Reporty
Report z EDH turnaje a rozbor balíku
Report z EDH turnaje a rozbor balíku
Zdravím všechny čtenáře. Jmenuji se Honza Jílek a chtěl bych se s vámi podělit o skvělý zážitek ve formě EDH turnaje, který se konal ve městě Hradec Králové, přesněji v naší znovu založené herně Trifid. Tomuto formátu se už docela dlouhou dobu věnuji a myslím, že by můj článek mohl probudit zájem čtenářův o tento formát. Nejdřív ze všeho bych chtěl představit svůj deck, se kterým jsem se turnaje účastnil.
Mým generálem je Ghave, Guru of Spores, kolem kterého jde postavit balík dvěma hlavními způsoby. Za prvé se lze zaměřit na výrobu tokenů a práci s nimi. Tento způsob mi však po prvním ozkoušení připadal poněkud těžkopádný a nudný. Druhý způsob, o poznání zajímavější je využít Ghavea jako nástroj obětování bytostí a využívání jejich příchozích a odchozích schopností. Tento způsob se mi po čase opravdu zalíbil a rozhodl jsem se této strategii plně věnovat. Celý balík jsem koncipoval jako kombo, kde většinu výher vede skrze souhru dvou a více karet co nejstabilnějším a nejrychlejším způsobem. Samotný generál nám poskytuje soustu zajímavých a užitečných synergií s např. Fecunditou, Skullclampou či s Aura Shardy. Při stavbě jsem kladl důraz hlavně na zábavnost decku, ne na schopnost vyhrávat pokaždé za každou cenu. Tomu nasvědčuje i fakt, že i dnes objevuji nová skrytá komba, která balík nabízí, a jsem neustále udivován množstvím synergií mezi jednotlivými kartami. Pojďme se už tedy podívat na jednotlivé karty v decku.
EDH - Ghave Honza Jílek Main Deck Sideboard 1 Ghave, Guru of Spores
1 Eternal Witness
1 Entomber Exarch
1 Mikaeus, the Unhallowed
1 Karmic Guide
1 Necrotic Sliver
1 Angel of Despair
1 Woodfall Primus
1 Reveillark
1 Acidic Slime
1 Sun Titan
1 Harominc Sliver
1 Saffi Eriksdotter
1 Qasali Pridemage
1 Sakura- Tribe Elder
1 Sheoldred, Whispering One
1 Spike Weaver
1 Butcher of Malakir
1 Restoration Angel
1 Big Game Hunter
1 Yosei, the Morning Star
1 Nekrataal
1 Rune- Scarred Demon
1 Triskelion
1 Birds of Paradise
1 Vish Kal, Blood Arbiter
1 Juniper Order Ranger
1 Harrow
1 Mortify
1 Putrefy
1 Swords to Plowshares
1 Path to Exile
1 Sudden Death
1 Krosan Grip
1 Wrath of God
1 Damnation
1 Terminus
1 Austere Command
1 Cultivate
1 Kodama’s Reach
1 Explosive Vegetation
1 Demonic Tutor
1 Diabolic Tutor
1 Green Sun’s Zenith
1 Tooth and Nail
1 Unburial Rites
1 Dread Return
1 Praetor’s Grasp
1 Beseech the Queen
1 Armageddon
1 Parallax Wave
1 Fecundity
1 Aura Shards
1 Sol Ring
1 Skullclamp
1 Lightning Greaves
1 Nim Deathmantle
1 Ashnod’s Altar
1 Blasting Station
1 Birthing Pod
1 Wayfarer’s Bauble
1 Chromatic Lantern
1 Pithing Needle
1 Liliana Vess
1 Command Tower
1 Sunpetal Grove
1 Woodland Cemetery
1 Godless Shrine
1 Terramorphic Expanse
1 Evolving Wilds
1 Isolated Chapel
1 Overgrown Tomb
1 Bojuka Bog
1 Gavony Township
1 Oran-Rief, the Vastwood
1 Homeward Path
1 Brushland
1 Llanowar Wastes
1 Mosswort Bridge
1 Stirring Wildwood
1 Shizo, Death’s Storehouse
1 Murmuring Bosk
1 Graypelt Refuge
1 Windbrisk Heights
1 Phyrexian Tower
1 Razorverge Thicket
5 Swamp
4 Plains
5 Forest
Nejdřív představím samotného Ghavea. Jedná se o 5/5 bytost (v podobě pěti +1/+1 counterů) za pět man, což jsou kvalitní čísla, ne však nějak oslnivá. Hvězdu z něj dělají až jeho schpnosti. První jeho schopnost je už na první pohled velmi zajímavá. Při sundání jednoho +1/+1 counteru z jakékoliv naší bytosti přijde pod naši kontrolu 1/1 saproling token. Tyto tokeni mají obrovskou škálu využití, od chumpblokování po krmení Skullclampy a jiných obětovacích enginů, i do Ghavea samotného. To zjišťuje jeho druhá schopnost, kde za obětování bytosti položíme jeden +1/+1 counter na cílovou bytost. Takovéto obětování nám je v mnohých případech velmi užitečné, ne-li nezbytné. Tento generál nám poskytuje soustu možností využití. Často přijde vhod tvorba „nekonečných“ blockerů, kdy Ghavea častečně rozložíme, tokeny poblokujeme útočníky a před udílením zranění ho hezky pěkně složíme zpátky. Hezky taky spolupracuje se schopnostmi Persist a Undying, kdy nám při investici many může obětovat a nechat vracet bytost z hrobu téměř do nekonečna. A v neposlední řadě je také součástí několika infinity komb.
Pokud mluvíme o kombech, nejlépe spolupracující bytostí je zde bezesporu Mikaeus, the Unhallowed, který poskytuje spolu s Ghaveem nekonečné obětování a vracení z hrobu jakékoliv nonhuman bytosti, dokud nám stačí mana. Za další tvoří nejdůležitějsí kombo v balíku s Triskelionem, které pracuje následujícím způsobem. Triselion sundá ze sebe jeden counter a dá jedno zranění kamkoliv. Pak sundá zbylé dva a zastřelí sám sebe (je to 2/2 s Mikaeovým bonusem) a vrátí se zpátky díky undyingu. Přijde se čtyřmi countery, dva z nich vystřelí kamkoliv a další dva do sebe. Znovu se vrátí a toto se opakuje ad nauseam kolikrát je třeba. Triskeliona lze také šikovně nabíjet Gahaveem.
První část bytostí zastupují removaly: o jiné potvory se s radostí postará Nekrataal a Big Game Hunter, oponenta nutí obětovat Butcher of Malakir a Sheoldred, Whispering One. Na artefakty zde máme Qasali Pridemage a Harmonic Slivera, landy navíc může ničit Acidic Slime, Planeswalkery zase dokáže zničit Woodfall Primus. Angel of Despair s Necrotic Sliverem odstraní jakýkoliv permanent.
Další skupinou jsou bytosti, které nám generují karetní výhodu vracením karet z hrobu. Nejuniverzálnější a nejkvalitnější je v tomto směru Eternal Witness, Entomber Exarch nabízející alternativu v podobě revealnutí oponentovy ruky a discardnutí noncreature spellu a nejdražší z Judgmentových Inkarnací Genesis. Do této skupiny bych řadil i bytosti reanimující jiné rovnou z hrobu, známá kombodvojce Karmic Guide a Reveillark, kteří jsou super už jen sami o sobě, pak zde máme neméně efektivního Sun Titána, reanimujícího jakýkoliv permanent s omezenou CMC a také Karadora, jenž by mohl plnit funkci alternativního generála. Dále jsou zde bytosti, které mají v decku osobitou roli. Sakura-Tribe Elder je manový urychlovač, opakovaně reanimovaný Sun titánem může přiněst slušnou zásobu zemí. Saffi Eriksdotter je skvělý kombokousek, který se kombí jak s Karmic Guidou a Larkem, tak i s Titánem, stačí jen mít po ruce nějakou tu Blasting Station. A i v páru s jakýmkoliv pašíkem je hodně prospěšná.
Blood Artista v době své největší slávy zářil na dvojce v Zombiích a i zde najde pohodlně své uplatnění. Už jen v páru s Ghaveem máme teoreticky schopnost „2: Cílový hráč ztratí život a my si jeden přidáme.“ Střídavým používáním první a druhé schopnosti našeho generála. Navíc dokáže zabíjet v kombinaci s jakýmkoliv naším infinity kombem. Spike Weavera hledám, pokud potřebuji odpověď na nepříjemný voltron či aggro, vlastně kdykoliv mi hrozí prohra na ujezdění bytostmi. Jde navíc lehce reanimovat a může tak být často používán donekonečna. Restoration Angel je zde víc na zneužívání ETB efektů víc než na zachraňování bytostí před removalem, ale i tak lze být využit.
Sadistic Hypnotist je mistr v narušování hry soupeře, ve většině času jej totiž zbaví všech karet na ruce to kolo, kdy přijde do hry, mimo jiné se opět jedná o snadno reanimovatelnou bytost. Juniper Order Ranger velmi dobře spolupracuje s Ghaveem a s Woodfall Primusem, který je díky němu doslova nekonečný. Do komba nám pak chybí akorát nějaký sac. engine. Yosei, the Morning Star se nejlépe uplatňuje v kombinaci s Birthing Podem, i sám o sobě je však zajímavý bijec, do kterého si soupeř s klidným svědomím neodváží zaútočit. Je zde hlavně s důvodu vytvoření locku, kdy ho taháme z hrobu a obětovaváme každé kolo a nenecháme tak opponenta odtapnout. Poslední z bytostí je výborný Rune-Scarred Demon, o němž se mluví jako o 6/6 démonovi s flyingem se zabudovaným Demonic tutorem. V mém decku je ještě lepší, lze totiž reanimovat a blinkovat a častokrát s ním lze najít kompletní kombo.
Dále jsou na řadě nepotvorové removaly. Ničení permanentů všeho druhu je potřeba v každém balíku, tenhle nevyjímaje. Mass removaly jsou zde celkem čtyři: klasická Wrath of God a Damnation, dále nezničitelnost obcházející Black Sun’s Zenith a Terminus, cílený removal zde zastupuje klasický Sword to Plowshares, univerzální Mortify a Putrefy, nezkántrovatelný Sudden Death a Krosan Grip.
K manové stabilizaci a urychlení slouží následující spely: klasická Cultivate doplněná o Kodama’s Reach, kvalitní Explosive Vegetation a instantní Harrow, které můžeme zahrát i v reakci na soupeřovo ničení. Tutory zde zastupuje nepostradatelný Demonic Tutor a jeho dražší příbuzný Diabolic Tutor. Zelené potvory hledáme Green Sun’s Zenithem a komba hledáme ultimátním Tooth and Nailem. Pokud bychom však tuto kartu odsoudili pouze do role win condition do Mikuláše a Triskáče, ochuzujeme se o zajímavou možnost najít si v balíku univerzální odpověď na jakoukoliv soupeřovu play. Z reanimací nebytostního charakteru hraji pouze dva kusy: Unburial Rites a Dread Return. Naschvál jsem vybral tyto manově náročnější, hlavně kvůli jejich znovupoužitelnosti flashbackem. V balíku dále hraji čtyři perfektně využitelné enchantmenty. Parallax Wave vyniká svoji univerzálností. Můžeme se zbavit dočasně, a někdy i permanentně bytostí soupeře, nebo můžeme blinkovat svoje bytosti k opětovnému použití jejich ETB efektů a ochranou před removalem. Taky se Wavea skvěle kombí s Eternal Witnesskou, s níž můžeme šikanovat opponentovi bytosti donekonečna. Další tři tvoří báječné synergie s Ghaveem: Fecundita tvoří šílenou karetní výhodu, Doubling Season může navíc tvořit kombo s planeswalkery a Aura Shards je pohromou pro artefakty a enchantmenty mých soupeřů.
