Reporty
Report z PPTQ Beroun
Přečtěte si vítězný report od Adama Kosky z nedávného PPTQ na RPTQ na Pro Tour Hour of Devastation, který proběhl v Berouně a Adam zde skončil až na příčce nejvyšší. Dále v článku najdete tipy k současnému sealed decku a draftu.
Před několika týdny jsem v mini-sérii "Road to GP Praha" popisoval svoje zkušenosti s edicí Aether Revolt na limited a říkal jsem si, že pokud by se náhodou zadařilo, rozepíšu se posléze i o dojmech ze samotného GPčka. Navzdory tomu, že můj sealed pool obsahoval Heart of Kiran a expediční Sword of War and Peace (obojí se na mě při rozbalování smálo dokonce ze stejného boosteru), jsem skončil s dost průměrným skórem 5-4. U sealed decku bývá snadné vinit nespolupracující pool - ten můj trpěl nedostatkem dobrých bytostí v kterékoliv barvě, ovšem pravda bývá zpravidla složitější. Mohl jsem například místo Borosu hrát Izzet, atd. Na tom, že několik soupeřů nehorázně rozsekal Meč a zbytek mě poměrně snadno vyprovodil, to však nic nemění.
Report jsem tedy dal k ledu a na možnost něco podobného sepsat jsem si znovu vzpomněl až tento víkend, kdy se mi podařilo vyhrát sealed deck PPTQ v Berouně - výsledný report máte před sebou.
Příprava na PPTQ Beroun
Na úvod musím říct, že na současný systém PPTQ-RPTQ mám poměrně rozporuplný názor. Na jednu stranu je dobře, že se turnaje, kde o něco jde, konají i v menších hernách na menších městech a také, že je dostatek středně velkých až větších turnajů, kam je možné si jít o víkendu zahrát. Na druhou stranu je celý systém časově náročnější, pokud jej člověk bere vážně jako "síto", jak se kvalifikovat na Pro Tour, což mimo jiné znamená, že řadě hráčů už nezbývá kapacita na turnaje z jiného ranku, například různých sérií typu SixTour či i jen GP Trialy. Také je škoda, že od velkých PTQček se těžiště turnajů přesunulo na středně velké až menší PPTQčka. Z mého pohledu na systému celkově mírně převažují klady nad zápory, ovšem to asi hlavně proto, že mi nevadí trochu za turnaji cestovat.
Zatímco minulou PPTQ sezónu na PT Nashville jsem prakticky přeskočil, z té současné jsem si chtěl pár turnajů určitě zahrát - největší rozdíl je pro mě v RPTQ v Praze místo Varšavy / Vídně a také to, že Pro Tour je tentokrát v Japonsku, kde už dlouho nebyl (a dost možná zase nebude). Týden před PPTQčkem jsem se vypravil do Ústí nad Labem, kam se sjelo osmnáct hráčů včetně dvou aut z nedalekých Drážďan. Mou cestu s "Juzám Jund Energy" balíkem zastavil v semifinále Tomáš Krejsa s U/B controlem, který posléze celý turnaj vyhrál, když ve finále porazil Španěla, toho času pracujícího v saské Pirně.
Další šance pak bylo berounské PPTQ ve formátu Sealed deck. Stejně jako minule se turnaj konal v Restauraci u Kropáčků, což pro většinu lidí znamená výhodu díky tomu, že si mezi koly mohou dát oběd, pro nás pomalejší hráče však spíš převládá trýzeň z toho, jak ostatním oběd voní, když ještě dohráváme do časového limitu, a také to, že s rychlovkou v podobě čokolády či banánu musíme chodit ven na mráz. Co se týče samotného prostředí, nekuřácký salónek byl zcela vyhovující, jen zadní stoly musely hrát v místnosti s šipkami, kam kouř prosakoval docela slušně - osobně mi to alespoň přidalo motivaci dostat se ze zadních stolů na přední. Pozitivní je, že v době příštího PPTQ už bude platit zákaz kouření v restauracích, tak snad do té doby stihne prostor kolem šipek vyčichnout.
Sealed deck v současném formátu je záležitost poměrně zajímavá: zelená je jednoznačně nejhlubší a nejlepší barva, takže pokaždé doufáte, že bude mít dost playablů a v kombinaci v podstatě s libovolnou jinou barvou by měla většinou znamenat plán "A". Pokud je zelená vybředlá, nastupuje složitější fáze 2, ve které se zpravidla snažíte najít barevnou kombinaci, která by mohla svými bytostmi a zabíjením konkurovat zeleným pašíkům. V mém případě byla volba barev naštěstí poměrně jednoduchá - jak réra, tak celková kvalita materiálu byla nejlepší v zelené a červené. Z vydařenějších kousků tu byla k dispozici Pia Nalaar, Kari Zev, Skyship Raider, Bristling Hydra a Quicksmith Rebel, k tomu převlečený mythic Ridgescale Tusker a.k.a. "účkový Gearhulk". Jediné dilema tak bylo, zda splashovat bílou či nikoliv. Pool obsahoval dostatek playablů, abych splashovat nemusel, a pokud můžu hrát balík bez odpadu a nemám fixace opravdu nad hlavu, snažím se zpravidla vyhnout splashování na cokoliv jiného než bomby. Na druhou stranu mi ale chybělo zabíjení (R/G obsahovala jen jeden Shock a jedny Welding Sparks) a bílá měla 3x Caught in the Brights. Vzhledem k tomu, že fixaci by zajišťoval pouze jeden Unbrindled Growth a Wild Wanderer, který se navíc v balíku pral o pozici s velkým množstvím dalších 4-dropů, rozhodl jsem se startovat jako R/G a bílou dávat dovnitř na balíky bez modré, které by hrály velké problematické bytosti.
Samotný report z PPTQ Beroun
Účast se nakonec vyšplhala na dost neskutečných 45 hráčů, což znamenalo šest kol a pravděpodobně výsledek 4-1-1 nutný pro postup. Hned první kolo mi pairingy přisoudily Martina Hryceje, který tvořil třetinu naší posádky z Prahy (spolu s Lobem za volantem), a který měl navíc díky přípravě na PT odehraných cca 30+ draftů a sealed decků, takže šance, že by hrál nesmysly, moc velká nebyla. V obou hrách mi navíc ukázal Ajaniho, jednou podpořeného Freejam Regentem a podruhé mým mulliganem na 5 a turnaj jsem začal nepříliš optimistickým skóre 0-1. V dalších kolech šel ovšem balík do sebe, Bristling Hydra pracovala přesčas, soupeři si nedávali dream draw více než jednou za match a po pěti kolech jsem si tak se skóre 4-1 v půl páté odpoledne konečně mohl dát zasloužený oběd a remízu do top 8.
Co se týče preferencí na draftu, rád se držím zelené a naopak poslední dobou příliš neholduju keywordu improvise. Důvod je ten, že na tomto formátu spousta strategií - a Improvise více než jiné - trochu připomíná loterii. Aby balík fungoval, musíte vysoko brát karty, které jsou samy o sobě špatné a až v kombinaci s jinými začnou dávat smysl. Pokud se otervřou správné karty a hráči kolem vás vám je pošlou, může být balík super, často ale nemáte osud úplně ve svých rukou a může se stát, že skončíte s paskvilem, pokud kolem vás správné karty nepůjdou. Nemusí to notně znamenat, že jste ve špatných barvách - stačí prostě jen, aby se otevřely boostery, které nemají klíčové kusy, jež potřebujete. Zelená žádný takový problém nemá - berete pašíky se zabíjením a nic víc vás nezajímá.
Některé drafty vyžadují schopnost manévrování, ochotu vzdát se svých prvních picků ve prospěch lepší pozice a otevřenějších barev. Můj top 8 draft mezi takové nepatřil. Otevřel jsem si Lifecrafter's Bestiary, na druhý pick dostal Rishkar's Expertise a na třetí Monstrous Onslaught, čili Wrata na soupeře. Zejména druhá a třetí karta vyžadují nejen zelený balík, ale navíc ještě zelený balík se spoustou tuku, takže rozumné bytosti s velkým powerem byly po zbytek boosteru mou prioritou. Po prvním boosteru jsem byl takřka mono-green s jedním Outland Boarem a připravený switchnout do lepší barvy než červené, pokud by se naskytla příležitost. Po druhém boosteru jsem byl stále monogreen se třemi Outland Boary na splash a vzhledem k tomu, že - jak se později ukázalo - Martin Hrycej po mé pravici byl v Borosu, i ve třetím boosteru jsem bral prakticky výhradně zelenou. Výsledný balík vypadal následovně:
Decklisty Vše
RG top8 draft
Adam Koska
PPTQ Beroun
Maindeck
Sideboard
1 Natural Obsolescence |
1 Reservoir Walker |
V balíku je několik výplní jako Cogwork Assembler či Lifecrafter's Gift, na druhou stranu má ale i několik dost slušných předností - především čtyři manovače na druhém slotu, díky kterým se snáze a rychleji castily 4-dropy a 5-dropy. Self-Assembler může v balíku vypadat zvláštně, ovšem chtěl jsem ještě alespoň jednu větší bytost kvůli fightování a Expertíze. Self-Assembler sice nehledá žádný svůj klon, ale může alespoň najít Cogwork Assemblera, který pak v naprosté lategame dokáže před koncem soupeřova kola Self-Assemblera naklonovat, ve vašem kole znovu a poslat do útoku dvě nové 4/4. Není to nijak světoborný plán, ale lepší než ostatní alternativy (mohl jsem ještě hrát dva disenchanty v mainu, ale to se mi zdálo už příliš situační). Se čtyřmi bytostmi, které dávají manu, nemusí být sedm man zas až taková utopie a mít nějaký mana sink se mi zdálo jako dobrý nápad.
Ve čtvrtfinále jsem potkal vítěze minulého berounského PPTQ Kubu Stárku, který podle svých slov s balíkem příliš spokojený nebyl. V obou hrách proti jeho pomalejšímu Abzanu úřadoval na mé straně stolu Lifecrafter's Bestiary, který nalízal spoustu extra karet. Ve druhé hře ještě Jakub situaci zdramatizoval expediční Wurmcoil Enginou, nicméně na ruce jsem měl pošetřený Appetite for the Unnatural a dva menší tokeny, které z 6/6 Wurmcoily vypadly, už hru zvrátit nedokázaly.
Soupeř v semifinále hrál B/R a první hru mi pěkně zatopil kombinací Defiant Salvager + Wrangle (ukradnu prasátko, zaútočím, obětuju do Salvagera), navíc následované Herald of Anguish. Na démona jsem měl naštěstí pošetřené fightování a soupeř dolízl Rush of Vitality až o kolo později, kdy už příliš nebylo co zachraňovat. Ve druhé hře jsme oba floodili jako delta Nilu, ovšem já dolízl Lifecrafter's Bestiary dřív než soupeř Démona a karetní výhoda hru opět ukončila.
Ve finále na mě čekal Lukáš "Alkáč" Horák, který v semifinále porazil Martina Hryceje, jenž se po hře tvářil dost nespokojeně. Můj balík naštěstí proti soupeřovu U/Bčku dodal dost prasátek a Lifecrafter's Bestiary se taktéž ukázala, když bylo potřeba (mám pocit, že jsem všechny hry v topce vyhrál snad jen na tuhle kartu), takže po dvou rychlých hrách bylo hotovo. Zbývalo zaplatit útratu, sehnat odvoz do Prahy místo Loba, který to zabalil už po třetím kole (velké díky Karlovi Jílkovi, který nás s Martinem dopravil až na metro) a zhruba v půl jedenácté večer rozbalit nějaké ty vyhrané boostery (nic v nich nebylo, obv obv obv).
Výhra v Berouně pro mě znamená - kromě toho, že teď do konce sezóny přeskočím všechny další PPTQčka - docela hodně. V minulém roce jsem hrál všechny čtyři RPTQčka a nejlepším výsledkem byla top 8, tedy jeden match od letenky na Pro Tour. Červnové RPTQ bude sealed deck, určitě si tak před turnajem samotným budu chtít vyzkoušet alespoň několik cvičných sealed decků. A kdo ví, třeba pak zrovna všechno půjde hladce a s velkou dávkou štěstí budu mít materiál na napsání dalšího vítězného reportu :)
Díky za pozornost!
Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.