Reporty
Report z GP Ghent
Report z GP Ghent
Jednou po čtvrteční legacy, kdy jsem byl s 3:1 opět čtvrtý a opět jsem neporazil Vojtu Mráze, jsme se dohodli, že pojedeme konečně na GP. Tedy já a Martin Vonásek, hráč nejrůznějších komb, u něhož nikdo nepamatuje, že by kdy tapl bytost do útoku - nepočítám 16 goblinů z Emtpy the Warrens. Ani jeden z nás jsme na GP ještě nebyli, jedním z důvodů je i to, že hrajeme téměř výhradně legacy, což je samozřejmě nejlepší formát, ale o tom až jindy.
Zpráva se šířila dál a za nějaký čas se přidal Pavel Češka, statistik výpravy a Petr Sochůrek, hráč s nemalými ambicemi, který má ale občas smůlu. Byl jsem jmenován šéfem výpravy, což obnášelo zadání úkolů – Martin měl zajistit auto z Eindhovenu (jediný náš řidič) a letenku z Prahy do Brabantska; Pavlovi jsem zas dal na starost ubytování. V Ghentu chystali nějaký příšerný punk-rockový festival, ale díky luxusu vlastního auta nám příliš nevadilo ubytovat se v nejkrásnějším Belgickém městě: Brugge. Moje autorita šéfa výpravy vzápětí upadla, když se večer před odletem dozvídám, že s námi jede ještě českobudějovický Jirka Mendl. Zdatný hráč ANTu, který vždy rád vysvětlí jak to má Kanada na ANT špatné. Má pravdu.
Několik týdnů všechny otravuji tím, že je vyzývám k diskuzi co hrát v Ghentu. Trošku se teď stydím, když přiznám, že jsem byl hotov hrát snad i Maverick. Naštěstí jsem se rozhodl pro to, co alespoň trošku ovládám - UW Miracle:
UW Miracle Tomáš Vlček Main Deck Sideboard 3 Snapcaster Mage
1 Vendilion Clique
4 Counterbalance
4 Sensi’s Divining Top
4 Force of Will
4 Brainstorm
4 Swords to Plowshares
2 Spell Pierce
2 Counterspell
4 Terminus
2 Entreat the Angels
3 Jace the Mind Sculptor
4 Flooded Strand
3 Polluted Delta
4 Tundra
1 Glacial Fortress
5 Island
1 Plains
1 Karakas
1 Wasteland
3 Mishra’s Factory2 Stoneforge Mystic
1 Umazawa’s Jitte
1 Batterskull
2 Humility
2 Disenchant
2 Surgical Extraction
1 Oblivion Ring
2 Reliq of Progenitus
1 Vedalken Shackles
1 Karakas
Drew Levin by mi balíček asi neschválil – hraji Tundry a to znamená remízy. Balíček těžko vyhraje pod 10 minut. A pokud ano, tak první hru, kdy sestavíte Counter-Top a soupeř vzdá. I proto jsem do sidu místo 4 Delverů, které jsem zkoušel na turnaji v Příbrami, dal 2 SFM a 2 equipmenty. Což se ukázalo jako fantastická změna.
Většina her vypadá tak, že přes basic land zahrajete v prvním kole Sensei’s Divining Top. Pak se každé kolo podíváte na vršek knihovny, případně si vršek zamícháte Deltou či Strandou. Proti kontrolu hledáte Counterbalance a Jace; proti aggru Terminus a Entreat the Angels. Posledně jmenovaná karta mi bohužel nepřišla za dva dny ani jednou.
Výhoda této strategie je, že porazíte de facto cokoliv. Match-up s Maverickem je neskutečný, na ostatní balíčky stačí často CB-Top. Zvláště poté co hráči Kanady přešli od Stifle k Spell Pierce a v jejich sidu se Krosan Grip prakticky neobjevuje, je tento souboj překvapivě ve prospěch UW Miracle. Něco o čem bych ještě nedávno, kdy bylo správně dát v prvním kole Force of Will na Nimble Mongoose, ani nesnil. Díky za Terminus.
Nejsnazší cesta jak prohrát, krom Manascrew, je soupeřův Jace. Opravdu jsem nechtěl potkat hlavně BUG kontrol s Pernicious Deed a Sneak and Show, který dokáže zabít až příliš rychle a CB ho vůbec nezajímá.
Balíček jsem hrál na několika turnajích, ale vpravdě jsem jej neměl natestován a to zvláště proti některým balíčkům. Proti Goblinům, Merfolkům, Elfům, Esper Blade jsem spíše jen tušil, než že bych si byl jist co a jak.
Grand Prix den 0
V pátek ráno jsme přijeli do Ghentu, kde nás přivítal nevábný pach piva rozlitého po ulicích a několik posledních pogujících účastníků již zmíněného festivalu. Snídaně nám dodala trošku sil a, někteří z nás, začínají i mluvit. Přesunuli jsme se pak na situ, která byla daleko od centra. Expo Gent jsme našli rychle, ale nejdřív jsme jej museli asi šestkrát objet, než jsme našli parkovací místo. Během pátého a šestého okruhu získal Martin za volantem konečně jistotu a i nám všem dopřál trochu klidu.
Postupně potkáváme další Čechy, také jednoho pražského Itala. Většina si chystala na sobotní turnaj Reanimaci. Můj nejlepší match-up Maverick mi v trialu ukázal, jak to nemusí být těsné a dal mi tak prostor k přemýšlení - 2:0 (Marijn Lybaert). Neměl jsem basic landy – Thalia + Wasteland + Knight of the Reliquary. Ve druhé hře mne zadusil Choke.
V Brugge jsme si v našem hostelu dali k večeři místní specialitu – guláš. Pak jsme šli spát. Jen chudák Jirka musí spát na zemi, není to sice legální, zato však levnější.
Grand Prix den 1
Hlavní turnaj začal překvapivě v čas a až na Jirku Mendla jsme se všichni disponovali alespoň jedním byem. Napjatě tak sledujeme jak tlustý Němec netapl Mother of Runes dvakrát do útoku a Jirka ho úspěšně zabil na dvou životech.
Do druhého kola již nastoupil i Pavel Češka, ale nedaří se mu. Ve čtvrtém kole konečně hraji i já, Martin a Péťa.
4. kolo – Esper Blade – Bram Snepvangers
Soupeřem mi byl starší chlapík s velkým kufrem na kolečkách, se kterým tam pak celý den jezdil. Bylo to až dojemné. Měl taktéž 3x bye. To mne trošku uklidnilo, protože bych nechtěl už teď narazit na někoho ‚kdo tuší‘. To rozhodně nebyl případ mého soupeře, který do druhé hry odsidoval Swords to Plowshares, zač se mu odměnily všechny tři Mishra’s Factory, které nám dopřály krásných dvacet minut na svačinu.
4-0
5. kolo – RUG – Steven Geurts
Z tohoto kola si nepamatuji téměř nic. Dostali jsme deck check, tak jsem se soupeři pochlubil, že jsem v této situaci zatím vždy dostal game loss. Nehrál Stifle, po sidu jsem nechal Force of Will. Terminy a CB-TOP se postaraly o hladké vítězství.
Jen malá poznámka. Na mnoha serverech se dočtete a mnoho hráčů doporučuje, že proti takzvaným tempo deckům máte odsidovat Force of Will. Nemohu říci, že souhlasím. Je samozřejmě velmi nepříjemné, když je Vaše FOW zrušena Pyroblastem, ale volím raději karetní nevýhodu, než svou smrt. Nemluvě o duelu, v němž pokud vyhodnotím Counterbalance, tak je téměř hotovo. Ale není to jen Counterbalance, FOW Vám získá čas, často zrušíte jeho jedinou hrozbu - má jich 12 - a karty, které ztratíte teď, se Vám později vrátí. Nemluvě o situaci, kdy opravdu chcete vyhodnotit Terminus. Občas se pak můžete dostat do situace, kdy máte odpovědi, ale nikoliv hrozby, ovšem, řečeno s Krytonem: „That’s a gamble I am willing to take.“
5-0
6. kolo – RUG – Yoann Sevaux
Jelikož jsem hrál třikrát v řadě proti Kanadě, vzpomínky se mi trošku mísí, takže si nevzpomínám na vítěznou první hru. Ve druhé hře mne zle tlačil Delver, Nimble Mongoose, Tarmogoyf. Top mi přihrál Reliq of Progenitus, který ho trošku zpomalil. Pak jsem zahrál na třech zemích klíčový Oblivion Ring na jeho Delvera. Neměl Daze. Přidal Nimble Mongoose, ale díky dalšímu Reliqu zaútočil jen za 2. Příští kolo jsem na vršku objevil Terminus a byl konec.
