Reporty
Report z Legacy 24.8.2014 v Přerově
Report z Legacy 24.8.2014 v Přerově
Úvod:
Posledně jsem se na úvod zmiňoval o mé aktuální chuti zvýšit frekvenci psaní elfích reportů z legacy. Tímto článkem tedy dostojím svým slovům, neboť zkracuji časovou periodu z roku a půl na dva měsíce. Celkem solidní pokrok (přinejmenším z mého úhlu pohledu).
Tentokrát jsem za zážitky vyrazil do lokálního klubu v Přerově, který drží nad vodou (kromě samotných hráčů) zejména Jan Gybas zvaný Gyb. Organizátor, rozhodčí, hráč a hlavně nadšenec v jedné osobě. V období září 2012 až září 2013 se do klubu chodilo legačkou pravidelně bavit solidních 20 lidí. Posléze však nastal nečekaný a nevysvětlitelný úpadek s účastmi pouhých deseti, pěti respektive osmi hráčů. Na nějaký čas pak podlehl trudnomyslnosti i samotný Gyb a legacy v Přerově tudíž měla vskutku na kahánku.
Nicméně Gyb nakonec povstal z popela jako bájný fénix a s ním v Přerově ožil i jediný formát Magicu, jenž mi tak učaroval. Na turnaje se v posledních měsících podařilo zlanařit libových 16, 19, 16 a opět 16 hráčů. Možná k tomu částečně přispělo i zvýšení vstupného na 250 Kč, které se logicky promítá do lepších odměn pro ty, jimž se zadaří. Hlavní zásluhy ovšem beze sporu připisuju Gybovi a jeho entusiazmu. Díky mocný Gybe.
Před turnajem:
Vždycky se snažím zaplnit auto, abych pozvedl účast na turnaji a zabavil se po cestě. Výjimečně však neměl čas/náladu ani jeden z dvojice mých obvyklých spolucestovatelů (Tomíno Důbrava a Tomáš Kuchta). Kvůli pracovním povinnostem se pak nemohl zúčastnit ani kámoš ze Znojemska - Tom Sovják. Aneb nějak se mi to zhroutilo.
Na poslední chvíli jsem se tudíž nabídnul rodinnému klanu Mašíků z Kroměříže, aby se mnou absolvovali alespoň těch pár kilometrů, představujících ani ne pětinu cesty ze Znojma. V převážné většině času stráveného řízením mi tak měl dělat společnost jen další kámoš ze Znojemska - Pája Ocelák. Ten ovšem svoji přítomnost na turnaji (nehraje, pouze přihlíží) odvolal v noci před odjezdem. Čekala mne tedy dvakrát hodina a půl nudy v autě. Ach jo.
Elves Maissi Main Deck Sideboard 14 Forest
2 Elvish Mystic
1 Fyndhorn Elves
2 Llanowar Elves
4 Quirion Ranger
4 Seedcradle Witch
1 Sylvan Safekeeper
4 Wirewood Symbiote
4 Elvish Visionary
4 Priest of Titania
1 Scavenging Ooze
4 Skyshroud Elf
2 Elvish Archdruid
1 Reclamation Sage
4 Glimpse of Nature
4 Green Sun’s Zenith
4 Chord of Calling1 Gaddock Teeg
1 Viridian Shaman
4 Summoner’s Pact
2 Meekstone
1 Pithing Needle
3 Relic of Progenitus
3 Krosan Grip
Fungování a konstrukce balíčku:
Vše je poměrně detailně popsáno v mém minulém reportu. Došlo pouze ke kosmetickým změnám (jako obvykle). Základ: -1 Forest, -1 Deathrite Shaman, -1 Sylvan Safekeeper a -1 Viridian Shaman za +1 Elvish Mystic, +1 Llanowar Elves, +1 Scavenging Ooze a +1 Reclamation Sage. Sideboard: -1 Scavenging Ooze a -1 Harmonic Sliver za +1 Viridian Shaman a +1 Summoner’s Pact.
Turnaj:
1. kolo – Květoslav Lejsal (Enchantress) – 7. celkově (3-2)
S Květoslavem jsem se naposledy utkal na přelomu let 2012 a 2013 (třikrát za sebou), přičemž k určení vítěze nám vždy stačily jen dvě hry. Dvakrát jsem porazil jeho RUG Delvera, ale posléze jsem prohrál proti Enchantressce. No a ta na mne čekala i nyní. Hod na dvacetistěnce v poměru 19:3 mluví jasně v můj prospěch.
Úvodní ruka: 2x Forest, Elvish Visionary, Priest of Titania, Skyshroud Elf, Green Sun’s Zenith a Chord of Calling. Jednoznačně nelze nic namítat. Je to dobré proti Enchantressce a bylo by i proti RUG Delverovi. V prvním kole oba pouze položíme Forest a já si tak potvrzuji, s čím mám tu čest. Ve druhém líznu Glimpse of Nature, vyložím druhý Forest a přidám Priest of Titania. Květoslav zahrozí Argothian Enchantresskou. Ve třetím kole však již není moc co řešit. Green Sun’s Zenith najde Quirion Rangera, abych měl k dispozici dostatek man. Poté sešlu Glimpsy, Skyshroud Elfa a Elvish Visionary. Chord of Calling pošlu pro Wirewood Symbiote, vrátím Visionáře na ruku a znovu ho zahraju. Když po pár dalších Elfech konečně dorazí Seedcradle Witch, můžu roztočit kombo a s „nekonečnem“ many vyskládat na stůl prakticky celý balíček. K tomu se nicméně nedostanu, neboť mne Květoslav zarazí tím, že si začne sklízet karty. (1-0)
Ven: Sylvan Safekeeper, tři Elvish Visionary, Scavenging Ooze, jeden Elvish Archdruid a jeden Chord of Calling. Dovnitř: všechny Summoner’s Pacty a Krosan Gripy. V překladu snaha být co možná nejrychlejší a mít odpověď na jakékoli nepříjemné enchantmenty.
Úvodní ruka: 3x Forest, Elvish Mystic, Wirewood Symbiote a 2x Priest of Titania. Úplná hitparáda to tedy není. Mít místo třetího Forestu něco použitelnějšího, byl bych určitě veselejší. Po chvíli rozmýšlení si ruku ponechám (statisticky by měla každá druhá karta představovat tzv. nuts draw). Květoslav zahajuje lesem a tentokrát přihodí i Wild Growth. Moje první líznutí je opět ve formě Glimpse of Nature. Aneb Forest + Elvish Mystic a maximální spokojenost. Květoslavovo druhé kolo pak reprezentuje druhá země a Enchantress´s Presence. Marně vzpomínám, v kolikátém kole ta Enchantresska vlastně dokáže zabít. No snad ne ve třetím. Potáhnu třetí Priest of Titanii a jednu z těch holek rovnou plácnu. Květoslav je neúprosný a chudák kněžka to vzápětí koupí od Oblivion Ringu. Následně se na stole objeví Mox Diamond a Sterling Grove. Začíná poněkud přituhovat. Ve svém třetím kole dám Priest of Titanii a čekám, co se bude dít dál.
Květoslav se pochlapí Solitary Confinementem, což jak si uvědomuju až teď při psaní reportu, nebyla úplně nejlepší volba. Měl v upkeepu seknout Sterling Grove, najít Humility, líznout ji a seslat. Já bych pak měl ve čtvrtém kole na stole pouze tři Foresty, dvě 1/1 bez schopností a musel nutně doufat v Krosan Grip. Takhle mám cestu dosti ulehčenou. Pomocí Glimpse of Nature nalížu několik Elfů, které potapuju Conkovem do Chordu of Calling a přinesu si novinku Reclamation Sage (ó díky Wizardi). Po v podstatě povinném zacílení Sterling Grove, ho Květoslav odpálí právě pro Humilitu. Chvilku vyšiluju, co si nyní počnu bo si myslím, že Humilita si to zamíří rovnou do hry. Když mi docvakne skutečný stav věcí, uklidním se, Symbiotikem si vrátím Reclamation Saga, znovu ho sešlu a zbořím Solitary Confinement. Kombo je připravené a Květoslav mi podává ruku. (2-0)
1-0
Field:
Konec časového limitu je ještě hodně daleko, nastává tedy vhodná chvíle na obhlédnutí konkurence. Field je jako obvykle poměrně rozmanitý:
Kombo | Midrange |
Mono-Red Sneak Attack | Punishing JUND |
Elves | BUG Delver |
Enchantress | Explorer Pod |
Sneak and Show | BUG Delver |
Dredge | Death and Taxes |
Dredge | JUNK |
Aggro | Death and Taxes |
5. Goblins | Control |
15. Burn | 6. UWr Miracles |
Největší vítr mám asi z Dredge, s nímž mi Roman Daňa minule v Přerově nehezky naložil. Iona, Shield of Emeria ve druhém respektive v prvním kole opravdu není záležitost, po níž bych vysloveně prahnul. Nejraději bych se vyhnul i upravené verzi Punishing JUNDu s Chalice of the Void v základu a Burnu (Eidolon of the Great Revel je hrozná prasárna). Výsledky: Ani jeden z Dredgů svůj duel nezvládnul (stěžovat si nehodlám). Obdobně si vedl i Burn a UWr Miracly (plakat kvůli tomu nebudu).
2. kolo – Ladislav Lezna (Punishing JUND) – 2. celkově (4-1)
Výborně. Proč nechytnout zrovna balíček, co mi dle papírových předpokladů vyhovuje úplně nejmíň? Navíc při šanci jedna ku sedmi. Ach jo. Hod mojí destistěnkou mne také zrovna nespasí – 2:2 a posléze 6:7.
Úvodní ruka: Forest, 2x Quirion Ranger, 2x Elvish Visionary a 2x Skyshroud Elf. Hodně zvláštní. Visionáři by se mohli vskutku dosti šiknout. Každopádně keep. Ladislav fetchne pro Savannah a k tomu zvládne i Mox Diamond. U mne je volba snadná – Forest plus Quirion Ranger, který shoří v „trestajícím ohni.“ Nadšenej nejsem, ale žádná tragédie když svírám ještě jednoho. Ladislav se ovšem ukáže být krutě přísnej, neboť bezprostředně po Grove of the Burnwillows vyloží i Lilianu of the Veil. Oběma je nyní samozřejmě nad Slunce jasné, že první hra tímto počinem skončila. Nesložím karty pouze z důvodu, abych viděl větší porci těch Ladislavových a získal tudíž lepší představu, co nasideboardovat. Kdyby mne Ladislav pustil do hry, možná by to bylo i celkem nadějné – draw 1. Chord of Calling, 2. Forest, 3. Glimpse of Nature a 4. Glimpse of Nature. Nicméně na kdyby se Magic opravdu nehraje (i když většina hráčů by asi chtěla). Každopádně solidní kláda de facto ve druhém kole. (0-1)
Ven: Oba páry Elvish Mysticů a Llanowar Elfů. Dovnitř: Pithing Needle a třikrát Relic of Progenitus. V překladu snaha mít co nejvíc odpovědí na Punishing Fire a Lilianu.
Úvodní ruka: 2x Forest, Scavenging Ooze, Skyshroud Elf, Pithing Needle, Glimpse of Nature a Chord of Calling. Aneb pouho-pouhý jeden samotinký Elfík. Proč ne? Nechám. První kolo se nese ve znamení Forestu a následného dlouhého přemýšlení, jestli naslepo píchnout Lilianu či počkat, co se na Ladislavově straně stolu vyvrbí. Rozhodnu se situaci zbytečně neuspěchat. Ladislav pouze vyloží zemi a předá kolo. Spokojeně dám druhý les a Skyshroud Elfa. Chalice of the Void na jedničku mi pak vyšle jasný vzkaz, jak že jsem se měl zachovat ohledně té jehly. No co už, pozdě bycha honit. Třetí kolo přináší třetí Forest, druhého Skyshroud Elfa a Scavenging Ooze. Jsem nabušenej. Tarmogoyf o velikosti 0/1 ve mne vzbuzuje spíš pobavení než-li strach. Ve čtvrtém kole navíc potáhnu a rovnou sešlu Elvish Archdruida. Začínám si lámat hlavu, co asi v dalším kole vymyslím s Chordem of Calling.
Ladislav má situaci zřejmě promyšlenou podstatně lépe. Burning Wishem si ze sideboardu vybere Devastating Dreams, přičemž za X zvolí trojku. Nó, tak tohle vskutku nelze nazvat jinak, než totálním zdevastováním mých smělých snů – 0 zemí, 0 bytostí a 0 karet. Fakt mazec. Zbývající čtyři kola ve mne 5/6 Goyf již vzbuzuje dostatečný respekt (tedy mimo ostatních pocitů). Chvíli s Ladislavem ještě pokecáme, abych se trošku otřepal z toho šoku. Dal mi to pěkně sežrat. (0-2)
1-1
3. kolo – Tomáš Bezděk (Sneak and Show) – 11. celkově (2-3)
S Tomášem a jeho Sneak and Show se potkávám poměrně pravidelně, přičemž překvapivě často bývám vítězem (4-2). Jak sám přiznávám, tato statistika je značně pokřivená, neboť běžně dochází k situacím, kdy Tom nalíže 21 karet v Griselbrandovi, protočí několik dalších v Brainstormech a Ponderech, avšak kupříkladu Force of Will tam zkrátka nenajde. Prostě aura. Nicméně alespoň začátek dalšího duelu mu může učinit radost, když hod 2k6 těsně (8:7) urve pro sebe.
Úvodní ruka: Forest, Quirion Ranger, Elvish Visionary, 2x Priest of Titania, Elvish Archdruid a Green Sun’s Zenith. Trošku si povzdechnu (kéž by místo jedné Priest of Titanie či Elvish Archdruida byl Elvish Mystic, Fyndhorn Elves nebo Llanowar Elves), ale nechám. Podstatnější je pro mne totiž fakt, že disponuju právě minimálně jednou tou kněžkou respektive archdruidem (jedná se o téměř absolutní nezbytnost vůči Show and Tellu). Tomáš začne Volcanic Islandem a předá mi kolo. Já líznu třetí Priest of Titanii, položím les a sešlu Quirion Rangera, který ovšem dostane Force of Willem. Hezký. To jsem tedy nečekal. Většinou si Force schovává až na důležitější karty. No snad se druhý Forest ukáže co nejdříve.
Tom se ve druhém kole zaskvěje – Ancient Tomb, Lotus Petal (obětuje) a má Jace, the Mind Sculptora. Hustý (prohrát ve druhém kole). Mrkne mi na vršek knihovny a spokojeně pokývne. Přemýšlím, jestli nejít rovnou na druhou, jenže to bych to holt nebyl já. Skyshroud Elf z vršku se tudíž uchýlí jako sedmá karta na moji ruku. Tomáš ve třetím kole využije služeb Brainstormu, dá na stůl fetchku a opět mi zkontroluje knihovnu. Nečekaně mi nahoře nechá Llanowar Elves. Do hry však díky druhému Force of Willu nedorazí. Ve čtvrtém kole Tom pouze odfetchuje jednu nehodící se kartu z předchozího Brainstormu a Jace získá již devátý counter. Tohle vskutku nepůjde uhrát. Ale já to zkrátka nesložím. Dokonce ani nemusím diskartovat, neboť Tomáš mi milostivě nechal na knihovně Wirewood Symbiotika. Jupí.
V pátém kole si Tom prohlídne moji přeplněnou ruku Gitaxian Probou (Elvish Visionary, 3x Priest of Titania, Skyshroud Elf, Elvish Archdruid a Green Sun’s Zenith). Následně se osmělí, Jace využije pro Brainstorm a konečně mne hodlá zaříznout. Aneb Show and Tell přichází na scénu. Uznávám, že Emrakul, the Aeons Torn vypadá na první pohled přeci jen o něco málo nebezpečněji než Elvish Archdruid. Ve svém pátém kole tudíž líznu a jdeme na další.
Nebo taky ne. Tři slova - Glimpse of Nature. WOW! Že by? Tapnu Forest a Elvish Archdruida pro celkem 2 many, sešlu Green Sun’s Zenith pro Quirion Rangera. Z Tomášovy strany bez reakce. Tož teda uvidíme, co dokážu vypotit. Rangerem vrátím tapnutý Forest + untapnu Archdruida a znovu položím Forest. Tapnu Forest a sešlu Glimpse of Nature. Tapnu Archdruida pro 2 many, sešlu Skyshroud Elfa + líznu. Symbiotikem vrátím Quirion Rangera + untapnu Archdruida. Tapnu Archdruida pro 2 many, znovu sešlu Quirion Rangera + líznu, sešlu Sylvan Safekeepera + líznu. Vrátím tapnutý Forest + untapnu Archdruida. Zhodnocení aktuální situace: klikni zde.
Tapnu Archdruida pro 3 many a snažím se vymyslet, jestli je lepší seslat Elvish Mystica = jednou líznout a zůstanou 2 many v poolu nebo seslat Elvish Visionary = dvakrát líznout a zůstane jen 1 mana. Ve druhém případě by mi sice byly k ničemu veškeré dvoumanovky včetně Green Sun’s Zenithu, ale zase měl bych o kartu víc. Po lehkém bolehlavu zvolím první variantu a jsem odměněn tím nejlepším možným způsobem - Chordem of Calling. Jo! Potapuju bytosti do Convoku a najdu si Wirewood Symbiotika. Sešlu Elvish Visionary + 2x líznu. Symbiotikem vrátím Visionáře + untapnu Archdruida. Tapnu Archdruida pro 4 many, znovu sešlu Visionáře + 2x líznu. Během pár dalších minut strávených neutuchajícím sesíláním již bez obtíží sestrojím kombo a vysázím na stůl většinu knihovny.
Tom ovšem karty nesloží. V návalu nadšení totiž spáchám šílenou minelu, když zaútočím pouze „nekonečně velkým“ Elvish Archdruidem v domnění, že vše ostatní má summoning sickness. Až během psaní reportu si všimnu Wirewood Symbiotika ze čtvrtého kola. Bájo. Tomáš je sice o Emrakula chudší, ale přesto jsem mu vysloveně daroval příležitost, aby mohl ve svém šestém kole spřádat ďábelský plán - zabít mne trojkombinací Sneak Attack + Griselbrand + Emrakul. Tato trojička se mu však naštěstí nepodaří dát dohromady. Děkujme za ty dary. (1-0)
Ven: Sylvan Safekeeper, tři Elvish Visionáři a Scavenging Ooze. Dovnitř: všechny Summoner’s Pacty a Pithing Needle. V překladu snaha být co možná nejrychlejší a případně píchnout Griselbranda či Sneak Attack.
Úvodní ruka: 3x Forest, Quirion Ranger, Elvish Visionary, Priest of Titania a Pithing Needle. Šeď a průměr. Nechám si to zejména kvůli přítomnosti kněžky. Během prvních dvou kol oba vyložíme dvě země, já navíc Quirion Rangera a Priest of Titanii. Bohužel ihned následuje očekávaný reset v podobě Pyroclasm, což zamrzí dvojnásob, když mé úplně první líznutí představovalo Glimpse of Nature. Tom zůstane nějakou dobu zaseknutý na dvou zemích. Mne naproti tomu trápí spíše opačný problém. Třetí kolo = třetí les, Elvish Visionary a Elvish Mystic. V dalším hodlám nakopnout Glimpse. Druhá Pyroclasma mi ovšem plány úspěšně naruší. Tomáš přihodí ještě Pithing Needle a chvíli přemýšlí, jestli píchnout Skyshroud Elfa či Seedcradle Witch. Nakonec mi to neulehčí a zcela správně zvolí čarodejnici (u Skyshroud Elfa se totiž jedná o mana ability a jehla zkrátka není Phyrexian Revoker). Utěšuju se alespoň faktem, že Tomovy životy relativně rychle ubývají díky jeho Ancient Tombě.
Čtvrté kolo je ve znamení čtvrtého Forestu a Pithing Needle na Sneak Attack. Tomáš hořekuje nad absencí třetí země, přitom by ho asi měla víc štvát totální absence cantripů. V pátém kole mi Glimpse of Nature nalíže nějaké ty karty (včetně pátého lesa). Třetí Pyroclasma si pak pohraje s mými nebohými ušáčky. Po pár dalších kolech sjedu Toma už na pouhých 5 životů. Jenže na řadu se dostane opět ten zpropadený Show and Tell, do kterého ani nemám co ukázat bo jsem bez karet. Duel se tedy smrskne na bitvu Emrakul, the Aeons Torn versus Elvish Archdruid + Seedcradle Witch + Quirion Ranger + 6 Forestů + 1 můj top deck. Summoner’s Pact. Zajímavé, ale koho si sakra najít? Skyshroud Elf je k ničemu kvůli jehle. Tu by sice mohl zničit Reclamation Sage, nicméně bez Skyshroud Elfa bych kombo nespustil. Elvish Visionary se už dávno válí v hrobě a zbývající tři se poflakují v sideboardu. Mám to....Řešení tkví v druhém Elvish Archdruidovi. Fajne. Hezky po staru po zemi. Tak to mám stejně nejraději. Aneb: „Pact?” „Jo.“ „Archdruid. Útok?“ „Hm.“ Přísný. (2-0)
2-1
4. kolo – Ondřej Mašík (BUG Delver) – 9. celkově (2-3)
Utkání se spolucestujícím....jak pikantní. Naštětí pro mne se jedná o Ondřeje respektive o jeho BUG Delvera. Na vysvětlenou: duely s UWr Miracly mne opravdu nebaví a fritku zkrátka jen nemám rád. Úkol je prostý – porazit Ondru v první hře, neboť po sideboardu to jistě bude mnohem těžší. Hody kostkou mne nepřestávají trápit (1:5 na šestistěnce).
Úvodní ruka: Forest, Quirion Ranger, 2x Wirewood Symbiote, 2x Elvish Visionary a Chord of Calling. Co víc si člověk může přát proti BUG Delverovi? Bez váhání oznámím svůj keep a snažím se tím Ondřeje trochu znervóznit. Ondra začne fetchkou pro Underground Sea a tlakem v podobě Delver of Secrets. Já topdecknu Glimpse of Nature a původně jsem sice plánoval Forest s Wirewood Symbiotikem, vzhledem k tajnůstkáři nicméně raději zvolím Quirion Rangera. Ten však dostane Dazou, což na jediné zemi představuje vcelku problém (a počátek strachu z diskartu).
Delverovi se nechce převtělit do hmyzácké podoby. Ondřej sešle Deathrite Shamana a nyní tudíž vlastní větší množství Elfů než já. Que Pasa Paradox. Díky Bohu/Aláhovi/statistice se mi zadaří potáhnout druhý les a na bojiště tedy bez prostojů vyšlu Elvish Visionary. Na Elfy 1:1. Delver Ondru opět nepotěší. Na scénu dále přichází Bayou s druhým Deathrite Shamanem. Na Elfy 1:2. Delver se tapuje do útoku a já reaguju slovy: „Po zemi s ním asi nechceš jít.“ Visionáře bych za Delvera samozřejmě mile rád vyměnil. Nestane se. Ve třetím kole srovnávám počty skrze Skyshroud Elfa, jenž je ale náhle rozložen (Abrupt Decay).
Ve čtvrtém kole si Ondřej flipnutí Delvera pojistí Brainstormem v upkeepu. Posléze mne letí Insectile Aberration, s ním jedou i Deathrite Shamani (14 životů) a Ondra přiloží pod kotel 3/4 Tarmogoyfem. Výborně. Já ve čtvrtém kole ke dvěma lesům a Elvish Visionáři přidám libového FTV Fyndhorn Elfa a Wirewood Symbiotika. Na Elfy 2:2. Ondřej v pátém kole zaútočí insekťákem a Goyfem. Po chvíli počítání zjistím nemilou zprávu – budu muset chumpovat Goyfa, protože bych další kolo nepřežil. To mi ovšem zároveň pravděpodobně znemožní použít Chord of Calling pro Priest of Titanii na konci Ondrova příštího kola (musel bych si totiž ve svém líznout Forest či Quirion Rangera). Super. Ondřej navíc ještě sešle druhého Goyfa. Zhodnocení aktuální situace: klikni zde.
Les ani Quirion Ranger z vršku se nekoná. Jediná možnost je tedy vyhaluzit něco z Glimpse of Nature. Sled karet na knihovně se ukáže být natolik hustý, že vybliju hafo Elfů a na posledních dvou manách se mi podaří úspěšně seslat i vymodlenou kněžku. Ostrý. Vlastním očím nevěřící Ondřej mi to alespoň napraží za dvojku Deathrite Shamanem (9 životů). V šestém kole bloknu útok obou Goyfů a hmyzák mne scůcne na 6 životů. Už se vidím jako vítěz, když se zničehonic objeví pohroma ve formě Abrupt Decaye cíleného do Priest of Titanie. Mohu si ji sice zachránit Symbiotikem, jenže to pro mne nic neřeší, neboť mne Ondra v tomto kole nastřílí Deathrite Shamanama a v dalším pak definitivně udolá. Ach ta summoning sickness....Pouze vás napínám. Na ruce držím Chord of Calling a ty čtyři bytosti na Convoke se mi schrastit taky podaří. Aneb Sylvan Safekeeper, seknutí lesa, necílitelnost kněžky a ve svém šestém kole útok za babilión. (1-0)
Ven: Oba páry Elvish Mysticů i Llanowar Elfů a jeden Elvish Visionary. Dovnitř: 2x Meekstone, Pithing Needle a 3x Relic of Progenitus (ano, jedná se o 61 karet). V překladu snaha mít co největší množství odpovědí na Ondřejovy hrozby (Deathrite Shaman, Delver of Secrets, Tarmogoyf, True-Name Nemesis, Liliana of the Veil, Jace, the Mind Sculptor).
Úvodní ruka: 2x Forest, Quirion Ranger, Seedcradle Witch, Elvish Visionary, Elvish Archdruid a Chord of Calling. Solidní karty a zvláště Elvish Archdruid potěší, protože Ondra disponuje Engineered Plaguema a Golgari Charmama. Ondřej fetchne pro Underground Sea a pořeší si vršek knihovny Ponderem. Můj začátek je bohužel naprosto stejný jako v minulé hře – po Forestu následuje Quirion Ranger, který je přerušen Dazou. Snad jich na mne v záloze nečeká víc. Ondra na stůl vrátí moře a k němu přidá tajuplného Delvera. Tlak se blíží. Položím druhý les a Elvish Visionářem si prověřím situaci s Dazou, jenž se neukáže. Ve třetím kole Ondřej přitvrdí (aktuálně) 3/4 Tarmogoyfem po Tropical Islandu a ohlásí útok Delverem. „Ty si s tím nabíháním do Visionáře asi vážně nedáš pokoj, co?“ „No jo sakra, sorry.“
Třetí kolo rovná se třetí Forest a dolíznuté akvizice v podobě Priest of Titania a Sylvan Safekeeper, který mi vždy dodává pocit sucha, čistoty a bezpečí. Na to konto však Ondrovi zabliká červená kontrolka. Vycítí potencionální problém a dá si pozor, aby nevykrvácel již ve čtvrtém kole. Fetchne tudíž pro Bayou a poté resetuje bojiště pomocí Golgari Charmu (i se svým Delverem). Smutný, ale pořád ještě vlastním tři lesy plus čtyři vskutku libové karty (Seedcradle Witch, Skyshroud Elf, Elvish Archdruid, Chord of Calling) a k tomu ve čtvrtém kole potáhnu Green Sun’s Zenith. „Elvish Archdruid?“ „Máš.“ „Tak jedeš.“ Ondřej v pátém kole fetchne pro Underground Sea, znovu mne sjede Goyfem (13 životů) a přihodí další 4/5 dva kousky. Zkrátka pohoda.
Z knihovny dorazí čtvrtý Forest, což mne donutí trošku si započítat: tapnutí prvního lesa pro manu na Seedcradle Witch, tapnutí druhého a třetího lesa pro manu na Skyshroud Elfa, tapnutí Elvish Archdruida pro 3 many, za 2 many Green Sun’s Zenith pro Quirion Rangera, vrácení tapnutého lesa Rangerem + untapnutí Elvish Archdruida, opětovné vyložení vráceného lesa a jeho tapnutí pro manu, seslání Chordu of Calling (tapnutí Seedcradle Witch + Skyshroud Elfa + Quirion Rangera do Convoku) a možnost vyhledání bytosti se sesílací cenou jedna či dva. Roztočení komba, untapnutí všech mých bytostí a útok 1000000/1000000 Archdruidem do jednoho z Goyfů. Ondra pak ve svém kole plácne Engineered Plague, zahraje Abrupt Decay do Archdruida a je vymalováno. Ach jo. Ten mor je prostě mor.
V reálu tudíž spáchám téměř to samé, nicméně skončím u opětovného vyložení vráceného lesa. Chord of Calling si nechám na ruce, nakopnu kombo a zaútočím 1000000/1000000 Archdruidem do jednoho z Goyfů. Ondřej pak ve svém kole plácne Engineered Plague, zahraje Abrupt Decay do Archdruida a není vymalováno. V reakci na Decay totiž Quirion Rangerem vrátím tapnutý les + untapnu Archdruida, tapnu Archdruida pro 4 many, sešlu Chord of Calling (tapnu Seedcradle Witch + Skyshroud Elfa do Convoku) a dám druhého Archdruida. Ondra posléze již jen lakonicky zaútočí jedním Goyfem (9 životů) a tuší. V šestém kole líznu Krosan Grip, roztočím kombo a na Ondřeje se zase řítí 1000000/1000000 Archdruid, kterého podskočí Goyfem. Zázračný Ondrův top deck se nekoná = uděje pouze Krosan Grip do moru. Potáhnu Elfa, jedu čtyřma milión-miliónkama a na řadu se dostane potřesení rukou. Tyto duely bych charakterizoval Magicovou klasikou – o kolo / o kartu / o život / o hod kostkou....(2-0)
3-1
Nacházím se na průběžném třetím místě, přičemž ceny jsou vypsány pro čtyři nejúspěšnější – Dark Confidant, played Plateau, Verdant Catacombs (někdo asi tušil) a GP Batterskull. První místo okupuje můj protihráč z druhého kola Ladislav Lezna jako jediný dosud neporažený bijec. Po oznámení standingů a poté pairingů mi Gyb (z druhého místa) nabídne remízku tzv. do cen. Brali byste ji? Moje nátura mi to samozřejmě nedovoluje. Snažím se před Gybem lehce ospravedlnit (svůj netradiční postoj) alespoň tím, že kvákám něco o maximálně jedné remíze ročně, kterou jsem si již odbyl na minulém turnaji v Přerově.
Výhled na konečné umístění vypadá takto: 1. Vyhraje-li Ladislav i já, budu každopádně druhej. 2. Prohraje-li Ladislav a já vyhraju, budu díky horším pomocným pravděpodobně stejně až za ním druhej. 3. Vyhraje-li Ladislav a já prohraju, budu zřejmě třetí či čtvrtej. 4. Prohraje-li Ladislav i já, budu asi čtvrtej. Aneb fandím sobě i Ladislavovi.
5. kolo – Jan Gybas (BUG Delver) – 4. celkově (3-2)
Při psaní reportu zjišťuju, že s Gybem mám v uplynulých dvou letech velice aktivní bilanci pěti vítězství a jediné prohry. Rozhodně si ji nyní nehodlám zkazit a ani hod dvěma šestistěnkama v poměru 2:9 na tom jistě nic nezmění. Úvodní ruka: 2x Forest, Llanowar Elves, 2x Seedcradle Witch, Skyshroud Elf a Scavenging Ooze. Nemastné neslané. Důvodem proč nemulliganuju je samozřejmě především Ooza, částečně pak i ideální počet lesů a Gybův mulligan do pěti. Gyb zahájí duel fetchkou pro Underground Sea a Deathritem Shamanem. Já kupodivu jedu po ose Forest plus Llanowar Elves. Gyb vynechá položení země a Thoughtseizou mi nečekaně zahodí Skyshroud Elfa. Tuším tedy zradu v podobě Abrupt Decaye či Force of Willu. Ani jedno nedokážu obejít, tudíž se nijak neostýchám a rovnou zkusím seslat Oozu. O tu se bez zaváhání postará FoW (za Stifle), což je na jednu stranu vlastně celkem pozitivní zpráva, neboť díky tomu Gybovi zbývají už jen dvě karty. Ve druhém kole stihnu zahrát ještě i Seedcradle Witch (Daze se nekoná).
Ve třetím kole se Gyb znovu potýká s nedostatkem zemí, Shamanem proto z vlastního hřbitova odstraní fetchku a na bojišti se tak rázem objeví (aktuálně) 3/4 Tarmogoyf. Já řeším opačný problém - čtyři země ve třetím kole je zkrátka moc. Pošlu na stůl Visionáře, který mi dolízne Priest of Titanii. Kněžku obratem vyložím a Gyb posléze vysloví své obavy týkající se budoucnosti tohoto utkání. Ve čtvrtém kole ovšem top deckne Brainstorm, v němž nalezne fetchku, odpálí ji pro Tropical Island, čímž se zbaví páru nevhodných karet, k tomu mi sundá kněžku Abrupt Decayem a vše zakončí útok Goyfem za čtyřku. Roztomilé. Moc roztomilé. Pokorně poprosím balíček o nějakou hezkou kartu. Chord of Calling. Evidentně si stačí říct. Ale co s ním? Priest of Titania, Elvish Archdruid či Wirewood Symbiote? Tzv. X-manového Elfa prostě potřebuju do komba, Symbiotikem však můžu podskakovat Goyfa a tzv. si protáčet Visionáře, což se rovná +2 random karty za kolo. Tím pádem zvolím větší množství karet, Visionáře hned Symbiotikem jednou vrátím a zase sešlu. Pátý Forest. Bájo.
Páté Gybovo kolo a Abrupt Decay z vršku cílí Wirewood Symbiotika. V reakci vrátím Visionáře a Goyf mne zkope na 12 životů. Zapomenu balíček požádat o dobrou kartu a potáhnu si Quirion Rangera. Mrsknu na stůl pátý les a za ním putuje vrácený Visionář. „No tak, pojď!“....Seedcradle Witch. To má jako být výsměch? Co třeba něco z: 3x Wirewood Symbiote, 3x Elvish Visionary, 3x Priest of Titania, 3x Skyshroud Elf, 2x Elvish Archdruid, 4x Glimpse of Nature, 4x Green Sun’s Zenith nebo 3x Chord of Calling? Zato Gyb neustává v luxusním top deck módu aneb druhý Tarmogoyf se sápe na bojiště, zatímco ten první mne sjede za další čtyřku. Zhodnocení aktuální situace: klikni zde.
Poťukám na vršek knihovny a toužebně zavelím: „GLIMPSY! GLIMPSY! GLIMPSY!“ Líznu. Chvíle napětí. Glimpse of Nature. „Jó!“ Gyb jen zklamaně zakroutí hlavou. Zahraju je a po nich Seedcradle Witch, první kartou je samozřejmě šestý Forest. Následuje Quirion Ranger a druhou kartou je další Glimpse of Nature. „Nene!“ Sešlu tedy druhé Glimpsy a poté již poslední bytost z ruky (čarodějku). Jestli budou na knihovně dva lesy, tak budu FAKT zklamanej. Green Sun’s Zenith a Elvish Visionary. UF. Pokračuju Zenithem pro Symbiotika, Rangerem vrátím Forest, Symbiotikem vrátím Rangera, sešlu Rangera atd. Na konci kola mám na stole mimo jiné i Priest of Titanii a modlím se: „Nelízni Abrupt Decay.“ Třetí Tarmogoyf. Jupí. Ale solidně jsem se zapotil. (1-0)
Ven: Oba páry Elvish Mysticů i Llanowar Elfů a Fyndhorn Elves. Dovnitř: 2x Meekstone a 3x Relic of Progenitus. V překladu snaha mít co největší množství odpovědí na Gybův tlak (Deathrite Shaman, Delver of Secrets, Tarmogoyf, True-Name Nemesis).
Úvodní ruka: Forest, Seedcradle Witch, 2x Priest of Titania, 2x Skyshroud Elf a Glimpse of Nature. Být místo jakéhokoli Elfa druhý Forest, jednalo by se o jasný keep. Dle statistiky má být Forest či Quirion Ranger až každá třetí karta. Cítím se ovšem neporazitelně, takže si karty nechám. Gyb vypadá hodně nespokojeně, ale taky nechá a v prvním kole pouze položí Underground Sea. Statistická pravděpodobnost se ukáže býti přemožitelná, když si člověk věří = potáhnu Forest. Rovnou ho s elánem pinknu na stůl a přidám k němu Seedcradle Witch. Gyb ve druhém kole po Bayou sešle mrňavého 0/1 Tarmogoyfa. Já kontruju druhým lesem a 1/1 Priest of Titanií. Gyb ve třetím kole Abrupt Decayem sundá kněžku, přihodí Island a zaútočí 2/3 Goyfem.
Na mne čeká rozhodování, jestli zahrát druhou Priest of Titanii nebo raději čerstvě dolíznutý Meekstone. Jako obvykle zvolím strategii kontrolních Elfů. Gyb zareaguje Brainstormem, nicméně vytoužený Force of Will nenajde. Ve čtvrtém kole posléze vyloží fetchku, kterou neodpálí, aby mohl dál jezdit Goyfem a sešle Deathrite Shamana. Já se obávám možné Daze po Gybově Brainstormu, raději než kněžku tedy vyzkouším Skyshroud Elfa. Je tam. V pátém kole pošle Gyb na bojiště Baleful Strix, odpálí fetchku a poškádlí mne 3/4 Goyfem (13 životů). Ve svém pátém kole dám třetí les a konečně se dostane na řadu i Priest of Titania. Gyb se (ještě v mém kole) Deathrite Shamanem zbaví vlastní fetchky z hrobu, což mu umožní pokračovat v útočení Goyfem. V šestém kole mi pak Thoughtseizou zkontroluje ruku a pochopí, že již vlastně prohrál. Diskartuju Skyshroud Elfa, Goyf mi to natelí za trojku a Shaman přispěchá se svou dvoujkou do mlýna (8 životů).
Mně už stačí seslat Glimpse of Nature, Reclamation Sagem zbořit Baleful Strixu, Chord of Calling poslat pro Quirion Rangera, roztočit kombo, pro radost ještě odpálit dolíznutý Relic of Progenitus a zaútočit. Gyb mi podá pravou ruku a smutně ukáže levou ruku se čtyřmi zeměmi. Aneb žádný Toxic Deluge, nýbrž ze čtrnácti karet osm zemí. Hustý. (2-0)
4-1
Ladislav Lezna mezitím svůj duel prohrál a já tudíž trnu očekáváním, zda mne pomocné vmáčknou před něj či nikoli....Bé je správně. Považuju to za spravedlivé, neboť by bylo zvláštní, kdyby mne porazil a přesto zůstal v konečném hodnocení až za mnou. Raduju se tedy z ceny za druhé místo v podobě played Plateau. Jedná se sice o úplně nejlevnější duál, ale kámošovi se bude náramně hodit do jeho Goblinů. Super.
Při vyhlašování výsledků mne však Gyb zmrazí: „Třetí místo – Martin Barták. Gratuluju Bárny.“ Radost tak střídá obrovské zklamání. Ladislav zůstal nade mnou, jenže oba nás ještě přeskočil jeho oponent z posledního kola Roman Lejsal. Pomocné body jsou vážně nevyzpytatelné. Ach jo.
Maissi
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře