Consecrated Sfingy).
Doufám, že moje poznámky dopadnou na úrodnou půdu a budu se na vás těšit na dalším EDH turnaji.
Super rozbor :) S Kačerem jsem měl trochu smolnou prohru 1:2 ale musim říct že se mi ta jeho verze moc nelíbí, samocyklovací karty vesměs nic nedělaj a tasigur je sice 4/5 ale dá se relativně snadno chumpnout nebo pořešit, ten deck ani nehraje tolik counterování a navíc jsou opravdu děsivej topdeck. Treasure cruise mi přijde s tasigurem uplně skvělej protože se zbavíš karet který nehceš aby ti soupeř vracel. Ohledně Aleshy, celej ten deck je jedna velká synergie a pokud jsou všechny bytosti prakticky 2/2 tak anafenza i drana mi přijdou klíčový aby se daly přetlačit potvorový decky jako je (např) marath
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře