Reporty
Report z Grand Prix Lille 2015
Report z Grand Prix Lille 2015
Vítejte u mého dalšího reportu z Grand Prix, tentokrát z Lille, který se konal 4.7.-5.7.2015. Formátem bylo Legacy a GP samotné dopadlo velice úspěšně pro české zástupce (4 Češi v Top16), hlavně pokud vezmeme do úvahy, kolik Čechů se GP zúčastnilo.
Bohužel se bojím, že nikdo z úspěšných report nenapíše, a tak budete muset vzít zavděk popisem z mé strany jakožto neúspěšného hráče (počítám, že pro mé fanoušky nebude žádným překvapením spoiler, že jsem se opět nedostal do druhého dne).
Legacy je jedním z mých nejoblíbenějších formátů, a tak je Legacy GP každý rok jedním z hlavních turnajů, na které se těším a které plánuji. Legacy má pro mne velkou výhodu v tom, že nemusím moc řešit balíček, protože alespoň průměrně dokáži hrát jen jediný archetyp – Delver. Takže stačí zjistit, která Delveří příchuť je zrovna in a tu zvolit. Tedy alespoň tak to bývávalo.
Velkou změnu do Legacy přinesla loni Treasure Cruise, která z Delvera udělala naprosto neskutečný balík. Prostě jste seslali pár kouzel, pak doplnili ruku pomocí TC a vyhráli. WotC nicméně v lednu TC zakázali a mně Legacy mírně řečeno znechutili, protože když jsem pak vždy vzal Delvera do ruky, tak jsem jen vzpomínal, jak to bylo kdysi super a jak je to teď strašný. Zkoušel jsem tedy jiné balíky, třeba Grixis control, ale ten jsem rychle zavrhl. Větší šanci jsem dal Infektu, ale ten mi vůbec nešel, i na poměrně velkém vzorku na Dailies na MTGO jsem měl winrate pod 50% a vždy jsem měl pocit, že jsem těsně prohrál o kartu, život, kolo, atd. Fate Reforged ale přinesl zajímavé Delve karty, které hodně pomáhaly Grixis Delverovi, konkrétně v tom, že tomu tradičně chyběl velký bijec a teď bylo na výběr hned ze dvou (Tasigur a Gurmag Angler). Velice se mi zalíbil jeden balík z trialů na GP-Kobe – Grixis Delver se splashí na zelenou jen kvůli Deathrite Shamanovi a setem Stiflů. Hned jak jsem ho zkusil na MTGO, tak jsem se dostal na winrate, na který jsem byl zvyklý, takže jsem si myslel, že balík mám vyřešen. Bohužel na live-turnajích mi to tak nešlapalo, velkým problémem byl Miracle matchup (který se mi kupodivu na MTGO nějak vyhýbal) a také z mirroru jsem neměl dobrý pocit. Na turnajích jsem dvakrát potkal Martina Hryceje se Sváča-Delverem, v obou případech mě zmasil a já začal uvažovat, že toho Sváča-Delvera nakonec taky zkusím.
Bohužel pokračující snaha WotC zabít MODO (například Legacy 8-many nejsou, Legacy Dailies časy nic moc, 3-1 Daily výhra 10 tixů při vstupu 6 tixů, a “motivační“ Birds of Paradise jako MOCS promo) znamenala, že jsem opravdu neměl sílu nějak testovat, a tak jsem raději hrál Zaklínače a doufal, že GP nějak dopadne.
Původně jsme měli jet já, Tomáš Kuchta, Pavel Vladík a Tomáš Már (Svačinka). Pavel ale nakonec musel v době GP pracovat, a tak Tomáš narychlo sehnal jako náhradu Jardu Boučka. Ten to bral jako výlet, Legacy nehraje, protože odmítá Brainstorm, a jeho oblíbený Maverick je mrtvý. Naštěstí pro něj Niklas Kronberger se umístil v Praze s balíkem, který se mu líbil, takže alespoň mohl hrát něco, co mu vyhovuje a ani by to nemělo být slabé. Tomáš Kuchta jako obvykle nevěděl, že se rozhodne až na trialech.
U trialů bych se zastavil, všichni kromě Svačinky jsme měli na pátek zaplacené inifinite-trialy (povedlo se nám převést Pavlův na Jardu). Za 45 euro jsme mohli hrát trialy celý den, takže plán byl jasný – hrát celý den a vygrindit, co nejvíc boosterů. O tom, jak to dopadlo, až později.
Vyrazili jsme autem už ve čtvrtek a samozřejmě, že zrovna v tento den se slunce rozhodlo, že když je teda to léto, tak by to už mohlo rozbalit. Takže cesta nebyla úplně ideální, sice klimatizace jela na max, ale to mělo za následek, že poté, co jsme dorazili do Lille, Tomáš Kuchta zjistil, že díky ní nějak ztratil hlas. Ubytko jsme měli celkem blízko k sajtě, na tu první noc nám ještě Sváča domluvil spolunocležníka Martina Vonáska. Hned, jak jsme dorazili, tak jsem si šel zaklusat, Jarda se Sváčou se vyrazili najíst a Tomáš začal kuchtit. Akorát nevím, kde přišel ke svému jménu, protože, když jsem se vrátil, tak ho najdu, jak se svítíce si mobilem snaží nahodit pojistky a varnou desku, kde chtěl vařit, zcela odrovnal. Opraváře k nám poslali až ráno, ten samozřejmě neuměl anglicky, takže Tomáš mohl zazářit a využít své znalosti francouzštiny, kterou se učil 3 roky. Vypadalo to asi takto: týpek něco mele, Tomáš kýve hlavou a ochraptěle nám sděluje, že vůbec neví, co se mu snaží říct. Pak Tom ukáže na pojistky, varnou desku a zase pokýve hlavou. Po pěti minutách kývání a pokusů o konverzaci maník řekne: “Pošonžé.” a odejde. Pochopili jsme, že tím pádem asi představení skončilo a byl čas vyrazit na sajtu.
Na trialy jsem si vzal tedy nakonec Sváča-Delver s tím, že uvidím, jak to bude chodit. Hlavním důvodem bylo to, že jsem měl oproti své původní volbě plán proti Miraclům – jiný, než se modlit, že je nepotkám. Sváča se kvůli Stráčovi (ten ho plánoval taky hrát) dělal i s návodem na sideboardování, takže jsem se díky tomu mohl ujistit, co mám dělat na hlavní matchupy. Pokud ale člověk někdy Delvera hrával, tak je to celkem přímočaré. Současný trend na mirror je oddělat FoW a nechávat Dazy, jak na play, tak na draw. Proti Miraclům se nechávají FoW, Decaye jsou na Counterbalance a jinak se měníte 1 za 1.
Sváča-Delver | Aleš Borek |
Main Deck | Sideboard |
4 Deathrite Shaman 4 Delver of Secrets 3 Flooded Strand 3 Wasteland 4 Daze 2 Tropical Island 2 Underground Sea 2 Volcanic Island 4 Ponder 4 Force of Will 4 Lightning Bolt 2 Scalding Tarn 4 Brainstorm 3 Polluted Delta 2 Misty Rainforest 2 Abrupt Decay 3 Spell Pierce 3 Dig Through Time 3 Tarmogoyf 1 Snapcaster Mage 1 Sylvan Library | 1 Wasteland 1 Forked Bolt 1 Sylvan Library 2 Flusterstorm 1 Golgari Charm 2 Submerge 2 Nihil Spellbomb 2 Pyroblast 1 Red Elemental Blast 1 Ancient Grudge 1 Vendilion Clique |
Kromě toho, že Magic hraju špatně, tak mám ještě jeden problém a to ten, že úvodní kola, když nejsem rozehraný, hraju ještě hůř než obvykle. Takže mě nepřekvapilo, že hned první rozhodnutí v 1. hře bylo špatně. Posuďte sami, hraji proti jakémusi Junku (GBW) a ve třetím kole soupeř sesílá Green Sun’s Zenith. Na ruce mám FoW, modrou kartu a nějaké zabíjení. Takže counter nebo ne? Která zelená potvora za 2 many by mi mohla vadit?
