Reporty
Dvojreport z prerelease Dragon's Maze v Českých Budějovicích
Dvojreport z prerelease Dragon's Maze v Českých Budějovicích
Jako už dvakrát jsem se rozhodl napsat report z prerelease v Českých Budějovicích, tentokráte Dragon‘s Maze. Tentokráte došlo k drobné změně, v sobotu bude tradiční ‚single’ prerelease, ale v neděli mě čeká two-head giant. Doufám, že se vám report bude líbit (a jelikož tohle píšu ještě týden před turnajem, tak doufám, že něco uhraju).
Kapitola I. – Výběr guildy
Potom, co jsem pochopil systém náhodného guild boosteru, začal jsem uvažovat, co si nechci otevřít. Izzet se mi nelíbil vůbec s ničím, stejnětak i Gruul. Rakdos se mi také vůbec nelíbil, tím méně s Dimirem nebo Orzhovem. K Dimiru se mi nezdálo dobré nic, než Golgari (trocha self millu), takže obě guildy vypadly. Boros-Azorius se zdálo jako jedna z nejlepších možných kombinací, ale verze ‚vezmu Boros a budu hrát aggro s čímkoliv, se mi do sealed decku, který bude na 90% trojbarevný, moc nezdála. Azorius se zase moc nekombí s Dimirem a tak půlkou karet v Orzhovu, k Simicu si také představuju něco jiného, takže další dvě guildy byly zavrženy. Orzhov mi přišel v pohodě s Golgari a Selesnyou, nikoliv ovšem se zbytkem cechů z Return to Ravnica. A tak mi zbyli Simic, Golgari a Selesnya. Dost času na populate chain, evolve i drahé scavenge.
K Simicu není nejlepší Izzet, je spíš nejhorší (Gruul-Izzet-Simic, opravdová noční můra). Možnost mít Selesnyu, nebo Golgari nevyvážila tu hrůzu, kterou představuje Izzet. Azorius také není nejlepší. A tak zbývá Selesnya a Golgari. U obou můžu otevřít Simic, či Orzhov, což by bylo super, nebo Gruul, což by bylo příšerné. Rozdíl je ve čtvrté možnosti – Simic-Dimir-Golgari je lepší, než Gruul-Boros-Selesnya. A tak zvítězilo, byť jen o chlup, Golgari.
V 2HG jsem to měl výrazně lehčí. Můj team mate Termi odmítnul hrát zelenou, takže Orhov byla jasná volba. Když už Dimir, tak dvakrát, tudíž zbývaly čtyři možnosti (druhý Orzhov jsem opravdu nechtěl). Boros moc agří a lákadlo otevřít dva Rakdosy jako bonus taky nebylo moc v pohodě. Jediná výhoda Rakdosu je v tom, že se nedá otevřít jako druhý guild pack další Rakdos. Zbývají tudíž Izzet a Azorius. Můj tajný plán byl hrát v obou decích dohromady všechny barvy (i zelenou), a proto jsem nakonec zvolil Izzet na doplnění vzorce Orzhov-Selesnya-Golgari + Izzet-Rakdos-Dimir/Izzet-Azorius-Boros, Simic a Golgari jsem rovnou odpískal.
Z toho tedy první den Golgari, druhý den Izzet+Orzhov.
Kapitola II. – Spoiler Dragon‘s Maze
Jakožto nedočkavý školák jsem samozřejmě spoiler dennodenně sledoval. Jak přibývala rares, začal jsem uvažovat nad constructed, ale limited se dá řešit skutečně až s plnou znalostí karet nové edice. Když jsem si tedy v pondělí ráno poprvé prohlédnul spoiler pořádně, upoutaly mě na první pohled dvě věci- nejsou žádné monocolored uncommony a nejsou žádné hybridní karty. Obě skutečnosti nahrávají samozřejmě trojbarvám. Hlavně na draftu by mě opravdu trhalo za srdce pickovat namísto úžasných uncommon do třetí barvy průměrné kousky, co pasují do mého aggra. Dalším zásadním poznatkem je, že BÍLÁ NEMÁ ZABÍJENÍ. Tohle jsem vlastně nikdy neviděl, všehny barvy dostanou alespoň nějaké to situační zabíjení a bílá nic. Jediná věc, která nějak řeší soupeřovy bytosti je v bílé Lyev Decree, ale problémy ‚bílých controlů‘ (například U/W/R nebo Esper) přetrvávají. V těchto trojbarvách bude naprosto nutné spolehnout se na pomoc ostatních barev a boosteru vašeho domovského cechu.
Asi nejdůležitějšími kartami, které v RtR blocku vychází, jsou pro limited dvoubarevné commony. V této edici nalezneme pouze jednu takovou kartu pro každou jednu Guildu. Na tyto karty se tady podívám jednotlivě.
Gruul- Zhur-Taa Druid: Tahle karta vystihla prostředí DGM. Zároveň dává manu za docela slušný poměr mana/výkon a střílí každé kolo jeden přímý damage do protihráče. Ne že by to dosahovalo kvalit Extoru, ale velice se mu tato schopnost blíží.
Boros- Viashino Firstblade: Tady dostal Boros skvělou kartu do ofenzivní sady, ale jelikož se po prvním dokonalém útoku milý ještěr smrskne, neočekávám od něj žádné zázraky, obzvláště ne na sealdu.
Izzet- Nivix Cyclops: Pro ravnica block typická čísla za 3 1/4 defender dostala novou schopnost, a to velice slušnou. Na rozdíl od constructed, zde nelze čekat více, než jedno nafouknutí za kolo, ale i to bohatě poslouží ke kvalitnímu útoku. Navíc s volnou manu se stává veleobávaným obráncem. Z mého pohledu jde o nejlepší z deseti common, o kterých v téhle části reportu píši.
Rakdos- Morgue Burst: Na pomalejším formátu už si Rakdos tuhle kartu třeba i zahraje, ačkoliv je to drahé a velice situační zabíjení. Na kartě je vidět to combo s abilitou unleash, tudíž nečekám ani, že by mohla střílet, v obvyklých situačích, za více, než tři. A to není mnoho.
Selesnya- Armored Wolf-Rider: O poznání jednoduší kartu nabízí Selesnya. Žádná spolupráce s populate, žádné agření, žádný velký bijec. Prostě průměrná čísla za pět many. Hrát se to dá celkem dobře, ale opět žádná sláva.
Simic- Beetlemorf Mage: Variace na téma Frilled Oculus, tentokrát ještě o manu dražší a méně podporující evolve. Zato ovšem nabízí flying, který z této karty dělá v pozdější fázi Air Elementala, na kterého musí nějaké zabíjení čekat. Tuhle kartu se rozhodně nevyplácí měnit za nějaké medvědy, protože na pomalém formátu může být opravdu docela silná.
Golgari- Má vyvolená guilda byla potrestána nejhorší commonou ze všech deseti, Drown in Filth. Tenhle slavný kus se hodí pouze do verze B/G/U, kde dimirské karty melou primárně mě, nebo do decku s větším počtem Grisly Salvage.
Azorius- Deputy of Acquitals: Whitemane Lion přibral modrou a šel se podívat, jestli je na Ravnice dost zabíjení a instantů, aby byl dobrý. Odpověď na jeho otázku zní, že pokud se spojí s Izzetem do U/W/R controlu, tak se uživí, ale například v G/W/U už tak potřebný rozhodně nebude.
Orzhov- Tithe Drinker: Jediná karta, co umí provádět schopnost svého cechu z celého desetičlenného uskupení, je opět dost bez nápadu. Každopádně Orzhov posiluje a tlumí aggro, takže jí všichni, kromě Darth Vadera (ten by určitě fandil démonům Rakdosu) vidíme rádi (minimálně já, protože ho budu hrát na pauperu).
Dimir- Pilfered Plans: Pěkná Divinace s perfektním obrázkem, bude se hrát.
Když jsem vás (a popravdě i sebe) uvedl do obrazu edice, podívám se dále na svou rodnou guildu, Golgari. V každé barvě vyšlo osm common, na ty černé a zelené se podívám blíže.
Černé commony:
Bane Alley Backguard: Klasická obraná čísla, ucházející výplň pro pomalejší balíky.
Crypt Incursion: Možný side na jiné Golgari, lepší na constructed (zombáci dostali velkou ránu).
Fatal Fumes: Instantní zabíjení na malou potvoru, nebo silný combat trick nenáročný na barevnost many, ne už však na její množství. Velice dobrá karta.
Hired Torturer: Velice silná karta především pro Golgari a Orzhov, Poměrně dobrá čísla a schopnost, co řeší zapikanou hru…to je prostě super. Mimochodem, pokud jste puntičkáři, tak s touhle kartou na formátu se občas vyplatí hrát stejné obrázky basic landů.
Maze Abomitation: Asi nejhorší ze setu ‚bludišťáků’ se mi vůbec nelíbí. Je to výplň na hranici hratelnosti. To ti ostatní (hlavně modrý a červený) fungují opravdu jinak, protože dávají silné schopnosti. Každopádně se tahle karta combí s Izzet Staticasterem, kdybyste ho náhodou měli.
Rakdos Drake: Celkem nepoužitelný bez unleashe, s ním není o moc lepší, 2/3 Flying, neumí blokovat za tři many, nikdy terno nebude. I tak si ale občas cestu do nějakého rychlejšího balíku najde.
Sinister Possession: Pokud hrajete morbidní aggro a protihráč má jako jediného obránce nějakou velkou zeď, tak tahle karta nebude zas tak hrozná. Obvykle to ale bude spíš dost zoufalá blbost.
Ubur Sal Gatekeepers: Opět jedna karta ze setu. U těchto borců dost záleží na počtu Gates v decku. Na sealdu můžete počítat tak s pěti bránami v poolu. To znamená, že kdybyste hráli všech pět, na úvodní ruce většinou uvidíte právě jednu. Ve čtvrtém kole dvě…to nevypadá moc reálně. Tak zbývají dvě možnosti, zahrát 2/4 nic, nebo čekat na druhou bránu. Dolíznout si ho později, když už jsou dvě brány na stole, je dost v pohodě, takže bych si ho s klidem zahrál. Tenhle strážce brány je ovšem nejlepší ze všech pěti, a proto není ve všech balících dobré hrát každého z nich. Záleží opravdu na velkém množství faktorů. Ale obecně jsou z většiny OK.
Zelené commony:
Battering Krasis: Čísla vypadají dost uboze, ale s dostatkem času na evolve by se z něj měl téměř vždy stát 5/4, nebo alespoň 4/3, borec s trample
Kraul Warrior: Pan Rootwala bude na pomalejším formátu, jak jinak, opravdu lepší. Ze začátku svižný Grizzly Bear, později 5/5 bijec, taková karta je dobrá všude.
Maze Behemoth: Obzvlášť v Golgari je trample dobře využitelný, a tudíž bude tenhle šéf celkem v pohodě playable.
Mending Touch: Slušný trik, hodí se. Jednou bych ho hrál snad všude, někdy i ve více kopiích.
Mutant’s Prey: Pro Simic i Golgari jde o velice použitelné zabíjení. Zahraju si ho rád.
Phytoburst: Jako instant by to byla skvělá karta, ale sorcery podobného ražení nestojí obvykle za nic.
Saluri Gatekeepers: O tomto setu karet jsem už napsal všechno, co mě napadá, takže tady bych jen dodal, že Disfigure za dvě many je pořád lepší, než Heroe’s Reunion, a to o hodně.
Thrasking Mossdog: Lehce vylepšený Korozda Monitor se hodí do všech barev, ale nejlepší je samozřejmě doma v Golgari.
G/B uncommons:
Uncommony samozřejmě nejsou tak důležité, jako commony, ale je dobré je znát a mít na ně nějaký názor.
Down//Dirty: Ani jedna z polovin nestojí za moc, ale dohromady jsou celkem hratelné. Z RtR si můžu otevřít Mind Rot, ale stejně tak můžu dostat tuhle kartu jako jediný discard, který je podle mého názoru na pomalejším formátu dobrý i za čtyři many. Golgari je navíc celkem schopné odemlít se, takže druhá polovina je výrazně lepší, než se zdá (a než bylo v Gatecrashi Wildwood Rebirth).
Korozda Gorgon: Dobrá čísla, abilita, co stojí za to a navíc se celkem kombí s evolve. Tuhle gorgonu si rozhodně chci otevřít.
Putrefy: Univerzální zabíjení za tři many mluví samo za sebe.
Rot Farm Skeleton: Proti rychlejším balíkům nestojí za moc, ale ty, které příliš netlačí, by se měly mít na pozoru. Doufám, že většina balíků bude spíše pomalá, a proto by se mi měl vejít do balíku, pokud ho otevřu.
Úplně všechny rarity v barvách jsou alespoň hratelné, tudíž tam není o čem psát.
Karty mimo Golgari, co mě nějak zaujali:
Steeple Roc: Ač vypadá dost nenápadně, nezdá se mi, že by se ve hře někdy také neprojevil. Za pět many je to velice silný obránce a těžko zastavitelná kavalérie do útoku.
Wake the Reflections: Za manu populate vypadá dobře, ovšem na limited dost nehratelně. Bez tokena tahle karta nedělá prostě vůbec nic a když úspěšně nakopíruji v šestém kole 2/2 rytíře, žádná pecka to už není.
Mindstatic: S tím, jak formát zpomaluje, hratelnost kántrování se zvyšuje. Tahle karta není náročná na barevnost many a podmínku většinou nelze splnit, takže palec nahoru.
Awae for the Guilds: Tahle karta by byla špatná i bez té barevností podmínky, s ní je to vrchol zoufalosti.
Punish the Enemy: Tohle je pravý opak. Poměrně slušné zabíjení s bonusem, jen jedna červená mana, instantně…bomba.
Riot Piker: Jak už jsem psal, formát je plný potvor jako 1/3 nebo 1/4, takže goblin nemá šanci.
Weapon Surge: V prostředí souboje mnoha malých potvor je tahle karta docela v pohodě, ale doufám, že na DGM zůstane pod čarou.
Restore the Peace: Tenhle kus vypadá jako horší Aetherize, ale ne vždy tomu tak musí být. Možnost vrátit dané bytosti až na konci kola je lákavá a může předznamenat to, že opponent, který tím ‚přijde‘ o svůj další combat bude za tu dobu ulítán.
Sin Collector: O téhle bytosti se sice mluví jako o bombě na constructed, ale na limited bych jí v mainu neriskoval. Přeci jen je to mizerná 2/1 za 3 many s nejistou schopností.
Fluxcharger: Dobrý blocker, rychlý zabiják, co víc si od bytosti přát?
Gruul War Chant: S touhle kartou bych si moc nezahrával. Z vaší obrany se rázem stává obrana poloviční a zapikaná hra má náhle vítěze. Je ovšem potřeba mít na paměti, že bez dostatku bytostí je to spíše mrtvá karta (ale ty bytosti stačí tak tři ve hře, tudíž asi 18 v decku), ale hratelné je to ještě se 14 bytostmi v decku.
Gleam of Battle: Tato karta je sice manově náročnější, ale pořád hrát lze. Platí pro ni to samé, jako pro kartu výše, ale s o něco přísnějšími kritérii.
Bred for the Hunt: Je nejhorší z trojice těchto enchantmentů a bez dostatku evolve/unleash bych jí nehrál. Ani v balíku plném evolve bytostí to nebude zrovna bomba, protože dané bytosti musí projít přes soupeřovu obranu.
Kapitola III. – Strategie guildy Golgari a trojbarev od ní odvozených
Jak hrát Golgari:
Základní poučka je, že golgari má čas. V combatu se z pravidla chce měnit. Musí mít nějaké to zabíjení, nepříjemné blockery (a to vždy i nějaké, co mají flying, nebo reach) a dobrou výhodu přes scavenge. Proti pomalejším balíkům Golgari zase nesmí chybě odolný attacker.
Jsou čtyři možné scénáře prerelease:
Jednu věc mají všechny společnou – Golgari , a to jak z RtR, tak z DGM. To se vyznačuje slušným počtem větších bytostí (okolo 4-6 many), dostatkem triků a jiného zabíjení, dobrými rares.
Secret ally |
Secret Guild pack |
Cards from Dragon’s Maze |
Deck |
Otevřel jsem Orzhov | Našel jsem zde poměrně hodně malých bytostí (často s extortem), tak dvě zabíjení, možná Purge the Profane, které se zajisté bude hodit a spíše defenzivní uncommony. Rare hraji (vážně, úplně všechna rares, co můžu otevřít jsou OK). Tento booster přinesl balíku karty do nízké křivky, odpovědi a nějaký extort. | Dostal jsem commony, které nepřetížili mé sloty (pěkná křivka) a doplnil jsem posledních pár zabíjení. V Selesnye jsem také objevil pár velkých prasat. Pokud mám štěstí, přibylo Unflinching Courage a pár pěkných rares. Přišlo pár bomb a halda výplně. |
Mám hodně lifegainu (extort) a nemám problém s rychlými aggry. Větší problém jsou controly, ale i ty bych mohl nějak vyřešit. Tuhle verzi bych si otevřel nejraději. |
Otevřel jsem Dimir | Mám dost odpadu, ale ten zbytek za to stojí. Mill uplatňuju na sebe. Je tam i pár (spíš jedno) kántrování a zabíjení. Midnight Recovery se mi hodí. Rare asi není velebomba, ač se většinou vejde. Získal jsem dobrou karetní výhodu a kontrolu nad hrou. | Přišli samozřejmě bomby a několik málo hratelných common. Je tam dost odpadu a málo dvoumanových karet, které jsem předtím taky moc nedostával. Je to spíš slabší, velkou část decku už musím mít hotovou |
Nemám karet nazbyt, ale ten deck má celkem myšlenku a jsou tam některé kusy, které ovládají hru. |
Otevřel jsem Simic | Připadlo mi pár bytostí s evolve, dost situačních karet a nějací ti letci. Mezi uncommony se mohlo ukázet i něco za pět a více many, možná dokonce Sapphire Drake. Rare asi hraju. Tlačím na myšlenku +1/+1 counterů a doufám v dobrý evolve. Hraju atypické karty pro Gatecrash limited (Scatter Act, Wildwood Rebirth). | Tohle platí pro obě možnosti (Dimir a Simic) stejně, akorát dvojmanovek mám od Simicu z Gatecrashe samozřejmě víc. |
Karet je více, ale jsou náročnější na barevnost many. Balík je méně kontrolní, ale více do tempa. |
Otevřel jsem Gruul | Mám nějaká prasata a dokonce i zabíjení, ovšem dostal jsem i pár zbytečných aggro kusů. Mezi uncommony si s klidem zahraju Frenzied Tilling, které výrazně posílilo. Každé rare se vejde. Pokud přijdou špatné karty, bude to na nic. | Došli mi karty se spíše vyššími mana costy. Cost 4 a více mám předymenzovaný. Balík je dost bez synergie, o jednotlivých kartách. |
Tohle bych si nechtěl otevřít. Pokud by se to stalo a přišlo by mi samé aggro, mohl bych jej také zkusit, ale to by muselo bát něco, aby se to obře povedlo. |
Kapitola IV. – Top Rares
Slíbil jsem si, že úvod tentokrát nepřekročí tři tisíce slov a budu se více věnovat turnaji samému, a proto už zařadím jen přehled nejlepších rares, která si chci otevřít, nebo se jich bojím. Rozhodl jsem se je řadit od nejméně supersilné, po nejvíc nejsupernejsilnější
Pontiff of Blight - Tak ty nemáš zabíjení…tak to bys mě měl rychle zabít, neboť tři extorty za kolo celkem stačí.
Pyrewild Shaman - Tady ani zabití nepomůže, jen se mi pan goblin prostě vrátí…a pak zase…téhle kartě pojem karetní výhoda nic neříká.
Vorel of the Hull Clade - Mám tu 3/3 potvůrku…takže za dvě kola je 9/9. Bytost pěkně do křivky, která si v klidu odklidí protihráče. Celkem dobrá karta.
Dragonshift - Trošku vylepšený instantní Teleportal…proč ne.
Varolz, the Scar-Striped - A další countery. Mrtvoly se musí využít…škoda jen, že jemu samotnému se do hrobu moc nechce.
Ætherling - Komu by se taky dneska chtělo do hrobu, že? Dejte mi dvě kola a hra je hotová.
Gaze of Granite - Proč hrát wrata, když je tu perník. Jak je svět najednou jednodušší.
Ready//Willing - Zasekaná hra už se prý odsekala.
Lavinia of the Tenth - Pěkná čísla…a schopnost. Zaútočit si bez obav, to je velký luxus.
Sire of Insanity - Tak tenhle borec sice jde zabít, ale mělo by to být rychle, přesněji do konce kola. Je jedno, co máte na ruce, pokud to není Loxodon Smiter, musíte věřit top decku. Tenhle borec bude rozhodovat limited hry. Triumvirát Crypt Rats, Assamble the Legion, Sire of Insanity byl uzavřen.
Kapitola V. – Sobotní turnaj
Inu, měl jsem sice v plánu napsat dlouhý report s popisem všech her, ale poznámky ze soboty jsem ztratil a v neděli jsem si je ani nedělal, takže to bude spíše stručnější.
Card pool: Jako secret ally jsem dostal (náhodně si vylosoval ze čtyř možností) Dimir. Byl jsem celkem šťastný, že mi tam padnul Saphire Drake, ale snad nikdy mi moje potvory do vzduchu neposlal, neboť jsem ani moc scavenge nepobral. Každopádně jsem se rozhodl pro U/G/B a během prvního kola, kdy jsem dostal bye mě z nějakého důvodu napadlo přidat splash na Pyrewild Shamana, což se ukázalo jako chyba a po dvou kolech jsem deck upravil na tuto verzi:
Golgari | Dan |
Main Deck | Sideboard |
1 Golgari Guildgate 1 Dimir Guildgate 5 Island 6 Forest 5 Swamp 1 Prophetic Prism 2 Kraul Warrior 1 Drudge Beetle 1 Bane Alley Backguard 2 Pilfered Plans 1 Putrefy 1 Down//Dirty 1 Dreg Mangler 1 Beetleform Mage 1 Mind Rot 1 Sluiceway Scorpion 1 Korozda Monitor 1 Totally Lost 1 Assassin’s Strike 1 Smog Elemental 1 Saphire Drake 1 Maze Glider 1 Dinrova Horror 1 Warped Physique 1 Runner’s Bane |
Je to balík bez jediného rare, jen se dvěma Gatama a s přehlceným šestiranovým slotem, ale když jsem ho po třetím kole za stavu 1:2 upravil do této podoby, už jsem neprohrál.
1. hra (2. kolo)
Hrál jsem proti esperu, kterému se celkem dařilo, a já měl první hru mana screw a druhou prostě jen slabší deck.
2. hra
Teď jsem si zahrál proti mirroru, první hru opět příšerná manabase, takže na druhou jsem celý balík přestavěl na G/B/R/w aggro, kterému se také nedařilo a Stolen Identity byl prostě konec. V tuhle chvíli jsem tedy přestavěl balík na výše napsaný decklist a začalo se (překvapivě) docela dařit.
3. hra
Na druhé straně stolu jsem uviděl grixis, to vše ovšem až po tom, co jsem keepnul ruku se dvěma Foresty, Prism, Kraulem a Beetlou, načež došel třetí Forest a nic…takže to vypadalo bledě, ale protihráč to taky neměl zrovna do tlaku, takže land po nějakých třech kolech s missnutím stačil, protože ob kolo přišel další a po něm ještě jeden. To ovšem neustál protihráč. Ve druhé soupeř mulligan do šesti a jen modré země, takže jsem si pro výhru došel poměrně snadno. 2:2
4. hra
Asi poprvé jsem byl s balíkem docela spokojen a ten m za to podržel. První hru jsem vyhrál s optimálním poměrem zemí a karet a ve druhé přišli první tři kola čtyři pěkné bytosti a pak dvě zabíjení, byl jsem na vlně a zjistil jsem, že i bez rares to jde. 3:2
5. hra (šesté a poslední kolo)
Na soupeřově stole jsem uviděl Orzhov a Golgari, svou vysněnou kombinaci. V první hře skončil protihráč bez zelené, a jeho bombu v podobě Alms Beast si vychutnalo Putrefy. Moji velcí letci si s ním pak už poradili. Druhou mi zemí poprvé za turnaj přišlo příliš a soupeřův 9/9 (scavenge) Alms Beast se vyměnil s mými dvěma největšími bytostmi, takže mě zbytek jeho sil poměrně rychle rozdupal. Nakonec jsem ale vyhrál ve třetí, ačkoliv už vůbec netuším jak.
Skóre 4:2 a nejhorší pomocné mi stačili jen na deváté místo bez cen…škoda. Na to, že jsem si mezi rares otevřel jen off colory a blbosti jsem byl celkem spokojen, 4:2 není tak zlé skóre.
Kapitola VI. – Nedělní turnaj
Jestli jsem sobotní turnaj nerozmazával, tak o tom nedělním nenapíšu prakticky nic. K našemu Izzetu a Orzhovu jsme otevřeli Golgari a Boros. V barvách jsme se oba udrželi, já hrál U/W/R a Termi snad ještě zašlápnutější Junk.
Můj balík:
Základem byly instantní blesky, z nichž nejlepší byl Warleder’s Helix, ale měl jsem i čtyři další. Rare jsem zase tolik neměl, celkem se mi osvědčil Dragonshift, obzvláště s boroským Guildmagem. Na dvoumanovém slotu jsem měl i dva Deputy of Acquittals, celkem bombózní byla Jelenn Sphinx, která se do hry podívala jen jednou, ale v reakci na ní protihráči vzdali. Maze Glider se v našich boosterech objevil hned dvakrát a Nivix Cyclops dokonce v playsetu, ti spolu s Lobber Crew vytvořili dost mocný trojmanový slot. Jako podporu pro ně jsem zařadil Inspirate, ta se ukázala dost v pohodě, když jsem jí hrál na svou druhou hlavu. Mezi zabíjením bylo i Runner’s Bane. V balíku jsem měl jen jedno counterování, Essence Backslash. Celkem se mi líbil, byla tam halda odpovědí a pár kousků co uměly poměrně slušně ubírat soupeřovy životy. Jako velké tělo jsem zařadil červeného Primordiala.
Termiho Balík:
Z bomb je třeba zmínit Voice of Resurgence, Jarad, Gaze of Granite a Pontiff of Blight. Měl také tuším tři bytosti s extortem. Několikrát nás zachránili jeho dvě Putrefy. K tomu ještě spousta dobrých těl…prostě bomba deck.
Turnaj:
1. kolo:
Mě nedošla červená, spoluhlavě zase černá…takže jsme dostali kouř. Snažili jsme se o obranu přes Termiho deck, já měl ruku plnou blesků, ale Inspirate nepřinesla červený land, takže i s pěti nonbasic landy v decku jsem skončil s osmi kartami přes červenou na ruce a…no prostě se to nedalo.
2. kolo:
Nejsem si jist barvami jednoho z protihráčů, ale myslím, že měl esper. Ten druhý měl taky U/W/R, ale tak o půlku horší, než já. Tuhle hru jsme vyhráli na direkt damage. Dva extorty u Necra hlavy a u mě Lobber Crew šli na jistotu. Poslední damage doslal můj Helix.
3. kolo:
Soupeři hráli jeden Orzhov a druhý Golgari, stavěli kvalitní obranu a Termi měl málo zemí. Já jich měl nakonec asi dvanáct, ale červeno bílý Guildmage se dokázal využít. Nejdřív mu pomohl modrý bludišťák a nakonec jej podpořil i Dragonshift, takže si i se svou havětí došel pro výhru.
4. kolo:
Naše poslední výhra byla proti soupeřům, kteří měli oba špatné draw. Zato Termi postupně plnil stůl haldou bytostí včetně Kingspin’s Pet a Voice of Resurgence. Z mé strany stolu se dočkal pár bytostí, ale hlavně Inspirate, i díky které by nás rozšlapal snad všechny tři. Postupně protihráči ustupovali a umírali, a jak už jsem psal, vzdali po mé Jelenn Sphinx.
5. kolo:
Hra opět šla podle plánu, když jsme měli nadvládu nad stolem a asi během třech kol kill, jeden z nich seslal Scab-Clan Giant a řekl Lobber Crew. Když jsme mu vysvětlili, že je to at random, hodil si kostkou mezi našimi pěti bytostmi a asi neuhádnete, která to schytala. Pak jeho druhá hlava seslala k našemu zděšení Havoc Festival, který si do nás dvakrát kousnul, a zbylo nám pouhých sedm životů. Na stole nám neměli jak ublížit a po svém upkeepu měli jen šest životů. Já měl na ruce Helix, který byl dost na nic. Oni zase měli Flesh//Blood a sorcery +5/+5 myš. A tak jsme skončili se skóre 3:2. V boosterech na ceny za šesté místo (celkem čtyři) jsme otevřeli karty dohromady asi za osm set, takže to nakonec nedopadlo vůbec špatně.
Kapitola VII – Karty, co mě překvapily
Deputy of Acquittals: Co jsem jej viděl v akci, přišel mi dost v pohodě. Rozhodně by mě bavil v jakémkoliv decku i v konkurenci na první pohled lepšího dvoumanového slotu.
Alive//Well: Na první pohled nevýrazná karta, ovšem s větším množstvím bytostí umí naprosto otočit hru.
Bane Alley Blackgualrd: Deathcult Rogue je stále větší hrozbou a to dělá tuhle nevýraznou potvůrku celkem dobře hratelnou. Čísla 1/3 jsou také lepší, než se zdají.
Gleam of Battle: Ani jednou jsem ho neviděl na stole a ani jednou se mi nestalo, že bych jej chtěl u sebe vidět. Formát této kartě není příliš nakloněný.
Kraul Warrior: Ač se šest many zdá hodně, tohle rozhodně není Grizzly Bear. Vidím ho jako bytost, kterou si nechcete nechat vyměnit za nějaký malý šrot, protože v pozdější fázi hry vám ho protihráč bude muset zlikvidovat.
Maze Rusher: Na sesedu nebyl zdaleka tak dobrý, jak jsem ho očekával a bojím se, že to nakonec zas taková pecka nebude.
Kapitola VIII. – Využitelnost na constructed
V edici zase tolik dobrých constructed kusů není, dovolte tedy, abych ty nejzajímavější (z mého pohledu) vyjmenoval. K Ral Zarekovi se vyjadřovat nebudu, myslím si, že to není zapotřebí.
Blood Scrivener - Na první pohled skoro Confidant, na ten druhý je však vidět, že ve druhém kole to zrovna pecka nebude. I přes tuto skutečnost ale zůstává poměrně hratelnou bytostí, která může vašemu aggru dodat druhý dech.
Renegade Krasis + Exava, Rakdos Blood Witch - Spousta karet, co nyní zapadne, se projeví teprve po rotaci. Počítám, že takový osud čeká i tyhle karty. Unleash+evolve jund aggro nevypadá vůbec špatně, ale zatím je tu příliš vysoká konkurence.
Beck//Call - Na standardu, alespoň zatím, je tato karta k ničemu, a přece může být na modernu dost zásadní. Combo Elves budou na formátu úplně noví, takže ze začátku další sezóny mohou dokonce i něco vyhrát. Až si hráči do sidů seženou Chalice of the Void a Exploze, bude to o poznání těžší.
Lavinia of the Tenth - Sílu téhle karty vidím zase naopak právě teď. S Restoration Angelem může nějaký Blitz/Aristocrats na dvě kola totálně zastavit a umožnit vám snadné vítězství. Škoda jen, že je legendární.
Sire of Insanity - Pokud protihráčův control nenajde zabíjení, je odepsaný. Že je Rakdos‘s Return vždycky lepší? Neřekl bych. Tenhle pašík se nebojí Revelace a dá se zahrát bezpečně přes Cavernu. Taky se dá pěkně reanimovat…což už je jenom drobný bonus pro R/B/W reanimátor.
Putrefy - Kromě Selesnya Charmu a Murderu je na výše zmíněného démona odpovědí i Putrefy. V tuhle chvíli je každé instantní zabíjení dobré, a tohle patří k těm lepším.
Gaze of Granite - Nový Perník…skoro, každopádně jde o hratelné a variabilní hromadné zabíjení, kterého je na formátu sice halda, ale povětšinou v bílé. Jestli se budou v aggro/midrage balících hrát hodně Planeswalkeři, tomuhle sorcery to poměrně dost přidá. A s Farseekem nevypadá zase tak pomale.
Tajic, Blade of the Legion + Legion's Initiative - Anténa pro červenou…proč ne? Otázka zní, jestli má víc výhod, nebo nevýhod oproti Honor of the Pure. Tajic a Reckoner tvrdí, že výhod, ale potřebovali by k sobě ještě Figure of Destiny, aby to byla pravda. Každopádně si myslím, že tuhle kartu nevidíme naposledy.
Advent of the Wurm - Za současné situace si myslím, že se tenhle pašík dá úspěšně hrát pouze v Delverovi (http://www.mtgtop8.com/event?e=4682&d=227057), ovšem po rotaci nejspíš nahradí Restoration Angela.
Voice of Resurgence - Myslím si, že dokud je legální Caverna, Thalia a dobrá bytost musí být nutně human, tenhle borec neprorazí. Po rotaci půjde velice pravděpodobně jeho hratelnost (a i cena) strmě nahoru, asi jako u Falcenrath Aristocrata.
To je všechno, doufám, že čtení tohoto textu pro vás nebylo úplnou ztrátou času. Závěrem bych rád poděkoval Láďovi za skvělé turnaje.
Dan
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.