14.02.2020 11:29
| Profil autora a články: Josef Janák
Dnes se podíváme na výsledky tří uplynulých Players Tourů a povíme si vše, co potřebujete vědět, o nadcházejícím Mistrovství světa.
Foto: Wizards of the Coast, MTGACZSK, Netmarble, pcgames.de
Obsah
Stalo se
Players Tour Brusel
Players Tour Nagoya
Players Tour Phoenix
Grand Prix Brusel
Grand Prix Nagoya
Grand Prix Phoenix
Co nás čeká
Mistrovství světa v Magicu za rok 2019
Update Magic Arény
WPNQ v Číně jsou odloženy
Česko Slovenská liga
Nadcházející produkty
Nadcházející turnaje
Střípky
Magic: ManaStrike
Pascal Maynard skončil s Magicem
Kvíz
Stalo se:
Players Tour Brusel
Od pátku 31. ledna do neděle 2. února se konal vůbec první Players Tour. Protože se v Japonsku začalo hrát až v sobotu, prvním byl skutečně ten evropský. 384 hráčů (nejenom z Evropy – tohoto PT se zúčastnila i početná výprava z Brazílie) si to rozdalo ve formátech Theros Beyond Death Booster Draft a Pioneer. Ten měl pod „velkými světly“ premiéru a nezklamal. Ukázalo se, že to je formát skutečně rozmanitý a složení metagame bylo velmi pestré: Mono-Black Aggro (13,8 %), Dimir Inverter (12,2 %), Azorius Control (9,6 %) a Niv to Light (9,1 %) byly čtyři nejpočetnější strategie, které následovalo na několik desítek dalších. Nejpřekvapivějším balíčkem turnaje byl beze sporu Dimir Inverter, ale k němu se ještě dostaneme…
Azorius Control v prvním dni poněkud ztratil, ale jinak byla metagame druhého dne podobná. Nejúspěšnějším balíčkem, co se týče „konverze“ do druhého dne, byl Mono-White Devotion. Na celé složení metagame se můžete podívat tady a všechny decklisty z turnaje naleznete nejlépe tady.
Po šestnácti kolech odehraných švýcarským způsobem, postoupili do Top 8 hráči s následujícími balíčky: 2x Bant Spirits, Dimir Inverter, Niv to Light, Mono-Black Aggro, Mono-Red Aggro, Lotus Breach a Sultai „Swedish“ Delirium, jakožto homebrew Joela Larssona, který s ním celý Players Tour vyhrál!
Balíček to je skutečně pěkný (skoro takový Shadows over Innistrad Block Constructed :-)), ale chtěl bych se pozastavit spíše nad jinými dvěma hráči. Paulo Vitor Damo Da Rosa uhrál další Top 8! A je to dokonce jeho třetí Top 8 v řadě za sebou! (Byl v Top 8 MC VI a MC VII.) Jeho výkony jsou skutečně už na hranici Jona Finkela a Kaie Buddeho a sami si o porovnání těchto tří hráčů můžete přečíst v tomto článku.
Nicméně drobná poznámka stranou: Jak se budou (mají?) počítat Top 8 dále do budoucna, je poměrně nejasné. S třemi sériemi tří Players Tourů (+ Finále) letos zažijeme takových Top 8 rovnou dvanáct a to ani nemluvím o „Invitational“ turnajích, které se odehrají na Magic Aréně. Ono už v loňském roce jsme si toho mohli všimnout – porovnávat Top 8 z „papírového Pro Touru“, na kterém je 400 hráčů, s Top 8 z „Aréna Magicu“, kde je hráčů 68, to prostě příliš dobře nelze. Magicové statistiky tak prostě vzaly za své…
Druhým hráčem, o kterém bych chtěl hovořit, je (opět) Piotr „Kanister“ Glogowski. Nejenom, že uhrál „back-to-back“ finále (a stačilo málo, abychom měli dvojnásobného „PT Championa“!), ale jemu se opět povedlo „breaknout“ formát. Ano, balíček Dimir Inverter sice původně vynalezl někdo jiný, ale Kanister jej dokázal vylepšit do senzační podoby a nijak se tím ani netajil. Dokonce před registrací decklistů jej všem volně poskytl na Twitteru společně se sideboard plány, takže tam, kde byl on, tam mohl být každý… :-) Díky tomu (a také díky faktu, že mnoho hráčů streamuje) je možné, že „éra tajnůstkaření“ je už za námi. Možná vstupujeme do nové éry, kdy hráči budou informace sdílet volně i před velkými turnaji. Uvidíme…
Pokud bych měl doporučit nějaké zápasy na zhlédnutí, tak by to určitě bylo semifinále Kanister vs. PVDDR a finále Kanister vs. Joel Larsson, protože Kanistrova hra byla opět úplně precizní.
Na tomto Players Touru se českým hráčům příliš nedařilo. Do druhého dne postoupili pouze naši zástupci v Magic Pro League: Martin Jůza (28. místo, vyhrál 1000$, hrál Dimir Invertera) a Ondřej Stráský (87. místo, hrál Niv to Light). Oba si také odnáší nějaké ty Players Pointy.
Ze slovenských hráčů postoupili do druhého dne: Patrik Szmatana (49. místo, vyhrál 750$, hrál Mono-Black Aggro) a Ivan Floch (90. místo, hrál Niv to Light). Oba také vybojovali Players Pointy, Patrik navíc i pozvánku na další Players Tour.
Pogratulujme ještě jednou vítězi tohoto PT, Joelu Larssonovi.
Players Tour Nagoya
S nějakým tím časovým posunem se hrálo totéž i na dálném Východě. Hráčů bylo pouze 192 (a hrálo se tak pouze 15 kol), ale až uvidíte Top 8, tak uznáte, že kvalita tam byla ;-)
Metagame prvního dne dominoval Dimir Inverter (19,3%), následovaný Mono-Black Aggrem (13,0 %), Niv to Light (10,9 %) a Azorius Controlem (7,3 %). V metagame druhého dne byl Dimir Inverter zastoupený až 28,8 %! Niv to Light dost propadl (4,5 %). Složení celé metagame si můžete prostudovat tady a všechny decklisty jsou k nalezení tady.
Balíčky v Top 8 byly následující: 5x Dimir Inverter, Mono-Black Vampires, Bant Spirits a Sram’s Auras. Co se hráčů týče, tak možná až na jedno jméno, samí slavní…
Na tomto místě nemůžu opominout japonského „brewera“ Kena Yukuhira, který to také dotáhl až do finále. Jeho balíček byl opravdu neuvěřitelný :-)
Vítězem se ale stal bývalý mistr Japonska Kenta Harane s Bant Spirity. Gratulujeme!
Zajímavostí je, že japonský Players Tour se dočkal hned dvou coverage: místní, japonské (na www.twitch.tv/mtgjp) a poté ještě s anglickým komentářem (na www.twitch.tv/magic). Turnaje se také zúčastnil Petr Sochůrek, který hrál Green-Black Stompy, ale vůbec se mu nedařilo (0-4). Doufejme, že příště zabojuje lépe!
Players Tour Phoenix
Trojici Players Tourů zakončíme v Americe. Protože se hrálo o týden později než v předchozích dvou lokacích (7. až 9. února), mohli všichni využít nových informací a metagame posunout. A to se také stalo. 353 hráčů (tj. méně než bylo v Bruselu!) opět zaregistrovalo ponejvíce Dimir Invertera (20 %), ale pak už následovali Bant Spiriti (13 %), Mono-Red Aggro (10 %), Lotus Breach (9 %) a Sultai Delirium (8 %). V této metagame šlo vysledovat hned několik věcí:
Mono-Red Aggro překonalo Mono-Black Aggro jakožto nejhranější aggro formátu
Dva nové balíčky z předchozího týdne (Sultai Delirium a Lotus Breach) se staly velmi populárními
Téměř nikdo nehrál balíček Niv to Light (3 % startovního pole)
Ve druhém dni byly nejhranějšími decky Dimir Inverter (24 %), Lotus Breach (15 %), Bant Spiriti (12 %), Sultai Delirium (11 %) a hlavně o těch prvních dvou byl celý tento Players Tour. Může se zdát, že kombo založené na kartách Lotus Field (+ Thespian’s Stage) + Hidden Strings + Fae of Wishes + Underworld Breach, vypadá poněkud šroubovaně, ale balíček stabilně vyhrává v pátém kole (může ale i dříve). Když si k tomu přičteme, že si jej vzali do rukou jedni z nejlepších hráčů světa, byly dobré výsledky zaručeny.
Rozbor metagame druhého dne tohoto Players Touru můžete najít tady, všechny decklisty jsou k nalezení například zde.
Do finálové Top 8 se probojovali hráči s následujícími balíčky: 2x Dimir Inverter, 2x Lotus Breach, Mono-Red Aggro, Sultai Delirium, Bant Spirits a Azorius Control. Co se hráčů týče, tak někteří tvrdí, že tato Top 8 byla „nabitá“, ale já bych řekl, že to byly spíše „mladé pušky“ a William „Huey“ Jensen :-)
Ten také dokráčel až do finále, ale v obou velmi smolných (takřka až „ne-Magicových“) hrách prohrál a vítězem se tak stal Corey Burkhart s Dimir Inverterem. (Asi mu někdo poradil, aby už ze svého oblíbeného Grixisu vynechal červenou :-)) Gratulujeme!
Zajímavostí bylo, že tento Players Tour komentoval Martin Jůza. Zápasy ke zpětnému zhlédnutí doporučuji. Určitě zápasy „Hueyho“.
Kam dál kráčí formát Pioneer? Někteří volají po banech, protože se jim oba kombo balíčky (Dimir Inverter a Lotus Breach) zdají příliš silné, ale osobně si myslím, že to je poněkud předčasné a že formát na tyto balíčky najde dostatečné odpovědi. Na druhou stranu: Mě osobně se příliš nelíbí hry, kdy jeden hráč dostane v úvodních kolech klidně i 4x Thoughtseizou (k čemuž dopomáhá Jace, Vryn’s Prodigy/Jace, Telepath Unbound) či jinou kombinací discard spellů. Thoughtseize je na tomto formátu obrovsky silná karta…
Grand Prix Brusel
Na všechny předešlé Players Toury navázaly i Grand Prix, které se také konaly ve formátu Pioneer. Grand Prix v Bruselu čítalo 1663 hráčů, mezi nimiž bylo také mnoho Čechů. Do druhého dne postoupili však pouze tři a finanční odměnu vybojoval pouze Jan Gabriel za 106. místo (250$).
Oficiální coverage nás pro decklisty Top 8 odkazuje pouze na tento tweet. Grand Prix vyhrál Carlos Moral s Dimir Inverterem.
Grand Prix Nagoya
Tohoto Grand Prix se zúčastnilo 1672 hráčů a na decklisty finálové Top 8 se můžete podívat tady. Hned čtyři sloty tam ukořistily Izzet Ensouly a celkové vítězství pak Takuya Ishizuki s Izzet Wizardy.
Grand Prix Phoenix
919 hráčů dokončilo současné „hody“ ve formátu Pioneer. Ve finálové Top 8 bylo hned pět Dimir Inverterů, ale z vítězství se radoval Ben Weitz s poměrně inovativním balíčkem Mono-Red Aggra spojeným s Eldrazi. Navíc Satyr’s Cunning se ve vítězném balíčku na Pioneeru jen tak často neuvidí :-)
Co nás čeká:
Mistrovství světa v Magicu za rok 2019
Ano, už je to tady. 26. Mistrovství světa v Magicu odstartuje již tento pátek a v neděli bychom měli znát dalšího šampiona…
O tomto turnaji lze mluvit skutečně pouze v superlativech. Jde o nejvyšší celkovou výhru v historii (1 milion dolarů), bylo skutečně extrémně těžké se na tento turnaj kvalifikovat (bude ho hrát pouze 16 hráčů), jde o mistrovství s rozhodně největším „hypem“ (určitě shlédněte videa jednotlivých účastníků a doprovodné akce na Magic Aréně) a také jako první v historii využije Magic Arénu (a to nejspíš i pro draftování!).
Takže ještě jednou: Kdo bude hrát? Skutečně jenom ti nejlepší!
Kde se bude hrát? V Honolulu na Havaji :-) Časový posun je +11 hodin, takže coverage na www.twitch.tv/magic budeme moci sledovat vždy od 20:00 v pátek, v sobotu i v neděli.
Jaký formát se bude hrát? Draft sady Theros Beyond Death a Standard. I když turnajová struktura je poněkud složitější…
V pátek budou hráči rozděleni do dvou draftovacích podů a odehrají dvě kola. Hráči se skóre 2-0 postoupí do „skupiny vítězů“, hráči se skóre 0-2 postoupí do „eliminační skupiny“, a hráči se skóre 1-1 si zahrají „o totéž“. (Vítěz postoupí do skupiny vítězů, poražený do skupiny eliminační.)
Ve skupinách se již začne hrát Standard. Ve skupině vítězů se odehrají dvě kola. Hráči se skóre 2-0 postoupí do horní (výhodnější) větve Top 8 „pavouka“, hráči se skóre 0-2 postoupí do sobotního „Play-In“, a hráči se skóre 1-1 si zahrají třetí kolo „o totéž“.
V eliminační skupině se také odehrají dvě kola. Hráči se skóre 2-0 postoupí do sobotního „Play-In“, hráči se skóre 0-2 budou vyřazeni, a hráči se skóre 1-1 si zahrají třetí kolo „o totéž“.
V sobotním „Play-In“ si osm hráčů, kteří tam skončili, zahrají dvě kola Standardu. Hráči se skóre 2-0 postoupí do dolní (nevýhodnější) větve Top 8 „pavouka“, hráči se skóre 0-2 budou vyřazeni, a hráči se skóre 1-1 si zahrají třetí kolo „o totéž“.
Dále se ještě v sobotu odehraje horní „semifinále“ a dolní dvě kola. Do neděle tak postoupí Top 4 ve formátu, jaký byl například minulý rok v Top 4 Splitech Magic Pro League.
V neděli se odehraje finálová Top 4.
V pravidlech jsou i takové věci, že horní větev pavouka se hraje na normální jeden zápas (Best-of-Three), dolní větev bude hrát ovšem na dva vítězné zápasy. Celkové finále má zase pravidlo, že kdo přišel z horní větve, musí vyhrát dva zápasy, kdo přišel ze spodní, musí vyhrát tři zápasy. Ale to všechno se během vysílání ještě určitě několikrát dozvíme. Podrobnou „survival guide“ si můžete prostudovat tady.
Turnajový systém se zdá poněkud komplikovaný, ale uvidíte, že není :-) Podobnou turnajovou strukturu můžete znát například ze Star City Invitationalů. Ono na druhou stranu: Jaký turnajový systém chcete vymyslet pro 16 hráčů, aby nebyl příliš krátký/přímočarý a zároveň aby byl divácky atraktivní?
Decklisty již byly zveřejněny a o metagame Mistrovství si můžete přečíst ve výborném článku od Reida Dukea.
V průběhu turnaje bychom měli čekat nějaké nové kódy do Magic Arény a také oznámení dalšího produktu do řady Secret Lair Drop Series.
Mistrovství světa v Magicu má opravdu hodně dlouhou, bohatou a výsostnou tradici. Na těch nejlepších devět momentů z minulých šampionátů můžete zavzpomínat tady a já se přiznám, že u některých mě slza opravdu ukápla…
Hráči mohou vyzvat jiné hráče v Direct Challenge i na Limited, tj. se 40-karetním balíčkem. Draftovat s jinými lidmi stále ještě zatím nejde, ale v průběhu letošního roku bychom se měli dočkat.
Jak jste se již mohli podívat v odkazu výše, tento víkend proběhne na Magic Aréně Worlds XXVI Showcase, při kterém si můžete zahrát s balíčky jednotlivých účastníků Mistrovství světa. Vstupné je zadarmo a za (maximálně) 3 výhry jsou odměny.
Na Magic Arénu dorazily základní země z Nyxu. Každou z nich si můžete pořídit za 3000 goldů.
Od 22. února si budeme moci každý víkend zahrát Festival of the Gods. Půjde o hraní se speciálními pravidly. Čekají nás tak Fires of Purphoros (Standard Artisan), Nylea’s Call of the Wild (Giant Monsters Emblem), Heliod’s Glory (Immortal Sun Emblem), Erebos’s Memoir of Death (Historic Brawl) a Thassa’s Briny Bounty (150-karetní předkonstruovaný Singleton). Vstupné je 2500 goldů nebo 500 gemů.
Dalším novým způsobem hraní na Magic Aréně bude Workshop. Ten poběží vždy v od pondělí po dobu 48 hodin a budeme si moci zahrát Power and Glory (Brawl), Heros of Theros (limited se 7-0 balíčky, které nadraftoval někdo jiný) a Uncharted Path (Standard s trochu asi víc neobvyklými balíčky). Workshop si můžeme zahrát zadarmo.
Od 14. do 27. února si dá Theros Beyond Death Ranked Draft na chvíli pauzu. Ale nebojte, 28. února se zase vrátí.
WPNQ v Číně jsou odloženy
Současná kvalifikační sezóna na druhý Players Tour je v Číně zrušena. Situace ohledně koronaviru totiž stále není pod kontrolou. Hráči budou „vykompenzováni“ takovým způsobem, že na kvalifikacích na třetí Players Tour (které budou probíhat od 4. dubna do 26. července) postoupí hráči dva – oba finalisté. Oznámení od Wizardů naleznete tady.
Česko Slovenská liga
Černý Rytíř společně s TopGaming RE-LOAD a Wizards of the Coast spustili celoroční ligu na Magic Aréně. Hrát se bude ve třech sezónách (zimní, jarní a letní) vždy osm týdnů v neděli od 18:00. Formátem je Standard (5 kol), turnaj je řízen serverem TopGaming a startovné žádné není. Na každém z turnajů se hraje o body, gemy do Magic Arény a kredit do Černého Rytíře. Na závěr každé ze sezón postoupí Top 16 do finále sezóny, odkud Top 4 postoupí do Grandfinále. Na něm se bude hrát o další ceny, nicméně tou hlavní je, že vítěz postoupí na Mythic Invitational, který se bude konat 22. až 25. října!
Liga oficiálně odstartovala prvním turnajem již v neděli 9. února, ale kvůli technickým potížím byl turnaj zrušen. (Účastníci dostali body rovnoměrně.) Další turnaj je tedy na programu v neděli 16. února. Veškeré informace o lize můžete najít na Facebookové stránce, v tomto videu a na TopGamingu.
Mezi kvalifikacemi se objevilo (otevřené) WPNQ v Bratislavě.Hrát se bude 29. února a formátem je Sealed Deck. Více informací naleznete tady.
Co se týče WPN kvalifikace, která se bude hrát 22. března v Ostravě (ve formátu Pioneer), tak ta bude uzavřená a je nutné se na ni kvalifikovat z turnajů, které se tam odehrají 14. a 21. března. Z každého se kvalifikuje Top 16 a formátem bude opět Pioneer. Více informací naleznete zde.
Již nyní si můžeme na mobilních telefonech zahrát novou hru zasazenou do světa Magic: The Gathering. Je k dispozici na Google Play i Apple App Store.
Pascal Maynard skončil s Magicem
Je to skutečně tak. Players Tour Phoenix byl pro Pascala poslední, jak plyne z jeho vlastního vyjádření. Pascalovi samozřejmě přejeme vše nejlepší i do jeho ne-Magicového života.
Kvíz
Jakých magicových barev je Batman?
S tímto kvízem se s vámi pro dnešek loučím. Užijte si Mistrovství světa, protože půjde o turnaj, který vstoupí do historie!
Pepa / Josef Janák / Chainer
14.02.2020 11:29
| Profil autora a články: Josef Janák
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře