Reporty
Report z legacy turnaje 16.11.2014 – Klub Dlažka, Přerov
Report z legacy turnaje 16.11.2014 – Klub Dlažka, Přerov
Úvod:
Můj další elfí report z legacy pochází (stejně jako ten předchozí) z lokálního klubu v Přerově. Tentokrát jsme na něj ovšem vyrazili v plně obsazeném autě ve složení: Aleš Bořek (UWR Delver) a Tomášové - Důbrava (UW Miracles), Kuchta (ANT) a Sovják (Goblins). O zábavu po cestě tudíž bylo dobře postaráno. Na turnaj se rozhodlo zavítat celkem osmnáct hráčů. Čekalo nás tedy pět kol urputných bojů s umístěním dle standingů....
Elves | Maissi |
Main Deck | Sideboard |
15 Forest 2 Elvish Mystic 1 Fyndhorn Elves 1 Llanowar Elves 4 Quirion Ranger 4 Seedcradle Witch 1 Sylvan Safekeeper 4 Wirewood Symbiote 4 Elvish Visionary 4 Priest of Titania 4 Skyshroud Elf 3 Elvish Archdruid 1 Reclamation Sage 4 Glimpse of Nature 4 Green Sun’s Zenith 4 Chord of Calling | 1 Scavenging Ooze 1 Reclamation Sage 2 Gut Shot 4 Summoner’s Pact 1 Meekstone 2 Pithing Needle 2 Relic of Progenitus 2 Krosan Grip |
Fungování a konstrukce balíčku:
Vše je poměrně detailně popsáno v mém předminulém reportu. V základu došlo oproti minulému pouze ke dvěma změnám: -1 Llanowar Elves a -1 Scavenging Ooze za +1 Forest a +1 Elvish Archdruid. Se sideboardem jako obvykle experimentuju poměrně výrazně. Více se o něm dočtete u jednotlivých her respektive mezi nimi.
Turnaj:
1. kolo – Rostislav Shejbal (Death and Taxes) – 11. celkově (2-3)
Cestou ze Znojma do Brna jsem Tomovi Sovjákovi vykládal, jak dobrý či špatný to mám s jednotlivými hráči respektive jejich balíčky, co jsou na turnaj přihlášení přes Facebook. Nemohl jsem samozřejmě opomenout Rosťovi koně, o kterých jsem tvrdil, že jsou pro mne v podstatě BYE. Nicméně v Magicu se mi více než kde jinde vrací skoro každá vyslovená věta (nebo si toho možná spíš jen častěji všímám). Abych si tedy nenaběhnul, svůj výrok jsem vzápětí raději zmírnil: „Ale znáš to, kolikrát člověk porazí nepříjemný match-up a pak prohraje s papírově snadnějším.“
Zpět k turnaji. Pro Rosťu Elfové každopádně představují poměrně velkou výzvu, avšak i přesto rozhodně nepůsobí odevzdaně ba právě naopak. Šestka na šestistěnné kostce navíc podpoří jeho odhodlání. Já hodím čtyřku a v podstatě bez váhání si nechám následující úvodní ruku: 4x Forest, Elvish Visionary, Priest of Titania a Green Sun’s Zenith. S koněma prostě nemůžu prohrát, aneb keepnu téměř cokoli, co je alespoň trošku použitelné.
Rosťa začne duel plání a Mother of Runes. Na mé straně stolu se objeví les. Matka mi uštědří první šrám a zřejmě kvůli absenci jednomanového Elfa se Rosťa rozhodne lockovat mne v upkeepu Rishadan Portem. Dobrá taktika. „Druhej les a je to Tvoje.“ Rosťa položí druhou pláň, matka mi zasejc jednu vrazí a lock Rishadan Portem pokračuje. Má to zmáklý kluk jeden ušatej. Jenže třetí les ve třetím kole asi fakt nečekal (ne, že bych se mu divil). Disponuje jednou volnou manou, tak se rozhodnu řešit situaci (jak s oblibou říkávám) konstruktivně. V překladu – nenaservíruju mu kněžku vstříc Swords to Plowshares, nýbrž si líznu Visionářem. Vypadá to dost nadějně: obrázek.
Karakas a Mirran Crusader mne upřímně napsáno poněkud vyděsí. Jestli má Rosťa na ruce nějaký equipment....Ustoupím tudíž od svého původního plánu - Zenith pro Safekeepera a po něm Priest of Titania. Chci si tutor raději schovat na Reclamation Sage. Vyložím čtvrtý les, prolíznu se druhým Visionářem a po chvíli přemýšlení nakonec sešlu i Priest of Titanii, neboť Crusader zkrátka představuje příliš velký respektive rychlý přísun neblokovatelného zranění. Bohužel si tím samozřejmě (očekávaně) naběhnu do Swords to Plowshares. Thalia, Guardian of Thraben a Rishadan Port je posléze podstatně příjemnější zpráva než očekávaná Umezawa’s Jitte. Blýskající se ostří Crusaderovi zbraně mi ubere další čtyři životy (15 životů).
Páté kolo a pátý les. Chodí vskutku poctivě, na což bych si ve většině případů nezapomněl protihráči postěžovat. Tentokrát ovšem jejich počet musím vysloveně velebit. „Elvish Archdruid a jedeš.“ „Druhý Mirran Crusader, útok za šestku (9 životů) a jedeš.“ Šesté kolo rovná se šestý les. Ale hlavně Glimpse of Nature, Quirion Ranger, Fyndhorn Elves, Skyshroud Elf, Seedcradle Witch a konec Rosťových nadějí: obrázek. (1-0)
Ven: 3x Elvish Visionary. Dovnitř: Reclamation Sage a 2x Krosan Grip. V překladu snaha být rychlý a zároveň mít co největší množství odpovědí na nepříjemné artefakty.
Úvodní ruka: 2x Forest, Elvish Mystic, Priest of Titania, Skyshroud Elf, Green Sun’s Zenith a Chord of Calling. Luxusní sestava. Rosťa začne stejně jako minule plání a matkou. Já tentokrát k lesu přiložím i Elvish Mystica. Ve druhém kole se Rosťa vytasí s druhou plání a zaútočí matkou. Nastává dilema - blokovat či neblokovat, toť otázka. Obvykle bych blokoval, ale na čerstvě topdecknuté Glimpsy budu potřebovat maximum many (jedna z výrazných nevýhod absence Gaea’s Cradle), tudíž si raději upíšu život a matka i Elvish Mystic zůstanou naživu. Rosťa si schová manu na Swords to Plowshares a předá mi tah.
Položím druhý les a s vidinou potencionální výhry ve třetím kole sešlu Priest of Titanii. Ta však dle předpokladu okamžitě skončí v exilu. Škoda, holt to nebude ve třetím no. Po Rishadan Portu pošle Rosťa na bojiště Flickerwispa, kterým si blikne pláň. Já si z vršku knihovny potáhnu kněžku, dám na stůl třetí les a zamyslím se: obrázek. Do Jitty bych si s Priest of Titanií vážně nerad naběhnul, na druhou stranu (oproti první hře) nemám čtyři lesy na Green Sun’s Zenith pro Reclamation Sage, takže sedět na zadku a čekat asi není to pravé ořechové. Rozhodnu se tedy Zenithem donést Sylvan Safekeepera a posléze zahrát Priest of Titanii. Tím pádem si kněžku ochráním před Jittou i případnými exilovacími kouzly a ve svém kole poté nalížu karty skrz Glimpse of Nature, což by (snad) mělo k vítězství stačit.
Phyrexian Revoker na Priest of Titanii mi ovšem jaksi seberou vítr z plachet. Aneb „Skyshroud Elf a jedeš.“ V pátém kole Rosťa vyloží pátou zemi, sešle Sword of Fire and Ice, equipne ho na Flickerwispa, matkou zprotekční Revokera a rázem jsem na devíti životech. Navíc musím obětovat les, aby mi přežil Skyshroud Elf (palba ze Swordu). Ve svém pátém kole upínám veškerou pozornost na topdeck – nutně potřebuju Krosan Grip, Reclamation Sage či Green Sun’s Zenith. Přichází však Elvish Archdruid, který mi okamžitě přepíná myšlenky jinam. Po důkladném promyšlení situace: obrázek zjišťuju, že by byl super, ale jedině na deseti životech (Flickerwisp se Swordem a Revoker = přesně mých devět). Smutně tedy pronesu: „Tvoje kolo.“
Zásadní chyba. Jsem bohužel zvyklý hrát Chord of Calling v protihráčově kole a to ideálně v reakci na nějaké kouzlo potažmo aktivaci schopnosti. Plánuju tedy Sagem zničit Revokera v reakci na tapnutí matky kvůli poskytnutí protekce. Nicméně Rosťa v šestém kole ještě před útokem zahraje Sunlance. S tím jsem vůbec nepočítal. Tapnu les pro manu, obětuju ho a učiním Skyshroud Elfa necílitelným, načež chce Rosťa přejít do útočné fáze. Chytrej kluk. Aby mi nevyhořela mana, musím seslat Chord of Calling pro Sage a místo Revokera tak sundám jen Sword of Fire and Ice.
Po útoku mi zbývají čtyři životy a na Rosťově straně stolu přibyde Thalia, Guardian of Thraben (ta by mi ten debilní plán s Chordem rozcupovala stejně jako Sunlance / Swords to Plowshares / Path to Exile). Aby byl můj zmar dovršen, v šestém kole dolíznu Seedcradle Witch = kdybych to nepodělal s Chordem, zvítězil bych. Kdybych na začátku blokoval matku, mohl jsem v pátém kole seslat Elvish Archdruida a taky bych zvítězil. Aneb ponaučení pro příště zní: 1. Hrej to jako člověk. 2. Když máš možnost zabít matku, neváhej a udělej to. (1-1)
Ven: 3x Elvish Visionary a nově 2x Quirion Ranger. Dovnitř: Reclamation Sage, 2x Krosan Grip a nově 2x Gut Shot. V překladu snaha být rychlý, zároveň mít co největší množství odpovědí na nepříjemné artefakty a zabíjení na cokoli s jedničkou dozadu (Mother of Runes, Phyrexian Revoker, Thalia, Aven Mindcensor či Flickerwisp).
Úvodní ruka: 2x Forest, Fyndhorn Elves, Elvish Archdruid, Gut Shot, Green Sun’s Zenith a Chord of Calling. Balíček mi evidentně nechce dovolit prohrát s koníkama, i když se o to fakt usilovně snažím. Já: Les + Fyndhorn Elves. Rosťa: Pláň + Aether Vial. Já: Les + Elvish Archdruid. Rosťa: Pláň + Phyrexian Revoker na Archdruida.
A je vymalováno: obrázek. Aneb Gut Shot do Revokera, Quirion Ranger, Zenith pro Seedcradle Witch, protočení země, Zenith pro Skyshroud Elfa a kombóóóó. Rosťa (jemuž byly nadcházející události jasné již po Gut Shotu) mne kamarádsky nechá užít si situaci až do úplného konce. Poté napřáhne ruku ke gratulaci, chvíli pokecáme a jdu scoutovat. (2-1)
1-0
Konec časového limitu je ještě hodně daleko, nastává tedy vhodná chvíle na obhlédnutí konkurence. Field je jako obvykle poměrně rozmanitý. Podle obtížnosti vůči mým Elfům bych ho rozdělil následovně: nejtěžší = ANT, Pox, UW Miracles a UWR Delver; střední = Aluren, BUG control, Goblini, Sneak and Show a UR Delver; nejlehčí = BUG Delver, Death and Taxes, Enchantress, home made a Zoo. Zbývající tři balíčky jsem nezastihnul.
2. kolo – František Platkevič (UR Delver) – 16. celkově (1-4)
S Františkem jsem dosud neměl tu čest se utkat, nicméně ze scoutingu vím o jeho UR Delverovi, který pro mne představuje celkem nepříjemný balíček. Navíc prohraju hod kostkou (15:15 a 6:18). Úvodní ruka: 2x Forest, Elvish Mystic, Elvish Archdruid, Glimpse of Nature, Green Sun’s Zenith a Chord of Calling. Zase libovka. Takhle to má chodit.
Franta fetchne pro Volcanic Island a pokračuje tlakem v podobě Delver of Secrets. Já hraju překvapivě po ose Forest a Elvish Mystic. František hned na první pokus transformuje Delvera na Insectile Aberration (Ponderem z core setu), jenž mi tak nadělí první tři zranění. Pak položí Polluted Deltu, překvapivě ji rovnou odfetchuje a až posléze sešle Ponder. Navíc mi dopřeje bonusovou informaci – tento Ponder je totiž z edice Lorwyn. Nakonec mi s jedním untapnutým Volcanic Islandem předá tah. V souvislosti s tím mne napadají dvě věci: 1. má Spell Pierce nebo 2. má Young Pyromancera a nechce se tudíž sesláním druhého Ponderu připravit o 1/1 červeného elementála.
Tak či tak vyložím druhý les a Elvish Archdruida. „Lightning Bolt.“ Začnu Archdruida smutně odklízet do hřbitova, zatímco si František dělá záznam o změně v počtu životů. Počkat, tady něco nehraje. Aha, ten Bolt šel do hlavy! Hned mám lepší náladu. Ale jen do té doby, než si uvědomím, k čemu se asi schyluje ve Frantově třetím kole – Forked Bolt. Třetí kolo se ovšem nese ve stylu Island, Young Pyromancer, core set Ponder (první elementál) a útok za trojku (11 životů). Jako fakt?!? Opravdu mi nechal přežít Archdruida? Paráda....
Za této konstelace: obrázek snad již nemůžu prohrát. Glimpse of Nature dle předpokladů dostane Force of Willem za třetí Ponder (druhý elementál), následuje Skyshroud Elf, Green Sun’s Zenith pro Quirion Rangera (doplatím za Daze = třetí elementál), Priest of Titania a Chord of Calling pro Seedcradle Witch. Ve čtvrtém kole František zaútočí: obrázek. Řídím se prvním ponaučením z duelu s Rosťou - hrej to jako člověk. Nesnažím se tudíž roztočit kombo a zabít všechny útočící pozemní bytosti. Jestli si totiž Franta topdecknul Lightning Bolt, mohlo by mne to zatraceně mrzet. Raději tedy pouze Elvish Mysticem podskočím Young Pyromancera a spadnu na 5 životů. František sešle druhého Young Pyromancera a jdeme na další. (1-0)
Ven: 2x Quirion Ranger a 2x Elvish Visionary. Dovnitř: Scavenging Ooze, 2x Gut Shot a Pithing Needle. V překladu snaha mít co největší množství odpovědí na Grim Lavamancera.
Úvodní ruka: Forest, Seedcradle Witch, Sylvan Safekeeper, Wirewood Symbiote, Priest of Titania a 2x Skyshroud Elf. Pokud ve dvou následujících kartách objevím zemi či jednomaňáka, mohlo by to být super, jinak to bude průser jako mraky. Franta začne fetchkou pro Volcanic Island a Ponderem (zamíchá si). Skvělé zprávy – žádný Grim Lavamancer ani Delver of Secrets. Potáhnu Quirion Rangera, nicméně nejsem pod tlakem, tudíž raději zahraju aktuálně v podstatě bezcenného Sylvan Safekeepera. František si ho přečte a dá mu Dazou. V duchu se pochválím. Ve druhém kole Franta opět fetchuje pro Volcanic Island, takže má asi přebytek zemí. Poté pokračuje Monastery Swiftspearem, dvěma Gitaxian Probe a útokem za trojku.
„Quirion Ranger?“ František se znovu začte a já se začnu bát. Nakonec naštěstí jen pokýve hlavou a můžu tedy směle přidat i Wirewood Symbiote. Ve třetím kole Franta nejprve vyloží vrácený Volcanic Island a až pak sešle Brainstorm, což není moc logické (být tam kupříkladu tři země, asi by je rád odfetchoval). Monastery Swiftspear mi ukrojí další dva životy (15 životů) a mohu jet. Vyhodnocuju aktuální situaci: obrázek. Priest of Titania nebo Skyshroud Elf? Místo abych hrál (jak s oblibou říkávám) kontrolní Elfy, chci zvítězit co nejdřív a absolutně nelogicky zvolím kněžku. Vystavuju ji tak zbytečně napospas případné druhé Daze a samozřejmě i Force of Willu (ten však stejně neobehraju). „Máš.“ Uf.
Ve čtvrtém kole František položí Scalding Tarn, odfetchuje ji (je na 13 životech), Monastery Swiftspear mne píchne za jedničku (jsem na 14 životech) a toť vše. Čichám nějakou zradu – není možný, aby na pěti kartách neměl vůbec nic. Něco tu smrdí, akorát nevím co. Pošlu na stůl dolíznutého Elvish Visionary, po něm Skyshroud Elfa a nakonec i Seedcradle Witch. Franta reaguje až nyní a to sice Sulfur Elementalem. Dobře on. Čarodějnice putuje na hřbitov a já přemýšlím, co dál: obrázek. Wirewood Symbiotikem si protočím Visionáře, líznu druhou čarodějnici a pro jistotu zavolám rozhodčího (Gyba). Vznesu dotaz, jestli je možné ihned po seslání Seedcradle Witch začít roztáčet kombo i přes přítomnost Sulfur Elementála. Potvrdí mi, že není (nicméně je lepší se zeptat, než pak třeba prohrát na svoji blbost). Hodlám tedy Green Sun’s Zenithem lovit Elvish Archdruida, ale to mi Františkův Force of Will (za Delvera of Secrets) nedovolí.
V pátém kole Franta opět fetchuje pro Volcanic Island (11 životů), vypustí na bojiště Delvera, Lightning Boltem zmasí Symbiotika (v reakci si vrátím Visionáře), Swiftspearem mi nadělí dvě zranění (12 životů) a je bez karet. Já si v pátém kole potáhnu Priest of Titanii a zahraju Visionáře, ve kterém najdu Elvish Archdruida. Díky balíčku. Archdruida na stůl následuje čarodějnice a k Františkovi míří má pravice. Ten ještě důkladně prozkoumá situaci, načež definitivně kapituluje. Těžký match-up je tak úspěšně za mnou. Musím objektivně přiznat, že s přesněji hrajícím protihráčem bych to měl o dost náročnější. Ale na druhou stranu, nikdo není dokonalej a chybama se člověk učí, což tentokrát naštěstí platilo spíše na protihráče než na mne. (2-0)
2-0
3. kolo – Aleš Bořek (UWR Delver) – 6. celkově (3-2)
UWR Delver je pro mne rozhodně jeden z vůbec nejhorších balíčků, s nimiž jsem se mohl potkat. Tady se zřejmě bude lámat chleba či chcete-li oddělovat zrno od plev. Abych to snad neměl zbytečně jednoduché, tak Alda na dvou šestistěnkách hodí rovnou jedenáct, zatímco já mám oko (ne)bere. Tož Alešovi alespoň zvěstuju mulligan do pěti, což se i vskutku stane. Podotýkám, že jsem mu balíček vždy jen kopnul. Úvodní ruka: Forest, Elvish Mystic, Fyndhorn Elves, Seedcradle Witch, Wirewood Symbiote, Priest of Titania a Green Sun’s Zenith. Solidní karty.
Alda na úvod pouze položí Polluted Deltu. Já dám les a Elvish Mystica. Ve druhém Alešově kole přichází na scénu Volcanic Island, Brainstorm, odfetchování Delty pro Tundru a Ponder. Cantripama si bohužel samozřejmě vylepšuje pozici. Ve druhém kole vyložím druhý les a zkusím Priest of Titanii, která dostane Force of Willem (za Brainstorm). Aldovi tím pádem zbývají už pouhé dvě karty. „Fyndhorn Elves a je to Tvoje.“ Ve třetím kole položí Aleš další Polluted Deltu, sešle další Brainstorm a Lightning Boltem mi zastřelí Elvish Mystica, neboť se obává, že bych ho ve svém kole již dokázal zabít. S mým balíčkem je to sice mimo realitu, ale nevymlouvám mu to. Nehodlám mu totiž poskytovat žádné bonusové informace. Líznu a zhodnotím situaci: obrázek.
Následně se zachovám jako absolutní dement, když zahraju Quirion Rangera a po něm Zenith pro Priest of Titanii. Po zásluze jsem odměněn poslední Aldovou kartou – Spell Pierce. Mrsknu na stůl Wirewood Symbiote a předám tah. Kdybych se patřičně řídil prvním ponaučením z duelu s Rosťou (hrej to jako člověk), vypadalo by to na konci kola každopádně veseleji. Aneb když protihráč nemá tlak na bojišti ani karty v ruce, netlač sakra naprosto zbytečně na pilu a hraj, jak jsi zvyklej – kontrolní Elfy. Alešovo čtvrté kolo: draw and go. Děkujme za ty dary.
Balíček nechce prohrát po mulliganu do pěti a tak mi daruje z vršku knihovny druhý Green Sun’s Zenith. Důkladně se započítám, načež ho pošlu pro Elvish Archdruida. Alda reaguje znovu Spell Piercou, nicméně tentokrát mám kombinací Quirion Rangera a Wirewood Symbiotika dostatek man na doplacení. Aleš si však tímto krokem zachránil čtyři životy a po útoku Symbiotikem je tudíž na šestnácti. V pátém kole ho navíc topdecknutý Treasure Cruise dostává zpět do souboje. Vyloží Tundru a Lightning Boltem mi spálí Symbiotika. Balíček ale nedopustí další drama a poskytne mi Skyshroud Elfa. „Les. Quirion Ranger? Skyshroud Elf? Seedcradle Witch? Jdeme na druhou?“ Drsně. Skoro se mi chce Aldu politovat....(1-0)
Ven: 2x Elvish Mystic, Llanowar Elves a 2x Quirion Ranger. Dovnitř: Scavenging Ooze a 2x Relic of Progenitus (na Grim Lavamancera a Treasure Cruise), Reclamation Sage (na Umezawa’s Jitte a případně i Ethersworn Canonist či Pithing Needle) a Meekstone (na Delvery a True-Name Nemesis).
Úvodní ruka: Forest, 2x Wirewood Symbiote, 2x Priest of Titania, Scavenging Ooze a Elvish Archdruid. Po dlouhém přemítání si karty nakonec nechám, protože jsem na draw a statisticky by každá třetí karta měla být země / Quirion Ranger / Fyndhorn Elves. Aleš ve třetím kole sešle True-Name Nemesis a o kolo později Stoneforge Mystica pro Umezawa’s Jitte. Já mezitím z vršku knihovny postupně nalížu Elvish Visionary, třetí Priest of Titanii a Green Sun’s Zenith. Aneb za blbost se platí....(1-1)
Učiním změnu v sideboardingu - vrátím 2x Elvish Mystic za 2x Elvish Visionary. Posléze informuju Aldu o jeho blížícím se mulliganu do čtyř. Jak jinak bych také dokázal porazit UWR Delvera, no ne? A co byste řekli? Když se chce, všechno jde – Aleš jde vážně do čtyř. Raději znovu připomínám, že balíček jsem mu jako vždy pouze kopnul. Úvodní ruka: 2x Forest, 2x Wirewood Symbiote, Green Sun’s Zenith a 2x Chord of Calling. Spell Piercy asi budou hodně bolet, ale karty si nechám.
Začnu (překvapivě) kombinací les a Wirewood Symbiote. Alda má jen Volcanic Island. Ve druhém kole pokračuju naprosto stejně jako v tom prvním. Aleš si v druhém kole dá Brainstorm, položí a odfetchuje Polluted Deltu pro Tundru a opět Brainstormuje. Ve třetím kole disponuju třetím lesem, nicméně nerad bych si Zenithem naběhnul do Daze, tudíž zvolím jistotu v podobě Relic of Progenitus (Grim Lavamancer s Treasure Cruisem můžou směle udělat pápá). Alda vyloží Tundru a po ní Stoneforge Mystica pro Umezawa’s Jitte. Začíná se to kazit.
Ve čtvrtém kole to pak vypadá ještě hůř: obrázek. Alešovi zůstala volná mana na Spell Pierce, jenže já chtě nechtě musím risknout Green Sun’s Zenith. Pokud by mu totiž došla čtvrtá země, equipnul by Jittu na Mystica, zaútočil a byl bych v háji. „Zenith - X rovná se dva?“ „No, máš no.“ Zhluboka si oddechnu. Chvíli se prohrabuju balíčkem a rozhoduju se mezi Priest of Titania a Elvish Visionary. Nakonec zvolím proliz, neboť se mi to zdá s ohledem na Umezawa’s Jitte jistější. Aleš ve čtvrtém kole sice vskutku položí čtvrtou zemi, ale místo Jitty zahraje True-Name Nemesis. Já topdecku les, plácnu ho na stůl a předám tah. Tom Kuchta, jenž sleduje naše počínání, nám každému věnuje po jednom čokoládovém bonbónu z oslavy jeho narozenin. „Díky.“
Následuje Aldovo páté kolo: Wasteland, Umezawa’s Jitte, equip na Nemesis a útok. „Chord of Calling – X rovná se 3?“ Jestli si teď topdecknul Spell Pierce, tak se asi zblázním. „Jasně!“ Uf. Spadne mi kámen ze srdce, když Reclamation Sage zničí Jittu. Na konci kola si ještě vrátím Visionáře do ruky. Z vršku knihovny si potáhnu Elvish Archdruida, kterého bez váhání mrsknu na bojiště. Visionář si holt bude muset kolo počkat. Aleš mi ho však celkem logicky zakáže Meddling Magem. Nicméně to ho už nespasí, protože v sedmém kole mám vše, co potřebuju: obrázek.
(2-0)
Byly to tedy ale solidní nervičky. Fakt bych nechtěl prohrát po protihráčově mulliganu do čtyř. Již ve značně uvolněné náladě se začnu okolosedícím chlubit, jaká jsem nehorázná míchačka respektive kopačka. Alda si mezitím právoplatně zanadává na balíček. Načež to totálně zabije přihlížející Tom Kuchta hláškou: „Na, tady máš ještě jeden“ a pošle Alešovi další čokoládový bonbón. Všichni (vyjma Aldy) propuknou v hlasitý smích....
3-0
4. kolo – Jan Vytřísal (BUG Control)
Honzův balíček jsem dnes viděl v akci pouze chvilku v průběhu prvního kola turnaje. Pamatuju si jen toliko, že cosi šašil s hrobem. Tuším tedy nějaké kombo. Ještě před usednutím mi Honza připomene naši dosavadní vzájemnou bilanci, která hovoří jednoznačně v můj prospěch (3:0) a zmíní se, že by ji velice rád alespoň trochu poupravil. „Uvidíme.“ Jedničku hozenou mojí desetistěnkou překoná o celých 100%, tudíž (překvapivě) začne. Úvodní ruka: 2x Forest, Wirewood Symbiote, Skyshroud Elf, Elvish Archdruid a 2x Green Sun’s Zenith. To si rozhodně nechám líbit.
„Tropical Island, Ponder, Tvoje kolo.“ Tak hraje kombo nebo obvyklé BUG?!? Dám les a Wirewood Symbiotika, který bez váhání dostane Force of Willem (za Intuition). Tož asi kombo. „Verdant Catacombs, Tvoje kolo.“ Na mé straně stolu přibyde druhý les a Skyshroud Elf. „Tropical Island, Tvoje kolo.“ To mi hlava nebere. Proč nic nesesílá?!? Čekám nějakou neskutečnou zradu. Líznu, zahraju Elvish Archdruida a na ruce mi zbyde opravdu zajímavá sestava karet (Glimpse of Nature, 3x Green Sun’s Zenith a Chord of Calling). Teď to asi přijde. „Bayou, Tvoje kolo.“ Co? Existuje snad v Magicu instantní hromadné zabíjení?!? Cítím se nanejvýš zmaten.
„Glimpse of Nature?“ Honza Forcuje (za Ponder) a zůstanou mu tak pouhé dvě karty. Následuje: Green Sun’s Zenith pro Quirion Rangera, Green Sun’s Zenith pro Seedradle Witch a z ruky Skyshroud Elf. „Seš mrtvej?!?“ zeptám se Honzy. Odpověď zní: „Fakt? Ukaž jak.“ Trochu znejistím, nicméně začnu roztáčet kombo. „OK. Jdeme na další.“ Hodně podivná hra. Navíc absolutně netuším, jak správně nasidovat. (1-0)
Ven: 3x Elvish Visionary. Dovnitř: Scavenging Ooze, Meekstone a Relic of Progenitus.
