Reporty
Prelease Mirrodin Besieged v Nottinghamu
Prelease Mirrodin Besieged v Nottinghamu
Zdravím všechny, kteří se rozhodli strávit část svého času čtením tohoto reportu, a přeji Vám příjemné počtení. Na úplný úvod něco o mě: mé jméno je Zdeněk Chlupáč a Magic hraju už nějaký ten pátek. Report z nějakého turnaje však jsem nepsal ani nepamatuju, přičemž hlavními důvody byla moje zaměstnanost (rozuměj lenost) a nedostatek motivace. Co se na tom změnilo? To se dozvíte už za chvíli. Ale teď se již ponořme hlouběji do děje…
Na začátku ledna jsem byl svou univerzitou vyslán na Erasmus do Anglie, konkrétně do Leicestru (město asi 2 hodiny cesty na sever od Londýna). Krátce po svém příjezdu, nemaje co na práci a také v očekávání blížícího se Prelease, jsem začal zjišťovat, jak je na tom Leicester s MtG. Po nedlouhém pátrání na internetu jsem objevil, že by se ve městě měla vyskytovat Magicová herna. Po krátkém bloudění centrem jsem ji dokonce našel, avšak k mému nezměrnému zklamání jsem zjistil, že je již přes rok zavřená. No nic, pokračoval jsem v hledání neúnavně dál a objevil jsem další klub v nedalekém Nottinghamu. Na Wizardech jsem se dočetl, že by se v ní dokonce výše zmíněné Prelease mělo konat. Potěšen touto zprávou jsem se týden před Prelease víkendem do Nottinghamu vypravil na sightseeing, (kdo by nechtěl vidět sochu slavného Robina Hooda, nejstarší hospodu ve Velké Británii či Sherwoodský les) s dodatečným úkolem najít hernu a předregistrovat se. Tento úkol se mi podařilo úspěšně splnit a tak nic nebránilo mé účasti na turnaji. Tímto se dostávám k důvodu, proč tento report vlastně píšu (mimo to, že jinak bych musel psát eseje do školy a to se mi vážně vůbec nechce)- chtěl bych totiž trochu přiblížit Magicové komunitě u nás, jak vypadá tato hra někde jinde, což mě osobně přijde docela zajímavé. Omlouvám se vám za trochu delší úvod, ale chtěl jsem uvést všechny věci na pravou míru. :o) Nyní již k samotnému turnaji a dění okolo…
V sobotu ráno jsem po nezvykle časném ranním vstávání nasedl na autobus a vyrazil směr Nottingham. Nechával jsem si dostatečnou rezervu pro všechny případy, takže jsem ráno před turnajem stihl ještě návštěvu Poundlandu a výhodnou koupi pánve :o) Turnaj samotný se konal v komiksovém obchůdku nedaleko centra města. Při první návštěvě jsem si nedokázal představit, jak se tam může vejít plánovaných 30-40 hráčů, avšak po otevření „sklepních“ prostor jsem zjistil, jak se věci mají. Obchod samotný bych přirovnal asi tak k brněnskému Černému rytíři nebo takovému polovičnímu Dungeonu. Po registraci, která končila v 11, následovalo náhodné losování frakcí. U mě osobně se preference ohledně toho, za koho chci hrát, v průběhu týdne před turnajem značně měnily. Při postupném zveřejňování spoileru, kdy jsem zjistil, že Phyrexia má de facto troje Wrata, jsem se klonil spíše na temnou stranu síly, avšak s blížícím se Prelease jsem tíhnul spíše k obráncům planety Mirrodin (asi hlavně proto, že strategie infekt bytostí si mě opravdu nezískala, i přes to, že mě nedávno donesla do top 8 na PTQ). Nu, abych to shrnul, víceméně mi bylo jedno, kterou frakci dostanu a nakonec mi bylo vylosováno pustit se do boje za Mirrany. Hráčů se nakonec sešlo 34 a s losováním frakce nikdo z nich neměl problém. Mohlo se tedy přikročit k rozbalování boosterů a stavění decků:
Po rozbalení boosterů Scar, jsem měl vcelku pěknou červenou: Embersmith, Oxida Scraplement + 2 Blade-Tribe Berserkers, a bílou: Revoke Existence, Glimmerpoint Stag, Abuna Acolyte (vzhledem k faktu, že polovina pole měla být infect, jsem tohoto panáčka, který se mi do balíčků dostane jen velmi zřídka měl za docela užitečného pomocníka, v modré byla sfinga a kántrování, černou jsem de facto ihned odepsal (obsahovala nevýrazné infect potvory a další dobré karty jsem ani neočekával) a zelená byla rovněž velmi nevýrazná.
Co se artefaktů týče, mé nejvíce srdce potěšily Precursor golem a Contagion Clasp. Tyto karty doplňovaly obvyklé kusy jako například Leaden a perilous myrové, zelená replica, Sylvok Lifestap atd.
Mohl jsem se tedy pustit do nových boostříků, které mě vyloženě potěšily, inu posuďte sami: červená, obsahovala Hero of Oxid Rage, Slagstorm (za 3 do hráčů nebo do potvor), 2 Burn the Imure (blesk za 3 do příšery, pokud měla infect, za 3 i do hráče) a artefaktového Spin Engine... V zelené na mě vykoukl poslední z trolů, spolu s obvyklou dávkou myší a prasat všeho druhu. Ani bílá nebyla vyloženě špatná, avšak většina karet byla přes dvě barevné many (leonid skyhunter, 2/2 kočičák co schovává artefakt nebo enchantment + 2krát zabij artefakt a získej životy podle jeho cc), což mě vzhledem k faktu, že bylo víceméně jasné, že hlavní barva bude červená, příliš neoslovilo. Modrá a černá nestály za zmínku a z artefaktů za ni stojí jen 4/4 lítací gargoyla a equipment, co dává + 1/ 0 First Strike.
Při pohledu na cardpool bylo jasné, že základ decku bude červený (chvíli jsem si pohrával dokonce s myšlenkou postavit čistě červený „tlačící“ metalcraftový beatdown), ale nakonec jsem využil i služeb trolla a prasátek. Zařadil jsem i nějakou tu myšku, která byla doslova smrtelná s golemem :o) Výsledný balík vypadal takhle:
1cc: Sylvok Lifestaff, Mirran Mettle (myš)
2cc: černý myr, embersmith, Perilous Myr, cantagion glasp, 2 Burn the Impure, Viridoan Claw
3cc: Snapsail Glider, Myr Galvanizer, Sylvok replica, Spin Engine, Heavy Arbalest, Slagstorm
4cc: red Hero, Thrun, the Last Troll, Oxida Scraplement, Blade Tribe Berserkers
5cc: Precursor Golem, Melira´s Keepers
6cc: Fangren Marauder, Lumengrid Gargoyle
aktivní said: Koth´s Courier (2/3 forestwalk), Strider Harness, Crush ; k tomu všemu 9 hor a 8 lesů.
Po postavení decků následovala asi čtyřicetiminutová prodleva, neboť se něco stalo s laptopem, na kterém byl spuštěn DCI reporter a turnaj se musel znovu zapsat na jiném laptopu. Můžeme jen děkovat osudu, že se tak nestalo po prvním či druhém kole :o) Vše se však nakonec zdařilo a mohlo se přikročit k prvnímu kolu.
Ještě jedna poznámka na okraj; když jsme se bavili s Míšou Hebkým o tom, že jedu do Anglie, říkal mi, že Angličané hrají Magic opravdu špatně a mám se snažit hrát co nejvíce :o) Byl jsem tedy zvědavý, nakolik měl Míša pravdu a toto jeho sdělení si pečlivě uložil do paměti. Už když jsem po registraci sledoval hraní EDH a jiných matchů, zaznamenal jsem nemálo „pěkných“ play, které reputaci hrajících Anglánů v mých očích moc nevylepšily; v mysli mi utkvělo například toto: na stole je Sfinx of Magosi (6/6 letec, za 2U líže kartu a dává na sebe +1/+1 counter), oponent zatapován, kontroler sfingy má 9 man volných, jednou lízne a hraje, keeper s jednou či dvěma zeměmi a nejlevnější kartou za 4 many v lepším případě jsem za tu chvíli viděl asi dvakrát atd. Nejsem žádny PT player a občas taky udělám parádní botu (i dnes jsem se minimálně jedné nevyvaroval), ale lépe než polovina hráčů v místnosti by snad zvládla hrát i polovina klučíků v Rytíři (a to jsem si nad některými jejich hrami málem ukroutil hlavu :o))
Teď již tedy konečně přikročím k popisu jednotlivých her. Vzhledem k faktu, že mě nikdy nebavilo číst reporty typu: 1 kolo jsem zahrál tohle, potom tohle atd. moje popisy ani takové nebudou. Budu se snažit vystihnout ty nejzajímavější situace z jednotlivých partií.
1. kolo: Potkal jsem oponenta hrající RW za Mirrany. V první hře jsem měl lehký manaflood (který se mě poslední dobou na limited docela pěkně drží). Oponent toho však nedokázal využít, když dvě z jeho potvor se vyměnili za mého Perilous Myra se Sylvok Lifestaffem a na 6 manách se do hry podíval troll následovaný 5/5 prasetem, které za mrtvý artefakt přidá 5 životů (když si na to vzpomenete). Druhá hra byla celkem rychlá a oponent mě dokázal udolat duem skyhunterů, když jsem si v záplavě landů nelízl odpověď. Ve třetí hře jsem měl již od začátku na ruce Slagstorm, čemuž jsem přizpůsobil taktiku a na 14 životech ho vyměnil za 3 jeho příšery. V dalším kole šel na stůl golem, a když ho oponent nedokázal okamžitě zabít, golemové dostali myšku a oponent čočku.
2. kolo: V druhém kole byl mým soupeřem opět Mirran, ovšem nyní s WU. První hra byla asi nejzajímavější z celého turnaje. Oponent ze začátku udělal pár chyb (za které si vydatně nahlas nadával :o)), díky kterým jsem se dostal do ofenzivy (2 myrové, hero, berserkr :o)). Postupně jsem si však opět nalízal jen landy a soupeř situaci stabilizoval. Board position byla taková, že jsem neměl jak prorazit po zemi a oponent mě dvěma lítačkami dával celkem nepříjemný clock (jedna lítačka měla navíc na sobě nezničitelné brnění). Po zvážení situace jsem dospěl k závěru, že bez pomoci oponenta tuhle hru nevyhraju a tak jsem zaútočil vším a doufal, že to soupeř zvládne nějak pokazit. Nezklamal, avšak to co se odehrálo při blocích, předčilo mé nejsmělejší představy. Při správných blocích mi měly zbýt pouze 2 myrkové, umřít mi 3 bytosti a soupeři umřít rovněž tři. Prostě férová výměna s tím, že jemu by na stole zůstaly 2 lítačky a mě dva pozemní šmudlové. Oponent z toho dokázal udělat 4 svoje za 2 moje a ještě schytat 4 zranění jako přídavek :o). Na situaci to však nic nezměnilo, protože v zápětí lízl šestou zemi na Contagion Engine, čímž posílá 3 mé borce pod kytky a zbývající Berserkeři také nemají nijak nadějné vyhlídky. Per. Myr alespoň svěsí jednu lítačku. Berserkeři další kolo umírají na Engine a já zůstávám na 3 životech, přičemž soupeř má nezničitelného 3/4 Draka na kterého v decku nemám odpověď (tedy alespoň si to myslím). Po útoku přemýšlím, že vzdám, avšak ještě rezignovaně líznu kartu a tam je Contagion Glasp! Ten si hned vezme do parády draka a já zůstávám živ. Ne však nadlouho, když mě oponent svěsí další líznutou lítačkou. V další hře oponenta rychle svěsím pěknou křivkou i za pomoci Scraplementa, tentokrát dokonce i bez rér. Ve třetí mám pěknou ruku embersmith, galvanizér, first strike equip, G replica a golem, ale jen se dvěma zeměmi. Problém je, že si 4 kola nelíznu zemi třetí. Soupeř to má ale také spíše kontrolní a tak mé počáteční nemohoucnosti nedokáže využít. Sice jak equipment, tak replica dostávají ničením artefaktů (replica šla na stůl z toho důvodu, abych ji mohl další kolo obětovat, pokud bych si nelízl zemi, pokud ano, stejně bych hrál dříve dolíznutého Scraplementa), ale alespoň vyčistili cestu golemovi. Když se dostanu na 5 zemi, soupeř už na stole nic moc podstatného nemá, na ruce má už jen 3 karty (i díky tomu, že např. můj embersmith dostal arestem a galvanic myr si naběhl do dispense justice :o)). Pokládám tedy pátou manu a na ruce mám red hero, trolla, golema, blesk a 5/5 prase za 6 many (předchozí kolo jsem za dolíznutou 4. zemi hrál scraplementa). Oponent má odtapnuté tři many, jasně signalizující counterspell (který jsem už viděl). Říkám si, že zahraju necílitelného trolla, on ho zcounteruje, a další kolo dám golema, na kterého už by neměl mít zabíjení, protože už 3 zahrál. Hraji tedy trolla a oponent se smutně podívá a troll je ve hře. Říkám si, že asi to counterování nemá, ale pak si přečtu svého bijce a zjišťuji, že to není jen ascetic, ale má ještě nějaké ty výhody :o). Oponent dává do bloku repliku, čímž mu nezbývá na Rebutal a takticky si nenechává ani bílou manu. Já dávám blesk, hera a gg.
3. kolo: Konečně potkávám někoho s poisonem. V první hře mám opět na úvodní ruce Slagstorm. Soupeř naštěstí spolupracuje, dává v 1., 2. i 3. kolo potvoru, já je spláchnu, nastoupí troll a dva blesky a je po hře… V druhé hře na mě vykoukne UW a já se nemůžu dostat přes 3/3 lítačku s bladed pinions a hlavně modrého tapovače, který rozdává minus countery. A když se do hry podívá wurmcoil engine, je jasné, že tuhle nevyhraju. Ve třetí hře to se mnou už vypadá bledě, avšak topdecku si golema, který podpořen myškou záhy ukončuje hru.
4. kolo- Opět poison. Ze začátku hry mě tlačí nějaké otravné jedové mrchy, avšak záhy se mi podaří stabilizovat pomocí trolla s first strikem a postupně přidávám 5/5 prase, scraplementa a berserkry a oponenta utlačím. Za zmínku stojí oponentův útok asi 5 bytostmi do mých 2 (troll s first strikem a 5/5 prase) až po tom, co využije svých 5 man na seslání 2 nic nedělajících potvor (já jsem zatapován). Mohu si tedy zablokovat, jak se mi zlíbí bez obavy z myšky či jiného triku. Ve druhé hře se mi opět na úvodní ruce ukáže Slagstorm, podpořen navíc Heavy Arbalestem, Perylous myrem a Galvanic myrem. Už se vidím, jak střílím 4 za kolo a mám 4:0. první tři kola tedy nic nevykládám a soupeř pokládá obvyklé smetí, jako poison myr, 2/2 infect, trochu mi kazí plány jen nový infect nexus. Ve 4 kole však oponent vyloží 2/2 letce, který za sežrání příšery dostane +1/+1 a mě se rázem pokazí celá pračka. Musím dát nejdříve Per. Myra, dostanu 5 poison counterů, poté sice uklízím stůl, avšak soupeř má stále nexus a když k tomu přidá vracení 2 potvor z hrobu, jdu na párek. Ve třetí hře začínám zostra Embersmithem, nasajdovaným 2/3 forestwalkem (měl 1/4 bílé infecty, s kterým si můj berserk, jen zřídka posílený metalcraftem moc nerozuměl- mimochodem oponent hrál férovou trojbarvu WGB) a Scraplementem. Sjedu oponenta na 8 životů, přiložím Spin Engine, a když ani na jednoho (Engine+ Forestwalk) nemá soupeř zabíjení, získávám čtvrtý skalp. 4:0.
Před posledním, pátým kolem jsme neporažení už pouze 2. Po pairingách přemýšlím, že soupeři navrhnu remízu (jeden z nás by byl 100% 1. a ten druhý 2. :o)), ale nakonec si řeknu, že se to třeba tady takhle nenosí, a že si vlastně klidně zahraju „naostro“. Kdyby remízu nabídl on, asi bych ji přijal. Ze začátku pokládám Embersmitha, zabíjím mu díky Sylvok Lifestaff malého myra, pokládám druhý equipment (+1/+0 first strike), postupně přidávám G Repliku a Scraplementa a nezastaví mě ani další Dispense Justice (dnes jsem s ní dostal již potřetí, pokaždé bez náznaku metalcraftu). Na mých 14 životech, kolo před oponentovou smrtí dostanu ještě červeným Zenithem za 7, přičemž kdyby mi zabil 4/1 kováře a dal chumpblockera, kterého měl, mohl ještě kolo přežít na 4 životech a něco si ještě líznout. Nicméně jsem nic nenamítal :o). V další hře máme oba manaflood, já ho sjedu na 16 životů myrem a dám trolla. On má jen Strata Scyte a zahraje 4/4 červené prase co za obětování artefaktu dá někam za 4. Líznu zemi, (na ruce mám ještě myš a Slagstorm), zaútočím trollem a oponent jde na 12. On naplátuje prase, zaútočí s ním a já ho chumpnu myrem. Líznu red hero, zahraju ho a jedu, hero dostane bleskem a troll srazí soupeře na 8. Já to v zápětí schytám za 13 a můžu hrát. Líznu, jedu trollem, posiluju myší a Slagform ukončuje hru i turnaj :o).
Po konci turnaje jsem byl jediným hráčem s 5:0, což znamená, že jsem ho i vyhrál. Nevím, kolik přesně bylo boosterů na ceny, ale byly rozloženy přibližně takto (připomínám, bylo 34 hráčů): 17.-34.: 1 booster Mirrodin Besieged; 4.-16.: 1 booster frakce Mirran a 1 frakce Phyrexian; 3.-4.- 2M a 2 P boostery, 2. 3M+2P boostery, 1. 4M a 3M boostery a box na karty (cítil jsem se poměrně ošizen, že jsem nedostal i tričko, i když to na druhou stranu poměrně potěšilo mojí přítelkyni, která má trička s „příšerama“ moc nemusí- a to je nosím jen doma :o()
To je tedy konec mého reportu z Prelease Mrrodin Besiage v Nottinghamu. Na závěr přidám ještě pár postřehů, které jsem během dneška zaznamenal ohledně Magicového dění ve VB (nebo spíše v hrabství Leicestershire :o))- můžete to brát jako podklad pro vaše srovnání s ČR nebo jako takový malý briefing před GP London, které se bude konat na konci dubna (btw: ve stejném termínu jako svatba prince, takže bude celkem živo :o)).
Boostery se tu prodávají za 3, 5 Libry (libra je teď asi 30 korun), přičemž draftset je za 9 L. Mezi lidmi jsou boostery za 2,5 L. a draft tu vyjde na 12 liber (ceny tuším 4, 2, 1,1). Karty jsou tu výrazně dražší než u nás, co jsem si tak všiml např. Vengevine kolem 25L, Premium deck fire and Lightning 27L atd.
Hráči v téhle herně (nevím, jestli to tak je i obecně), kteří mezi koly hráli jiné formáty než sealed, měli hlavně různé rogue decky, ať už na jakýkoliv formát (kithini, W koně, black beatdown, „elfové“). Nebylo to tedy tak, jak většinou vídáme v našich končinách (alespoň v Praze v Rytíři), že má dítě postavený balíček podle internetu a když se díváte na to, jak ho hraje, nejradši byste mu to vzali z ruky a poslali ho hrát kuličky. Nerad bych také křivdil místním hráčům, ale mám dojem, že z žádného místního borce asi příští Kai Budde nebude :o) (ono když se podíváte, co občas vyvádí takový Matteo Orsini Jones v draftech na Blackborderu, tak si říkáte, že na to ti Angláni asi nemají buňky nebo co). Po skončení sealdu se konal ještě draft a vzhledem k faktu, že jsem měl 2 hodiny času, než mi pojede bus „domů“, jsem zůstal a díval se na něj. Na obhajobu hráčů je třeba říci, že draftovali 3krát zcela novou edici. Avšak balíčky většiny z nich nebyly, no, příliš dobré. Nemálo z nich mělo regulérní trojbarvy, viděl jsem dokonce i jednu čtyřbarvu bez zelené (resp. možná trojbarvu se spleší, abych nepomlouval). Další problém měla většina hráčů s křivkou- např. 3 potvory za 2 many, 2 za 3, 1 za 4 (a to byl ještě kandidát na vyloučení z decku, což jsem týpkovy rozmluvil, 3/4 trample se mu nějak nezdál), 6 potvor za 5 man. K draftování samotnému se nemá cenu vyjadřovat…
Ale abych jen nehanil anglický Magic a skončil nějak pozitivně… Atmosféra v klubu byla velmi příjemná a přátelská, hráči byli všichni pohodáři a bylo na nich vidět, že se na turnaj přišli bavit s přáteli a užít si ho. A když si odmyslím Lenyho, balicího jedno brko za druhým, Krafťákovi příhody kterak se s mačetou pral s domorodce se samopalama a rekapitulování událostí minulých nocí s Bohem (aby nevznikly nějaké neadekvátní narážky, jedná se o noci a vlastně i rána strávené v nejmenovaných pražských „restauracích“), dalo by se říci, že jsem si zde turnaj užil minimálně stejně dobře, jako v Praze v Rytíři a určitě se tam na nějaký další rád vypravím.
Díky, jestli jste dočetli až sem, případné dotazy rád zodpovím v komentářích, případné kritiky si rád přečtu na stejném místě a případné nadávky ze strany Angličanů vezmu s britským klidem a taktem.
P.S. Někde v okolí by se měli pohybovat fotky herny a mého decku.
Zdeněk Chlupáč
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.