Novinky
Středeční výhledy - speciál
Magic Online se otřásá v základech! Wizards představili četné změny, které se dotknou MtGO a čas jen ukáže, zda budou mít destruktivní účinky nebo se s nimi trh popere.
Musím přiznat, že změny v MTGO oznámené tento týden mě "zvedly ze židle". Na první pohled nejsou až tak zásadní, ale z dlouhodobého mohou mít významný dopad. Pojďme si je nyní rozbrat. Jedná se o tři oblasti:
1. Zavedení odměn ve formě "pokladů"
2. Změny v redemption policy (pravidla zasílání kompletních setů)
3. Vstupné na drafty
Zavedení odměn ve formě pokladů
Pokud bych měl shrnout dopad této změny do jedné věty, asi bych řekl: “Wizardi nás nutí otvírat boostery na místo toho, abychom si rozhodli, co s nimi uděláme”.
Pojďme se však na změnu podívat podrobněji. Wizardi tedy zavádějí odměny ve formě “pokladů”. Tyto poklady jsou dobré na dvě věci, tedy promiňte, spíše jen na jednu – na otevření :-). Poklad Vám může přinést commonky, uncommony, réra, mythicy, či speciálně předvybrané karty.
V čem je problém?
- Variance – může se Vám stát, že i když uhrajete v lize výsledek 5:0, otevřete hromadu smetí a “vyděláte” si tak akorát na další ligu.
- Hodnota – zde je ještě brzy na hodnocení, ale pravděpodobně Wizardi umístí do pokladů stejnou hodnotu karet, jako byste otevřeli v boosterech. Problém však je, že zavřený booster má vyšší hodnotu než otevřený (a to významně)
- Narušení reprintovacích mechanismů – Jak je patrné z prvních odkrytých karet, které byly zařazeny na seznam “speciálně vybraných karet”, tak je tam mnoho hodnotných karet. Mezi nimi např. Underground Sea. Nakoupili jste si Underground Sea po vyjití Eternal Masters? A doufali jste, že to je dobrá investice, jelikož hned tak Eternal Masters nebudou? Tak to máte velkou smůlu :-). Podobně to bude Tarmogoyfama, Black Lotusem, Lilianou apod. Protože půjdou asi brzy dolů s cenou (promiňte, už se propadly o desítky procent)...
Kdo z Vás někdy hrál Hearthstone, si nemůže nevšimnout, že Wizardi se inspirovali s poklady právě zde (pro neznalé, Hearthstone nabízí podobný systém odměn s poklady). Ovšem problém je ten, že Hearthstone je zdarma* (* někteří určitě namítnou, že je Free to play, ale Pay to win, aneb je zdarma, ale pokud chcete vyhrávat, musíte platit) ale především také, že v Hearthstonu můžete přebytečné karty alespoň rozebrat a sestavit si z nich jiné. V Magicu si můžete tak maximálně utřít záda (tedy vlastně ani to ne, protože karty nejsou skutečné, ale jen digitální :-).
Na závěr se pojďme podívat na nějaký příklad, např. Friendly league:
Původní payout | Nový payout |
5 Match Wins: 2 boostery and 150 Play Points 4 Match Wins: 1 booster and 120 Play Points 3 Match Wins: 80 Play Points 2 Match Wins: 40 Play Points 1 Match Win: 20 Play Points 0 Match Win: 10 Play Points | 5 wins: 80 Play Points, plus 8 Treasure Chests 4 wins: 80 Play Points, plus 3 Treasure Chests 3 wins: 80 Play Points, plus 1 Treasure Chest 2 wins: 40 Play Points 1 win: 20 Play Points 0 wins: 10 Play Points |
Jak jsem psal výše, nyní za 5 výher v lize máte garantováno pouze 80 Play pointů na novou ligu, ostatní je "ve hvězdách".
Za tuto změnu tedy velký palec dolů.
Změna v redemption policy
Toto je možná největší změna, kterou Wizardi oznámili. A to z důvodu, že ačkoliv se jedná o změnu v MTGO, bude mít dopad i na real life ceny karet.
Shrnu-li změnu jednou větou, bude se moci daná edice (blok dvou edic) redeemovat do vyjití dalšího bloku. Tj. Kaladesh něco přes půl roku, Aether Revolt něco přes tři měsíce (dříve 24-36 měsíců).
Toto je obrovská změna. Ekonomika na MTGO je držena právě propojením MTGO s real life Magicem. Karty na MTGO si udržují přesně takovou hodnotu, aby se tak akorát vyplatilo si daný set posbírat a redeemnout. Kdyby tomu tak nebylo (a karty by měly nižší cenu), tak by lidé hromadně skupovali karty a redeemovali. Toto propojení existovalo pro celý standard, respektive o něco déle.
Nyní se má od Kaladeshe každá sada redeemovat pouze cca půl roku (po dobu aktivního draftování) a poté se cena karet na MTGO “odpoutá” od ceny karet v reálu. Je dost těžké nyní odhadnout, kam až cena dvojkových karet klesne. Pojďme si říci, co se bude obecně s cenou dít:
- Po vyjití nového bloku se bude předchozí sada draftovat jen okrajově, tj. nabídka karet poroste, ale malým tempem.
- Poptávka bude při vydání nového bloku relativně stabilní (dvojkoví hráči). Jakmile se však karta přestane hrát, půjde její cena prakticky k nule (pokud nebude karta použitelná na Modernu, či Eternal formátech), protože karta již nebude skutečně k ničemu.
- V průběhu času, jak se bude blížit rotace daných karet, půjdou opět limitně k nule. Lidem, kteří budou chtít hrát standard, budou v kolekcích zůstávat karty, které již nepůjde redeemovat. A to je asi ten efekt, kterého chtějí Wizardi dosáhnout – karty zůstanou hráčům v kolekci, nebudou se redeamovat a v real life Magicu bude méně karet, což může do jisté míry mít za následek vyšší prodeje v reálném světě.
Následkem výše uvedených principů bude pravděpodobně dvojkový balíček levnější (co se týče počáteční investice), ale bude velice rychle ztrácet na hodnotě. Hraní standardu tak může být dražší než nyní, protože nakoupené karty již nikdy neprodáte za slušnou hodnotu.
A předpokládám ještě jeden efekt: zdražení karet z nových edic – a to proto, že ostatní karty budou levnější, část kupní síly se tak bude “přetahovat” o nové karty, což vyžene ceny nových karet nahoru.
Z reakce mnoha hráčů na sociálních sítí vyplývá, že většina hráčů hodnotí tyto změny velmi negativně. Jeden příklad za všechny zde.
Vstupné na drafty
Snížení vstupného na drafty je pozitivní změna, která mi ve světle výše uvedených změn připadá ze strany WotC jako omluva za předchozí dva body, tj.: „Těmi dvěma věcmi hráče dost naštveme, pojďme jim dát alespoň jednu útěchu – zlevníme jim drafty.“
Ovšem ani snížení cen na drafty a prerelease nemusí být dostatečná motivace, aby lidi nezačali od MTGO odcházet.
Když bude hraní na MTGO drahé (standard), lidé jej přestanou na MTGO hrát a tím klesne poptávka po všech kartách na standardu. Ceny tak půjdou dolů. Draftování tak bude „velice drahé“, protože prakticky žádné karty nedáte do výkupu.
Shrnutí: Výše uvedené změny poškodí hráče MTGO. Do jak velké míry ještě není jasné.
Během psaní tohoto článku jsem si vzpomněl na announcement Wizardů ohledně změn v Pro Tour levelech a retroaktivitě změn. Tehdy jsem byl přesvědčen, že Wizardi svůj krok vezmou zpět. Bohužel, v tomto případě si myslím, že Wizardi neustoupí tlaku hráčů a ponechají systém, jak oznámili. Teprve, pokud se MTGO bude řítit do propasti (pokud k tomu dojde), udělají určité ústupky.
Pokud máte svoje zajímavé postřehy k těmto změnám, určitě se podělte v komentářích.
Za CMUS.cz, Lobo.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.