Novinky
Středeční výhledy #14/2011
Ohlédnutí:
1) Nationals na Slovensku
2) Rekonstrukce Černého rytíře v Praze
3) PT Philadelphia
4) Planeswalker points – nový rating
Co nás čeká:
5) Pátý turnja CMUS Tour
6) Prerelease Innistrad
7) Magic v Guinessově knize rekordů
8) Zákon o sázkových hrách
Bonus:
9) Fanouškovské video z PT Philadelphia
Ohlédnutí:
1) Je tomu již opravdu dávno, co vyšly minulé výhledy (28. července), proto bude mé první ohlédnutí opravdu již do dávné historie. Zároveň z posledních týdnů vyberu opravdu jen ty nejzajímavější události.
Slovenské Nationals letos probíhali v oblíbeném letovisku Senec, týden po těch českých. Na turnaj dorazilo celkem 60 hráčů, kteří se ve 12 kolech porvali o tři místa zaručující možnost reprezentovat Slovensko na Mistrovství světa v San Franciscu. Vítězem mistrovství se potřetí stává Ivan Floch s RUG Birthing Podem s Exarch kombem, druhé místo vybobuje po skvělém finiši pražský Slovák Jakub Tóth s Ascension (se stejnými fyzickými kartami, které vybojovaly druhé místo Standovi Cífkovi na českých Nats) a tým doplňuje Filip Vališ s Exarch Twinem. Slovenský národní tým vypadá velmi silně, uvidíme, zda se mu podaří navázat na úspěch z minulého roku. Účast Jakuba Tótha byla možná pro mnohé velkým překvapením, protože ho obvykle potkáte na turnaji v Praze a jednou již také uhrál top 8 na českých Nationals. Jakub má ale oba rodiče ze Slovenska, na Slovensku se narodil a má i slovenské občanství. Rozhodl se tedy, že bude letos bojovat za slovenskou republiku a zdá se, že to bylo velmi dobré rozhodnutí.
2) Přes prázdniny došlo k rekonstrukci herny Černého rytíře v Praze a je nutno říci, že výsledek stojí za to. Klimatizace i topení fungují na jedničku a k tomu všemu ještě Černý rytíř přišel s pokračováním své turnajové série. Tento víkend můžete do herny zavítat na Legacy či Standard o 10 000 Kč. Zánik herny Dungeon tak prozatím neznamená snížení standardu turnajů, na které si pražští hráči měli za poslední rok konkurenčních bojů zvyknout.
3) Před necelými dvěma týdny se v USA konal třetí Pro Tour letošního roku. Tři týdny před jeho začátkem Wizardi oznámili, že formát Extended nahradí na tomto PT formát Modern. Na Modernu můžete hrát všechny karty, které vyšli s moderním designem přední části karty (tj. karty od 8. edice dále a od Mirrodin bloku). PT Philadelphia se tak stal Pro Tourem s největším card poolem, ze kterého jste kdy mohli skládat váš balíček a navíc jste na to měli nejméně času na přípravu. Předpokládal jsem, že tato kombinace nahraje profesionálním hráčům, kteří budou moci do přípravy věnovat veškerý svůj čas a tím získat výhodu nad ostatními, ale takto jednoznačně to rozhodně nedopadlo. Do USA vyjelo Českou republiku reprezentovat 10 hráčů, ze Slovenska čtyři. Do druhého dne se podařilo probojovat pouze Frantovi Kotasovi (5C ZOO), Vítovi Vávrovi (Red Affinity) a Lukáši Jaklovskému (Projekt Melira). Pět dalších Čechů zakončilo turnaj s výsledkem 4:4 (Bad dokonce s 4:1:3), to ale na postup do dalšího dne samozřejmě nestačilo, takže se jednalo celkově o značný propadák (podobný tomu na předešlém PT Nagoya, kde z 6 Čechů postoupili dva). Rich Hagon nám ale v coverage stále fandí, takže doufám, že po drobném ústupu ze slávy, se Česká republika opět ukáže v nejlepším světle na Mistrovství světa.
První den nejlépe rozjel Franta Kotas, který našel svého přemožitele až v posledním kole, kdy prohrál proti Sebastienu Thalerovi z Německa. Druhý den byl pro něj ale noční můrou. Výsledek 1:2 na druhém draftu odpovídal síle jeho nadraftovaného decku, který neobsahoval žádné extra karty a navíc obsahoval několik karet přes dvě zelené a několik přes dvě černé many. Závěrečná kotva 0:5 byla opravdu nečekaná a Franta spadl z 5. místa v polovině turnaje až 110. místo, které mu zajistilo pouze 3 Pro body a žádnou finanční výhru.
Lukáš Jaklovský pár dní před PT testující svou obvyklou metodou (ležení v posteli, sledování ostatních, jak hrají a nadávání, jak tohle ten nejhorší formát, co kdy byl) opět zazářil a dosáhl dalšího pěkného umístění, tentokráte to stačilo na 25. místo a 1 900$.
Nejúspěšnějším Čechem se stal Vítek Vávra, který ještě v 15. kolem mohl pomýšlet na top 8, ale bohužel prohrál se skvělým draw Samuela Blacka (celkově 3. místo). Víťa hrál celý turnaj velmi přesně a svůj úspěch si poctivě vybojoval. Otázka, který z bratrů Vávrů je úspěšnější sice zůstává stále otevřena (Nikola prozměnu dokázal vyhrát GP), na vítězné vlně za pomoci strojů se v poslední době veze mladší z nich (Vítek se na PT kvalifikoval s Tempered Steel affinitou, když vyhrál 15 000 Kč dotované PTQ v Berouně).
V neděli jsme tak opět neměli komu fandit a mohli jen sledovat, jak Modern ovládly různé kombo balíčky. Ascension, Twin, Emrakul přes Through the Breach, Infect s Blazing Shoal, tento formát nebyl tak úplně férový a mnohé kombo decky dokázali vyhrát již ve druhém kole. Celkovým vítězem se stal Ital Samuele Estratti s velice pěkným buildem Exarch Twinu, zejména sideboard byl velmi dobře promyšlen.
Modern je zatím v plenkách a zatím to rozhodně není zdravý formát s různorodou metagame jako Legacy. Dokázat ale napoprvé z 6273 karet zakázat ty správné je téměř nemožné, a proto zatím nezoufejme a počkejme si na další úpravu banlistu, která nás za několik dní čeká. Podle mého názoru určitě dojde k zákazu Blazing Shoal, možná také Emrakula (nebo Glimmerpostu či Cloudpostu) a dokonce i dua Preordain + Ponder (nebo Rite of Flame). Na druhou stranu bychom se mohli dočkat odbanování Ancestrall Visions či Jace, the Mind Sculptora a možná také Umezawa's Jitte. To se ale dozvíme až 20. září.
4) Změny se na nás v dnešní době valí opravdu rychle, spolehnout se nemůžeme již na nic. Wizardi vytvořili nový formát Modern, zrušili zadní kartu u některých karet z Innistrad a minulý týden také nahradili starý DCI rating & ranking Planeswalker body (překlad od Roba byl zveřejněný na CMUSu). Vysvětleno v jednoduchosti – nyní získáváte body za každou výhru (či remízu) a také za účast na turnajích. Vysokého ratingu tak dosáhnete buď dobrými výsledky na důležitých turnajích (PT, GP, Nationals, PTQ, apod.) nebo tím, že budete hrát velmi často, možná je samozřejmě také kombinace obojího. Velkou změnou je také důležitost pátečních FNM turnajů. Koeficient tohoto turnaje je na stejné úrovni jako GP Trial, což má za následek to, že za 3:1 na FNM získáte stejně planeswalker bodů, jako za první místo na CMUS Tour či jiném podobně velkém turnaji.
Výhodou nového systému je to, že již nemá smysl „sedět na bodech“ (po úspěchu na nějakém velkém turnaji přestat hrát z toho důvodu, aby rating neklesal a hráč se tak kvalifikoval na Nationals, zajistil si druhý bye, apod.). Hranbím můžete body jen získat, a (téměř) nikdy je neztratíte (slůvko téměř vysvětlím později). Další výhodou je aktuálnost ratingu, pokud jste hráli dobře / špatně před 5 lety, vůbec se to neprojeví do vašeho Competitive ratingu pro danou sezónu. Všichni hráči jsou na začátku sezóny na nule a záleží jen na tom, kolik toho v sezóně vyhrají.
Nevýhodou systému je v první řadě to, že nezáleží na tom, koho porazíte (za poražení pana bye získáte stejně bodů jako za poražení Shuuheie Nakamury). Nikdy také nemá smysl dropovat z turnaje, protože s každým dalším odehraným kolem se zvyšuje šance, že alespoň ještě jednou vyhrajete, remizujete či získáte bye. Výhodu také mají hráči, kteří se Magicu mohou plně věnovat a účastnit se turnaje každý víkend. a Výhodu mají také Američané, kteří mají možnost hrát každý víkend velký turnaj s velkým multiplikátorem a k tomu třeba 8-kolové FNM. Jen se podívejte, jak skončil Competitive žebříček za druhou letošní sezónu v ČR (11. dubna – 28. srpna):
1 Martin Juza 3232
2 Lucas Blohon 2282
3 Lukas Jaklovsky 2071
4 Petr Sochurek 1301
5 Mates Vantuch 1225
6 Petr Brozek 1197
7 Adam Koska 1101
8 Miroslav Kuril 967
9 Vladimir Hula 951
10 Drahomir Havlicek 925
11 Tomas Petruska 916
12 Vojtech Ottomansky 914
13 Miroslav Hajfler 899
14 Jan Hanzálek Z 892
15 Drahomir Havlicek Jr. 884
16 Martin Sus 826
17 Petr Kucharik 819
18 Martin Rylko 812
19 Dominik Prosek 801
20 Bojan Glisic 781
Poslední příklad, který chci do diskuse přinést je hypopetická úvaha o tom, jak vysoko se v žebříčku můžete dostat, když opravdu budete objíždět turnaj každý pátek, sobotu a neděli celou kvalifikační sezónu. Pro příklad jsem použil reálné možnosti českého hráče v první sezóně tohoto roku (27. prosince – 10. dubna). Pokud byste jezdili na všechno zúčastnili byste se celkem 6 GPT, 6 PTQ, 2 GP, 12 normálních turnajů a 14 FNM.
Pokud byste nevyhráli ani jeden zápas a nedostali žádný bye, získali byste 374 bodů a obsadili 45. místo v České republice.
Pokud byste měli wýhrovost 14% (průměrný výsledek na turnaji tedy 1:6), měli byste 742 bodů a obsadili byste 10 místo v ČR.
Na kvalifikaci na PT i s letenkou (top 100 na světě) by vám stačila win percentage 47% a na první místo na světě byste potřebovali vyhrávat s úspěšností 73%.
* Tato čísla budou pravděpodobně v dalších sezónách vyšší, protože se bude více hráčů snažit kvalifikovat přes planeswalker body, pro pochopení toho, jaký vliv má množství turnajů na vaši pozici v žebříčku to ale postačí.
Co nás čeká:
5) Pátý turnaj CMUS Tour se neuskuteční v Brně, jak bylo dříve avizováno, ale stane se součástí podzimního Šumperákonu (28. - 30. října). V Šumperku budeme hrát doubledraft s novou edicí Innistrad, na ceny bude opět připraveno 180 boosterů. Výsledky turnaje se započítávájí do celé série, která pro top 8 vyvrcholí draftem o 12 000 Kč. V neděli bude na Šumperákonu následovat další turnaj o 180 boosterů, tentokráte ze série Vládce Moravy ve formátu Modern. Pro nejlepších 8 hráčů celé série pak bude přichystán ještě draft o 4 displaye a další věcné ceny. Více informací o Šumperákonu můžete očekávat koncem tohoto týdne přímo na CMUSu.
6) Nová edice Innistrad přinese do příběhů Magicu prvky tradičního hororu, takže se můžeme těšit na zombie, vampíry, duchy, vlkodlaky a mnoho dalšího. Tato edice opět vznikala metodou top-down design, což znamená, že nejdříve bylo navrženo prostředí, flavor, názvy karet a až poté se přemýšlelo, jakými abilitami a schopnosti tyto karty nejlépe vystihnout. Na Innistradu se také podílel tvůrce Magicu Richard Garfield, takže se máme na co těšit. Více se o nové edici rozmluvím v příštích výhledech, až budeme znát kompletní spoiler a zahrajeme si Prerelease. Již teď se mi ale zdá, že půjde o velmi zajímavou sadu plnou broken karet na mnoho formátů.
7) Magic se dostal do Guinessovy knihy rekordů a to hned několikrát. Magic je sběratelskou hrou s nejvíce raritní kartou, jedná se také o první moderní sběratelskou karetní hru, která je nejpopulárnější na celém světě a její elektronická podoba běží ze všech sběratelských karetních her nejdéle. Richard Garfield na ni také získal první patent, v Magicu proběhl největší turnaj 2227 hráčů na GP Madrid (David Do Anh, zde skončil druhý) a Kai Budde si dokázal vydělat největší jmění, celých 354 620 dolarů.
8) Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o sázkových hrách a nyní na ní chybí už jen podpis prezidenta k tomu, aby od nového roku začala platit. Existuje potenciální riziko, že by se tento zákon dal vztáhnout také na turnaje v Magicu, které by se pak nesměly konat (pokud by na nich byly nějaké ceny, ať už peněžní nebo věcné). Výklad je ale nejistý, takže se zatím nestrachujme, zbystření a zvýšení zájmu by ale mělo být na místě. Níže se dočtete znění podstatné části novely a odkaz na původní zákon i jeho novelu.
V § 2 se doplňuje písmeno m) které zní:
m) turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet, při nichž není předem určen počet účastníků a ani není známa výše vsazených částek, kdy účastníci platí vklad (sázku) nebo startovné, jehož návratnost se účastníkovi nezaručuje. Výhra se vypočítává podle podmínek stanovených herním plánem. Sázkové hry podle tohoto ustanovení nelze provozovat v mobilních hernách (kasinech).
Tyto hry jsou uskutečňovány
ma) jako stolní hry, při nichž sázející hrají jeden proti druhému na hracích stolech na základě povolení podle písm. i), nebo
mb) prostřednictvím zařízení obsluhovaných přímo sázejícím (např. prostřednictvím sítě internet, interaktivních videoloterních terminálů, lokálních loterních systémů, výherních hracích přístrojů);
Bonus:
9) Fanouškovské video z PT Philadelphia, které jsem už viděl 4x protože je opravdu skvělé. Doufám, že o jeho autorech ještě někdy uslyšíme.
Omlouvám se všem čtenářům, že přes prázdniny Středeční výhledy nevycházely. Nyní se opět budou vracet v obvyklém čtrnáctidenním intervalu.
Naviděnou za dva týdny,
Pavel Češka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.