Novinky
Středeční výhledy #22 2013
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Krom obvyklého shrnutí velkých turnajů se dnes budeme věnovat hlavně Grand Prix Vídeň.
Ohlédnutí
1) GP Kyoto, GP Albuquerque, GP Toronto
2) GP Vídeň
3) CMUS Six Tour Finále
4) Walking the Planes #20
5) Konec PWP sezóny
Co nás čeká
6) PTQ Brno
7) MTGO Daily
8) Vánoční pauza
9) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Kyoto, GP Albuquerque, GP Toronto
V posledních dvou víkendech nás čekala hned čtveřice GP s různou mírou divácké atraktivity. Začneme japonským Team GP. Na toto GP se již aplikovala nová pravidla a ceny se tak odvíjely od počtu soutěžících. 578 teamů bezpečně zajistilo zvýšení cen (bylo třeba 400 teamů). Novinkou bylo také zrušení Bye pro všechny teamy a zrušení krkolomného team draftu v druhém dni. Draft byl nahrazen druhým Sealed deckem a zadraftovat si tak mohli hráči až v TOP4. Pros si stěžovali, že dvojitá porce Sealed decku bude dost náhodná, ovšem do TOP4 se nakonec dostala poměrně známá jména, takže skill ve znalosti formátu a stavbě balíčků byl o dost důležitější, než jaký pool si otevřete. Do TOP4 nakonec postoupil zahraniční team Triple H v podání Hayne/Hron/Hoaen, který v semifinále porazil all star team Yasooka/Mori/Saito a ve finále pokořil i Miharův team a odnesl si tak trofej. Druhý all star team Jůza/Watanabe/Nakamura skončil na 21. místě. Dle jejich Twitteru byl jejích druhý sealed podprůměrný a nenavázali tak na dobrý výsledek z prvního dne. Jen zajímavost na závěr. Na 33. místě se umístil team Lim/Lim/Lim.
Link na coverage naleznete zde.
Ve stejný víkend se konalo Standard GP v americkém Albuquerque. Pouze 862 hráčů znamenalo klidný turnaj a postup i pro několik šťastných 6:3. Malá GP obvykle znamenají nabitější TOP8, protože počet známých hráčů má menší elasticitu. Ani tentokrát nebyl turnaj výjimkou a do TOP8 se dostala hned tři jména z TOP25 hráčů. Dva z nich si dokonce zopakovali TOP8 z minulého GP ve Washingtonu. K Owenovi Turtnewaldovi a Samu Blackovi se tentokrát přidal Paul Rietzl. Ze známějších hráčů bych ještě zmínil Todda Andersona. V TOP8 se opět prosadil Owen Turtenwald a zařadil se tak do super elitního klubu hráčů, kteří dokázali vyhrát dvě GP po sobě.
Z hlediska decklistů byla TOP8 velká nuda. Naprostá dominance devotion decků s 4 MonoBlack a 3 MonoBlue. Jediným vícebarevným balíčkem byla Naya, která ale hned prohrála v osmičce. Zdůraznil bych tedy akorát, že jak Owen, tak Paul hráli 4 Pack Rats a pokud tedy hrajete MonoBlack a nehrajete 4 krysy, tak dle mého názoru děláte chybu. Zajímavost na konec. Efro se pochlubil se zajímavou statistikou, kdy na obou GP (Washington, Albuquerque) uhrál shodné skóre 11:4 a jednou mu to stačilo na 68. místo a podruhé na 28. místo.
Link na coverage naleznete zde.
O týden později se konalo Limited GP v Torontu. Kanada prožívá velký nástup Magicu, což lze pozorovat na enormních PTQ. Nebylo tedy divu, když GP Toronto překonalo předchozí kanadský rekord a stalo se největším GP v této zemi (1605 hráčů). GP vyhrál Ari Lax, který musel v semifinále porazit Williema Jensena (kterého jsem poprvé po cca 4 měsících nezmínil v minulých výhledech). Největší pozornost však byla soustředěna na Owena Turtenwalda, který bojoval o svůj třetí triumf v řadě, což je úspěch, který zatím nikdo v historii nedokázal. Owen se velice dlouho držel a rozhodlo až úplně poslední kolo, kdy prohrál svůj win and in zápas. Stejně tak prohrál v posledním kole i Sam Black, který také bojoval o svou třetí TOP8 v řadě. Výkony těchto hráčů jsou zcela neuvěřitelné. 3 GP a 3 různé formáty.
Link na coverage naleznete zde.
2) GP Vídeň
Téměř domácí GP Vídeň (z Brna blíže než do Prahy) přineslo mnoho zajímavého. Nejprve se podívejme, jak se dařilo českým hráčům. Z opravdu hojné české účasti se do druhé dne probojovalo 16 hráčů. Nejlepším z Čechů po prvním dni byl Dominik Prošek aka Lenny, který dokázal projít první den bez jediné prohry a dosáhnout tak na skóre 9:0. S dobrým náběhem do druhého dne postoupil i Stanislav Cifka, Lukáš Jaklovský, Dominik Mašík a Mates Vantuch. V druhém dni se českým hráčům vcelku dařilo a do peněz se probojovali Mates Vantuch (61), Arnošt Žídek (58), Lukáš Jaklovský (49), Lukáš Blohon (44), Dominik Mašík (35), Jan Zachariáš (34). Všichni tito hráči získali 200 USD a 1 ProBod. Zajímavější výsledky pak byly Tomáš Kuchta (14), Dominik Prošek (11), Petr Sochůrek (9) a Stanislav Cifka (5). Lenny sice pokračoval ve své šňůře výher až na 11:0, bohužel prohrál poslední dvě kola a nedosáhl tak na potřebné skóre 13:2 ke kvalifikaci na PT. Opačným příběhem pak byl Petr Sochůrek, který měl po pěti kolech 3:2 a musel tak vyhrát všech deset zbývajících kol k tomu, aby měl šanci na TOP8. To se musí podařilo, ovšem díky špatným pomocným skončil na 9. místě. Stále se však kvalifikoval na další PT do Valencie. Letenku si však bude muset zaplatit sám. Standa pak hrál v posledním kole o postup do TOP8 s Tomášem Kuchtou, kterého porazil a v TOP8 se mohl těšit na vítěze posledního PT Jeremy Dezaniho. Ten Standu bohužel smoštnul 2:0 a Standa si tak připíše 4 ProBody. Zajímavostí bylo, že v posledním kole hráli na feature match stolech hned čtyři čeští hráči.
Z hlediska dalších jmen. Krom Stanislava Cifky a Jeremy Dezaniho se mnoho známých hráčů do TOP8 nedostalo. Zmínil bych akorát jméno Oliver Polak-Rottman a Robin Dolar. Oliver byl domácím hráčem, který již má nějaký ten magicový úspěch za sebou. Robin je nejlepším slovinským hráčem současnosti a jelikož jsme studoval semestr na Slovinsku, tak mi toto jméno říká asi více, než by mělo. Celý turnaj pak vyhrál polský hráč Marcin Staciwa, který tak navázal na předchozí úspěch Kopcze a titul z GP Vídně opět putuje do Polska. Z dalších jmen mimo TOP8 bych zmínil 13. místo Valentina Mackla, který je teď opravdu v kurzu a zasloužil si i článek v coveragi.
Z hlediska balíčků bylo GP přeci jen více rozmanité než jeho americký protějšek o týden dříve. Nejlepším balíčkem byl bez diskuzí MonoBlue, který hrál 5 z 6 neporažených balíčků v prvním dni. Do TOP8 se nakonec dostaly však „jen“ 3 MonoBlue balíčky. Následované 2x Big Borosem, Esperem, UW kontrolem a MonoWhite tlakem. Zajímavostí je jistě přesně 0 MonoBlack balíčků v TOP16 a zajímavý build Orzhovu v podání Andrease Ganze.
GP Vídeň však vejde do historie i po jiné, než magicové stránce. V pátek krátce po otevření haly dorazila na sajtu policie a zástupce úřadů s tím, že GP by mohlo mít negativní efekt na výchovu dětí a hráči pod 18 let tak mají vstup na GP zakázaný. Tento zákaz očividně nebyl v důsledku peněžních cen, protože hráči pod 18 let si nemohli zahrát ani side event draftík! Je těžké na někoho ukazovat prstem a přestože to nejspíš bude chyba organizátora, tak celá tato situace je dost nejasná. Nejsem tedy právník, ale měl jsem vždy zafixováno, že platí presumpce neviny. Tedy stav, kdy úřady chtěly po organizátorech dokázat, že GP není nebezpečné pro dětskou výchovu by měl být spíše takový, že organizátor chce po úřadech dokázat, že nebezpečné je. Protože poté by třeba úředník mohl chtít studii, že během GP nedochází k překročení hlukových norem, nebo k močení mimo vyhrazené prostory. Těžko říci. Každopádně tento krok dost poškodil tvář Magicu.
Další stížností byla neschopnost organizátorů zveřejnit ceny side eventů na svém webu před začátkem turnaje. Neexistence free Wi-Fi na sajtě a zcela otřesné ceny na některých side eventech, které organizátor neupravil ani po opakovaném upozorňování. Příkladem byl Legacy 8-men, který za vstup 10€ dával ceny 5-3-2-2, tedy turnaj se sotva zaplatil prvnímu hráči. Proč si na to stěžuji? Stejný organizátor bude totiž pořádat i GP Praha a tak by neškodilo mu připomenout, že to dělá pro hráče. Pokud tedy máte volný čas a chce ho dobře využít, nebojte se napsat jim na Twitteru nebo Facebooku. Link na stránku organizátora je zde.
Několik zajímavostí z GP: Vídeň byla posledním GP se starou strukturou cen. Všechny další GP budou již mít strukturu cen založenou na účasti na GP a ceny budou patřičně navýšeny. Robert Jurkovič prohrál 2:1 svůj zápas o TOP8, napsal do result slipu 1 ke svému jménu, podepsal se a odešel. Příliš aktivní rozhodčí tento slip vzal a odnesl a Jurdovi tak bylo zaneseno 1:0 vítězství a byl vyhlášen jako osmý postupující do TOP8.
Link na coverage GP je zde.
Orzhov Ganz Main Deck Sideboard 4 Godless Shrine
4 Mutavault
1 Plains
12 Swamp
4 Temple of Silence
4 Blood Baron of Vizkopa
4 Desecration Demon
4 Pack Rat
1 Sin Collector
4 Devour Flesh
2 Duress
4 Hero’s Downfall
2 Last Breath
4 Thoughtseize
2 Ultimate Price
4 Underworld Connections1 Dark Betrayal
1 Doom Blade
1 Duress
2 Last Breath
3 Lifebane Zombie
3 Pharika’s Cure
1 Shrivel
2 Sin Collector
1 Wear // Tear
3) CMUS Six Tour Finále
Závěrečný víkend CMUS série pro nás přichystal dvojici turnajů a závěrečné finále. Na sobotní Double draft se sešlo pouze 38 hráčů. V nabité TOP8 se nakonec prosadil Petr „Pirát“ Daněk. Nedělní Standard navštívilo 66 hráčů a protože bylo na večer naplánované finále, tak se hrála jen základní část, kterou ovládl výsledkem 7:0 Michal Dio.
Do celkové TOP8 se nakonec dostal Adam Koska, Dominik Prošek, Petr Daněk, Petr Sochůrek, Jak Hanzálek, Ivo Kratěna, Michal Dio a Jan Kotrla. Finále byl KO draft. V napínavém finále nakonec zvítězil Adam Koska nad Petrem Sochůrkem a získal tak CMUS pohár již po druhé.
Link na coverage finále je zde.
4) Walking the Planes #20
Další díl skvělé magicové série Walking the Planes je tu a opět nezklamal. Nathan Holt má opravdu talent a nechci moc spoilovat, ale úvodní scéna byla opravdu věrným obrazem našich rodinných sešlostí včetně skvěle vystihnuté role mladšího bratra.
Link na epizodu naleznete zde.
5) Konec PWP sezóny
GP Vídeň zakončila tuto Planeswalker point sezónu. Tato sezóna byla poslední dlouhou sezónou, další rok budou o dost obtížnější nabrat Planeswalker body na bye. Bye z této sezóny se také počítají na lednové GP Praha, tak se podívejme, jak se dařilo českým hráčům v oblasti získávání Planeswalker bodů. Přes 1500 bodů a tím pádem tři bye získala trojice hráčů. Vítěz PTQ Dominik Prošek (zajímavostí je, že Dominik je celkově 3. v počtu PWP na světě), Martin Jůza (kterému to je úplně jedno) a opět Tomáš Kuchta (jak to dělá opravdu nechápu).
Přes 750 bodů a tedy dvě bye získalo 34 hráčů. To je opravdu pěkné číslo a bye na GP Praha tak bude dostatek. Jen pro informaci. Tyto bye budou platné i na Legacy GP v Paříži. Na Team GP v Barceloně se GP nevztahují.
Co nás čeká
6) PTQ Brno
Již tento víkend si můžete ozkoušet aktuální Standard na PTQ v brněnském Favalu. Registrace začíná v 9:00 a vstupné je krásných 300 Kč, což po všech Sealed PTQ a GP je konečně tak akorát. Formát je vcelku jasný. Nejlepší balíček je MonoBlue. V českých končinách by jste také měli počítat s UW balíčkem, který pilotoval Stanislav Cifka do TOP8 ve Vídni.
Pokud chcete hrát více barviček než jednu, zkuste tento Jund.
7) MTGO Daily
Podle oficiálního oznámení by se měly Daily eventy vrátit na Magic Online příští středu po pravidelné údržbě serverů. Součástí tohoto oznámení bylo i to, že PTQ si pravděpodobně budeme moci zahrát až od další sezóny, tedy celá Standard PTQ sezóna se v Online světě nebude konat.
8) Vánoční pauza
Čeká nás období klidu a míru a také žádných velký turnajů v MTG. Čas na to si v klidu vánoc projet svojí sbírku, zajít si na přátelskou hru do lokálního klubu nebo hospody. Dát si nějaký ten exotický draft na MODU (Modern Masters tento týden, nebo vánoční Cube). V důsledku menšího výskytu magicových akcí bude snížena i četnost výhledů v tomto období. Do konce roku nás tak budou pravděpodobně čekat již jen jedny výhledy. První výhledy v novém roce pak budou až po GP Praha.
9) Turnaje
07/12 – Najada sealed o 8 displayu Praha
08/12 – PTQ Brno Standard
Střípky
První spoiler z edice Born of the Gods byla trojice scry zemí. UW, BR a GW. Bude tedy stále chybět Izzet a Golgari země, které pravděpodobně budou až v poslední sadě.
Náhodou jsem narazil na vcelku zajímavý turnaj, který pořádá Najáda. Pokud stále nemáte dost Theros Sealed decků, tak si v sobotu můžete zahrát pěkný turnaj o garantovaných 8 displayů.
Z oblasti Magic financí si můžeme říci, že pokud ještě nevlastníte Mutavault, tak jste nejspíše někde udělali chybu. Mutík měl na posledních Standard GP až 70% saturaci v top balíčcích. Podobných čísel dosáhl v posledních letech pouze Jace a Stoneforge Mystic v době Caw Blade. Pokud se nudíte a chce někam investovat, tak by vaším cílem mohly být Scars fast landy, především Darkslick Shores.
Na MTGO skončilo období Tempes Draftu a je tedy optimální čas na nákup Tempest T1 karet, které ztratili v posledním týdnu velkou část své hodnoty.
Po neuvěřitelně tragickém výkonu jednoho ze známějších hráčů na feature matchi (myslím, že to byl Todd Anderson hrající MonoBlack) se Zwi Mowshowitz rozhodl napsat článek o tom, jak hrát s Pack Rats. Pokud nemáte SCG premium, nebo se vám nechce celý článek číst, tak vám na jednom řádku přeložím jeho obsah. Vždycky dělejte krysy! Je to tak. Prostě udělejte další krysu a je to. S největší pravděpodobností je to správný play.
Tímto se s vámi loučím. Doufám, že vám dnešní díl přinesl užitečné informace a zase u dalších výhledů.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.