Novinky
Středeční výhledy - #7/2015
Dva týdny utekly jak voda a je tedy čas pro tradiční Středeční výhledy.
Ohlédnutí
1 – Grand Prix Liverpool
2 – Grand Prix Miami
1 – Grand Prix Liverpool
2 – Grand Prix Miami
3 – Grand Prix Auckland a Grand Prix Cleveland
4 – SCG Open Dallas
5 – PPTQ Ostrava, Kolín a Praha
Co nás čeká
6 – Blížící se turnaje
7 – Finance
6 – Blížící se turnaje
7 – Finance
Ohlédnutí
1 – Grand Prix Liverpool
Před necelými dvěma týdny se hrálo GP v Liverpoolu, které bylo ve formátu Limited a přilákalo celkem 1772 hráčů, což je slušné číslo. I když se nejedná o divácky atraktivní formát, pro české fanoušky bylo jistě zajímavé jej sledovat. Lukáš Blohon a Ondra Straský uhráli v prvním dni krásných 24 bodů a s přehledem postoupili do druhého dne. Naši PROs však selhali a do druhého dne se nepodívali. Zvláště pro Lukáše to byla jedna z posledních šancí, jak se kvalifikovat na PT Dragons of Tarkir. Na to potřeboval uhrát čtvrtfinále, což se mu po druhém dni také povedlo, získal tak Silver Level, který jej na PT DoT kvalifikoval a navíc získal kvalifikaci i na následující PT Origins. Bohužel v semifinále prohrál proti Martinu Dangovi, který nakonec celé GP vyhrál.
Kompletní coverage naleznete zde.
2 – Grand Prix Miami
Ve stejný víkend jako GP Liverpool se hrálo i Grand Prix v Miami. Toto GP bylo ve formátu standard a navštívilo ho 1387 hráčů. Do druhého dne se propracovalo dohromady 153 hráčů. Na turnaji se objevila inovovaná verze Green devotion splashující bílou barvu, která přináší mimo jiné hlavně kartu Mastery of the Unseen, která zvláště v mirroru dělá z hry nekonečný příběh.
Do TOP8 se propracovaly tři Abzany, dva Mono Redy, Naya Agro a dvakrát zmíněné Green White Devotion. V TOP16 se pak objevily ještě dva Abzany, RW Aggro, UW Heroic, Sultai, Jeskai, GR a GW devotion.
V TOP8 excelovaly nové GW devotion, které se postupně propracovaly až do finále, kde Corey Baumeister a Daniel Cecchetti svedli jeden a tři čtvrtě hodiny trvající souboj, ze kterého nakonec vyšel vítězně Daniel Cecchetti.
GW Devotion | Daniel Cecchetti, 1. místo |
Main Deck | Sideboard |
10 Forest 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Wooded Foothills 4 Temple of Abandon 2 Mountain 4 Elvish Mystic 4 Polukranos, World Eater 4 Courser of Kruphix 4 Whisperwood Elemental 4 Rattleclaw Mystic 3 Voyaging Satyr 3 Shaman of the Great Hunt 2 Genesis Hydra 2 Hornet Queen 2 Crater’s Claws 1 Shamanic Revelation 3 Xenagos, the Reveler | 2 Nissa, Worldwaker 3 Lightning Strike 1 Back to Nature 2 Outpost Siege 3 Nylea’s Disciple 2 Arbor Colossus 2 Ugin, the Spirit Dragon |
Kompletní coverage včetně TOP8 decklistů naleznete zde.
3 – GP Auckland, GP Cleveland
Minulý víkend se konaly hned dvě limited GP. Jedno v Novo Zélandském Aucklandu, kde si přišlo zahrát 383 hráčů. Na Evropské poměry tedy velice podprůměrná účast a poměrně vysoké šance na výhru. Díky nízké návštěvnosti do druhého dne postoupilo 64 hráčů. Ve finále se potkali Maitland Cameron a Teruya Kakumae, který také celé GP vyhrál. Coverage z celého GP naleznete zde.
Druhé GP se minulý víkend hrálo v Clevelandu. GP bylo ve formátu limited a dorazilo na něj 1844 hráčů včetně elitních amerických hráčů jako Owen Turtenwald, Eric Froelich, Sam Black, Seth Manfield, Paul Rietzl nebo Josh Utter-Leyton. V druhém dni turnaje pokračovalo hned 220 hráčů. Do TOP8 se ze známějších jmen propracoval Yuuya Watanabe, Andrew Cuneo, Christian Calcano, Ross Merriam a Gerard Fabiano. Do finále se dostal Jake Mondello a Bill Tsang, který také GP vyhrál. Kompletní coverage naleznete zde.
4 – SCG Open Dallas
V Dallasu se minulý víkend hrál další turnaj z SCG série. Hlavní turnaj se hrál ve standardu, na který dorazilo krásných 763 hráčů. Po sobotních devíti kolech do druhého dne turnaje postoupilo dohromady 74 hráčů. Mezi nejvíce zastoupené balíky druhého dne patřilo Jeskai Aggro a Abzan Midrange, každý po dvanácti hráčích, pětkrát bylo zastoupeno RW Aggro a Mono Red, čtyřikrát pak Sultai Control, RG Aggro, a GW devotion. Celkově bylo v druhém dni dvacet různých balíků, na poměry standardu tedy velice pěkné číslo svědčící o rozmanité meta game.
Do finálové TOP8 se propracovaly dvě Jeskai Aggra, dva Sultai kontroly, jeden Jeskai Heroic, Mono Red, Abzan, Sultai Reanimátor. Ve finále turnaje se potkali Jim Davis s Jeskai Aggrem a Michael Miller sae Sultai Controlem. Jimovi se ve finále příliš nedařilo a vítězem se tak stal Michael.
Na nedělní Legacy turnaj dorazilo 190 hráčů, kteří se utkali v osmi kolech swiss. Do TOP8 se dostaly tyto balíky: 2x Reaminátor, Lands, Death and Taxes, Sultai a Grixis Delver, Miracles a ANT. Ve finále vyřazovací čísti se potkal David Houghton s Grixis Delverem a Caleb Scherer s ANTem. Z finálového souboje vyšel lépe Caleb.
V neděli se hrál také Modernový turnaj. Modern se v poslední době začíná v USA těšit větší popularitě, o čemž svědčí i fakt, že se turnaje v neděli zúčastnilo 237 hráčů, kteří tak hráli devět kol základní části. Do TOP8 se dostali Merfolci, UR Delver, Affinita, Burn, Abzan, Sultai Control, Amulet a Infect. Ani jeden balík v topce se neopakoval, což je velice neobvyklý fakt. Horší už to bylo při pohledu na TOP16, kde byly navíc tři twiny, tři burny, další amulet a infect. Ve finále vyřazovací části se potkal Mason Young s Amuletem a Joel Heath s Infectem, tedy balíky, které umí hru vyhrát velice rychle. Infect byl v tomto o něco lepší a Joel Heath se tak stal vítězem modernového Premier IQ.
Kompletní coverage turnaje včetně decklistů jak Open turnaje, tak z nedělních doprovodných Premier IQ naleznete zde.
Kompletní coverage turnaje včetně decklistů jak Open turnaje, tak z nedělních doprovodných Premier IQ naleznete zde.
5 – PPTQ Ostrava, Kolín a Praha
8. 3. pořádal Ostravský Serafin první PPTQ Milwaukee. Hrál se modern, na který dorazilo 31. hráčů. Vítěze se stal Roman Daňa s RW Burnem splashujícím černou na Bump in the Night.
V sobotu 14. 3. se hrálo další PPTQ, tentokráte ve formátu Standard a poprvé v Kolíně. V Kolíně se sešlo 33 hráčů a vítězem se stal Milan Nižnanský s Abzanem.
Poslední PPTQ se konalo v Pražském Černém Rytíři, stejně jako Kolínské ve formátu standard. Sešlo se zde 37 hráčů, ze kterých vítězně vyšel Tomáš Vaněk hrající GW Devotion.
Co nás Čeká
6 – Blížící se turnaje
V následujícím víkendu nás čekají Prerelease turnaje sady Dragons of Tarkir, takže se nedočkáme žádného velkého turnaje. Seznam Prerelease turnajů najdete zde. Týden na to ale opět bude na co koukat, byť zde nebude žádné Grand Prix, ale už 27. března začne SCG Invitational, tedy turnaj pro nejlepší hráče Open Série. Pokračovat také budou PPTQ Milwaukee.
27. 3. – 29. 3. SCG Invitational (USA, standard + legacy)
28. 3. – 29. 3. SCG Open Richmond
28. 3. PPTQ Milwaukee (Mephit – Praha, standard)
28. 3. PPTQ Milwaukee (Rishada – Brno, modern)
29. 3. PPTQ Milwaukee (MysticShop – Praha, sealed)
28. 3. – 29. 3. SCG Open Richmond
28. 3. PPTQ Milwaukee (Mephit – Praha, standard)
28. 3. PPTQ Milwaukee (Rishada – Brno, modern)
29. 3. PPTQ Milwaukee (MysticShop – Praha, sealed)
7 – Finance
Prvním velkým cenovým hitem posledních 14 dnů byla jistě karta Mastery of the Unseen, která se s úspěchem objevila v GW Devotion. Už před měsícem se tato karta objevila v úspěšném balíku a někteří MTG spekulanti se na tuto kartu zaměřili. Před měsícem karta patřila do kategorie „nejlevnější rare“, například na Černém Rytíři jste ji mohli koupit po 4 korunách, v zahraničí většinou za čtvrt dolaru. Koupě před měsícem znamenala minimální riziko ztráty. Když balík dominoval i na GP Miami, strhl se kolem této karty velký boom a karta dosáhla svého historického maxima. I když tato špička rychle opadla, kartu dnes můžete na Rytíři koupit za 59 korun a ve výkupu dostanete 25. Pokud jste kartu nakoupili před měsícem, mohli jste na ni poměrně snadno vydělat i více než desetinásobek pořizovací ceny.
Spoiler sezóna Dragons of Tarkir skončila, známe již všechny karty a mohou začít jak pokusy o nové balíky, draft a sealed strategie, tak spekulace na vývoj cen karet nejen z nové sady.
Nová sada otevírá nové herní možnosti a kromě karet z této sady se mohou uplatnit i karty, které dosud nenašly příliš turnajového hraní a jejich cena je minimální.
V případě standardu jako zajímavou investici vnímám kartu Battefield Thaumaturge z Journey into Nyx. Před pár dny se dala na Rytíři koupit po čtyřech korunách, dnes je cena už 12 korun. Proč právě tato karta?
Na internetu se objevují první zmínky o „kombo“ balíku, který staví na nových kartách z DoT a Thaumaturge je jednou z klíčových karet, která vám umožní vyhrát hru už ve 4. kole, což je na standard velice rychlé. Představte si, že ve druhém kole hrajete kartu Dragon Tempest, ve třetím pak zahrajete Hordeling Outburst a ve čtvrtém kole hru ukončíte zahráním Battlefield Thaumaturga a pomocí Descent of the Dragons, který díky Thaumaturgovi hrajete za dvě červené. Své čtyři bytosti zabijete a dostanete za ně 4/4 flying draky, kteří mají haste, a při příchodu do hry, dá každý za 4 do soupeře. Pokud se balík postavený na tomto kombu stane skutečně hratelným, cena Thaumaturga může vylétnout podobně jako u Mastery of the Unseen. Pokud tedy kartu můžete sehnat ještě za cca pětikačku, určitě nemáte co ztratit, protože pokud se balík ukáže jako nehratelný, proděláte maximálně pár korun, pokud se hrát bude, vyděláte na každé i desítky korun. Ceny Descent of the Dragons a Dragons Tempest v předprodejích také rostou. První začala na 55 korunách a současná cena je 139 korun, druhá začala na 29 a současná cenovka je 55.
DoT přináší poměrně hodně zajímavých a silných karet v UW barvách, díky tomu lze uvažovat o návratu UW nebo Esper controlů na standard. Dobrou krátkodobou investicí se jeví karta End Hostilities, protože co by to bylo za kontrol bez vrat. Cena této karty už pomalu a jistě stoupá.
Máte doma nějaké kopie Thassy nebo Master of Waves? Pokud ano a plánujete jejich prodej, určitě ještě chvíli vydržte. Zvláště s kartou Shorecrasher Elemental, kterou nám DoT přinese, stále častěji přichází v úvahu návrat Blue Devotion a právě Master a Thassa budou opět klíčovými prvky tohoto balíku. Ceny těchto karet už zaznamenaly lehký růst. Pokud se Mono U stane opět Tier balíkem, jejich cena ještě povyroste. Určitě se tedy vyplatí počkat na PT, který prozradí více.
Shorecrasher Elemental v kombinaci s Master of Waves mohou ovlivnit i modern, kde si nového Elementála mohou vyzkoušet Merfolci. Stratus Dancer bude zase zajímavý na dvojce a má skrytý finanční potenciál.
Mnoho hráčů modernového burnu nahradilo nebo doplnilo Wear/Tear o Destructive Revelry, který plní stejný účel jako Wear/Tear, ale navíc dá hráči za dva do hlavy, což je pro burn jistě relevantní a za splash zelené barvy stojí. Díky tomu se Atarka’s Command jeví jako potenciální modernový straple pro Burn. Primárně bude používat první a druhý režim, tedy bude sloužit jako skullcrack 5. - 8. Výhodou commandu ale je, že k udělení damage do hráče nepotřebuje tohoto hráče zacílit, funguje tak i přes bílou Leyline. Akcelerace v možnosti položit na stůl zemi navíc nebo dát +1/+1 a reach bytosti už nejsou pro burn tak zajímavé, ale první dva režimy to bohatě vynahradí. Zda se skutečně tato karta bude v Burnech hrát, ukáže čas.
Nejzajímavější kartou pro EDH bude určitě Sarkhan, Unbroken. Draci se na EDH hrají a tento planeswalker do takového balíku určitě skvěle zapadne. V případě EDH tak budou finančně zajímavé hlavně foily této karty. Nefoil varianta pak jistě najde uplatnění pro casual hraní a na dvojce se s ním také určitě potkáme.
Když už jsme u draků, zajímavý se jeví i cyklus Elder Dragonů. Jako nehratelnější se jeví Atarka. Dromoka a Ojutai mají velký dvojkový potenciál.
Ojutai Command hned po jeho vyspoilování hodně lidí označovalo za „budget“ verzi Cryptic Commandu. Na dvojce si určitě své místo najde, škoda jen, že třetí režim této karty nezní jen „Counter target spell“, pak by skutečně mohl najít cestu i na modern jako alternativa nebo doplnění zmíněného Cryptic Commandu. Investice do této karty bych se zatím vyvaroval a to hlavně proto, že bude k dispozici i jako Buy a Box promo, takže jich bude k mání poměrně hodně.
Jako poslední karta z DoT, která je z finančního hlediska asi nejzajímavější je Narset Transcendent. Narset má obrovský herní potenciál i mimo standard. Dokážu si ji velice snadno představit v UWx kontrolech na modernu a teoreticky i na legacy. Její první schopnost se dobře kombinuje se Serum Visions nebo Brainstormem, rebound Serum Vizí, Lightning Boltu, Path to Exile, Swords to Plowshares nebo Brainstormu zní také luxusně.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.