Novinky
Středeční výhledy #21/2012
Po delší odmlce vás opět vítám ve Středečních výhledech. Pracovní povinnosti mě na začátku letošního roku velmi zatížili a musel jsem otěže této rubriky svěřit Adamu Faldynovi. Naznačoval jsem, že to není odchod navždy a netrvalo to ani tak dlouho a jsem zpět. Pokusil jsem se do výhledů zanést několik novinek a psát víc o tom, co mě samotného baví (zajímavosti z turnajů, Pro scény...) a méně o tom, co mě nebaví (nové produkty Wizardů, apod.). Přeji vám příjemné čtení a těším se na vaši zpětnou vazbu v komentářích.
Ohlédnutí:
1) SCG Open
2) GP San Jose
3) Šumperákon
4) MOCS Championship
5) CMUS má konkurenci
Co nás čeká:
6) Fantasy Pro Tour
7) PT Seattle
8) Community Cup
9) Blížící se důležité turnaje – PTQ + GP
+ Zajímavosti a Rozhovor s Matejem Zatlkajem
Ohlédnutí:
1) V USA se během posledních dvou víkendů konali již tradiční SCG Open ve formátu Standard a Legacy. V prvním týdnu byly na Standardu nejhranějším balíčkem Zombie v mnoha variacích (BR, GB, Jund). Novou zbraní formátu se stal Reanimator kombinující sílu Unburial Rites a Angel of Serenity. Nejúspěšnějším balíkem se stal UWr Control postavený Bradem Nelsonem, který červenou splashoval pouze na Pillar of Flame (strach ze zombií byl velký). Ve druhém týdnu se z Reanimátora stává tier 1 deck (a výsledky z MTGO to potvrzují), novým kamínkem do mozaiky je Restoration Angel, který si nejlépe rozumí s Thragtuskem. Zombie jsou také úspěšné, Control pod pilotáží Edgara Florese vypouští červenou a je čistě UW, vítězem se stává balíček GWB Tokenů, využívající síly Lingering Souls, Intangible Virtue a planeswalkerů Garruk Relentless a Sorina.
Za nejsilnější karty formátu bych nyní považoval Jace, Thragtuska a Angel of Serenity, uvidíme, jak se dále bude metagame vyvíjet.
V Legacy se mnoho karet s Return of Ravnica nehrálo a největším techem tak byl balíček Caleba Durwalda postavený kolem Tezzereta a Baleful Strix.
2) Minulý víkend se v USA po velmi dlouhé době konalo týmové GP San Jose. Turnaje se zúčastnilo celkem 571 týmů a my měli zastoupení ve dvou týmech. Československo reprezentovali
Ivan Floch, Lukáš Jaklovský a Standa Cifka, mezinárodní tým sestavil Martin Jůza ještě společně s Shuuheiem Nakamurou a Benem Starkem. Tento typ turnaje se konal poprvé, proto nejdříve popíšu, jak vše funguje. Tříčlenný tým dostane v prvním dni GP 12 boosterů, ze kterých postaví tři decky a to včetně sideboardu (každá karta ze sealed decku po stavbě balíku patří jen jenomu hráči). Po 11 kolech prvního dne (což trvá pekelně dlouho) následuje cut, kdy postoupí všichni se skóre alespoň 9-2 nebo nejlepších 30 týmů. Ve druhém dni následují tři drafty (týmový draft pro šest lidí, kde týmy jsou kolem stolu napřeskáčku). S týmem, proti kterému draftujete hrajete dvě kola po sobě (jen se prohodí napárování hráčů). Po třech draftech (a tedy 6 kolech) následuje cut na top 2 týmy, které si spolu zahrají finále, ve kterém je po draftu napárován každý proti každému (celkem tedy 3x3=9 zápasů), tým který vyhraje alespoň 5 zápasů se stane vítězem.
A jak naši dopadli? Juzám pohořel, ale Československu se velmi dařilo, po prvním dni postupovalo se skóre 9:2 z 23. místa a v draftech se mu velmi dařilo – 5 výher a jediná prohra s týmem Woods, Froelich, Turtenwald. Skóre 14:3 stačilo kvůli tiebreakům „jen“ na čtvrté místo a peněžní odměnu 1 000 $ pro každého člena týmu. Tiran je na vítězství hrdý, jelikož Flochy dokázal prohrát prvních 10 her a Slávek dostal v prvním a posledním kole Game Loss za decklist. Vítězem GP se stal zkušený americký tým ve složení Mat Sperling, David Williams a Paul Rietzl.
Evropu týmové Grand Prix čeká 16. - 17. března v Utrechtu, takže pokud máte rádi drafty (a týmové drafty), udělejte si již dnes poznámku do kalendáře.
3) Největší česká magicová pařba již podesáté proběhla na Šumperákonu. Na dalekou Moravu se vydalo přes padesátku hráčů. Postupně změřili síly v Modernu, Legacy, týmovém Sealed decku a CMUS Tour doubledraftu. Z celé akce dělal jste mohli sledovat coverage od Honzy Kotrly, která nebyla nejobsáhlejší, ale pokud jste alespoň jednou na Šumperákonu byli, tak chápete, že místní atmosféra člověka pohltí a psát live coverage není žádná sranda. Pokud jste na Šumperákonu nebyli, musíte to ihned příští rok napravit, jak znám Tomfu, tak budete mít možnost už na jaře. Vraťme se ale k tomu podstatnému – vítězem CMUS Tour doubledraftu se stal Jan Hanzálek, který ve finále porazil Petr „Smolaře“ „Protůrka“ Sochůrka. Někdy si říkám, že bych chtěl mít smůlu jako on...
Profily top 8, nejlepší decklisty turnaje a v neposlední řadě i oblíbenou soutěž Magic Trivia (již i včetně odpovědí na letošní záludné otázky) naleznete v update coverage.
4) V sobotu se na Magic Online konal jeden z nejvýznamějších turnajů – MOCS Championship, velmi dobře si na něm vedl Ondra „Stráča“ Stráský, který svou hru streamoval i na twitch.tv/straca3cz. Z celkových 459 účastníků hrajících sealed deck Return to Ravnica postoupil do top 8, ale v draftu vypadl hned ve čtvrtfinále. Stráčovi se v poslední době na onlinu velmi daří, tak doufejme, že se úspěch brzy dostaví.
5) Již dlouhou dobu je CMUS jediným internetovým médiem, na kterém jsou pravidelně (či nepravidelně) zveřejňovány kvalitní (a nekvalitní) články o dění na české magicové scéně. S otevřením nové pražské herny Najáda se začaly články objevovat i na jeho klubových stránkách, ale dlouho to nevydrželo – poslední článek je nyní už měsíc starý. Před týdnem rozjel svůj blogový projekt i další z hráčů na pražském kusovkovém poli – obchod MysticShop má nyní svůj blog nazvaný Mudrc. Za projektem stojí Štefan Čonka (majitel obchodu), Honza Adam, kterého znáte i z CMUSu, kde nejvíce píše o flavouru pod nickem Caranthir a Adam Faldyna, který mě letos nahradil v psaní výhledů. Stránky se snaží cílit na začátečníky, pokročilé hráče a všechny, pro které je Magic především hobby. Inspirace CMUSem se nezapře v rubrice Mudrcovy paměti, která jako by z oka vypadla Středečním výhledům. Kvalita článků je velmi ucházející (hravě by strčila do kapsy prázdninovou produkci na CMUSu) a nejvíce z toho samozřejmě můžete těžit vy, čtenáři.
Co nás čeká:
6) Na Pro Tour Seattle si už nezasoutěžíme, ale můžeme to zkusit alespoň na Fantasy Pro Tour Seattle. Jedná se o facebookovou hru / aplikaci, kde se snažíte uhodnout, které karty se budou nejvíce hrát na modernovém PT. Vítěz sice nic nedostane, ale alespoň se můžete chlubit tím, kolikátí na světě jste dopadli. Navíc je „čtení metagame“ důležitou schopností, která se na větších turnajích může hodit. Které karty budou podle vás nejhranější? Drobnou nápovědou může být tento článek, který se minulý týden objevil na stránkách Wizardů.
7) Již tento pátek se koná PT Seattle ve formátu Modern + Return to Ravnica Booster draft. České barvy bude reprezentovat Stanislav Cifka, Lukáš Jaklovský, Martin Jůza a Jirka Vaněk. Kvalifikovali se i Lukáš Blohon a Petr Brožek, ti se ale podle mých informací Pro Touru nezůčastní. Slovensko bude reprezentovat duo Robert Jurkovič a Ivan Floch. Po chvíli chatování s Tiranem jsem zjistil, že testování je v plném proudu, takže vše je v normálu a nikdo zatím neví, co bude hrát. Zejména Tiranovi a Jurdovi ale tato strategie v posledních letech vychází, takže doufejme, že bude komu fandit i v neděli večer. Pro Tour můžete sledovat v live coverage v pátek a sobotu od 18.00, v neděli od 19.45. Pokud jste z Prahy, můžete se v sobotu stavit do Najády, kde bude velká plazma s promítáním, více informací zde.
Pro nabuzení atmosféry si ještě dovolím vložit link na trailer k PT od WalkingThePlanes.
8) Příští týden se koná Community Cup, což je turnaj na kterém se utká výběr hráčské komunity se zaměstnanci Wizardů. Loni byl na tomto turnaji poprvé představen formát Modern, jak to bude letos a kdo bude hráče reprezentovat si můžete přečíst v tomto článku. Pokud se během tohoto turnaje (24. - 26. října) přihlásíte na Magic Online a tým zastupující hráče vyhraje, získáte možnost zadarmo si zahrát Phantom Draft. O to v jakém bude formátu můžete hlasovat, jednou z možností je i draft Innistrad Block + Avacyn Restored, která na onlinu nikdy nebyla k dispozici.
9) Blížící se důležité turnaje – PTQ + GP
28. 10. PTQ Brno – více informací v článku na CMUSu či na Facebooku
04. 11. PTQ Wroclav
10. 11. PTQ Leipzig
18. 11. PTQ Bratislava
24. 11. PTQ Mnichov
08. 12. PTQ Norimberk
15. 12. PTQ Praha
3. – 4. 11. GP Lyon – Modern
17. – 18. 11. GP Bochum – Standard
1. – 2. 12. GP Lisabon – Limited
Zajímavosti:
1) Todd Anderson se po výhře SCG Invitational zmínil o tom, že je to težší turnaj než Pro Tour. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat...
2) Pokud nemáte představu o tom, jak vypadá správná výbava „Pro“ hráče, nechte se inspirovat loňským MTGO šampiónem Reidem Dukem. Za pozornost stojí i jeho (třetí) komentář.
3) Patrick Chapin je mimo psaní článků známý i tím, že složil několik skladeb inspirovaným Magicem. Nový Jace ho inspiroval k dalším rapovým veršům.
4) Nejlepší malíř alterů Klug v poslední době namaloval tyto skvosty:
5) Brian Kibler má na každém Pro Touru „vítězný song“. Je to písnička, kterou si pouští do sluchátek před každým kolem, aby se lépe odprostil od ruchů okolí a začal se plně soustředit na hru. Pro tento Pro Tour si zvolil tento song.
6) V Americe je marketing nejdál. Až uvidíte, jakou podložku dostanou všichni účastníci GP Philadelphia, určitě budete litovat, že se tam (pravděpodobně) nepodíváte.
7) Chtěli jste někdy být jako PV? Je potřeba tvrdého tréninku, aneb Genius at work.
8) Přišel vám někdy Magic složitý? A víte že je dokonce tak složitý, že jde pomocí něho dokonce simulovat libovolný algoritmus spustitelný na počítači? Pokud patříte mezi milovníky informatiky a slovo Turingův stroj pro vás není nadávkou, možná i pochopíte, jak krásné dílo je popsáno v tomto článku.
9) Součástí blížícího Pro Touru bude jmenování čtyř nových členů Hall of Fame. Paulo Vitor Damo da Rosa, Kenji Tsumura, Masashi Oiso a Patrick Chapin překonali hranici potřebných 40% hlasů. Smolařem se stal William Jensen, kterému Hall of Fame o kousek unikla...
10) Pokud alespoň trochu sledujete zahraniční politiku, určitě vám neuteklo, že se včera konala druhá debata prezidentských kandidátů, kde Mitt Romney, použil poněkud nešťastné vyjádření:
„And they brought us whole binders full of women.“
Magic binder full of women
Rozhovor s Matejem Zatlkajem:
Ahoj Wampo, patříš mezi nejznámější slovenské hráče, ale čtenáři CMUSu tě až tolik neznají. Odkud pocházíš, čím se živíš a co považuješ za svůj největší magicový úspěch?
Som z Bratislavy, v súčasnosti pracujem ako marketingový špecialista v slovenskej firme ESET (známa svojím antivírusom NOD32) a môj najväčší Magicový úspech je určite 2. miesto na PT Berlín v roku 2008 a následne som bol 3 roky Magicový „Pro“.
Pokud se dobře pamatuji, tak to byl Pro Tour s Combo Elfy (Juzám tam uhrál top 8) a ve finále jsi podlehl samotnému LSV, který bojoval také se zelenými mužíky. Jaký styl balíku ti nejvíce vyhovuje?
Mne sa na Slovensku často smejú, že mám najradšej GW balíky, aj tí elfovia v Berlíne vlastne hrali aj bielu, môj titul majstra Slovenska aj ďalšiu Top4 na MSR som uhral s GW balíkmi (lifegain 2004, tokeni 2009). Ale úprimne povedané nemám nejaké preferencie, zahrám si aggro, kombo alebo aj kontrol, ale hlavne, aby to bolo silné na danú metagame.
Měl jsem možnost se Slováky strávit pár dní a musím říct, že jsou rozhodně veselá kopa. Jaké další vlastnosti jsou podle tebe typické pro slovenské Pros a proč máte každý tolik přezdívek?
No najväčšia vlastnosť je asi to, že my veľa netestujeme . Na druhej strane ale máme už veľké množstvo skúseností, pretože na tie top turnaje chodia už dlho tí istí hráči a preto si myslím, že vieme to brať triezvo, odhadnúť silné balíky a na drafte nového formátu ukázať práve tie skúsenosti. Ja mám navyše veľmi dobré kontakty v Pro scéne a keď treba tak viem zistiť čo pripravuje ktorý tím.
S tými prezývkami netuším, ja mám pocit, že len Robo Jurkovič ich má veľa .
A prozradíš nám je?
No hlavne je známy ako Jurda a z toho vyplývajúce variácie Jurut a JaRule. Ďalšiu sú Bob (the Deckbuilder), Bobo, Klobobo a mnohé ďalšie.
V létě jsi dostal pozvánku od Wizardů a mohl vycestovat na World Magic Cup (týmové Worlds), aniž by ses kvalifikoval. Čím sis tuto pěknou dovolenou vysloužil a jak se ti líbilo tento turnaj sledovat?
Takto pred rokom Wizardi uviedli zmeny v organizovanom hraní, uvedením PWP bodov a zmeny v Nationals. Vznikli vtedy viaceré skupiny či už na Facebooku, ale aj v rámci Pro komunity, ktorý vyjadrovali svoju nespokojnosť. Ja som sa v tom čase spojil s Wizards a jasne som sa snažil argumentovať, napísal som nejaké dobré formulované e-maily a v spomínaných skupinách na Facebooku som sa snažil byť aktívny. Po tom čo som na Twitteri spomenul, že som na WMCQ neuspel tak ma Helene Bergeot (riaditeľka organizovaného hrania Wizards) pozvala do Indy sa porozprávať o budúcnosti OP ako takého. Pozvali aj ďalších 4 aktívnych ľudí, ktorí s WotC komunikovali a počas víkendu sme veľa diskutovali. Sledovať World Cup bolo super, našich chalanov som podporoval a som veľmi rád, že som tam mohol byť.
Máš nějaké informace o tom, zda se WMC změní? Jak byly na Slovensku úspěšné kvalifikace s porovnáním dřívějších Mistrovstí Slovenska?
Myslím si, že každé zmeny formátu Nationals by na Slovensku nemali veľký úspech, keďže Nationals mali už svoju tradičnú prestíž, pre veľa hráčov to bol jediný turnaj v roku na ktorý sa oplatilo ísť a navyše to bolo viac ako turnaj Išlo hlavne o večernú zábavu a celková atmosféra určite uvoľnenejšie ako na iných Nationals.
WMC a WMCQ sa meniť budú, nejaké zmeny boli už oznámené a podľa toho čo viem by to malo byť ďalšie roky lepšie a lepšie. Treba si ale uvedomiť, že to je iný systém, ktorý je aspoň podľa mňa lepší pre dlhodobý rast Magicu.
Na svém Twitter účtu jsi nedávno oznámil, že budeš na modernovém GP Lyon dělat komentátora v živé coverage. Prozradíš nám více?
Tento rok bolo po PT v Barcelone na nasledujucom GP prvý krát v Európe testovaná video coverage z európskeho Grand Prix. Keďže to je v USA už zabehnutá záležitosť bol Rich Hagon poverený rozbehnúť niečo podobné pre Európu. S Richom som kamarát odkedy robí coverage na MTG turnajoch a často som mu spomínal, že by som takéto niečo rád robil a keď mi napísal, či nemám záujem tak som samozrejme súhlasil. Video stream bude tento rok na všetkých európskych GP, čiže Lyon, Bochum a Lisabon a na všetkých budem aj ja. Dvakrát ma bude sprevádzať nemecký Pro Simon Goertzen a v Bochume ma podporí Marijn Lybaert. Pokiaľ viem, tak na budúci rok by to už mal byť štandard na každom GP takže sa máte na čo tešiť!
Často se při živé coverage hemží Twitter poznámkami, jak komentátoři vůbec netuší a říkají hlouposti. Jak se budeš na GP Lyon připravovat a z čeho máš největší strach?
Najväčší strach mám z toho, že nebudem mať o čom rozprávať ale aj o tom sú tam tí ľudia dvaja, aby si vedeli pomáhať a Rich tam stále bude zaskakovať keď bude treba. Navyše budeme už od piatka spolu s nim trénovať, aby to šlo hladko aj keď som si istý, že tam budú zo začiatku problémy. Nanečisto som si ešte nič nehovoril, ale plánujem najbližšie víkendy tomu vyhradiť nejaký čas. Zároveň si pozerám staršie archívy a snažím sa čo najviac pochytiť, najmä veci, ktoré bežný hráč nevníma. Myslím si, že mojou silnou stránkou bude to, že poznám skoro všetky relevantné karty aj podľa obrázkov, poznám balíky a hráčov takže budem vedieť o čom je reč.
Přeju ti, ať to všechno vyjde a tvá premiéra za mikrofonem dopadne na jedničku. Moje poslední otázka se bude týkat současné slovenské magicové scény. Kdo nyní patří ke slovenské špičce a koho považuješ za budoucí naděje?
No medzi špičku už dlhodobo patrí práve Jurda a Ivan Floch. Problém je, že za ním je mnoho hráčov so skúsenosťami, ktorí ale majú prácu a Magicu už nevenujú toľko času. Sú to ľudia ako ja, Filip Vališ, Dalibor Szégho, Ľubo Pejhovský, Michal Havlík a pár ďalších, ktorí majú skúsenosti, ale už majú full time prácu a vtedy to je ťažšie. Z mladých hráčov treba určite spomenúť Marcela Kondrka a Patrika Šurába, ktorí sú asi jediní, ktorí majú v súčasnosti reálnu šancu sa dostať hrať na Pro Tour. Žiaľ je Pro hranie u nás na ústupe najmä po zníženom množstve PTQ, keďže konkurencia je vždy obrovská.
Díky za rozhovor!
To je pro dnešek vše. V příštích výhledech za 14 dní se můžete těšit na rozhovor s triem Standa Cifka, Lukáš Jaklovský a Ivan Floch.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.