Novinky
Středeční výhledy #12 2014
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Dnes se budeme věnovat převážně ProTour Khans of Tarkir. Jaká byla metagame, kteří hráči a teamy uspěli? Plus další zajímavosti jak z PT tak z dění okolo Magicu.
Ohlédnutí
1) GP Shanghai, GP Orlando
2) Pro Tour Khans of Tarkir
Co nás čeká
3) Lokace regional PTQ a Promo Liliana of the Veil.
4) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Shanghai, GP Orlando
Dvojice limited GP nám přiblížila novou sadu Khans of Tarkir z pohledu čtyřiceti karetních balíčků. Vypadá to, že se máme na co těšit. Khans limited je prozatím dosti různorodé. Přestože existuje několik pohledů na to, jak Khans draftovat, tak vám přiblížím ten, který se mi zdál nejrozumnější. Hráč by se měl snažit držet dvojice znepřátelených barev co nejdéle. Nabízí mu to možnost volby mezi dvěma klany. Pokud například berete modro zelenou, tak můžete v druhé/třetím boosteru dobrat silné vícebarevné karty z Sultai nebo Temuru. Tato strategie vám dává nejlepší možnost přečíst stůl a skončit v té správné trojbarvě. Samotná GP nebyly nikterak výjimečná. V Shanghai si zahrálo 1200 hráčů a do Orlanda přilákalo Star City Games 2277 hráčů. To je samozřejmě skvělá účast, ale už jsme si trochu zvykli, že Star City Games umí pořádat turnaje.
Z personálního hlediska bych zvýraznil TOP8 pro Melisu DeToru a Franka Lepora. Melisu asi většina z vás zná. Pro Franka to byl myslím jeho první den 2 a hned i první TOP8. Jde vidět, že testing v community teamu přináší výsledky. V Shanghaji jsem pak v TOP8 poznal pouze Shuhei Nakamuru.
Link na coverage Shanghai zde.
Link na coverage Orlando zde.
2) Pro Tour Khans of Tarkir
První ProTour sezóny je vždy o něco speciálnější. Čerstvá a neprobádaná dvojka po rotaci dává hráčům možnost ukázat svůj deckbuilding skill a přijít s něčím neotřelým. Na první PT tak obvykle bývá k vidění více zajímavějších kreací. Ani tento PT nebyl výjimkou. V prvních kolech Constructed (mezi druhou a pátou ranní) jsme mohli být svědky mnoha archetypů. Po 15 kolech formát lehce vykrystalizoval a bylo již vidět, které archetypy byly úspěšné a které nikoliv. Pojďme se tady podívat, kterým kartám a hráčům se ProTour Khnas of Tarkir vydařil a kterým naopak ne.
Metagame:
Vítězové
Před PT se nejvíce dařilo Abzanu a Jeskai. Oba tyto archetypy potvrdily svou sílu a oba můžeme považovat za vítěze PT. Abzan byl nakonec úspěšnější a předvedl také o něco více různorodosti v buildech od Abzan Aggro po Abzan Midrange. U Jeskai jste si mohli vybrat zda chcete hrát agresivnější verzi bez Digu nebo lehce pomalejší verzi s Digem. Další rozhodnutí pak bylo zda hrát silnějšího Goblin Rabblemastera nebo v Metagame lépe postaveného Hushwing Grifa. Poslední volba pak byla mezi Drakem a Sarkhanem, kde osobně bych volil Sarkhana. Za zcela nový archetyp by se dalo považovat Jeskai Ascendancy kombo, které sice před PT existovalo, ale nikdo ho na dvojce nebral zase tak vážně. Druhým nováčkem pak byl UB kontrol, který se objevil jak ve verzi s Perilous Vaulty a Pearl Lake Ancienty, tak více standardní s Prognostic Sphinx. Zde bych zmínil velice dobrý build Esper kontrolu od Grega Orange, který skončil na devátém místě.
Link na seznam archetypů a jejich úspěšnost v první dni zde.
Abzan Midnrage Thiago Saporito Main Deck Sideboard 1 Temple of Malady
4 Temple of Silence
1 Temple of Plenty
4 Llanowar Wastes
4 Windswept Heath
4 Sandsteppe Citadel
2 Plains
2 Forest
1 Swamp
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Mana Confluence
4 Fleecemane Lion
4 Sylvan Caryatid
4 Courser of Kruphix
1 Anafenza, the Foremost
4 Siege Rhino
4 Wingmate Roc
1 Drown in Sorrow
1 Thoughtseize
4 Hero’s Downfall
2 Bile Blight
3 Abzan Charm
1 Whip of Erebos
2 Sorin, Solemn Visitor1 Anafenza, the Foremost
3 Thoughtseize
4 End Hostilities
1 Agent of Erebos
1 Erase
1 Utter End
1 Back to Nature
2 Elspeth, Sun’s Champion
1 Stain the Mind
Poražení:
Na PT se vůbec nedařilo opravdovým aggro balíčků. Žádný UW Heroic, RW Heroic, Rabble Red nebo MonoBlack aggro. Jeden z mála úspěšných aggro decků byly RW tokeni, které hral Yoshihiko Ikawa. Přestože aggro utržilo pořádnou ránu na PT, tak to ještě neznamená, že nebude v dalších měsících hratelné. Pokud se balíčky více přizpůsobí Metagame a ve snaze porážet Abazan Midrange lehce zpomalí, tak můžou agresivní all in balíčky získat. Obecně se mi ale aggro moc nelíbí. Jak Abzan tak Jeskai se tváří jako nepříjemný protivník.
Dalším poraženým byl Sultai, který se neprosadil ani jako Midrange a ani jako Dredge. Siege Rhino a spol silně převážili misky vah na stranu Abzanu v souboji Midrange. Dredge varianty se objevily, ovšem pouze s částečným úspěchem.
Největším poraženým byla Green base devotion. Před PT dominovala SCG fieldu a i proto se na ni většina hráčů připravila. Jedinou úspěšnou odrůdou bylo GB Unwritten Devotion, které hrála část CFB Pantheon.
Menším zklamáním bylo Mardu, které se vůbec nehrálo jako Aggro. Jako Midrange verze mělo Mardu jednu z nejhorších postupových koeficientů.
Několik zajímavých balíčků nakonec. Líbil se mi RW balíček Brada Nelsona, který se první hru tvářil jako RW aggro a na druhou hru přidal množství Planeswalkerů a hrál kontrolní roli. Podobná verze pak byla ještě s modrou, která dodala Jeskai Ascendancy pro filtrování nepotřebných zemí. Silně doporučuji přečíst článek Franka Karstena o Metagame. Link je na konci tohoto bodu.
RW Transformer Brad Nelson Main Deck Sideboard 4 Monastery Swiftspear
4 Goblin Rabblemaster
4 Hordeling Outburst
3 Seeker of the Way
2 Sarkhan, the Dragonspeaker
4 Chained to the Rocks
4 Magma Jet
4 Lightning Strike
3 Searing Blood
4 Stoke the Flames
1 Titan’s Strength
1 Wind-Scarred Crag
4 Battlefield Forge
4 Temple of Triumph
11 Mountain
3 Plains1 Wind-Scarred Crag
3 End Hostilities
3 Elspeth, Sun’s Champion
3 Chandra, Pyromaster
2 Suspension Field
1 Hammer of Purphoros
2 Banishing Light
Karty:
Vítězové:
Před PT byla většina karet dost nadhodnocená v důsledku jejich potenciálu prorazit na PT. Budu zde psát pouze karty, které opravdu potvrdily a překonaly naše očekávání.
Celkovým vítězem se stal Siege Rhino. Tuto kartu hráli všechny Abzan decky 4x a chtěli jste si ji líznout téměř v každém matchupu. Bylo to také nejvíce diskutovaná karty v TOP8 na PT a hlavní nástroj Abzanu k poražení Jeskai. Spolu s ním pak příjemně překvapil Wingmate Roc a nový Sorin. Z druhé strany pak ukázal svou pravou sílu Dig Through Time, který dodal modrým balíčkům potřebný draw engine namísto rotující Revelace. Mantis Rider pak potvrdil, že je opravdu tak dobrý, aby se kvůli němu hrála třetí barva. Z méně známých karet pak zaujaly karty z UB hraného CFB Pantheonem, kde asi nikdo z nás nečekal Perilous Vault, Aetherspout a Pearl Lake Ancent na PT. Jeskai Ascendacy se pak ukázala nejen jako součást kombo balíčku, ale i jako zdroj karetní výhody v Jeskai Tokens. Z hranice bulk mythic se zvedl Ashcloud Phoenix, který si našel místo v Jeskai tempu a také Hushwing Grifin, který nahradil Goblin Rabblemastera v české verzi Jeskai Tempa.
Karty, které potvrdily svoji sílu: Sylvan Caryatid, Courser of Kruphix, Thoughtseize, Heroes Downfall, Banishing Light, Sarkhan, Fleecemane Lion, Stormbreath Dragon, Stoke the Flames. Obecně všechny Temple a Painlandy, které se staly základem manabase.
Poražení:
Seznam poražených bude o něco delší. Jako prvního bych zmínil Xenagose, který na bloku vypadal velice nadějně a hrál důležitou roli v Naye. Bohužel Mantis Rider a vlastně i Siege Rhino dávají Xenagosovi dost nafrak. Xenagos se tedy z jedné z nejranějších karet dostal na okraj formátu. Z Therosu k němu můžeme přidat všechny bohy. Najít na Feature matchi boha z Therosu bylo téměř nad naše síly. Jediná Nylea dostala trochu prostoru v Green devotion. Dalším smolařem byl Polukranos. Siege Rhino a Sorin zabrali Polukranuv slot v Abzanu a Polukranos se tak také objevil pouze v G Devotion. Poslední kartou z Therosu byl Soldier of Pantheon. Voják se tvářil velice nadějně. Je to přeci vícebarevný blok. Soldier má protekci proti téměř všemu. Na PT se však neobjevil žádný agresivní balíček, který by ho chtěl používat. Z Bornu bych akorát zmínil Kioru, která se také vůbec neprosadila. Z Journey pak nejvíce prohrála Mana Confuelnce. U ní se věřilo, že by mohla držet manabase formátu pohromadě. Množství vícebarevných balíčků a agrro decků. Aggro se však vůbec nehrálo a ostatní decky si poradily s Temply a Kousačkami. Keranos se držel trendu žádní bohové a vesele následoval své kolegy. Spolu s Eidolon of the Great Reveals má však více potenciálu na starších formátech. Za poraženého bych označil i Goblin Rabblemastera, který doplatil na minimum agresivních červených decků a navíc se mu v Jeskai tempech objevil sok v podobě Hushwing Grifa. Oslabila i Elspeth, která sice stále představuje velice silnou kartu, ale formát se kolem ní již tolik netočí. Z Khans bych pak za poražené označil Savage Knuckleblade a Butcher of the Horde. Rattleclaw Mystic nedokázal nahradit Sylvan Caryatida v žádném z důležitých archetypů.
Česko-slovenská výprava:
Po veleúspěšném PT 2015 byla laťka nastavena opravdu vysoko. Klukům se však podařilo vysoká očekávání více než naplnit. Dva hráči v TOP8? To se jen tak nevidí (naposledy myslím v Berlíně Martin Jůza a Matej Zatlkaj oba s kombo elfama). Ivan Floch si dokázal dát druhou TOP8 v řadě opět s kontrolem. K němu se připojil Ondřej Stráský s Jeskai tempem. Dvojici doplnil na skvělém dvacátém místě Stanislav Cifka. Do peněz se pak nenápadně dostal i Marin Hrycej na 67. místě.
Flochy má již Platinum z minulé sezóny a TOP8 je samozřejmě skvělým základem pro její udržení. Ondřej Stráský se pak automaticky kvalifikoval na další PT, kde pouze za účast získá body na Silver Level a tedy další kvalifikaci na PT. Standa má také z minulé sezóny Platinum. Martin Hrycej sice získal 6 ProBodů (kdo to má že), vypadl však z ProTour a bude tedy muset spoléhat na svůj skill na PTQ/GP úrovni.
Hráči:
Z globálního hlediska bylo zajímavé sledovat ústup Američanů. Do Top8 se dostala pouze dvojice Američanů. Celkově byla TOP8 jednou z nejrozmanitějších z personálního hlediska. Dvojici Američanů doplnila dvojice středoevropanů, dvojice hráčů z dálného východu, Kanaďan a Brazilec. Zmínil bych také neúspěch původního CFB teamu, který čím dál více ztrácí na ostatní silné teamy. Naopak mezi velice silné teamy se zařadil asijský MtgMintCards a také náš Team Cabin crew (což je vlastně česko-slovenský team splashující Franka Karstena). Spíše tak pro pobavení je příprava Shauna McLerena, který se na PT připravuje s bráchou a svojí druhou TOP8 dává naději obyčejným hráčům, kteří nemají šanci stát se členy nejlepších teamů.
Link na oficiální coverage zde.
Link na nejlepší balíčky A-N zde O-Z zde.
Zajímavé články o PT:
Frank Karsten na CFB zde. (doporučuji)
Martin Jůza na CFB zde.
LSV hraje Jeskai na CFB zde.
Co nás čeká
3) Lokace regional PTQ a Promo Liliana of the Veil.
Během PT Khans of Tarkir jsme se mimo jiné dozvěděli lokace regionálních PTQ. Mnohé z nás asi potěší, že Praha získala jeden z 8 evropských slotů a regionální PTQ se k nám dostane hned na první pokus. Druhou novinkou k tomu bylo oznámení prom pro účastníky těchto PTQ. Wizards hodně přitvrdili a jako promo se můžeme těšit na jedno z nejdražších karet poslední doby – Lilianu of the Veil. Takže si to zopakujeme. Regionální PTQ bude v Praze a pokud se kvalifikujete, tak jen za účast získáte Lilianu of the Veil (odhadovaný print run je 10 000 kusů, takže by to nemělo nijak moc ovlivnit cenu Lilci, drobný pokles by mohl vyvážit fakt, že Inistrad bude v listopadu rotovat z redemption a zastaví se tak přísun karet z onlinu).
Link na oficiální oznámení zde.
Druhou změnou pak byla možnost pořádat FNM turnaje v libovolném formátu a také změna distribuce prom na FNM. Herna již nebude dostávat 4 FNM proma na FNM, ale dostane balík FNM prom podle jejího statusu a může pořádat kolik chce FNM za týden a ceny rozdělit podle uvážení. Pokud tak znáte české poměry, kdy je zvykem všude šmelit co jde, tak tato změna jen napomáhá podobným praktikám.
Link na oznámení ohledně FNM zde.
4) Turnaje
18/10 PTQ Trnava - Limited
19/10 PTQ Praha - Limited
25/10 GP Stockholm – Standard
01/11 PTQ Vídeň – Limited
07-09/11 - Prague Eternal
15/11 GP Madrid – Modern
22/11 PTQ Mnichov – Limited
29/11 GP Strasbourg - Limited
13/12 GP Milan – Modern
Střípky
V novém dílu série Walking the planes můžeme nahlédnout pod pokličku Community Cupu. Jelikož se z autora série Nathana Holta stal čerstvý otec, tak protentokrát musel přenechat moderování jiným. Jak to dopadlo? Přesvědčit se můžete na linku zde.
Když už jsme u Community Cupu, tak tým reprezentující hráče zvítězil nad teamem zaměstnanců Wizards. Ti, kteří se během víkendu zalogovali na MTGO tak získali promo Survival of the Fittest.
Nová FNM Proma: V listopadu se můžeme těšit na Brain Magota, který sice nebude asi moc drahý, ale osobně se mi tato karta velice líbí, takže palec nahoru. V prosinci nás pak čeká FNM promo Stoke the Flame. Stoke je samozřejmě trefa do černého. S náskokem nejdražší účko na formátu. Na Pro Tour Stoke jen potvrdil, že je nepostradatelnou součástí mnoha decků. V prosinci se tedy vyplatí na nějaké to FNM zajít.
MTGO opět zažilo další fiasko. Hráči v TOP8 víkendového PTQ měli problém s postavením nadraftovaných balíčků (postavené balíček jim nešly submitnout) a 3 z 8 hráčů tak nakonec museli do prvních her nastupovat s automaticky postaveným balíčkem (všechny nadraftované karty + vygenerovaný mix zemí, tedy 80 karet). TOP8 PTQ se nakonec bude opakovat s tím, že předchozí výherce si kvalifikaci ponechá a hraje pouze o vedlejší ceny (foil set atd).
ProTour Khnas of Tarkir přinesl nový vítr do TOP25 žebříčku. Owen Turtenwald sesadil Jeremy Dezaniho z pozice nejlepšího hráče světa. Ivan Floch si i přes TOP8 finish pouze udržel pátou příčku. Stanislav Cifka pak klesl o 4 místa na desítku. Link na celý žebříček zde.
Na ProTour Khans of Tarkir jsme byli svědky jedné z méně běžných diskvalifikací. Greg Ogreenc byl diskvalifikován ještě před prvním kole PT během stavby balíčků (fakticky byl diskvalifikován během prvního kola za prohřešek během deckbuildingu). Podle oficiální verze byl Greg diskvalifikován za házení karet po hráči, který seděl naproti. Podle formulace „Greg Ogreenc threw cards into the face of the player sitting opposite him“ by si člověk představil pořádné vzrůšo. Podle Gregovy verze se však jednalo o něco více obvyklého. „Vracel“ soupeři karty, které dle jeho názoru zasahovali do jeho prostoro pro deckbuildingy.
Během PT byla také ohlášena desková hra Magic the Gathering. Pokud tedy nemáte kartiček plné šuplíky již teď, tak máte skvělou možnost rozšířit arzenál a zabrat nějaké místo i deckovkou. Link na oficiální zprávu zde.
Oprava chyby v minulém dílu. Naposledy jsem tvrdil, že tato PTQ sezóna bude tou poslední v současném systému. Chybka se vloudila a hráči budou moci zkusit svůj skill ještě jednou ve formátu Standard. Poslední klasická PTQ sezóna bude probíhat již souběžně s prvními PrePTQ.
Tímto se s vámi loučím a doufám, že se vám středeční výhledy líbily.
Středeční výhledy Vám přináší Poker-Arena.cz - největší pokerový portál v Čechách a na Slovensku.
Každý den zde naleznete nejnovější novinky a zajímavosti ze světa pokeru, pokerová videa v češtině a strategické články.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.