Novinky
Středeční výhledy #3 2013
Vítejte u dalšího dílu středečních výhledů. Přestože jsem sliboval, že další výhledy se o týden posunou, tak učit se na státnice není zase tak zábavné. Proto je třeba to proložit trochou magicové relaxace. Přeji příjemné počtení a jako vždy, doufám, že budete spokojeni s kvalitou výhledů.
Ohlédnutí:
1) GP Sydney
2) GP Bilbao
3) Modern PTQ
4) Gatecrash prelease
Co nás čeká:
5) Gatecrash – nové karty
6) Nove FNM promo
7) Nove GP Promo
8) Představení netradičních formátů – Momir basic
9) Banování na Modernu
10) Více dualů
11)Seznam turnajů
Bonus:
Zajímavosti z minulých týdnů
Rozhovor s Lukášem Jaklovským
Ohlédnutí:
1) GP Sydney
Asi málokdo by si vsadil, že na australském GP bude více českých hráčů než ve španělském Bilbau. Krásné počasí a teploty kolem třiceti byly asi lákadlem, kterému nešlo odolat. Sealed deck RTR a relativně malá účast jsou také bonusem. Nu a ze Singapuru je to co by kamenem dohodil ne? Standa a Martin si tak prodloužili výlet a stavili se ještě v Sydney. A že to nebyla marná zastávka. Oba dva se nakonec probojovali do TOP8. Martin dokonce skončil první den s 8:0 s hodně středním cardpoolem. Na twitteru si na něj pěkně na začátku postěžoval a pak už jen přidával X:0 statusy a smajliky ;-)
V TOP8 se našim bohužel nedařilo a oba prohráli 2:1. Kdo ale neprohrál hned v TOP8 byl Tomoharu Saito, který v bitvě titánů porazil známého australského deckbuildera Daniela Unwina a kvalifikoval se tak na PT Dragons Maze. (cože jsme to typovali na začátku roku?). Turnaj pak vyhrál pro mě neznámý Allen Zhang.
Link na coverage zde.
8:0 Bant Martin Juza Main Deck Sideboard 2 Forest
6 Island
7 Plains
1 Selesnya Guildgate
1 Transguild Promenade
1 Armory Guard
1 Azorius Arrester
1 Centaur Healer
1 Faerie Impostor
1 Fencing Ace
1 Hussar Patrol
2 Keening Apparition
1 Runewing
1 Skymark Roc
1 Sunspire Griffin
2 Tower Drake
1 Vassal Soul
1 Arrest
2 Common Bond
1 Eyes in the Skies
1 Inaction Injunction
1 Selesnya Keyrune
1 Slime Molding
1 Swift Justice
1 Trostani’s Judgment
2) GP Bilbao
Téměř ideálně na Sydney navazovala coverage z modernového GP Bilbao a na kartičky tak šlo koukat téměř nepřetržitě celý víkend. Kdo si udělal čas a koukal na video coverage z Bilbaa tak se jistě nestačil divit. Na videu bylo vidět množství chyb ze strany hráčů i několik ilegálních situací na stole. Tento fenomén pak gradoval v TOP8, kde si hráči odevzdávali jak na běžícím pásu. Přestože se Bilbao nachází ve Španělsku a je to tedy evropské GP, tak na něj dorazil pouze jediný český hráč, Lukáš Jaklovský. Ten si povodil první den 9:0 a druhý den si v klidu došel do TOP8. Završil tak zcela fenomenální český víkend, kdy 3 ze 3 českých hráčů na GP dali TOP8. 100% úspěšnost. S tiranem mám připravený rozhovor na závěr výhledů. Jen doplním, že hrál obyčejný build Jundu.
Link na coverage zde. Pokud máte čas, tak doporučuji video z TOP8.
Jund Tiran Main Deck Sideboard 4 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
1 Forest
2 Marsh Flats
2 Misty Rainforest
1 Overgrown Tomb
3 Raging Ravine
1 Stomping Ground
2 Swamp
2 Treetop Village
2 Twilight Mire
4 Verdant Catacombs
4 Bloodbraid Elf
4 Dark Confidant
4 Deathrite Shaman
2 Kitchen Finks
4 Tarmogoyf
2 Abrupt Decay
3 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
4 Thoughtseize
4 Liliana of the Veil2 Ancient Grudge
2 Batterskull
1 Deglamer
1 Grafdigger’s Cage
2 Grim Lavamancer
2 Maelstrom Pulse
2 Olivia Voldaren
2 Slaughter Games
1 Torpor Orb
3) Modern PTQ
PTQ jste si v našich končinách mohli zahrát leda tak na Online, kde se prostřídal cyklus a místo 2 Modernových PTQ každý víkend se hrálo jedno Modernové a jedno RTR sealed. PTQ 20/01 vyhrál Kikipod v TOP8 plné dalších Podů a Jundů. Decklisty z TOP8 zde.
V druhém PTQ 28/01 zvítězil Dark Scapeshift, který ve finále porazil pěkný build Gift kontrolu. V TOP8 pak byly 4 Jundy, Vajíčka a UW. Link na balíčky je zde.
4) Gatecrash prerelease
O víkendu vtrhl do světa Magicu Gatecrash a prerelease po celém světě praskaly ve švech. Sám jsem na prerelease zajít nemohl, takže pouze zprostředkovaně: Boros byl prý nejsilnější kombinací, za ním pak Orzhov. Nejhorší byl Dimir. Osobně jsem čekal Simic jako nejlepší, protože má dobré commony.
Myslím, že prerelease je hlavně o tom užít si hru a tak nemělo smysl si brát nejsilnější guildu. Krom toho ceny pro vítěze byly mnohdy spíše k pousmání – 7:0 v rytíři při 70+lidí pro 7 boosterů :) Novinkou bylo také půlnoční prerelease, které slavilo úspěch. (alespoň myslím, že to byla novinka, protože tyto věci tak úplně nesleduji, kdyžtak mi dejte vědět v komentářích).
Co nás čeká:
5) Gatecrash – Nové karty
Prerelease nové sady je za námi a kdo chtěl, mohl tak získat první zkušenosti s Gatecrash Limited. Constructed zkušenosti nás však teprve čekají. Ale počkejte... Cena karet se přeci odvíjí hlavně od jejich hratelnosti na Constructed ne? Někdo tedy musí mít už zkušenosti s Constructed, když už všechny větší obchody mají ceník nových karet. Přeci by to nedělali naslepo? A nebo ano? Aneb přichází oblíbené období super předražených nových karet, které mají potenciál změnit svět. Proto se spolu podíváme na nové karty a pokusíme se zamyslet, jestli náhodou zrovna tento mythic není malinko nadhodnocen. Samozřejmě jako vždy se jedná o mé osobní názory a myšlenkové pochody.
Nejdříve trochu obecně: Gatecrash je velká sada a bude se draftovat 3x Gatecrash, tedy stejným způsobem jako RTR až do příchodu Dragons Maze. Obecně platí pravidlo, že karty budou ztrácet na hodnotě od okamžiku vydání až do té doby, než se sada přestane draftovat. Jsou zde dva důležité výkyvy.
Standardové PT Montreal – tři týdny po příchodu sady bude ještě poměrně málo karet v oběhu a Standardové PT nás navnadí skvělou coverage a nejlepšími decklisty s novými kartami. Formát se také malinko vyřeší a rozdělí se zrno od plevele. Nejlepší kousky tak vyskočí. Příklady můžeme hledat v minulých letech. PT Hawai – Huntmaster, PT Paris – Tezzeret. Raketový vzestup u nejistého mythicu z 200->500 (i víc v případě Tezzereta).
Druhým výkyvem je pak umožnění redemu z MTGO, které je cca 5 týdnů od Prelease. Toto způsobí pokles ceny karet v důsledku přílivu levných karet z onlinu.
Z toho tedy vyplývá: Pokud kartě věříte, nakupte jí cca za dva týdny těsně před PT Montreal a poté ji opět prodejte :)
Ještě srovnání s RTR. RTR je právě v období, které většina obchodníků považuje za dno. Tedy týden před prerelease. Můžete se přesvědčit, že aktuálně na rytíři není žádné!! mythic rare dražší 300. A to jsou v RTR karty jako Angel of Serenity, Jace, Sphinx Revelation. Můžeme tedy předpokládat, že karty z Gatecrashe budou opisovat podobnou trajektorii cen.
(Edit ceny se mírně mění v mezičase od napsání článku)
Nu teď již k samotným kartám.
Aurelias Fury
Nejdražší kartou edice je prozatím Aurelias Fury za krásných 530 na Černém rytíři. Tato karta je určitě jasným kandidátem na nejvíce předraženou kartu edice. Mluví proti ní hned několik faktorů. Je manově velice náročná a její efekt není zase tak úchvatný a pokud se vůbec bude hrát, tak velice pravděpodobně v menším počtu než 4. Když už jsme u efektu, někdy je těžké posuzovat nové mythic karty, protože jsou často unikátní. Zde si ale můžeme pomoci s porovnáním s podobnými kartami. Například Blaze... Ještě něco?
Obzedat
Na druhém místě se umístil Obzedat za krásných 430, o kterém jsem se již zmínil v minulých výhledech. Obzedat je taktéž na druhém místě v předraženosti. Jak jsem již konstatoval, 1WWBB není zrovna výherní manacost a proto se dá hrát jen ve velice omezeném počtu balíčků. Jeho efekt není nijak broken, abychom ho spalshovali do dalších barev. Prostě a jednoduše, one off v některých decích, víc mu nevěštím.
Domri Rade
Třetí místo patří Planeswalkerovi Domri Rademu. Kdo by chtěl Domriho, tak si musí připravit 400. A že 400 bude možná i dobrá cena. Domri totiž splňuje základní podmínky úspěšné karty: Pokud ho chcete hrát, tak ho budete hrát 4x. Je to Planeswalker (aka Jace syndrom), všechny jeho schopnosti jsou použitelné a stojí jen 3 many. Poskytuje karetní výhodu proti kontrolu a zabíjeni pro aggru. Domri může umět vše co potřebujete. Nechci vám zde slibovat, že Domri je nový Jace (není), ale určitě má na to být dobrý. Jedinou nevýhodou je nutnost poupravit zbytek balíčku pro jeho potřeby (tedy hrát hodně bytostí).
Gideon
370 – Nový Gideon mě na začátku připadal jako špatný vtip. První schopnost? Nic, druhá schopnost? Nic, třetí schopnost, nu dobrá dobrá, ale trochu drahá. Až po chvíli jsem si uvědomil, že tento Planeswalker je unikátní v tom, že se vlastně vůbec jako Planeswalker nechová. U každého Planeswalkera jste získávali výhodu při aktivaci jeho schopností a čím déle byl ve hře, tím větší jste měli výhodu. Nový Gideon je však jen převlečená bytost. Jeho cílem je přijít do hry a útočit. Vyhne se tak téměř libovolnému removalu. (preventuje si dmg a dává si INDESTRUCTIBLE). V agresivních balíčcích tedy jako 4-drop finisher, který dokonce nebude vůbec špatný. U Gideona bych viděl největší potenciál překvapit, protože dělá něco úplně jiného, než by od něj hráči čekali. Aktuální cena je 370 a myslím, že nebude problém ho sehnat daleko levněji, protože ho bude hodně lidí podceňovat. Nevýhodou je, že neuvěřitelných čtyřdropů je v poslední době až moc a na Gideona tak možná nezbude místo a bude si muset počkat na rotaci.
Zegana
Bum... 330 a vyprodaná v předprodeji. Zegana má určitě největší potenciál a věřil bych jí na 500+ po PT Montreal pokud se objeví v alespoň pár balíčcích. Co umí jsme si popisovali v minulých výhledech. Jen připomenu, že Bant Midrange je její první možnost (s Restoration Angel). Ovšem ani RGU s Domrim a Zeganou nezní špatně... Křivka Elf->Domri->Huntmaster->Wolfir/Thragtusk->Zegana...
Duskmantle Seer
280 – Rule 1: Seer není Confidant. Rule 2: Seer není Confidant. Rule 3... Asi tušíte, jaké bude. (nehrajte kouzla před útokem pokud k tomu nemáte důvod). Každopádně Seer je finisher jak se patří. Problém je, že Dimir se nezdá moc agresivní a proto bude mít Seer problémy se prosadit. Také je nutno poukázat na neuvěřitelné množství velice dobrých čtyřdropů. Hellrider, Aristokrat, Huntmaster, Gideon, Restoration Angel, Sorin, Jace. Osobně bych byl rád, kdyby se Seer prosadil v nějakém tempu, protože je velice pěkný v kombinaci s Azorious Charmem :) Opět tedy nakupovat jen obezřetně a za levno.
Master Biomancer
250 – What? Taky jste tuto kartu přehlédly ve spoileru? Ono to něco umí? Ono je to snad i dobré? Krom toho, že vůbec nemám tušení, jak to funguje na stacku s dalšími žetony a nějaké ty vrstvy k tomu, tak Biomancer je za prvé Melira v tuningu, za druhé 2/4 bloker, který pokud přežije, tak se budou dít věci. Upřímně nemám tušení, co z něho bude, myslím, že nic. Je moc náchylný na wrata a už jsme se zmínili o tom, že je tu hodně dobrých čtyřdropů?
Aurelia, the Warleader
230 – Zde budu asi citovat Craga Wescou, který to popsal velice pěkně. Až bude tahle karta mít za tři měsíce 500, tak se na ní podíváte a řeknete si, to bylo přece jasný, stačí si přeci jen přečíst, co umí... 3 / 4 letec s HASTE a Vigilance, která dává další attack fázi. Cože? Skoro jako kdyby jste napsali Win the game. Zase šest man je hodně a RRWW není taky úchvatné a proto nečekám, že se Aurelie bude hrát 4x, ale určitě to bude dobrý nákup, pokud její cena ještě o něco klesne.
(Edit: Aurelia už vyskočila na 400, což je až až).
To je vše k mythic rare – zbytek je nepoužitelný a nepředpokládám, že se bude hrát, jejich cena tedy půjde dolu ke klasickým 20 za kus.
Rare:
U rare vede pětice dualů, ke kterým lze říci jen to, že půjdou na podobnou cenu, jakou mají dualy z RTR, takže tak o 25% níže. Také lze říci, že se na 100% budou hrát a že je investice do nich dobrou volbou (poté co klesnou samozřejmě).
Nejdražším nondual rare sady je Blind Obedience, která má sice skvělý název a obrázek, ale nejsem si moc jist její hratelností. U této karty upřímně nevím, co si myslet. Instinkt mí říká, že je to smetí, ale je dost možné že ne. Výhodou je, že efekt karty je tak trochu neznámý a jako smetí vypadá a tak bych si kartu spíše sháněl mezi hráči za výrazně nižší cenu než 150 na krámu.
Frontline Medic a Boros Reckoner – Dvojice 3/3 za 3 s velice dobrými schopnostmi. Dle mého názoru půjdou obě dolů, ovšem Reckoner má hodně potenciálu. Dobré je srovnat tyto rare s rare z RTR, kde například Abrupt Decay stojí pouze 140.
To bude dnes vše k novým kartám. Pokusím se si s nimi trochu zahrát a v dalším dílu před PT vás informovat o tom, která karta je dobrá a která ne. Obecně však mějte na paměti, že karty jdou dolů a hlavně předražené mythic nejsou dobrou volbou. (aka Fury a Obzedat).
6) Nové FNM Promo
Tak aby nebylo příliš mnoho dobrých zpráv najednou, tak nám Wizardi nadělili skvělé FNM promo v podobě Commander staple (??) Reliquary Tower. Alespoň má karta vcelku pěkný obrázek ;-)
7) Nové GP promo
GP promo na druhou část sezóny bude All is Dust s opět velice povedeným obrázkem. Jelikož GP Praha se počítá do druhé části, tak tato karta bude právě ta, kterou při registraci dostanete.
8) Představení netradičních formátů – Momir basic
Část výhledů bych rád věnoval i více casual formátům, jako například Commander, Allcommon atd. Jelikož však tyto formáty nehraji, tak to nebude úplně jednoduché. Proto jsem si na začátek vybral formát, se kterým mám vlastní zkušenosti – Momir Basic.
Nikdy jste o tomto formátu neslyšeli a neviděli ho hrát? Je to velice možné. Momir Basic je totiž striktně Online formát a v reálu hrát nelze (teoreticky by šel, ale bylo by to opravdu obtížné).
Momir také patří mezi vůbec to nejzajímavější a nejvariabilnější, co Magic může nabídnout. Jedná se totiž do jisté míry o formát naprosto náhodný. Každý balíček obsahuje totiž pouze 60 Basic Landů a jednoho Vanguarda – Momira. Jediná vlastnost Momira je zaplatit X, zahodit kartu a položit do hry token bytosti s manacost X, kterou náhodně vyberete ze všech bytostí, které kdy vyšly. Nemůžete tak vůbec ovlivnit, jakou bytost dostanete a v balíčku také nemáte žádné combat triky. Formát však není tak moc o náhodě, jak by se mohlo zdát. Jelikož je téměř nereálné zabít se rychle, tak hru často rozhodují komplikované pozice na stole a správné využívání vytočených bytostí. Člověk si tak opráší staré mechaniky jako Banding a opravdu hodně se procvičí v combatu :) Také si zahrajete s množstvím neuvěřitelných bytostí a povede se vám umřít na karty jako Phage, Leveler, či Cratehoof Behemoth. Samozřejmě znatelnou nevýhodou formátu je to, že bytosti jsou tokeny, takže karty často fungují malinko jinak. Druhou nevýhodou je to, že slabší povahy se mohou dost lehce rozčílit u Momira, protože situace, kdy soupeř vytočí „jediný“ out z 250 se stávají poměrně často.
Velkou výhodou také představuje cena balíčku, protože 60 basic landů mnoho nestojí a samotný Momir je za pěkných 14 tixů (cca 280). Momir tak představuje zajímavé zpestření nudného večera za zcela minimální cenu ;-)
9) Bannování na Modernu
Čtvrtletní update Banned and Restricted listu byl pro tentokrát plný překvapení. Pokud někdo něco čekal, tak to bylo spíše odbannovaní Ancestral Vizí nebo Bitterblossomu, možná banán pro Šamana, ovšem Bloodbraid Elf a Seething Song? To podle mě nemohl čekat nikdo. Logika věci je jasná. Jund dominuje a bylo třeba něco dělat. Zákaz jedné karty však Jund nezničí a tak lze předpokládat, že Jund bude stále T1 balíček. Zákaz Songu se může zdát malinko podivný. Storm nebyl v žádném případě broken a na formátu tak středně hratelný. Hry proti němu byly však upřímně hodně nudné a neinteraktivní. Storm také dokázal konzistentně zabíjet ve třetím kole, což se Wizárdi snaží v Modernu maximálně eliminovat. Kdo namítá, že Poason dokáže také zabít konzistentně ve třetím kole, tak má pravdu, ale rozdíl je, že Poasonu vadí veškerý removal a bytosti, zatímco Storm se o nic nestaral.
Link na vysvětlení zde.
Banán pro Elfa však nepředstavuje konec Jundu a asi ani jeho citelné oslabení. Elf se dá buď nahradit Huntmasterem/Olívií nebo prostě přehodit červenou na jinou barvu. BUG či Junk tak mohou zaujmout místo Jundu v metagame, protože BG kostra super efektivních bytostí, removalu a discardu pořád zůstává.
10) Více dualů
Wizárdi v pondělí oznámili, že v boosterech Dragons Maze nebudou Basic země. Basic země bude nahrazena nonbasic zemí náhodné rarity (gate nebo shock land nebo nový mythic). Důvod je dle mého názoru limitový – zaručení fixace v boosterech. Příjemným bonusem je pak více duálů pro nás. Šance na získání dualu má být 1/24.
Na prerelease Dragons Maze se také opět nebude moci hrát promo karta v balíčcích a bude stejná pro všechny Guildy.
Link zde.
11)Seznam turnajů
23/02/2013 PTQ Brno
02/03/2013 – PTQ Berlin
02/03/2013 – PTQ Praha
03/03/2013 – CMUS Six Tour Praha
09-10/02/2013 - GP London - Limited
08-09/03/2013 – GP Verona Standard
7.2. Prelease Gatecrash MTGO
15.-17.2. PT Montreal
Zajímavosti z minulých týdnů.
Hráč byl odškodněn za to, že ho porazila legální karta na limited – 2. kolo Pack Rats. A pak že se nemá brečet :)
Nové kombo na formátu?
Nevýhodu dobrého umístění na GP poznal Matt Nass. Jeho děda si ho podle výsledku dohledal a pro jistotu mu ještě napsal pěkný comment k jeho decklistu :) (link zde)
BONUS – Rozhovor s Lukášem Jaklovským
Ahoj Tirane, děkuji ti za tvou ochotu poskytnout rozhovor pro středeční výhledy. Protože to nebude tvůj první a třeba ani poslední rozhovor pro výhledy, tak se zaměříme hlavně na tvůj poslední úspěch, kterým je druhé místo na Modernovém GP Bilbao. Mohl by jsi nám prosím říci, co a proč jsi hrál za balíček, jak dlouho jsi se připravoval a co jsi si myslel o Modernu před odjezdem do Bilbaa?
Zdravím, ještě týden před Bilbaem jsem se rozhodoval, jestli bych neměl raději letět s klukama do Singaporu a Sydney, ale po dlouhých úvahách (resp začal jsem si uvědomovat všechny nepříjemnosti, co bych potřeboval vyřešit... nemluvě o letence za cca 40k) jsem se rozhodl, že pojedu do Španělska. Příprava byla tak trošku mimo, protože jsem tehdy nevěděl, kam nakonec poletím, takže jsem střídal drafty s modernem na modu. S výběrem balíčku to bylo poměrně snadné, dostal jsem Jund a od prvního okamžiku jsem věděl, že pokud poletím do Bilbaa, tak budu hrát právě ten, protože se mi stále nedařilo potkat balík, se kterým bych měl problémy. Rovněž se mi líbilo, že mirror byl až překvapivě skill intensive, takže nebyl problém porážet ani kindry, co si mysleli, že budou vyhrávat mirror přidáním bílé. Takže bych řekl, že před GP jsem se cítil poměrně připravený a o modernu jsem si myslel zhruba to, že kdokoliv hraje něco jinýho než Jund, dělá chybu.
Jak jsi hodnotil své šance před čtvrtým kolem? Věřil jsi si na dobrý výsledek?
Cokoliv horšího než TOP 32 by bylo zklamáním.
První den jsi ukončil se skóre 9:0. Přesto Wampo na twitteru podotkl, že to nehraješ moc přesně. Udělal jsi první den nějakou velkou chybu?
No pár jich určitě bylo . V podstatě jsem hrál naprosto příšerně všechny matchupy s výjimkou Jundu a Podu, protože proti nim jsem měl odehraných nesrovnatelně víc her, než proti zbytku. Ale tak z těch vypečenějších play můžu vzpomenout hned čtvrté kolo, kdy jsem nevěděl, že můžu soupeře pinkat Shamanem s bílou Leylinou na stole a potom bylo pěkné třeba poslední kolo, kde jsem v rozhodující hře aktivoval první abilitu Liliany na soupeřovu poslední kartu, soupeř zahrál Snapcastera na Izzet Charm a já, místo útoku Ravinou, zahrál Confidanta.
Pěkně. Na live coverage šlo sledovat velké množství chyb u všech hráčů, odevzdal ti první den také soupeř nějakých pěkným způsobem?
No odevzdali mi těch her hodně, ale nic až tak zábavnýho mě nenapadá. Ve čtvrtém kole mi celkem jasně odevzdal druhou hru (na první si nepamatuji) tím, že nezahrál tu bílou enchantresku a zahodil jí místo toho do Liliany (?), dále v pátém kole soupeř dostal DQ za lhaní rozhodčímu (nebo spíš za to, že nebyl moc chytrej), šesté kolo hrál soupeř fritku, takže to bych počítal za 2 odevzdané hry (by far nejhorší balík formátu), potom v osmém kole hrál soupeř s Podem první hru dost prazvláštně a jsem si poměrně jistý, že mě mohl zabít kdyby Podoval jak člověk a druhou hru pro jistotu na 4 manách zahodil Wurmcoilu (gg proti jundu) a našel si Glen Elandra Archmaga, na kterého navíc neměl ani 2 modrý a já měl na stole Shamana...
Jak jsi viděl své šance po startu 9:0, předpokládal jsi TOP8?
Obv
Věděl jsem, že jediný, co mě může zastavit, je moje vlastní hra, protože balík byl prostě neskutečnej.
Druhý den to nakonec vyšlo a TOPku jsi bez problémů dal. Jelikož jsi starej smolař, tak by mě zajímalo, zda to bereš tak, že jsi pro jednou smůlu neměl, nebo jsi ji zase měl, ale ne dostatečnou.
Za celý turnaj jsem si dal asi 5 mulliganu, takže smůla to nebyla.
Jak jsi hodnotil tvé matchupy v TOP8, věřil jsi na na první místo?
Věřil jsem, že vyhraju, protože Louise (Scapeshift s Pyroclasmama MD) jsem měl potkat až ve finále a čekali mě 2 králové, kteří mi ze 4 odehraných her odevzdali 3. Ale potom jsem odevzdal ve finále já 2, takže je to tak nějak v rovnováze.
K těm odevzdaným hrám. Koukal jsi se na replay druhé hry semifinále, kdy tvůj soupeř vymyslel zcela neuvěřitelnou kombinaci playů? Dokázal by jsi nám k tomu říci něco blíže? Například proč to asi tak udělal, co jsi si myslel během hry a tak?
Než přejdu rovnou k semifinále, zmínil bych ještě obě odevzdané hry ve čtvrtfinále. První hra ještě až tak zajímavá nebyla, soupeř prostě špatně nakopíroval bytost Kikim a díky tomu mi přežila Ravina (Raději ponížil Lilianu, která v ten okamžik ale nehrála významnou roli). Korunku tomu ještě nakonec nasadil na 4 životech odpálením fetchky, aby si zredukoval počet landů v balíku, což mu paradoxně snížilo počet outů a mně naopak zvýšilo. Druhou na draw nechávám ruku 4 země, Torpor Orb, Olivia a Bloodbraid Elf, soupeř položí druhý kolo Pod, který mu do konce hry nezničím a stejně to dokáže zahrát tak precizně, že nakonec prohraje. Po hře se mi pochlubil, že odsidoval Qasaliho, Linvalu i Phantasmal Image, což byly 3 karty, který mě zabíjely v kterýkoliv moment hry. Tím se už dostávám ke druhé hře semi, během které, pokud si dobře pamatuji, vypadl na několik minut proud (=>nemohli jsme hrát), což si myslím soupeře trošičku rozhodilo a najednou začal hrát jak pod Mindslaverem. Sám jsem nechápal, co to pořád vymejšlel. Celou hru jsem hrál v podstatě jen na to, že si topdecknu druhý bolt a dopeču ho, protože jsem ani nedoufal, že by mi mohl takhle odevzdat Olivii.
Tak a to nás přivádí k finále. Pokud si dobře pamatuji, tak jsi první hru soupeře rozsekal, když dle mého názoru ne úplně přesně nezahrál Bolt a Path, který měl v ruce. V druhé jsi pak prohrál na opravdu smolnou sekvenci playu, kdy si soupeř topdeckl Geista. (myslím, že soupeř mulliganoval). Ve třetí jsi pak nechal hrozný keep, který podpořil topdeck Liliany do druhého kola a vše vypadalo nadějně až do chvíle, kdy soupeř ukázal ruku s Batterskullem. Ty jsi si však lízl Goyfa a místo jeho zahrání jsi aktivoval Lilianu, mohl by jsi nám popsat, co se ti honilo hlavou?
Tak prvně bych zmínil, že i druhou hru jsem odevzdal, ale k tomu Goyfovi. Nevím, prostě jsem si neuvědomil, že ho budu muset zahodit, jinak k tomu nemám moc co říct.
Jak jsi zahodil druhou hru?
Zapsal jsem si na papírek Colonádu místo Fountainy, takže jsem pak nezahrál Thoughtseize z cascady na vítězný Path to Exile.
Rád bych tě citoval: "Dále se mi líbí, jak všichni (a tím myslím opravdu všichni) hrajou špatně (nebo ještě hůř). A nic nepotěší víc, než když vám někdo odevzdá, přestože jste hru považovali dávno za ztracenou. Máte potom dobrý pocit a zábavnou historku pro kamarády. " Toto jsi uvedl víceméně přesně před měsícem v rozhovoru pro CMUS. Jak by jsi popsal úroveň své hry na turnaji a myslíš, že se nějak lišila od tvé běžné úrovně? Pokud ano, dokážeš identifikovat důvod?
Jsem rád, že si zmínil zrovna tohle, protože jsem dokonce sám přemýšlel, že bych napsal report, kde bych se zaměřil na všechny chyby, co jsem za víkend zaregistroval, aby ti, co mi tam psali něco o tom, jak jsem strašně arogantní, zakomplexovanej a nějaký další blitky, pochopili, o čem jsem vlastně mluvil.
Jinak co se týče mé hry, nemyslím, že by byla výrazně horší než jindy, pár her odevzdám na každém turnaji. Samozřejmě jsem se snažil přijít i na důvod, což nebylo tak obtížné. Jak jsem již zmiňoval, proti Jundu a Podu jsem hrál imho velmi dobře a proti zbytku jsem neměl nahráno => například ve finále jsem v podstatě nevěděl, jaká je soupeřova cesta k vítězství a jak tomu mám zabránit.
Aktuálně máš 24 pro bodů, hranice pro Platinu je 45, upravil jsi si nějak cestovní plány na zbytek sezóny, nebo hodláš získat všechny body na Protourech?
Upravil... nakonec neletím do Quebec City, protože představa dalšího týdne v Kanadě mě děsí. Po Montrealu uvidím, letenky do Tokya momentálně stojí asi 14k, takže jsem přemýšlel o výletu na GP Yokohama.
Když už jsme u PT Montreal, můžu spát u tebe na hotelu?
Well played, buď tě příjmu, nebo ze sebe udělám hajzla před celým cmusem.
Trochu z jiného soudku, jistil jsem, že nemáš vybranou Guildu! Nemáš žádnou oblíbenou kombinaci dvou barev, nebo jsi byl jen líný si ji vybrat v pwp profilu?
Ani nevím k čemu to je, nejraději mám ale rozhodně UB.
Změnil se nějak tvůj názor na Modern po tomto GP? Co by jsi řekl o metagame, co by jsi doporučil hrát na dalších turnajích? Co dokáže porazit Jund? Změnil by jsi něco na svém balíčku?
Rozhodně k tomu formátu už nebudu mít tak strašně negativní vztah . Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že bych doporučoval hrát Jund, ale je třeba mu věnovat i trochu času na modu, aby ta hra taky k něčemu vypadala. Stabilně ho poráží asi jenom Tron, ten ale není moc populární a proti zbytku metagame to není nic moc. Na balíku bych asi nic neměnil, je to sice celkem stock list, ale libovej.
Závěrečné quick questions:
Oblíbená barva: Modrá
Oblíbený constructed deck: UB Control s Jacem
Oblíbená "pet" karta: Svého času jsem měl rád Cryptic Command
Průměrný počet hodin na MODU za týden:
Záleží čistě na tom, jestli se mám na co připravovat. Minulý týden ani minutu, předtím třeba 25 hodin. Průměr se bude pohybovat asi okolo čísla 12 nebo tak něco.
Na závěr bych chtěl poděkovat Slovákům za v pohodě víkend a hlavně Flochymu, který mě celý nedělní večer konejšil a ujišťoval, že ještě nejsem tak tragickej.
Děkuji za rozhovor a GL v Londýně a na PT.
Tímto se s vámi loučím a doufám, že se vám i tyto výhledy, přestože ne tak obsáhlé jako minule, líbili. Další díl výhledů můžete očekávat před PT Montreal. Asi nikoho nepřekvapí, že hlavním tématem bude blížící se PT a s ním spojený formát Standard.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
Popřípadě pokud by jste měli sami zájem do středečních výhledů přispět libovolnou rubrikou, komiksem, úvahou atd. Můžete mi posílat své výtvory a pokud budou stát za to, tak je rád zveřejním.
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 21/2024
No není zač. :) Já narážel hlavně na to, že mi připadá trošku nešťastné udělat produkt označený jako "Starter" a dát tomu začínajícímu...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentáře