Díky za report. Určitě zajímavý :-)
Jenom si vážně říkám, jestli ty noční prerelease jsou "o něčem", když je každý prospí... :-/
0 hlasů
Pěkný report z prerelease nové edice Amonkhet v pražské herně Najáda nám poslal Honza Macošek. Jak dopadl a co říká na novou edici na Sealed deck? To se dozvíte níže.
Když jsem se nedávno dozvěděl, že se nám vrátí skutečné Mistrovství republiky, řekl jsem si, že by nebylo špatné se na něj podruhé v životě podívat. Ale ouha, pohled na stav Planeswalker bodů na mém kontě odhalil, že bych se měl začít pořádně snažit, za poslední rok, dva jsem se totiž Magicu prakticky nevěnoval a spíše jej zpovzdálí sledoval. Díky Nationals nyní ale nastala ta pravá chvíle, abych se do věci opět vložil, a tak jsem odehrál pár malých turnájků a těšil se na novou sadu, se kterou mělo zajímavých akcí výrazně přibýt. Dokonce jsem neváhal a poprvé zašel na Najádovské půlnoční prerelease. Jak moc mi byli pouštní bohové nakloněni a zdali jsem něco uhrál, to se dozvíte na následujících řádcích.
Magicy hraju už nějaký ten pátek, ale na půlnoční preview jsem se vydal úplně poprvé. A nutno říct, že Najádou zařízený arkádově-herní bar Joystick mu dodal tu správnou atmosféru a navíc vše podpořil několika druhy točeného pro pohodovější přístup, případně nealkem pro ty, kdo chtěli něco uhrát. Pro turnaj jako takový pak vyl vyhrazený speciální salónek plus pár stolů v hlavním sále a i když nešlo o žádný luxus, sedělo se pohodlně a od hry nás nic nerušilo, celkově tedy za výběr místa palec nahoru!
Ale pojďme už k tomu, co vás skutečně zajímá: S odbitím půlnoci se ozvalo i trhání fólií, šustění papíru na krabičkách a následně i tolik očekávaný zvuk otevírání nových boosterů. A zde se dostáváme k tomu, zda mi ti bohové Amonkhetu byli nakloněni nebo ne. Na první pohled rozhodně ne, nejdražší kartou, která se na mě usmála, byl totiž foilový Consuming Fervor, a to i přesto, že se mi poštěstilo otevřít mýtický kousek - Cruel Reality totiž svou cenou i jménem dost krutě podtrhávala finanční propadák mého prerelease packu. Ale nenechal jsem se rozhodit a rozhodl se, že si holt budu muset vybojovat nějakou tu přidanou hodnotu v samotných hrách. A zde už se bohové usmáli trochu víc, když mi nadělili následující výběr:
Jak sami vidíte (doufám, za kvalitu se tímto omlouvám), z toho už se dá něco postavit!
Oketra se tedy zase tolik nesnažila a bílá působila celkem vysláble, pár užitečných bojovníků se tu našlo, ale vyloženou bombu aby člověk pohledal. Trochu si to ale vynahradila v kombinaci s ostatními barvami - a právě a jen vícebarevné kousky tak mohly hrát roli při jejím zařazení do výsledného balíku.
Kefnet se pak opravdu pochlapil, když kromě pěkné rušící dvojice Censor-Essence Scatter (potenciálně doplněné klasickým Cancelem) přinesl i pár potvůrek, které tato rušení mohly hezky po křivce následovat, dále pár cyklistů a vracení na ruku (proti bílým mumiím naprosto ideální) a v neposlední řadě pak hned tři vzácné kusy, všechny rozhodně hratelné! Clone byl na Limited vždy moc pěkný a když si ho navíc můžete zahrát ve dvou kusech a ještě k tomu ho pořádně nabalzamovat, máte rovnou čtyřnásobný zážitek, díky němuž vás většina soupeřových bomb zase tolik nerozhodí a dvojice Vizírů Mnoha Tváří mě tak k modré prakticky okamžitě naklonila. Commit//Memory pak hlavně svou první částí taky celkem potěší, když vám umožní zbavit se prakticky čehokoli, byť pouze dočasně. Druhá strana je pak takovým malým bonusem, když v některých hrách její zahrání bude hraničit s čirým bláznovstvím, ale občas si s ním můžete pěkně pomoct. Modrá se tak o místo v balíku přihlásila velmi silně.
Bontu se pak nechtěl nechat zahanbit, a tak vyrukoval s ráží nejvyšší, tedy mýtickou. A nutno říct, že Cruel Reality určitě soupeře dokáže opravdu znechutit, když nejprve připraví soupeře o všechny potvory a pak hezky vysosá i jeho životy. Ano, nabalzamované potvůrky ji trochu zpomalí, ale když k ní přidáte kvalitní obranu, měly byste se po jejím zahrání už jen zlomyslně usmívat. Když k tomu přidáme exilovací Final Reward, vždy dobrý Stir the Sands, Ruthless Snipera a pár dalších solidních kousků, je jasné, že Bontu určitě zahanben nebyl, spíše naopak.
Hazoret zřejmě dorazila na půlnoční párty se zpožděním, a tak nestačila dodat dostatek svého arzenálu. Ano, vzácná Manticora dokáže postupně sestřelit hned dva soupeřovy kousky a Ahn-Crop Crasher obejde dalšího, celkově ale červená působila spíše jako potenciální doplněk případného agresivního balíku než jakýkoli základ, na kterém bych chtěl stavět. Rhonas pak naopak poskytl celkem slušnou armádu, navíc povětšinou rozumné kusy a ještě k tomu s dobrou křivkou, ale přeci jen působil poněkud nemastně, neslaně. Někdy je ale potřeba mít především dostatek hratelných karet, a tak jsem zelenou úplně nezatracoval.
Zlaté karty mi pak ukázaly, že bych se měl hodně dobře podívat na modrobílou kombinaci, kde se nabízela balzamovací dvojka Temmet+Aven Wind Guide, která s dostatkem embalmů či jiných tokenů nabízí vcelku spolehlivý způsob, jak postupně ukousat většinu soupeřů. Ani červenočerného minotaura a zelenočerného brouka ale nejde podceňovat, soupeřovým potvůrkám totiž dokáží škodit opravdu znamenitě a navíc skvěle spolupracují s dalšími -1/-1 žetonáři (minotaur pak pomůže i nové variantě hellbentu nebo kartám využívajícím diskard). V neposlední řadě tu pak máme Prepare//Fight, pěkný tríček a při oboustranném využití dosti zabijáckou kartu.
Bezbarvé kousky pak nic zvláštního nepředvedly, a tak bylo načase to všechno nějak nakombinovat.
I přes jasnou sílu černých kousků jsem se hned na začátku pustil do modrobílé kombinace, přeci jen nabízela hned pět vzácných karet a k tomu i zlatého účkového balzamovače. Ten se ukázal jako velmi důležitý, protože společně s Temmetem dokázal pěkně vylepšit nejen modré Vizíry, ale i pětici dalších balzamovačů a tokeny ze Supply Caravan a Cradle of the Accursed, kterou jsem se do nenáročné dvojbarvy právě díky zmíněné synergii nebál přidat. Navíc, jak vidíte na následujícím obrázku, měl celý takovýto balík velmi pěknou křivku, hned na začátku jsem tak získal velkého favorita.
(pozn. editora, pro větší přehlednost případně screenshot z Magic Online zde)
Následovalo kombinování modré a černé prakticky se vším, nikde jsem ale nedostal tak dobrou kombinaci spolehlivé křivky a dostatečně mocných karet. Ano, modročerná se přímo nabízela a dlouho jsem ji zvažoval, ale už u modrobílé jsem trochu přemýšlel nad tím, jak dlouhé hry vydržím hrát v pět ráno a zde by se tento problém ukázal ještě častěji. Když na to tak zpětně koukám, možná by se modročerná ukázala ještě lepší, ale zpětně už s tím nic nenadělám a zde navíc opravdu platilo "Ráno moudřejší večera".
Času na stavbu nám bylo poskytnuto víc než dost, a tak jsem zkoušel i další kombinace, na obě zmíněné ale neměly, možná až na následující červenozelenou, která sice kvalitativně také nestačila, ale nechal jsem si ji v krabičce hezky u sebe, kdyby po ránu opravdu přišla krize a bylo potřeba zvolit plán B neboli Beatdown.
Nač chodit okolo horké kaše, když můžeme soupeře jednoduše zadupat do země, že?
Nakonec ale opravdu zvítězila modrobílá, působila totiž dostatečně mocně i stabilně zároveň. Co byste volili vy?
Před začátkem prvního kola nás čekalo příjemné překvapení v podobě dvou bohatě obložených mís, z nichž první byla vyluxována dřív, než obsluha přinesla nějaké to pečivo, druhá pak o pár okamžiků později. Řádně posilněni jsme se pak vrhli na pořádné pouštní kouzlení.
1. Kolo: Aneta Hipčová (RW)
Hned v prvním kole mi bylo velkou ctí, neboť jsem se utkal s jedinou účastnicí turnaje. Možná i proto si toho ze samotných her moc nepamatuju, snad jen to, že hrála červenobílou agresi a já v první hře nešťastně nechal ruku se čtyřmi zeměmi a dvěma drahými cyklícími kousky, a tak jsem od začátku tahal za kratší konec provazu. Bránil jsem se ale srdnatě, dlouze a bohužel také zbytečně, počáteční ztrátu se mi totiž nakonec dohnat nepodařilo. V druhé hře se ale karta otočila a mě se podařilo vyhrát, tuším, že i s pomocí jednoho ze zlatých balzamovačů, bohužel jsme ale opět hráli dlouho, a tak jsme třetí hru nedohráli. Možná jsem měl na konci nastavení lehce navrch, ale bůh ví, jak by to skončilo. Výsledkem ale tak jako tak byla remíza.
2. kolo: Jan Švach (UW/Jund)
Ve druhém kole se dostalo na souboj modrobílých balíků, hra tedy také nebyla úplně rychlá, zejména když Honza můj tlak ustál a stabilizoval pomocí Regal Caracala, kterého jsem si okamžitě taky zahrál díky modrému Vizierovi. Chvíli se tedy nic zvláštního nedělo a tuším, že rovnovážnou situaci na stole opět vyřešil až Temmet, který soupeři párkrát poslal jednoho z tokenů, a bylo po hře. Soupeři se pak zjevně v podobném duchu nechtělo pokračovat, a tak přesidoval do Jundu, i tak jsme se ale i po mém dvojitém rušení dostali do dosti zapikované situace, kdy jsem sice opět měl na stole Temmeta a token, ale soupeř disponoval dvojicí 4/2ek v podobě tokenu ze zeleného Trialu a černého potenciálně nezničitelného vizíra, a tak se mi nechtělo moc přitlačovat na pilu a radši jsem postupně hrál, co šlo, jak z ruky, tak z hrobu. Následně jsem Commitem vrátil do knihovny právě zahranou potvoru (tuším, že červenočerného minotauřího oštěpaře) a po chvíli váhání i pomocí Memory nechal zamíchat knihovny a hroby a nalízat sedm karet. Tuším, že celkově jsem díky soupeřově plnější ruce dvě karty získal, ale hlavně při mě stálo štěstí, protože na znovuzahraného oštěpaře i další potvoru jsem měl připravené z hrobu vrácená rušení a ve zbylých kartách měl k dispozici více potvor než soupeř, můj neblokovatelný token se tak vesele mohl vydat vstříc vítězství.
3. kolo: Petr Kamínek (?)
Tady vás bohužel trochu zklamu, má paměť asi tou dobou dělala tu jedinou správnou věc, co měla, tedy spala. Z dohledaných stavů životů ale usuzuju, že jsem obě hry začal embalmovací kočičkou a zřejmě navázal dalšími potvorami po křivce, protože soupeřovy životy šly dolů a moje se maximálně trochu pohupovaly. Prosím Petra, pokud si pamatuje víc, ať klidně vše rozvine v komentářích.
Co si ale sám pamatuju moc dobře, jsou další dvě obložené mísy, tentokrát i se včasným chlebem. Ve čtyři ráno přijde taková svačinka vhod!
4. kolo: Ondřej Smetana (BG)
Zde už mi paměť slouží o něco lépe, možná i proto, že v první hře došlo k hodně zajímavé situaci, kdy jsem sice od začátku na ruce držel modrého klonovacího vizíra s tím, že si v klidu počkám na první Ondrovu bombu. Ta navíc přišla docela rychle, ale naneštěstí jí byl samotný Bontu, který mě zjevně přišel potrestat za pohrdání jeho krutou realitou. Ono totiž okopírování tohoto boha s modrobílým balíčkem zrovna dvakrát nepomůže... I proto to se mnou vypadalo celkem špatně, soupeř totiž obětoval horší bytosti a sjel mě na pouhé 4 životy, odkud jsem se vytáhl pomocí Anointer Priesta a dvou dalších embalmovačů zpátky na sedm a situaci jakž takž ustabilizoval i pomocí Supply Caravany. K té navíc přibyl i Shimmerscale Drake následně okopírovaný Vizírem a možná by to se mnou vypadalo dobře, ale soupeř mezitím také řádně přitlačil, když mi ukázal další mýtický kousek v podobě zeleného Vizier of the Menagerie, pomocí něhož sypal do hry bytosti jednu za druhou. Jednou z nich navíc byl i 7/7 Greater Sandwurm, a tak už jsem jen zoufale dolízl kartu z vršku knihovny a hodlal vzdát, ale ejhle! Onou kartou byl Aven Wind Guide, který poskytl mým přízemním embalmům tolik potřebná křídla, díky kterým jsem mohl vzdušně zaútočit za rovných třináct – což byl shodou okolností přesně počet soupeřových životů. Šli jsme tedy na další, soupeř mi pak během sideboardování prozradil, že na vršku knihovny měl Giant Spidera, ale rozhodl se zahrát červa z ruky, protože zase tolik letců jsem na stole neměl. Štěstí tedy stálo při mně! A bylo tomu tak i ve hře druhé, kterou už vám bohužel tak barvitě nepopíšu, ale tuším, že soupeř zahrál zelenou Mouth//Feed, díky které měl kromě tokena i pěknou karetní výhodu, mě ale přišel modrý Trial of Knowledge, situaci na stole se mi tak podařilo brzy srovnat a tuším, že jsem si opět doletěl pro vítězství.
5. kolo: Jakub Lerl (Naya)
Soupeř hned od začátku řádně přikládal pod kotel, když si zeleným triálem nejprve vyndal 4/2 tokena, aby ho následně posílil rovněž zelenou kartuší a získal tak pěknou trialovou výhodu a ještě umlátil jednoho z mých prcků. Prvního tokena ale šikovně zneškodnil Vizier of Remedies, s druhým se pak vyměnil jeden z mých dalších kousků. Oponent se ale nenechal zaskočit a vytáhl na mě rovnou Gideona, kterého byl schopný chvíli i pěkně chránit a mezitím mi ukusoval životy po čtyřech. Moje letka mu ale tyto rány celkem pěkně vracela a nakonec jsem silného planeswalkera zneškodnil a postupně si došel i pro soupeře samotného. Ten mi to ale zjevně hodlal vrátit, a tak ve druhé hře vyndal Gideona už ve třetím kole! Tentokrát s ním ale nehodlal útočit, ale neustále s ním pacifikoval mé síly. Ty sice neustále rostly, ale na druhé straně se přidal ještě Fan Bearer a Edifice of Authority, díky nimž soupeř začal i lehce útočit. Neustálé omezování mých sil a oboustranné zbrojení však hru protáhlo natolik, že jsme se dostali do nastavených kol a já se začínal těšit, že hru nedohrajeme. Jakub ale zkušeně v posledním možném kole uklidil stůl pomocí dolíznutých Sweltering Suns, Fan Bearerem a Edificou omezil mé přeživší kusy a došel si pro mých posledních pět životů obyčejnou Manticore of the Gauntlet (mimochodem, proti modrému vracení celkem šikovná). Druhá remízka tak byla na světě.
6. kolo: Vladan Kváč (BR)
Na poslední kolo dorazil oponent lehce společensky unaven, to mu ale nebránilo v tom, aby mě svou červenočernou agresí dostal pod pořádný tlak, který ještě podpořil můj mulligan. Přesto to už už vypadalo, že se náporu prowessové Nimble-Blade Khenry a menacového Cursed Minotaura ubráním, ale v tu chvíli přišla na druhé straně Liliana’s Mastery a o kolo později bylo po hře. I ve druhé jsem pak mulliganoval, ale tentokrát se mi podařilo soupeřův počáteční nápor zastavit a i pomocí embalmů si dojít pro vítězství. Ve třetí jsem pak vyměnil Gust Walkera za Harsh Mentora a Vladanovi přišla třetí země až ve čtvrtém kole, takže jeho nástup byl o poznání pomalejší. Hra ale stejně nebyla rozhodnuta, vypadalo to na slušnou přetlačovanou, soupeř mě jí ale ušetřil s tím, že na to už nemá a vzdal.
Prerelease bez prohry tak bylo na světě, díky dvěma remízám jsem si došel pro bramborovou medaili a sedm boosterů, které jsem sebral a šel rovnou na metro a rychle do postele. V půl osmé ráno už bylo na čase!
Ještě závěrem pár poznatků, které jsem si z prvního kontaktu s edicí odnesl.
1) Balzamování je skvělé! Ano, měl jsem v něm hned čtyři velmi silné karty, takže nejsem úplně nestranný, ale i u menších kusů dostáváte k rozumnému prvnímu zahrání ještě pěknou výhodu do pozdějších fází hry. Pokud pak máte i podporu Temmeta nebo Aven Wind Guida, není moc nad čím přemýšlet a chcete hrát i průměrné kousky typu Annointed Priesta nebo Sacred Cat.
2) Cycling opravdu dává mnohem volnější pocit jak při stavbě, tak třeba při mulliganování, ke kterému nemusí docházet až tak často. Ale pozor, ruka se samými cyklisty a zeměmi s tím, že se k něčemu prostě prolížu, nebyla zrovna dobrý nápad.
3) Vizier of Deferment mě velmi příjemně překvapil, většinou si totiž nějaký ten token na bojišti našel, jednou mě i zachránil před soupeřovým trikem. Pokud navíc máte nějaké příchozí efekty, jeho moc ještě stoupá. Já jsem to aplikoval jen na Supply Caravan, ale určitě se najdou i lepší využití. Regal Caracal?
4) Amonkhet vypadá parádně! Těším se na drafty a myslím si, že s touto edicí těch pár turnajů kvůli Planeswalker bodům určitě uhrát zvládnu. A to egyptskou mytologii zase tolik nemusím.
Úplným závěrem pak chci poděkovat Najádě za skvělou organizaci perfektního turnaje a soupeřům za příjemné a napínavé hry.
Díky, bylo mi ctí!
Honza Macošek
Chainer
30.04.2017 16:02
Díky za report. Určitě zajímavý :-)
Jenom si vážně říkám, jestli ty noční prerelease jsou "o něčem", když je každý prospí... :-/
0 hlasů
Caranthir
01.05.2017 22:01
Ty ještě hraješ a píšeš, Honzo? :-) Fajn report! ;)
0 hlasů
Maca
01.05.2017 22:42
Díky oběma!
S hraním je to velmi sporadické a se psaním ještě horší, ale uvidíme, jak to do konce května dopadne :-)
A noční prerelease bylo super, náhodně se mi to hodilo, protože i další den jsem měl čistě noční akci;-) A když se trochu vyspíš před tím, tak se ti i hraje celkem dobře...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|