Díky za reportáž i hru, Jardo ;-) Blahopřeji k vítězství. Zdraví Lukáš.
0 hlasů
Premodern hraji od ledna 2024, vrátit se po letech k magicu mě přesvědčil i skvěle vydařený turnaj MČR 2023 a velice pestrá premodern meta, kde je 20+ různých archetypů a často se stává, že v top 8 je 8 různých balíčků.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o formátu Premodern, tak se podívejte na tento článek.
Premodern ve mně rovněž probudil spící sběratelskou část, jelikož moderní karty mě už sbírat nebavilo (poslední kapkou byl asi speciální produkt k 30. výročí magicu). Doplnit si sbírku starými krásnými kartami z let 1995 – 2003 s ručně kreslenými ilustracemi však znělo skvěle, měl jsem zde větší mezery, než jsem si myslel. Sbírání bez hraní mě totiž moc nebaví a hraní bez sbírání taky moc ne, takže pro mě je ideální kombinace obojího. Bohužel jsem se nakonec nemohl účastnit hlavního turnaje dne 04. 05. 2024, a proto byl nedělní Premodern Prague Parade aspoň malou náplastí. Vzal jsem si na něj balíček RG Oath Ponza, který jsem původně plánoval hrát v sobotu. Hrál jsem ho na třech menších turnajích (MTGO nehraji), a proto jsem si vyčlenil trochu volna abych si sepsal vlastní sideboard guide (má určitě velké rezervy) a otestoval aspoň pár matchupů které se daly nejvíce očekávat (Burn, Dead Guy, Goblini). Balíček je poslední dobou velmi populární, především ho zpopularizoval youtuber fpawluszmtg, doporučuji se podívat na jeho skvělá (nejen) premodernová videa na youtube. Jeho verzí jsem se inspiroval a jen mírně upravil sideboard přidáním Crumble namísto jednoho Red Elemental Blastu, jelikož jsem přece jen čekal vyšší oblibu karty Tsabo’s Web, která je pro tento balíček problematická.
V neděli se nakonec sešlo 45 hráčů, což bylo o něco více, než na souběžně hraném modernu (tuším 32 hráčů), což mě překvapilo, čekal jsem účast vyšší na modernu, organizátoři zřejmě také, jelikož modern začínal dříve. Bylo naplánováno 6 kol a top 8. Sál byl veliký a místa bylo dost, tak od druhého kola hrála u jednoho stolu dvojice místo 4 hráčů a bylo to znát, stejně jako čerstvý vzduch z otevřených oken v sále. Prostě paráda.
Můj finální decklist.
Verze s bílou má proti červené výhodu, záleží, jak konkrétně je deck postavený. Moje červené karty však proti GW verzi nic nedělají, zatímco soupeř má výborné Swords to Plowshares a Ray of Revelation na ničení enchantmentů. Hry také obvykle vyhrává ten, kdo má dříve (a déle) Sylvan Library. První hru nechávám právě se Sylvankou a jedním ničením, ovšem knihovna se na stole dlouho neohřeje, neboť dostane Naturalizou. Soupeř má knihovnu vlastní, na kterou si nelíznu odpověď a zabije mě velká Terravora.
Sideboard: -2x Pyroclasm, - 4x ničení zemí (nebo sféry), +2x Naturalize, +1x Phyrexian Furnace, +3x Call of the Herd
Je na zvážení, zda vyndat sféry (na draw určitě nějaké ano) nebo ničení zemí nebo dokonce Oathy. To se nabízí, jelikož soupeř hraje Ray of Revelation. Na druhou stranu Oathy jsou výborné proti potvorám jako Weathered Wayfarer a Werebear, v čistém mirroru dávám Oathy pryč každopádně (přináší do hry jen Terravory mně i soupeři, takže jsou defacto jen jako nouzová obrana, když soupeři přijde Terravora a Vám ne, ale mohou i překážet, když je to naopak). Mám pocit, že na třetí hru jsem vyndaval právě sféry (na draw) a nechal nějaké Pyroclasmy, které jsou ale také diskutabilní a nejspíše je správné nehrát žádné (jsou dobré jen na Wayfarera, případně medvěda, ale tam právě jen dokud nemá soupeř treshold).
Ve druhé hře dokážu udržet vlastní knihovnu a nalízat si z ní 3 extra karty. V rozhodující třetí hře je to bitva Terravor a soupeř jich má více než já. Musím pochválit vlastní invenci soupeřova balíčku, kde splashuje červenou a který nazval “Citrogeddon”.
Prohra 1:2, celkově 0:1
Rozehrávám se pomalu, moc mi to nejde a prohrávám první hru na Nantuko Shadea a Hypnotic Spectru. Spíše vlažnější ruku jsem měl muligenovat, měl jsem tam Oathy, které mi však zbořil Vindicate.
Sideboard: -2x Mox Diamond, +1x Pyroclasm, +1x Naturalize
Sideboardem si moc jistý nejsem, v testingu se ukázaly jako hlavní problém tři karty: Phyrexian Arena, Exalted Angel a Hypnotic Spectra. a na ně je dobrá Pyroclasma - na anděla tedy jen v případě kdy je morphem (což proti LD decku často musí být, jelikož hardcast je utopie – a mít dvě bílé many je také dost obtížné). Na otočeného anděla zbývá jen doufat, že se Vám podaří jet zpátky velkou Terravovou, která nedostane ničením (popravdě málokdy se mi to povedlo). Naturalize moc nemám rád, je jen na Phyrexian Arena, což je však rozdílová karta, které se musíte zbavit. Občas může zbořit i soupeřův připravený Seal of Cleansing. Mox vyndavám, protože je karetní nevýhodou a dostat po moxu Verdictem či Seal of Cleansing může být dost smutné.
Po sideboardu balíček funguje mnohem lépe, jednu hru se mi povede odstavit soupeře od bílé many a druhou hru vyhrávám na Oathy - kdy já mám z Oathů relativně velkou Terravoru, která je chumpblokována a soupeř otáčí opakovaně jen Hypnotic Spectru a nikoli Anděla. Po hře jsem zjistil, že soupeř hrál vlastní verzi balíku jen s jednou arénou (tedy 3x Naturalize byla zbytečná) a místo arén hraje Skeletal Scrying. Ten se mi však do agresivní verze s Nantuko Shady moc nelíbí, myslím, že se více se hodí do kontrolnějších verzí BW decků.
Výhra 2:1, celkově 1:1
Toto je dobrý matchup, jelikož tronu ničení zemí velmi vadí. Nenecháte ho se dostat na kompletní tron, kdy vám hrozí velký dekret a v podstatě ho okoušete zeměmi. Oath sice nic nedělá, ale tron je pomalý a nebyl pro mě problém hru brzy ukončit.
Sideboard: -2x Pyroclasm, -4x Oath of Druids, +2x Naturalize, +3x Call of the Herd, +1x Phyrexian Furnace
Naturalize se nakonec ukázaly ne tak užitečné, protože soupeřovi artefakty jsou jednorázové na proliz a dočasný zisk barevné many, ovšem stále zřejmě relevantnější než Pyroclasmy. Teoreticky můžete zabít vojáky z jednoho Dekretu, ale to této fáze se dostat nechcete, a navíc vám to pravděpodobně už ani neprojde. Ve druhé hře jsem upřednostnil ničení barevné many a nechal soupeři kompletní tron. Hned 2x jsem v odpovědi na ničení země thermokarstem jsem dostal Teferi’s Responsem, což ale ani tak nakonec soupeři nestačilo. Nakonec mu zbyl poslední život s tronem a UW kousačkou, a tedy nemohl zacyklit velký Dekret, musel čekat na manu z artefaktů, dekret už nebyl tak velký, aby vojáci stačili ublokovat 5/5 Terravoru s Treetop Village (oba mají trample).
Výhra 2:0, celkově 2:1
Soupeř hrál vlastní verzi elfů, což jsem zpočátku nevěděl. Ukázalo se, že nehraje Survival of the Fittest (to jsem ale zjistil až po sideboardu, proto ta +1 Naturalize), ani Gaea’s Cradle, a dokonce ani Natural Order. Místo toho na mě vyskakovali elfové jako Rofellos, či Taunting Elf. Pyroclasm + Oath of Druids jsou v tomto matchupu velice silné a soupeř neměl na ně v první hře odpověď.
Sideboard: -1x Sphere of Resistance, -4x Winter’s Grasp, +1x Naturalize, +2x Pyroclasm, +1x Phyrexian Furnace, +1x Cursed Totem
Ve druhé hře soupeř začínal Forest a mana elf, druhé kolo nepoložil druhou zemi a zahrál Priest of Titania. To byl pro mne jasný signál na nic nečekat a zahrát Pyroclasmu. Od té doby se soupeř už nevzpamatoval a já byl schopen ho odstavit od many a zabít postupně Treetopou a Mishrovkou. Po hře jsem si prohlédl balíček, byly tam karty jako Deranged Hermit, ale také Wirewood Pride, což jsem doporučil okamžitě nahradit. I budget verze bez nejdražších karet by se dala totiž postavit podstatně lépe.
Výhra 2:0, celkově 3:1
Z hlediska šancí na postup do top 8 klíčové kolo, jelikož vítězi bude možná stačit remíza v posledním kole. První hru mě okusoval pes (Wild Mongrel) s Rootwallou, ale měl jsem brzy Oath a z něj velkou Terravoru, která dokázala ukončit hru s Treetopou vcelku rychle. Soupeř Musel použít psa i Rootwalu do bloku a zahazovat do psa. Měl jsem připravený Wasteland abych si zbořil zemi a Terravora vyrostla, takže dokázala přežít a další kolo už ji soupeř neměl, jak vyblokovat.
Sideboard: -1x Sphere of Resistance, -4x Winter’s Grasp, -2x Pyroclasm, +1x Phyrexian Furnace, +1x Cursed Totem, +2x Naturalize, +2x Pyroblast, +1x Red Elemental Blast
Druhá hra probíhala podstatně déle. Soupeř měl Psa i Survival, do kterého mohl zahazovat nalezeného Squeeho, což mu poskytovalo výhodu. Chvíli trvalo, než jsem Survival zbořil. Přišel Oath, který našel Terravoru, kterou mi soupeř ukradl Gilded Drakem. Naštěstí jsem měl druhou Terravoru, takže se vzájemně vyměnily. Situace dospěla do bodu, kdy já měl na stole 3/3 draka a Cursed Totem a soupeř pouze Rootwallu, kterou ale nemohl kvůli totemu pumpovat, takže byla jen 1/1. Já měl ale jen 4 životy a soupeř asi 14, takže jsem drakem mohl útočit jen pár kol. Naštěstí mi po pár kolech přišla do obrany Mishra’s Factory a drak zvládl doletět pro vítězství. Soupeř ještě hrál v decku ještě Waterfront Bouncera, který by mu mohl vrátit draka či Terravoru na ruku. Kvůli totemu by ho ale stejně nemohl ve druhé hře aktivovat.
Výhra 2:0, celkově 4:1
V posledním kole mě čekal hráč z Německa a bohužel to vypadalo, že nemůžeme remizovat do top 8. Rozhodli jsme se tedy hrát. Netušil jsem před hrou proti čemu hraji, ale velmi rychle jsem poznal, že je zle, když proti mně vyběhl Hermit Druid. V tu chvíli zbývala jediná šance na přežití, a to líznout Pyroclasmu, což se ale překvapivě nestalo. Nechal jsem si ukázal klasické kombo, na které mi kdysi osvětlil Jirka Čermák. Aktivací Hermita v jeho upkeepu si celý balík odemele, jelikož nehraje žádné basic landy. Dle pravidel jdou na hřbitov karty všechny ve stejný čas, a proto může jako aktivní hráč určit pořadí v jakém jdou na hřbitov (poskládá si hřbitov, jak potřebuje). Na vršku hrobu musí být Karmic Guide. Rovněž v upkeepu hraje z flashbacku Krosan Reclamation na 2x Unearth, jeden si pak logicky lízne v draw stepu. Poté zahraje Unearth na Shapeshiftera, ten přichází do hry jako Karmic Guide, spustí se ETB trigger Karmic Guide a tím zacílí na Karmic Guide na vršku hřbitova. Do hry přichází Karmic Guide ze hřbitova a se svou abilitou vytáhne z hrobu Psychatoga. Do Cabal Therapie pak obětuje Psychatoga, čímž se Shifter stane Psychatogem. Poté začne aktivovat pumpovací abilitu Psychatoga za removnutí dvou karet ze hřbitova. Odemele celý hřbitov a při poslední aktivaci odemele z vršku hřbitova Psychatoga, tak aby na vršku zbyla Akroma. Shapeshifter se tak stane napumpovanou Akromou, která má flying, trample a díky haste může okamžitě zaútočit za lehtal. Přesně takto jsem umřel v první hře.
Sideboard: -4x Oath of Druids, -1x Winter’s Grasp, -1x Thermokarst, +1x Phyrexian Furnace, +1x Cursed Totem, +2x Naturalize, +2x Pyroclasm
Ve druhé hře soupeře na dlouhou dobu zamknu. Má sice 2x Birds of Paradise, ale nemůže z nich dostat manu díky mému Cursed Totemu. Přijde mu ale Survival, ze kterého hledá Squeeho a přes něj pak hledá postupně Elvish Spirit Guidy, aby mohl vůbec něco zahrát. Mám Port, on však manu v reakci používá na Survival, a nakonec hledá Uktabi Oragutana, který pomocí Spiritů přijde do hry a zničí totem. To jsem se již ale prolízal k Pyroclasmě, zničím board a Treetopa si dojde pro vítězství.
Třetí hra byla velmi dlouhá, měl jsem Sphere of Resistance a Sylvan Library, pomocí které a feček jsem se dostal až na 3 životy. Soupeři jsem Portem tapoval City of Brass, a tak ho postupně okusoval. Tentokrát jsem měl odpověď na Survival v podobě Naturalize. Dál toho soupeř už moc nezahrál kvůli sférám, wastelandům a portu. Jen samotné City of Brass mu dalo v této hře přes 12 damage. Na třech životech pak soupeř vzdává, když vyložím Terravoru.
Výhra 2:1, celkově 5:1
Do top 8 postupuji nakonec z prvního místa, jelikož všichni hráči přede mnou dávali do top 8 remízu. Má to příjemnou výhodu v tom, že si mohu vybrat, kdo bude začínat v první hře místo běžného házení kostkou.
Soupeř celkem přátelsky prohlásí, že Dominik Deifel je jeho dobrý kamarád a pokusí se ho pomstít, ovšem není si jistý matchupem. Já už vůbec, protože netuším, co vlastně hraje. To je dost nevýhoda. Nechám ruku s Wastelandem, Oathem a nějakým ničením. Soupeři ničím Adarkar Wasty a on uvízne na dvou ostrovech. Nic nehraje a je nucen zahazovat, poznám tedy, že nehraje Landstill ale UW Replenish. Dávám sféru a než stihne dolízat země ujezdím ho Treetopou a Mishrovkou po 5 dmg za kolo.
Sideboard: -4x Oath of Druids, -2x Pyroclasm, -1x Mossfire Valley, +1x Phyrexian Furnace, +1x Cursed Totem, +2x Naturalize, +2x Pyroblast, +1x Red Elemental Blast
Vzhledem k tomu, že nehraji žádné Crypty je rychlý land-destrukční plán jedinou možností, jak vyhrát. Druhou hru mám Mox a Sylvan Library v prvním kole. Hned v dalším draw se koušu za 8 abych nabral co nejvíce karet a dostal se dál balíkem. Library dostává Seal of Cleansigem. Naštěstí mám v ruce Naturalize, která je klíčová proti soupeřovu Tsabo’s Webu, který na mě vykoukne na druhé straně stolu v dalším kole - Naturalize zahraji z Moxu a Forestu, takže se mi další kolo odtapne Port a Treetopa. Koušu se fečkami a jedu 3/3 Treetopou která dostane Swordy. Postupně okopávám soupeřovu manu Thermokarsty, Mám tuším i Phyrexian Furnace, který redukuje hrob. Dokážu Rishadan Portem tapovat soupeřův jediný zdroj bílé many a Terravora si pak dojde pro vítězství, jelikož další Swordy už soupeř nemá.
Výhra 2:0
V legraci jsem prohlásil, že když jsme se potkali v prvním kole, měli jsme se potkat znovu až ve finále. Jak už jsem psal, bílá verze má výhodu, avšak soupeřův Citrogeddon zase má o něco horší manabázi díky splashi na červenou hraje např. Gemstone Mine.
V první hře soupeře rychle zamknu, mám Mox, Sféru, Wasteland a Mishrovku. Soupeř mi pak boří Wastelandem Treetopu, ale tím pádem sám nemá země a Mishrovka ho okusuje poctivě po dvou životech. Postupně získám velkou výhodu v zemích, kterou už nemůže dohnat.
Sideboard: -2x Pyroclasm, - 3x sféry, +1x Naturalize, +1x Phyrexian Furnace, +3x Call of the Herd
Druhou Hru má soupeř dvě rychlé Terravory a hodně ničení. Kontruji 2x Slonem, jednu Terravoru vyměním, ale druhou už nezvládnu blokovat.
Na třetí hru, kde začínám dám do balíčku opět Sféry místo nějakého ničení. Brzy vyndám 2 Sféry, které významně soupeře zpomalí. Ten čeká na Treshold Barbarian Ringu, aby mi zabil Mishrovku, ale ve hřbitově má jen 6 karet, když se mi chystá ji odpálit, což se tedy prozatím nepovede. Soupeř pak stabilizuje Sylvan Library, já mám Terravoru, která dostane Swordem. Mám však postupně další dvě Terravory, první se vymění se soupeřovou, ale na třetí odpověď již nemá a ta mi dojde pro postup do finále. Určitě nejvíce těsný match, který mi vyhrálo spíše štěstí ve třetí hře.
Výhra 2:1
Pomalu se začíná vyklízet sál, Modern i sideeventy dávno skončily. Proti mně je ve finále celkem sympatický Němec a já tuším podle toho co jsem po rychlém čtvrtfinále zahlédl kombo s Hermitem - komba jsou u nich nějak oblíbená. První hru začínám, mám vlažný start s Karplusan Forestem. Na ruce mám však Sféru, Ničení a Pyroclasmu. Dostávám Duresem z City of Brass a opponent mi vyndává Sféru. Wastelandem ničím Reflecting Pool, dostanu znovu Duressem a ven jde Pyroclasma. Soupeř má Gemstone Mine, ale já mám Port, kterým tapuji City, takže soupeř nic dalšího už nehraje. Dále mám dva Thermokarsty, které se za chvíli rozjedou a soupeře pak přejede Mishrovka + Port na City.
Sideboard: -4x Oath of Druids, -1x Winter’s Grasp, -1x Thermokarst, +1x Phyrexian Furnace, +1x Cursed Totem, +2x Naturalize, +2x Pyroclasm
Druhou hru má soupeř mnoho kousaček, snažím se odstavit od těch zelených. Nakonec dospějeme do bodu, kdy má na stole 4x japonské Caves of Koilos a Yavimaya Coast, který je pravidelně tapován Portem. Soupeř tak nemůže zahrát Living Wish (má na ruce černé reanimace které jsou mu k ničemu, jak se dozvím po hře) a je po čase zabit Terravorou.
Výhra 2:0
Musím říci, že jsem v životě snad nic nevyhrál, takže to byl skvělý pocit, byť na místě už zůstali jen organizátoři, rozhodčí a jen pár dalších lidí. Tento turnaj se nehrál o nijak velké ceny, spíše pro zábavu, vyhrál jsem krásných 8 limitovaných tokenů a sealed starter Invaze, což je velmi pěkná památka na dnešní den (ne nebudu ho otevírat, ačkoli obvykle silnou vůlí v tomto ohledu nedisponuji). Cena za druhé místo byl japonský Academy Rector a tokeny. Decklisty z Top 8 naleznete zde. Velice děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci a sponzoringu tohoto skvělého Premodern Víkendu v Praze, musím zmínit ještě bezkonkurenční coverage ze sobotního hlavního turnaje, kterou lze shlédnout na Youtube a ještě Top 16 decklisty. Doufám, že se s Vámi uvidím na dalších turnajích a setkáních u bezvadného formátu Premodern.
Jarda “Ugruk” Valenta
Díky za reportáž i hru, Jardo ;-) Blahopřeji k vítězství. Zdraví Lukáš.
0 hlasů
Ahoj, také tě zdravím a děkuji, už jsi nějak upravil ty elfy?
0 hlasů
Ahoj. Trochu jo. A stavím další deck. Měj se fajn.
0 hlasů
Moc pěkný report Jardo. Velká gratulace!
1 hlas
Ahoj, moc děkuju!
0 hlasů
Moc pekny report. Muzu se zeptat, proc jsi hral 3x Mox a ne pl.set?
0 hlasů
Když jsem s balíčkem začínal, zkoušel jsem hrát 4x Mox a 28 zemí (bez filtrovačky), ale vyhovovalo mi to méně. První Mox je super, druhý už často překáží a další jsou už hrozné. Měl jsem jednou v jedné hře, že jsem si postupně líznul všechny 4 Moxy a neměl ani zemi na ruce.
Takže teď mi ta kombinace 3x Mox a 29 zemí celkem vyhovuje.
0 hlasů
Plánuješ nějaké změny v balíku? Když jsi v každé hře sidoval +Naturalizu, nebo dvě..
0 hlasů
Ahoj, je pravda, že Naturalize byla celkově nejsidovanější kartou, na jednom menším turnaji jsem ji hrál 3x v základu. Jsou sice matchupy, kde nic nedělá (Goblini, BW kontrol, UB Psychatog...), ovšem zřejmě je současná meta je asi fakt spíše postavená na to, hrát jich rovnou v základu více než 2.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře