Reporty
Play the Game, see the Europe. #6 WCQ Praha
Krátké info o Blogu: Protože mi došla inspirace, tak jsem nedokázal pravidelně psát články o constructed a nechtěl jsem vás donekonečna nudit reporty ze všech turnajů. Proto jsem se rozhodl založit si tento blog, kde zcela bez odměny, dávám pravidelné reporty z větších turnajů (PTQ lvl), na které se dostanu. Účelem je přiblížit ostatním, co asi obnáší pravidelné objíždění větších turnajů, a zároveň si vždy po turnaji utřídit myšlenky. Na závěr obvykle přidávám bonusové kapitoly o nejrůznějších částech Magicu - nakupování karet, pravidla a tak dále. Články obvykle nemají žádné obrázky, protože se mi s tím nechce dělat :)
A teď již k samotnému blogu.
Zdravím vás u dalšího dílu mého blogu Play the game, see the Europe. Pro tentokrát mě kartičky nezavedly příliš daleko. Cca 20-ti minutová cesta do pražských Holešovic byla příjemnou změnou oproti vstávání v půl šesté a 300 km do Olomouce.
Turnaj: WMCQ v Praze
Balíček: 4c Pod (5. barva v sidu)
Cíl: Minimálně top8, ideálně finále
Sebedůvěra: nízká
Počet hráčů: cca 82
Skóre: 8:0:2
Příprava:
Po debaklu v Olomouci jsem si říkal, že bych mohl pro jednou hrát T1 deck a tak jsem jen čekal na pár výsledků ze zahraničních turnajů. Týden před začátkem turnaje to vypadalo tak, že se formát moc nezmění. Dominantní byl stále Delver v těsném závěsu za ním RG. Plán byl tedy jasný. Hrát RG s co největším sidem na Delvera. RG se zdálo neuvěřitelné. Rychlé, macaté, variabilní. Oba Wolfirové byli skvělí. Zenith dodával balíčku Reach. Tracker byl gg proti Podu. Bonfire? Neuvěřitelný. Meče svačily Esper. Vypadalo to na jasnou volbu. Ovšem na GP Mineapolis se RG moc neumístilo. Dokonce ho někteří pros označili za nejhorší volbu na turnaj. Prý je to jen horší Pod. Proč? Balíček vypadal na papíře neporazitelně. V praxi se ale ukázalo, že to s tou neporazitelností není zase tak žhavé. Balíček často ukazoval podivné draw s málo/moc akcelerace. Slabá late game.
Otázkou tedy bylo, co jiného hrát?
Kdo mě zná ví, že Pod hraji již pořádnou chvíli na několika formátech. Dokonce hned po PT mě napadlo, že bych mohl využít karty Aboundant Growth a postavit 4c creature deck s nejlepšími bytostmi ze všech barev. Pokud se podíváte na jeden z prvních buildů na MODU (účet Bob_The_Fuhrer), které jsem hrál, tak uvidíte, že se vešly i karty jako Deadeyed Navigátor.
Po týdnu testingu na MODU s Pavlovými kartami jsem došel k následující variantě balíčku:
Počet dní testingu: 4
Decklist:
4c Pod Jaaaa Main Deck Sideboard 4 Avacyn’s Pilgrim
4 Birds of Paradise
4 Strangleroot Geist
2 Phantasmal Image
3 Blade Splicer
2 Borderland Ranger
1 Deceiver Exarch
1 Fiend Hunter
4 Birthing Pod
2 Huntmaster of the Fells
1 Solemn Simulacrum
1 Phyrexian Metamorph
1 Restoration Angel
1 Stonehorn Dignitary
1 Acidic Slime
1 Wolfir Silverheart
1 Zealous Conscripts
1 Sun Titan
1 Inferno Titan
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
2 Seachrome Coast
4 Copperline Gorge
4 Razorverge Thicket
1 Plains
6 Forest
1 Mountain
1 Island
1 Gavony Township
1 Evolving Wilds
2 Rootbound Crag1 Tree of Redemption
1 Viridian Corrupter
2 Celestial Purge
2 Act of Agression
2 Ancient Grudge
2 Ratchet Bomb
1 Incinerate
2 Ray of Revelation
2 Surgical Extraction
Poznámky k Balíčku:
Zatímco maindeck je poměrně dobrý, sideboard je prostě hrozný. Po celý turnaj jsem sidoval zcela minimálně a většinou to nebylo třeba. Balíček má v maindecku vše co potřebuje a side je většinou zbytečný. Obvykle jen vyměníte 3-4 horší karty na konkrétní matchup.
Během týdne se objevovaly na netu různé varianty Podů, které používaly podobné mechanismy jako ten můj. Klíčem bylo přeskakovat 3. a 5. drop přes Exarcha a Conscripta. Většina těchto decků se mi moc nezdála, nejlepší byl asi tento. Problém těchto balíčků je však ten, že nedokáží využít přeskakování many dostatečně efektivně.
V čem je tento Pod lepší?
Jednoduchou odpovědí by bylo to, že má prostě vše. Image vám dává odpověď na Geista, Dignitary je neuvěřitelný proti RG. Geisti tlačí na kontrolnější soupeře a rampu. Conscripts dávají odpověď na libovolný permanent. Dohromady se však karty navíc skvěle kombinují a balíček tak má opravdu neuvěřitelné možnosti. Nebudu zde rozebírat všechny možnosti, toto je spíše report než rozbor balíčku. Balíček má tlak i lategame. Pokud máte Pod, nemůžete skoro prohrát. S Dignitarym na vás soupeř nemůže zaútočit a dokážete se dopodovat až k Elesh Norn.
Vešlo se všechno ;-)
Co je třeba k tomu, aby člověk vyhrál turnaj?
Kupa štěstí?
Sick balíček?
Pečlivá příprava?
Maximální soustředění?
To vše neuškodí, ale ono vlastně stačí to moc nekazit ;-)
Pokud si přečtete report z jednotlivých her, tak zjistíte, že jsem se na tuto výhru opravdu moc nenadřel.
Poznámky k turnaji:
Restaurace byla opravdu moc pěkné místo a na lokaci si stěžovat nemohu. Bohužel ceny již nebyly moc příznivé a slíbené bagety vypadaly spíše jako jednohubky. Ovoce za 20kč/kus také nic moc. Takže jsem byl malinko rebel a ztrestal jsem sousedního Alberta :)
Rozhodně si nechci stěžovat na lokaci jako někteří. Lokace byla pěkná, hodně místa a dobrý vzduch, pěkná toaleta. V porovnání s Olomoucí nebe a dudy. Také vstup o 100kč méně a stejné ceny pro hráče. Kdo se tedy stěžoval na jídlo očividně neviděl paralelu s stejné ceny a jídlo zdarma :) Tím ale také nechci říci, že by to bylo úplně v pořádku, protože bylo vidět, že restaurace rozhodně chce vydělat (na což mají právo) a to mě vcelku odrazovalo. Spíš jsem tím chtěl říci, že ani jedno WCQ prozatím nesplňovalo mou představu o takovémto turnaji. Uvidím, jak bude vypadat poslední WCQ pořádané Rytiřem a zda překoná toto.
A teď již k samotnému reportu.
1.kolo Vojta Richard - RG
První soupeř byl jeden z těch těžších zápasů v základní části. Klasický build RG mi před sidem nedělal příliš problémů. Výjimkou by byl pouze Pavel Češka s kterým jsme matchup testovali a který přesně věděl kolem čeho hrát. Na běžného hráče jsem si věřil. Ne snad proto, že by hrál špatně, ale neznal můj build a tak jsem doufal, že ho dostanu na některou ze skrytých kombinací.
V první hře soupeř na 5 manách vynechá landrop a já tedy sešlu pod s tím, že si musí líznou odtaplou zemi, aby mohl zahrát Zenith pro Slimáka a pod zničit. Bohužel soupeř měl Slimáka na ruce a Pod tak umřel... Situace vypadá najednou o dost hůře. Na ruce jsem měl již jen Solema, zem a ptáka. Na stole pak situace nebyla nijak kritická a tak jsem čekal, že budu mít cca 4 draw na něco relevantního než umřu. Elesh dorazil hned v druhém draw a mohli jsme jít na druhou.
V druhé pak dokáži vypodovat Inferno Titána a zkopírovat ho Metamorphem. To soupeři vybije Huntmastery a hru také rychle ukončí.
Skryté kombinace a drobné finesy mého balíčku....
1:0
-
kolo Jakub Altsmid - Delver
Proti Delverovi jme poměrně dlouho testovali a snažil jsem se postavit deck tak, aby měl šanci Delvera porazit. Testing se opravdu vyplatil a soupeř šel v první hře do 5 a v druhé do 4.... Přestože jsme obě hry nakonec hráli, tedy dorazily mu země a neumřel jen tak, tak nedostatek karet z mulliganu se vždy rychle projevil. Vedle sedící JB se však nebál a se svým Delverem zvládl porazit soupeře po mulliganu na 3 na play.
2:0
-
kolo Stanislav Cífka – UW Kontrol
Standův balík jsme již před turnajem sledovali na MODU. To mi poskytlo trochu výhody v tomto matchupu. Bohužel první hru jsem dostal Miracle Terminus a následně soupeř zahrál Tamio místo Gideona a vyhl se tak smrti na mého Conscripta, který poctivě čekal na ruce. Conscript tak musel untapnout Solema a zabít Tamio. Další kolo se však ukázal další Miracle Terminus a ve stejném kole Gideon ukončil hru.
Ve druhé hře zahraji Pod, dostanu Offeringem. Na vršku další Pod mi dává velkou výhodu. Soupeř se ho ještě zbaví Oblivion Ringem, ale na něj čeká mé Ray of Revelation. Po chvíli už se na soupeře směje Sun Titan + Image + Slimák. Jsem trochu moc greedy a tak ještě dám Standovi šanci a on si skrze svou image udělá Sun Titána, který oživí další Image a ta zabije Pod. Naštěstí přijde Conscript a je po hře.
Ve třetí Standa mulliganuje a nic nehraje. Terminus se nemiracluje a když zahraji Elesh, tak čekám podání ruky. Standa však ťukne na svého Solema, který umírá a on si líže kartu a doufá v Terminus. Ten tak ovšem není a tak mám
3:0.
-
kolo Tomáš Bílek – RG
Tak Tomíno nemá proti mě v poslední době moc štěstí. Toto kolo nebylo výjimkou. V první hře prokáže nezkušenost s balíčkem, kdy neflipne Daybreak Rangera hned jak může a dá mi kolo navíc. To mi umožní zahrát Conscripta a ukrást mu Rangera a zastřelit Ptáka. Další kolo pak zastřelí špatnou bytost Rangerem a do hry se tak může podívat Inferno Titán z ruky.
V druhé hře mu pak Incinerate zabiji akceleraci a po vynechám landropu je již příliš pozadu a hru ukončuje Inferno Titán z ruky.
4:0
-
kolo Chlupáč – Delver
První hru si soupeř zamulliganuje a jeho pomalý start se srovná s mým 1. kolo pták, 2. kolo Pod. Poté soupeře již ubiji podem a jdeme na další.
V druhé si role vyměníme a soupeřův Delver mi naseká téměř za lethal vs můj Manaflood. Na cca 7 životech se mi ho povede sežrat Restoration Angelem, ovšem to nestačí a za chvíli stejně umřu.
V rozhodující se do hry dostane Pták v prvním, 2 elfové ve druhém a další Elf + Exarch v Upkeepu ve třetím. Na to soupeř zareaguje otázkou, zda je na formátu ještě Splinter Twin. Dokonce pohrozí, že to myslí vážně a klidně si zavolá Judge. Nakonec se mi povede pomocí Borderland Rangera, Metamorpha a Podu najít dost zemí na seslání Elesh a zabít soupeře. Jinak play byla: Mám Pod a Rangera. Zahraji Metamorpha na Rangera, Obětuji Rangera, najdu Restoration Angel, blinknu Metamorpha jako soupeřova Dungeon Geista a Zatapuji mu ho.
Wait what?
5:0
Dvě remízy do TOP8. Jedna dokonce se soupeřem, kterému nestačí, ale prostě nechtěl hrát :)
Do topky se nakonec dostal Standa se svým UW, Mikuláš Dio s borosem, Stráča s UR smetím, Chlupáč „je twin na formát“ s Delverem, David Jirásek s RG, a další RG + Delver, které pilotovali naši východní sousedé.
TOP8: Michal Hájek - Delver
Soupeř, který se mnou remizoval v šestém kole a musel tak vyhrát další kolo o top 8. Dokázal to a postoupil tak pěkně z 8. místa (porazil při tom ve velice těsných hrách Naya pod, který se mi docela líbil). Již předtím se mi přiznal, že by ani letět nechtěl. Doufal jsem tedy, že by mi mohl vzdát. Bohužel se mi ho nepovedlo přesvědčit a tak jsme si museli zahrát. Bylo na něm vidět, že nemá vůli po vítězství a balíček ho moc nepodržel. Manaflood a mulligan rychle ukončily naší partii.
TOP4: Jakub Roh - RG
Asi nejtěžší hra turnaje. První hru jsem předpokládaně vyhrál proti RG. Ve druhé se však dostanu pod tlak protože soupeř zahraje 1. kolo pták, druhé meč války a ve třetím mi dá za 8. Já si pak nasázím za 4 podem a přiskočí Dignitary a soupeř neútočí. Přiloží však další meč. Další kolo se Elf promění v Image a soupeř opět neútočí. Další kolo pak přichází klíčová schopnost mého decku. Seknu Image, najdu Conscripts, ti odtapnou Pod a obětuji je pro Sun Titána, ten oživí Image a soupeř opět neútočí. Ve svém mu pak konečně dorazí Zenith a je po Podu. Ve svém tedy hraji Inferno Titána, střílím Image a Slimáka. Sun Titán v útoku opět oživuje Image a soupeř neútočí. Soupeř poté zahraje Avengera a ten dostane jeden meč. To mi umožní zahrát Slimáka, zabít meč na Ptákovi a v útoku si zabít Image a soupeřova Ptáka. Sun Titan oživí Elfíka a mám tak 2 nebílé/červené blokery. Soupeř však zahraje Metamorpha, zkopíruje Inferno Titána a zabije mě přesně na život Wolfir Avengerem s Mečem války. Jup... Nebylo to štěstí.
V rozhodující si vyměníme role a začnu soupeře tvrdě tlačit pomocí Geistů a dalších bytostí až na 8 životů. Poté ovšem Zenith najde Huntmastera a soupeř situaci stabilizuje. Opět jsem v situaci, kdy mám na ruce kulový a board je prozatím v pohodě. To mi dává cca 3-4 draw na něco relevantního. Pod se ukáže v cca 2. draw a protože jsem viděl Naturalize, tak se nebojím Ancient Grudge a hledám Metamorpha jako druhý Pod a rovnou poduji. Dostanu ještě pár zranění od meče války, ale dva Pody nejdou porazit.
Finále: Stanislav Cífka – UW
Rematch. Před začátkem Standa navrhne, že bych mohl vzdát, protože on má za účast 1000 dolarů za Platinum Level. No po chvíli zvažování to musím odmítnout a dohodneme se alespoň na splitu 5k pro toho smolaře co prohraje.
Hry jsou pak poměrně nezajímavé. V první začnu Pták -> Blade Splicer -> Solemn. Tlak, Tlak, Soupeř nemiracluje tentokrát žádný Terminus a když pak pokládá v 5-6 kole Gideona, tak mu jen ukážu Conscripts v ruce a jdeme na další.
Ve druhé je pak začátek Pták, 2 ptáci, Pod ve třetím kolem Leaku. Standa má v balíčku jen jednu trvalou odpověď na Pod a tu nemá na ruce. Poté již jen poduji a tlačím s tím, že Standa je nucen za chvíli zahrát Day. Na to jsem připraven a na konci zahraný Restoration Angel + ve svém Wolfir Silverheart si dojdou pro vítězství.
Shrnutí:
3x Delver a 3x RG a 2x Standa... Zábavný turnaj. Deck očividně umí porážet RG a Delvera.
Musíte si ovšem občas líznout to co potřebujete:) Pro chronické smolaře aka Kiki proto nedoporučuji.
Balíček mi přijde dobrý. Má možnost se dostat téměř ze všech situací. Stonehorn Dignitary je klíčová karta. Dává vám čas na zužitkování výhody z Podu. Pokud soupeř nemá odpověď, tak se dokážete dostat k Elesh bez toho, aby si byl soupeř schopen zaútočit. Nefunguje na něj Vapor Snag a i když ho něco zabije, tak stále máte jedno kolo k dobru. K němu je samozřejmě nepostradatelná kombinace Sun Titan + Image. Zealous Conscript je close second. Jediný problém jsou bohužel 4 barvy a to, že ani jednu nelze cutnout aniž by jste povážlivě nezhoršili deck. Malinko bych pozměnil manabase do příště.
Nejslabší karty v balíčku byly Solemn a Wolfir. Oba jsou sice OK, ale nechcete je skoro nikdy hledat. Wolfir by měl být až v sidu na RG a Rampu.
Matchupy zde nebudu rozepisovat, protože je neznám. Problém mi dělali BR Zombie, protože Aristocrat není legenda a neumím ho efektivně zabít. Zároveň mají zabíjení na Dignitaryho a Metamorph muže zkopírovat můj Pod a zabít mě přes Messengery.
Další problémové karty: Daybreak Ranger, Tracker, Terminus.
Balíček rozhodně není jednoduchý na hraní a proto je důležité s ním co nejvíce hrát, aby jste dostali pod kůži základní mechaniky podování. Dobré je také vědět, že soupeř může reagovat pouze na Podování, pokud mu již ukážete co jste našli, tak nemá prioritu. Pokud tedy najdete klona, tak jeho legenda umře okamžitě, Dignitaryho již nestihne podstřelit a tak dále. Pokud vám tedy zabije Dignitaryho v reakci na podování, můžete najít jinou kartu než klona.
Dobré je také vědět, že pokud vám zkopíruje soupeř Geista, vy zaútočíte a soupeř zablokuje, tak stack funguje tak, že jeho Image přijde do hry první a váš Geist je ještě ve hřbitově, pokud tedy není další bytost ve hře, tak se z Image stane 1/1 bytost. Pokud by jste do balíčku chtěli něco přidat, tak doporučuji něco, co vám umožní dostat se rychleji k Podu.
Ještě jednou: balíček nedoporučuji v případě, že ho nehodláte hrát správně... Pokud s ním nebudete umět, je to prostě kupa karet co nic neumí. Pro balíček je nutné mít plán dopředu. Vědět kdy blokovat, kolik můžete dostat DMG z podu, kolik potřebujete bytostí, s jakou Manacost, kde vám to soupeř může narušit. Pokud si chcete vzít jen nějaký Pod, doporučuji Naya Pod od Kiblera. Ten dokáže velice jednoduše vyhrát i bez Podu a je rozhodně jednodušší na hraní.
Závěrem bych rád poděkoval Pavlovi za půjčení karet na MODU a Romanovi za půjčení karet na místě.
Děkuji za pozornost a zase v dalším díle. (PTQ Berlin, či PTQ checkpoint na D1). Do budoucna snad také překročí tato rubrika hranice Evropy a budu zde moci napsat report z Indianapolis.
S pozdravem
Tomáš Vaněk
Bonus:
V dnešním bonusu bych se rád věnoval novým pravidlům. Jedná se za prve o začínání v TOP8 a za druhé o zapomenutých MUST trigger.
Začínání v TOP8. Jelikož jsem postoupil do top8 z prvního místa, měl jsem možnost začínat ve všech prvních hrách v topce. Tato výhoda je opravdu neuvěřitelná a myslím, že je příliš. O prvním místě často rozhodují pomocné, které nemůžete ovlivnit a také zvyk lidí remizovat na jistotu do top8. Ovšem začínat všechny/většinu zápasu v topce je OBROVSKÁ výhoda. Toto by si hráči měli uvědomit a zvláště, pokud máte skóre 5:0, tak 2 remízy do topky jsou špatná volba. Měli by jste zkusit alespoň jedno kolo hrát a zajistit si lepší pozici pro top8. Myslím, že možnost začínat by si hráč měl vysloužit pouze na první kolo Topky, nikoliv na celou. Mějte toto na paměti pokud budete hrát na dalším PTQ/WCQ.
Druhým bodem mého zájmu je možnost nepřipomínat soupeři povinné triggery z kterých on čistě benefituje. Samozřejmě je nelidské chtít po hráčích, aby soupeře upozorňovali na jeho chyby a následně na to prohráli, ovšem to že to dělat nemusíte, neznamená, že nesmíte! Považuji za naprosto normální, že soupeři jeho povinny trigger připomenete i na PTQ, možná ne v těch nejvypjatějších momentech, ale snažit se svačit soupeře již od 1.-ho kola...
Falkenrath Aristocrat:
Jen malinký bonůsek o investicích. Na blokovém GP byl nejhranější deck Jund hrající 4x Aristocrata. Aristocrat je MYTHIC z malé sady, nebyl promo a má aktuálně něco pod 100, výkup 45. Jeho power level je vcelku vysoký a je velká šance, že se bude hrát příští sezónu. (viz minulý díl blogu). Pokud by jste chtěli něco vydělat, doporučuji vyměňovat/kupovat Aristocraty a čekat. Řekl bych, že je to poměrně bezpečná investice.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.