Reporty
Report z GP Brighton
Ve dnech 8.-9.srpna se v Brightonu uskutečnilo Grand Prix. Ještě před pár měsíci bych o tomto neměl nejmenší páru, ale když už jsem se alespoň pro letošek rozhodl ještě jednou zkusit turnajové hraní, tak jsem o tomto GP začal uvažovat. Vzhledem k tomu, že Brighton je hodinu cesty vlakem od Londýna, v Londýně jsem ještě nebyl a navíc ještě existuje letecké spojení přímo z Brna, rozhodl jsem se, že si udělám výlet do Londýna a jeden den se stavím v Brightonu. Formátem byl sealdeck a draft M10, což bylo super, ostatní nebudou mít takový náskok a navíc základní edice představuje draftování takové, jaké mám rád. S přípravou to nakonec nebylo tak, jak bych si představoval, na MTGO M10 nebyla, a tak jsem musel hrát Alaru, abych si alespoň osvěžil své limited schopnosti, no a vzhledem k prázdninám a dovoleným jsem v reálu dal asi jen 10 draftů, což taky nebylo nic moc. Ale alespoň bylo jasně vidět, jak se postupně zlepšuju, poslední draft byla 3:0 na londýnském FNM, který jsem si na zahřátí
dal.
V sobotu ráno jsem přijel do Brightonu a po menších problémech našel i místo turnaje. Tady jsem potkal Frantu Kotase, který hrál s 0 bye, další Čechy jsem nemohl najít, asi ještě spali. Tedy kromě Zdeňka Surého, který dělal rozhodčího. Nakonec se nás na turnaji sešlo 759, což mě překvapilo, jak bylo málo, ale na ostrovy se asi nikomu moc nechce. Na druhý den ale bylo stejně potřeba 7:2, takže v zásadě žádná změna. Já nakonec s odřenýma ušima uhaluzil alespoň to jedno bye, takže jsem se mohl těšit, jak se první kolo najím a odpočinu si.
Sepsali jsme karty, které buď potěší nebo naštvou nějakého soupeře, a po několika posunech se konečně přede mnou objevila sestava karet, se kterou budu celý den bojovat:
Myslím, že sestavení balíku byla poměrně jednoznačná záležitost. Nejsilnější karty měla červená, ale s kvantitou to zde bylo poslabší. Dvoubarva v zásadě nepřipadala v úvahu, 23 karet ze dvou barev bych nenašel, ale z bílé byly ideální na splash dva Pacifismy, a tak vcelku logicky jako druhá barva přišla díky své manové stabilizaci (Sunpetal Grove, Rampant Growth) zelená, která měla navíc Ant Queen. M10 sealed je hodně o bombách, a tak jsem se musel snažit hrát ty svoje. Postavil jsem toto:
Sidebord byl vlastně jen Ignite Disorder a Undead Slayer, dokázal jsem si představit i Blinding Mage a v jedné hře proti Garrukovi jsem uvažoval o Lava Axe, ale nakonec ji nenasidoval.
Všechny hry si už nepamatuju, a tak to někde bude stručné.
2.kolo: Tore Skalevik
Spočítám karty a mám jich 41. Zmocní se mě panika, nakonec najdu přebytečnou zemi, ale na klidu mi to nepřidalo.
1.hru začínám, jak je mým dobrým zvykem, pěknou hrubkou. Druhé kolo mám Sunpetal Grove a horu, na ruce pláň, dávám Rampant Growth, a přemýšlím, co najít. Projedu si v duchu balík a rozhodnu se, že si najdu les, bude to lepší, kdybych si lízl Ant Queenu, a co kdyby mi soupeř zničil ten nonbasic (ano, opravdu jsem
se zcela irelevantně bál ničení). Hru končím se dvěma Dragon Whelpy na ruce a hromadou lesů a tou jednou horou ve hře.
2.hru mě soupeř upozorňuje na čas a já si uvědomuji, že prostě musím hrát intuitivněji, stejně, když myslím, tak je to jen k horšímu. Hra je o tom, že soupeř má víc lítaček, než já zabíjení, pořád se tam nějaké vrací díky Gravediggerovi a i když mám štěstí s Capricious Efreetem, tak to nakonec nestačí. Ale byla to napínavá hra, což ve mně vzbuzuje pocit, že lepší hráč by ji vyhrál.
1:1, no nezačíná to dobře
3.kolo: Jorgen Henriksen
Tentokrát mi při počítání vychází 39 karet a nenapadá mě, co se stalo. Zavolám rohodčího, a ten mi přináší Pacifismus od minulého soupeře, oba jsme je hráli a oba jsme měli stejné obaly. Uff, ještěže si před hrou vždy při hromádkování počítám karty, alespoň je vidět, jak je to důležité.
1.hru má soupeř Glorious Serapha, kterého sice usměrní Pacifismus, ale můj útok tím pádem není nic moc. Tokeny od Ant Queeny jsou opravdu na nic. Navíc, když je soupeř na 3, tak vítězoslavně zahraji Lightning Bolt, což je při Seraphovi ve hře opravdu vtipné. Ale nakonec díky Earthquake utrpím vítězství.
2.hru mě lítačky přeletí.
3.hra je opět s Pacifismovaným Sepraphem. Soupeř mě sjede na 2 životy a já potřebuju, abych soupeři Capricious Efreetem buď zničil letadlo nebo Serapha, což se podaří, sjedu ho na 1 život a hru ukončím Earthquakem za 1. To bylo těsné.
2:1, alespoň tak
4.kolo: Mark Pinder
Nechám sí pomalou ruku (zabíjení, Ant Queen a 5 zemí) a jeho R/G aggro s ideální křivkou mě rozjede.
Druhou hru jdu do rizika, mám horu, pláň, Earthquake a Rampant Growth a nějaké 3 karty.Teď už vím, že to je mulligen a v dalších hrách už jsem nad rukama, kde by byly jen dvě země, které nejsou les a hora, moc nepřemýšlel. Třetí kolo nic nedělám a to je proti aggru hodně nepříjemné. Pak si les líznu, podaří se mi později Earthquake 3 za 1, ale dostal jsem se na málo životů, a když už to vypadá, že získám kontrolu nad hrou (Craw Wurm na mé straně, soupeř žádnou potvoru), dostanu Fireballem.
2:2 a musím už vše vyhrát
5.kolo: Simon Harvey
1.hra mulligenuju do pěti a nechám ruku s pěti zeměmi. Když si líznu další zemi a pak Runeclaw Beara, tak to opravdu nevypadá dobře. Jenže soupeř má evidentně taktéž manaflood a navíc hraje samé slabé karty typu Mold Adder. Medvěd sjede soupeře na 12, než soupeř použije Pyroclasm. Pak si nejspíš líznu konečně druhou potvoru, která má čísla a dílo dokoná Earthquake.
2.hru soupeř změní své RG na RB se dvěma Hypnotic Spectrami, ale na ně mám naštěstí vždy odpověď, a tak poměrně komfortně vyhrávám.
3:2
6.kolo: Joe Junsch
Když soupeř mulligenuje do pěti a já mám celkem silnou ruku se dvěma Pacifismy i potvorami, tak už se pomalu vidím ve druhé hře. Čtvrté kolo ale mé plány překazí Garruk, a když už ho skoro zničím (blokující potvory dostaly Pacifismus), tak má odpověď v podobě Safe Passage. Na hordu 3/3 už odpověď nenajdu.
2.hru Garruk nepřišel.
3.hru ale bohužel ano, sice se mi ho podaří vyřešit, ale dva tokeny bohužel stihl vyrobit. Hra se zalockuje, naštěstí mám Rod of Ruins, a tak alespoň soupeře pižlám po jedničkách. Modlím se, ať nezkouší útočit, protože by to nakonec pro něj bylo asi lepší, ale naštestí se tak neděje. Dostaneme se do nastavených kol, já mám Emerald Onyx, Rod of Ruins a blesk na ruce, takže by mi to mohlo na život vyjít. Soupeř nic nedělá, a tak se štěstím vyhrávám.
4:2
7.kolo: Martin Chudoba
Jak už jsem minulé hry začal hrát dobře, tak teď jsem opět spadl do svých starých zvyků. První hru mi vyhraje Rod of Ruins, který je proti Martinově balíku překvapivě dobrý, má totiž plno potvor s jedna dozadu.
Zato druhou hru podcením Cemetery Reapera, a nezabiju ho, když dostanu možnost (pak už ji díky Mind Rot nemám).
Takže rozhodující třetí hra: na ruce mám Seismic Strike a Ignite Disorder, dám 2/2 potvoru, soupeř White Knighta a já nepochopitelně dostanu nápad, že půjdeme do damage race a Knighta zabiju Seismic Strikem. Ignite Disorder nechci hrát, protože vidím tu nepravděpodobnou možnost 2 za 1. Damage race moc rychle nevydrží, protože další kolo samozřejmě Martin sešle 3/2. A později soupeř sešle Cemetery Reapera, takže si při pohledu na Ignite Disorder můžu nadávat do blbců. Balík se ale nade mnou slituje a nadělí mi Undead Slayera a když sešle soupeř další kolo Captain of the Watch, tak na něj můj Ignite Disorder akorát pasuje. Slayer zlikviduje všechnu nemrtvou havěť a já nezaslouženě vítězím.
5:2, že by přece
8.kolo: Benjamin Noe
Jeho BG plán je jednoduchý: potvora, Oakenform a útok. Ten zvládne jen jeden, pak je jeho potvora zastavena Pacifismem a já vítězím.
Druhá hra je z jeho strany hodně podobná první, bohužel já nemám Pacifismus a vlastně ani potvory, takže po třech útocích s Oakenformem (a dvou Giant Growthech) jdeme na třetí.
Tu mi myslím dojdou mí oba dráčci a on odpověď nemá.
6:2, a už jen jedna
9.kolo: Max Batten
Když dá Mind Rot na sebe a zahodí Bogardan Hellkite, je mi jasné, co bude následovat. Naštěstí mám Pacifismus, a tak jsem v pohodě. Při 12 životech nechám projít Runeclaw Beara do sebe (nebyli blockeři) a Giant Growth a Might of Oaks znamenají, že půjdeme na další.
Druhou hru si moc nepamatuji, ale myslím, že jsem ji měl pod kontrolou.
Třetí hru mám vcelku dobrou ruku, Dragon Whelpa, vytrikuji ho, že přijde o Giant Growth a Giant Spidera a já jen o Seismic Strike a sešlu Ant Queen. Pak ale udělám chybu, je mi jasné podle jeho útoku, že si lízl nějakou myš a nechci se nechat sjet na málo životů, a tak blokuji tak, že pokud má jen Giant Growth, tak přijdu o Dragon Whelpa, pokud Might of Oaks, tak o Ant Queenu. Ano, podcenil jsem, jak je Ant Queen silná karta. Samozřejmě, že má Might of Oaks, ale říkám si, že nevadí, pořád jsem na tom mnohem lépe, mám dráčka. Na Cudgel Trolla mám připravený Pacifism. Royal Assasin mé plány poněkud zpomalí, normální zabíjení nemám, ale alespoň mohu později seslat Capricious Efreeta. Ten bohužel ničí dva moje permanenty, než se konečně zbavím Royal Assasina. Bohužel si lížu jen země, navíc dráček už je mrtvý. Pak si soupeř lízne Rise from the Grave a moje Ant Queena mě zabije.
6:3, achjo
Takže celkově 18 bodů a 187.místo. Druhý den opět nevyšel. Trochu mě mrzí, že balík na to evidentně měl, ve všech prohraných zápasech mohu najít místo, kde se dalo něco udělat jinak, což mohlo hru otočit. Ale jinak jsem spokojený, až na několik strategicky špatných rozhodnutí (většinou plynou z toho, že nemám moc nahráno proti různým raritám) jsem zase tak špatně nehrál a navíc věřím, že s dalším tréninkem se to ještě zlepší. Navíc, jak jsem se bál, že sealdeck bude oproti draftům strašný, tak zase tak zlé to není. Jasně, pokud si neotevřete žádnou bombu, tak nic neuhrajete, ať se snažíte sebevíc, ale zase tak nezávislé na hráči to není. A rozhodně jsem získal plno zkušeností, GP je něco jiného než FNM.
Jak nás bylo Čechů a Slováků na GP relativně málo, tak Juzám a Arnie předvedli super výkon (škoda toho 9.místa), takže jsme angličanům ukázali, jak se u nás hraje. Mimochodem, podle mě kvalita anglických hráčů oproti Čechům poněkud pokulhává, ale zase jsou asi pohodovější. Tak se snad uvidíme na GP v Praze, tam už ten druhý den konečně musím dát.
Aleš Borek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.