Reporty
Report z EDH v Ústí nad Labem
Letošní červenec vůbec neopodvídá tomu, co nazýváme krásné slunné léto. Venku je zima, fouká protivný vítr a často prší. Co jiného se dá v takové situaci dělat, než si pustit nějaký zajímavý film, otevřít knihu nebo jít na turnaj do hospody. Pro dnešní neděli dne 3. července 2011 u mě zvítězila třetí možnost. Zúčastnil jsem se EDH turnaje v restauraci na SKP v Ústí nad Labem.
Elder Dragon Highlander, v současné době známý spíše pod wizárdským označením „Commander“, je formát, který se v poslední době konečně dočkal adekvátní podpory a propagace a nezůstal jen hospodsko – undergroundovým hraním. U nás se držíme z velké části dle pravidel na webu mtgcommander.net, kde dle mého názoru mají už ledacos vychytané a mnoho nahrané. Tj. 40 životů, jeden free mulligen, side na 10 karet před hrou a banned list. Balík obsahuje přesně 100 karet, včetně generála.
V ten den se nás sešlo celkem 11. Trochu nešikovný počet, neboť v každém kole jeden šťastlivec (chudák) chytil BYE a šedesát minut čumákoval kolem. K vidění bylo dost balíků se zelenou, vedených generály Rafiq of the Many, Ezuri Renegade Leader či Skullbriar the Walking Grave. Dále Geth Lord of the Vault, Grand Arbiter Augustin IV a Teferi Mage of Zhalfir. Poslední jmenovaný velel mému Monoblue controlu. Tuto konstrukci mám již necelé dva roky hotovou a s příchodem nových sad pouze provádím drobná vylepšení.
Decklist vypadá následovně:
Mono Blue Control Luboš Kukačka Main Deck Sideboard 1 Essence Scatter
1 Remove Soul
1 Counterspell
1 Mana Drain
1 Logic Knot
1 Muddle the Mixture
1 Deprive
1 Negate
1 Condescend
1 Trickbind
1 Exclude
1 Hinder
1 Faerie Trickery (bude nahrazeno)
1 Desertion
1 Fervent Denial
1 Dissmiss
1 Force of Will
1 Cryptic Command
1 Misdirection
1 Commandeer
1 Opt
1 Brainstorm
1 Mystical Tutor
1 High Tide
1 Impulse
1 Into the Roil
1 Flash of Insight
1 Dominate
1 Long – Term Plans
1 Capsize
1 Fact or Fiction
1 Blue Sun’s Zenith
1 Ponder
1 Ancestral Vision
1 Preordain
1 Fabricate
1 Bribery
1 Treachery
1 Confiscate
1 Gilded Drake
1 Trinket Mage
1 Glen Elendra Archmage
1 Mulldrifter
1 Morphling
1 Palinchron
1 Expedition Map
1 Brittle Effigy
1 Sol Ring
1 Relic of Progenitus
1 Sensei’s Diving Top
1 Darksteel Pendant
1 Shrine of Piercing Vision
1 Isochron Scepter
1 Crucible of Worlds
1 Nevynyrral’s Disk
1 Solemn Simulacrum
1 Triskelion
1 Wurmcoil Engine
19 Island
1 Cephalid Coliseum
1 Wasteland
1 Strip Mine
1 Academy Ruins
1 Maze of Ith
1 Mystifying Maze
1 Vesuva
1 Urza’s Factory
1 Mishra’s Factory
1 Stalking Stones
1 Faerie Conclave
1 Gargoyle Castle
1 Quicksand
1 Desert
1 Tolaria West
1 Sead of the Synod
1 Halimar Depths
1 Misty Rainforest
1 Polluted Delta
1 Flooded Strand1 Hydroblast
1 Blue Elemental Blast
1 Flashfreeze
1 Dragon’s Claw
1 Calcite Snapper
1 Tormod’s Crypt
1 Hurkyl’s Recall
1 Echoing Truth
1 Aura Thief
1 Twisted Image
+ generalisimus Teferi, Mage of Zhalfir
Deck působí prostým dojmem – counterovat, zdržovat a pak ubít něčím velkým. Takto to fungovalo za starých časů modrých controlů, nicméně současná doba magicu je moderní a vyžaduje malinko lepší strategii a možnost reagovat na všechny hrozby. Balík si dokáže přidávat životy (Wurmcoil Engine), ničit všechno na stole (Oblivion Stone), tutorovat (Long Term Plans, Mystical Tutor, Fabricate, Trinket Mage), ničit země (Strip Mine, Wasteland), rušit většinu kouzel, získávat karetní výhodu (Ancestral Vision, Fact or Fiction), otravovat nekonečným točením artefaktů za pomoci Academy Ruins, krást soupeřovo bytosti a generály (Gilded Drake + Capsize, Treachery, Dominate, Bribery), střílet přímé damage (Triskelion) a v neposledním případě omezovat soupeře samotným Teferim (+ trikovat instantním pokládáním nestvůr). Pro vítězství si dokáže dojít klasickým loudavým zdžovacím způsobem nebo kombem. Když nepočítám kombinaci Strip Mine + Crucible (což je staré jako Metuzalém a nebere se to moc jako kombo), tak spolehlivě funguje Palinchron draw. Zapotřebí jsou tři karty – High Tide (nadvojí manové zdroje), Palinchron (zařídí nekonečno many) a Blue Sun’s Zenith (kill). Všechny tři karty fungují dobře samy o sobě – Palinchron může celou dobu v klidu být položený ve hře a blokovat, díky své schopnosti vracení na ruku se nedá zabít. Zenith se po svém zahrání automaticky míchá do knihovny a High Tide může pomoci v situaci, kdy potřebujeme na nějakou větší akci více many.
První kolo – David Gertsovskyi – Bant agro
Výhodou místního fieldu je, že člověk dobře zná všechny účastníky turnaje a ví, proti čemu stojí. Davidův Bant s Rafiqem ještě trošičku přípomínal beta verzi, kde mnoho karet postrádalo smysl. Samotná hra trvala suma sumárum necelou čtvrt hodinku. Navíc se mi podařilo ještě vyhrát hod kostkou, což je kriticky důležité v prvopočítcích hry, kdy i jediná chybějící mana na rušení prvního hraní generála může znamenat prohranou partii. Podařilo se mi stabilizovat situaci bez větších obtíží a Davida nakonec zabil jeho vlastní Rafiq, kterého proti své vůli vyměnil za Gilded Draka. 1:0.
Druhé kolo – Marek Moucha – Elfí agro
Člověk se stále učí nečemu novému. V druhém kole jsem se dozvěděl pravidlo, že i generál sám o sobě se dá přesajdovat. Je to vcelku rozumné, hlavně v situacích, kdy by proti sobě stály dva identické balíčky. Původní elfí šéf Ezuri Renegade Leader byl vyměněn za pekelnější kousek Thrun, the Last Throll. Okamžitě mi povadl úsměv na tváři, neboť toto je pro mě absolutně nejhorší match-up. Thrun je proti modré nesmrtelný – nepodařilo se mi zatím vymyslet, jak se ho efektivně zbavit. Nedá se zrušit při vykládání z ruky, nedá se zacílovat (tj. ukradnout ani vrátit alespoň na ruku) a při globálním ničení Oblivion Stonem nebo Diskem se regeneruje. Jediná má šance proti němu spočívá v chumpbloku a následném vrácením blokera na mou ruku. Což je sám o sobě dost neohrabaný postup, neboť Thrun není jediné, co musím v zelených hordách řešit. I zde se mi podařilo vyhrát hod kostkou a Marek mi do startu sám dost pomohl – přes zelený Zenith zahrál Magus of the Vineyard. Dvě many v každé hlavní fázi navíc se dost hodily. Na malou chvíli se mi podařilo postavit do obrany Wurmcoil Engine a Solemn Simulacrum, jištěné ještě Into the Roil. Červ se po krátké chvíli rozpadl po efektu Viridian Corruptera a do hry dorazil Ezuri. Hrozící průtokové Overruny se mi podařilo oddálit zahráním Bribery. Toto modré sorcery je hrůzou všech soupeřů, neboť krade přímo z knihovny. Jednak se mi naskytla možnost si prohlédnout celý soupeřův decklist a jednak se mi vylepšila situace. Volba padla na Vigor. Mé bytosti se staly okamžitě nesmrtelné. Marek proto musel jen dále vyčkávat na přesilu, během té doby se mi podařilo položit Oblivion Stone nalezený pomocí Long Term Plans, dát si fate countery na všechny permanenty (a hlavně na Vigora :-)) a postupně útočit. Blokuschpný Thrun se pak musel každé kolo regenerovat, protože jsem točil Obl. Stone Academy Ruinama. 2:0.
Třetí kolo – Lukáš Pokorný – Bant agro
V ten den se mi dařilo nejen dobře házet kostkou, ale také mi přišlo, jako kdyby neexistovaly mulligeny. Pouze jednou jsem využil vyměnit si nepovedenou úvodní ruku free, pak už vše chodilo jako na drátku. „Poky“ hrál Rafiqa. Tohoto generála se mi už podařilo porazit v prvním kole a nejinak to dopadlo i zde. Soupeře navíc ze začátku malinko pozlobila mana, která došla až o tři kola později. Pro mě tak zůstalo dostatek času Rafiqa opět trapně ukradnout a doletět k cíli Empyrial Archangelem (Bribery se činilo). V celé partii mě pozlobila snad jen Cold Eye Selkie, díky islandwalku přinesla několik karet navíc a soupeř více vzdoroval. 3:0
Čtvrté kolo – Jakub Říha – Mono black control
Už pomalinku začínalo jít do tuhého. Hod kostkou poprvé za celý den nevyšel a to nevěstilo nic dobrého. Soupeřův generál Geth Lord of the Vault sice stál šest man, což není nic tak převratně rychlého, s čím by si Counterspell neporadil. To bych však alespoň jedno rušení musel mít na ruce. Několik kol mě štípal Carrion Feeder. Do hry se pak dostala Sheoldred se svými devastujícími triggery v každém upkeepu a mně v tu chvíli zrovna na ruce smrděla jen Negace a Missdirekce. Na začátku mého kola jsem si obětoval vlastního Tefferiho, líznul Flash of Insight a hra se zdála zcela jasně prohraná. V ten okamžik mi v hlavě bleskla myšlenka, že omylem držím na ruce tříkaretní kombo :-) Nikdy jsem nebyl odborník na počty, ale mana vycházela přesně. Jako první šel High Tide a za ním Palinchron, odtapnul sedm zemí a hned se vrátil za čtyři many na ruku. Celý proces se točil stále dokola s tím, že po každé zůstaly dvě many v poolu navíc. Z milionu získané many následoval Flash of Insight na sto karet, hledanou kartou se stal modrý Zenith, který přinutil nic netušícího Jakuba líznout celou knihovnu. 4:0
Páté kolo – Lukáš Húska – U/W Control
Vítězství skoro na dlani. Nejvíc zamrzí, když je člověk těsně u cíle a pak se to pokazí, jako se pokazilo červencové počasí. Grand Arbiter Augustin IV patří mezi generály znepříjemňující counterovacímu controlu život. Soupeř přijal mnou nabízenou remízu a tím zajistil třetí místo sobě a první mně. Zkusili jsme si poté zahrát cvičně a dostal jsem nakládačku. 4 výhry a 1 remíza.
Konečně zůstalo trochu času na povyměnění pár karet a ochutnávky jedné ze specialit místní restaurace – grilovaná klobása s křenem a hořčicí. Osobně mi přišel výtvor pana kuchaře spíše jako hořčice a křen s klobásou, však posuďte dle fotky sami. Digitální foťáky mají tendenci opticky zvětšovat, ale samotná klobása (přesněji spíš klobáska) působila dosti vyhuble, zatímco u přísad se asi utrhlo víčko od hořčice :-) Celkově se mi dost osvědčili dva nové prvky, které přinesl Scars of Mirrodin Blok. Musím pochválit Shrine of Piercing Vision – nenápadný artefakt schopný udělat po pár kolech opravdu mohutný Impuls. Opravdu skvělá věc, avšak na Legacy se asi do žádného balíčku už nevejde. Dále Blue Sun’s Zenith – nahradil svého předchůdce Stroke of Genius. Tři modré many netvoří žádný problém a automatické míchání se někdy může hodit.
Upřímně držím skepsi k sadě Commander. Zůstává otázkou času, než si hráči seženou novou rare zemi Homeward Path. Pokud jsem pochopil význam této karty dobře, tak za jednu manu a tapnutí se k hráči vrátí vše, co mu bylo ukradnuto. Což znemožňuje část strategie mého controlu – Confiscate, Treachery, Dominate, Bribery, Gilded Drake – vše k ničemu. Země se dá samozřejmě zničit Wastelandem, nicméně to už způsobuje komplikace. Osobně si myslím, že Homeword Path byla vydána záměrně proti Gilded Drakeovi, neboť soupeř už nikdy neměl šanci získat ukradnutého generála zpět (pakliže si ho sám nezabil, v reakci Drake stejně putoval zpátky na ruku a při nástupu do hry opět vesele kradl). Naopak mi zase trochu udělal radost counter Spell Crumple. Rušení na způsob Hinderu je vždy vítané, nejlepší je prostě generála schovat někam úplně mimo, ideálně na spodek knihovny.
Opojen třemi Zlatoprameny a úspěchem jsem dopsal téhož dne v podvečer tento report. Děkuji za pozornost při čtení a budu velmi rád, když napíšete váše názory na EDH. Jak často hrajete, jací jsou nejfrekventovanější generálové, oblíbené karty, apod.
S přáním hezkého dne
„Necrolyte“ Kukačka Luboš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.