Novinky
Středeční výhledy - #4/2015
Vítejte u prvního dílu Středečních výhledů v režii nového autora. Tentokráte netradičně už po týdnu, ale vzhledem k Pro Touru z minulého víkendu se toho událo ve světě MTG poměrně hodně a určitě si to zaslouží své „speciální vydání“, dokud jsou informace dostatečně aktuální a doslova pár hodin před vydáním se pro evropské hráče objevila velice atraktivní novinka.
Ohlédnutí
1 - PT Fate Reforged
2 - PPTQ Najáda, Temný Střelec a knihkupectví Arrakis
Co nás čeká
3 - Magic Origins
4 - Změny ve World Magic Cup a World Championship
5 - Magic Card Market series
6 - Finance
7 - Blížící se turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1 – PT Fate Reforged
Největším očekáváním minulých 14 dnů byl jistě Pro Tour Fate Reforged. Jednalo se o Pro Tour s historicky nejvyšším počtem pozvánek a zúčastnilo se ho 407 hráčů, kteří bojovali o titul v celkem třech dnech. V pátek a sobotu nejdříve tři kola draftu následované pěti koly modernu. Do druhého dne postupovali hráči, kteří měli skóre alespoň 4-4, respektive 12. bodů. Těch bylo dohromady 258. Z Čechů a Slováků se do druhého dne dostali všichni, kromě Lukáše Duška. Postoupivší uhráli poměrně slušné skóre do sobotní části turnaje. V sobotu totálně propadl Lukáš Blohon, naopak se vytáhl Martin Jůza, který byl nakonec nejlépe umístěným Čechoslovákem na turnaji s 33 body a stal se lídrem Českého Pro žebříčku. Na peníze se kromě Martina dostal Standa Cifka a Ondra Stráský. Všichni tři jmenovaní už mají dostatek bodů pro Silver level na další sezónu a Gold Level doklepou, ani kdyby nechtěli. Lukáš Blohon má s 15 Pro body slušně našlápnuto na Silver. Kompletní pořadí Čechů a Slováků vypadá následovně:
36. Martin Jůza, 33 bodů, výhra 1500 dolarů, 10 Pro bodů
43. Stanislav Cifka, 31 bodů, výhra 1500 dolarů, 7 Pro bodů
73. Ondřej Stráský, 30 bodů, výhra 1000 dolarů, 6 Pro bodů
109. Ivan Floch, 27 bodů, 3 Pro body
119. Matej Zatlkaj, 27 bodů, 3 Pro body
160. Petr Sochůrek, 24 bodů, 3 Pro body
220. Jan Tomcani, 19 bodů, 3 Pro body
223. Lukáš Blohon, 18 bodů, 3 Pro body
330. Lukáš Dušek, 7 bodů, 3 Pro body
Za největšího smolaře turnaje si dovolím označit Setha Manfielda, který si po nekompromisním startu 12:0 dal tři prohry v řadě. Pro postup do TOP8 mu i tak stačila remíza, ale kdyby se na ní se soupeřem nedohodl a hru by prohrál, o možnost hrát mezi osmičkou nejlepších by na pomocné přišel. Bohužel v TOP8 navázal na sérii proher a vypadl hned v čtvrtfinále, kde jeho burn nezvládl sílu Amuletu.
Složení TOP8 bylo Eric Froehlich s Abzanem, Antoni Del Moral León s UR Twinem, Twin hrál i Jelger Wiegersma, zmíněný Seth Manfield hrál RW Burn, Justin Cohen Amulet Bloom combo, Jacob Wilson hrál GW (Abzan) Little Kid Luck, Lee Shi Tian RW Burn a Jesse Hampton opět s Abzanem, tentokrát klasickým.
Do finále se probojoval Antoni León s Twinem a Justin Cohen s Amuletem, který v průběhu TOP8 odehrál hned několik velice těsných a dlouhých her. Bohužel ve finále Justinovi po první vyhrané hře balík vypověděl poslušnost a Antoni tak poměrně snadno získal dvě následující hry. Čtvrtá byla podstatně napínavější, ale Justinovi to příliš nechodilo a Antoni dokončíl hru tlakem svých bytostí. PT titul proto poputuje do Španělska.
Na PT se neobjevil žádný nový revoluční tech, byť třeba náš Standa Cifka přišel s poměrně netradiční verzí WB tokenů s čtyřmi Bitterblossomy main, ale mnoho úspěchů s ní nesklidil. Jako černý kůň se krátce před PT tvářil Naya balík s playsetem Ghostway, hrající spoustu bytostí s ETB efekty, ale nijak výrazně se nepředvedl.
Balíkům s Amulet of Vigor se vedlo poměrně dobře a na kamerách je bylo vidět hodně. Balík umí být extrémně rychlý ale také extrémně pomalý a jak ukázalo finále, tak i hodně nekonzistentní. I když se tedy probojoval do finále a další zůstal těsně před branami TOP8, tak bych se bál tento balík označit za tier 1.
Team Pantheon vsadil na UG Infect, což znamenalo, že se mu dostalo poměrně hodně pozornosti kamer. Bohužel infectu chyběl silný finiš a do TOP8 se nakonec žádný neprobojoval ale v TOP25 jich bylo hned několik. Ukázal tak, že umí vyhrávat i ve velké konkurenci. Dá se tedy předpokládat, že se s Infectem budeme setkávat častěji a to i díky tomu, že jde o poměrně levný balíček. Stejně tak se budeme setkávat s Burnem, kterého bylo na turnaji také hodně, a podával dobré výsledky.
Abzan dle předpokladů patřil mezi nejhranější balíky (přes 28%). Ukázalo se, že je hned několik cest, kterými balík postavit. Jedna z nich je tradiční cesta se spoustou discardu a Lilianou. Další, více agresivní je naopak připravena na souboj s klasickou verzí, kdy hraje v mainu 4x Loxodon Smitera a 3x Wilt-Leaf Liege, kteří umí soupeře za použití discardu pořádně vytrestat. Třetí verze je pak někde mezi těmito dvěmi. Jednu z hlavních rolí hrají Lingering Souls. A když už máte Souly na stole, není špatné, abyste je podpořili Gavony Townshipou a případně i novým Sorinem. Mnohé Abzany pak vsadily i na Tasigura, který se ukázal jako výborný zdroj karetní výhody a několikrát rozhodl o výsledku hry a prokázal svůj modern potenciál.
Zklamáním jsou jistě všechny verze Tronů, Scapeshifty nebo Stormy, kterých se mnoho nehrálo. Příliš se nedařilo ani Zoočkům, natož Jeskai Controlům nebo Boglům. Taktéž nově povoleného Golgari-Grave Trolla nebylo vůbec vidět a potvrdilo se tak, že jeho odbanovaní nebude pro modern znamenat žádnou velkou změnu. Pokud máte raději čísla a grafy, koukněte do tohoto článku, kde máte pohled na PT metagame všech balíků se skóre 6-4 a lepších velice pěkně zpracovanou zde.
Nicméně Pro Tour není formát, jehož výsledky jde snadno zhodnotit. Pokud si chcete udělat lepší představu o modernu, je potřeba porovnávat pouze výsledky modern kol a to s vědomím toho, že párování bylo značně ovlivněno výsledky draftů a i když někdo uhrál s balíkem velice dobré skóre 8-2 nebo lépe, nemusel být vůbec na kamerách vidět a pohyboval se někde v hloubi výsledkové listiny.
Lepší proto bude sledovat body samotné modern části, která pořadí poměrně zamíchá. Velice pěknou statistiku – Match Win Rate pro jednotlivé archetypy zveřejnili přímo chlapci (a děvčata) z WotC v přehledu metagame. Match Win Rate se vztahuje k prvnímu dni.
Definitivní obrázek o výsledné podobě modern metagame na následující měsíce nám dá až první GP v tomto formátu, které nás shodou okolností čeká už za necelé dva týdny.
Docela pěkný přehled je v tomto článku, kde můžete najít jak zastoupení v prvním, tak druhém dni, úspěšnost postupu nebo úspěšnost v druhém dni. Z pohledu úspěšnosti suverénně zvítězil Amulet Bloom a nejvíce propadly UWR kontroly.
Celou coverage z PT pak naleznete zde.
2 – PPTQ Najáda, Temný Střelec a knihkupectví Arrakis
V průběhu Pro Tour víkendu se u nás odehrály hned tři PPTQ. Po dvou, na účastníky chabých sealed PPTQ se na PPTQ Najády i přes konflikt s coverage z PT sešlo celkem 50 hráčů, což je jedna z nejvyšších účastí na tomto typu turnajů u nás a dokazuje, že tento formát umí hráče přitáhnout i ve větších počtech. Hrálo se tak šest kol a osm nejlepších se utkalo ve vyřazovacím draftu. Vítězným borcem se po dlouhém dni stal Michal Dio. O den později se na stejném místě, tentokrát pod hlavičkou Temného Střelce, setkalo dalších 37 borců, kteří opět zápolili v sealed decku o pozvánku na Regionální PTQ. Z finálového draftu vyšel vítězně Martin Hrycej.
Do třetice se konalo ještě jedno české PPTQ, tentokráte pořádané knihkupectvím Arrakis a hostující hernou byla Brněnská Rishada. Na turnaj dorazilo celkem 45 hráčů, což je opět velice dobrá účast. Ve finále se potkaly Scapeshift pod pilotáží Michala Hlaváčka a R/W Burn, který řídil Matyáš Hrabě. Úspěch a pozvánka na RPTQ připadla Michalovi. TOP8 deck listy najdete na blogu Rishády.
Co nás Čeká
3 – Magic Origins
V průběhu Pro Touru se oznamují i plánované novinky. WotC tak představili nový Core Set, který bude zároveň posledním a nebude jmenovat obligátně Magic 2016 ale Magic Origins. Set přinese dvě nové herní mechaniky a ukáže nám oblíbené planeswakery v dobách svých začátků. Sada bude mít neobvyklý počet 272 karet a release sady je naplánován na 17. Července. Kompletní představení sady s termíny prerelease, Game Day a Pro Touru naleznete zde.
4 – Změny ve World Magic Cup a World Championship
V průběhu Pro Touru byly ohlášeny i změny pro World Championship a World Magic Cup. V Případě World Championshipu se jedná o změny v počtech kvalifikovaných hráčů z jednotlivých geo regionů (severní amerika 4, evropa a asie po 3) a nově bude kvalifikován i hráč, který získá nejvíce Pro Bodů na GP, naopak je zrušena pozvánka pro nováčka roku. Poslední, ovšem důležitou změnou je posunutí termínu. World Championship už se nebude hrát ve stejné lokalitě jako World Magic Cup a nebude se hrát ani v navazujícím časovém sledu. Mistrovství se bude hrát v termíni 27. – 30. Srpna v Seattlu v průběhu konání PAX Prime.
Pro většinu hráčů je však zásadnější změna v World Magic Cupu. Nejvíce ji uvítají hráči na Maltě, která bude mít vlastní tým. Turnaj se bude hrát ve Španělské Barceloně od 11. do 13. Prosince.
Oznámeny už byly i data kvalifikačních turnajů, ty jsou:
22. – 23. Sprna
5. – 6. Září
19. – 20. Září
Pokud vás zaráží, že WMCQ termíny zasahují do celého víkendu, pak vězte, že termín není na volbě organizátora, ale že s rostoucí popularitou a počtem kvalifikovaných hráčů se zvyšují i počty kol na jednotlivých turnajích a ty se tak přílišně protahují. Pro WMCQ, které by měly přesáhnout účast 226 hráčů, bude turnaj dvou denní. Samozřejmě o tom, zda se bude konat turnaj jednodenní nebo dvoudenní se nedozvíte až s příchodem na situ, ale WotC lokality dvoudenních turnajů vybere s předstihem. Dojde k tomu už v březnu. Předpokládám, že k určení využijí jak počty kvalifikovaných hráčů, tak i účasti na WMCQ z předchozích let. Z těchto informací bych netipoval, že by právě v Čechách byly WMCQ dvoudenní.
Změny doznají i formáty WMCQ. WotC vyslyšelo přání hráčů a WMCQ tak nebudou pouze ve formátu standard, ale jeden ze tří turnajů se bude konat ve formátu Modern. Šanci si zahrát tak dostanou i ti, kteří standard běžně nehrají a pro jeden turnaj, s rotací na spadnutí, si nechtějí žádný balík pořizovat. Kompletní oznámení naleznete zde.
5 – Magic Card Market series
Magic Card Market je největší evropské tržiště s MTG kartami a už nějakou dobu podporují různé lokální turnaje. Nyní však přichází s daleko ambicioznějším plánem, a sice s vlastní sérií turnajů napříč Evropou. Nejlépe se dá tento koncept srovnat s americkou Open sérií pořádanou Star City Games.
Pro sérii bylo vybráno šest lokalit, mezi které se dostala i Praha. V každé z lokalit se v rámci tří dnů odehrají hned čtyři turnaje a to vždy ve formátech Standard, Modern, Legacy a Vintage. Svůj formát si tak najde v podstatě každý a někteří mohou absolvovat postupně tři ze čtyř (Vintage se koná společně se Standardem). Pro milovníky Vintage to je určitě velkým překvapením. Každý z těchto čtyř turnajů nabízí finanční výhry pro prvních 32 hráčů v celkové výši 5700€. Vítěz každého turnaje si přijde na 2000€, poražený finalista 700€. Při vstupném 30€ se jedná o velice zajímavý prize pool, který, zvláště v případě Vintage bude hodně dotovaný ze strany MCM. Výhry však nebudou vypláceny v hotovosti, ale formou voucherů pro nákupy na Magic Card Marketu.
V rámci každého formátu bude vedeno pořadí hráčů (součet match pointů získaných na jednotlivých turnajích) a po šestém turnaji postoupí nejlepších 32 hráčů formátu do Super Finále, kde budou hrát o speciální ceny.
První zastávka série bude v Římě v termínu od 10. do 12. Dubna. Konkrétní informace o této sérii naleznete zde.
6 – Finance
Liliana of the Veil byla začátkem měsíce předmětem spekulací, cena od B&R vyrostla o 30 dolarů. Geist of Saint Traft zaznamenal podobný procentuální vzestup jako Liliana, byť v absolutní částce ne tak výrazný, oproti Lilianě ale nedosáhl svého historického maxima a jelikož se na PT v podstatě nepředvedl, bude otázkou, jak se jeho cena bude odvíjet dále.
V průběhu PT Rich Hagon a Randy Beuhler hovořili o deseti nejdůležitějších modernových kartách. Vítězem se stal Tarmogoyf, což není nic překvapivého, to, že se na druhé místo dostane Siege Rhino ale jistě překvapením bylo. Sympatický Nosorožec se stal nedílnou součástí mnoha balíků a to většinou v plném playsetu. Nezřídka je z finančního aspektu srovnávám s kartami jako Abrupt Decay nebo Deathrite Shaman. Z investičního pohledu jsou jistě zajímavé jeho foil verze. Jelikož si Rhino nenašlo cestu na Legacy, nejde počítat s tím, že by jeho cena vyrostla až tam kde výše zmíněné karty, není však nereálné, že jeho cena v období několika málo měsíců může dosáhnout, nebo i převýšit hranici tisíce korun.
Oblíbenou kartou Pro Touru byly Lingering Souls. V Čechách se jejich cena znásobila, zvláště u Event Deck verze (z 12 na 39 korun). Nicméně Souly mají kromě originál Dark Ascension verze další dva reprinty, ať už v Modern Event Decku nebo Duel Decku. Díky tomu je jich na trhu poměrně velké množství a dá se čekat, že po prvotním boomu zase něco ze své současné ceny ztratí. Pokud tedy máte nějaké kopie navíc, nebál bych se je za současnou cenu prodat. Investičně zajímavější jsou foil verze. Ta je k dispozici buď originál z DKA, cena u nás byla poměrně vysoko a ve světě se mění spíše kosmeticky, nebo FNM verze nesoucí Duel Deckový art. FNM verze byla podstatně levnější než originál. Během víkendu cena FNM verze Soulů v na Černém Rytíři vzrostla o 50%, v některých koutech světa dokonce cena zdvojnásobila. Těžko říct, kam až mohou růst, foilových Soulů bych se v současné chvíli nezbavoval.
S dobrými výsledky infectu trošku poskočily i ceny karet do tohoto balíku. Dávejte si však pozor na Inkmoth Nexus, který na Rytíři skokově zdražil téměř o 200 korun, kdežto ve světě cena rostla sporadicky v řádu maximálně jednotek procent a dá se předpokládat, že se brzy vrátí do normálu. Cenu Nexusu bude držet dole fakt, že infect není balík pro každého a lze poměrně s velkou pravděpodobností předpokládat reprint v Modern Masters 2015. Pokud se vám Inkmoth podaří prodat dle současné ceny Černého Rytíře, neváhal bych ani sekundu.
Reprintem je ohrožen i Noble Hierarch, jeho cena nenápadně klesá už nějakou dobu a doporučení pro tuto kartu zní: prodat. Po banu Birthing Podu kartu hodně lidí odepisoval, ale poměrně nečekaně našla cestu do mnoha balíků, které na PT uhrály velice dobré skóre (nebo spíše ty balíky našly cestu na PT). Což jej cenově opět mírně zvedlo, a protože získal hodně popularity, mohlo by to jeho cenový pokles zpomalit. Výrazné změny ceny se dočkáme až ve chvíli, kdy bude oznámen jako reprint v Modern Masters 2015.
Díky „úspěchu“Amulet Bloom balíčku na PT, skokově zdražily karty specifické právě tomuto balíku. Azusa, Lost but Seeking zažila během neděle a pondělí 100% vzestup (z 25 na 50 dolarů), včera už byla cena necelých 40 dolarů, nicméně další kousky jako Pact of Negation, Summer Bloom, Hive Mind nebo Summoner’s Pact ještě na svou cenovou špičku teprve čekají. Velice brzy bude doba karty výhodně prodat. Na balík nebylo mnoho hráčů připraveno, a pokud se balík bude dále těšit přízni, field se mu přizpůsobí a bude to mít daleko složitější a postupně zase zapadne mezi okrajové balíky formátu, s tím bude spojen i pokles cen karet, které jinde na modernu mnoho uplatnění nenajdou.
7 – Blížící se turnaje
14. 2. PPTQ Vancouver (Beroun, Sealed)
14. - 15.2. GP Seville, Španělsko, standard
21. - 22.2. GP Vancouver, Kanada, modern
21. - 22.2 GP Memphis, USA, standard
21. 2. PPTQ Vancouver (Plzen, Sealed)
21. 2. PPTQ Vancouver (CR Brno, Sealed)
21. 2. PPTQ Vancouver (Stochov, Modern)
22. 2. PPTQ Vancouver (Ústí nad Labem, Modern)
28. 2. GPT Paris (Najada)
8. 3. CMUS Sixtour, standard, podrobnosti zde
Střípky
O víkendu se v americe konaly SCG Regional Championships ve formátu standard. Jedná se o sérii turnajů, které se hrají v 16 regionech. Na SCG bohužel chybí bližší informace o jejich průběhu, co se ale dalo pochytit na Twitteru, tak v každé jednotlivé TOP8 bylo vždy přítomno R/W aggro. Dá se předpokládat, že tento balík se bude těšit nadále velké oblibě a je potřeba mít na něj připravený dobrý plán.
Blíží se Pro Tour, ve formátu, který máte už měsíce nahraný s jediným balíčkem a znáte jej odshora dolů, křížem krážem, sklízíte s ním turnajové úspěchy a krátce před turnajem vám kartu, která je pro balík klíčová a bez ní v zásadě nefunguje zabanují. Řeknete si, že je to velký problém? Ne pro každého. Sam Pardee v tom měl jasno hned.
A zůstaneme u PT. Pokud hledáte nějaký tajný a neotřelý tech, na seznam zdrojů se jistě dostane Tomoharu Saito a jeho Twitter účet. Ten namísto obvyklých fotek balíků zveřejnil dech beroucí fotky krajiny z různých koutů světa. Ne vždy tak jeho poselství pochopíte, byť myšlenka „pečlivě si vyber art basic zemí“ není špatná interpretace a určitě ji někdy vyzkouším.
Za pozornost stojí výkon Lee Shi Tiana na Pro Touru, pro kterého byla už třetí PT TOP8 v řadě.
Hall of Famer Patrick Chapin na Pro Touru do svého balíku zařadil kartu Gurmag Angler. Po úspěšném 3-0 draftu však se svým delve Esperem dosáhl skóre 0-5 a do druhého dne se tak nepodíval. Což samozřejmě nesvědčí o připravenosti balíku. Pochyboval bych ale, že by právě tato karta byla příčinou Patrickových proher. Hráč a deck builder jeho formátu by do balíku jistě nedal kartu, o které by neměl dostatečné informace a zkušenosti z testování.
Clash Pack k sadě Fate Reforged byl velice rychle vyprodaný a čekalo se na jeho dotisk. Není se čemu divit, za jeho cenu nabízí velice dobrou hodnotu (můžete se přesvědčit zde). V současné době je již opět k dispozici. Pokud na něj stále čekáte, nebo vám chybí do sbírky, můžete jej zakoupit na Veselém Drakovi.
Děkuji za pozornost u obsáhlých Středečních výhledů „speciál“. Pokud se vám výhledy v mé režii líbily, budu se těšit opět u příštího, tentokráte standardního vydání.
Jirka Kocman
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře