Novinky
Středeční výhledy #11 2014
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Dnes nás čeká jedna z nejdůležitějších změn v dlouhé době. Jedná se o změnu rotace Standardu. Představíme si také karty z nové edice Khans of Tarkir.
Ohlédnutí
1) GP Sydney, GP Kobe, GP Salt Lake City
2) PTQ a WMCQ Brno
Co nás čeká
3) Khans of Tarkir - spoiler
4) Nová rotace Standardu
5) Community Cup
6) Turnaje
Ohlédnutí
1) GP Sydney, GP Kobe, GP Salt Lake City
Nejdříve jen rychle nakoukneme do Austrálie, kde se konalo GP Sydney. Limited M15 si přišlo zahrát 813 hráčů, což je na australské poměry téměř Woodstock. TOP8 byla plná neznámých jmen s výjimkou Tomohara Saita, který dal GP Sydney přednost před domácím GP v Kobe. Byl za to odměněn TOP8, kde ovšem vypadl hned v prvním kole.
Link na coverage je zde.
V Austrálii konečně přišli na to, jak se fotit na TOP8 profily. Uprostřed Tomoharo Saito ve své 20. TOP8.
V ten samý víkend se konalo i GP v Japonském Kobe. Formátem byl Modern a dorazilo masivních 2200 hráčů. Japonsko je proslulé pro svůj out of the box přístup a přestože to už není co bývalo, tak GP Kobe tentokrát nezklamalo a přineslo hodně čerstvých a zajímavých decklistů. Na coverage můžete najít decklisty až do TOP32, takže pokud hledáte inspiraci, tak doporučuji projet (jsou tam opravdu zajímavé vůně od Open the Vaults až po Quicksilver Amulet). Obecným trendem bylo přidávat Huntmastera téměř do všech balíčků. GP vyhrála fritka s 4x Vexing Devil v základu. Druhé místo pak obsadila vysoce inovativní afinitka s Ensoul Artifact, Tarmogoyf a Shrapnel Blast maindeck. Splinter Twin přidal do maindecku výše zmíněného Huntmastera. Smolařem byl Shouta Yaasoka, který měl se svým Tezzeretem skóre 13:1 před posledním kolem, nemohl remizovat, prohrál a na pomocné se nedostal do TOP8. Do TOP8 se naopak opět dostal Yuuki Ichikawa a vypadá to, že nás čeká vzestup další japonské hvězdy.
Link na coverage je zde.
Tezzeret Yasooka Main Deck Sideboard 4 Mutavault
4 Blinkmoth Nexus
4 Darksteel Citadel
4 Darkslick Shores
3 River of Tears
2 Creeping Tar Pit
1 Wurmcoil Engine
1 Spellskite
4 Thirst for Knowledge
4 Inquisition of Kozilek
2 Damnation
2 Smother
1 Go for the Throat
1 Doom Blade
1 Slaughter Pact
4 Dimir Signet
3 Talisman of Dominance
2 Mox Opal
2 Torpor Orb
2 Relic of Progenitus
1 Pithing Needle
1 Batterskull
4 Tezzeret, Agent of Bolas
3 Liliana of the Veil1 Slaughter Pact
2 Duress
2 Negate
2 Sower of Temptation
2 Glen Elendra Archmage
1 Meloku the Clouded Mirror
1 Consume the Meek
2 Ashiok, Nightmare Weaver
2 Flashfreeze
Poslední zastávka byla v Salt Lake City, kde si hráči mohli ještě jednou pro velký úspěch zkusit M15 Limited. Tuto úchvatnou zkušenost se rozhodlo protrpět pouze 878 hráčů, což dělá ze Salt Lake City jedno z nejmenších US GP posledních let (a to včetně GP ve Forth Worth, kam se kvůli sněhové bouři fakticky ani nešlo dostat). GP překvapivě vyhrál balíček s Triplicate Spirit a Sanctified Chardge Brandona Nelsona, který v TOP4 těsně porazil Efra s Triplicate Spirit a Sanctified Charge. Tím by se také dala shrnout ideální strategie draftování v M15. Do TOP8 se krom Efra dostal ještě Paul Rietzl, Jamie Parker a Nathan Holiday. Cena pro nejlepší jméno v Top8 jde Shady Badranovi.
Link na coverage naleznete zde.
2) PTQ a WMCQ Brno
Další dvojitý víkend máme za sebou. O organizaci se tentokrát postarala Rishada a sajtou byl tedy jako již tradičně Faval. Účast tentokrát lehce pokulhávala a WMCQ si přišlo zahrát pouze 116 hráčů. Po sedmi kolech se do TOP8 dostalo opět několik známých jmen. Protože bych však mohl urazit některé hráče tím, že je nezmíním ve výběru známých jmen a také protože, že můj výběr by byl více pragocentrický, protože odsud znám většinu hráčů, tak jen zmíním, že pro Honzu Brožka to byla druhá TOP8 v řadě. WMCQ vyhrál Tomáš Kuchta, který byl rozhodně v TOP3 na mém listu hráčů, kteří něco určitě vyhrají. Připomínám, že Tomáš hraje opravdu hodně a má dobré výsledky jak na GP tak PTQ okruhu (například 9:0 start na GP Varšava, TOP8 na nedávném PTQ v Lipsku a další). Tomáš Kuchta se přidá k Josefu Vlachovi a Standovi do českého národního teamu. Zajímavostí je, že nejhranějším archetypem byl GW. WMCQ pak opět vyhrál Jund, který ve finále porazil UW.
Link na coverage naleznete zde.
Na PTQ pak dorazilo pouze 85! hráčů. Důvodem bylo konání WMCQ ve všech ostatních zemích v regionu v neděli. Pouze Maďarsko mělo WMCQ také v sobotu. Někteří maďarští hráči tak dorazili i na české PTQ, zahráli si 7 kol sealed decku, postoupili do TOP8 a PTQ vyhráli (vítěz byl z Rakouska). Počet ubráněný PTQ slotů na brněnském PTQ je tak dost tragický a nepomohlo ani to, že tentokrát se většina okolních států ani nemohla účastnit. Zajímavost nakonec, Lukáš Blohon uhrál TOP8 v obou turnajích během víkendu.
Link na coverage je zde.
Co nás čeká
3) Khans of Tarkir – spoiler
Prerelease nové sady se rychle blíží a spoiler sezóna je v plném proudu. Pojďme se podívat na super rozsáhlou analýzu nové sady (protože očividně nemám co lepší na práci o víkendu). Nejprve několik základních prvků. Spoiler feček byl chytře zveřejněn ještě před koncem předobjednávek boosterů pro obchody, takže obchody na tento spoiler mohly zareagovat zvýšením objednávek. Sady se tedy pravděpodobně otevře opravdu neuvěřitelné množství. Zároveň s tím je jasné, že cena sady musí vyjít nějak rozumně. Pětice feček zabírá cca 50% hodnoty a zbytek karet se prostě musí vejít do toho zbytku. Hodně zajímavých karet tím pádem bude mít nižší cenu, než by to odpovídalo jejich power levelu. Zároveň je sada plná vícebarevných karet, které je těžké posuzovat. Záleží hodně na dostupné manafixaci, podpůrných kartách a tak dále. Na rozdíl od Alara bloku, kde byly silné karty sice vícebarevné, ale většinou pouze dvojbarevné (Bloodbraid, Pulse, Terminate, Relikviář), tak zde to vypadá, že karty budou více směřovat k tříbarevné kombinaci. Třetí barva samozřejmě drasticky omezuje hratelnost jednotlivých karet a i velice silná trojbarevná karta může doufat maximálně v to, že se bude 4x hrát ve svém archetypu. Zatímco karty jako Heroes Downfall si zahrajete víceméně ve všem, co se jen dotkne černé barvy. Na druhou stranu zde vyjde množství unikátních karet do nepřátelských trojbarev, které budou v dalších letech staple v příslušných EDH a casual věcech. Jak jsem již podotkl, sady se bude otvírat obrovské množství a účka tak budou ze začátku víceméně bezcenná. Rytíř pravděpodobně nebude předprodávat žádné účko dráže než 5 kč. (dokud se jich alespoň párset nevyprodá). To je samozřejmě zcela skvělá příležitost nakoupit si klíčová účka v podobě Triplelandů a charmů. Zde bych zmínil kartu Murderous Cut, která je dle mého názoru velice silná. Dokáže totiž vychýlit tempo hry ve váš prospěch. A karty do hřbitova s novými fečkami budou rychle přibývat.