A konečně planeswalkery v mém decklistu najdete tři. Liliana Vess buď zbaví protihráče karet, nebo funguje jako opakovaný Vampiric Tutor. Ultimátku jsem nikdy nepoužil, ale i tak sloužila jako velký strašák. Další PW je nová Vraska. Je to suprová výhoda, i kdybych ji zahrál na druhou schopnost a měla hned další kolo pojít. Nejlepší je, pochopitelně, zahraná na prázdný stůl opponenta a můžete ji tak vesele nabíjet. Pokud zahraje bytost, tak ji Vraska zničí a poté se dál nabíjí. To je ovšem ideální scénář, který se tak často nestává. Často jen dostane counterspellem nebo jiným removalem a nám zbydou jen oči pro pláč. Jen pro pořádek zde uvedu báječnou synergii s výše zmíněnou Doubling Season, kde může použít ihned svoji ultimátní schopnost, ze které dostanete smrtících tokenů rovnou šest ( Vraska přitom zůstane nadále ve hře :o)). Posledním PW v decku je Sorin Markov. Jeho plusová slouží jako removal slabších nepohodlných bytostí a generálů, mínusová zas kriticky zkrátí životy opponenta. Jeho ultimátku používám víc často než u ostatních dohromady a je jen tolik použitelná, kolik má soupeř možností na stole a v ruce. Ve hře více hráčů je sice trochu méně silná (nedá vám prakticky kolo navíc), o to větší je však zábava vybrat si vhodného opponenta, nejlépe s pořádnou armádou ;).
Nakonec se podíváme na artefakty. Na jednomanovém slotu je skvělý manašutr Sol Ring, Skullclampa nám dává neuvěřitelnou karetní výhodu a Botky v decku také nesmí chybět, ačkoliv jsou někdy trochu k zlosti. Takzvanými sacrifice enginy jsou v mém decku pracně sháněný Ashnod’s Altar a Blasting Station, první zmíněný se kombí s equipem Nim Deathmantle. Deathrender nám vyndá z ruky potvoru, pokud zemře bytost, jenž se ho drží a jako třešničku na dortu jsem si závěrem nechal artefakt, kolem kterého je tento balík víceméně postaven: Birthing Pod. Kvůli němu jsem vystavěl pyramidu bytostí tak, abych měl dostatečně zastoupené všechny manové sloty. Obecně platí, že pokud mám na stole Pod, nějakou bytost a soupeř pár kol nehraje removal, tak bych měl být schopen bezpečně vyhrát. Tato karta se do decku skvěle hodí už svoji koncepcí. Zabíjí to bytosti a tahám si větší bytosti do hry. Jenže každá z nich tady spustí nějakou svoji ETB schopnost a umírají jen proto, abych si je vzápětí vytáhl zpátky do hry.
O mé manabase se radši moc vyjadřovat nebudu, jen chci podotknout na fakt, že jsem dříve investoval do spellů než do zemí, že dostatečnou manovou stabilizaci mi poskytují rampovací kouzla a taky na některé šikovné utility landy jako např. Gavony township, Oran-rief, Homeward Path, otravná Bojuka, skvělý Mosswort Bridge a také Mishrovka, která stála už několik malých neopatrných generálů život. Celkově zemí hraji 37. Takhle by alespoň seznam karet v decku vypadal kdykoliv jindy.
Přímo pro potřeby turnaje jsem se na poslední chvíli rozhodl decklist maličko modifikovat, aby byl trochu rychlejší a stabilnější. Po krátkém rozhodování jsem se rozhodl vyndat tyto karty: Vraska a Sorin- jsou pomalí, zranitelní a mají malou či žádnou synergii se zbytkem karet, Black Sun’s zenith- moc manově náročný, nízký výkon a nikdy jsem neměl problém s nezničitelností či regenerací, Butcher of Malakir- Nahrazen bytostí s lepší synergií, asi nejdiskutabilnější cut, Doubling Season- do duelu je moc pomalá a zranitelná, stejnou funkci mi plnil Juniper Order Ranger, který jde snadněji reanimovat a tutorovat, Blood Artist- většinou není potřeba, drain efekt není mimo infinity komba tak silný, jak bych si přál, Deathrender- velmi, ale velmi pomalý a plán vyndávat si s ním bytosti pomocí Ghavea je až příliš zranitelný, a Karador-další diskutabilní výměna, ale je prostě hodně pomalý a zranitelný, s prázdným hrobem je k ničemu, to stejné Genesis.
Naopak karty, které si do decku cestu našli jsou: Birds of Paradise- urychlení, přitahuje removal, umí chumpblockovat a lze být obětován do Podu, Wayfarer’s Bauble a Chromatic Lantern- urychlení, mám co zahrát v prvních kolech hry :o), Praetor’s Grasp- šikovný tutor soupeřova balíku, vždycky se něco užitečného najde, můžu s ním nalézt i odpověd na situaci na stole (např. Wrata), Austere Command- nahradil černý zenith, může generovat suprovou karetní výhodu a nám nechat i klíčové kousky na stole, Path to Exile- aneb removalu není nikdy dost, v duelu platí, že co nezabiješ ty, tak to zabije tebe a další jednomanový exile bytosti se vešel s přehledem, Pithing Needle- potřebná odpověď na určité nepříjemné karty, např. Jhoira of the Ghitu nebo Azami a spoustu dalších, Beseech the Queen- každý tutor se hodí, navíc v jednokaretním formátu je jejich síla mnohem větší, Vish Kal, Blood Arbiter- bytost na vrcholu křivky, jedná se o sac. Engine a win condition v jednom, s Mikaeusem je to „cílovaný boardwipe“, a Armageddon- s touhle kartou jsem hodně váhal, porovnávajíc její nespornou sílu s její využitelností v balíku jako je ten můj, zkusil jsem ji nakonec, ale ve hře dorazila jen jednou, v situaci, kdy nedokázala vyřešit nic. Hned po turnaji byla vrácena původnímu majiteli :o).
