Novinky
Středeční výhledy #14 2013
dravím vás u dalšího dílu Středečních výhledů. Dominantním tématem dnešních výhledů bude nová sada M14. Krom jejího rozsáhlého rozboru se můžete těšit i na další informace a zajímavosti ze světa MTG. Na závěr jsem pak připojil sekci „Střípky“, ve které se budeme věnovat drobnostem a zajímavostem, které by si nezasloužily vlastní bod.
Ohlédnutí
1) GP Kansas City
2) Modern Masters PTQ
3) Nová epizoda Walking the Planes
Co nás čeká
4) Rozbor M14
5) Intro Pack M14
6) GP Rimini a GP Varšava
7) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Kansas City
Položme si otázku. Který archetyp asi mohl vyhrát modernové GP v Kansas City? Pokud je vaše odpověď Birthing Pod, ideálně Melira Pod, tak máte pravdu. Melira Pod byl před turnajem zcela jasný deck to beat. Přestože Pod vyhrál další modernový turnaj, tak rozhodně nelze mluvit o jeho dominanci. Pouze 2 Pody v TOP8 (různé buildy) a jeden další v TOP16. Z necelého tisíce hráčů vykrystalizovala velice různorodá TOP8 se sedmi archetypy. Ze známějších hráčů se předvedl pouze Brandon Nelson a Ari Lax. Zajímavostí byl jistě Living End a Burn v TOP8 a Reanimace Todda Andersona v TOP16.
Coverage můžete najít zde.
2) Modern Masters PTQ
Toto zmiňuji spíše tak pro zajímavost. Takže jen několik zajímavostí.
Víkendové MM PTQ na Magic Online přilákalo vskutku pěkných 875 hráčů.
Při vstupu 45 tixů (cca 900kč) se na vstup vybralo pěkných tři čtvrtě milionu korun.
Dva hráči s výsledkem 9:1 se nedostali do TOP8 (hrálo se deset kol).
3) Nová epizoda Walking the Planes – Vegas baby
Lidé se často ptají autora Walking the Planes, Nathana Holta, jak to dělá, že každý další díl je lepší a lepší. Nathan svůj recept zatím neprozradil, ale co na tom záleží. Užijte si další velice podařenou epizodu tentokrát s podtitulem Vegas baby.
Link naleznete zde.
Co nás čeká:
4) Rozbor M14
S příchodem nové sady si vždy můžete přečíst mnoho rozborů na nejrůznějších stránkách. Ani Středeční výhledy nezůstanou stranou a poskytnou vám vlastní pohled na nové i staré karty z M14.
Ještě než přijdeme k obecným faktům o M14, tak bych chtěl říci, že každý autor má samozřejmě svůj styl hodnocení a faktory, na které se více zaměřuje. Jak jste si mohli všimnout, tak Středeční výhledy se více zaměřují na finanční aspekty nové sady a na Standard Constructed. Opomíjím tedy Starší formáty, Limited a Casual hraní. Pokud by někomu vadila přílišná orientace na finance, nebojte se to napsat do komentářů. Pokud by vám vadilo opomíjení Casual nebo Legacy, tak budu jedině rád, pokud by někdo chtěl přidat Casual rozbor Therosu pro některé z příštích výhledů. Sám tento rozbor napsat nedokáži, protože moje znalosti Commanderů a spol jsou zcela minimální.
Několik obecných poznámek. M14 je velký set a bude se rozbalovat poměrně malou dobu, takže karet z M14 bude méně než z velkých setů na podzim. Nové karty tak mohou dosáhnout vyšších cen lehčeji. Hlavně pak Mythic rare viz příklady Sublime Archangel, Angelic Destiny, Garruk Primal Hunter (po svém prvním příchodu) a samozřejmě Thundermaw Hellkite. Druhým faktorem je to, že M14 vstupuje do silného Standardu (jako Dragons Maze) a karty se tak budou obtížněji prosazovat a zároveň vstupuje na trh v létě, kdy je obecně menší zájem o kartičky, o skoro rotující Standard a tak dále. Proto je možné si ve správnou chvíli pořídit M14 karty za velice dobrou cenu.
Teď konkrétně k sadě M14. M14 nemá žádný očividně broken Mythic (Voice, Domri) a průměrný manacost Mythic Rare je hodně vysoko. Zato v Rare slot přináší kromě silných reprintů Mutavaultu a Ooze i velice pěkný set bytostí, které se zaměřují na znepřátelené barvy.
Mythic Rare:
Kalonian Hydra – Prozatím nejdražší karta sady. Hydra je zelená 4/4 bytost, která stojí 5 man a nemá žádný efekt v kole, kdy přijde do hry. Porovnejme Hydru s Wolfir Silverheartem. Stejný manacost, stejné tělo. Wolfir ale uměl přidat alespoň 4 Haste zranění a i v dalším kole tlačil za více, než Hydra. Předpokládám, že Hydra se uchytí u Casual hráčů a je možné, že ji uvidíme i na Constructed. Rozhodně to ale není karta, která by měla utvářet formát (i když osobně si myslím, že Wolfir je nedoceněná karta). Hydra je o dost zajímavější, když ji umíte dát Haste, což jde velice dobře Exavě! Jinak Hydra umírá na téměř libovolný removal na Standardu. Mizzium Mortarts, Selesnya Charm, Doom Blade atd.
Verdikt: Hydra se může uchytit v Aggro Jundu, aktuálně přeceněná. Dobrá investice je Exava, protože lidé budou jistě zkoušet Hydru s Exavou ať již v létě, nebo s Dredge Manglerem příští rok.
Archangel of Thume – „Not a Baneslayer Angel“ by bylo asi lepší jméno pro tuto kartu. Přestože má lifelink a stejnou manacost, tak to není mocný finisher do kontrolů. Jeho role by měla být úplně jinde. Krom nekonečného komba s Spike Feederem na Modernu se bude hodit do balíčků typu Junk Aristokrats (dobrá kombinace s Artistou). Anděl bude opět mít solidní Casual potenciál. Osobně Andělovi moc nevěřím, ale dovedu si představit, že bude hratelný. Bohužel bude soupeřit o místo s dalšími 5 dropy v podobě Obzedata, Barona a nového Démona. Anděl má však tři důležité atributy na své straně. Je to Anděl, přidává životy a posiluje tokeny, všechno velice populární věci.
Verdikt: Přeceněný, půjde dolu.
Nová Chandra a nový Garruk: O obou jsem již hovořil v předchozích výhledech. Ani jeden není očividně silný a ani nehratelný. Osobně více věřím Garrukovi. Oba bych tipl na Planeswalkery do specifického archetypu, takže žádnou širokou hratelnost nevidím. Myslím, že Chandara se do konce léta hrát nebude a Garruka bude hrát akorát Travis Woo.
Verdikt: Oba Planeswalkeři se budou dlouho držet na své ceně a pouze pomalu padat. Je velká šance, že se během sezóny najde vhodný deck pro ně a jejich cena vyskočí. GP Praha bude vhodná doba na pořízení.
Shadowborn Demon – Démona považuji za sleeper Mythic. Před rotací by se mohl vejít do Aristokratů, kde obětovávání bytostí není žádný problém. Po rotaci uvidíme, zda se najde dost bytostí, kterým nebude vadit umřít. Samotný power level démona je dost velký na to, aby se mohl hrát, bude samozřejmě záležet na metagame. Démon ale nebude velice pravděpodobně úžasný. 5 man je dost, proti kontrolu nic moc nedělá, proti Rx bude nejlepší cíl Reckoner. Gwx bude asi nejlepší matchup pro Démona.
Verdikt: Rozumný potenciál + Casual poptávka dělají z Démona dobrý cíl pro pořízení. Jako bonus pak doporučuji nabrat na draftech jeho apoštoly a schovat si je. Je možné, že budou mít nějaké drobné v budoucnu.
Jace, Ajani, Liliana – Reprinty. Liliana špatná, Ajani může mít potenciál a Jace bude lepší s novou změnou pravidel.
Bulk Mythic: Primeval Bounty, Scourge of Valkas, Darksteel Forge, Devout Invocation, Ring of Three Wishes, Rise of the Dark Realms, Windreader Sphinx – Žádná z těchto karet se pravděpodobně neuchytí na formátu a nebudou mít výraznou cenu v době, kdy budou na formátu. Něco z toho je jistě hratelné v Commanderu :)
Nope and nope and nope.
Rare:
Mutavault – I o Mutavualtu jsme mluvili v minulých výhledech, tak jen doplním. Osobně si myslím, že vydat Mutavault byl skvělý tah. Aggro se dnes často hraje s třemi barvami a karty jako Emissary a Reckoner se s Mutikem moc nekombí. A to je dobře. Mutavault odmění stabilnější manabase a alternativní aggra. Překvapivě si myslím, že se před rotací nebude zase tolik hrát, protože opravdu skoro všechny aggra mají dost náročné karty na barevnou manu. Proto bych na Mutiho moc nespěchal. Nicméně Mutavault je skvělá karta a pod 200 bych se nebál si ho pořídit. Jeho cena pak již poroste s časem.
Scavenging Ooze – Oozu považuji za nejsilnější kartu sady. Její největší výhodou je to, že nebude nikdy špatná. Je to prostě medvěd, který vám občas přidá pár životů, občas soupeři pokazí něco v hrobě a čas od času vyhraje hru jako 10/10 + bytost. Jen pro představu, jaké je to asi líznout si Oozu v 12. kole oproti jinému běžnému 2 dropu. Proto bych řekl, že pokud budete chtít hrát zelenout, bude na 90% chtít hrát Oozu. K tomu připočteme Modern potenciál a jak historie ukázala i Legacy potenciál. Jediné co nevím je, jak moc Ooze se rozdalo jako Duel Promo, takže nedokáži odhadnout, jak to ublíží ceně. Osobně bych si Oozu pořídil do konce léta s tím, že je lepší neriskovat a nedoufat v pokles ceny.
Savage Summoning – Toto je nejvíce přeceněná karta sady. Není na ní totiž napsáno „Draw a card“. Historie těmto kartám moc nepřeje a aktuálně na formátu není ani tolik karet, které by měly napsáno Win the game (aka Primeval Titan). Nejblíže je Aetherling, v úvahu připadá ještě Angel of Serenity a Angel of Glory Rise a Behemoth. Předpokládám však, že pokud někdo chce hrát necounterovatelné bytosti, tak použije Cavern of Souls. Summoning by se tak nemělo do rotace téměř vůbec hrát a proto očekávám pád ceny až úplně na dno.
Cyklus karet proti nepřátelským barvám – Z mého pohledu nejzajímavější novinka v M14. Všechny karty z cyklu jsou hratelné, modrá asi nejméně, a všechny jsou zajímavé (zelená takovým specifickým způsobem). Důležité je, že karty jsou dostatečně dobré i bez jejich ani-color schopnosti. Paladina malinko poškozuje Rampager a také to, že neumí nic s Boros Reckonerem. Očekávám, že Paladin se bude hrát více než by se hrát měl a často v balíčcích, kde nebude moc dobrý. Prostě lidé mají rádi karty, které říkají jsem proti černé a červené. Witchstalker je pak pokračováním série otravných Hexproove bytostí. Do dotace jeho místo bude jistě v Bant Hexproove, který získá ještě větší konzistenci. Mohl by se hrát také v agresivnější Naye spolu s Rampagerem a Boros Charmem do komba. Jeho schopnost trestající modrou a černou je spíše třešnička na dortu. Důležité je 3/3 Hexproove tělo. Předpokládám, že jeho cena půjde nahoru. Lifebane Zombie je další kartou, která se skvěle hodí na stávající formát a jejíž osud je po rotaci značně nejistý. Aktuální cíle: Vše v Reanimaci, Reckoner v RG, Restoration Angel v RUW, Huntmaster a Tusk v Jundu. S 3/1 Intimidate má Zombie vynikající poměr cena výkon a nemusí se bát ani maindecku. Otázkou je, který balíček by asi takovou kartu chtěl. Tipl bych Jund aggro, Zombies se asi moc hrát nebudou. Mindsparker je dle mého názoru nedoceněný. Má rozumné staty a dvě zranění za kouzlo jsou pěkným bonusem. Mindsparker by asi šel hrát i maindeck, ale viděl bych to spíše na sideboard materiál. Jinak další karta, která dělá Azorius Charm horší. Poslední z bytostí je modrý Tidebinder Mage, který trpí na to, že aktuálně není žádný modrý tempo deck (možná UG Young Wolf). Jeho tělo tak nemá žádný velký efekt. UWx kontroly asi nebudou chtít tlačit nazpátek a místo mága by tak asi byl lepší removal. Mág má potenciál a pokud se do konce léta nebude hrát, tak bych si ho pořídil za minimální cenu. Dokonce si myslím, že i aktuální cena 45 na rytíři není úplně tragická. Nepodceňujte letní expanzi, zase tolik mágů nebude.
Imposing Sovereign – Proti Blind Obidience jsem měl tu možnost si párkrát zahrát a bylo to vždy nepříjemné. Sovereign k tomu přidá pěkné 2/1 tělo. To z něj opět dělá ten 2 drop, který neurazí. V některých hrách nebude moc dělat, prostě se vymění za Emisaře. V některých hrách vám dá jistotu, že nedostane Restoration Andělem do bloku. V dalších pak soupeři nepřímo nadělí 8 zranění navíc, protože jeho Huntmaster nebude moc blokovat. No a v některých hrách proti Jund aggru bude zcela dominovat hru. Vždycky to ale bude 2/1 tělo za 2 many, které svou práci zastane. Podle mě dobrý pick do budoucna.
Dle mého názoru nejvíce nedoceněné karty edice.
Xathrid Necromancer – Bingo. Můj pick sady. Do rotace skvělá karta do BW Humans (možno přidat další barvu a hrát Aristokraty). Necromancer není špatný sám o sobě, 2/2 co když umře, udělá další 2/2. Pokud se vám cestou podaří zabít alespoň Doom Travelara, tak se už Necromancer zaplatil. Necromancer také představuje skvělou ochranu před Supreme Verdictem a jde dobře s Blood Artistou. Pro nadšence pak doporučuji přidat červenou na Tratcher Revolt. Po rotaci bude jeho síla samozřejmě záviset na hratelných Humanech. Do rotace jich najdeme dost. Osobně si myslím, že Necromancer půjde nahoru.
Burning Earth – Čestná zmínka pro nové Manabarbs. Pokud budete hrát RDW, tak by se vám do sidu tato karta měla vejít. Pokud se bude RDW hrát hodně a zároveň budou Burning Earth 4x ve všech sidech, je možné, že se i odpoutají ode dna.
Reprinty: Ratchet Bomb bude dobrá na formátu s Voice a Adventem. Chandras Phoenix se podle mě také bude hrát.
Další rare – Path of Bravery – překvapivě hratelná karta, která dělá to co zrovna potřebujete. Proti kontrolu to je Anténa, proti aggru lifegain. Strionic Resonator – Casual, kombo. Doporučuji počkat na to až padne o něco níže a pak nabrat. Potenciál rozhodně má.
Casual Reprints – V sadě jsme se dočkali hned 3 casual reprintů – Darksteel Forge, Door of Destinies a Sanguine Bond. Už asi nemá smysl vám říkat, že cena těchto karet drasticky poklesne, protože až si výhledy budete číst, tak už bude cena dole. Pravděpodobně tyto karty zažijí pokles až do konce léta a poté, co se M14 přestane draftovat, tak pomalo, ale velice pomalu půjdou nahoru.
Young Pyromancer – Pyromancer kolem sebe vytvořil vcelku dost očekávání ve spoiler sezóně. Pyromancer má potenciál vytvořit vlastní archetyp, ovšem spíše bych ho viděl ve vedlejší roli v existujících archetypech. Jak již tu bylo zmíněno. Pyromancer je prostě 2 drop s dvojkou dopředu. Neurazí. V některých hrách se prostě vymění za removal nebo v bloku za bytost. V dalších hrách vám po něm zbude jedna až dvě 1/1 bytosti. No a čas od času jich Pyromacer udělá třeba 5 a pořádně soupeři přitopí. Důležité je, že Pyromancer může být hratelný i v balíčku s 8-12 kouzly.
Hodnocení celé sady – M14 rozhodně patří mezi slabší sady. Po Modern Masters tak rozhodně nevadí, že nebude třeba zase tolik investovat, zvláště, když Mutavault i Ooza jsou reprinty. Sada sama o sobě může dát vzniknout MonoW (Wx). Důležitou věcí je také absence Core Set zemí, takže Shocklandy z Ravniky budou doplněny pouze Giuldgate a zeměmi z Therosu, které by neměly tak dobře interaktovat s Shocklady, takže by nemělo být tak lehké hrát trojbarevné balíčky.
5) Intro Pack M14
Nové intropacky k M14 jsou tu a můžeme konstatovat, že jsou pěkně slabé. Moc zajímavých karet v nich nenajdete a proto bych zvažoval jiné využití zdrojů.
Link na decklisty je zde.
6) GP Rimini a GP Varšava
V rychlém sledu se nám blíží dvojice evropských GP. Přestože Rimini není nejblíže, tak je je to pěkná lokace a pár dní u moře jistě pomůže správné magicové náladě. M14 sealed je pak pěkným testingem na Prahu a také nebude nejspíše nejvíce náročný, takže se bude dobře kombinovat s předchozím válením na pláži.
Varšava je pak už jiná liga. Dobré spojení vlakem, letecky i autem by normálně z Varšavy dělalo nejdostupnější GP sezóny. Tento rok se na nás však usmálo štěstí a GP Praha i Vídeň jsou ještě lepší lokace. To však nic nemění na tom, že magicový nadšenec by si neměl nechat ujít tuto příležitost a do Varšavy se podívat. Jízdenka vlakem se dá z Prahy sehnat za 1500 :)
7)Turnaje
21/07 Online PTQ 16:00 Standard (starý)
27/07 GP Rimini M14 Limited
27/07 GP Calgary Standard
02/08 Magic World Cup Amsterdam
10/08 GP Varšava Standard
11/08 Online PTQ 16:00 M14 Limited
16/08 CMUS Cup
31/08 GP Praha M14 Limited
Link na kalendář, který aktualizuje Pavel Češka je zde.
Střípky
Nedávno se na eBay objevil v aukci modrý hurikán. Tento kousek magicové historie můžete mít za cenu 15 000 USD :) Link zde.
PVDDR dělal v posledních týdnech rozhovory s vážnými kandidáty do Síně slávy. Dnes přidal i rozhovor s Martinem Jůzou. Rozhovor si můžete přečíst zde.
Na CMUS Cupu bohužel nebude PTQ :(
Od dnešního večera budou na Magic Online k dispozici Rise of Eldrazi drafty a Cube drafty. ROE byl velice pěkný limited formát a tak pokud se nudíte doporučuji zkusit draftík.
Nová pravidla ohledně Legend a sidování jsou již legální.
Tod Anderson se dostal podruhé v řadě do TOP8 online PTQ, kde se mu za velice zajímavé situace (a dosti možná výherní) stalo to, že musel dvakrát regeneroval Varolze a posléze mu díky bugu nešlo vybrat, který regenerační štít použije a nezbylo mu než bezmocně sedět a koukat, až mu dojde čas.
Joe Spanier (MTGO Grinder a člen teamu USA) se rozhodl vytvořit si vlastní trička na Magic World Cup, na kterém sice reprezentuje USA, ale očividně by radší reprezentoval internet :) Na zadní část trička pak chce umístit jeho oblibený hashtag #Blameworth s obrázkem doomswitche, nástroje, kterým dokáže Wollpert Worth nadělit manaflood, color screw či mulligan do 4 libovolnému účtu na MODU.
Spínač je pouze ilustrativní. Dle autorových slov se spínač přepína pouze mezi módy On a On.
Tímto se s vámi loučím. Doufám, že se vám tento díl líbil a za čtrnáct dní se opět můžete těšit na další díl Středečních výhledů.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za Středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.