Úvodní ruka: 2x Forest, Wirewood Symbiote, 2x Skyshroud Elf, Meekstone a Chord of Calling. Žádné velké terno to není, ale zahodit se to asi nevyplatí. Duel se tentokrát docela táhnul, popíšu tudíž pouze klíčové okamžiky. První nastal v Honzově čtvrtém kole: obrázek, když mi spláchnul Elfy kartou Drown in Sorrow. V šestém kole pak Honza seslal Jace, the Mind Sculptora a zřejmě si myslel, že mu to bude k vítězství stačit. Kombinace Skyshroud Elf + Seedcralde Witch a dostatek man ovšem nesouhlasila. Za tuto drzost je nicméně hned v následujícím kole odměnil Engineered Plague.
V Honzově osmém kole jsem to zase jednou uspěchal: obrázek. Jít Chordem pro Scavenging Ooze v situaci, kdy mám šest bytostí v hrobě je sice dobrej nápad. S Meekstonem na stole to ale až takové úžo vskutku není. Nechtělo se mi prostě čekat na šestý les, který samozřejmě (naschvál) dorazil hned v mém kole. Honzův třetí Innocent Blood v jeho devátém kole, mne záhy uklidnil v tom, že kdybych si býval počkal a Chordem tahal Elvish Archdruida, byl bych na tom akorát o šest životů hůře.
Dalších pár kol mne Honza sjížděl plíživákem (Creeping Tar Pit). Ve dvanáctém kole si pak vytvořil několik červíků (Worm Harvest). Aha, tož to má zřejmě být to „hrob-kombo.“ :D (1-1)
Učiním tedy adekvátní změny v sideboardingu - vrátím 3x Elvish Visionary a přidám 2x Krosan Grip (kromě moru má Honza velice v oblibě i perníček aneb Pernicious Deed), zatímco ven putují 2x Elvish Mystic, Sylvan Safekeeper, Meekstone a Relic of Progenitus.
Oba nás na úvod stihne jeden zcela jasný mulligan (žádná země). Pak u mne však nastává dilema: Forest, Fyndhorn Elves, Wirewood Symbiote, 2x Elvish Visionary a Green Sun’s Zenith. Mám si nechat tyhle super karty s jediným lesem, dostat v prvním kole Innocent Bloodem, několik dalších kol nelíznout zemi, posléze dostat morem a ukončit tak doposud výsledkově spanilou jízdu? Nebo si dát mulligan do pěti, nemít jedinou zemi, pokračovat mulliganem do čtyř (kde už keepnu téměř cokoli), pak dostat morem a ukončit tak doposud výsledkově spanilou jízdu? Hnus velebnosti. Nakonec si zvolím první variantu.
„Les, Fyndhorn Elves a jedeš.“ „Verdant Catacombs pro Bayou, Innocent Blood a jedeš.“ Paráda. První scénář evidentně nekecal. V duchu zoufale prosím balíček o les. Je tam! Jako obvykle si stačí pouze říct. Aneb druhý les putuje na stůl a za ním Elvish Visionary. Honza dá Tropical Island a Ponder. Ve třetím kole dolíznu třetí les a hodlám si pozici vylepšit o Wirewood Symbiote. Ten je ovšem přerušen Force of Willem (za druhou sílu vůle). Zahraju druhého Visionáře a koho nedolíznu – Wirewood Symbiotika. Dost dobrý. Nicméně Honza ve třetím kole fetchne pro Underground Sea a na bojišti se rázem zjeví Pernicious Deed. „To je od Tebe ale fákt ošklivý. Styď se!“ zavtipkuju si. Ve čtvrtém kole řeším, co dál: obrázek.
Napadají mne dvě varianty: 1. Green Sun’s Zenith pro Reclamation Sage, zničení perníku a seslání Wirewood Symbiote. 2. Seslání Wirewood Symbiote a protočení Elvish Visionary. Rozhodnu se pro druhou možnost = netlačit zbytečně na pilu, když s tím mám veskrze špatné zkušenosti. Ve čtvrtém kole tudíž Honza odpálí Pernicious Deed (v reakci si vrátím Visionáře). V pátém kole pokračuju ve stejném stylu, aneb nejdu Zenithem pro Archdruida, nýbrž znovu zahraju vráceného Visionáře a přihodím Skyshroud Elfa. Honzovo páté kolo se poté nese v duchu Drown in Sorrow. Pochválím se za nevyplýtvání Green Sun’s Zenithu, jenž tak mohu seslat v šestém kole.
V sedmém kole je situace následující: obrázek. První Glimpse of Nature je přerušen Force of Willem (za Brainstorm) a Honzovi tedy zůstala poslední karta. Z druhých Glimpsů se snažím vyždímat, co to jde, avšak ani proložení Chordem pro Wirewood Symbiote k sestavení komba nestačí. Honza na konci mého kola zahraje Intuition a o mne se pokoušejí mrákoty. Když mi posléze ukáže svůj tříkaretní výběr, několikrát překvapeně zakroutím hlavou a vyboulím oči. Bayou, Life from the Loam a Worm Harvest?!? Čekal bych Drown in Sorrow a Pernicious Deed. Snažím se vyřešit záhadu, která by mne snad měla stát vítězství. Opakovaně si důkladně pročítám zvolené karty, prohlížím Honzův hrob a házím přitom značně nechápavé pohledy na všechny strany. Honza se tváří neskutečně klidně = hrozně podezřele....
V poznámkách mi bohužel chybí, jakou kartu jsem vlastně vybral (Worm Harvest každopádně putoval do hrobu). Honza poklepe na balíček, lízne (drama vrcholí) a podá mi ruku. Následně se dozvím, proč Intuicí nevytáhnul tři hromadná ničení. Důvod je prostý – v balíčku má totiž „pouze“ 1x Drown in Sorrow a 3x Pernicious Deed. Několik kopií Engineered Plague respektive Golgari Charm bylo v dané situaci naštěstí nerelevantních (díky přítomnosti Elvish Archdruida). (2-1)
4-0
Před pátým kolem turnaje zkoumám standingy. Jsem jediný dvanáctibodový, přičemž ve srovnání s devítibodovými hráči (Tomáš Bezděk, Aleš Bořek a Honza Vytřísal) mám druhé nejlepší pomocné hodnocení. Doufám tedy, že i kdybych snad poslední duel prohrál, bude mi to stejně stačit alespoň na konečné druhé místo = Plateau.
5. kolo – Tomáš Bezděk (Sneak and Show)
Kdo jiný by mne na závěr mohl čekat než Tom. Pomohu si výtažkem z minulého reportu: S Tomášem a jeho Sneak and Show se potkávám poměrně pravidelně, přičemž překvapivě často bývám vítězem (4-2). Jak sám přiznávám, tato statistika je značně pokřivená, neboť běžně dochází k situacím, kdy Tom nalíže 21 karet v Griselbrandovi, protočí několik dalších v Brainstormech a Ponderech, avšak kupříkladu Force of Will tam zkrátka nenajde. Prostě aura.
Aktuální vzájemné skóre již činí dokonce 6-2, čemuž se před započetím našeho dalšího klání oba podivujeme. Pociťuju velkou touhu, urvat pro sebe on play pozici. Dvě šestky na dvou šestistěnkách představují každopádně solidní šanci. Tom posléze rezignovaně hodí pouze jednou kostkou (pětku). Trénování se tedy vyplatilo. Úvodní ruka: 2x Forest, Elvish Mystic, Seedcradle Witch, Skyshroud Elf, Glimpse of Nature a Chord of Calling. Parádní kartičky. Proti Tomášovi sice zamrzí nepřítomnost Priest of Titania / Elvish Archdruida (do Show and Tellu), nicméně zahazovat to rozhodně nehodlám.
Začnu lesem a Elvish Mysticem. Tom jen odfetchuje Scalding Tarn pro Volcanic Island. Pokračuju druhým lesem a Skyshroud Elfem. Seedcradle Witch ani Quirion Rangera nesešlu, protože si je chci nechat na Glimpse of Nature a navíc nevím, jestli Tomáš v ruce nesvírá Daze. Ve druhém kole si Tom dá Ponder, položí ostrov a nechá mne jet. Mé třetí kolo: „Glimpse of Nature?“ „Nene. Force of Will (za Dig Through Time).“ Co už, zkusit jsem to musel. Quirion Rangera, Seedcradle Witch a druhého Rangera mi Tomáš již nechá projít. Mohl bych rovnou vyzkoušet Chord of Calling pro Priest of Titania, ale Tom má volnou manu na Spell Pierce, tudíž si raději nechám zajít chuť.
Ve třetím kole zahraje Tomáš dva prolizy (Brainstorm a Ponder), přičemž na ten druhý zareaguju Chordem pro kněžku, abych se vyhnul zmiňované Spell Pierce. Chord však bohužel dostane druhým Force of Willem (právě za onu Spell Pierce). Škoda přeškoda. Vítězství ve čtvrtém kole bych celkem přivítal. Takhle jsem bez karet, zatímco Tomovi po vyložení Ancient Tomb stále ještě zbývají tři. Ve čtvrtém kole zaútočím za osmičku (je na 8 životech) a sešlu dolíznutého Skyshroud Elfa. Tomáš si potáhne kartu z vršku knihovny a na chvíli se zamyslí. Následuje Show and Tell. Tož mu tam ten les strčím no. Tom si vybírá z: Emrakul, the Aeons Torn vs. Griselbrand. Samozřejmě se na stole objeví Griselbrand, neboť s Emrakulem by ho čekala smrt.
V pátém kole poprosím balíček o cokoli jen ne les či Glimpse of Nature (třeba Elvish Archdruid by mi docela voněl). A je tam....les. Super. Přemýšlím, co dál: obrázek. 1. Budeme pokračovat topdeckováním. 2. Dvojnásobně nakopnu Elvish Mystica a útokem zabiju Griselbranda = Tom si lízne sedm karet a bude nucen s nimi okamžitě něco vymyslet, jinak ho ve svém kole porazím. Co byste řekli? Já jsem zkrátka nepoučitelnej. Místo abych si v klidu vychutnával svoje kontrolní Elfy, musím si hrát na aggro. Nicméně Tomáš (jako obvykle) v osmi nových kartách klíčový Sneak Attack nenajde. Ani Brainstorm s Ponderem nepřinesou žádnou spásu. Tak to tedy zůstane na mně – Tom si zamíchá karty z Ponderu, já mu kopnu balíček a....Sneak Attack. Se dvěma Lotus Petalama a fetchkou je to přesně na útok Emrakulem. Aneb za blbost se platí.
Vlastně ještě ne. Mám 5 životů, zatímco Tomáš 3. Emrakul putoval do hřbitova (a posléze do knihovny). Mně přežil Skyshroud Elf a v ruce svírám les. Že by? Potáhnu Priest of Titanii a rozesměju se - stačilo prostě počkat dvě kola a sestrojil bych kombo. Nějakou dobu se nemůžu rozhodnout, jestli zahrát kněžku či raději zaútočit Skyshroud Elfem. Pokud Tom nemá Daze (kterou z balíčku nakonec asi úplně vyřadil), mělo by to vyjít nastejno. „Priest of Titania?“ „Máš.“ Potřebuju přežít dvě kola a bude to dobrý. Bohužel své schopnosti v kopání balíčku jsem evidentně již vyplýtval v předchozích kolech turnaje. Aneb Tomáš topdeckne dalšího (nebo toho samého) Emrakula a zařízne mne. (0-1)
Ven: Sylvan safekeeper, Wirewood Symbiote a 3x Elvish Visionary. Dovnitř: Reclamation Sage a 4x Summoner’s Pact. V překladu snaha být co možná nejrychlejší a mít odpověď na Pithing Needle.
Kamarádsky popřeju Tomovi mulligan do pěti (holt to dnes asi jinak nepůjde). Tomáš zůstane na sedmi, zatímco já (zřejmě odměnou za mé blahopřání) putuju na šest karet. Odvaha mi ovšem nechybí, když si nechám: Forest, Llanowar Elves, Priest of Titania, Reclamation Sage, Summoner’s Pact a Glimpse of Nature. Musím zkrátka doufat, že se nebude konat Force of Will jednomaňáka, jako tomu bylo v minulém reportu.
„Les, Llanowar Elves a jedeš.“ Snažím se tvářit poklidně, abych v Tomovi nepodněcoval touhu použít sílu vůle. Zadaří se. Tomáš ve svém kole pouze odfetchuje Scalding Tarnu pro Volcanic Island. Záměrně okatě blafuju: „Ty se těch mých nově koupených Wasteland ale vůbec nebojíš.“ Tom se jen pousměje. Položím čerstvě dolíznutý les, jehož následuje Priest of Titania. Vyzývavě ji hned posunu směrem ke hřbitovu. Tomáš nesouhlasně zakroutí hlavou. „Takže Pyroklasmička,“ odtuším nahlas. Tom ve druhém kole odfetchuje Flooded Strand pro druhý Volcanic Island a vskutku sešle zmiňovanou Pyroclasmu. Tahle hra bude pravděpodobně hodně krátká.
Potáhnu Elvish Mystica, kterého dám rovnou na stůl. Tomáš ve třetím kole Brainstormuje, posléze vyloží Scalding Tarnu a odfetchuje ji nikoli pro Voclanic Island, nýbrž překvapivě pro základní ostrov. Ale není to jen tak ledajaký základní ostrov – on je totiž kouzelný (pokus o humor ve stylu filmu S tebou mne baví svět). Jedná se o autorem podepsaný ostrov s domalovaným ptáčkem a je fakt moc hezkej.
Ve čtvrtém kole se zoufale pokusím vymáčknout něco z Glimpse of Nature. Tom mi ani nepotřebuje kouzlo přerušit. Seedcradle Witch dolízne Skyshroud Elfa, na něhož nemám manu. Paráda. Tomáš ve čtvrtém kole Ponderem loví kombo a tváří se spokojeně. Nedivím se mu. Já v pátém kole řeším dilema: obrázek. Vyzkoušet Summoner’s Pact pro Priest of Titania či nikoli? V případě Pyroclasmy nedoplatím v upkeepu čtyři many a umřu. Pak si však uvědomím, že druhou Pyroclasmu bych už stejně nerozchodil. „Summoner’s Pact?“ Tom zareaguje Brainstormem, načež po mně Spell Piercou vyžaduje tapnutí dvou man. Neúspěšný Pact tudíž zamíří do hřbitova.
Sešlu Wirewood Symbiote i Skyshroud Elfa. Na ruce mi tedy zůstane osamocený Reclamation Sage. V duchu si zadoufám: „Kéž by Tomáš (kvůli nedostatku) zemí zahrál Show and Tell a do něj dal Sneak Attack.“ Nicméně Tom to má ve skutečnosti podstatně lepší - položí Ancient Tombu, po ní hezky z ruky Sneak Attack a nakonec zaútočí Emrakulem. (0-2)
4-1
Ač jsem dostal naloženo celkem rychle, všichni ostatní již mezitím stačili dobojovat. Respektive všichni vyjma jediného duelu – Aleš Bořek versus Honza Vytřísal (z mého úhlu pohledu ten vůbec nejdůležitější souboj). Okamžitě začnu zjišťovat, jak si hoši stojí. Honza v první hře zvítězil a nyní se nacházejí v topdeckovací fázi druhé hry, přičemž oba stále mají relativně dost životů. Zajdu za Gybem a zeptám se ho, kolik zbývá času. Odpověď zní: „Sedm minut.“ Zajímavé. „Alda, Alda, Alda, Alda,“ zcela nezištně krátce zafandím svému spolucestujícímu. Aneb remíza by byla ideální.
Situace na stole je poměrně jasně daná – Honza se nachází v nevýhodné pozici a potřebuje, aby ho Aleš nestačil udolat do vypršení časového limitu. Jsem napnutej jak kšandy. Stihne to Aleš či nikoli?!? Gyb záhy ohlásí začátek nastavení a drama vrcholí. Honza bohužel potáhne Innocent Blood a Aldova True-Name Nemesis se poroučí do hřbitova. Tož nic no. Rozhodnou tedy pomocné body.
Je to tam! Tentokrát mne pomocné podržely. Ze Scrublandu (ve skvělé kvalitě) jsem samozřejmě patřičně nadšen, ale snažím se trochu krotit kvůli spolucestujícím, kteří jsou výsledkově vesměs spíše zklamaní. Polituju Tomáše Bezděka – porazil mne v posledním kole turnaje, získal stejný počet bodů, a přesto skončil bez duálu. Pak hromadně ukecáme Gyba, ať uspořádá povánoční turnaj (27.12.) ve formátu legacy a ne double-draft Khans of Tarkir. Rozloučíme se a frčíme směr Brno respektive Znojmo. Po cestě s Tomem Sovjákem řešíme naše balíčky a probíráme dnešní zážitky. Ještě ani nestačíme dorazit domů a už se těšíme na další turnaj....
Maissi
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře