Reporty
Report z 2HG prerelease Theros v Českých Budějovicích
Report z 2HG prerelease Theros v Českých Budějovicích
Zdravím vás, protože mě edice celkem oslovila, rozhodl jsem se, že napíšu report z prvního turnaje, který si s ní zahraji. Původně jsem chtěl napsat o sobotním prerelease, ale jelikož se v Budějovicích sešla celkem silná skupina hráčů a nic extra jsem neotevřel, dal jsem si jen 3:3. A tak jsem se upnul k 2HG, které mě a mého spoluhráče Termiho čekalo o den později. Sešlo se čtrnáct týmů, takže účast byla o tři lidi menší, než o den před tím, což až překvapivě uvolnilo prostory, ve kterých byl turnaj pořádán a v podstatě jsme nemuseli bojovat o stoly (ne že by jich o den dřív nebylo dost, ale nebyly očíslovány a v takovém počtu se jen těžko vydá každý k jinému stolu). Po registraci a pár posledních domluvách o barevnosti balíků se šlo na věc. Vzali jsme si dvě černá proma s tím, že postavíme jeden U/b kontrol a k němu něco dalšího, nejspíš G/W, protože červená se mi zrovna dvakrát nezamlouvala. Jak si můžete všimnout v následujících decklistech, náš plán dokonale vyšel.
Fotka ze sobotního turnaje
B/u Control Termi Main Deck Sideboard 10 Island
8 Swamp
1 Prognostic Sphinx
2 Abhorrent Overtlord
1 Omenspeaker
2 Shipwreck Singer
3 Disciple of Phenax
3 Gray Merchant of Asphodel
1 Horizon Scholar
1 Mogis’s Marauder
1 Thassa’s Emissary
1 Erebos’s Emissary
2 Lash of the Whip
2 Pharika’s Cure
1 Sip of Hemlock
G/W Support Dan Main Deck Sideboard 8 Forest
8 Plains
1 Nemesis of Mortals
1 Heliod’s Emisassary
1 Leafcrown Dryad
1 Nylea’s Disciple
1 Setessan Griffin
1 Stauch-Hearted Warrior
1 Voyaging Satyr
4 Wingsteed Rider
1 Boon Satyr
1 Hundred-Handed One
1 Celestial Archon
2 Divine Verdict
1 Fade into Antiquity
1 Feral Ivocation
1 Glare of Heresy
1 Savage Surge
3 Time to Feed
1 Traveler’s Amulet
Původně byly oba balíky lehce jiné, tak se nedivte v případě, že uslyšíte jméno karty, která v declistech vůbec není. I díky tomu, že jsme balíky nepostavěli úplně bezchybně se nám nepovedlo první kolo, ale o tom až později, teď něco k deckům. V podstatě vždy zabíjel kontrol pilotovaný Termim, tomu se v podstatě nestalo (snad jen kromě prvního kola), že by si líznul méně, než dva Asphodely za hru. Tím jsme získávali neskutečnou výhodu. Soupeři se ze začátku hry ale většinou soustředily na mě. Posílal jsem do hry nějaké bytosti, hrál jsem triky…prostě nepochopily, že já nejsem ten, kdo je může rychle zabít. V pozdější fázi hry už bychom neměli prohrávat, protože já jsem vždycky něco měl a proti tomu, co měl náš druhý balík na vyšších slotech, se hraje jen velice těžko. Za zmínku stojí ještě skvělý Voyaging Satyr, který celkem dobře rampí kohokoliv z týmu, většinou mého spoluhráče.
1. kolo
Naši soupeři z Písku nás hned ze začátku zatlačily několika malými bytostmi. Modro černý soupeř nás později kontroloval, ale hned na začátku do hry poslal Vaporkin. Jeho G/W spoluhráč nás také tlačil, ale první velký problém přišel, až když zahrál Fabled Hero. Termi měl dvě možnosti, buď Hrdinu hned zabít bičem, nebo na jeho kontrolera zahrát Psychic Intrusion. Vybrali jsme si špatně. Na jeho ruce se objevily tři triky, které všechny Hrdinu zachraňovaly. Počet bytostí ve hře byl asi tak vyrovnaný, ale co zmohly naše bytůstky proti Fabled Hero, kterého jistili dva hráči. O kolo později na něm navíc přistál Boon Satyr, čímž jsme na jednu ránu přišli o čtrnáct životů. Další kolo už bylo po nás, protože jediné, co jsme mohli nabídnout, byly bytosti, které byly, už ani nevím jak, zneschopněny blokovat.
0:1
V tuto chvíli proběhly nejpodstatnější změny. Do černého balíku se dostali Disciple of Phenax a dál šlo vše velice dobře, ale tato první prohra nás měla ještě mrzet.
2. kolo
Tentokrát byla hra výrazně jednodušší. Naši soupeři hrály oba balíky hodně rychlé, ale vůbec jim to nepřišlo. Já jsem se staral o to, aby se přes nás soupeři nedostaly tím, že jsem ve druhém kole seslal Voyaging Satyra a ve třetím Wingsteed Ridera. Pak jsem hrál Time to Feed jištěné Gods Willing. Termi, kterého jsem o kolo urychlil, si zahrál Disciple of Phenax a pak dva Asphodely. Posledních pár zranění už jsem soupeřům celkem snadno udělil já, a tak jsme asi v sedmém kole zvítězili. Nejtěžší zápas nás ale právě čekal.
1:1
3. kolo
Naši soupeři začínali. Jeden z nich hrál U/W a druhý B/G. Toto postavily ze dvou modrých základů. Celá hra se nesla v duchu souboje Daxos of Meletis a Grey Merchant of Asphodel. Daxos se do hry podíval ve třetím kole a v tu chvíli to byla jediná bytost na bojišti. Já jsem na to zahrál svého Wingsteed Ridera, který byl v combatu vytrikovám. Druhý ze soupeřů si zahrál Read the Bones, což se ve hře v jeho podání ještě jednou zopakovalo. V následujícím kole jsem já zahrál další bytost, Termi svého oblíbeného Disciple. Ten z modré ruky vyhazoval nějakou nevýraznou bytost a nechával tam modré promo, které už se na stůl nepodívalo. Od soupeřů jsme se dočkali Thassy. Má bytost byla opět nějakým trikem zabita. Z mé strany nyní přišlo Fade into Antiquity na Thassu a od Termiho znovu skvělý Asphodel. Ten našim drahým soupeřům ubral osm životů a předali jsme jim tah. Proti tomu soupeři přišly jen s nějakou modrou bytostí. Já jsem pak seslal Nemessis of Mortals a Termi opět jak jinak, než Asphodela. Ten předchozí dostal Lash of the Whip, ale přesto přišla další osmička do soupeřů. Naši soupeři odpověděli Cavern Lampadem na Daxose. Ten dal damage a otočil našeho Discipla. Toho soupeři poslali na Termiho a odhalili tak Sip of Hemlock. Nevypadalo to s námi nijak skvěle. Termi jen s jednou zemí na ruce, já sice s Archonem na ruce, ale bez sedmé země. Ale po líznutí jsme měli vyhráno. Mému úžasnému spoluhráči přišel, jak jinak, než Asphodel a mě země. Za dvacet jedna do soupeřů se neptalo.
2:1
4. kolo
Zde sice soupeři začali, ale oba nechali ruku jen se dvěma zeměmi, přičemž jen jeden z nich mulligenoval, a to pouze jednou. Ani jeden z nich pak nezahrál ve třetím kole land. Naše křivka byla neskutečná. Ve druhém kole jsme měli Voyaging Satyra a sirénu, ve třetím Discipla a Boon Satyra a ve čtvrtém, kdy soupeři na stůl dostali svou první bytost, Burnished Hart. My na to Asphodela a Fade into Antiquity. No a v pátém kole tam byl druhý Asphodel.
3:1
V dalším kole jsme se měli utkat s jediným týmem, který měl průběžně 4:0, protože v po sobě porazili naše jediné pokořitele a tým vedený Michalem Mendlem. Ti se spolu měli také utkat a v případě naší výhry bylo možné vše, protože pomocné jsme měli opravdu velice vyrovnané.
5. a poslední kolo
A je to tady, pokud vyhrajeme, můžeme se stát vítězi celého turnaje. Termimu přišlo na ruku pět zemí Pharika’s Cure a Shipwreck Singer. Já dostal dva Foresty, jednu Pláň a docela slušnou ruku s Wingsteed Riderem. Naši soupeři zahráli jeden postupně Deathbellow Raider, dva Cavalry Pegasus a také Wingsteeda. Ten druhý měl zase Sedge Scorpiona a na něm Leafcrown Dryad. My jsme měli dost zabíjení a sirénu ve hře, ale naši soupeři zahráli neskutečný počet combat triků. Termimu to ovšem, jak jinak, chodilo úplně skvěle. Disciplem jim vyhodil Sea God’s Revenge, zahrál pár bytostí a pak i démona. Jelikož jsem celou dobu držel jejich útočníky zkrátka, náš life total neklesnul pod sedmnáct životů, a to jsme si ještě nějaké pak přidali. Protihráči odpověď na démona nenašli a vzdali se.
4:1
Naši soupeři z prvního kola také vyhráli a pomocné hodnocení jsme s nimi měli téměř vyrovnané. Prohrávali jsme o necelá dvě procenta. Pak ale prohráli jedni z jejich bývalých soupeřů a nás to vyneslo o šest desetin na první místo. S napětím jsme sledovali bitvu dvou týmů, které měli 2:2, v případě výhry jednoho z nich je turnaj náš, v opačném případě týmu z Písku. Hra byla neskutečně nepřehledná. Na bojišti byl jeden bůh, sférochodec, tři černá proma a asi deset bytostí. Nakonec jsme bohužel prohráli, ale jak se to stalo, jsem v té změti těl nepochopil. V devíti boosterech za druhé místo jsme nic neotevřeli, takže jsme se ani nepohádali. Turnaj byl super, 2HG je opravdu hrozná sranda a všem doporučuji si ho čas od času zahrát.
Část druhá - pohled na limited Theros
Ano, neodpustím si pár poznámek k limited této edice. Pokusím se vystihnout to, jak by, dle mého názoru, mělo vypadat limited (tj. drafty) 3 Theros. V této souvislosti si dovolím použít slova Honzi Fraňka, který řekl něco v tom smyslu, že drafty s edicí Theros budou vypadat jako drafty s Rise of the Eldrazi. Budou tu tři možnosti, co nejrychlejší aggro, deck plný velkých bomb a nenápadný, avšak přesto silný, kontrol.
Aggro plán:
Základní barvou pro tento typ balíku musí být buď červená, nebo zelená. Kombinace jiných dvou barev bude prostě příliš pomalá, než aby obstála v konkurenci pomalejších, ale velmi silných balíků. Nejtypičtějším příkladem aggra nejspíš bude G/R tlak, ale například R/W, nebo R/U budou mít sílu. G/U a G/B už budou sklouzávat spíše k bombastičtějším deckům, ale G/W se určitě také dá hrát. R/G kombinace má velký počet bytostí s mana costy do třech man, hodně combat triků, zabíjení, kradení, aury (obzvláště Feral Invocation je skvělý). Velive silný je heroic, který se zde opravdu velice snadno spouští. Jednomanový slot je taky úplně v pořádku, i červeného Akroan Crusadera, i zeleného Sedge Scorpiona bych si, sice jen v omezeném počtu, zahrál. Naopak Voyaging Satyr se sem nehodí. Nemá dvojku dopředu, takže v tlaku není nic moc a do decku by se měla vejít jen jedna, maximálně dvě bytosti za pět many. Commune with the Gods také není k ničemu.
Další kombinace, která stojí za zmínku, je R/U aggro. Modrá má několik velice silných tempo karet, o které žádná jiná barevná kombinace nebude mít zájem. Mezi ně patří především Aqueous Form, Crackling Triton a Vaporkin. Voyage‘s End, Nimbus Naiad, Lost in Labirinth, Breaching Hippocamp a některé uncommony jsou sice taky super, ale už o ně bude stát více hráčů. Ta modrá může každopádně nechodit úplně skvěle.
Rampa plán:
Slovo rampa napovídá, že tento typ balíčku bude hodně fungovat přes zelenou. K té se dá přidat v podstatě cokoliv kromě červené, aby vzniknul balík, co do hry rychle dostane nějaké bomby. Tuto druhou barvu bych v podstatě vždy přibíral podle toho, ve které barvě chodí největší pecky. Unicorn a Voyaging Satyr umí skutečně urychlit balík, ovšem základní princip by měl být v tom, že křivka balíku nikterak nepolevuje, naopak graduje nějakými monstrosity. U osmičlenného stolu by měla tato strategie uživit dva hráče, takže bych se do ní klidně i pustil, skrývá velkou sílu. Heroicu v tomto druhu balíku v podstatě nevyužijete, naopak přidávání životů (Nylea’s Disciple) pro vás má velkou hodnotu.
Kontrol plán:
Na kontrol logicky zbývá černá, bílá a modrá barva. Když kolem vás začnou chodit blesky, je něco v nepořádku, ale proč je do kontrolu nezařadit. Každopádně základní kontrolní balík bude v černé a modré barvě. S Amulety se dá lehký splash na bílou, případně i červenou, zařídit, avšak plnohodnotná trojbarva není, alespoň myslím, dobrým plánem. Je možné postavit i W/B kontrol, ani ten se mi však nezdá dobrým řešením, neboť postrádá konzistentnost a universálnost svého modrého bratrance. Do U/B kontrolu tedy patří Omenspeaker, Benthic Giant, Mnemonic Wall, Sip of Hemplock, Pharika’s Cure, …no prostě obranné bytosti, zabíjení a conterování v těchto barvách. Balík vyvrcholí nějakou bombou a tělo 4/5 hexproof se nezdá jako nejhorší možnost. Tenhle, odvážím se říct archetyp, má mé sympatie, věřím, že může rozdrtit úplně cokoliv. Dost mi tu chybí Cancel, ale co nadělám.
Toto je ode mě k limited Therosu vše, doufám, že nepíšu zas takové nesmysly a že se vám report líbil. U dalších setů zase něco podobného napíšu.
Dan
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.