Novinky
Středeční výhledy #6 2014
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Dnes se krom klasického zopakování minulých turnajů podíváme, co nového nám přinesla sada Journey to Nyx. Jako bonus navíc si pak ukážeme několik netradičních balíčků na Modern a také příznivci MTG financí nepřijdou zkrátka.
Ohlédnutí
1) GP Philadelphia, GP Nagoya, GP Phoenix
2) PTQ Praha
Co nás čeká
3) Journey to Nyx
4) Modern
5) MTG Finance
6) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Philadelphia, GP Nagoya, GP Phoenix
Standard do Phoenixu přilákal necelých 1500 hráčů, což už lze považovat za slabší průměr u amerických GP. Poslední GP v tomto formátu před příchodem nové sady nám přineslo pouze a jenom stagnaci. V TOP16 nenaleznete ani jeden nový archetyp a vše se tak zužuje do kombinace MonoBlack, MonoBlue, UWx kontrol a Rgx Monstra. Úplně pak chyběl Boros Burn. Ze známých jmén se do TOP8 probojoval jen Eric Froehlich se svým „nejlepším“ balíčkem na fieldu v podobě MonoBlack se splashí na trošku červené. Efro prohrál hned v TOP8 proti nejhoršímu matchupu v TOP8. Celý turnaj pak vyhrál čistý MonoBlack.
Link na coverage je zde.
Další americké GP se konalo ve Philadelphii a Theros sealed deck si přišlo zahrát téměř 1900 hráčů. Z takto velkého fieldu se do TOP8 nakonec dokázala probojovat dvojice ze stejného teamu. Reid Duke a William Jensen patří v poslední době mezi konzistentně nejlepší hráče na světě a spolu s Owenem Turtenwaldem tvoří team, který dosahuje neuvěřitelných výsledků. Spolu s nimi se do TOP8 dostal i Christian Calcano a Frank Skarren. Posledního jmenovaného asi moc lidí nebude znát, ale patří mezi limited experty a podařilo se mu navíc vyhrát PTQ víkend před GP. Frank celý turnaj vyhrál a přidal si tak ke svému renomé již druhý titul z GP. V TOP8 pak porazil jak Williema Jensena tak Reid Duka, takže to rozhodně neměl lehké.
Link na coverage je zde.
Poslední GP o kterém se v těchto výhledech budeme bavit se konalo v Japonsku v Nagoye. Na toto GP se rozhodl letět i jeden z českých hráčů Martin Jůza. Loterii sealed decku však nevyhrál a s těsným skóre 6:3 nepostoupil do druhého dne. Celkově se GP zúčastnilo 1786 hráčů, což z něj dělá druhé největší GP v Japonsku. Z hráčů, kteří uhráli TOP8 mi bohužel žádně jméno nic neříká.
Link na coverage naleznete zde.
2) PTQ Praha
Není to tak dávno co se v pražské menze konalo největší PTQ v historii ČR. Další PTQ v menze tentokrát rekord nepřekonalo. Theros limited si přišlo zahrát 120 hráčů, takže se ještě těsně hrálo 7 kol. Průběh turnaje se obešel bez větších problémů a po základní části se do TOP8 dostali následující hráči: Jelikož jsem nikde nenašel coverage z tohoto PTQ, tak jména budou lehce improvizovaná: Adam Koska, Jan Krumpholc, Martin Hrycej, Tomáš Vaněk (já) 2x německý hráč a dvojice českých hráčů, jejichž celé jméno si nejsem schopen vybavit. Osmičkou nejlépe prošel Adam Koska, který nejdříve vyřadil Martina Hryceje, poté mě a následně ve finále Honzu Krumpholce, který si tak dal back to back prohru ve finále PTQ. Adamovi gratuluji a doufám, že se mu na PT zadaři. Jeho report si můžete přečíst zde.
Co nás čeká
3) Journey to Nyx
Poslední sada Theros bloku je kompletní a můžeme se podívat na nejzajímavější karty. Pokud vás zajímá finanční část Journey, tak si ji můžete přečíst u bodu 5). Zde se budeme věnovat jen čistě hernímu zhodnocení Journey to Nyx. Hned na začátku řeknu, že Journey je rozhodně výrazně silnější sadou než Born of the Gods. Přináší množství silných nebo unikátních karet. Silných karet je dokonce tolik, že by jejich hodnocení zabralo celé výhledy. Podíváme se tedy jen na vybrané. Jako číslo jedna zvolím poměrně netradičně Uncomonnu. Je jí Mogis Warhound. Pokud byste tuto bytost přeskočili při prohlížení nové sady, tak byste udělali velkou chybu. Warhound je totiž jednou z nejlepších aggro karet v setu a jeho největší sílou je všestrannost. Můžete ho hrát jako 2 drop přes Emisaře nebo o kolo později na Emisaře či jinou bytost. Pokud chcete tlačit, tak Warhound by ve vašem balíčku neměl chybět. Druhou částí je Prophetic Flamespeaker, na kterého napsal PV oslavný článek. Jeho síla bude možná více vidět na Modernu, kde je více levných karet se silnějším efektem. Kombinace s ním jsou poměrně rozsáhlé a doporučuji přečíst zmíněný článek (link zde, článek je volně přístupný). Nechci tvrdit, že Flamespeaker je broken, ale nedostalo se mu moc lásky, když ho na SCG ocenili jako nejhorší Mythic setu. Kombinace Trample, Doublestrike a lízání karet je však o dost silnější, než se může zdát a právě Modern s kartami jako Lightning Bolt, Abrupt Decay a Dismember možná bude správný domov pro Flamespeakera.
Z trochu jiného spektra přichází Master of the Feast. 5/5 tělo s flyingem za 3 je opravdu napováženou a dostává vašeho soupeře hodně pod tlak. Jako chuťovka je pak kombinace s Notion Thieftem, Dictate of Kruphix a Whispering Madness.
Nová manabase pak silně vylepší BG dredge, který by se mohl stát T1 balíčkem konečně (Pharika). Zároveň Temple of Malady umožní lépe splashovat zelenou do MonoBlack. Nové City of Brass by pak mohlo posílit Selesnya a Orzhov Aggro. Orzhov navíc dostane dobrého boha, takže čekám, že Orzhov bude na Standardu dost vidět.
To byl jen takový lehký výčet. Hodně slov by se dalo ještě napsat o jednotlivých bozích (Pharika je dobrá, ale očividně jsem jeden z mála, kdo si to myslí). Bohužel jsem s novou sadou zatím nic nehrál (předpokládám, že zatím nikdo) a netroufám si tak na hlubší analýzu.
4) Modern
Pomalu se nám blíží Modernová sezóna. Je to sice 6 týdnů, ale další dva víkendy zabere Prerelease a Release, poté očekávání, co přinese Journey na Standard a jaké nové karty se to vlastně hodí do Cube. Další víkend PT a blok strhne pozornost na to, co se nejspíš bude hrát v příštím roce. Pokud však chcete uspět, tak Modern odměňuje více než jiné formáty připravenost. Nevyhrávají tolik balíčky jako hráči. S přípravou je tak lepší začít dříve než později. Pokud chcete nastestovat T1 balíček a zkusit vyhrát letenku na HAWAI, tak je to jistě dobrá volba, dnešní článek však nebude pro vás. Modern je totiž nejen formátem, který odměňuje připravené hráče, ale také formáte, kde je možné téměř vše. Pro dnešek jsem si tak připravil několik zajímavých a netradičních balíčků v případě, že více tíhnete k rogue strategiím. Pokud je Genesis Wave za 20 váš sen, tak některé z následujících balíčků vám ukáží cestu za hranice vaší představivosti.
Wierd Paradise – Balíček založený na kombinaci Blistercoin Wierd a Paradise Mantle a milionu levných prolizů za 1 manu. Pokud se balíček dobře sejde, tak byste měli být schopni prolízat celou knihovnu a vyhrát v druhém kole. Nebál bych se přidat nějaké počet Apostols Blessingu.
Wierd Paradise mothership Main Deck Sideboard 5 Island
1 Misty Rainforest
4 Scalding Tarn
1 Steam Vents
4 Blistercoil Weird
4 Cerulean Wisps
4 Faithless Looting
4 Gitaxian Probe
2 Grapeshot
3 Ideas Unbound
4 Manamorphose
4 Paradise Mantle
4 Peek
4 Serum Visions
4 Sleight of Hand
4 Thought Scour
4 Visions of Beyond
Burning-Tree Kombo – Balíček, který stál na známé kombinaci Cloudstone curio a Burning-Tree Emisary. K tomu lze přidat i Priest of Urabrask. Oba dokáží ve dvojici, či vzájemné kombinaci vytvořit nekonečnou smyčku. Spolu s Vigilante Justice soupeře ustřílíte nebo pomocí Minion Reflection uděláte nekonečno kopií Emisaře/Priste a soupeře zabijete. Decklist rozhodně není moc optimální.
Burning Combo MODO Main Deck Sideboard 3 Forest
5 Mountain
4 Rootbound Crag
3 Scalding Tarn
4 Stomping Ground
3 Verdant Catacombs
3 Arbor Elf
4 Burning-Tree Emissary
3 Deathforge Shaman
4 Priest of Urabrask
4 Banefire
4 Cloudstone Curio
3 Farseek
4 Lightning Bolt
2 Minion Reflector
4 Nature’s Claim
3 Vigilante Justice
Boros Zombie – Kdo na dvojce nechtěl blinkovat Geralfs Messengera Restoration Angelem? Na Modern nám k tomu přibude další výživná zombie v případě Anathemancera. Spolu s nejlepším removalem tak máme zajímavý balíček, který umí být jak agresivní, tak kontrolní podle potřeby. Discard pak zajišťuje šanci proti kombu.
Boros Zombie MODO Main Deck Sideboard 4 Arid Mesa
4 Blackcleave Cliffs
2 Blood Crypt
2 Fetid Heath
2 Godless Shrine
1 Isolated Chapel
4 Marsh Flats
1 Mountain
1 Plains
1 Sacred Foundry
2 Swamp
3 Anathemancer
3 Geralf’s Messenger
4 Gravecrawler
3 Restoration Angel
4 Steppe Lynx
4 Tidehollow Sculler
3 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
3 Lightning Helix
2 Path to Exile
3 Zealous Persecution
Další zajímavé interakce: Undying Evil + Evoke bytosti. Ve třetím kole můžete zahrát Shriekmaw + Evil a zabít soupeři 2 bytosti a mít 4/3 ve hře. Pokud se vám to pak podaří s Mulldrifterem, tak bude soupeř asi hodně smutný...
5) MTG Finance
Jelikož se toho za poslední týdny zase tolik neudálo, tak využijeme volný prostor k několika postřehům na téma finanční aspekty Magicu. Jako vždy se jedná pouze o můj pohled na věc, který jsem získal svými zkušenostmi a kompilací názorů dalších pisatelů. Pokud některé kartě fandím neznamená to okamžitě koupit 20x. Nejprve bych se chtěl věnovat Journey to Nyx. Dle mého názoru bude totiž Journey přímo rájem pro MTG finance. Jako vždy připomínám to, že je to třetí set a je nutno vzít potaz menší počet karet z tohoto setu a zároveň to, že set vstupuje na silný Standard a část karet se tak v první sezóně nestihne vůbec prosadit. Celý set je plný zajímavých a originálních karet. Přestože set nejspíše ovlivní Standard více než BNG, tak zase příliš drastické změny nečekám. Pro hráče, kteří se nebojí investovat ve střednědobém horizontu je tak Journey to Nyx skvělou příležitostí. Například Dictate of Erebos. Grave Pact byl v šesti edicích a stále se drží na téměř 200 Kč. Dictate se jistě vejde do všech jednokarťáků, které chtějí hrát Grave Pact. Díky tomu, že se pravděpodobně neprosadí na Standardu by Dictate neměl být v době draftování Journey moc drahý. Takových karet je v edici více. Ono i třeba Hydra Broodmaster je 7/7 za 6 man s kterou pokud se odtapnete, tak uděláte 3x 3/3. Navíc sada je plná unikátních karet jako Master of the Feast, Battle Thaumaturg, Hall of Triumph. Suma sumárum Journey to Nyx by mělo určitě být ve vašem hledáčku v tomto i dalším roce. Teď bych zmínil, že Temple of Malady je lepší než Temple of Epiphany na Standard, z dlouhodobého hlediska je však UR Temple skvělou investicí. Stačí se podívat na cenu Sulfur Falls. Jednotlivé ceny předprodejů nebudu hodnotit, jelikož jsem za ně částečně zodpovědný, takže by to nedávalo smysl. Na závěr 10 nejprodávanějších karet podle StarCityGames
1) Temple of Malady
2) Mana Confluence
3) Temple of Epiphany
4) Master of the Feast
5) Launch the Fleet
6) Eidolon of Blossoms
7) Athreos, God of Passage
8) Battlefield Thaumaturge
9) Ajani, Mentor of Heroes
10) Godsend
Od Journey se podíváme na celý Theros blok. Theros pomalu končí a za pár měsíců úplně vyschne příliv karet z draftování. V době draftování třetího setu je nejlepší čas pořídit si karty do celého bloku. Theros už je dle mého názoru dost nízko a další nabídka již jeho cenu tolik neovlivní. Čas na jeho nákup už tedy víceméně nadešel. Born of the Gods ještě nejspíš odmění ty trpělivější a Journey samozřejmě čeká klasický pohyb nových setů. Každopádně pokud přemýšlíte o nákupu stálic z Theros bloku, tak velice pravděpodobně je nejlepší čas v následujících měsících. Samotný Theros bych se nebál již teď, protože obecně platí, že hráči v období Prerelease shání peníze na Sealed decky a nové karty a lze tak dostat o něco lepší nabídky.
Co se týče cen u dalších formátů, tak Modern je poměrně stabilizovaný. Blížící se PTQ sezóna určitě rozproudí nějaké ty spekulace a zajímavé balíčky se budou rojit ze všech stránek. Můj názor je, že Staple karty formátu by se měli držet na stejné úrovni. Růst budou hlavně specifické karty z nejrůznějších T2 až T3 balíčků a poté sideboard karty. Logika je taková, že mnoho lidí má již balíček postavený a jediné co budou potřebovat je upravit sideboard na správnou metagame. To by mělo tlačit na růst cen u univerzálních sideboard karet. Na Legacy se toho moc neděje. Růst ceny Dual landů mi stále více připadá jako důsledek doplňování jednokarťáků, Cube a sbírek. To potvrzují i nedávný růst cen u karet ze starého Commanderu. Obecně mi připadá, že jak stárne hráčská základna, tak stále více lidí dává přednost více pohodovému hraní Cube, EDH a tak dále.
8) Turnaje
26/04 – Prerelease
10/05 – GP Minneapolis – Modern
10/05 – GP Varšava – Limited
16/05 – PT Journey to Nyx – Blok Constructed
24/05 – GP Atlanta - Limited
25/05 – PTQ Lipsko – Limited
31/05 – GP Manchester – Blok Constructed
31/05 – GP Sao Paulo – Team Limited
31/05 – PTQ Mnichov - Limited
08/06 PTQ Praha - Modern
16/08 PTQ Praha - Modern
17/08 WMCQ (hádám, že Praha)
30-31/08 WMCQ
13-14/09 WMCQ
Poznámky: Podle Wizards jsou obě Modern PTQ v Praze, WMCQ budou vždy jeden den v ten víkend. Jelikož 16. je PTQ, tak logicky 17. bude WMCQ.
Střípky
Dečku s ležícím Brianem Kiblerem si je možno objednat na jeho stránkách. Stojí 25 USD + poštovné 12USD. Link zde.
Trailer na Journey to Nyx naleznete zde. Přestože trailery nedosahují požadované úrovně Blizzard cinematics, tak tenhle je alespoň zajímavý.
V posledních dnech proběhl internetem článek o podezřelé podobnosti některých magicových ilustrací a známých celebrit. Některé určitě pobaví. Link zde.
Drobná změna v Pro play. Vítěz MOCS automaticky získá Gold Pro Level. Tato změna jistě ovlivní běžné životy nás všech.
Někdo se rozhodl prodat svou sbírku Chanellů. To by asi nebylo zase tak zajímavé, kdyby jich nevlastnil 10 000 včetně těch nejdražších kousků. Link na ebay zde.
Konečně jsme se dočkali celého planeswakera z Conspiracy. Dack Fayden je dle komiksového příběhu největším zlodějem v galaxii. Trošku tmavší barva kůže je tak asi jen třešničkou na dortu pro náš region. Dack bude legální pouze na Legacy a Vintage. Na druhém zmíněném formátu by se mohl prosadit dokonce spíše, než na Legacy.
Středeční výhledy Vám přináší Poker-Arena.cz - největší pokerový portál v Čechách a na Slovensku.
Každý den zde naleznete nejnovější novinky a zajímavosti ze světa pokeru, pokerová videa v češtině a strategické články.
Přeji příjemný zbytek dne a zase u dalších výhledů.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.