Novinky
Středeční výhledy #9/2011
Ohlédnutí:
1) GP London
2) CMUS Tour
3) Kvalifikace na Nationals ve Vyškově a posunutí Cutu
4) Prerelease New Phyrexia
Co nás čeká:
5) New Phyrexia Intropacks
6) New Phyrexia FAQ
7) Koroze na Mirrodinu
8) FNM Promo pro červen, New Phyrexia Game Day Proma
Bonus:
9) Grand Prix Praha – rady pro začátečníky i mírně pokročilé
Ohlédnutí:
1) GP London se konalo ve stejný víkend jako královská svatba Williama a Kate, což byl možná jeden z důvodů opravdu mizerné účasti na tomto GP. Pouhých 700 hráčů bylo rozděleno na dvě skupiny (z čehož podle mého názoru vyplývá, že ani Wizardi s takto nízkou účastí nepočítali) a do druhého dne se dostalo jen 90 nejlepších. Do Londýna dorazilo celkem 10 Čechů, z nichž postoupili pouze tři – Lukáš Jaklovský, Kuba Tóth a Martin Jůza (všichni ale měli 7:2, takže pro top 8 by potřebovali dva povedené drafty). Lukášovi se moc nedařilo a propadl se až mimo bodované pozice, Kuba se s velkým štěstím vlezl do top 32, což pro něj znamenalo zdvojnásobení cen. Juzam se umístil 27., celkově už má letos 19 Pro bodů a v Player of the Year se probojoval již na čtvrtou pozici. Zajímavostí turnaje byl výkon Raula Porojana z Německa, který v základní části uhrál 14 výher a až v posledním kole remizoval. Bohužel ale vypadl hned ve čtvrtfinále (stejně jako švédská hvězda Kenny Oberg) a vítězem se nakonec stal Angličan Daniel Royle, vzdáleně připomínajícího slovutného kouzelníka Harryho Pottera.
2) O stejném víkendu se konal také další turnaj ze série CMUS Tour, tentokráte v moravském Vyškově. Z turnaje pro vás CMUS připravil živou coverage a také závěrečné shrnutí i s nejlepšími decklisty. Vítězem se stal David Do Anh s balíčkem Caw-Blade, kterého porazil v základní části pouze Mattes Vantuch v mirroru. Není tak sporu o tom, jaký je nejlepší balíček na Standardu. Od pátku se však může hrát New Phyrexia, takže vše bude jinak. Přiďte si vyzkoušet nový standard na třetí turnaj série CMUS Tour, který se bude konat 18. června v pražské herně Černý rytíř.
3) Rozhodný den, kdy se prvních 75 hráčů v českém Total žebříčku kvalifikuje na Mistrovství republiky bylo posunuto z 18. května na 1. června. Důvodem je nová verze Wizard Event Reporteru, který může zpozdit dodání některých turnajů. Je to trošku čára přes rozpočet pro ty hráče, kteří seděli na bodech a doufali v to, že na GP Praha už mohou hrát bez strachu o body.
Kvalifikace Vyškov (45 hráčů)
1. Jan Kobliha
2. Viktor Doležel
3. Jan Strašák
4. Vladislav Truxa
5. František Kotas
6. Petr Kralovic
7. Kryštof Berka
8. Jiří Heligr
9. Adam Haken
10. Ondřej Malý
11. Tomáš Dubrava
12. Tomáš Bezděk
Kvalifikační sezóna se nám přesunula do druhé půle, proto uvádím shrnutí toho, jak vypadala půle první. Která kvalifikace byla nejtěžší a která nejlehčí? (porovnávám procento kvalifikovaných hráčů)
Místo | Sloty | Hráči | Poměr |
Vsetín | 4 | 36 | 11% |
Frýdek-Místek | 4 | 33 | 12% |
Praha, Temný střelec | 4 | 23 | 17% |
Ústí nad Labem | 4 | 22 | 18% |
Praha, Černý rytíř | 12 | 58 | 21% |
Liberec | 4 | 19 | 21% |
Vyškov | 12 | 45 | 27% |
Brno, Černý rytíř | 8 | 28 | 29% |
Jak je vidět, nejtěžší jsou kvalifikace, na kterých je málo slotů. Několik velkých kvalifikací nás ještě čeká a zároveň se snižuje počet hráčů, kteří se potřebují kvalifikovat. Takže pokud jste to do teď nezvládli, neházejte flintu do žita.
4) Spoiler nové edice byl znám dlouho dopředu, takže sobotní a nedělní Prerelease New Phyrexia nebylo až takovým překvapením jako obvykle. Na turnaje nedorazilo až tolik hráčů, jako u předešlých sad, za což ale asi může kombinace mnoha faktorů (leak edice od Matignona, blížící se GP Praha, třetí sada bloku, pěkné počasí...). Pokud sledujete fóra na CMUSu, mohli jste zaregistrovat, že na turnaj do Hýskova se chystá i Juzám a jeho bratr. Z bratra se nakonec vyklubal Shuuhei Nakamura, takže na jednom českém prerelease byla polovina nezabannovaných Pro level 8. Češi Shuuheiovi ukázali, jak se u nás Magic hraje a nepustili ho do top 8.
Co nás čeká:
5) Pokud vás zajímá, jaké Intropacky nám přinesla New Phyrexia, naleznete je na stránce Wizardů.
6) Jelikož nám New Phyrexia přinesla mnoho zajímavých karet, neuškodí si přečíst o zajímavých interakcích a nových pravidlech. Vše je velmi pěkně podáno na těchto stránkách. Při čtení se možná přiučíte pár triků, které vám budou k užitku na blížícím se Grand Prix.
7) Jak mnozí víte, na svět Mirrodinu jsme se vrátili po několika letech. Phyrexiané změnili svět k nepoznání, ale když se člověk dobře dívá, určité podobnosti najde. Pro milovníky flavoru a obrázků doporučuji tento odkaz.
8) Po úžasném květnovém promu (Squadron Hawk), přichází nudnější FNM Promo na červen. Pokud se plánujete zúčastnit New Phyrexia Game Day (11. a 12. června), získáte za účast Priest of Urabrask a top 8 dokonce fullartového Myr Superiona.
Bonus:
Grand Prix Praha je již za dveřmi a protože pro mnoho čtenářů CMUSu to bude jedno z jejich prvních (nebo dokonce úplně první) Grand Prix, vyplatí se na tento turnaj vyzbrojit několika vědomostmi.
1. Pokud můžete, zaregistrujte se na turnaj už v pátek. Vyhnete se dlouhé sobotní frontě a můžete se déle vyspat. Spánek je velmi důležitý a určitě ho nepodceňte, pokud se musíte soustředit na to, aby se vám nezavíraly oči, nezbyde vám dostatek sil věnovat se Magicu.
2. Druhým důležitým faktorem po spánku je dostatek jídla a pití. Připravte si něco k jídlu doma (nebo požádejte maminku, přítelkyni či manželku). Přidejte i rychlé zdroje energie (sladkosti) a velkou flašku vody... a na turnaji nezapomeňte že s sebou tyto věci máte. Vše sbalte do lehkého batůžku, pokud budete 12 hodin tahat na zádech 15 kilo, celkem vás to vyčerpá.
2. S sebou si vezměte také kostky, žetonky a nějaké tokeny. Papír a tužka je pro psaní životů a poison counterů lepší než počítání životů na kostkách. Počítání na kostce je nevyhovující, protože nejde poznat, jak se životy měnily během hry, což je důležité, pokud máte vy a soupeř životy jinak a přivolaný rozhodčí se snaží vypátrat, kdo má pravdu.
3. Nezapomeňte si také nepoškozené (!) obaly, doporučuji si jich vzít celou stovku, abyste si mohli obalit nejen váš main deck, který musí obsahovat nejméně 40 karet (a hrát karet víc je většinou špatný nápad), ale třeba i náhradní barvu i s basc landy, kterou můžete na druhou a třetí hru nasideovat. Mnohokrát se mi stalo, že soupeř ani nezaregistroval změnu poloviny balíku a byl pak nemile překvapen. Nezapomeňte na to, že do dalšího kola musíte balíček uvést zase do původního stavu, toto není Prerelease ale Grand Prix!
4. Víte, proč jsou bye v úvodních kolech důležité? Kromě toho, že máte výhru zadarmo, tak můžete pořádně nanečisto s kamarádem otestovat svůj balík. Proto i když bye nemáte, tak si po skončené partii (pokud se nepotřebujete v klidu najíst, což má přednost) zahrajte se svým kamarádem, ať odhalíte všechny skryté interakce vašeho balíčku. Nebojte se, že váš balíček uvidí hráči kolem, šance že s nimi budete hrát je velmi malá. Pokud nehrajete sealed decky často, zkušenější kamarád vám poradí, jak váš balíček přestavět. Pamatujte ale, že první hru každého kola musíte hrát s balíčkem, který jste zaregistrovali.
5. Nenechávejte si ruku s jednou zemí – na Grand Prix jste si přišli zahrát, ne se bezmocně dívat na soupeře. To samé platí také o ruce, kde jsou jen země a pár drahých kouzel.
6. Sideboardování je velmi důležité. Po každé hře se do sideboardu podívejte a přemýšlejte, které karty jsou proti balíčku oponenta slabé a které by naopak mohli vaše šance vylepšit. Dobří hráči svůj balíček změní téměř pokaždé, aby byli na daného soupeře co nejlépe vybaveni.
7. Při partii si pište na papír jména triků (instanty, bytosti s flash), zabíjení a silných bytostí. Neztrácejte tím zbytečně čas, ale pomůže vám to nenaběhnout si do stejné situace dvakrát a pokud se hra protáhne budete vědět, čím vás může soupeř ještě ohrozit. Pokud se chcete připravit opravdu pořádně, přečtěte si spoiler všech edic bloku a snažte se naučit všechny podlé triky, které na vás může soupeř zahrát. Ve hře pak budete vědět, co na vás soupeř s otevřenou manou může zahrát (s New Phyrexia může hrát kouzla i bez man).
8. Pokud budete hrát s nějakým cizincem, tak mluvte nahlas a zřetelně. Pokud sami slovům soupeře nebudete rozumět, nebojte se ho zeptat. Je nejlepší takto předcházet komunikačním šumům. Rozhodčí na turnaji nejsou jen od toho, aby trestali hříšníky, ale také se jich můžete zeptat na něco z pravidel. Někteří vám nebudou chtít poradit přímo, ale když situaci popíšete obecně, tak vám odpoví. Takže se neptám, když zahraji Tel-Jilad Defiance, ztratí tamten Sunspear Shikari s Darksteel Axe first strike? Ale ptám se, když má bytost protekci na artefakty, může na ní být equipment? (odpověď pro neznalé je: equipment na bytosti být nesmí a odequipne se).
9. Během partie se nebavte se svými kamarádi (a nedovolte soupeři, aby dělal totéž, zejména pokud mluví řečí, které nerozumíte). Míchejte pořádně balíček tak, abyste vy ani soupeř neviděli na karty a pořád jedním okem sledujte soupeře, najdou se i hráči, kteří podvádějí a je nutné si na ně dávat pozor. Nehažte balíčkem na stůl, pokud prohrajete na soupeřův topdeck, nenechávejte po sobě nepořádek na stole a také v žádném případě nepodvádějte!
10. Pokud na Grand Prix potkáte známého hráče, tak se ho nebojte, neztrácejte naději. Magic je z velké části o štěstí, a proto není poražení lepšího hráče až tak nemožné. Protože je to ale dobrý hráč, nebude dělat chyby a vy ze sebe musíte dostat to nejlepší!
11. Pokud na turnaji potkáte mě, tak mi hru vzdejte (smajlík).
Doufám, že vám tyto rady pomohou a po GP Praha o vás budu moci ve středu napsat do výhledů.
Pavel Češka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.