Novinky
Úterní dvojkové okénko
Úterní dvojkové okénko
Na úvod by bylo asi záhodno, abych se v krátkosti představil. Co se týče karetních nacionále: Magic hraji s menšími či delšími přestávkami již 14 let a za své největší úspěchy bych označil účasti na PT v San Diegu v roce 2007 a PT v Kuala Lumpur 2008. Sice jsem ani na jednom z turnajů žádnou díru do světa neudělal (nepočítám-li vysplitování Wampa v Malaysii- takže vlastně money finish na PT J), ale dovolené to byly obě více než luxusní a můžu se počítat k celkem třem Čechům, kteří se zúčastnili 2HG Pro Touru. Mezi mé menší úspěchy lze pak řadit řadu PTQ top 8 a dvě vítězství na CMUS Cupu (i když zde mi velmi výrazně pomohly výsledky fotbalového turnaje) a day 2 na GPs.
Co se týče nemagicových aktivit, tak se řadím do skupiny pracující student (ovšem toto označení, jak alespoň doufám, již nebude mít dlouhého trvání).
To by tedy bylo v krátkosti o mě a nyní bych Vám rád představil koncept mých článků. Prvně asi musím přiznat, že určitě nejsem ten nejpovolanější, kdo by měl psát o dvojce, leč těm povolanějším se do psaní většinou příliš nechce, popř. by to po nich asi nikdo nechtěl/nemohl číst (zdravím Kikiho s Lenym). Přesto se pokusím, aby pro Vás mé články byly co nejvíce užitečné a dozvěděli jste se z nich nejen základní věci (například které karty v jednotlivých balíčcích hrát a proč, představit Vám různé možné verze, jak správně sideboardovat aj.), ale i něco navíc. Proto jsem si stanovil poměrně ambiciózní cíl: jednou za čtrnáct dní v úterý (počínaje příštím článkem) objevíte na CMUSu nový rozbor dvojkového balíčku, sideboard plán atd., přičemž ten daný balíček si sám předtím zahraji na některém turnaji, z něhož napíšu krátký report (zpravidla asi půjde o nějaké FNMko, vzhledem k tomu, že nám začíná limited PTQ sezóna a Modern je teď poměrně v kurzu), plus s ním zkusím nahrát co nejvíce her jen tak. Určitě by bylo zajímavější a přínosnější, kdybych měl daný balíček na MTGO (Magic online) a nahrál XY her tam, ale důvody, proč tohle nepůjde jsou prosté: MTGO mě jednoduše příliš nebaví, nemám na něm dostatečný cardpool a vzhledem ke kategorii pracující student (navíc s přítelkyní a závodně sportující) není kromě chuti ani čas „grindit“ online. Budete se tedy muset „spokojit“ s tímto plánem.
Další věc, kterou bych chtěl oživit své články je možnost Vás čtenářů vybrat, o kterém balíčku bych měl psát v dalším článku. Můj plán je střídat ob čtrnáct dní Tier 1 (rozuměj decky, na které musíte být rozhodně připraveni, neboť dosahují na důležitých turnajích nejlepších a nejkonzistentnějších výsledků) a Tier 2/casual balíčky, aby si na své přišli jak competitive hráči, tak hráči, kteří rádi experimentují s kartami a hrají především pro potěšení ze hry samotné. Hlasování o dalším novém balíčku bude v komentářích pod článkem a má představa je, že budete moci nějakou dobu (ještě upřesním) hlasovat. Vzhledem k tomu, že i reálný cardpool nemám nekonečný, musím si pochopitelně nechat nějaký čas na sehnání (popůjčování) karet a samotnou hru.
To by bylo asi tak vše, co se týče organizačních věcí (omluvte trochu delší úvodní pasáž, která již samozřejmě příště nebude). Dnes, protože se jedná o úvodní článek, připravil jsem si pro Vás nikoliv rozbor jednoho konkrétního balíčku, ale jakousi rekapitulaci, jak se vlastně tvořila současná dvojka, které balíčky můžeme řadit mezi výše zmíněné Tier 1 a Tier 2 decky, a které bychom mohli označit jako non-tier (casual).
Na podzim 2013 jsme dali sbohem Delverům a na dvojkové pole vtrhl velký podzimní blok s řeckou tématikou- Theros. Prvním významným turnajem, který se s novou dvojkou odehrál byl hned jeden z těch nejdůležitějších, jaké v Magicu máme: PT Theros v Dublinu. Vzhledem k faktu, že PRO hráči věnují testingu před PT velkou pozornost, bylo jasné, že úspěšné balíčky z tohoto PT určí na nadcházející měsíce rozložení sil na druhém nejmenším constructed formátu.
Jako absolutní vítěz z tohoto klání vyšel jeden balíček: Mono Blue Devotion (pro ilustraci přikládám vítězný decklist Jeremy Dezániho).
Mono U Devotion Jeremy Dezani Main Deck Sideboard 21 Island
3 Mutavault
4 Cloudfin Raptor
4 Frostburn Weird
4 Judge’s Familiar
4 Master of Waves
4 Nightveil Specter
2 Omenspeaker
4 Thassa, God of the Sea
4 Tidebinder Mage
1 Bident of Thassa
2 Cyclonic Rift
1 Disperse
2 Jace, Architect of Thought2 Aetherling
2 Jace, Architect of Thought
1 Mutavault
3 Negate
1 Pithing Needle
2 Ratchet Bomb
1 Triton Tactics
3 Wall of Frost
Jedná se o vcelku klasickou verzi, kterou s lehkými změnami můžeme vídat dodnes. Za povšimnutí stojí snad jen dvojice Omenspeakerů a jeden Disperse, které se po zmíněném PT objevily v decklistu Mono U pouze sporadicky a main deck je nahradila povětšinou Rapid Hybridization. Na PT byly k vidění i verze s černou splashí na Doom Blade a karty do sideboardu, které se však příliš neuchytily.
Dalšími úspěšnými balíčky na PT byly Esper Control (respektive UW based controls), Red Devotion, GR Monsters a GW, i když od prvně jmenovaného se asi čekalo trochu více. Dále jsme mohli zaznamenat množství GB a GWB midrange, Mono Green Devotion a RB kontrolu (který hrála i velká část našich PROs). Z dněšného pohledu je trochu překvapivé, že o Mono Black Devotion nebylo téměř ani vidu, ani slechu- mezi úspěšnými balíčky z PT Theros najdete dokonce jen dva Mono B a pouze 4!! Pack Rats. Proč ale píši téměř? Protože jeden z hráčů s Mono B to dotáhl až do top 8. Jinak top 8 na PT vypadala takto: 3 Mono U, 1 Mono B, Esper, Red Devotion, RG Monsters a WB koníci.
Více: http://www.wizards.com/magic/magazine/article.aspx?x=mtg/daily/eventcoverage/ptths13/Top_8_Decks
Týden po PT se odehrálo GP v Louisville a skladba top 8 nemohla lépe dokumentovat rozložení sil na Standardu: dvakrát Mono U, dvakrát Esper Control, jednou RG a třikrát Mono B (ovšem pouze 6 Pack Rats dohromady :o)).
Mono B Devotion | Brian Braun-Duin |
Main Deck | Sideboard |
4 Mutavault 19 Swamp 2 Temple of Deceit 4 Desecration Demon 1 Erebos, God of the Dead 4 Gray Merchant of Asphodel 4 Nightveil Specter 2 Pack Rat 2 Devour Flesh 2 Doom Blade 4 Hero’s Downfall 4 Thoughtseize 2 Ultimate Price 4 Underworld Connections 2 Whip of Erebos | 1 Dark Betrayal 2 Devour Flesh 2 Doom Blade 3 Duress 1 Erebos, God of the Dead 3 Lifebane Zombie 2 Pack Rat 1 Pithing Needle |
Situace tedy vypadala takto:
Tier 1 decky: Mono U, Mono B, Esper a RG Monsters
Tier 1,5: Red Devotion (případně Rw Devotion)
Tier 2: GW, RB Control, RB Beatdown, GB, Naya, W (případně WB, WR) koníci
Následující dva měsíce se nesly ve znamení dominance Mono B respektive Mono U a pokud jste chtěli jít na turnaj s balíčkem, který to ani proti jednomu z výše uvedených neměl dobré, byli jste odsouzeni k nezdaru. Nejzásadnější změnou na dvojkovém poli tak bylo (i přes občasné invence typu RB „Madcap skills beatdown aj.) postupné zvyšování počtu Pack Rats v main decku Mono B J. Na přelomu listopadu a prosince se konala dvě dvojková GP (Vídeň a Dallas). Již před prvním z nich začal získávat na popularitě UW Control a ve Vídni ho dopilotoval Standa Cifka až do top 8.
UW kontrol Stanislav Cifka Main Deck Sideboard 4 Azorius Guildgate
4 Hallowed Fountain
7 Island
2 Mutavault
6 Plains
2 Temple of Deceit
2 Temple of Silence
4 Azorius Charm
4 Detention Sphere
4 Dissolve
2 Essence Scatter
4 Last Breath
4 Sphinx’s Revelation
4 Supreme Verdict
3 Elspeth, Sun’s Champion
4 Jace, Architect of Thought2 Archangel of Thune
3 Fiendslayer Paladin
4 Gainsay
2 Negate
1 Pithing Needle
3 Soldier of the Pantheon
V této top 8 jsme mohli najít mj. i Mono W koníky a 2 Mono Red devotion, jednalo se však spíše o výjimky potvrzující pravidlo než o nástup nových dominantních strategií. Celý turnaj vyhrál jak jinak než Mono U devotion. UW kontrol pak začal stále častěji nahrazovat na výsluní popularity Esper kontrol; zejména díky své stabilnější mana base, která umožňovala jeho hráčům hrát i Mutavaulty a nebyla tak často „odměněna“ oponenty s agro strategiemi. Ani Japonci na GP Shizuoka v polovině prosince nevymysleli nic převratného (i když v top 8 skončil Shota Yasooka s UB kontrolem- nicméně U based kontrol bez Sphinx´s Revelation asi není úplně to pravé ořechové) a tak poslední top 8 GP (Vancouver) před příchodem nové edice vypadala takto: 3 UW kontrol, 3 Mono U a 2 Mono B.
Ten kdo čekal, že se s příchodem nové sady svět Standardu od základu změní a s novými kartami přijdou i nové, neočekávané a neotřelé strategie se nemýlil a dvojka zažila po příchodu Born of Gods doslova zemětřesení. Dělám si legraci, nebylo tomu tak ani v nejměnším.
Kartami, které asi nejvíce ovlivnily prostředí na dvojce, byly tyto: Temple of Enlightenment (UW temple- UW hráči zaplesali a rádi vyměnili scry 1 a 150 Kč za UW Guildgaty), Brimaz, King of Oreskos (co k němu říci, dokážete si představit lepší potvoru za 3 many?), Courser of Kruphix (Oracle of Mull Daya to není, ale také není k zahození a své místo si našel) a Bile Blight (mirror mono B již nebude tolik o Pack Rats).
Jak je vidět, tak Mono U v nové sadě „ostrouhalo“ a zůstalo takřka beze změny.
Mono B dostal v BNG výborné zabíjení v podobě Bile Blight, který se hraje ve 2-4 kopiích.
Nejdražší karta edice „Kočičí král“, si našela své místo nejen v sideboardech UW/UWb, ale i v BW agru/midrange.
Na popularitě získala RG Monstra, kde se nový Courser of Kruphix hraje povětšinou čtyřikrát a minimálně jednou božská podoba Xenagose.
UW kontrol dostal příslušný Temple a s vzrůstajícím počtem GR Monster se opět začíná posouvat směrem k Esperu, respektive spíše k UWb (Last Breath již není tak dobrou volbou na současný field a začíná ho nahrazovat Doom Blade, a nový Temple of Enlightenment umožňuje hrát v balíčku méně shocklandů a hrát dokonce i několik Mutavaultů).
S BNG se zatím odehrála dvě GP (Brisbane a Buenos Aires).
Jund Monsters Philippe Monlevade (1. místo GP Buenos Aires) Main Deck Sideboard 4 Blood Crypt
5 Forest
2 Mountain
4 Overgrown Tomb
4 Stomping Ground
4 Temple of Abandon
4 Courser of Kruphix
4 Elvish Mystic
1 Ghor-Clan Rampager
4 Polukranos, World Eater
2 Reaper of the Wilds
1 Scavenging Ooze
4 Stormbreath Dragon
4 Sylvan Caryatid
1 Xenagos, God of Revels
2 Dreadbore
2 Mizzium Mortars
4 Domri Rade
1 Vraska the Unseen
3 Xenagos, the Reveler1 Bow of Nylea
1 Doom Blade
2 Golgari Charm
3 Mistcutter Hydra
2 Mizzium Mortars
2 Rakdos’s Return
1 Ruric Thar, the Unbowed
1 Sire of Insanity
2 Ultimate Price
Esper kontrol Paulo Vitor Damo da Rosa (top 8 GP Buenos Aires) Main Deck Sideboard 2 Godless Shrine
4 Hallowed Fountain
5 Island
2 Mutavault
2 Plains
4 Temple of Deceit
4 Temple of Enlightenment
4 Temple of Silence
1 Aetherling
4 Detention Sphere
4 Dissolve
2 Doom Blade
2 Last Breath
1 Negate
1 Revoke Existence
4 Sphinx’s Revelation
4 Supreme Verdict
2 Syncopate
1 Thoughtseize
3 Elspeth, Sun’s Champion
4 Jace, Architect of Thought2 Blind Obedience
2 Dark Betrayal
1 Fiendslayer Paladin
2 Gainsay
1 Negate
1 Pithing Needle
1 Revoke Existence
3 Thoughtseize
2 Ultimate Price
Mono B Devotion Nam Sung-Wook (1. místo GP Brisbane) Main Deck Sideboard 4 Mutavault
16 Swamp
4 Temple of Deceit
2 Watery Grave
4 Desecration Demon
4 Gray Merchant of Asphodel
4 Nightveil Specter
4 Pack Rat
2 Bile Blight
4 Devour Flesh
4 Hero’s Downfall
4 Thoughtseize
4 Underworld Connections1 Dark Betrayal
2 Doom Blade
1 Drown in Sorrow
4 Duress
2 Erebos, God of the Dead
4 Lifebane Zombie
1 Notion Thief
V domácích luzích a hájích máme za sebou poslední dvojkové PTQ, a tak se můžeme společně chvíli zaobírat statistickými údaji, které nám přineslo. Jednalo se o jeden z největších domácích turnajů v historii Magicu v Čechách (nepočítaje GP a PT Praha) a v dejvické Menze (pamětníci zamáčknou slzu) se sešlo 175 hráčů bojujících o slot na PT Atlanta.
Četnost jednotlivých hraných archetypů vypadala takto:
Mono B 30 zástupců
Zbytek pole tvořily GW, X devotion atd. (pokud někoho zajímá více, může nalézt coverage na následující adrese:
http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/4530/PTQ-Atlanta-v-Praze--online-coverage.aspx
Do top 8 se probojovaly 4 Mono B, UW kontrol, UW Devotion, RG Monsters a RW burn, přičemž vítězem se stal polský borec s RW burnem, který se pro pražskou metagame perfektně hodil (matchup s Mono B je více než uspokojivý a ani s UW to není špatné).
Jak je vidět, s příchodem BNG se toho tedy na standardu příliš nezměnilo a současné dvojkové pole si tak můžeme rozdělit následovně:
TIER 1: RG Monsters, UW kontrol/Esper kontrol, Mono B devotion, Orzhov kontrol
TIER 1,5: Mono U devotion, RW Burn, UW Devotion
TIER 2: BW midrange, X devotion decks (R/UG/G/RG), Naya midrange, RB agro, Jund, Naya auras, Mono B agro.
To by bylo asi vše, oč bych se s vámi chtěl dnes podělit. Pokud jste dočetli až sem, doufám, že toho nelitujete a budu se na vás těšit příště s článkem o UW kontrolu (na úvod jsem si vybral balíček, který patří k dvojkové „špičce“ a navíc ho mám nahraný- tudíž odpadá fáze shánění karet). Pro ten další článek budete již vybírat balíček vy, a protože příště bude Tier 1, můžete vybírat z non-tier 1/1,5 decků. Můžu vám dát několik tipů- zábavná by podle mě mohla být např. GB reanimace, Mono B agro či UG devotion, ale pokud budete mít zájem o něco jiného, dám tomu samozřejmě přednost.
Zatím se mějte
Josh
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.