Všem, kteří odpověděli counter gratuluji, protože soupeř si našel Voice of Resurgence, a nutno dodat, že tuto hru jsem nevyhrál. Naštěstí Sváčův deck dokázal vyrovnat i mírnou retardaci pilota, a tak se mi prvním trialem dařilo úspěšně procházet dál. Nemálo k tomu přispěl totiž další fakt, tento den nastaly rekordní teploty a v hale jaksi vypověděla službu klimatizace. Takže uvnitř bylo nedýchatelno, prostě regulérní sauna. A zatímco já díky své kondici to snášel jakžtakž a předváděl svou A- hru, soupeři hráli tak zhruba C+. Navíc u některých mi přišlo (a to platí i pro další trialy), že snad hrají legacy poprvé. Zvláštně zábavné to bylo ve hře proti elfům, které pilotoval Francouz, co prakticky neuměl anglicky. Hlavně první hru, kdy jsme oba měli plno Deathrite Shamanů a on snad prohrál každý jejich souboj při oddělávání karet z hrobu. Ale přišlo mi, že se mu fakt líbí, jak objevoval nové interakce v tomto matchupu, vždycky, když se mu něco nepovedlo, tak jak původně zamýšlel, tak to nějak vesele francouzsky komentoval.
První trial se mi povedlo vyhrát, což celkem bodlo, protože jsem měl jen 1 bye. Druhý jsem vypadl ve třetím kole, kdy jsem prohrál s mirrorem. To už zbývalo jen ¾ hodiny do doby, kdy začnou final-chance trialy, kdy každý účastník dostane navíc podložku, takže jsem se raději rozhodl už narychlo nedávat jeden trial a pak končit po prvním kole, ale raději si odpočinout s ostaními a počkat až na ten poslední.
Udělali jsme ale chybu, že jsme šli ven, sice jsme mohli dýchat, ale když jsme se vrátili, tak na trialy byla fronta jak na banány před listopadem 89. Naštěstí to šlo celkem rychle, takže již po čtvrt hodině jsme byli zapsáni v posledním trialu. Pak oznámili, že podložky došly a že jako náhradní budou dávat ty z Paříže, takže zbytek fronty jako zázrakem zmizel. Doufali jsme, že na nás ty původní podložky ještě zbudou, protože rozhodčí, kterého jsme měli přiděleno, vypadal, že je na pokraji infarktu, zmateně pořád někde pobíhal a nebyl schopen udělat seatingy. Ale nakonec se to povedlo a po 40 minutách jsme mohli začít hrát. I když hrát, spíš se modlit, ať už to máme za sebou. Bohužel mně se nějak končit nedařilo, i když to někdy vypadalo hodně nadějně. Druhá hra proti Omni-Tellu, první jsem prohrál, soupeř sesílá Show and Tell (nekrytý, má už jen 3 životy), já nemám kántrování, takže hledám Brainstormem, tam je jen Snapcaster Mage a mám už volnou jen jednu manu (Volcanic Island), v hrobě bohužel blesk není, jen Pyroblast. Takže počítám, že to je GG, Show and Tell projde, soupeř dá Omniscience, já toho Snapcastera a zacílím Pyroblast. A soupeř místo, aby v reakci na trigger dal Cunning Wish do Eledamri’s Call do Emrakula, pak nechal trigger vyhodnotit a vzhledem k tomu, že pak bude mít prioritu, seslal toho Emrakula, tak mi řekne ok, tvoje kolo a hru mi odevzdá (tedy zkoušel samozřejmě na konci kola poté, co dávám ten Pyroblast na Omniscience, mě zabít přes Release the Ants, ale na vršek si nemohl dát Emrakula, jen Show And Tell, a to nebylo těžké jednou z těch 15 nebo kolika pokusů otočit FoW nebo Dig).
Proklopýtám se nakonec až do finále, kde by na mne čekaly Miracly, se kterými jsem si fakt chtěl zahrát, protože to se mi bohužel za celý den nepodařilo, ale je už pozdě, všichni jsou na umření a soupeř měl jen 0 bye, takže split byla jasná volba.
