Novinky
Středeční Výhledy 17/2007
Středeční Výhledy 17 / 2007
Dneska bude opravdu co číst. Naši kluci dopadli moc hezky na mistrovství světa v New Yorku. Po malé rekapitulaci turnaje vás čeká rozhovor s nejúspěšnějším členem výpravy Martinem Jůzou. Nebude to však jediný rozhovor. Rád bych splnil jeden ze starých restů, takže si přečtete také názory Roberta Jacka, který skončil v TOP8 na GP v Krakově. Dalším bonbónkem by měl být kompletní seznam evropských GP na rok 2008 včetně pozvánky na víkendové GP Stuttgart a také jsem získal neoficiální seznam PT 2008. Připomeneme si, jak dopadly kvalifikace na PT Kuala Lumpur, výsledky posledního Hráče roku z pražského ShadowConu a ukážeme si kompletní seznam účastníků pro lednové finále. I do Floor Rule koutku jsem sehnal nějaké nové zajímavé problémy, ale pro velikost dnešního článku jej musím odložit do příštího čísla.
Mistrovství světa 2007 – New York
Rád bych nejprve v kostce zrekapituloval průběh letošního Mistrovství světa. To nejlepší, tj. konečné pořadí na úvod:
Česká republika:
34. Martin Jůza 1100 usd 5 PT bodů
181. Vít Vávra 3
201. Jakub Stárek 2
257. Tomáš Langer 2
Slovensko:
97. Michal Makúch 4
167. Filip Polášek 3
311. Filip Vališ 2
347. Zdeno Nouzovský 2
Národní týmy
8. Česká republika 875 usd na člověka
19. Slovensko 750 usd na člověka (tohle dostává každý národní tým)
Je třeba říct, že už je to pěkná řádka let, co Česká republika získala v týmech prize money. Takže pánové zaslouží pořádnou gratulaci a Martin za svůj dvojnásobný úspěch obzvlášť. Potřeboval už ho totiž jako sůl.
Shrnu-li letmo průběh turnaje jako celku, tak u nás jsme se tomu moc nevěnovali. Mistrovství se krylo se ShadowConem, kde byla většina Magicářů přítomna, takže jsme si sem tam o národním týmu povídali, ale v loňských letech býval zájem o výsledky větší. O to víc je mi to teď líto, protože kluci si pořádnou podporu zasloužili. Sami se navíc snažili atmosféru rozpumpovat zde na foru CMUSu. Posuďte sami (některé fotky i komentáře jsou opravdu pro fajnšmekry):
Po celkem průměrné dvojce se Čechům dařilo na draftu a jak v následujícím rozhovoru připomene sám Juzam, byli podle výsledků nejlepší národ v draftu. Zhruba do poloviny turnaje se oba národní týmy podělili o jednoho leadra (Juzam vs. Miško Makúch) a zbytek, který sice bojoval uprostřed startovního pole. Týmová soutěž ale vyžaduje, aby každý z účastníků pořádně zabral, i když jemu osobně už zdánlivě o nic nejde. Draft skončil s tím, že Juzam byl 32. s 8-3, Miško 54. se 7-4. Zbytek už vlastně v propadlišti dějin, pokud by neudělali něco typu 5-0 a ani to nemuselo stačit. V poslední třetině individuální části se pak hrála Legacy – novinka letošního roku. Juzamovi se nepovedla a díky výsledku 2-1-2 se útok na TOP8 nekonal a skončil pak tedy na stále pěkném 34. místě. V sobotu se hrál 2HG národních týmů. Našim se podařil husarský kousek, když dokázali první draft vyhrát všechny partie a katapultovalo je to na třetí místo v průběžném pořadí. V tu chvíli je mnozí z nás už už viděli ve finále. Bohužel pak následoval drobný pád až na 10. místo po kole předposledním. Pak však obě dvojice zvítězily a naši skončili týmovou část na konečném 8. místě. Slovensku se nejprve moc nedařilo a aspoň já dlouhodobě sledoval nerovný boj s Peru. Tu bylo Peru před nima, tu Slováci za nima, ale nakonec i oni zabrali a dostali se aspoň do průměru na 19. místo.
V neděli se pak hrála finálová část. Mistrem světa se poměrně jasně stal Uri Peleg z Izraele, který ve finále agresivním BGw balíčkem s Dorany porazil Patrika Chapina z USA hrajícího Dragonstorm. Týmovým mistrem světa je Švýcarsko v sestavě Manuel Bucher, Christoph Huber, Nico Bohny a Raphael Gennari. Ti ve finále porazili Rakušáky, kde hráli u nás známí Thomas Preyer a Helmut Summersberger. Skončil také Player of the Year Race. Nejúspěšnějším hráčem roku 2007 se stal Tomoharu Saito a i titul nováčka roku zůstal v Japonsku. Je jím Yuuya Watanabe, známý dvojkovou verzí UR Tronu se Sulfur Elementaly, se kterou vyhrál na jaře GP Kjóto a u nás se pak hodně hrávala. Na závěr bych dal fotku obou národních týmů a pak už předám slovo veliteli ČR (pozn. autora: za nový CMUS moc neručím a fotku jsem sem nedostal i na podvacáté, takže jsem vám nechal aspoň linky).
Rozhovor I
Sekci z Mistrovství světa nemohu ukončit jinak než rozhovorem s Martinem Jůzou, který se konečně po mnoha účastech na PT umístil v penězích a národní tým tak dovedl k nejlepšímu výsledku v posledních letech. (Martin píše bez diakritiky a celé to upravovat se mi nechtělo)
Arnie : Ahoj Martine, gratuluji konečně k úspěchu tvému i celého národního týmu. Jak bylo v New Yorku?
juzam : Ahoj, diky. V NY byla snad jeste vetsi zima nez tady, ale vsechno to vynahradila skvela nalada a atmosfera.
Arnie : A taky skvělý výsledek. Vzhledem k velmi špatné coverage mohli bychom nějak postupně projít průběh turnaje a jeho vývoj? Jak jste tvořili balíky na dvojku?
juzam : Co se me tyce, hral jsem jenom GP Krakow, jinak jsem na dvojku az do priletu tam nesahl. Puvodne jsem chtel hrat UB Manequin jako v Krakowe, ale prohraval s monoU, coz byl hodne popularni balik, tak jsem se snazil najit antideck, co by mel sanci i proti ostatnimu a skoncil u UB fearii. Balicek hraje 4x B 1/1 cant block :-).
Arnie : A proč jsi teda nakonec zvolil právě tohle?
juzam : Naprosto jasne porazel monoU a manekyna, s rampou to mel 50/50 podle souperovy verze. Celkove peknej agresivni balik s hodne moznostma, jak ovlivnit hru.
Arnie : A ostatní?
juzam : Tomas hral monoU Pickles, Jakub monoU Guile, Vitek sel se mnou do Faerii. Jeste jsme hrali ten New York Standart Champs, vic k tomu je v ty nasi mensi coverage na foru.
Arnie : To jsem četl. Jaká na tom Standard Champs byla konkurence?
juzam : Dalo by se to srovnat treba s nasi kvalifikaci na MR, byl tam treba celej Argentinskej narodni tym, vic sem to nesledoval.
Arnie : A to jste hráli stejné balíčky nebo testovali něco jiného?
juzam : Ja hral manekyna, Tomas a Vitek UW pickles. Jakub to stejny co na MS. UW byl smetnik, Manekyn fajn volba, takova jistota na 3-2, ale vsichni na to byli pripraveni.
Arnie : Já mám z příprav národního týmu ty zkušenosti, že všichni chtějí chodit po městě nebo si dát draft. Constructed je nutné zlo, kterému se chtějí všichni vyhnout. Pokud se ale hraje, tak všichni hrají dvojku. Ten druhý formát (kdysi Extended, teď Legacy) nechce hrát vůbec nikdo. Jak to vypadalo letos?
juzam : Samozrejme ani letos tomu nebylo jinak. Draft > Sightseeing >>> Standard >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Legacy. Zajit na ty champsy se nakonec ukazalo jako dobrej napad, sice to trvalo celej den, ale udelali jsme si jasno kdo chce/nechce co hrat, pak to jen jeden vecer doladili na pokoji a bylo to v pohode. Legacy bylo trochu neco jinyho, kluci meli postaveno par decku, takze si sem tam par her zahrali. Vitek Cephalid s Forsazema, Tomas Landstill/Threshold, Jakub 42land.dec. Ja jsem se spis koukal, nakonec jsem neodehral ani jednu hru a vzal si na sajtu 2 krabice s kartama, ze si tam postavim balik. Nakonec to koncilo tak, ze jsem odevzdaval decklist minutu po limitu, zatimco za me balik skladal a pocital Olivier Ruel :-).
Arnie : A co jste teda nakonec vybrali a proč? Jinými slovy, copak ti Ruel zabalil? :-)
juzam : Kluci zustali u toho co meli postaveny, ja si vzal U/R/w Landstill, na posledni chvili vymenil 4 Bolty za 4 Swordy, abych mel odpoved na Goyfa a pridal treti Crucible. Puvodni decklist je U/R Landstill od Dana Krutila. Byl to trosku zmatek, musely se zaroven s tim vymenit dualy atd. a celkove jsem na to mel asi 3 minuty i se sepsanim. Canali/Ruel sedici naproti/vedle se ze zacatku dost bavili, pak mi s tim pomahali. Ruel mi dokonce nabidl vymenu decku, hrali ten jejich monored turbo stompy, ale byl jsem rad, ze jsem vubec stihl odevzdat ten decklist.
Arnie : Ale pak se ti s tím balíčkem moc nedařilo. Aspoň u nás doma to tak vypadalo. I když výsledkově jsi vlastně zůstal na svém a z 32. místa po draftu jsi skončil celkově 34. Jak jsi to cítil ty?
juzam : No, nerekl bych primo nedarilo. V prvnim kole Gabe Walls s Enchantresskama, to byla rychlovka, prislo mi to jako easy matchup, ale nevim, nikdy jsem to nehral. 2. kolo Thaler s Thresholdem, hral strasne pomalu a ve vysledku jsem ho nestihl zabit o 1 nastaveny kolo, chybely mi zhruba 2 vteriny. Pak dalsi remiza v mirroru, kde mel souper Extirpace a Goyfy, dalsi kolo Mitamura s monoU. Ten vypadal, ze si spis spletl format. A posledni kolo Wiegersma s Alurenem. Za stavu 1-0 pro me jsme se dostali do situace, kdy byl pod Crucible + Wasteland lockem, ma posledni 4 mana zdroje a musi liznout v poslednim moznym kole Aluren, jinak prohraje. Takze obv Aluren a jdeme na treti. Tam to opet vypadalo, ze ho zabiju, ve vysledku potreboval 3 landy v rade aby se mohl rozjet a ja nesmel liznout counter ze Standstillu, bohuzel se to opet takhle seslo. Trosku pesek, rozdil mezi 11. mistem + 5000 usd byl jeden Aluren. Takze celkove 2 vyhry, 2 remizy a dost blbej promrd posledni kolo.
Arnie : To zní hodně smutně. Během takhle dlouhého turnaje tam ale musí být i místo pro nějakou kliku ve správný moment, ne?
juzam : Tak to urcite, ale rozhodne jsem nemichal soupere do ctyr nebo netopdeckoval jak na bezicim pase. Spis naopak, na dvojce jsem prohral s monoU a Manekynem (zminovane nejlepsi matchupy), na draftu ve treti hre v poslednim kole o 9-2 obv mulligan do peti a pak to Legacy. Nechci si nejak moc zoufat, ale moc tomu na top8 nechybelo.
Arnie : Ale stejně ... 5:1 na draftu je krásný výsledek. Kde je náš starý Juzam, uhraju 3:3 na draftu na republice? Co se změnilo? (teda ne že by mi takový Juzam chyběl :-) )
juzam : Tak to nevim. Nemyslim, ze bych byl nejak spatnej na limited, spis jsem si ze sebe porad v souvislosti s tim MR delal srandu a nejak se to uchytilo. Posledni 3 roky sem na MS mel 4-1-1, 5-1 a 5-1, jen se to vzdycky v tom celkovym vysledku nejak ztratilo.
Arnie : Posuňme se k týmové části. Jak se ti s kluky spolupracovalo?
juzam : Koukam, ze limited jsme teda vzali dost skokem :-). Tymova cast byla dost odflaknuta, porad jsme si slibovali, jak si tedko jeste dame normalni draft a 2HG "az zejtra", samozrejme jsme pak nehrali ani jeden. A jeste k tomu draftu - byli jsme 1. v poradi zemi v souctu bodu jednotlivcu na draftech. To si myslim, ze stoji za zminku.
Arnie : Faktem je, že se k limited sekci chci ještě vrátit, protože bych rád naťukl tvou přípravu na Malajsii. Tohle jsem nevěděl a za zmínku to stojí. Je pravda, že už generace Jakuba Šlemra svět na draftech porážela. Takže jste vlastně dál nesli pochodeň. Jak tedy vypadali ostatní členové národního týmu? U nás se jim moc nevěřilo a nakonec je tu nejlepší výsledek za pár posledních let...
juzam : Snazil jsem se klukum vtlouct do hlavy, ze kdyz budem v zakladni casti udrzovat polovinu vyher kazdy kolo, tak budem porad na spicce a to se nam darilo, takze i kdyz uz treba nebyla u nekoho moc velka sance a motivace na uspech v jednotlivcich, tak se porad snazil hrat pro tym. Myslim ze od 5. kola dal nebylo kolo, kdy bychom neuhrali celkem 2-2 nebo lepsi vysledek a to se pak projevilo - do tymovy casti jsme vstupovali na 10. miste, takze jsme byli porad dobre naladeni. Prvni draft, 2 kola a 18 bodu pozdeji a razem je to 3rd Czech Republic. Bohuzel pak v klicovych dvou kolech vzdycky jedna hlava hrala sama a druha se topila v landech, ale i tak je 8. misto super. Skoda jen, ze na finale nam ve vysledku chybelo 9 bodu, coz jsou 3 vyhry jednotlivcu, takze to bylo vazne o chlup.
Arnie : To je zrovna moment, který jsem viděl já. Chtěl jsem se podívat na vývoj, pustím coverage a lup: 3. Česká republika. Pak jsem byl nervózní, jak to s váma dopadne. Jak to prožívali kluci? Ty jsi na hru pod tlakem přeci jen víc zvyklý než oni.
juzam : Samozrejme vsichni plni nadseni, ocekavani a radosti, ze presto, ze se nam vubec neverilo, hrajem v individualni casti o top16 a v tymech dokonce o finale. Meli jsme i dva feature matche. Prvni s Japonskem, z toho je pulka na oficialni coverage, druha pulka tam chybi, protoze Kuba a ja jsme soupere zabili driv, nez prisel fotograf :-) Pak jeste predposledni kolo s Israelem.
Arnie : A jak teda vypadal ten 2HG draft? Vytvořili jste si v průběhu nějaký systém draftování nebo jste to prostě brali jak to zrovna chodilo? A byl někdo při té hře a draftování dominantní nebo to byla spíš společná domluva?
juzam : Kuba a Vitek mi nechali volnou ruku a rozhodovani, s Langosem si kazdej oddraftoval a odposilal pulku bustru. Ze zacatku standartne 2 nejlepsi karty, pak co chodilo. Na wizardech mame zaznamenanej 2. draft, tak se kazdej muze podivat, jak to vypada, kdyz se berou dve karty z kazdyho bustru. K tomu si clovek musi pamatovat co uz nabral a mit tak nejak rovnej podil karet do obou decku, takze to zadna sranda neni. Nejvys se bralo zabijeni, landwalky a karty co kontinualne ovlivnuji hru, jako skolka, tapovac, douser, odemilac, ...
Arnie : Ty jsi vlastně veterán národních týmů. Hrál jsi teď v národním týmu počtvrté za sebou. Mohl bys ta mistrovství i jednotlivé sestavy nějak porovnat?
juzam : Co se formatu tyce, tak predchozi tymovy rochester o 3 lidech se mi libil vic, protoze kdyz dostane v 2HG jedna hlava michacku, tak je rozhodnuto. Kazdy z tech mistrovstvi bylo super, vzdycky je dobra atmosfera a super lidi. Nejvic srandy jsem asi zazil s Jonatanem a Honzou Skampou, letos urcite s Vitkem Vavrou. Nejvic se mi na MS libi ta tymova soutez a celkove jak je to specialni. Urcite jsem moc rad, ze jsem tam mohl bejt 4x za sebou.
Arnie : A když už jsi s tím začal, tak co říkáš na druhou změnu, tj. Legacy vs. Extended?
juzam : Opruz. Wizardi se snazi zpopularizovat Legacy, podle me ale na spatnym miste. Normalne mel clovek Extended aspon trochu nahranej pres rok, takze vedel co ocekavat. Drtiva vetsina hracu na letosnim mistrovstvi hrala Legacy poprvy nebo podruhy.
Arnie : A na závěr sekce Worlds poslední dotaz. Co pěkného jste v NY viděli/zažili?
juzam : Co se sightseeingu tyce - Empire State Building, Times Square, Statue of Liberty, Central Park. Nakupovani v Macy's displaye za 85 dolaru (!!!!!), spolecna vecere ve steak housu. Spoustu zabavy.
Arnie : A teď k důsledkům turnaje. Jsi devátý člen výpravy do Kuala Lumpur. Že draft ti jde, jsme se přesvědčili, takže budeš patřit k favoritům naší výpravy. Jak moc se na turnaj těšíš?
juzam : Tesim se hlavne na to, ze se podivam do Malajsie a pripadne ten vylet na Borneo. Sestava je pekna, urcite bude sranda.
Arnie : A jak rychle jsi schopen se přizpůsobit draftování s novou sadou? Budeš na to mít tři týdny. Je to dost?
juzam : Uvidime, mozna si dam i preview :-).
Arnie : Normálně preview nehráváš?
juzam : Posledni dobou me to moc nebavilo, spis jsem hral doma v teple na onlinu. IRL jen 2HG a 3clenny tymy s Adou a Lukasem.
Arnie : A jak se ti líbí Lorwyn na draftu?
juzam : Odehral jsem asi 10 draftu na onlinu, pak 6 na hotelu a to MS, takze moc toho jeste nevim, ale prijde mi to dobry. Signaly jsou jasnejsi nez obvykle. Libi se mi modra a bila.
Arnie : Takže merfolci? A ještě nějaký jiný oblíbený tribe? Co si naopak myslíš, že je nejslabší rasa?
juzam : Merfolci a Kikáči, z nejakyho duvodu nejpoddraftovanejsi barva. Nejslabsi asi Gianti a Treefolci.
Arnie : Na závěr bych měl na tebe dotaz, který nevím, jestli budeš chtít zodpovědět. Po neúspěchu ve Valencii jsi vypadal rozčarovaně a tvrdil, že s Magicem prakticky na jisto končíš. Teď mi přijdeš nadšený z výsledku, těšící se do Malajsie. Co se stalo a kde je vlastně realita?
juzam : Uvidim, zatim vsechno plati. Uz letos jsem to omezil, nehral jsem ani jeden HR, preview mozna jednou a zadnej lokalni turnaj. I GP jsem si zahral jen dve. Tesim se spis na ten vylet, nez na samotnej PT, puvodne jsem ted nechtel ani jet do Stuttgartu, ale chybelo by mi to. MS mi trosku zvedlo naladu, to je pravda, rozhodne je veselejsi hrat na stolech 1-15 nez na stolech 100+, bohuzel to zas o kousek nevyslo. Treba prijde pristi rok neco velkyho a vsechno se zmeni.
Arnie : A když ne? Na jaké úrovni bys pak chtěl pokračovat?
juzam : Definitivne vymenim 40 a 60 karetni balicky za 52 :-). Sam vis, jak se cloveku hraje, kdyz se dari a jakou ma motivaci, kdyz si jezdi na PT pro 2 body za ucast.. Takze asi tak.
Arnie : No ... Tak já nevím, jestli teď je ideální zakončit rozhovor jak jsem měl původně v plánu. Pokud ano, tak snad jen přáním, aby se ti povedlo něco opravdu velkého, protože nebudu sám, komu bys v českém Magicu chyběl. Martine, díky a hodně štěstí v Malajsii.
juzam : Diky, tobe taky.
Grand Prix 2008
Máme tady kompletní seznam GP pro rok 2008. A je třeba říct, že se příští rok vracíme na místa činu a všechna GP se konají v místech, kde už aspoň jednou byla. Dovolil jsem si pro vás připravit takového malého průvodce pro Grand Prix 2008 i s malým ohlednutím do historie, jak tehdy vypadaly turnaje v příslušných městech.
1) Stuttgart, 15.-16. prosince 2007, Messe Sindelfingen.
Vše však začíná ještě tento týden v německém Stuttgartu. Sezona 2007 totiž oficiálně skončila mistrovstvím světa a odteď se vše počítá do nové sezony. Formátem je Lorwyn limited – sealed deck první den, draft druhý den a TOP 16 hráčů se kvalifikuje na PT Kuala Lumpur. Veškeré dostupné informace – tj. lokaci, startovné, odměny, systém turnaje, bye, podepisující kreslíře (Mark Teddin a Wayne England) + karty, které namalovali, jak se na turnaj dostanete, kde se dá v okolí ubytovat a co lze ve Stuttgartu vidět, online verzi časopisu Gazetteer – najdete zde:
2) Vídeň, 15.-16. března, Austria Centre.
První GP v roce 2008 bude pro nás perfektně dostupné a bude se konat ve Vídni. Předpokládám obrovskou českou účast stejně jako pokaždé, když se ve Vídni hrálo a pokaždé jsme se tam velmi dobře umístili. Sčítám-li dobře, je to už čtvrtá vídeňská GP. Po dvou turnajích na hradě Hoffburgu – rakouská varianta pražského hradu (Extended v roce 1999 vyhrál začínající Kai Budde a v semifinále byl Jakub Šlemr, podruhé se na podzim 2001 hrál Odyssey limited s úplně novou hlavní sadou a vyhrál Němec Stephan Meyer, nejlepší náš byl 9. Martin Lažnovský) a minulé hrozné tovární hale (říjen 2004, Champions of Kamigawa limited, ve finále porazil místní Nikolaus Eigner Antoine Ruela, nejlepším našim byl tehdy 13. Vladimír Komanický) se bude hrát v Austria Centre opět Extended a bude se hrát kvalifikace na PT Hollywood.
3) Brusel, 3.-4. květen, Expo
Od tohoto turnaje dál už není znám ani formát ani oficiálně kam na PT se kvalifikujete, takže nadále budu psát jen data a lokaci. Vše bude uveřejněno později, ale i přesto opět malé nahlédnutí do historie, protože na bruselském Expu už se jedno GP hrálo. V květnu 2004 porazil ve formátu Standard s novou edicí Fifth Dawn ve finále Němec Tobias Henke v souboji affinit ještě s nezakázanými Skullclampy Kai Buddeho. I tady jsme měli zastoupení na špici, když na 12. místě skončil Martin Jůza se svým Elf and Nailem. Brusel na tom taky není úplně nejhůř s dostupností, takže si myslím, že i zde bude komu fandit.
4) Birmingham, 30. května – 1.června, NEC
Co znamená NEC v lokaci vskutku nevím a dávat to do Googlu se mi nechce. :) I tady už se hrálo GP v březnu 2004 ve formátu Mirrodin + Darksteel limited vyhrál u nás dobře známý Rakušák Stefan Jedlicka. Turnaj se hrál bez české účasti, ale myslím si, že tentokrát to bude lepší, protože do Anglie dnes létá spousta nízkorozpočtových leteckých společností. Díky tomu se v poslední době naši dostávají i do míst, která jsou mimo dostupnost autem. Jen já sám jsem byl v Británii na GP v posledních třech letech vždy za velmi rozumné peníze a nelze si nevzpomenout, že GP Nottingham vyhrál Nikola Vávra, ačkoli on sám tam tehdy cestoval na poslední chvíli 18 hodin autobusem.
5) Madrid, 26.- 27. července
Zatím bez známého místa konání. Osobně očekávám velmi mizivou českou účast, protože nízkorozpočtovky od nás do Španělska létají za sluncem a za mořem a Madrid je uprostřed ve vnitrozemí. Pokud by někdo měl roupy a chtěl doletět do Barcelony a pak pokračovat nějakou místní dopravou, tak doporučuji nejprve důsledné prohlédnutí mapy Španělska a pak i měřítka v rohu mapy. Přeci jen to není úplně nejmenší země. Pokud vás to neodradí, čeká vás opravdu velký turnaj. Španělé na GP standardně chodí v počtu kolem 1000 lidí. Pozitivní částí věci je to, že turnaj je uprostřed léta, takže se dá spojit s nějakou příjemnou dovolenou u vody, pokud to teda dokážete logisticky vyřešit. Opět bych ukončil vše malým okénkem do historie. GP se v Madridu konalo celkem třikrát. V prosinci 1997 vyhrál Steven O’Mahoney Schwartz, ovšem je to tak dávno, že v historii Wizardích coverage jsem nenašel, co to bylo za formát a pořadí jen TOP64. Další GP se konalo v lednu 2000 a Wizardi dokonce nenabízejí ani link na výsledky turnaje, takže jak to dopadlo nevím a musel bych to opět složitě googlovat. Jediným turnajem s nějakou oficiální coveragí pak byl v únoru 2004 draft Mirrodin + Darksteel, který vyhrál pro změnu Kai Budde. Na tomhle turnaji jsme měli maličkou účast bez valného umístění a nejlepší náš skončil 139. Libor Marek.
6) Kodaň, 23.- 24. srpna, Bella Center
Kodaň je další klasika evropských GP. Zde se bude hrát už popáté. V září 1997 to bylo jedno z prvních světových GP v historii a Wizardi nabízejí pouze finálovou TOP8, víc se nedozvíme. Turnaj vyhrál Dán Karsten Hoppe, což mi osobně neříká vůbec nic. Ve finále porazil Sigurda Eskelanda z Norska – to byla tehdy dost velká star. V červenci 2000 porazil ve formátu draft Mercadian Masques bloku další mi nic neříkající Dán Niels Jensen druhého z bratrů Daniela O’Mahoney Schwartze, ale ani tady jsem listováním ve final standings nenašel české jméno. V říjnu 2002 se hrál zbrusu nový draft Onslaughtu a turnaj vyhrál jeden z členů Magicové Hall of Fame – Bob Maher z USA. Na turnaji hrálo celkem 5 Čechů bez většího úspěchu a nejlepším z nich byl na 117. místě Michal Drahokoupil. Poslední turnaj se hrál v areálu Bröndby Kodaň v září 2005 ve formátu Extended těsně po příchodu Ravnicy a týden po PT Los Angeles, kde byl tento formát pokřtěn. Turnaj vyhrál s DredgeAtogem exmistr světa Julien Nuijten a z našich na turnaj nejlépe vzpomínám já, ačkoli mě v boji o TOP8 porazil Olivier Ruel. Skončil jsem celkem 12. Je třeba říct, že do Kodaně standardně nejezdí příliš hodně lidí, takže pokud preferujete menší GP, je to turnaj pro vás. Na místo se lze buď dostat nízkorozpočtovým letadlem nebo autem, pokud vám nevadí dvě hodiny na trajektu z Rostocku.
7) Rimini, 13. – 14. září, Palacongressi.
Jako každoročně je italské GP ještě v době, kdy si lze lehnout k moři, což určitě všichni oceníte. Navíc na sklonku sezony nebývá problém najít si dobré ubytování, pokud vám ho nebude shánět Zdeněk Rys jako posledně v Rimini v září 2004, kde tehdy byla obrovská česká účast díky společnému autobusu. Hrál se Mirrodin blok constructed. Jméno vítězného Itala Dominga Ottatiho mi opět neříká nic. Ve finále porazil Němce Floriana Pilse, tenkrát začínající německou hvězdu. Ovšem turnaj měl českou účast v TOP8, protože Pils ve čtvrtfinále přešel obrovskou klikou přes Honzu Brodzáka, když si v posledním možném kole potáhl z knihovny Platinum Angela, na kterého Hanysova affinita neměla odpověď. Jako každoročně očekávám velkou naši účast, protože prostě GP, koupání a Itálie je příliš velké lákadlo.
8) Paříž, 18. – 19. října, Disneyland.
V Paříži se bude hrát GP podruhé, ačkoli pro Magic je to klasická zastávka. Už tam bylo Euro, Pro Tour i Mistrovství světa. Jediné GP se konalo v listopadu 2004 ve formátu draft Champions of Kamigawa. Tento turnaj je stále největším turnajem v historii světového Magicu. V Le Grande Arche se tenkrát sešlo 1592 hráčů a po neuvěřitelném herním maratónu kolem druhé v noci z neděle na pondělí vyhrál Holanďan Wilco Pinkster, který v TOP8 zhruba v půl jedné v noci vyřadil mě. Tehdy jel do Paříže celý český autobus a byl jsem dost překvapen, že na mě nikdo nenadával, že se tak dlouho čeká na jednoho tatara. Po osobních zkušenostech z tohoto turnaje i z loňského mistrovství světa musím říct, že Paříž je město Magicu zaslíbené a očekávejte obrovskou účast blížící se tehdejšímu počtu lidí. Sightseeing Paříže je fantastický a lokace v Disneylandu určitě návštěvníky neodradí, spíš naopak.
Pro Tour 2008
A pak tady pro vás mám neoficiální okruh PT pro rok 2008. Jako vždy oficiální scénář ještě není, ale mezi profíky už kolují zvěsti, kde a co bude.
1) Kuala Lumpur, Malajsie, 15. – 17. únor, booster draft
První Pro Tour téhle sezony už uzavřel svou kvalifikační část a pokud máte zájem na něm hrát, musíte odcestovat do Stuttgartu, abyste se pokusili uhrát TOP16. Ať už Stuttgart dopadne jakkoli, česko-slovenská expedice na něm bude mít obrovskou účast. Kvalifikováni jsou tito lidé: Robert Jacko, Matej Zatlkaj, Ivan Stanoev, David Dobiš (GP Krakov), Adam Koska (PTQ Brno), Filip Vališ (PTQ Bratislava), Zdeněk Chlupáč (PTQ Praha – Černý Rytíř), Arnošt Žídek (PTQ Praha - ShadowCon) a Martin Jůza (Worlds New York). Navíc by měl jet i „Zelenáč“ Zdeněk Surý rozhodovat a výlet se předpokládá zhruba na týden. První asijská lokace PT mimo Japonsko v historii totiž vypadá opravdu lákavě. Hrát se bude draft 2x Lorwyn + 1x Morningtide zhruba čtyři týdny po vydání Morningtide.
2) Hollywood, Los Angeles, USA, 23. – 25. květen, standard
Druhou zastávkou bude opět Los Angeles, které už hostilo PT několikrát. Zpočátku totiž PT kolovalo po stejných místech asi jako Grand Slam v tenise. Kdysi se hrávalo na lodi Queen Mary. Jakub Šlemr by nám o tom mohl povídat spoustu pikantních historek. Následuje pořádná porce historie a tentokrát spousta známých světových i českých jmen, protože v LA se nám standardně dařilo. V květnu 1996 vyhrál první PT LA Shawn Regnier, který ve finále porazil Thomas Guevina. Tehdy to bylo ještě bez české účasti. V únoru 1997 se hrál Mirage-Visions booster draft, vyhrál Tommi Hovi a Jakub tenkrát skončil 10., Ondra Baudyš 44. V březnu 1998 následoval třetí díl lodi ve formátu Tempest block constructed, tj. ukaž, co umí Cursed Scroll. Turnaj vyhrál David Price před Benem Rubinem. V TOP8 skončil Jakub Šlemr a těsně za jejími branami na 9. místě Lukáš Ladra. V únoru 1999 porazil v draftu Urza’s Sagy Steven O’Mahoney Schwartz Jona Finkela. Našim se tehdy nedařilo a skončili bez finančního ohodnocení. O další rok později, tj. v únoru 2000 na draftu Mercadian Masques zvítězil Trevor Blackwell, který porazil Chris Benafela. I tady jsme skončili za branami financí, i když 74. Vladimíru Komanickému nechybělo moc. Poslední loď v únoru 2001 v Invasion draftu vyhrál Michael Pustilnik, který porazil tehdy jednu z největších evropských star – Kamiela Cornelissena z Holandska. Druhý den hrál opět Jakub Šlemr, ale i on tentokrát skončil za branami finančního ohodnocení. Tím skončila historie lodi a PT začaly kolovat po světě. Do LA se pak vrátil Pro Tour až v říjnu 2005 do haly, která sousedila s hokejovou halou Los Angeles Kings, a ve formátu Extended vyhrál Antoine Ruel s klasickým Psychatogem, který porazil nováčka PT Billy Morena hrajícího UGb Madness. Jedna výhra do TOP8 stačila ještě v předposledním kole i mně, abych nejprve prohrál v přímém souboji s tehdejším hráčem roku Kenjim Tsumurou a po prohře v posledním kole jsem spadnul až na 19. místo. Další dva účastníci turnaje Jan Brodzák a Petr Nahodil projedli své finanční ohodnocení výborným hamburgerem. :) Příští PT se stěhuje trochu dál do vnitrozemí přímo do Hollywoodu, bude se hrát ve formátu standard a kvalifikační sezona bude Extended. Předpokládám, že u nás bude na PTQ obrovská bitva, protože Extended je velmi oblíbený formát. Uvidíme, kdo nás nakonec do Kalifornie pojede reprezentovat.
3) Berlín, Německo
Předesílám, že následující informace o ostatních PT jsou pouhá spekulace, kterou jsem se dozvěděl z několika paralelních zdrojů, ale vzpomeňte si, že loni jsem napsal podobné informace naprosto přesně. Osobně předpokládám, že tenhle PT bude ve formátu 2HG, ale to už je můj subjektivní dohad, podle toho, jak byly rozvrstveny PT v posledních letech. Tento PT byl totiž vždy týmový a vzhledem k tomu, že WotC zrušili týmy trojic a nahradili je kompletně dvojhlavými obry, vychází mi z toho rovnice Berlín = 2HG. V Berlíně PT nikdy nebyl. V roce 2003 se tam hrálo mistrovství světa, které vyhrál Němec Daniel Zink, který porazil ve finále Jin Okamota z Japonska v památném souboji Mirari’s Wake balíčků. V penězích skončil tehdy jen těsně Petr Kludka na 62. místě.
4) Memphis, Tennessee, USA
V kolébce Elvise Presleyho na řece Mississippi se Pro Tour ještě nikdy nehrál. Takže těžko říct, jak vás teď na tento Pro Tour nalákat, když o něm nevíme vůbec nic. Ani formát turnaje, ani kvalifikace. Předpokládaný termín je zhruba říjen 2008. Osobně tipuji Extended po rotaci Invasion, Odyssey a Onslaught bloku.
5) Worlds Okinawa, Japonsko.
Mistrovství světa by se mělo opět hrát v Japonsku, ovšem tentokrát nebude lokací žádný z ostrovů Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó. Okinawa je malý ostrůvek v Japonském moři blízko Tchaj-wanu. Japonci tam měli obrovskou válečnou základnu a za druhé světové války tam byla poměrně velká bitva. Osobně si ale myslím, že side eventy na tomto mistrovství světa utrpí, protože kromě těch, kteří přijedou na ostrov hrát samotné mistrovství světa, tam moc hráčů nebude. Pro našince je to však lokace velmi lákavá. Sám jsem byl v Japonsku třikrát, ale vždy na Honšú. Malý ostrůvek v moři by měl mít atmosféru zcela jinou. Vše bych ukončil citátem Járy da Cimrmana: „Okinawa, Trutnov, Kurily. Tora, tora, tora!!!“
Rozhovor II
Nyní bych se rád vrátil ještě k veleúspěšnému GP Krakov a popovídal si s dalším umístěným Robertem Jackem o tom, jak to v Krakově vypadalo, jak se chystá na PT Kuala Lumpur a také o tom, jaké je to být slovenským Pražákem. Předesílám, že rozhovor je dělaný ještě před ShadowConem, takže ani jeden z nás neví, že posledním kvalifikovaným na Kuala Lumpur budu já sám (což v rozhovoru evidentně zaregistrujete) a také závěrečné přání ještě odpovídá tomu, že nevím, jak dopadnou Worlds v New Yorku. Jako vždy u slovenských bratrů, nemám odvahu opravovat diakritiku, abych jim nemršil jazyk. Jak to Robo napsal, tak to tu máte.
Arnie : Ahoj, Robo. Je to už chvilka po fantastickém úspěchu v Krakově, nicméně bych si s tebou o tom rád popovídal. Jaké jsou pocity takhle zpětně s odstupem času?
Dzeko : S odstupom casu uz emocie trochu opadli, i ked si stale uvedomujem, ze to bol pre mna obrovsky uspech. Teraz sa moje pocity ale obracaju do Malajzie. Bude to moj prvy Pro Tour a moc sa nan tesim.
Arnie : Tak začněme odtud. Že se těšíš, to je naprosto jasné. Zrovna Malajsie je fantastická lokace. Jak se na turnaj připravuješ?
Dzeko : Snazim sa hrat vela draftov. S papierovymi kartickami i tymi onlinovymi. Blbe je, ze PT bude uz s Morningtidou, ktora v tom case este na online nebude. To budeme musiet nakupit nejake displaye alebo ako povedal Dobi, vyhrat vsetky mozne preview, aby sme mali s cim trenovat. No vyzera to, ze do Kuala Lumpuru pojde vela ludi, takze bude s kym Morningtide otestovat.
Arnie : Tohle je standardní čas na PT. Loni takhle byla Ženeva. Jedna sada je už dlouhodobě profláklá a ta druhá úplně nová s tím formátem většinou dost zahýbe. Jak rychle se dokážeš na nové draftování přizpůsobit?
Dzeko : No vzdy mi trva tak tri drafty, nez si vlastne uvedomim, ze draftujem s novou ediciou a niektore veci, ktore platili v minulosti uz nemusia byt pravdive. Napriklad, ze nejaka karta s prichodom novych abilit/novych kariet ziskala na hratelnosti ci naopak stratila. Dalej sa menia ustalene archetypy atd. Takze na prisposobenie to chce odohrat asi dalsich 15 draftov plus precitat kopec clankov na internete a konzultacie novych kariet s lepsimi hracmi ako som ja. Ale draftovanie s novou ediciou ma bavi viac ako s niecim, co uz dobre poznam, takze to nie je problem.
Arnie : Budeš na to mít odhadem asi tři týdny, takže to by mělo určitě stačit a jak jsi sám řekl, jede vás tam dost. Je někdo z výpravy, s kým se ti extrémně dobře hraje a jsi rád, že tam jedete spolu? A už plánujete nějakou společnou sešlost před odletem?
Dzeko : Zatial nic neplanujeme. Asi pockame este na vysledok PTQcka na Shadowcone, aby sme mali team kompletny. Planovanie samozrejme zacneme letenkami a dlzkou pobytu. Ked sa zhodneme na tychto veciach, tak mozeme zacat planovat nejaky testing. A k tej prvej otazke. Som rad, ze s nami ide Adam (Koska). Je to hrac, ktoreho nazor na karty v limited si vzdy rad vypocujem. Casto spolu preberame niektore karty, navyse pise kvalitne clanky pre CMUS. Dalej ma tesi sa kvalifikoval Dobi. On je zaruka, ze v Malajzii nebude nuda.
Arnie : Teď jsi mi nahrál, abych zabrousil na otázku, se kterou jsem počítal a nevěděl, jak ji do rozhovoru zařadit. Jsi Slovák a přitom žiješ v Praze, jako kamarády uvedeš Pražáky a ne Slováky. Jak je to vlastně s tvojí národností?
Dzeko : Ja som Slovak, ale uz od roku 2000 zijem v Prahe. Takze by sa to dalo zhrnut, ze som "prazsky Slovak". Co sa tyka DCI rebricka, tak som evidovany stale v tom slovenskom, a teda na majstrovstva chodim tam. Cize poznam i slovenskych hracov magicu, ale predsa len viac casu travim s ludmi z Prahy, ci uz na turnajoch alebo pri pive s pokrom/magicmi/futbalkom/whistom v Hotylku.
Arnie : Tak to jsi vlastně ideální osoba na porovnání úrovně Magicu mezi ČR a SR. Jak to vidíš?
Dzeko : Povedal by som, ze uroven top hracov CR a SR je podobna. Hlavny rozdiel vsak vidim v tom, ze na Slovensku do tej absolutnej spicky patri ovela menej hracov, ako v Cesku. Cize ak by sa konal suboj top 10 hracov SR proti top 10 hracov CR, tak by Slovensko malo sancu. Ak by ale sutaz bola posunuta na top 50 hracov z oboch krajin, tak na Slovensko by som prachy nevsadil.
Arnie : A co říkáš na obrovský výsledkový pokrok Slovenska na GP/PT. Do loňského roku se umístil naposledy Tomči. Letos 4 různí Slováci v TOP8 GP + Jurda 6. na týmovém PT a 19 PT bodů za sezonu? To je neuvěřitelný skok nahoru...
Dzeko : To urcite. Slovensko sa pomaly ale isto stava europskou GP velmocou. :-). Akurat je velka skoda, ze sa Jurdovi nepodarilo ziskat Level 3.
Arnie : A vidíš nějaký důvod pro ten výkonnostní postup? Proč to nastalo?
Dzeko : To je skor otazka na niekoho, kto zije v Bratislave. Ja mam len dohady. Ale vela Slovakov hra na online a pokial viem, tak i s dobrymi vysledkami. Navyse ako si tak vsimam fora, tak na kazdu vacsiu akciu sa vyberie par aut zo Slovenska. Ci uz ide o europske GP alebo o PTQcka v Cechach, v Madarsku a v Rakusku. Ludia chodia na turnaje, hraju tazke zapasy, ziskavaju skusenosti. No a funguje priama umernost: viac skusenosti -> lepsie vysledky.
Arnie : Je to tak. Trénink, konkurence a hraní na velkých turnajích přinášejí výsledky. Jak to bylo s tebou? Já jsem si samozřejmě přečetl tvou skvělou reportáž a pro mě osobně je velký úspěch ta TOP8, ale ještě větší to, s jakým balíčkem jsi to dosáhl. Kde ses k tomu balíku vlastně dostal?
Dzeko : Zakladom uspechu bolo asi to, ze sa cely Alkac team rozhodol do Krakowa ist. To znamenalo dva tyzdne testingu s kvalitnymi constructed hracmi. Pocas testingu mi nesadol ziadny z existujucich balikov, a tak som chcel skusit nieco nove. Zdalo sa mi, ze nejaky UG aggrocontrol by nemusel byt uplne zly. Mana ptak, scryb ranger, nejake dalsie potvory a rusenie. Pri hladani na nete som nasiel zaklad UG faerie baliku a zistil som, ze scryb ranger je faeria. I ked ten balik ako celok sa mi moc nezdal. Dalej som na nete objavil UB faerie, ktore uz boli trochu lepsie. Vyhodil z nich som ale ciernu a pridal zelenu na uz spominaneho scryb rangera, mana ptakov a mystic snaky. Casom som zo zelenej este prihodil wall of roots proti potvorkam a ako dalsie manove urychlenie. A balik bol na svete.
Arnie : Jaké to mělo matchupy? Co jsi potkával rád a co bylo naopak velmi špatné?
Dzeko : Najlepsi matchup boli pikle. Najhorsi bol boros, pripadne kithkini s bleskami a goblini. Teachingy boli 50 na 50. Manequini sa objavili neskoro, proti nim som netestoval. RGcko a fritka boli tazke matchupy, ale iba ak super vedel, ako to ma proti mne zahrat. Celkovo som myslim v Krakowe dost tazil z toho, ze superi nevedeli, co maju od mojho baliku cakat a tak hrali miestami nepresne.
Arnie : To je vlastně největší síla rogue balíčku. Soupeř vůbec neví, co může oponent zahrát, takže si během partie několikrát naběhne a výsledně prohraje, ačkoli v dlouhodobém profilu, by měl podle statistik vyhrávat. Hrál bys ten balíček i teď s odstupem, když už všichni ví, co od něj čekat?
Dzeko : Musim sa priznat, ze som od toho baliku necakal napriklad ani druhy den na GP. Vybral som si ho kvoli tomu, ze som si ho sam postavil, ze som mu rozumel a presne sedel mojmu hraciemu stylu. Navyse bol celkom zabavny. Moj prvotny zamer bol teda ist sa na GP pobavit a vidiet Krakow. Ak by som sa chcel pobavit, tak by som si balik urcite zahral znovu. Ak by som ale isiel na GP s umyslom dosiahnut co najlepsi vysledok, tak by som sa zamyslel. Na GP Krakow bol vzhladom na field moj balik dobry. Asi nahoda. Teraz by bolo treba premysliet, ci to o faeriach este stale plati. Napriklad, ci sa uz v balikoch nehraju v side pyroklasmy, ci sa nehra moc goblinov atd. Moc teraz dvojkovy field nesledujem, takze ti teraz odpoved nedam. Ale ked by som mal odpovedat na otazku, ci by som si vzal faerie na teoreticky zajtrajsi turnaj, ked by som nemal cas na dokladnu pripravu, tak by som odpovedal ano.
Arnie : A úplně ve stejném složení nebo bys udělal nějaké změny?
Dzeko : Zaklad by som asi nechal tak ako je. Ale asi by som zmenil side. Lignify zas nebol az taky skvely a mozno by to chcelo Pithing Needle na Desert.
Arnie : Chápu, že jsi byl překvapen vývojem turnaje. Jít si na něj zahrát pro zábavu a bez bye a dát si 15 kol systémem start cíl a postoupit do TOP8 z prvního místa, to je pořádný zářez. Můžeš k tomu říct ještě něco, co nepadlo ve tvé reportáži?
Dzeko : Bolo to pre mna velke a prijemne prekvapenie. Cely cas som cakal, kedy sa moja "spanila" jazda skonci. Ktory z hracov, co hrali proti mne, bude ten, ktory ma posle domov. Raz som prehral, ale to ma nezastavilo. Bol to zvlastny pocit, po tom ako som "donutil" Wafo Tapu dat si so mnou remizu v predposlednom kole, ktora mi zaistila postup do top 8. Ani nie tak ta remiza, ale vlastne az to, ked som stretaval ostatnych hracov z Ciech a Slovenska a vsetci mi gratulovali. Az vtedy som si uvedomil, co sa mi podarilo. A este som v reportazi zabudol podakovat vsetkym clenom Alkac tymu za testing a podporu. A za to, ze ma naucili hrat magic. Vsak ked pridu prachy za Krakow, tak sa im v Hotylku odplatim.
Arnie : To přijímání gratulací je rozhodně nejkrásnější část celého úspěchu. Člověka to strašně povzbudí. :-) Budeš zkoušet hrát kvalifikace i na další PT v příští sezoně nebo tohle plánuješ spíš jako jednorázový výlet?
Dzeko : PTQcka si urcite zahram. I ked vdaka uspechu v Krakowe som 109ty v constructed rebricku. Pockam na vysledok majstrovstiev sveta. Mozno niekto strati par bodov a to ma kvalifikuje na najblizsi constructed PT, ktoru by mal byt v Hollywoode. Ale skor to vidim, ze skocim na PTQ k danemu Pro Touru a skusim vyhrat prve dve kola a ak sa mi to podari, tak dropnem.
Arnie : Ještě je tady možnost být v TOP50 v Kuala Lumpur. Jak moc si věříš?
Dzeko : Hehe. Teraz si ma pobavil. Na draft si moc neverim. Ja som skor constructed hrac. Necakam, ze sa dostanem do druheho dna. Ale mozno budem mat zas stastie. Problem je v tom, ze na GP som z tych 15 kol hral proti trom dobrym hracom. Ten zvysok sice neboli uplne lamy, ale boli to hraci na podobnej urovni ako ja. Na Pro Toure ocakam ulne opacny pomer dobrych hracov. Tj z 15 kol by som tam hral proti dvanastim dobrym hracom.
Arnie : Pro Tour opravdu má takových 100 špičkových hráčů, ale zbytek jsou lidi, kteří se kvalifikovali z regionálních PTQ a měli ve správný moment štěstí. Netvrdím, že hrají Magic špatně, ale rozhodně se proti nim dá v pohodě hrát. Je někdo z těch TOP profíků, koho máš rád a proti komu by sis rád zahrál?
Dzeko : Velkou udalostou pre mna bolo hrat proti Wafo-Tapovi v Krakowe. Z profikov mam rad Raphaela Leviho. Aspon teda mam rad jeho reporty a pride mi, ze je to dobry hrac, s ktorym by som si rad zahral. Potom asi este s takymi legendami ako Finkel a Budde. Ale ani neviem, ci ti este na Pro Toury vobec jazdia.
Arnie : Budde ne. Hrál pouze na Worlds v Paříži, kde ho měli jako reklamu a bylo vidět, že Magic už jej vůbec nezajímá. V pátém kole za stavu 0:4 hrál s Juzamem, kterému vůbec nešlo na stole 200+ a vyhrál Juzam. :-) Finkel se občas objeví. Byl například v San Diegu. Třeba budeš mít štěstí, i když si nevybavuju, že by hrál mimo USA a Worlds. Já se vždycky na závěr rozhovoru ptám na nějaký extrémní kiks a super play ... Ty sis GP Krakov rozebral už sám. Můžeš si vzpomenout na něco hezkého, třeba i z jiného turnaje?
Dzeko : No teraz mi napada iba jedna situacia z berounskeho extendedu, kde som hral TEPSY a proti Rozinovmu tronu sa mi v druhom kole, ked som zacinal, podarilo vyrobit presne 20 goblinich 1/1 tokenov. Musel som na to pouzit vsetky karty z ruky. Chudak Rozinka v svojom kole vylozil druhu landu a vzdal. Alebo ako som Bertika zas na inom extendede v Beroune zabil rovnako v druhom kole s cephalid breakfastom a on mi smutne ukazal blood moon, ktory by vylozil az vo svojom druhom kole. (A potom ze magic nie je o hodu kockou – zacinani.) Normalne hram vacsionou kombo baliky. Na kiksy si ziadne nespominam, tie radsej zatajim.
Arnie : To je typický Extended. Kdo sledoval PT Valencie, rozumí. :-) Robo, já ti děkuji za krásný rozhovor, přeji ti hodně štěstí v Malajzii a chtěl bych tě povzbudit. Pokaždé vybírám respondenty podle úspěchů na turnajích a ještě nikdy jsem někoho nevybral dvakrát. Pořád ještě nebyl důvod. Tak ti přeji, abys byl první ;-)
Dzeko : No dakujem. Skusim v Malajzii nespravit moc velku hanbu.
Robo mě ihned po skončení našeho rozhovoru upozornil na to, že byl právě oznámen kompletní seznam evropských GP pro rok 2008, takže jsme pak ještě udělali tenhle malý bonus navíc.
Arnie : A můžu se ještě zeptat, které GP tě zaujalo, kam bys chtěl jet a proč?
Dzeko : No ak mi nevide kvalifikacia na Hollywood na rating, tak sa urcite pojdem pozriet do Viedne. Je to blizko a navyse constructed. U dalsich GP este nie je uvedeny format. Birmingham a Madrid su trochu z ruky. Brusel a Kodan vyzeraju nadejne, ale zalezi ako na tom budem s casom. V Rimini som bol na predchadzajucom GP a urcite sa tam zas rad pozriem. (Takze toto je jedina GP, na ktoru urcite zajdem.) Pariz vyzera lakavo, ale zas zalezi na case. Ono to chce nejak sklbit s pracou a hlavne s priatelkou. :-).
Arnie : A přítelkyně má jak velké pochopení pro tuto zálibu? :-)
Dzeko : Vzdy hovori, ze sa nevie dockat, kedy prestanem karty hrat. Ale zas ma nejak moc neobmedzuje. Samozrejme ale az potom az ma pocit, ze sa jej dost venujem. Napriklad ist dva vikendy po sebe na karty je pre mna asi nemyslitelne.
Arnie : tak jo ... díky i za tenhle dodatek :-)
Hráč roku 2007
Dále tu máme konečné pořadí základní části Hráče roku 2007. Po několikanásobné kontrole už bylo minulé pořadí v pořádku. Po tomto víkendu navíc přibyl poslední turnaj LCQ na ShadowConu 2007. V tabulce už ho máte započtený do kompletního pořadí. Ať už na místě byly jakékoli výhrady vůči systému turnaje, celkové pořadí zůstává a je platné, tj. vyhrál Tomáš Klimeš, druhý byl Lukáš Jaklovský a třetí Lukáš Blohon. Paradoxní situace nastala mezi čtvrtým a pátým místem, které má jiné finanční ohodnocení pro umístěné hráče. Když jsem to konzultoval se Zdeňkem Rysem, našel na hraj.cz následující pomocné hodnocení: „Pokud bude mít více hráčů stejně bodů, první pomocné hodnocení je jeho průměr bodů na všech turnajích, kterých se zúčastnil. Druhé pomocné hodnocení je nejvyšší počet bodů, které na turnaji získal. Poslední pomocné hodnocení je datum turnaje, na kterém získal nejvíce bodů, dřívější turnaj je hodnotnější.“ Vzhledem k nepravděpodobnosti nastalé situace předpokládám, že jsme s kolegou Bínou první za celou historii HR, kteří tohle pravidlo uvedeme v praxi. Realita je tedy následující. Já hrál kromě bodovaných turnajů navíc LCQ na ShadowConu, kde bych měl získat 4,06 bodu, které nebyly započteny. Celkem tedy můj průměr z pěti turnajů je 7,56. František Bína hrál turnajů šest. LCQ na ShadowConu ani nebylo bodováno, protože skončil na 44. místě, z Brna si odvezl 2,86 bodu, které později byly anulovány jako pátý nezapočítaný turnaj. Jeho celkový průměr je tak 6,10 bodu. Díky tomuto výsledku jsem tedy na 4. místě celkového základního pořadí já a 5. je František Bína. Následuje konečná tabulka.
| | | | Lib | Praha | Brno | Zlín | Ova | Pce | Buch | Ber | Vyš | LCQ |
1 | Blohon | Lukáš | 42 | 16 | 7,5 | 8,14 | | | | | | | 10,4 |
2 | Bocák | Petr | 38,68 | 11,8 | | 6,38 | 7,56 | 0 | | 12,9 | | | |
3 | Kotrla | Jan | 34,02 | | | | | | | 8,7 | 15 | 10,3 | |
4 | Žídek | Arnošt | 33,74 | | | 9,46 | 7 | | | 9,6 | | 7,68 | 0 |
5 | Bína | František | 33,74 | 13,8 | | 0 | | | 5,04 | | 11,1 | 3,84 | |
6 | Brožek | Jan | 33,72 | 7,36 | 9,6 | | | | 10,3 | | | | 6,44 |
7 | Jaklovský | Lukáš | 31,42 | | | | | | 4,32 | 5,4 | 5,1 | 4,56 | 12 |
8 | Klimeš | Tomáš | 31,25 | | 4,35 | | | | | | 12,9 | | 14 |
9 | Kludka | Petr | 30,9 | | | | | 5,52 | 12 | 6,9 | | 6,48 | |
10 | Brodzák | Jan | 29,58 | | | | | 7,68 | 12 | 6,3 | | 3,6 | |
11 | Koska | Adam | 28,4 | | 8,1 | 5,06 | | | 7,68 | 0 | 0 | | 7,56 |
12 | Krutil | Daniel | 27,38 | | | | 14 | | | | 9,6 | | 3,78 |
13 | Dobiš | David | 24,08 | | 5,4 | | | | | 11,1 | 4,5 | | 3,08 |
14 | Nahodil | Petr | 23,88 | | | | | | | 15 | | 8,88 | |
15 | Martínek | Pavel | 23,61 | | | 4,18 | 8,12 | | | 4,35 | | 6,96 | |
16 | Blažek | Ivan | 22,11 | | 11,1 | 2,31 | | | | | 8,7 | | |
17 | Šimko | David | 21,6 | 8 | 4,5 | 4,62 | 0 | 0 | | | | | 4,48 |
18 | Rais | Václav | 21,36 | | | 11 | 10,4 | | | | | | |
19 | Vávra | Nikola | 20,98 | 10,2 | | 3,74 | | | | | | | 7 |
20 | Chlupáč | Zdeněk | 20,74 | 9,28 | | 5,94 | | | 5,52 | | | | |
21 | Brožek | Petr | 18,6 | | | | | 8,28 | 10,3 | | | | |
22 | Vantuch | Matěj | 18,57 | | | | | 2,52 | | 4,05 | | 12 | |
23 | Kobliha | Jan | 18,4 | | | | | 6,96 | 4,56 | | | 3,24 | 3,64 |
24 | Martínek | Petr | 17,83 | | 5,7 | 0 | 5,32 | | | | 3,45 | 3,36 | |
25 | Keprt | David | 17,23 | | | 2,53 | 3,36 | 3,24 | | 8,1 | | | |
26 | Vávra | Vít | 15,26 | | 3,9 | 7,04 | | | 4,32 | | | | |
27 | Hrubisko | Mikuláš | 15 | | 15 | | | | | | | | |
28 | Strašák | Jan | 14,96 | | | | 6,44 | | | 4,2 | | 4,32 | |
29 | Zuskač | Jan | 13,52 | 4,64 | | | | | 8,88 | | | | |
30 | Kytka | Petr | 13,08 | 4,8 | | 3,52 | | | | | | | 4,76 |
31 | Pech | Jaroslav | 12,9 | | 12,9 | | | | | | | | |
32 | Hrbáček | Jakub | 12,04 | | | | 12 | | | | | | |
33 | Hrbáč | Pavel | 12 | | | | | 12 | | | | | |
34 | Marciniszin | Michal | 11,94 | | | | | | | | 6,9 | | 5,04 |
35 | Bažant | Lukas | 11,5 | 4 | | | | | | | 7,5 | | |
36 | Hanus | Daniel | 11,06 | 4,16 | 6,9 | | | | | | | | |
37 | Vrána | Jan | 10,96 | 4,48 | | | | | 6,48 | | | | |
38 | Roessler | Pavel | 10,48 | | | | | | 4,08 | 3,6 | | | 2,8 |
39 | Havránek | Radim | 10,32 | | | | | 10,3 | | | | | |
40 | Adler | Patrik | 9,58 | | | 5,5 | | | | | | 4,08 | |
41 | Joska | Tomáš | 9,06 | | | | | | | 5,7 | | | 3,36 |
42 | Mikulík | Jiří | 8,96 | | | | 8,96 | | | | | | |
43 | Vorel | Jiří | 8,96 | | | | | | | | | | 8,96 |
44 | Pinc | Pavel | 8,88 | | | | | | 8,88 | | | | |
45 | Roh | Jakub | 8,88 | | | | | 8,88 | | | | | |
46 | Dang | Minh | 8,7 | | 8,7 | | | | | | | | |
47 | Klima | David | 8,64 | 8,64 | | | | | | | | | |
48 | Černohous | Petr | 8,58 | | | | | 4,08 | | 4,5 | | | |
49 | Melichar | Martin | 8,51 | 5,76 | | 2,75 | | | | | | | |
50 | Rozman | Zbynek | 8,25 | | 5,1 | | | | | | 3,15 | | |
Do finálového turnaje tak postupuje přímo TOP16 z této tabulky. Dalšími účastníky finále jsou: mistr České republiky 2007 (Tomáš Langer), Hráč roku 2006 (Lukáš Blohon – posouvá se na dalšího v pořadí po základní části HR), 2 nejlepší hráči sezony dle PT bodů (Arnošt Žídek a Martin Jůza – můj slot se opět posouvá), TOP4 LCQ turnaje (Tomáš Klimeš, Lukáš Jaklovský a Lukáš Blohon – tyto tři se posouvají + Jiří Vorel). Kompletní abecední seznam kvalifikantů je tedy následující (vedle některých najdete finanční odměnu po základní části turnaje):
Bína | František | 1000 |
Blažek | Ivan | |
Blohon | Lukáš | 3000 |
Bocák | Petr | 2000 |
Brodzák | Jan | |
Brožek | Jan | 1000 |
Brožek | Petr | |
Dobiš | David | |
Chlupáč | Zdeněk | |
Jaklovský | Lukáš | 1000 |
Jůza | Martin | |
Klimeš | Tomáš | 1000 |
Kludka | Petr | |
Koska | Adam | |
Kotrla | Jan | 1500 |
Krutil | Daniel | |
Langer | Tomáš | |
Martínek | Pavel | |
Nahodil | Petr | |
Rais | Václav | |
Šimko | David | |
Vávra | Nikola | |
Vorel | Jiří | |
Žídek | Arnošt | 1500 |
Zdeněk Rys žádá všechny zúčastněné, aby mu každý účastník finále potvrdil svou účast na turnaje@blackfire.cz, kdo to neudělá do 9.1.2008, 23:59, vypadavá a bude místo něj nominován náhradník. Zároveň horní čtyři náhradníci, tj. pánové Matěj Vantuch, Jan Kobliha, Petr Martínek a David Keprt mohou napsat na tenhle mail svůj kontakt, aby je Zdeněk mohl kontaktovat v případě, když někdo nebude mít zájem se zúčastnit. Jde opravdu o to, aby finále hrálo přesně 24 lidí. Finále se bude konat 12.1., místo konání bude upřesněno. Z turnaje by měla být zajištěna coverage. Účastníci mají mít zajištěno pohoštění a nápoje zdarma. Finále se bude hrát 9 kol švýcarským systémem: 3 kola extended, 3 kola draft a 3 kola standard a hráči si mezi sebe rozdělí 24.000 Kč následujícím systémem:
1. | 7.000 |
2. | 5.000 |
3. | 3.000 |
4. | 3.000 |
5. | 1.500 |
6. | 1.500 |
7. | 1.500 |
8. | 1.500 |
A to je pro dnešek vše. Přeji vám krásné vánoční svátky a těším se na vás nad zhruba Silvestrovsko-Novoročním číslem Výhledů.
Arnie
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.