Reporty
Jak to Elfům vysvětlila (nejen) Counterbalance
Jak to Elfům vysvětlila (nejen) Counterbalance
LEGACY 31.3.2012 – Klub Kentaur, Ostrava
Úvod:
Mám takový neutuchající pocit, že s přibývajícím počtem reportů v podobném stylu, to začíná být již trošku nuda. Sice se snažím balíček různě měnit, nicméně fakt, že se jedná stále o Elfy, prostě neodkecám. Přemýšlel jsem tedy, jestli bych si neměl dát na nějaký čas od psaní pauzu, abych vás čtenáře neunudil. Jenže mne holt baví vylévat si veřejně srdíčko a chlubit se či plakat nad dosaženými výsledky na lokálních (=nicneznamenajících) turnajích. A samozřejmě nechci zklamat davy mých skalních fanoušků.
Jak mám však report obzvláštnit? Tahle vtíravá otázka mne s blížícím se turnajem souží několik dlouhých bezesných nocí. Tady asi „malinko“ přeháním, protože v drtivé většině případů, jakmile lehnu na postel, téměř okamžitě usnu. Ale napsané to vypadá hezky a navíc mne to vážně trápí.
Postupem času mne několik (snad) zajímavých myšlenek napadne. Zásadní problém pro jejich realizaci je bohužel moje turnajová vytíženost, jelikož spoustu kol dokončuji zároveň s vypršením limitu. To je prostě úděl kontrolních balíčků a zejména pak mnou pilotovaných Elfů :). Že bych dělal čistě coverage a nehrál, nepřipadá vůbec v úvahu. Budu tedy muset postavit balíček, ve kterém půjde opravdu pouze o race a během pár minut buď zvítězím nebo prohraju. Tím se mi doufám otevře dostatečný prostor pro - sběr zajímavých hlášek, zisk zákulisních informací z herny a popis nějaké zajímavé hry či situace. Mohl bych se také pokusit spáchat rozhovor s některým z hráčů a postupně vám představit pár moravských legacy harcovníků. Nakolik se mi tyto smělé plány povedou zrealizovat a jestli se vám budou líbit, už je věc jiná....
Elves Maissi Main Deck Sideboard 11 Forest
4 Snow-Covered Forest
3 Arbor Elf
4 Fyndhorn Elves
4 Llanowar Elves
4 Quirion Ranger
4 Seedcradle Witch
4 Priest of Titania
4 Skyshroud Elf
4 Elvish Archdruid
1 Ezuri, Renegade Leader
1 Viridian Corrupter
4 Wirewood Channeler
4 Summoner’s Pact
4 Green Sun’s Zenith2 Wirewood Lodge
1 Arbor Elf
1 Elvish Hexhunter
1 Wirewood Symbiote
1 Tajuru Preserver
1 Dauntless Eskort
1 Viridian Corrupter
1 Wilt-Lief Liege
2 Dense Foliage
4 Summoning Trap
Konstrukce balíčku:
Balíček jsem uzpůsobil účelu popsanému o pár řádků výše. Pokud mne protihráč neobtěžuje naprosto žádnou protihrou, tak dokážu celkem často zabít i ve 3. kole, častěji však ve 4. kole. Ve většině případů ustojím jedno cílené zabíjení či counterspell, proti dvěma už je vítězství podstatně obtížnější, tři a více hate karet pak překonám jedině haluzou.
K sideboardu snad ani nemá cenu cokoli psát, poněvadž tam karty měním jako na běžícím pásu. Více se o něm dočtete u jednotlivých her respektive mezi nimi.
Fungování balíčku:
Kdyby to ještě náhodou někdo nevěděl nebo to nevyčetl z decklistu, tak sděluji, že balíček má zabíjet především tříkaretním kombem skládajícím se ze Seedcradle Witch, Skyshroud Elf a Priest of Titania / Elvish Archdruid / Wirewood Channeler. Současně musí být splněna podmínka přítomnosti minimálně čtyř Elfů na stole (v případě Priest of Titania) či pod mojí kontrolou (v případě Elvish Archdruida / Wirewood Channelera). Ještě poznámka k Wirewood Channelerovi, ten nepotřebuje Skyshroud Elfa, takže se u něj jedná o dvoukaretní kombo. Samozřejmě existuje i varianta rozcupování protihráče (několikanásobným) Overrunem z Ezuri, Renegade Leadera.
Cesta:
Ze Znojma jsem vyjel již na letních pneu, v Brně vyzvednul Petra Horáka alias Pítra (home-made GW AGGRO), jeho kamaráda Jirku Pospíšila (FRITKA) a svezl se také Tomáš Důbrava alias „sawter“ (No FoW verze BANTu). Aneb tentokráte na sever Moravy vyrazila poměrně početná výprava. Však jsem Scootrovi pár dní před turnajem psal, že bych si měl pomalu začít shánět vícemístné auto, když se mi na spolujízdu do Ostravy začínají ozývat zájemci z řad čtenářů reportů. Klidně mi napište, pořešíme spolu termín a za férový bůstřík (vypůjčil jsem si dvě sawter-ova slova) vás vezmu sebou.
Turnaj:
Scooter předem avizoval rekordní účast, co se legacy turnajů týče a dal tudíž na ceny rovnou 2 dualy. Překvapilo nás proto, že o půl jedenácté byly před hernou jen dva hloučky po pěti lidech z Opavy a Přerova (řazeno abecedně). Po registraci jsme usedli ke stolům a Tomáš s Jirkou začali ověřovat Tomův předpoklad o špatné bilanci jeho balíčku proti fritce (vyhrál 2:1).
Já s Petrem jsme se mezitím vykecávali a mimo jiné jsme dopředu stanovili výsledky naší výpravě - všichni čtyři postup do top 8, tři postup do top 4 a ve finále mi dá Petr kouř. Právě v ten okamžik dorazil k vedlejšímu stolu Ivo Kunčický, takže jsem ho rovnou informoval, že na něho zbyde až 3. místo. Odvětil: „To je holt už osud.“
S přibývajícím počtem hráčů přibývaly i různé vtípky. Petr si zapomněl vzít countery a vyřešil to koupí tří šestistěnek. Záhy však s hrůzou zjistil, že hází naprosto průměrně. Samozřejmě jsem mu poradil, aby je u Scootra reklamoval, což bohužel neučinil. Fakt rád bych zhlédnul scénku s pokusem o vrácení kostek s udáním důvodu, že nejsou cinknuté. Nepřehlédnutelný a zejména nepřeslechnutelný Martin Herbinger po svém příchodu prohlásil: „Legačkoví králové sedí u sebe“ (Ivo, Martin a Adam Růžička). Nemohl jsem reagovat jinak než slovy: „Tak to bych si s Tebou měl vyměnit místo.“ Zkrátka pohoda jako dycinky.
Herna již byla solidně našlápnutá, když Lantan (Adam Seidler) začal rozmísťovat cedulky s čísly stolů. Zaregistrovalo se nás nakonec neskutečných 43 hráčů, čímž jsme překonali Kentaurův rekord v účasti na legacy z 10.12.2011 o více jak třetinu (luxus). Je to dokonce o dva respektive jednoho hráče více, než kolik jich bylo na letošní pražské sérii Černého rytíře. Morava jede!
1. kolo – Petr Horák (GW HUMANS) – 27. celkově (2-3-1)
Před vyvěšením pairingů Petrovi ze srandy řeknu, že bych ho mohl potkat hned v prvním kole. Šance 1:42 aneb 2,4% se sice nezdá být zrovna vysoká, ale v Magicu často bývají blbé kecy po zásluze odměněny. Po napárování zalituju, proč jsem raději nebyl zticha (jeden z nás přijde o body). I když Petr do balíčku zainvestoval, stále to na něj mám hodně dobrý, takže s vysokou pravděpodobností vyhraju. Prohra hodu mojí desetistěnkou 4:10 a úvodní ruka s dvěma Green Sun’s Zenith, dvěma Summoner’s Pacty a třemi zeměmi, která mne donutí mulliganovat však dává Petrovi solidní šance do první hry.
Petr dá během prvních dvou kol Forest + Noble Hierarch a Plains + Akrasan Squire + Sunstrike Legionnaire (pro mne nejnepříjemnější karta jeho balíčku) a mé vyhlídky jsou čím dál tím horší. Petr ve 3. kole přitvrdí Silver-Inlaid Daggerou a životy jdou rychle do pryč. Nicméně pak mu místo útočníků přijdou dva Sylvan Safekeepeři. A protože jsem lucky bastard, tak si ve 4. kole líznu Viridian Corruptera a pošlu dýku do kytek.
Zbývá mi však pouze 7 životů a stále nemám na stole X-manový zdroj. Petr mi navíc pokaždé v upkeepu Legionářem tapuje manového Elfa, aby mne zpomaloval. Situace nevypadá vůbec dobře. Naštěstí si v 5. kole na 3 životech líznu Summoner’s Pact, díky němuž sešlu Priest of Titania. Petr mi v 6. kole tapne Skyshroud Elfa a zaútočí vším, co má. Obětuju dva Fyndhorn Elfy na chumpblock a zbyde mi 1 život. V upkeepu zaplatím za Pact, v main fázi roztočím kombo a v combat fázi Petra zabije 5 „nekonečně“ velkých Elfů. Následně ho seznámím s faktem, že kdyby mi místo Skyshrouda tapnul Fyndhorna, tak bych musel do bloku obětovat jednoho z trojice Seedcradle Witch / Skyshroud Elf / Priest of Titania. Kombo bych tedy nerozjel a v 7. kole by naopak Petr rozjel mne. Zbytečná chyba, která zamrzí....(1-0)
Nasideboarduju Wirewood Lodge a Arbor Elfa za Wirewood Channelery, abych byl co nejrychlejší. Petr má zase ostrý začátek – 1. kolo: Plains + Champion of the Parish, 2. kolo: fetchka pro Forest + Sunstrike Legionnaire, 3. kolo: Plains + Sunstrike Legionnaire + naštěstí jen Sylvan Safekeeper a 4. kolo: Flagstones of Trokair + Knotvine Paladin. Statistika říká, že je jen cca 10% pravděpodobnost dvou Legionářů během prvních třech kol, super.
Nechal jsem si úvodní ruku opět bez X-manového zdroje a bez vyhledávání, jelikož balíčku prostě věřím – 1. kolo: Forest + Fyndhorn Elves, 2. kolo: Forest + Skyshroud Elf + Llanowar Elves, 3. kolo: Wirewood Lodge + Seedcradle Witch + Green Sun’s Zenith pro Elvish Archdruid. Ve 4. kole jsem sice na 8 životech, ale tapování Legionářama v upkeepu už je Petrovi k ničemu, protože holt kombo spustím v upkeepu. Duel tedy skončil dle očekávání - Elves jsou rychlejší než Humans. (2-0)
Já 1-0, Jirka 0-1, Petr 0-1, Tomáš 1-0
Mezi koly:
Času jsem měl celkem dost, ale bohužel jsem nenarazil na žádnou opravdu zajímavou hru jiných hráčů a ani neslyšel nějakou hlášku, kterou bych prostě musel zapsat. Doufám, že z tohoto ohledu budu mezi dalšími koly úspěšnější.
2. kolo – Martin Kukla (COUNTERBALANCE) – 1. po základě (4-0-2), konec v top 8
To si tak člověk dojde ke stolu a očekává známou tvář z minulého turnaje, ale on tam sedí někdo cizí. Rychle zjistíme chybu na straně domnělého protihráče, ten tudíž odkráčí. Přichází však pro mne znovu neznámý hráč. Snažím se ho opět vypoklonkovat, protože mám hrát proti Martinovi Kuklovi, což on jaksi není. Protihráč se mi snaží vzdorovitě oponovat a drze argumentuje faktem o své pravdě: „Já jsem Martin Kukla.“ Chvíli přemýšlím o shodě jmen, ale posléze mi dojde krutá realita. Překvapivě se ve svém vlastním příjmení nezmýlil protihráč nýbrž já. Na posledním turnaji jsem totiž ve 3. kole hrál s Martinem Kolkem (MERFOLKS) nikoli s Martinem Kuklou. Po tomto nemalém trapasu (alespoň je o čem psát) a vyhraném hodu jsem tedy začal.
Ve 2. kole i přes Martinův odtapnutý Island risknu Priest of Titania (dneska nehraju kontrol) a vyplatí se. Po Brainstormu totiž následuje zahození druhého Brainstormu do Force of Will. Pak dá Martin ve svém druhém Counterbalance, já protočím panenky a poznamenám něco jistě velice slušného. Ve 3. kole procpu Elvish Archdruida (Counterbalance - land). V dalším plánuju vyhrát. Martin mi ve svém kole spláchne Elfy Firesoutem. Za pár kol plánuju prohrát.
Jenže balíček mi posílá samé zajímavé karty. Priest of Titania projde přes Counterbalanci (zase land), další kolo projde druhý Priest (potřetí land). Green Sun’s Zenith dostane Force of Willem. Martina to však stálo druhý Force of Will, za což si sám sobě zanadává. Mezitím Martinův velký Jace opakovaně Brainstormuje, než mu nakopou Priesti. V 8. kole předvedu svou EPIC PLAY.
Sešlu Llanowar Elfa, aby mi Martin ukázal, že má na vršku knihovny Spell Snare. Řeknu si výborně, takže vyhraju v tomto kole. Zahraju Summoner’s Pact, najdu si Skyshroud Elfa a sešlu ho. Zahraju druhý Summoner’s Pact, najdu si Seedcradle Witch a sešlu ho. Uvědomím se. Asi chápete, kde je zakopán pes. Martin mi podruhé ukáže tu Spell Snare a Counterbalance nepustí Čarodějku do hry. Hezky nahlas řeknu: „Jsem debil,“ protože jsem debil a smotám si to.
Martin mne utěší alespoň tím, že měl stejně na ruce dva Swords to Plowshares. I kdyby měl tudíž vrchní kartu s casting costem 3 a více, odpražil by mi Priesty před spuštěním komba a já bych ve svém upkeepu neměl na doplatek za dva Pacty. Nevím, jestli mne to má uklidnit či rozhodit, ale pyšnej na sebe rozhodně nejsem tak nebo tak. (0-1)
Nasideboarduju Elvish Hexhuntera, Dauntless Eskort, Viridian Corruptera a Summoning Trap za Arbor Elfy a Summoner’s Pacty. Taktika zafunguje, když ve 2. kole Priest of Titania dostane Force of Willem za Jace. Já zahraju Summoning Trap, vyberu si Elvish Archdruida a dám ho na stůl. Dál se držím race strategie a ve 3. kole přidám dva Quirion Rangery, Ezuriho přes Zenith a Fyndhorn Elfa. Jestli nepřijde Firespout, tak v příštím kole vyhraju. Místo něj však ještě v mém přichází Enlightened Tutor, který neomylně nalézá Cursed Totem. Nepotěší, nicméně i tak jsem v laufu.
Ve 4. kole sešlu sice jen Llanowar Elfa, jenže nasekám Martinovi za 13 životů. Ten má poslední draw před prohrou, aby přes Sensei’s Divining Top jako třetí kartu našel čtvrtou zemi na Wrath of God (nasideboardoval jedny, takže je samozřejmě měl na ruce). Chvíle napětí. Je tam? Je tam! Fetchka přinese Volcanic Island a ten spolu se třemi dalšími zeměmi Hněv Boží. Sice nejsem Bůh (taky je jen jeden, stejně jako Mistr – viz. můj minulý report), ale zřejmě vypadám taky docela naštvaně, když odkládám Elfíky do hřbitova.
Martin má jen 6 životů, takže ho o ně hodlám připravit top deckovanými Elfy. Martin mi to stíží velkým Jacem a kolo po něm Counterbalancí, abych si tolik nefandil. Jace odhazuje vše nebezpečné, takže hezky nabírá countery a podpoří ho ještě Force of Will. Nakonec sjedu Martina na pověstný 1 život. Poté ho nechám vychutnat si odemletí mé knihovny. Když si již nemám co líznout, nezbývá nic jiného než pogratulovat vítězi. Prohrát tímto stylem mne samozřejmě štve, nicméně holt i takový je Magic. (0-2)
Já 1-1, Jirka 0-2, Petr 0-2, Tomáš 2-0
Mezi koly:
Tomáš podruhé vyhrál, takže zatím plní svůj cíl vyhrát Scrubland za celkové 2. místo. Jirka naopak podruhé prohrál a pravděpodobně přemýšlí, jestli udělal dobře, když rozprodal Enchantressku a postavil si fritku. Petr je z druhé porážky nešťastný, takže si dáme pár vtípků na vylepšení nálady. Navrhnu mu, ať si postaví balíček čistě proti mně a znechucuje mi pak turnaje při vzájemných soubojích. Tuto myšlenku posléze dále rozvádíme - mohl by hacknout reporter, aby se se mnou pokaždé utkal hned v prvním kole. Případně podplatit Scootra, který by mne k Petrovi manuálně přiřadil jako protihráče ještě i v posledním kole turnaje. Moc to však nepomáhá, protože je vcelku jasné, že na postup do top 8 bude potřeba uhrát minimálně 4-2. Což stejně bude stačit jednomu maximálně dvěma hráčům.
Jako cca 1/3 herny shlédnu část třetí hry mezi Ivem Kunčickým (BANT) a Tomášem Janczykem (RUG TEMPO), na kterou jim zbývá poměrně málo času. Tom má na stole Sylvan Safekeepera, Grim Lavamancera, spoustu zemí a ve hřbitově několik karet. Lavamancer střílí každé kolo do Iva a s ubývajícím počtem jeho životů se zdá být rozhodnuto. Tomášovi však dojdou karty ve hřbitově, takže sešle blesk z ruky, ten se Ivo pokusí přecílit do Lavamancera, Tom zareaguje dalším bleskem, na který Ivo zahraje Force of Will, jenže Tomáš ho zruší Blue Elemental Blastem. Tom obětuje jednu zemi do Safekeepera, aby si zachránil Lavamancera před svým vlastním přecíleným bleskem. Hrob se mu hezky naplnil, takže Lavamancer může pokračovat ve smažení Iva.
Je ohlášen konec herního času. Ivovi zbývají 2 kola, během nichž se pokusí uhájit alespoň remízu. Tomášovi zbývají 3 kola, během nichž zkusí Lavamancerem vyhrát. Ivo postupně sešle Elspeth a velkého Jace. V tom přichází druhý rozhodčí a zahlásí konec časového limitu. Všichni přihlížející nevěřícně vytřeští oči, natož potom samotní hráči a v herně rázem zavládne veliký ruch. Po chvíli nervozity a zjišťování reálné situace se dozvídáme, že platí první časový údaj. Ivo mající aktuálně 4 životy si zhluboka oddechne, protože Tom nestihne vyhrát o pouhé jedno kolo.
3. kolo – Tomáš Mikulík (UW STONEBLADE) – 33. celkově (1-2-3)
Tomáše jsem porazil 2-0 v prvním kole při svém vítězném Olomouckém tažení, kde se navíc Tom ukázal jako pohodový hráč, takže se na hru těším. Dokonce máme údajně na čtyři kola přihlížejícího (víc prý potřebovat nebudu), nakonec se však vydrží dívat jen kola tři (zrádce). Každopádně zjišťuju, že ač jsem obvykle u všeho hrozný trémista, tak v Magicu mi obecenstvo naopak pomáhá.
Moje desetistěnka se se čtyřkou moc nevytáhne, ale Tomášovi nadělí naštěstí jen dvojku. V 1. kole dám Forest + Arbor Elfa. Ve 2. a 3. kole si na jedné zemi hezky zablbnu s Quirion Rangerem (tap Forestu = 1. mana do poolu, tap Arbora = untap Forestu, tap Forestu = 2. mana do poolu, vrácení Forestu do ruky = untap Arbora, vyložení Forestu, tap Forestu = 3. mana do poolu, tap Arbora = untap Forestu, tap Forestu = 4. mana do poolu). Dostanu tak do hry Wirewood Channelera a trošku vystraším Toma. Ten mne v reakci na slova: „Překvap mne“ ve svém 2. kole vskutku překvapí, když si Stoneforge Mysticem nevytáhne Umezawa’s Jitte nýbrž Batterskull. Následně mi ve 3. kole Swords to Plowshares odpálí Channelera, ve 4. kole přes Snapcastera druhé respektive stále ty první meče odsekají Quirion Rangera. No a v 5. kole dostane Ezuri dáreček v podobě Oblivion Ringu.
Asi vám připadne, že bych měl být bez šance. Jenže Tomáš je plně zaměstnán odstraňováním klíčových Elfů. Nestíhá tudíž položit Batterskull a 1/1 Elfové podpoření prvně jedním a posléze dvěma Elvish Archdruidy Toma v 7. kole zdolají. (1-0)
Nasideboarduju Dauntless Eskort, Viridian Corruptera a jednu Summoning Trapu za dva Arbor Elfy a jeden Summoner’s Pact. Tomáš si dá jeden mulligan (jediná země) a poté může začít – 1. kolo: fetchka pro Tundru, 2. kolo: Island + Stoneforge Mystic pro (překvapivě znovu) Batterskull, 3. kolo: Batterskull. Celé kombo mám na úvodní ruce, Tom trpí manascrew a je úplně bez protihry (Daze na Arbor Elfa fakt nepočítám). Není tedy problém ho ve 4. kole rozjet (kombo a následně i Tomáše). Nasideboardované čtvery vrata (Wrath of God), z čehož jedny svírala Tomova ruka, mu byly k ničemu. Děkujme za ty dary....(2-0)
Já 2-1, Jirka 1-2, Petr 1-2, Tomáš 2-1
Mezi koly:
Po skončení jsem se Tomáše snažil přesvědčit, že si v obou hrách měl Mysticem vytáhnout Jittu. Nakonec mne ukecal, že přinejmenším v té první hře to nebyla vůbec tak jednoznačná volba. Když se zpětně dívám na své zápisky, tvrdím opak (po bitvě je ale každý generál).
Tohle kolo se naší výpravě povedlo – vyhráli tři ze čtyř a hlavně Ti, kteří to nejvíc potřebovali. Všude dohrávaly své duely GW?-čka a bylo kolem nich dost narváno. Za prvé mne tyto téměř mirrory už nebaví sledovat, za druhé stejně většina remízovala. Těch remíz bylo na turnaji opravdu extrémní množství. Raději jsem tudíž pokecal s Francoem (Franta Štybnář) o posledních dvou reportech (díky za podporu). Jedna kuriozita se ke mně donesla od Arkana (Aleš Seidler) – jeho protihráč si 12x za sebou líznul zemi, což by normálně znamenalo v podstatě bye. Jenže to by si Arkan nesměl líznout zemí rovnou 16 za sebou. Pravděpodobnost obojího naráz je přitom asi tak žádná celá nula nula prd.
4. kolo – Mirek Roszka (BUW) – 6. po základě (4-1-1), konec v top 8
S Mirkem jsem ještě nikdy nehrál, takže můžu pouze předpokládat nějaké GW?. Desetistěnka se zaskvěje devítkou proti dvojce. Na ruce mi do komba chybí pouze Seedcradle Witch, což si Mirek hned ve svém 1. kole ověří díky Inquisition of Kozilek (po vyložení Underground Sea) a nechá mne zahodit Priest of Titania. Zároveň okamžitě pozná, že se jedná o kombo balíček. Ve 2. kole pak Mirek pošle Stoneforge Mystica pro Umezawa’s Jitte. I tak to pro mne ale nevypadá vůbec zle – 1. kolo: Forest + Quirion Ranger, 2. kolo: Skyshroud Elf, 3. kolo: Forest + Green Sun’s Zenith pro Priesta + Arbor Elf. Na ruce mám připravený Summoner’s Pact na poslední díl skládačky a tudíž výhru ve 4. kole.
Jenže o Pact mne v Mirkově třetím připraví Thoughtseize. Než ho pošlu do hrobu, chvíli přemýšlím, jestli jsem neudělal chybu. Mohl jsem totiž Pact zahrát ve 3. kole a hned také seslat Čarodějku. Musel bych však doufat, že Mirek nemá žádné zabíjení ani counterspell. Hm. Asi jsem to měl zkusit, zvláště když dnes hraju race Elfy a ne jako obvykle control Elfy.
Ve 4. kole místo předpokládané výhry dám Wirewood Channelera a druhého Skyshrouda, Mirek ještě v mém přes Mystica položí Jittu. V jeho 4. kole Swords to Plowshares zmastí Channelera, z čehož mám velice smíšené pocity. V podstatě mne potěší, že i kdybych býval Pact zahrál, Seedcradle Witch by dostala Swordama. Podstatně méně mne samozřejmě nadchne ten exilnutý Channeler. Mirek pokračuje equipem Jitty na Mystica a útokem. Protože nemá jinou bytost, odhodlám se za cenu ztráty jednoho Skyshrouda k bloku, čímž zabiju Mystica. Counter z Jitty mi následně za odměnu skolí Priesta.
Aby mi to dal Mirek pořádně vyžrat, sešle v 5. kole Snapcastera, avšak flashbacková Thoughtseize odhalí pouze záměrně nevyložený Forest. O tři kola později se situace opakuje s vršknutým Inquisition of Kozilek a druhým nevyloženým Forestem. Mezitím mi Mirek pro jistotu v 6. kole ještě smoštuje jednomaňáky skrz Engineered Explosives. Po Force of Willu mého Pactu, který měl nalézt Viridian Corruptera na řádně naboostovanou Jittu v 9. kole za stavu životů 14:10 vzdávám. (0-1)
Nasideboarduju jen Dauntless Eskort a Viridian Corruptera za dva Arbor Elfy. Wilt-Lief Liege se rozhodnu nezařadit, protože Thoughtseize ho do hry nedostane a Mirek mi neukázal Hymn to Tourach. Po duelu se dozvím, že diskartaci beztak odsideboardoval. Mám docela aggro ruku, takže chci začít tlačit – 1. kolo: Forest + Llanowar Elves, 2. kolo: Forest + Elvish Archdruid, 3. kolo: druhý Archdruid. Mirek se nenechá zahanbit, když mi v 2. kole Swordne prvního Archdruida a ve 3. kole přes Snapcastera stejnýma Swordama odstraní i druhého Archdruida.
Ve 4. kole přehodnotím situaci, zkusím to přes kombo. Dám Forest + Priest of Titania + Seedcradle Witch + druhý Llanowar. Ke spokojenosti mi chybí už pouze Skyshroud Elf. Nicméně Mirek pozná, v čem pro něj tkví nebezpečí a okamžitě se třetíma respektive druhýma Swordama zbavuje Čarodějky. Dále pronese něco ve smyslu: „Doufám, že teď nedělám chybu,“ položí z ruky Jittu a předá mi kolo. Načež mu ji zničím Viridian Corrupterem, kterého jsem měl také na úvodní ruce.
Tím však veškerá pozitiva končí. Mirek pošle Mystica pro Batterskull a čtyřikrát mne s ním projede, než si lízne Perish a sklidí mi to moje smetí. Na top deck proti controlu, když mi chybí dvě části komba, by prostě byla haluz vyhrát. (0-2)
Já 2-2, Jirka 2-2, Petr 1-2-1, Tomáš 2-1-1
Mezi koly:
Před začátkem 4. kola turnaje (nejen) mne rozesmál vedle sedící hráč, který adresoval svoji hlášku kromě protihráče i cca půlce zdejšího osazenstva. Znění bylo zhruba následující: „V herně ticho po začátku kola, za pět minut obrovský pláč a Zelo (Radek Zelina) utíkající z herny.“ Naopak po skončení 4. kola turnaje zaslechnu (netuším od koho) ještě vychytanější hlášku: „Laďo, tak to nahlaš a dropni se.“
Co se výpravy týče, nic moc. Já s Jirkou si zachováváme spíše teoretickou naději na top 8, Petr je již definitivně venku. Tomáš díky uhrané remíze téměř jistě postoupí do vyřazovací části, pokud ovšem dokáže poslední dvě kola vyhrát.
Petr v tomto kole hrál proti Tomáši Mikulíkovi (můj protihráč z 3. kola). Stihnu zkouknout jejich druhé a třetí klání, jenž však skončí remízou zejména díky Tomovu Wrath of God. Nejzajímavější byl zřejmě moment, kdy se v druhé hře Tomáš pokusil zahrát vrata, ale zapomněl na příplatek za Petrovu Thalia, Guardian of Thraben. Přihlížející si už mysleli, že díky ní Petr hru vyhraje, jenže Tom měl fetchku na ruce, takže stůl nakonec i přes Thalii smetl.
5. kolo – Radim Havránek (COUNTERBALANCE) – 12. celkově (4-2)
Ač k tomu neexistoval žádný (logický) důvod, nějak jsem si dopředu vsugeroval, že Radim Havránek bude nepříjemný protihráč (ve smyslu protivný/otravný). Asi kvůli jeho výhře 1. turnaje letošní CZECH VINTAGE AND LEGACY SERIES. No bylo tomu přesně naopak. Radim hrál v úplném klídku a chtěl si pouze vylepšit dosavadní skóre jedné výhry, dvou proher a jednoho bye. V hodu dvacetistěnkou jsem ho roznesl šestnáct ku pěti.
Začátek je fajn – 1. kolo: Forest + Fyndhorn Elves, 2. kolo: Forest + Zentih pro Priest of Titania (dostal Dismemberem), 3. kolo: Forest + Zenith pro druhého Priesta (fakt ho tam chci). Radim ale ve svém 3. kole položí Counterbalance, což mne vůbec netěší. Jako první kartu v reakci na seslání Arbor Elfa mi navíc na vršku knihovny ukáže Sensei’s Divining Top. Věda svojí EPIC PLAY z druhého kola turnaje seznám, že kombem to už nepůjde (Zenithy jsem si vyplýtval na Priesty). Budu tedy nucen vyhrát přes Ezuriho. Jedním ze dvou Summoner’s Pactů si tudíž donesu Elvish Archdruida a sešlu ho. Radim však v reakci Brainstormem vymění Topu za Vendilion Clique a Archdruid putuje do hřbitova. Ve svém 4. kole navíc položí Brainstormem nalíznutou Topu, což je pro mne společně s Counterbalancí zásadní problém.
Doplatek za Pact mne stojí nicnedělání v 5. kole, čehož Radim využije na seslání kliky a Tarmogoyfa. V 6. kole si druhým Pactem přinesu Ezuriho, který (zázrakem) projde. Situaci mi zkomplikuje velký Jace, jenž odešle Priesta zpět na ruku. Opět musím doplácet Pact. V 7. kole pak Ghastly Demise cílená do Ezuriho ukončuje hru za stavu životů 14:11. (0-1)
Jediným povzbuzením do další hry je hláška vedle Radima sedícího Pavla Romana: „Já chci vidět toho tokena.“ Po pár vteřinách: „Judge!“ Protihráč útočil s Geist of Saint Traft.
Nasideboarduju Elvish Hexhuntera, Viridian Corruptera a Summoning Trap za Arbor Elfy a Llanowar Elves. Jdu do toho dost odvážně – 1. kolo: Forest + Seedcradle Witch. Ve 2. kole dám Forest a Priesta, který stejně jako v první hře ihned dostane Dismemberem. Opět jako v první hře následuje ve 3. kole Zenith pro druhého Priesta (fakt moc ho tam chci). Radim ho ve svém smoštuje Maelstrom Pulsem. Pokračuju Skyshroud Elfem, Radim kontruje Counterbalancí. Ta až do konce hry nic nepřeruší (Radim klikou uviděl Summoning Trapu).
Vývoj několika dalších kol je pro mne opravdu tristní. Radim zatlačí dvěma Tarmogoyfama, mého Wirewood Channelera okamžitě po seslání podřízne Go for the Throat a na Radimovu stranu stolu zavítá Liliana of the Veil. Chtě nechtě musím zahrát Trapu za 6, najdu v ní Priesta a doufám (o Čarodějku ani Skyshrouda mne Radim ještě nepřipravil). Jak už to tak chodí, Radim zahraje protihru v podobě velkého Jace. Nezbývá tedy, než pogratulovat vítězi.
A nebo taky ne! Radim si dá Jacem Brainstorm, místo aby mi vrátil Priesta na ruku. Následně díky Lilianě musím zahodit Corruptera a Radim předá kolo. Nic mi tudíž nebrání v roztočení komba a výhře s 11 životy. Kdyby (o kombu nevědoucí) Radim poctivě četl mé reporty....(1-1)
Rozhodně jsme se neflákali, ale času už moc nezbývá, takže zrychlíme, protože remíza by nás akorát oba definitivně vyřadila z bojů o top 8. Radim mne mírně znervózní širokým úsměvem nad úvodní rukou. Jeho radost pochopím po položení Topy v prvním kole. Následně se pár kol předháníme ve vykládání zemí. Ukončím to až vyložením Archdruida, kterého jako obvykle okamžitě roztrhá Dismember. Radim sešle rovnou dva Tarmogoyfy v jednom kole a začne kousat. Zpomalí mne Submergem, Lilianou a Spell Snarou, čehož však zneužiju k Trapě za 0 man. V 6. kole tak mám rovnou tři Wirewood Channelery, Seedcradle Witch, Fyndhorn Elves a 11 životů. Počátek konce nicméně nastane v 7. Radimově kole v podobě cíleného zabíjení (nevím jakého, což nehraje roli) do Čarodějky. Poté si pro mne Tarmogoyfové v poklidu dojdou. Zadarmo to ale rozhodně neměl. (1-2)
Já 2-3, Jirka 3-2, Petr 2-2-1, Tomáš 3-1-1
Mezi koly:
Stíhám pouze zjistit informaci o výhrách všech mých souputníků a závidět jim je. Mně již top 8 každopádně unikla. Mohu tedy jen doufat, že Jirka a Tomáš v posledním kole....prohrají. No přece na ně nebudeme s Petrem čekat během bojů ve vyřazovací části turnaje. Aneb kolegialismus především. Po vyvěšení standingů a očekávanému plichtění hráčů z vrchních míst (chjo) zůstává ve hře jen Tom. Načež se k nám Jirka bez okolků přidává a padají návrhy o vlacích, stopech, demokratickém hlasování apod. Alespoň máme tu slušnost a Tomášovi to interpretujeme až po turnaji cestou zpět.
Před začátkem posledního kola proletí hernou hláška: „Jestli hraješ affinitu, tak Tě zabiju.“
6. kolo – Pavel Roman (DREDGE) – 28. celkově (2-4)
Proti Pavlovi jsem sice nikdy nehrál, ale minulé kolo turnaje seděl vedle Radima Havránka, takže vím, co pilotuje. Alespoň můžu konfrontovat svůj předturnajový názor, týkající se rychlosti balíčků, s názorem vedle mne hrajícího Petra, který tomu mému věštil menší šance. S Pavlem se shodneme, že skóre 3-3 by na výsledkové listině vypadalo mnohem lépe než 2-4 a začneme se o něj snažit. Samozřejmě prohraju hod mojí desetistěnkou (5:6), což by mohlo být v tomto duelu rozhodující. Pavel si dá jeden mulligan a po chvíli přemýšlení si ruku nechá. To se brzy ukáže jako chyba, protože si během čtyř kol nezvládne do hrobu naházet dost karet. Já jedu – 1. kolo: Forest + Llanowar Elves, 2. kolo: Forest + druhý Llanowar + Priest of Titania, 3. kolo: Forest + Arbor Elf + Quirion Ranger + Ezuri a útok. Mé 4. kolo už nedohráváme. (1-0)
Nasideboarduju Wirewood Lodge a Arbor Elfa za Wirewood Channelery, abych byl co nejrychlejší. Taktika byla zvolena správně, jenže tentokráte se balíček moc nezaskvěl. Mrzet mne to nicméně nemusí, protože Pavel začíná a již ve 3. kole dostane do hry Iona, Shield of Emeria. Má hned pět možností na výběr a zvolí zrovna zelenou. Neskutečná smůla. (1-1)
Rovnou několik porcí neštěstí si následně vyžere Pavel. První spočívá v trojitém mulliganu, který ho v podstatě dopředu odsuzuje k prohře. Já mám naopak velice slibnou ruku, kde mi chybí jen Seedcradle Witch. Poslední kousek do komba mi však ne a ne přijít, takže koušu 1/1 Elfama. Těsně před mým líznutím ve 4. kole Pavel pronese: „Ještě by mohl přijít nějakej kapitán.“ Já právě topdeckuju Elvish Archdruida aneb negativní předzvěsti v Magicu fungují spolehlivě. V 5. kole je dohráno. Nedá mi to a zkoumám, kolikátá karta je Čarodějka / Summoner’s Pact / Green Sun’s Zenith. Pavla velmi potěším, protože čtrnáctkrát bych si líznul pouze země a nepotřebné jednomaňáky. (2-1)
Já 3-3, Jirka 3-3, Petr 2-3-1, Tomáš 3-2-1
Tentokráte jsem jedinou výhru z naší výpravy utrpěl já. Postupně jsme se všichni srotili u duelu prozatím 8. Tomáše proti 7. Jardovi Boučkovi. Fandění se nám vyplatí, Jarda Toma skolil a ten nakonec nezískal ani booster za 9.-12. místo. Po vybrání cestovného jsem vyslechl poslední a dle mého (skromného) názoru nejlepší hlášku celého dne made in Jan Gombala: „Aktivní hráč není aktivní.“ Posléze jsme se rozloučili a vyrazili do teplých jižních krajin (tuhle formulaci jsem si prostě nemohl odpustit). Jo a Petr mne konečně pozval na ten steak.
Martin Barták alias Maissi
Rozhovor:
Původně jsem chtěl spáchat rozhovor s vítězem turnaje, ale ti byly hned dva a ani jednoho z nich navíc nijak blíže neznám. Rozhodnul jsem se tedy představit vám svého letitého kamaráda Petra Horáka. Ten mi však pouhý den před plánovaným interview oznámil, že s constructed turnaji končí a bude nadále hrát už jen limited. Tak holt bude rozhovor lehce schizofrenní....
Trochu se nám představ.
Jmenuju se Martin Barták, na internetu vystupuju jako Maissi a většina kamarádů mi říká Bárny. Mám 30 roků, manželku a malou dcerku. Za čtvrtého člena rodiny můžu považovat hypotéku na byt v době trvání 30 roků. Povoláním jsem podnikový ekolog, což jsem dokonce i vystudoval.
Jaké máš záliby kromě MtG?
Z těch obvyklých bych jmenoval počítač, hudbu a fotbal. Z méně běžných pak před narozením dítěte několik tanečních vystoupení (diskotéky, divadlo, Vinobraní a také jeden regionální videoklip), nyní 2x ročně paintball se známými, ve kterém jsem opravdu dost hustej.
Teď už konečně k Magicu. Jak dlouho ho hraješ?
Začínal jsem léta Páně 1997 s edicí Tempest, na kterou jsem doteď silně fixovaný. To byly časy. Téměř nikdo doma neměl PC, natož potom internet, takže se informace získávaly z tisku. Karty se daly sehnat jedině z boostrů a od několika málo známých, co na Znojemsku MtG hráli. Zapíchnul jsem to myslím někdy v roce 2001/2002, tudíž paradoxně v době kdy spousta lidí s Magicem naopak začíná – nástupem na vysokou. Turnajově jsem se vrátil 3.4.2011.
Jak často, jaké formáty a kde hraješ?
Ve své obrozené éře jsem vyzkoušel jeden standard, jeden extended a jeden sealed, ale nezaujaly mne. Hraju tedy výhradně legacy a to sice jeden turnaj měsíčně (mám rodinu). Mnohem více času strávím na Workstationu hledáním zajímavých karet, stavěním balíčku a testováním, což mne fakt hodně baví. Z destinací je to půl na půl brněnský Černý rytíř a ostravský Kentaur (tam se mi vskutku líbí).
Jaký balík na legacy preferuješ je už všem jasné. Zbývá však otázka proč?
Elfové jsou rychlí (manově), levní (finančně) a zelení (nejoblíbenější barva). Co víc bych si mohl přát....
Tvá nejoblíbenější karta?
Nikoho asi nepřekvapí, že se jedná o Elfa. Šokující zřejmě nebude ani edice, ve které vyšel – Tempest. Nicméně Seeker of Skybreak byste tuším nečekali. Nevím proč, ale přijde mi prostě úžasnej a strašně rád bych ho uplatnil v nějakém svém balíčku.
A nejneoblíbenější karta?
Cokoli, co dokáže opakovaně zabíjet mé nevinné Elfíky. Klasickým příkladem jsou samozřejmě Umezawa’s Jitte, Punishing Fire, Grim Lavamancer apod.
Čeho chceš v Magicu dosáhnout?
Zejména zábavy. Pro mne MtG znamená udělat si výlet za koníčkem. Samozřejmě potěší, když se občas některý lokální turnaj zadaří i výsledkově.
PS: Mé představy o zajímavé inovaci se naplnili pouze částečně, takže si od psaní přeci jen dám na nějaký čas pauzu....
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.