Seznam karet máme za sebou a čeká nás výklad, jak to celé pospolu funguje. Jak už bylo výše psáno, tento balík je primárně zaměřený na vítězství skrze infinity komba, tudíž bych měl správně vyhrávat bez jediného útoku. Primárně je tedy cíl zahrát Mikaeus+ Triskelion (potažmo Tooth and Nail) co nejdříve a dávat přitom pozor na removaly a zároveň se snažit narušovat hru opponenta, jak jen to jde. Tohle kombo stavím na první místo z toho důvodu, protože jako jediné vyžaduje jen dvě karty, aby fungovalo. Pokud mám ale ruku příznivou na jiná komba, zaměřím se na ně. A třebas si i ten Toth and Nail nechám lišácky na ruce jako zálohu.
A jaká jiná komba že tu mám k dispozici?? Tak přednostně bych uvedl zde již zmiňovanou trojici Karmic Guide, Reveillark a Blasting Station, kde může být Station nahrazen Ashnod’s Altarem se Skullclampou či Fecunditou. To stejné platí u následujících dvojic: Sun Titan+ Saffi, Saffi+ Karmic Guide, Saffi+ Reveillark, zkráceně řečeno každá dvojice, kde tahá jedna bytost do hry druhou. Lízneme si komplet celou knihovnu, a přes nekonečno many si vytáhneme Deathrendera a pomocí něj můžeme vyložit bytostí, kolik chceme nebo jednoduše hardcostovat Station.
Dalším kombem je Mikaeus s nonhuman bytostí, která má nejlépe persist a potřebným sac. Enginem, nebo konkrétně Ashnod’s Altarem a Ghaveem. Dále tu máme hned několik komb s naším generálem a Ashnod’s Altarem: s Doubling Season nebo Nim Deathmantlem nebo Juniper Order Rangerem. Pak zde můžeme najít taková srandovně šílená komba jako Eternal Witnesska s Entomberem Exarchem, Deathrenderem a Ashnod’s Altarem nebo když Birthing Podem najdeme Yoseie, příští kolo z něj uděláme Sheoldred, která jej vytáhne z hrobu a opět jej sekneme do Podu a tak každé kolo pro totální a trvalé zamknutí soupeře.
Jako každá strategie v historii Magicku má i můj deck svoje slabiny. Nejvíce mu asi vadí tři věci: Exilování hrobu, removaly typu StP a counterování. Zvláště přerušení komba ve správnou chvíli je pro strategii často velká rána. Na druhou stranu však balík prokázal velkou odolnost vůči narušování hry, hlavně díky velkému množství zcela odlišných komb a kartám generujícím velkou karetní výhodu.
Turnaj, 16.3. Hradec Králové, Trifid
Turnaj měl začínat v deset hodin dopoledne. Vzhledem k mému časnému příchodu jsem se stihl uvelebit a několik minut zasněně promíchávat balík. Hrálo se ve dvou místnostech, vybavením i velikostí připomínajíc třídu ve škole. Jak je obyčejně mým zvykem, pokoušel jsem se na nově příchozích decentně vyzvídat, jakého kdo hraje generála. Úderem desáté a čtvrt se zaregistrovalo na náš komorní turnaj přesně dvacet lidí, generálů bylo sedmnáct různých. Mezi nimi nechyběli známé „profláklé“ kusy, jako třeba Azami nebo Jhoira, ale také byly zastoupeny nové legendy, např. Lazav či Jarad. Turnaj se hrál následovně: nejdříve tři kola 1vs1 a poté čtyři hry dvouhlavých obrů, kdy se jednotlivé týmy po každé hře střídaly.
Čekání a mechanické míchání uběhlo rychle a už tu byly pairingy na prvé kolo.
První Hra- Rendy Červinka/ Jarad, Golgari Lich Lord
První hru jsem byl napárován k sympatickému hráči, se kterým jsem už párkrát hrál. Při míchání karet mi hlavou procházelo, čemu bych tak mohl čelit: Rampování neboli manaakcelerace, velké bytosti, dost ničení a trocha reanimace. Musím zpětně přiznat, že jsem soupeře celkem dost podcenil. Nechal jsem si po mulliganu na ruce čtyři země, Nim deathmantle a Yoseie. Tedy nic moc, ale doufám v dobré draw. V tu chvíli ještě netuším, co se na mně chystá. Vyhraji hod kostkou a začnu. Položím land a předám kolo protihráči, který nevykládá zemi a z důvodu přebytku karet zahazuje Necropolis Regenta. To už mi začne být značně podezřelé, o kolo později se moje obavy vyplní. Rendy ve třetím hraje split kartu Death a za cenu šesti životů pokládá upíra na stůl. Tehdy mi značně zatrnulo, jelikož po ruce nebyl žádný removal. S nepříjemnou předtuchou rychlé smrti hraji Entomber Exarcha,dívám se do ruky a pohled na bijce jako Harvester of Souls a Nefarox mi náladu moc nezlepší. Discartuji mu tedy Rites of Flourishing, passnu a dostanu první polibek od upírky, ta ubere prvních šest životů a vyroste na dvojnásobek.
Poté hraju já svého generála, ten však dostává vzápětí Go for the Throatem. Regent se proletí podruhé a mně začíná mi docela téci do bot. Situaci však trochu vyrovnávám Yoseiem, který by mi dal při chumpblocku dvě kola náskok. Na něj soupeř odpoví Scryb Rangerem , neútočí a ve svém položí Jarada. K mému velkému štěstí nemá dostatek zemí na obětování a já sedmé kolo zametám bytosti Austere Commandem a zatapuji soupeře. Dostanu tak kolo oddechu, které mi na vzpamatování se bohatě stačí.
Hraji Ghaveho podruhé a k němu Skullclampu. Rendy kvůli nedostatku zemí zahraje jen nepříjemnou Mimic Vatu. Další kolo nalížu z tokenů díky ‘clampě čtyři karty navíc a hraji Dread Return na Yoseie. Soupeři konečně dorazí opožděný land a hraje Nefaroxe. Já se už cítím docela bezpečně. Dolížu další čtyři karty a hraji Birthing Pod. Obětuji dráčka do Ghavea a Ghavea do Podu, který hledá Mikaeuse, the Unhallowed. Protihráč se jen smutně podívá na zatapované země a passne. Já na ruce držím Triskeliona a teoreticky bych mohl vyhrát, nebýt Mimic Vaty, která by mohla combo přerušit.
Musím ji tedy nejdřív zneškodnit. Vyložím nekrataala, který nic neničí, ale je obětován do Podu a je přeměněn ve slimáka, který mně nepohodlného artefaktu zbaví. Rendy se snaží útočit Nefaroxem, já ale jen kývnu nad ztrátou šesti životů a nepotřebného slimáka a ve svém hraji Botky na Mikuláše a poté konečně kýženého Triskáče. Po správném výkladu komba Rendy vzdává. První výhru mám tedy v kapse. Rekapitulace první hry: Špatnou opening hand jsem vybalancoval štěstím při lízání, Regent je neskutečný bijec i v EDH, sám dokáže ukončit hru během tří útoků, na Yoseie však byl krátký. Ten se choval naprosto neskutečně a dal mi minimálně dvě kola náskok.
Konec hry nastal v prvních dvaceti minutách, a tak se dohodneme na další hře mimo turnaj. Jenže po pár minutách se neočekávaně rozhlašuje další kolo, všichni dohráli velmi brzy.
Druhá Hra- Vít Čech/Azami, Lady of Scrolls
Ač je můj balík na counterspelly doslova alergický, proti monoU jsem si docela věřil, doufaje, že to uhraji na karetní výhodu a jaká karta projde přez counterspell, ta už na stole zůstane. Nikdy jsem se tak moc nemýlil. Opening hand nebyla o moc vlídnější, než ta předchozí. 3 země, Fecundity, Explosive Vegetation a Nim Deathmantle. Soupeř začíná zemí, já taktéž, on další zemi a Sky diamond, já jen další land. Třetí kolo mi ukáže Temporal Adepta, já zahraji topdecklé Harrow a Nim Deathmantle. Vít poté jen položí zem a zaujme typickou polohu kontrolu, to jest: nic nehrát, čekat a kántrovat. Nim je mi vrácen na ruku. Zahraji si příchozí Sol Ring, následovaný Cultivate (celou dobu mi chodily jen rampovací spelly, nebo víc zemí) a zkusím to s Fecunditou, ta však dostane Arcane Denialem.
Nic zajímavého se dál neudálo, další kolo šel do Hry Captain of the Mists, Azami a Clone na Captaina, téměř každý můj pokus něco zahrát byl po zásluze odměněn counterspellem a ke všemu můj deck blil další země jako o závod. Zahrál jsem si Generála, kterým jsem si zvládl jednou zaútočit, pak jsem dostal Bribery aka Sheoldred, kterou jsem byl během dalších pěti kol uježděn. S potupou jsem tedy byl sražen mezi 1:1 spodinu a sebevědomí mi taky znatelně pokleslo. Nevěsil jsem však hlavu a těšil se na další hru, kdy si dozajista zlepším náladu.
Třetí Hra- Jirka Urban/ Jenara, Asura of War
Hned poté jsem stanul proti Jirkovi. Minulý turnaj také stáli naše balíky proti sobě, až na drobné úpravy, a tehdy jsem vyhrál s přehledem pomocí kombinace landdestruktu a jeho manascrewu. Začínám a konečně nechávám ucházející ruku, obsahující: 3 země, Path to Exile, Green Sun’s Zenith, Big Game Huntera a Angela of Despair.
Oba začínáme land, land, ve druhém hraji GSZ na Birds of Paradise, díky kterému ve třetím hraji Demonic Tutor do Birthing Podu. Ve čtvrtém jej vyložím, ale stihnu do něj jen smoštovat „Ptáčka“, než Pod dostane Bant Charmem. Mám tedy Sakuru Tribe- Eldera a Jirka hraje ve svém Jenaru. Já odpovím generálem a předám kolo. Tehdy protihráč silně chybuje a hraje s oběma generály na stole Hallowed Burial. Já na reakci Ghavea říznu do sebe sama a dospod jde jediná Jenara. Zahraji Reveillarka a čekám.
Jirka hraje Weathered Wayfarera, já zase Angela a ničím Fontánu. Wayfarer hledá Command tower, to už ale já letím vzdušnou silou za devět (zbývá 22 životů). Vyložím Ghavea podruhé a na druhé straně stolu se hraje Mystical Tutor do Supreme Verdictu. Ten mi naštěstí až tolik nevadí, odchozí Reveillark mi vrátí Ghavea a Ptáčka. V mém osmém kole hraji Skullclampu, z Birda líznu dvě a ihned hraji topdecklou Eternal Witness, ta vrací B. Pod, který rovnou hraji, a šikovnost Witnessky odměním její smrtí v Podu, tahám Exarcha, který odhalí ruku soupeře. Vidím Terminus, Sphinx’s Relevation, Draining Whelk, Chord of Calling a Overwhelming Intellect. Zahazuji Terminus, na konci mého Jirka hraje Relevaci za čtyři. Pak ve svém Chord of Calling na Phantasmal Image, která kopíruje Ghavea.
Toho už ale nepotřebuji. Topdecknu Beseech the Queen, která hledá Blasting Station, pak udělám drobnou chybu a nejdřív obětuji Exarcha do Podu na Karmic Guidu která mi reanimuje Reveillarka, teprve poté vyndám BS. Kdybych to udělal naopak, ukončil bych hru ještě tohle kolo. Takhle jsem musel čekat, ale naštěstí soupeř na kombo odpověď nemá, takže mi na konci kola podává ruku. Končím tak fázi duelů a vstupuji do cyklu čtyř kol 2 Headed Gianta se skóre 2:1.
V tu dobu se už celý hladový těším na objednanou pizzu, ale hra nepočká. Tak si vyslechnu další pairingy, pozeptám se na průběžné pořadí a pak zaujmu svoji pozici.
Čtvrtá Hra- Já s Milošem Jedličkou/Jhoira of the Githu kontra Rendy Červinkovi/ Jarad s Čendou C./ Sigarda, Host of Herons
Další hru jsem byl do týmu napárován s mým dlouhodobým kamarádem ze školy Milošem, který pilotuje vypůjčený balík, který si stihl před turnajem jen zběžně projít. Ve srovnání s dobou přípravy hrál naprosto dokonale. Opening handu nechávám ve stylu: tři země, Chromatic Lanterna, Sheoldred, Austere Command a Beseech the Queen. Zatímco já si rozhodně stěžovat nemůžu, moje druhá hlava už tak spokojená není, ale nakonec kývne na dvě červené země, Signet, Blightsteel Colossuse, Rhystic Study, Blasphemous Act a Chaos Warp.
Po prvních dvou kolech jsou na stole jen landy a Milošův Signet. Rendy na protejší straně stolu hraje Rites of Flourishing, který upřímně uvítáme. Hned jako první totiž využijeme jeho potenciálu, Miloš pokládá Studii a já rampím Cultivačkou. Protější obr začne trochu zlobit, hraje Strip Minu s Acidic Slimem, kteří ničí Milošovi dvě země. To vše jen Čenda, jeho druhá hlava zatím jen rampí. V tu chvíli dorazila pizza a zbytek hry už spokojeně zakusuji výbornou Hawaii. V našem kole Miloš naštěstí dostane další země a já hraji kolo stylem Chromatic Lantern into Harrow into Demonic Tutor. Vzhledem k vysokému počtu zemí nalézám Tooth and Nail. Opponenti zahrají další rampení (Khalni Heart Expedition+ Solemn), útočí slimákem a pokládají Mimic Vatu. Tu ničím vlastním Slimákem a přidávám Qasali Pridemága.
Tohle kolo Miloš topdeckne Time Stop a přiznává, že si s touhle kartou moc neví rady. Já jsem naopak nadšen, že ji vidím a hned vše ochotně vysvětlím. Miloš tedy nic nehraje a v kole protihráčů před draw ukončí jejich kolo. Tak tedy hrajeme dál my. Miloš si nechává volnou manu na kántrování, i když by rád zahrál Jhoiru a suspendnul si nečinného Blightsteela, ale nakonec se mi podaří jej přemluvit. Hraji totiž Birthing Pod, pridemágem ničím Ritesy a slimáka obětuji do Podu, do hry přichází mocný Sun titán, který vrací Pridemága zpět ze záhrobí. Poté necháme protihráče hrát.
Zatímco se na jejich straně do hry podívá Stoneforge Mystic into Sword of Fire and Ice a Scion of Darkness, já počítám své země. Zjistím, že jich je osm, takže potřebuji na entwinový T and N o jednu navíc. Země nepřichází, jeden zapomenutý Forest však nacházím ve hřbitově (obětovaný dříve do Harrow). Takže pro něj posílám Titána na sebevražednou misi do náručí slimáka, naposledy zkontroluji counterspelly v Milošově ruce a hraji Tooth and Nail. Oba opponenti passnou, tak hledám Mikuláše a Triskáče a za naštvaných pohledů z druhé strany stolu končím v sedmém kole hru. Ještě chvíli slyším, že jednokaretní komba jsou broken a že by to mělo být zabanované, ale nemůžu úplně souhlasit. Kombo lze přerušit každým druhým zabíjením, či instantním exilnutím hrobu. Pokud bych někoho během několika kol ujezdil Sheoldredkou, taky se jedná o jednokaretní kombo?? Nakonec svoji prohru berou kluci sportovně a stihnu se jen letmo podívat, jak hrajou ostatní, protože hned poté se jde na další hru.
Pátá hra- Já a Rendy Červinka/Jarad kontra Michal „Sniper“ Moravec/Rafig of the Many s Petrem Kubíkem/ Jhoira of the Ghitu
Pátou hru potkávám starého dobrého Rendyho (měl jsem na něj ten den štěstí :p )a lehce dezorientován usedám po jeho boku proti Michalovi, proti kterému hraji docela často, tedy jeho deck znám dost dobře a Petrovi, který je tak trochu moje Nemesis. Pokaždé totiž na turnajích stanem proti sobě a pokaždé proti němu s větší či menší mírou smůly prohraju.
Nechávám celkem kvalitní ruku a Wayfarer’s babule, Botkami, Sudden Death, Parallax Waveou a třemi zeměmi. Protější obr začíná hru, Michal hraje Inkmoth nexuse. Já si vyložím „bublinu“ a nic, Rendy forest. To je důležité, protože další kolo si Michal zkusí bezelstně Nexusem zaútočit, nevěda jak na to doplatí. Můj spoluhráč totiž na ruce drží Nature’s Claim a přestože si té možnosti není vědom, všechno mu včas vysvětlím a tak Nexuse sestřelíme. O doplácení mluvím z toho důvodu, protože na druhé straně stolu další čtyři kola nedorazí land. Ale to trochu předbíhám.
Soupeři tedy nic moc nehrají, maximálně tak suspend Greater Gargadona. Já ve druhém hledám zemi, ve třetím pokládám botky, Jarad hraje Azusa, Lost but Seeking a ve čtvrtém hraji generála, se kterým ihned útočím a druhá hlava z našeho týmu pokládá Jarada. Protihráči nic moc nehrají, do hry se tak akorát podívá Jhoira a suspenduje Aeon Chroniclera, vzápětí umírá „náhlou smrtí“, do prázdné obrany útočí znovu Ghave a Azusa a Rendy ještě přidává Mimic Vat. V dalším kole Petr hraje Trinket mága hledajíc Sol Ring, a zase nic. Já Trinkeťáka zabíjím Putrefy a pokusím se hrát Harmonic Slivera, ale dostane překvapivě (jak taky jinak) Force of Will.
V našem útočíme vším a soupeř je na devíti životech a 20 zranění od Ghavea, začínáme se tedy cítit vítězi. Druhý obr se však moc zoufale netváří, což je značně podezřelé. Jhoiře se totiž konečně podařilo dostatečně zarampit a hraje Beacon of Tomorrows, další kolo následovaným Obliterate. Taková play mi doslova vyrazí dech, sice jejich suspendově zahraný Greater Gargadon dostane Tragic Slipem, ale ihned vzápětí přichází na zametený stůl Chronicler, který si spolu s Trinket mágem od druhé hlavy protivníka pohodlně dojde pro výhru. Popravdě jsem ještě nikdy neviděl hru, kterou by jedna karta změnila z prohrané ve vyhranou. Částečnou vinu na naší prohře mám i já, protože jsem mohl prozíravě zahrát Reveillarka, který čekal na ruce v případě Terminusu a pojistit se proti takovým efektům.
Tahle hra mě tedy skutečně nepotěšila. Místo parádní výhry jsem byl potupně poražen Obliteratem a rozčarovaně se chystám na další hru, v pořadí šestou.
Šestá Hra- Já s Pavlem Vašátkem/ Godo, Bandit Warlord kontra Vít Čech/Azami s Petrem Kubíkem/ Jhoira
V té jsem byl napárován s Pavlem, který hraje monoR Goda. Sice se červená posuzuje jako dalece nejslabší barva do EDH, ale tento deck je koncipován jako velmi rychlý a stabilní voltron, který dokáže zabít opravdu velice rychle. Když vidím, proti čemu stojíme, tak na spoluhráče zoufale naléhám, aby se snažil být co nejrychlejší. Jelikož jsem proti oběma soupeřům dnes (pro)hrál, tak vím, jaké nás čeká peklo. Moje opening hand obsahuje Birds of Paradise, Nim Deathmantle, Diabolic tutor, Unburial Rites a tři země. Začínáme a pokládáme země. Oni pokládají land a oba suspendují, Jhoira Greater Gargadona, Azami Ancestral Vision. Na naší straně stolu se objeví Ptáček a Sol Ring into Darksteel Plate. Ve třetím moje druhá hlava hraje Falkenrath Marauders, kteří se rovnou do protihráčů zakousnou a povyrostou, já pouze hledám Tutorem Poda. Azami topdeckuje „zázračný“ Devastation Tide. Po Tidu do hry vstupuje Jace Beleren. Poté hraji Lanternu a Ptáčka, Pavel znovu vyhodí Sol Ring a Maraudery, kteří opět kousnou opponenty. Oni hrají pouze Boty. My tedy pokračujeme stylem Darksteel Platy, Botky, oboje equip a go. Nepřítel je na 32 životech a já hraji Pod, obětuji Ptáčka a hledám Pridemága. Petr a Vít rozvážně lížou karty, Jace umírá na -1 abilitu, dále A. Vision a vykládají jen Chrome Mox.
V našem opět letí Vampýři (24 životů) a hraji Nim deathmantle, který je podle plánu zcounterován Hinderem. Moje druhá hlava totiž může bezpečně hrát generála, který dostává alespoň trickbindem. Já obětuji Pridemága a tahá Harmonic Slivera, který ničí Mox. Protihráč se pokusí ukrást Goda Confiscate, ale já raději na reakci Goda střílím Path to Exilem. V dalším hraji bublinu a znovu útočíme, tehdy se ale konečně dočkáme odpovědi v podobě Fury Charmu na Boty a odtapnutí Vampýrů Maze of Ith. Hrajeme tedy opět Goda, který prošel a tudíž hledá druhé boty, které hrajeme a rovnou oblékneme na Maraudery. Já vynáším svůj trumf proti všem kontrolům, Entomber Exarcha a odhalíme ruku Jhoiry. Po důkladném nastudování a zapsání všech karet zahazuji Acquire. V jejich jde na stůl Gargadon a hned dostává boty.
V našem se pokusím obětovat Exarcha, ale abilita Podu je zkántrovaná Stiflem. Exarcha vracím zpět Ritesy a mrknu pro změnu do ruky druhého soupeře. Toho můžu zbavit buď Future Sightu, nebo Redirectu. Po dohodě se spojencem zahazuji Redirect a znovu letíme do útoku. Maraudeři už mají solidních šest žetonů a jde z nich celkem strach. Díky mému Exarchovi se nemusíme bát žádného rušení, takže bezostyšně hrajeme Sword of Vengeance a Skullclamp. Protihráči se začínají konečně rozjíždějí,vidíme Proteus Staffu, Future Sight odhalující Pithing Needle (nemůžu používat Pod), přidají si další kolo s Walk the Aeons, dále do hry vstupuje Arcanis the Omnipotent a Magus of The Future. Škoda, že s křížkem po funuse. Arcanis dostává mým Swords to Plowshares. Po našem útoku jim zbývají pouhé čtyři životy a soupeře tak doráží Ghave s Blasting Station.
Sedmá Hra- Já s Luďkem Kozoněm/Kaalia of the Vast kontra Jirka Urban/Jenara s Čendou C./Sigarda
Na poslední hru si sednu vedle dalšího známého: Luďka, zvaného Arpád. Stejně jako v předchozí hře jsem už v ten den proti oběma soupeřům stál, a tak cca vím, co mám od nich očekávat. Začínám se čtyřmi zeměmi, Qasali Pridemágem, Harmonic Sliverem a Fecunditou. Moje druhá hlava v ruce drží Entomb, Vampiric Tutor, Swords To Plowshares, Merciless Eviction a tři země. Oba vykládáme zemi, ale na konci tahu soupeře(jen země a Sol Ring) spoluhráč Entombuje pro Lord of the Void. Druhé kolo zase nic a u Čendy se na stole objevuje Mystic a Tharmogoyf, Luďek tutoruje do Animate Dead.
Já hraji Pridemága a on Strip Minu. Ničí Jirkovi Simic Growth Chamber, ale vzápětí dostane taky stripkou na Godless Shrine. Další jeho země jsou v nedohlednu. Čenda vytáhne Sword of Fire and Ice, přendá na Mystika a útočí. Já blokuji Pridemágem bez obětování. Ve třetím hraju Harmonic Slivera a ničím Sword. Jenže Čenda má další Sword (Body and Mind), obléká ho na Goyfa a útočí. Já kvůli protekcím blokovat nemůžu a tak prochází a Čenda dost neprozíravě nechá odemlít mně. Do hrobu mi putuje jak Unburial Ritesy s Dread Returnem, tak i Acidic Slime a pár dalších bytostí, takže si rozhodně stěžovat nemůžu.
Do této chvíle hra vypadala docela srandovně, hraju totiž prakticky jen já proti Čendovi. Jak Jirka, tak i Arpád nemají země a tak nemohou předvádět vůbec nic. Po chvíli Jirka vynáší Mother of Runes, která stejně nemá na hru moc vliv. Já flashbacknu Unburial Ritesy na Slimáka a ničím s ním druhý Sword. 2/2 tělo s deathtouhem také odrazuje velkého Goyfa od útočení, a tak nás sjíždí jen vlčí token. Já hraji Fecunditu, abych alespoň trochu profitoval z mrtvých blokujících bytostí, a při dalším útoku nastavuji před vlka Slivera, jehož smrt mi přináší kartu. Na opačné straně stolu se k armádě přidává Pristine Angel, což už začíná být problém. Já rampím Cultivačkou, hraji Praetor’s Grasp na Čendu a v tu chvíli Jirka zasáhne do hry. Grasp je přerušen Forbidem s buybackem. To znamená, že si soupeř může volně budovat svoje vojsko, zatímco jeho druhá hlava mě kolo co kolo dokola Forbidem counteruje, ať hraju cokoliv. Arpád mezitím nadává svému decku a smutně kouká střídavě na osamocenou Tower of the Magistrate a na StP v ruce.
Já se navzdory všem vyhlídkám bráním zuby nehty. Hraji Ghavea (hlavně kvůli vylákání counteru), ale ten mi překvapivě zůstane. Po dalším útoku nám zbývá 16 životů a s Ghaveem a Fecunditou lížu jako maniak. Pokouším se hrát Damnaci- Forbid a buyback, pak Witnessku a snažím se Mass Removal vrátit zpět do ruky, ale je exilnutý Stonecloakerem. Tak tedy alespoň Krosan Gripem sundám Sol Ring, aby nemohl ven se Sigardou. Po dalším útoku (zbývá 9 life) se snažím tutorovat pro Wrath of God, Wrath však dostane Forbidem a z bezvýchodné situace nás nedostane ani Mortify. Vážně vám nepřeji ten pohled na ruku mého spoluhráče s asi čtyřmi removaly a JEDINOU zemí ve hře. V desátém kole tak umíráme na Luďkovu neskutečnou smůlu.
Končím tak se skóre 4:3 a jsem tedy v pořadí sedmý. Dostávám booster, ve kterém na mně vykoukne Master Biomancer, takže nic moc. Hlavní, co jsem si toho dne odnesl, byl skvělý herní zážitek v příjemné atmosféře. Balík šlapal až na pár výjimek dokonale a dokázal, že i srandovní kombobalík umí celkem stabilně vyhrávat. Jako nejužitečnější bytostí se ukázal být Yosei, který mi párkrát zachránil život a dokázal i ochránit kombo.
Jako poslední věc bych chtěl všem poděkovat. Zaprvé Vladimíru Horákovi, který vedle mě celou dobu seděl a psal poznámky, bez kterých by nejspíš tenhle report vůbec nevznikl. Dále moje díky patří Pavlu Ševčíkovi jako organizátorovi celé akce, Romanu Vejdělkovi jakožto „šéfovi“ klubu Trifid a dál pak všem zúčastněným za příjemný a nevšední zážitek. A to už je opravdu vše.
Ještě přikládám aktuální verzi balíčku, decklist je bez zemí.
EDH - Ghave - aktuál Honza Jílek Main Deck Sideboard 1 Ghave, Guru of Spores
1 Rune- Scarred Demon
1 Restoration Angel
1 Triskelion
1 Sadistic Hypnotist
1 Nekrataal
1 Sun Titan
1 Karmic Guide
1 Eternal Witness
1 Woodfall Primus
1 Duplicant
1 Juniper Order Ranger
1 Birds of Paradise
1 Mikaeus, the Unhallowed
1 Yosei, the Morning Star
1 Harmonic Sliver
1 Entomber Exarch
1 Fiend Hunter
1 Acidic Slime
1 Angel of Despair
1 Sin Collector
1 Sheoldred, Whispering One
1 Sakura- Tribe Elder
1 Qasali Pridemage
1 Geralf’s Messenger
1 Saffi Eriksdotter
1 Vish Kal, Blood Arbiter
1 Reveillark
1 Beseech the Queen
1 Maelstorm Pulse
1 Tooth and Nail
1 Green Sun’s Zenith
1 Wrath of God
1 Demonic Tutor
1 Cultivate
1 Dread Return
1 Kodama’s Reach
1 Mind Twist
1 Terminus
1 Victimize
1 Unburial Rites
1 Entreat the Angels
1 Swords to Plowshares
1 Path to Exile
1 Abrupt Decay
1 Ashnod’s Altar
1 Sol Ring
1 Blasting Station
1 Phyrexian Altar
1 Skullclamp
1 Chromatic Lantern
1 Birthing Pod
1 Nim Deathmantle
1 Lightning Greaves
1 Coalition Relic
1 Sterling Grove
1 Earthcraft
1 Aura Shards
1 Phyrexian Arena
1 Fecundity
1 Doubling Season
1 Liliana Vess
1 Vraska the Unseen
S pozdravem Honza Jílek
Pro všechny fanoušky casual formátu jsme připravili zajímavou soutěž. Pošlete nám rozbor vašeho jednokarťáku a můžete vyhrát 10 boosterů. Může se jednat o obyčejný jednokarťák, nebo rovnou i EDH, aneb Elder Dragon Highlander - Commander. Tento formát se těší větší a větší, tak doufáme, že vás soutěž potěší. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.