Sensei’s Divining Top je určitě nejdůležitější karta balíčku. Umožňuje vám zahrát zemi v každém kole, což je proti Kanadě první krok k úspěchu. V pozdější fázi hry si z vršku lížete lépe než soupeř a zvítězíte.
6-0
Martin bohužel opět prohrál (tentokrát s Affinitou) a s 3:3 ztratil možnost hrát v neděli.
7. kolo – RUG – Peter Floderus
Mým soupeřem byl sympatický Švéd, který se nakonec umístil na třináctém místě. Jak by mohl nebýt sympatický, když mi s neskrývanou radostí chválil triko? Želvy Ninja opět sbližují národy!
V první mne rychle zabil, ale pak přichází další deck check. Příliš jsem se nebál. Peter dostal bohužel game loss za „označené“ obaly delverů. Balíček měl obalený ve velmi jemných obalech, a jak stále vytahoval a zase vracel Delvery, obaly byly jasně rozpoznatelné. Šli jsme tedy přímo na třetí. Začal Delverem, dalším, hned jej otočil. Poslal jsem oba naspod knihovny Terminem. Chviličku nemohl najít bytost, na vršku čekal další Terminus, nakonec jsem položil Jace.
7-0
8. kolo – Esper Blade
Nabuzený Němec, který neměl žádný bye. V první i druhé hře jsem dostal v prvním kole Thoughtseize a teprve teď jsem si naplno uvědomil, jak nepříjemný tento match-up může být. Naštěstí jsem v obou hrách položil CB. Náhodně jsem zrušil asi dvě kouzla ze čtyř – tedy alespoň než se na stůl dostal Top a to je konec. Nejlepší karta v tomto match-upu je jednoznačně Jace – ty máme oba tři, ale já mám CB, kterou mohu zahrát ve čtvrtém kolem Spell Pierce, dále si přeci jen lépe lížu z vršku díky SDT a v neposlední řadě mohu téměř prohranou hru zvrátit díky ETA. Nevypadá to tak zle.
8-0
9. kolo – Lands – Felix Munch
V první hře jsem položil SDT, soupeř kontroval Rishadan Portem a pak dalším, když zahrál Creeping Tar Pit, bylo jasno. Clique po draw odhalila Zuran Orb, Exploration, Mox Diamond, Crucible of Worlds a Ensnaring Bridge. Bylo mi jasné, že nejsnazší způsob jak ho zabít nebude útočná fáze nýbrž Jace, nechal jsem mu tedy Ensnaring Bridge. Mox byl poslán naspod a Felix stále neměl zelenou, bez níž to landy moc neumí. Zelenou potáhl, díky Ghost Quarter, o několik kol později, ale to jsem měl již aktivního Jace, který je rozhodně největší nepřítel Felixova balíčku. Nemá ani modrou ani černou, aby mohl útočit CTP, Life from the Loam jsem mu zrušil CB a jdeme na druhou.
Landy s 8:0?! Felix je příjemný Dán, pochlubil jsem se mu, že jsem balíček hrál minulý týden v Příbrami s báječným výsledkem 2:7 na hry. On prý balíček hraje proto, že lidé nehrají basic landy a „nikdo“ nehraje ANT. Myslím, že tento zápas nemohu prohrát.
Ve druhé hře, ovšem, nejde vše podle mých představ. Přestože jsem mu byl schopen zrušit některé jeho hrozby, „odčarovat“ Chalice of the Void, Felix mi byl zas sto tapovat zdroj bílé many, čímž si chránil Creeping Tar Pit před Swordy. Lízl si i Celestial Colonnade a Misrha’s Factory – tedy 3 ze čtyř manlandů, které hrál. 12 minut před koncem jdeme na třetí.
Přidat Mystica jsem bohužel nemohl, neb celý můj útok by zastavilo jedno bludiště (Maze of Ith), takže po Spell Pierce na Mox, jsem rychle zahrál TOP, CB a JACE, ale na výhru to kvůli času nestačilo.
8-0-1 po prvním dni.
Cítím se skvěle, je to přeci jen mé první GP.
Pavel mi vypočítával, kolik musím uhrát do TOP 8. Pravdou je, že v posledním kole jsem rozhodně dva body ztratil, než že bych jeden získal. K večeři jsme si dali peruánský kebab. S Jirkou jsme napjatě očekávali příští den. Petr se zaobíral úvahami o konci života – za něj označil svatbu. „Jako s jedním člověkem do konce života?!“ Bylo již moc pozdě.
Grand Prix den 2
10. kolo – Esper Blade – Robert Dersch
V první hře jsem Roberta zpacifikoval rychlou Counterbalancí. Říkal jsem si jak je fajn, že tyto balíčky nehrají Wastelandy a již téměř ani Lingering Souls. Z tohoto mne vyvedla druhá hra, kde mne soupeř doslova rozdrtil „dušemi“ a na řadě byla třetí hra. Zde mi soupeř zahodil Thoughtseize Counterbalanci a ne Stoneforge Mystika. Toho jsem následně zahrál, ale z obavy před Disenchantem či Clique, když se tak jednoznačně rozhodl pro CB, jsem počkal dvě kola a až na pěti manách aktivoval bílou bytost. Peter se snažil bránit, nakonec zahrál svůj Batterskull. Chviličku jsme se přetahovali a pak přišel můj nejhorší play dne. Místo abych na SFM equipl krom Batterskullu též Jitte a zaútočil 5/6 slečnou, counterem zabil jeho slečnu, která byla taktéž přizdobena BS a ovládl tak stůl, naprosto nepochopitelně jsem equipnul Mishra’s Factory. Ačkoliv jeho Mystic musel blokovat, Robert zahrál na konci kola Snapcastera a projel se zpět, což mu rázem přidalo tolik životů, že jsem ho již nestihl zabít a hra skončila česko – rakouským vyrovnáním.
8-0-2 – téměř dvě prohry.
11. kolo – RUG – Andrey Petukhov
Proti mně seděl dokonale ošklivý a nepříjemný Rus, který se mnou prohodil asi dvě slova. Zatímco doslova obtékal svou židli, položil si na stůl ‚deck-keepera‘. Komiksový obrázek LSV.
Každý jsme rychle vyhráli jednu hru. V té rozhodující jsme se dostali do následující situace: soupeř na konci kola zahrál Sulfur Elementala, zbývala mu jedna karta, mě tři životy. V upkeepu si lízl druhou kartu a zaútočil 3/2. Zahrál jsem Snapcastera a zacílil Swordy – Stifle. Teď jsem se dlouho rozmýšlel, mohl jsem totiž zahrát FOW, ale zdálo se mi to škoda. Pokud by Andrey teď zahrál svou poslední kartu - blesk, Mongoose, tak by byl konec. Vyhodnotili jsme Stifle a Tiago zablokoval. Ve svém kole jsem si potáhl a zahrál CB – v reakci položil druhého Elementala, který mě zabil. To jsem nečekal. Škoda.
8-1-2 – nenápadně jsem propásl top 8.
12. kolo – Esper Blade – Christophe Gregoir
Christophe je Belgický Pro. V první jsem snadno zvítězil svou jedinou Wastelandou, kterou následoval Jace. Druhá hra trvala opravdu velmi dlouho. Otravoval jsem Christopha Vendilion Clique a Karakasem – odsidoval STP. V jednu chvíli zaútočil vším a otevřel tak cestu ke svému Jackovi. Před útokem jsem položil Umezawa’s Jitte a ponížil Jace na dva countery. Cítil jsem se velmi jistě. Teď je již „Vendelína“ neporazitelná! V příštím kole jsem mu chtěl zabít tokeny z Lingering Souls a následně i Jace… Zkrátím to: nedal jsem si countery na Jitte, považoval jsem to za samozřejmé, možná jsem neměl kostku, každopádně jsem teď nemohl zaútočit a to znamenalo, že může aktivovat nejsilnějšího plainswalkera ještě mnohokrát. Během závěrečných dvou kol zrušil 2 Terminy a to je konec. Zbývali nám asi tři minuty.
8-1-3 – pěkných 9-3
13. kolo – Merfolk – Mathi Lenaerts
Proti Merfolkům jsem hrál naposledy v době Mental Misstepu. Tak uvidíme! Rychle sahám po sideboardu, když v první hře CB-lock ve druhém kole nestačil na soupeřovu Cavern of Souls. Dále hraji velmi nepozorně, counteruji Chalice of the Void, v upkeemu jsem zahrál Vendelion Clique, zrušil ji díky Daze a položil druhou čelist. Na ruce jsem měl toliko 3x Swords to Plowshares a Snapcastera. Možná jsem nemusel zahrát Force za Force.
8-2-3 – snad vyhraji ještě alespoň jedno kolo!
14. kolo – Sneak and Show – Thibault Kandri
V první hře, dříve než jsem si stačil uvědomit proti čemu stojím, položil City of Traitors, Show and Tell, kolem mého Spell Pierce, Sneak Attack+Emrakul. Druhá hra byla naprosto fascinující. Zahraji top, on ve druhém kole, přes Show and Tell, Sneak Attack – topuji, ale Humility tam nebyla. Svojí jedinou Wastelandou jsem mu zbořil Volcanic Island a Thibault si asi 6 kol nebyl schopen líznout zemi. Mishra’s Factory zatím pokusovala soupeřovu kostku. Přestože jsem zahrál nejednu fetchku, nebyl jsem schopen najít nic relevantního, mezitím zrušil Force of Will mého Snapcastera. Na deseti životech si konečně potáhl Scalding Tarn – 9 životů, Volcanic Island a Grieselbrand. Co již vypadalo jako moje smrt se zvrtne ve chvílí, kdy soupeř, místo aby zaútočil, aktivoval Grieselbranda, což ho poslalo na 2 životy – hledal Petal, aby mne zabil Emrakulem již v tomto kole. Na vršku jsem neměl opravdu nic – krom Terminu, tak jsem se o něj skrze SDT pokusil... Soupeř neměl FOW, v sedmi kartách ani Lotus Petal. Vzdal.
Nedávno mi Ondra Šmíd vysvětloval jak je celá hra docela jen o síle vůle. Pokud to ještě nevíte, je třeba s balíčkem mentálně komunikovat. Potřebujete-li nějakou kartu je třeba si o ni „říci“.
Ve třetí hře jsem si takto „zadoufal“ v Humility – a poprvé ji opravdu vidím v úvodích sedmi kartách. Soupeř zahrál ve druhém kole Show and Tell; teď jsem si nebyl jist, jestli se nemám náhodou tvářit alespoň naoko ustrašeně. Nadšení bylo však příliš veliké, ukázal jsem mu fantastický bílý enchantment, on mě zas tři Echoing Truth, které nechal v sidu. Zatímco Thibault drmolil něco o „shit dec,“ dropl a vydal se zpět do Lyonu.
15. kolo – UR Delver – Stijn De Clercq
Toto kolo jsem hrál proti milému belgickému hráči, který byl zřejmě po obrně. Jelikož měl pohyblivou pouze levou ruku, vybavil se kamarádem na míchání. Tyhle věci mne velice dojímají a chvíli jsem i myslel na to, zda-li bych ho neměl nechat vyhrát. Tuto možnost jsem zavrhl. Je mi však jasné, že pokud prohraji, nebude mi to příliš vadit.
V první hře jsem rychle prohrál, když proti mně někdo poprvé za celý turnaj zahrál miracle – za 5 do hlavy. Ve druhé jsem položil CB-Top, spolu se třemi Swordy a Stijn sportovně vzdal, aby byl čas na rozhodující hru. Charakter! V této poslední hře jsem ho, poté co šel do šesti, zabil dvěma Mishra’s Factory a Jitte. Hrál jsem opravdu rychle a pořád jsem se ptal, jestli už můžu hrát. Hlavně jsem nechtěl další remízu. Snad se na mě nezlobil.
16. kolo – RUG – Bonaventura
Hráč, který prohrál ve finále GP Amsterodam. Nabídl jsem mu remízu, neb podle statistika Pavla nám oběma stačí k TOP 64 a 200 USD. Odmítl a tak jsem ho v první hře rozdrtil Counterbalancí. Čekal bych, že je to ten typ nepříjemného hráče, který je alespoň dobrý a nedělá chyby. Hned na začátku hry jsme zažili malou trapnost - náhodně jsem otočil Terminus, ukázal mu jej aniž bych platil a čekal na reakci – Stifle – Spell Pierce – Force of Will na můj Pierce. Když jsem si chtěl dát Terminus do ruky, zavolal na mne rozhodčího. Když ten rozhodl v můj prospěch – zrušil ostatně jen trigger – zavolal i hlavního rozhodčího, který nám přidal 4 minuty a potvrdil předchozí rozhodnutí.
Ve druhé jsem se dlouho držel díky Reliq of Progenitus, Terminu a Misrhovce. Bohužel se dvěma zeměmi se hrát nedá a tak jsme nakonec museli hrát třetí hru. Tu jsem nakonec docela ovládl, ovšem Dismembery (opravdu?!) mi zabil Mishrovky a Batteskull se dostal na stůl pozdě. Čtvrtá remíza byla na světě.
Končím tedy turnaj na 47. místě s košatým skóre 10-2-4.
Chvíli jsem doufal.
Večer jsme se ještě procházeli po Brugge, nakoupili čokolády, téměř ani nemluvíme o kartách. Martin se téměř dostal do stavu blažené opilosti snahou o ‚dokonalý storm‘, který si vykládal jako pasiáns na spodní pryčně palandy, aniž by pozřel kapku alkoholu.
Tehdy se mě zmocnil pocit, že jsme úplně pitomí kartičkáři, kteří nezůstanou ani o den déle, aby se pořádně podívali po městě. Slyšel jsem, že v Belgii měli pár skvělých umělců.
Nejsem žádný skvělý hráč. Ale mnoho hráčů, s nimiž jsem se v Belgii potkal, nehrála příliš dobře a to ani ti, od nichž bych to čekal. Mimochodem, dokáže mi někdo vysvětlit, proč jsou Angličani tak strašně špatní?
Balíček se mi zdá velmi silný. Není možná z nejzábavnějších, ale, a zde se plně shoduji s Petrem, co je stejně nejzábavnější, je hrát dobře a vyhrávat. To vám rozhodně umožní.
Pokud se chcete zdokonalit v této skvělé hře, velký mezinárodní turnaj je jedna z nejlepších věcí jak to udělat. Když si loni jeden Němec v Annecy našvindloval Tendrils of Agony na vršek balíčku, zařekl jsem se, že vždy a všem budu balíčky míchat. Po tomto turnaji, tuším, si snad již nikdy nezapomenu dát countery na Jitte. V neposlední řadě zjistíte, že se u nás hraje celkem dobrý Magic.
Wizardi organizují jedno legacy GP v Evropě ročně. Po nepříliš dobrých zkušenostech s organizátorem Bazaar of Moxen, doufám, že si alespoň jednou ročně udělám čas na legacy GP.
Než se tak stane, uvidíme se ve čtvrtek na „legačce“!
Tomáš Vlček
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.