Takže trialy hodnotím pozitivně, dopadl jsem 11:1, a dostal za ně 2 a 2/3 displaye + 3 Sensei’s Divining Top podložky. Infinite trials ale není zase taková výhra, protože já stihl jen 3 trialy, Tomáš taky jen 3 a Jarda 4, takže jsme prakticky nic oproti normálnímu startovnému neušetřili. Navíc čekání mezi tím, než člověk skončí jeden trial a začne druhý, bylo delší, než jsem očekával. Teď to bylo samozřejmě hodně pokřivené díky podložkám, které už na místě vykupovali vendoři za 25 euro, takže jen ta jedna navíc, kterou člověk dostal díky tomu, že si koupil ty Infinity Trials, samozřejmě zisk hodně navyšuje. Pro porovnání, Tomáš vygrindil bez 3 boosterů jeden display a Jarda display a půl. Hodně ale záleží, jak dopadnete na tom posledním trialu, kde třeba Tomáš vypadl hned v prvním kole a nemohl už samozřejmě naskočit do dalšího, zatímco my jsme ještě hráli. Sváča trialy nehrál, ten svačil (ehm, tradoval), a díky tomu byl přirozeně v největším plusu.
Jeden tip – prostudujte si pořádně, co si můžete za body vyměnit, kusovky jsou absolutně nepoužitelný, displaye jsou jistota, ale v pátek nabízeli i zelený Commander za 50 a FtV:Annihilation za 80, což by byla největší value. Když jsme si to ale uvědomili, všechno už bylo vybráno.
Díky výsledkům na trialu bylo jasno, co budu hrát, Jarda byl taky nakonec spokojený se svou volbou, a Tomáš se nakonec rozhodl pro svůj Jund Goblin Rabblemaster speciál.
Druhý den se klimatizace nespravila a vypadalo to na další tropický den, takže jsem se těšil, jak budou zase všichni mrtví. Tedy byl tu jeden menší problém, nějak jsem se pořádně nevyspal, takže jsem se cítil taky dost mizerně. Uvažoval jsem, že bych si v průběhu svých 2 byes zaklusal, abych to nevyspání zkusil rozbít, ale Jarda celkem logicky namítl, že to je fakt super nápad se v tom vedru totálně odrovnat ještě před turnajem a ztratit jakýkoliv edge.
Turnaj pro mě tedy začal až 3.kolo a na úvod jsem naštěstí vyfasoval celkem snadného soupeře. Byl to totiž neznámý Rus s VIP package, takže jsem doufal, že na mne vytáhne celofoilový balík a nepřesnou hru a přesně to nastalo. Bohužel já se mu snažil v té nepřesné hře vyrovnat, naštěstí on to hrál ještě hůř. No posuďte sami, na stole mám klasického 4/5 Goyfa a Sylvan Library, on Tasigura, oba máme celkem málo životů, ve svém kole použiju Library, vidím fetchku, Abrupt Decay a blank, nic Tasigura neřeší, takže vezmu fetchku, a až později si uvědomím, že Abrupt Decay na mou knihovnu by Goyfa vylepšil a Tasigura tedy vyřešil. Naštěstí jsem tu fetchku neodpálil, takže tuto akci jen provedu o kolo později.
Další kolo jsem dvakrát rychle umíchal storm, takže jsem mohl fandit ostatním. Stíhám už jen Jardu, hraje proti UR-Delverovi a soupeře má pod Punishing Fire lockem, navíc ho ještě jezdí Canonistou, kterého soupeř nesmyslně nezabil. Dalo by se říci GG, bohužel Jarda neustále vykládá země. Pak si lízne Wasteland, ale nějak se miscklikne a hned zboří soupeři zemi. Naštěstí protihráč to už s nervama nevydržel a ten Price of Progress seslal, takže Jarda padá na 6 a hra začne být ještě napínavá. No dostatek fritování už nedorazil, a tak Jarda utrpěl výhru.
V pátém kole mne čekal konečně dobrý soupeř, Jean-Marie Accart (Lejay na MTGO) s Grixis controlem. První hru jsem sice díky štěstí vyhrál, ale po sideboardu to bylo beznadějné. Cabal Therapy byly, počítám nahrazeny playsetem Innocent Blood, a to bylo pro můj balík smrtící. Takže to, že jsem z tohoto zápasu nakonec vymlátil remízu, považuji prakticky za výhru.