Nejdůležitější zprávou byl bezpochyby reprint starých feček. Fečky spřátelených barev vyšly v Onslaughtu a nebyly tak stále legální na Modern. To se s novou edicí změní. Reprint feček víceméně zaručuje, že Khnas budou úspěšnou sadou a s největší pravděpodobností i nejvíce otvíranou sadou v dějinách ( asi jako každá podzimní sada). Znamená to také o něco lepší a levnější manabase na Modern. Pokud se jedná o jejich cenu, tak samozřejmě silně doporučuji pořídit si playset feček do konce března, kdy se sada přestane draftovat a to i v případě, že prozatím nemáte ambice hrát starší formáty. V předprodeji bych již fečky nepořizoval, protože již minul bod, kdy byly levné (400 za Deltu). Fečky samozřejmě budou součástí manabase i na Standardu, kde však předpokládám nebudou tam dominantní. Reprint feček pak znamená to, že mana bude lehce více bolet a bude rychlejší. Zároveň se bude více manipulovat s knihovnou a hodně posílí Courser of Kruphix, který neguje ztrátu životů z feček a navíc vám umožňuje spolu s fečkami lépe kontrolovat vršek knihovny.
Nejprve se podíváme na pětici Klanových lordů. Spolu s nim zhodnotím i obecné postavení klanu v relaci k již existujícím kartám. Toto hodnocení se pak bude vztahovat i k dalším trojbarevným kartám těchto klanů.
Anafeza, the Foremost
Anafeza má dle mého názoru nejlepší barvy v manacostu. Abzan si z Therosu nese solidní zásobu karet. Thoughtseize, Heroes Downfall, Courser of Kruphix, Sylvan Caryatid, Elspeth, Banishing Light, Fleecemane Lion, Brimaz. Abzan má tolik dobrých karet, až by někoho napadlo, že další už nepotřebuje. To by bohužel mohl být případ Anafezy, která má solidní čísla a nízký manacost a k tomu dvě středně relevantní schopnosti. Není však broken a pokud se do balíčku dostane, tak bude vždy hrozit, že ji další sada pošle na střídačku. Z eternal hlediska je unplayable dle mého názoru a jako generál mě také nějak nevzrušuje. Pokud bych si Anafezu otevřel na prerelease, tak bych ji podržel a počkal na ProTour s tím, jestli se náhodou neprosadí. Současná cena 99 je vcelku rozumná a není kam spěchat s jejím prodejem.
Narset, Enlightened Master
Jeskai je naopak nejslabší barevnou kombinací z Therosu. Červená i bílá jsou obě velice agresivní barvy a aggro obvykle nechce splashovat třetí barvu. Narset navíc nemá prozatím na Standardu podporu silných kouzel a jednou z mála karet, které ji podporují je Keranos. Na rozdíl od Anafezy je však její schopnost hodně broken. Důležité je, že můžete hrát všechny (ne jednu) NON-creature karty (Elspeth například), které odhalíte a bez manacostu! Ve správném balíčku by jediný útok Narset měl dokázat zcela otočit hru. Narset je tedy neuvěřitelný generál okolo kterého jistě půjde postavit silné a zábavné EDH. Poohlédl bych se tedy po foil verzích Narset. Na dvojce by se mohla vejít do nějaké verze Jeskai tap-out kontrolu. Příběh z magicové říše pohádek je útok Narset, který ukáže například Wrata, Elspeth, zemi a Blesk. Pokud bych si Narset otevřel na prerelease, tak bych opět počkal. Narset je velice silná karta, která může dominovat hře. Pokud plánujete Narset hrát na EDH, tak bych se nebál ji předobjednat. 65 je cena, která vás nemůže moc potrestat směrem dolu. Narset rozhodně není bulk mythic a přinejhorším její cena o něco klesne. V opačném případě se Narset může prosadit a pak by mohla být výrazně dražší (na druhou stranu, je to 6 drop a těch se málokdy hraje v balíčku plný set).
Sidisi, Blood Tyrant
Sidisi se stejně jako Anafeza narodila do lepší rodiny. Sultai byla kombinace, kterou na PT hrálo množství lepších hráčů. Opět má podporu klíčových karet jako Thougthseize, Heroes Downfall, Bile Blight, Courser of Kruphix, Sylvan Caryatid, Ashiok a Kiora. Zvláště Sylvan Caryatid je pro Sidisi velice důležitý. Pomáhá ji seslat o kolo dříve, zafixovat a je to bytost pro její mletí. Sidisi sama o sobě připomíná Huntmastera. Sidisi by si mohla najít cestu do GB dredge spolu s dalším mletím, bičem a třeba nějakou reanimaci nebo Soul of Inistrad. Otázkou však je, zda ji tento balíček bude potřebovat. Dle mého názoru se spíše vydá cestou Empty the Pits. Mletí je populární strategií a Sidisi je mlecí generál, takže si jistě uplatnění najde. Pokud bych si Sidisi otevřel na prerelease, tak bych ji měnil za jiné karty.
Surrak Dragonclaw
Temur zatím vypadá jako slabší kombinace. Zelená je dobrý začátek. Akcelerace, Courser a Polukranos s možností Nissy a Chordu. Červená přidává Xenagose, Chandru a Goblin Rabblemastera. Modrá pak může nabídnout Kioru, Keranose a Master of Waves. Problémem je, že tyto karty se ne vždy kombinují dohromady. Prozatím se RUG hraje na Convoke základu s který spolupracuje Rabblemaster, Xenagos a třeba i Master of Waves. Kombinace však postrádá odpovědi na soupeřovy karty (není tam prostě černá). Samotný Surrak je rozumná bytost, která ovšem umírá na removal a pokud se bude hodně hrát černá, tak to se Surrakem nevidím moc dobře. Surrak má však dostatečná čísla a schopnosti na to, aby se na formátu ukázal. Pokud bych si Surraka otevřel na prerelease tak bych ho měnil za jiné karty.
Zurgo, Helmsmasher
Agresivní Mardu by mohlo stavět na RW základu. Manabase by mohla umožnit i agresivní trojbarvu. Kousačky, fečky, Mana Confluence a samozřejmě asi i pár tap zemí, které by však balíček nemusely moc zpomalit. Zurgo samotný má sice neuvěřitelně agresivní čísla, ale 5 many je hodně a moc se to nehodí do myšlenky balíčku. Daleko více bych věřil Mardu 3 dropu (nakonec to byl 4 drop a je to fakt řízek). Zurgo také vyšel v duel decku a jeho cena tak nejspíš nikdy nedosáhne vysoko. Kdybych si otevřel Zurga na prerelease tak bych byl smutný a stěžoval bych si ostatním jakou mám smůlu.
Clever Impersonator
Máme zde již celou plejádu velice schopných klonů, kteří ve své době byly Constructed Playable. Například Phantasmal Image, Phyrexian Metamorph, ale i Evil Twin a další. Po změně pravidel pro legendy se kloni lehce přestali prosazovat. Clever Impersonator však nasazuje opravdu vysokou laťku. Možnost kopírovat planeswalkery je zcela unikátní a občas zkopírovat Banishing Light taky není špatné. Clever Impersonator je Standard playable, není však broken. Kde bude zářit jsou všemožné jednokarťáky a Cuby, protože možnost kopírovat vše je nejen silná, ale hlavně zajímavá a vytváří unikátní herní situace, což je přece jen to, proč Magic hrajeme. Pokud bych si Clever Impersonator otevřel na prerelease tak bych ho měnil za jiné karty. Poptávka po něm bude nejspíše trvalejšího rázu a nikoliv nárazová.
Empty the Pits
Tato karty bude dle mého názoru nejpřekvapivějším objevem edice. Po prvním přečtení se totiž tváří jako každý druhý nehratelný černý mythic (Army of the Damned). Dělá to taplé zombie a potřebuje to asi tak 20 man a z toho 4 černé. Předpisovej unplayable. Pokud člověk kartu okamžitě neodsoudí, tak si začne uvědomovat následující věci. Je to instant. Já automaticky předpokládal, že takovéto karty jsou Sorcery a Instant jsem na kartě ignoroval. Dále je důležité správné vnímání Delve. Pokud hrajete balíček na Delve zaměření, tak byste měli vnímat x=0. Tedy Empty the Pits je karta za BBBB, pokud máte 20 a více karet ve hrbitove tak vyhrajete hru. Celkem změna od Army of the Damned ne? Má takový balíček šanci? Již teď existuje GB Dredge s kartami jako Satyr Wayfinder, Commune with Nature, Kruphix Insight. K tomu můžete stále dobré karty jako Nighthowler, Bič, Soul of Innistrad, Seiza, Downfall a Caryatid. Fečky také Delve pomůžou. Proti tomuto decku jsem hrál celkem často a opravdu neměl problém odemlít rozumnou část knihovny. Teď do tohoto balíčku můžete přidat kartu, které na konci kola prostě vyhraje hru? Čtyři černé nemusí být jednoduché, ale s Templem, kousačkou, caryatidem a náhodu vyšel Urborg? Nevýhodou je, že Delve je součástí manacostu, takže pokud se něco stane s první kopií Empty the Pits (třeba counterspell), tak druhou budete dost obtížně nabíjet. Proto se Empty bude ze začátku nejspíše hrát třeba jen 2x. Výhodou je, že balíček by měl fungovat i bez Empty the Pits. Empty je jen bonus navíc v podobě Instant vítězství na konci kola. Osobně bych byl velice překvapen, kdyby se tato karta vůbec neprosadila. Zároveň je to však typická karta do jednoho archetypu a nepředpokládám, že se hrála ve více balíčcích i pro její náročný manacost.
Sarkhan, the Dragonspeaker
Sarkhan je rozhodně trefa do černého. Jeho power level je velice silný. Co by také člověk čekal od kombinace Stormbreath Dragona a Flametongue Kavu. Sarkhan se špatně zabíjí, umí zabít klíčové kousky formátu jako Courser, Brimaz, Stormbreath Dragon, umí se vyhnout Elspeth. Neumí se ovšem vypořádat s Prognostic Sphinx. Obecně je Sarkhan lepší než Stormbreath. Bude však záležet na metagame. Pokud se bude hrát hodně Banishing Light a Utter End a nebo agresivních balíčků, tak drak může být lepší. Pokud bych si Sarkhana otevřel na prerelease, tak bych čekal na ProTour s tím, že pokud se prosadí, tak jeho cena vyskočí.
See the Unwritten
Nová variace na Summoning Trap mě neustále překvapuje. Patří mezi nejlépe předprodávané Mythic sady. Je pravda, že byla již od začátku velice levná, ovšem nejsem si jist jejím uplatněním. Na Standardu ji prozatím chybí rozumné cíle (Ashen Rider mě napadá jako jediný). I kdyby cíle existovaly, tak See the Unwritten není instant a balíček založený na jedné kartě a spoustě nehratelných 8+ dropů není na formátu s Thoughtseize asi úplně ončo. Karta dává odkryté karty do hrobu a tak by se pro ni možná našlo místo i jindy. Poptávku po ní prozatím podle mě živí spekulace nad návratem Eldrazi a Draků v dalších sadách bloku. Aktuálně bych dal od této karty ruce pryč. Její prvotní cena bylo 39 myslím, což bylo sice stále hodně, ale na střední Mythic ok. Pokud bych si See the Unwritten otevřel na Prerelease, tak bych ho obratem vyměnil za cokoliv se stejnou cenou na rytíři.
Sorin, Solemn Visitor
Sorin aktuálně drží druhé místo v předprodejích u Mythic ( původní cena 179 se ukázala jako příliš nízká). Sorin je podle mě horší než předchozí Sorin. Přesto je to rozumný sférochodec. Pokud ho dvakrát spustíte, tak máte Talrandovu Invokaci. Sorin má bonus v tom, že ho můžete nabíjet a a zase vybíjet a dost znepříjemňuje život aggru. Jeho plusová schopnost je bohužel nic moc. Osobně se mi Sorin moc nelíbí. Má však rozumné barvy a do Abzanu by se mohl vejít. Druhé kolo Caryatid, třetí kolo Sorin není špatně. Opět podpora Seizy, Downfallu neškodí. Pokud bych si Sorina otevřel na prerelease, tak bych ho měnil za jiné karty.
Ugins Nexus
Nexus bude špatným mythic této sady. Pokud ho umíte obětovat, tak máte Time Warp. Pokud ho obětovat neumíte, tak máte doslova nic. Navíc nelze zahrát druhý a získat tak díky Legendary rule kolo, protože druhý zůstane ve hře a kolo vám zase vezme. Nexus je kombo s Prototyp Portal a sekáním artefaktů. No Nexus je špatný, ale je alespoň zajímavý. Lepší než Hythonia. Pokud bych otevřel Ugnis Nexus na Prerelease, tak bych šel za obsluhou a zkusil bych Nexus vyměnit za lahve Coly. Pokud by se mi to ani napotřetí nepovedlo, tak bych asi skončil s magicem.
Wingmate Roc (Broodmate Dragon light)
Nová verze na Broodmate Dragona je tu. Stojí o manu méně, je jednobarevná a má relevantní bonusovou schopnost. Má také o jedna menší útok a musíte útočit bytostí k tomu, abyste dostali kámoše. Můj názor je, že Wingmate Roc je prozatím hodně nedoceněnou kartou. Hodně tomu napomohlo i Star City Games, které ptáčka nacenilo na 5 USD a review sady ho označily za hroznou kartu. Zatímco SCG má obvykle pravdu častěji než já, tak v tomto případě byl Ben Bleiweiss (chlápek co naceňuje karty pro SCG) nejspíše nepříčetný. To se potvrdilo hned další den, kdy museli zvednout cenu z 5 USD na 8 a Roc je tak jednou z mála karet, které během předprodejů rostou (další jsou super překvapivě fečky). Náš názor je, že Roc má opravdu vysoký power level a je jednobarevný. Nemusí se samozřejmě hrát, ale 6/8 letec za 5 man s bonusovou schopností, který je rozdělen do dvou bytostí a tím pádem částečně neguje Downfall, vyhýbá se Elspeth a navíc ji umí zabít, otáčí damage race. Jediné co neumí je efektivně vyřešit Prognostic Sphinx. Co ještě byste chtěli od karty?
Rare:
„Clan“ Ascendancy
Cyklus trojbarevných enchantmentů v barvách jednotlivých klanů je velice zajímavý. Abzan, Mardu i Temur nabízejí zajímavé kombinace vcelku silných schopností. Ascendancy trpí tím, že je v setu prozatím dost drahých karet a tím pádem něco musí být levné. Za 12 kč by Ascendancy rozhodně nebyly nejhorší investicí, kterou v životě uděláte. Jinak Martu Ascendancy nabízi vcelku pohodlný kill ve třetím kole na Modernu. Stačí zahrát Birds of Paradise → Doran → Mardu Ascendancy a GG přesně za 20.
End Hostilities
Nová vrata stojí pět man? Nehratelné? No nemusí se vám to líbit, nemusíte s tím souhlasit, ale je to prostě tak. Vrata stojí 5 a pořád se asi budou hrát. Už nebudou tak silná a spolehlivá. Ale pořád to budou vrata. End Hostilities nepřináší nic jiného než snížení power levelu na slotu mass removal. Pokud se však budou hrát, tak i tyhle vrata jako každé jiné budou něco stát.
Klanová Rare
V Shardech byl cyklus trojbarevných nestvůr na uncommon slotu. V Khansech se posunul na Rare a s tím se i zlepšili jejich schopnosti. Prozatím se nám představil Jeskai Lightning Angel, který ztratil jedna z manacostu a z obrany. Umře tak na klasický blesk, což z něj dělá unplayable na Modern. Na Standardu to moc nevadí, protože se tolik blesků nehraje a navíc existuje Stoke the Flame. 3/3 Haste, Flying Vigilance za RUW je velice dobrý poměr a Mantis Rider má dostatečná power level na to, aby se prosadil. Otázkou bude, zde bude balíček, ve kterém by si Mantis Rider našel místo, existovat. Mantis Rider je také Human, což může být někdy relevantní.
Druhým je temurský yeti Savage Knuckleblade (karta jejíž jméno pravděpodobně nikdy nevyslovím správně). Yeti je takové prasátko v tuningu. 4/4 za 3 nebo 4/4 haste za 4. další dvě schopnosti nejsou k zahození a Yeti také splňuje podmínky hratelnosti. Obě bytosti si také zatím umí poradit s klíčovým 3 dropem Courser of Kruphix.
Další Klany však nezachovali 3 manový cost bytostí a Abzan nám představil 4-manového Obléhacího Jednorožce, který se za svůj power level rozhodně nemusí stydět. 4/5 za 4 které změní damage race o 6 při příchodu do hry. Křivka Caryatid ve druhém a nosorožec ve třetím a druhý ve čtvrtém dost zavaří snad jakémukoliv aggro decku. Osobně si myslím, že Rhyno je dobrý, ale Polukranos mu dělá na čtyř slotu konkurenci.
Za Mardu se pak objevil Butcher of the Horde, který vyvolal jedno z těch větší wow. 5/4 letec za čtyři země je dost rozumný poměr. Jeho bonusová schopnost je dost relevantní, protože může získat Haste, což je v poslední době klíčová schopnost. Spolu s novým Gravecrawlerem, Goblin Rabblemasterem a třeba Mardu Ascendancy jistě najdete nějaké ty bytosti na obětování. Řezník má dle mého názoru obrovský potenciál a přímo vybízí k nějakému tomu Mardu tlaku.
Posledním ze série (nejspíš) je Kheur Lich Lord, který však stojí 6 man a není nijak úchvatný a na Constructed se nejspíše nepodívá.
Bloodsoaked Champion
Nová variace na Gravecrawlera jistě potěší všechny příznivce černého aggra. MonoB aggro bylo hratelné již na bloku a je tedy nadějné, že se mu povede transformovat i na další Standard. Sám pomáhá velice dobře spouštět Raid a obecně 2/1 za jedno zemi s dobrou schopností nebude špatná.
Rattleclaw Mystic
Sylvan Caryatid 2.0. Jako akcelerace je Mystic horší než Caryatid. Jeho schopnost vám sice umožní hrát 6 drop ve čtvrtém kole (Elspeth, See the Unwritten), ale osobně si nejsem jestli to stojí za riziko, že vám Mystica něco zabije (zcela ideálně Searing Blood). 2/1 čísla z něj však dělají trochu jinou kartu než Caryatida a věřím, že Mystic nahradí Caryatida v balíčcích, které ocení trochu tlaku. Například Naya. Druhé kolo Mystic a třetí kolo Xenagos nadělí soupeři dost zranění. Mystic však nedokáže efektivně blokovat Courser of Kruphix a má takový pocit, že to bude v dalších měsících velice relevantní. BUG i Junk tak asi budou stále preferovat Caryatida. Mystic by ale rozhodně měl ulevit Caryatidovi v jeho neustále rostoucí ceně, protože ho v některých balíčcích může nahradit, nebo alespoň „budget“ nahradit.
Utter End
Utter End pravděpodobně nahradí Silence the Believers v Abzanu. Čtyřmanový removal je dost pomalý, ovšem možnost zabít Planeswalkera za to nejspíše stojí. Hodně samozřejmě záleží na tom, jak bude rychlý formát.
4) Nová rotace Standardu
Téměř každé druhé výhledy vám přináším nějaké zajímavé až revoluční změny. Často to jsou však změny, které vlastně většinu z nás tolik neovlivňují. Změny na GP a PTQ úrovni. Dnešní změna však bude mít dopad na většinu herní populace. Jedná se o změnu rotace Standardu. O této změně se již spekulovalo a snaha změnit všechny ProTour na Standard takovéto spekulace výrazně posílila. Pojďme se tedy podívat jak se změní jeden ze základů moderního Magicu.
Místo dosavadního jednoho bloku za rok se dočkáme dvou bloků. Počet edic v bloku se zmenší z tří na dvě. Za rok nás tedy budou stále čekat čtyři edice. Zmizí tím pádem Core set a M16 bude poslední edicí toho typu.
S více bloky přijde více rotací. Pravidlo, že nový blok vyřadí blok starý, bude zachováno a Standard tak bude rotovat 2x za rok. Vždy na podzim a na jaře. Rotace to bude menší, protože nový blok vyřadí pouze dvě staré edice. Blok také bude na Standardu kratší dobu, pouze 18 měsíců a na Standardu bude o něco méně karet. Tento systém začne na podzim roku 2016 a první sadou ovlivněnou rotací bude Khans of Tarkir, které odrotují na jaře 2017 místo na podzim 2017.
Shrnutí: Magic se hodně změnil za posledních pár let a toto oznámení je toho velkým důkazem. Pokud si vzpomenete na to, jak byly přijímány změny v době dávno minulé, tak skoro každé oznámení bylo přijímáno negativně a lidé věštili konec Magicu. V dnešní době vládne daleko větší optimismus a důvěra v kroky WOTC a ti si tak mohou dovolovat čím dál odvážnější změny. Tato změna bylo dokonce přijata s tak malou mírou kritiky, až je to nevídané. Téměř všichni známý hráči MTG pěli samou chválu. Formát bude méně stagnující a více dynamický. Vyřeší se problém třetích edic v bloku, které byly chronicky poddraftované. Letní Core set zmizí, což bude mrzet asi tak 0,5% Magicové populace. Magic bude moci navštívit více světů a navrátit více mechanik. A hlavně Magic bude zajímavější. Osobně mám vždy Standard nejraději v září. Formát je nový, zajímavý a chci ho zkoušet. Nejhorší je naopak v létě, kdy už ho skoro ani nemá smysl hrát. Jaká jsou negativa? Pokud na Magic nemáte moc času a moc se mu nevěnujete, tak bude ještě obtížnější udržet krok s neustále se měnícím Standardem. Zároveň rychlejší změny budou klást větší nároky na hráčovu pozornost ohledně managementu jeho kolekce. Kdy karty prodávat a nakupovat bude ještě o něco důležitější, protože jinak bude ztrácet peníze dvakrát do roka. Standardu tak bude muset věnovat buď více času nebo více peněz. Za odměnu však získáte zdravější a zajímavější formát.
Link na celé oznámení naleznete zde.
5) Community Cup
Již tento víkend můžete sledovat přenos z Community Cupu. Od minula vám ještě dlužím formáty tohoto zásadního třídenního turnaje. V pátek se můžete těšit na Vintage Masters Draft (naživo) a poté na Ironroot Challenge. V tomto formátu budou muset teamy stavět balíčky, které obsahují některé z předem vybraných karet. Hodnotit se bude nejen skóre, ale také flavor a design decků. V sobotu Sealed deck z 8 různých boosterů (edice budou vybrány pomocí hlasování) a poté Cůbe se specifickými pravidly. Cube obsahuje 16 pravidel, tedy jedno pro každého hráče. Minule jsme byly svědky například pravidla draftuj všechny sedmidropy (nebo to možná bylo LSV video na fireballu) a nebo draftuj balíček pro soupeře atd. V neděli je na programu Khans of tarkir sealed deck, takže se alespoň které karty nás v Khans ještě čekají. Celý set pak bude k dispozici v pondělí.
Na tomto odkazu si můžete přečíst více o formátech.
6) Turnaje
13/09 WMCQ - Praha
14/09 CMUS Six Tour – Praha - Modern
04/10 GP Orlando – Limited
04/10 GP Shanghai - Limited
05/10 PTQ Bielsko – Biala (Blízko u Ostravy)
10/10 Pro Tour Khans of Tarkir - Standard
18/10 PTQ Trnava - Limited
19/10 PTQ Praha - Limited
25/10 GP Stockholm – Standard
15/11 GP Madrid – Modrn
22/11 PTQ Mnichov – Limited
29/11 GP Strasbourg - Limited
01/12 PTQ Vídeň – Limited
13/12 GP Milan – Modern
Rád bych zde poděkoval Mateji Zatlkaji a samozřejmě teamu MTG.sk, který se se mnou podělil o velice přehlednou stránku s turnaji. Link naleznete zde. Krom běžných turnajů naleznete i seznam důležitých událostí na MTGO. Událostí proto, že seznam obsahuje nejen turnaje, ale také například data k Flashback draftům a k Cube. To se hodí pokud například na MTGO spekulujete nebo jen hledáte vhodnou dobu k zakoupení některých karet. Například Flashback drafty Tempestu vždy zamávají s cenou Wastelandu. Innistrad by zase mohl srazit cenu Liliany.
Tímto se s vámi loučím a doufám, že se vám středeční výhledy líbily.
Středeční výhledy Vám přináší Poker-Arena.cz - největší pokerový portál v Čechách a na Slovensku.
Každý den zde naleznete nejnovější novinky a zajímavosti ze světa pokeru, pokerová videa v češtině a strategické články.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.