A teď se to všechno podělalo. V šestém kole potkám Infect, první příšerky mu pozabíjím, ale pak se dostaneme do stavu, kdy to asi odevzdám – v ruce má poslední dvě karty, na stole Glistener Elfa a Noble Hierarcha, já celkem dost potvor – asi 3 neflipnutý Delvery a Deathrite Shamana – na ruce myslím Dig, který nemůžu seslat. A jeho útok elfem zablokuju 2 Delverama, počítal jsem, že má pumpování a nechci přijít o Shamana, protože ho potřebuju. Pumpování samozřejmě má, ale kromě toho má i Berserk, takže jsem přesně k.o. Druhá hra je strašně grindy, s čímž jsem počítal, protože to znám i druhé strany, bohužel ze strany Delvera to nemám moc nahrané, a tak mi všechno strašně trvá. Takže když ji konečně vyhraju, tak na poslední hru už zbývá strašně málo času. Remíza teď už opravdu nic neřeší, a tak v jeden okamžik musím prakticky doufat, že nemá 2 posilování, protože pokud to budu hrát správně defenzivně, tak ho nestihnu zabít. A doufání mi samozřejmě nevyšlo.
Další kolo porazím elfy, takže už potřebuji jen 2 výhry.
Následující kolo mě čeká VIP Američan s UR-Delverem. První hru předvede parádní play. Na stole mám Tarmogoyfa, v hrobě je sorcery a země. On dává Chain Lightning, já kántruji pomocí FoW, a on dává svoji FoW. Nemohu uvěřit svému štěstí, kdy se vám stane, že soupeř jen tak zahodí 2 karty a odepíše si jeden život. Když tedy Chain Lightning resolvne, tak má Goyf už toughness 4 a k velkému překvapení protivníka zůstává na stole. Jistě tedy tušíte, jak celý zápas dopadl – v následujících hrách jsem dostal dvakrát míchačku a v obou hrách neviděl i přes hromadu kántripů na své straně víc než jednu zemi, zatímco mě vesele jezdí Goblin Guidy.
Grr, takže opět konec v prvním dnu, tentokráte ani o ten druhý den nehraji (i když tedy nedropuju kvůli planeswalker bodům) a končím s 19 body na 166. místě hned za Juzámem.
Naštěstí ostatní z auta boje o druhý den zvládli, Jarda hrál dokonce o čisté skóre se Saitem, takže alespoň budu mít komu fandit. Další tip – pokud hrajete podobně špatně jako já, nějakým trikem přesvědčte ostatní, že tentokrát vám to určitě vyjde, a splitněte s nimi, sice to nejde dělat donekonečna, protože jim dřív nebo později dojde, že jste opravdu špatní, ale něco alespoň ze začátku vytěžíte.
V neděli se rozhoduji nehrát (2 dny stačily), ale spíš se něco se přiučit sledováním hry. Navíc počasí se trochu zlepšilo, takže v hale je i přes stále nefunkční klimatizaci jakžtakž přežitelno.
Sledoval jsem hlavně Jardu, a sem tam i Kikáče (Petr Sochůrek), protože hrál taky Sváča-Delvera, byl neporažen a musím přiznat, že mě jeho hra hodně přesvědčila. Tam, kde bych zvolil jinou cestu, jsem si pak zpětně uvědomil, že ta, kterou si vybral Kiki, byla asi správnější.
Jarda hrál taky celkem přesně (i když tady samozřejmě na rozdíl od Delvera vůbec netuším), ale obzvlášť v Legacy se vám každá chybička může vymstít. Hlavně v jedné hře to bylo patrné, soupeř (Grixis-Delver) je pod Chokem, všechny země tapnuté, na stole nic nemá, Jarda sesílá Scavenging Ooze, ale místo toho, aby hned sežral všechny potvory v soupeřově hrobě, předá kolo. A soupeř samozřejmě vyloží zemi, sešle Gurmag Anglera (kdy v hrobě nic nezbude) a hru udělá ještě trochu napínavou. Vtipné bylo, že zrovna po tomto zápase soupeř pochválí Jardovi jeho balík, řekne, že ho hodně dlouho hrával, a přidá trik se dvěma Life from the Loam a Sylvan Library, který Jarda mohl udělat, ale o této interakci nevěděl. Takže tip číslo 3 – naučte se alespoň interakce svého balíku. A když už jsme u té Sylvan Library, i já se od Sváči něco dozvěděl. Parafrázuji: “No to je úplně jednoduchý, třeba proti Stormu se to hodí, si zavoláš Judge, aby viděl ty karty, dáš Brainstorm, pak fečneš, použiješ Sylvanku, a pokud tam někde v těch líznutých kartách byla FoW nebo Flusterstorm, tak ji dáš na vršek, a pokud máš další lízání jako Spellbombu, tak jsi naprosto krytej proti diskardu.”
Ale zpět ke Grand Prix. Tomášovi se moc nedařilo, přešel totiž do remízového módu, ale Jarda byl druhý den 4:0, celkově tedy 12:1, a už se viděl v T8. Na prvním stole měl hrát s pozdějším vítězem a snažil se ho přesvědčit, ať zremizují. Bylo to hodně intenzivní, Kiki, který seděl na druhém stole vedle Jardy, to komentoval asi takto: “Ten dement (Jarda) tam do něj furt něco hustil, až jsem ho musel okřiknout, a jak jsem se díky tomu nesoustředil, tak jsem zapomněl seslat Daze na blesk.” Remízu si Jarda nevymodlil, a tak se hrálo. Ital měl vedle sebe podpůrný tým asi třiceti lidí, kteří opravdu fandili jako správní italští tifosi. Všechny 3 hry vždy vypadaly nadějně, ale bohužel vyšla jen jedna, Jardu prostě pokaždé zradil balík, kdy si několik kol po sobě lízal samé blanky. A Ital ho nakonec v nastavených kolech zvládl zabít, což se setkalo s divokými oslavami jeho fanoušků.
Pokud jste sledovali coverage, tak jste se možná divili, proč v kole následujícím dal Jarda remízu, která ho s největší pravděpodobností odsoudila k 9. místu, ale realita byla, že byl v takovým tiltu, že nebyl schopen normálně hrát. A Ruel, se kterým by Jarda hrál, samozřejmě na remízu kývl (ta mu zaručovala pravděpodobně 8. místo). Tomáš hrál mezitím poslední kolo o peníze (i remíza by mu stačila, ale o tu soupeř nestál), samozřejmě s Miracly, ale co jiného očekávat, když měl 2 remízy. Dostali se do nastavených kol, kde Tomovi jedno chybělo, aby hru vyhrál, tím zápas zremízoval a skončil tak v penězích. Ahjo.
Ale štěstí se na nás nakonec nevykašlalo, protože na 8. místě po základní části nakonec skončil Jarda Bouček! Čtvrtfinálový zápas sice bohužel prohrál, ale i tak to je mega úspěch. Tomáš ještě neměl dost, a tak se vrhl na 8-many, bohužel Legacy 8-many mají, jak jsem rychle zjistil, jednu velkou nevýhodu, nejsou časově omezené, takže stačí jedny Miracly a je to poněkud delší záležitost. Nechali jsme tedy Toma jeho zápasu s Miracly a Sváču svačení (ehm, tradování) a vydali se s Jardou na sightseeing. Ten totiž vypadal poněkud zdrogovaně štěstím, a tak se ho musel někdo ujmout, aby si nějak neublížil. No, Lille je rozhodně pěkné město, jsem rád, že jsem si ho i stihl prohlédnout.
A tím už se dostáváme ke konci, cesta autem následující den byla dlouhá a Jardu zdrogování neopustilo, takže jsme neustále vedli konverzace typu: “By mě zajímalo, kolik Čechů bylo v osmičce na Gpčku?” “Hodně, Jardo.” “Tak poslední 3 roky, kdy byly fakt velký?” Ale dalo se to přežít.
Samotné GP hodnotím pozitivně, konečně končím v plusu – skoro 100 boosterů, 4 podložky, Griselbrand a split s Jardou hravě vynahradí všechny náklady. Deck byl taky naprosto super, díky, Sváčo. No a to, že Jarda dokázal uhrát T8, to je taky úplná paráda.
Aleš Borek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.