Novinky
Středeční výhledy #11 2013
Další výživné změny v pravidlech spolu s množstvím constructed Magicu bude tvořit převážnou náplň dnešních výhledů. Jako bonus navíc rozhovor se Stráčou o online hraní. Bohužel dnes nebude žádný komiks, protože byl Tiran minule zlý a tak jsme se vás všechny rozhodli potrestat za jeho chování. Prostě jako ve škole. No Roman bohužel neměl čas tento týden a komiks jsme tak museli vynechat. Doufám, že se vám dnešní díl bude líbit stejně jako předchozí. Za jakékoliv komentáře budu opět vděčný a pokud máte nějaký nápad o čem psát v dalším díle, šup sem s ním.
Přeji příjemné počtení.
Ohlédnutí
1) PT Dragons Maze
2) Konec Pro sezóny
3) MOCS 5
4) GP Guadalajara Standard
Co nás čeká
5) Změny pravidel s M14
6) M14 Preview - SPOILER
7) Modern Masters Preview - SPOILER
8) WMCQ a PTQ Praha
9) Turnaje
Ohlédnutí
1) PT Dragons Maze
Poslední PT sezóny se konalo v San Diegu a téměř 400 hráčů se snažilo získat vysněný titul pouze za asistence karet z Ravnica Bloku. Blokové PT obvykle nejsou zase tolik záživné pro malou rozmanitost fieldu. PT Dragons Maze nebylo výjimkou. Sphinx Revelation balíčky tvořily téměř 50% fieldu a tak jsme si mohli užívat krásných mirrorů UWx kontrolů, které zabíjeli Morphilingem, tedy vlastně jeho o dost lepším sourozencem Aetherlingem. Moc odpovědí na Aetherlinga na bloku nenajdete a tak obvykle ten kdo první protlačil tohoto shapeshiftera vyhrál :)
Sphinx Revelation se rozhodla hrát i česká a slovenská výprava a PT se těmto výpravám vcelku vydařil. 100% úspěšnost na druhý den. Z českých hráčů nejlépe skončil Martin Jůza, který po prohře v posledním kole skončil na 34. místě. Šest ProPointů mu tak zajistilo místo na prestižním Players Championship. Z českých hráčů se pak do peněz dostal ještě Stanislav Cifka, který obsadil 61. místo. Lukášovi se bohužel nedařilo a příští sezónu bude „jen“ Gold level. Mattesovi se nepovedla poslední constructed část a po 1:4 výkonu skončil mimo ceny. Mattes tak potvrdil, že musí zapracovat na závěrečných fázích turnajů (Autor má co říkat) . Mattes tak skončil na nultém levelu a bude tak muset spoléhat na PTQ.
Slovenské výpravě se opět dařilo lépe než české a Matěj Zatlkaj se dostal rovnou do TOP8. Bohužel v topce prohrál velice těsný mirror s Miharou. Wampo tak získal 20 ProPointů a pojistil si účast na dalších dvou ProTourech. Více o jeho cestě turnajem, testingu, pocitech a všeho kolem PT se dozvíte v bonusovém rozhovoru s ním v příštích výhledech. Do peněz se dostal také Doktor Robert, který skončil hned za Martinem na 35. místě.
TOP8 byla vcelku průměrná. Několik známých jmen, dva hráči s 0 ProPointy. Josh Utter-Leyton si další TOP8 zajistil titul hráče roku. Celkovým vítězem se stal Craig Wescoe s GW tlačákem. Rozhodně nejzajímavějším příběhem byla ale cesta Roba Castellona. Ten se na PT kvalifikoval díky vyhranému PTQ. Toto PTQ však ani nezamýšlel hrát. Přišel dělat rozhodčího, ale nakonec na něj nezbylo místo a tak si zahrál. PTQ vyhrál a na PT se rozhodl testovat doma s bráchou a pár kamarády. Na PT přišel s Midrange balíčkem vlastní konstrukce a první prohru zakusil až ve dvanáctém kole. Na twitteru pak získal vlastní tag #Robcastellofacts.
Několik postřehů k balíčkům a kartám v nich. Přestože turnaj vyhrálo GW aggro, tak celkovým vítězem byla Sphinx Revelation. Přestože formát bude nadále zrychlovat s příchodem dalších sad, tak Revelace bude středobodem budoucích kontrolů. UW základ bude asi neměnný. Supreme Verdict a Azorious Charm jsou příliš dobré karty. MonoR byl již na bloku vcelku rychlý a tak je vcelku reálné, že si příznivci tlaku přijdou na své i v další sezóně. Voice of Resurgence prokázala, že je kartou, která bude definovat formát. Jelikož se jedná o Mythic z malé a vcelku slabé sady, tak bude Voice jednou z těch karet, která vám udělá největší díru do peněženky. (Na MTGO aktuálně stojí téměř stejně jako celý zbytek sady). Ral Zarek naopak zklamal. Blood Baron se pak dostal před Obzedata, ovšem to bylo dáno spíše obavou z BG tlaku a lze předpokládat, že v delším horizontu by se jejich poměr měl vyrovnat. Oba však utrpí tím, že si navzájem budou konkurovat.
Link na oficiální coverage naleznete zde.
2) Konec Pro Sezóny
ProTour uzavřelo letošní Pro sezónu a my si tak můžeme zrekapitulovat co nám přinesla. Česká republika skončila sezónu s dvěma Platinum hráči a jedním Gold. Stále nemáme nikoho na Silver levelu. Bratři Slováci pak zakončili sezónu s jedním Gold a dvěma Silver.
V celkovém součtu bude příští rok sedmnáct Platinum hráčů, 31 Gold hráčů a 86 Silver hráčů. Pár zajímavostí. John Finkel, PV, Brad Nelson nedosáhli ani na Gold level. Je nutné říci, že prvním dva si na PT pořád mohou zahrát díky jejich Hall of fame členství. Jackie Lee nedosáhla ani na Silver a stejně tak Caleb Durwald. Z sedmnácti Platinum hráčů jich je devět členem ChannelBallu. Stanislav Cifka má nejnižší Planeswalker level ze všech Platinum hráčů (43) a Standa se také stal kapitánem našeho národního teamu přesně o jeden ProPoint.
Pokud se chcete podívat, kdo se kvalifikoval na prestižní Players Championship, zde je link.
Rozsáhlý dokument o tom, kdo se pohnul z jakého levelu vypracoval nějaký nadšenec a je k shlédnutí zde.
3) MOCS 5
V neděli odpoledne se hrál finálový turnaj páté série Online Championshipu (MOCS) ve formátu Block Conctructed. Jedním z kvalifikovaných Čechů byl i Ondřej Stráský (Straca3), který se po sedmi kolech základní části dokázal probojovat na poslední postupové místa do TOP8. V osmičce pak už balíček chodil jak měl a Stráča tak vyhrál tento prestižní turnaj. Krom foil setu Dragons Maze a pár boosterů se Stráča zúčastní šestnácti členného finále MOCS s dotací 100 000 USD a získá také pozvánku na PT Theros. První místo v MOCS je prozatím Stráčovým největším úspěchem, ovšem jeho stoupající výsledky dávají naději k tomu, že tento úspěch brzy překoná. Jen takovou zajímavostí je, že Ondra dostal nejdříve foil set M13 a boostery M13. Poté co Wizards zjistili chybu, tak Ondra dostal správné ceny s tím, že si může předchozí ceny nechat. Více informací se dozvíte v dnešním bonusovém rozhovoru.
Něco málo o MOCS sérii. MOCS se hrají jednou za měsíc a zúčastnit se mohou jen kvalifikovaní hráči. Kvalifikovat se lze získáním 35 QP bodů za sezónu. QP body se získávají za dobré umístění na běžných turnajích a věřte, že 35 QP je velice obtížné získat pokud nehrajete každý den. Druhou možností je pak vyhrát takzvané Prelims, tedy kvalifikaci na kvalifikaci. Trošku k pobavení je to, že ani Prelims nejsou open a i na ně je třeba se kvalifikovat uhráním alespoň 15 QP za sezónu, což je lehčí, ale také ne automatické. K tomu přičtěme, že MTGO hrají již většinou zkušenější hráči a úroveň je tam tedy o něco vyšší. Hráči, kteří projdou všemi kvalifikacemi tak již nebudou patřit mezi žádné lehké váhy a MOCS tak patří mezi jeden z nejtěžších turnajů.
Esper Standa Main Deck Sideboard 1 Azorius Guildgate
3 Dimir Guildgate
4 Godless Shrine
4 Hallowed Fountain
4 Island
2 Orzhov Guildgate
5 Plains
4 Watery Grave
27 lands
2 A?therling
2 Blood Baron of Vizkopa
4 Sin Collector
8 creatures
4 Azorius Charm
3 Detention Sphere
4 Far/Away
4 Jace, Architect of Thought
4 Sphinx’s Revelation
4 Supreme Verdict
2 Syncopate
25 other spells1 A?therling
2 Angel of Serenity
1 Blood Baron of Vizkopa
1 Detention Sphere
2 Devour Flesh
2 Dispel
1 Pithing Needle
3 Precinct Captain
1 Psychic Strike
1 Reap Intellect
4) GP Guadalajara Standard
První ProPointy této sezóny se spolu s nějakým tím cashem rozdávaly v Mexiku. Na Standardové GP Guadalajara dorazilo pouze 461 hráčů a do druhého dne se dostalo pouze krásných 82 hráčů. Mezi nimi byl i český hráč Stanislav Cifka, který dopilotoval Bant aury na pěkně vypadající 22. místo a začal tak pomalu sbírat ProPointy na další sezónu. Samozřejmě můžeme jen doufat, že na konci sezóny pro něj tento finish nebude relevantní ;-)
Zajímavostí turnaje byl jistě nový balíček na fieldu s názvem Domri Naya, kterou hrála čtveřice pros v podobě Nakamura, Saito, Edel a Yukuhiro. Poslední dva jmenovaní se s balíčkem dostali do TOP8, Ken Yukuhiro dokonce se skóre 14:0. Balíček má vcelku jednoduchou konstrukci v podobě 4x každá drahá karta v barvách a 4 elfové k tomu, aby to trošku frčelo. Výhodou je, že velice pravděpodobně nepotkáte moc mirrorů, protože balíček dohromady asi moc lidí neposkládá.
Turnaj celkově vyhrála Junk reanimace, která porazila v TOP4 a ve finále výše zmiňovanou Domri Nayu.
Druhou zajímavostí bylo množství klobouků, které jste v Mexiku mohli vidět. Pokud se nudíte, tak doporučuji projet coverage a pokochat se kreacemi, které si na hlavu někteří mexičtí hráči vzali.
Link najdete zde.
Co nás čeká
5) Změny pravidel s M14
V několika posledních dílech výhledů jsem psal o tom, že změny jsou neustálou součástí Magicu a že Wízárdi dělají v poslední době velice dobrá rozhodnutí. Proto by jsme k další změně pravidel, která se chystá s příchodem M14, měli přistupovat optimisticky. Výrazných změn dozná aplikace Legendárního typu bytostí a unikátnosti Planeswalkerů. Doposavad jednoduchý systém toho, že pokud jsou na stole dvě stejné legendy nebo dva Planeswalkeři stejného jména, tak se všichni uklidí do hřbitova. Nová aplikace bude následující. Každý hráč bude moci mít pouze jednu legendární bytost stejného jména pod kontrolou a pouze jednoho Planeswalkera se stejným jménem. Pokud přijde další stejná bytost (Walker) pod hráčovu kontrolu, hráč si vybere, kterou z těchto bytostí obětuje. To tedy znamená dvě věci. Dvě stejné legendy mohou být proti sobě na stole a dva stejní Planeswalkeri mohou být proti sobě na stole. Můžeme se tedy dočkat souboje Jitte, Geistů, Ion, čeho vás napadne. Tron bude moci například zahrát Karna, Vindicate a zahrát druhého Karna, obětovat prvního a +4 druhého. Tato aplikace dost výrazně ovlivní například mirrory kontrolů, protože Jace již nebude moci zabíjet druhého Jace a třeba Jace Memory Adept tak bude v mirroru ještě více nebezpečnější. (Tento fakt by mohl znamenat, že Detention Sphere je dobrou investicí do budoucna). Některé legendární permanenty budou o něco silnější Mox Opal a Gaeas Cradle budou asi dobrou investicí. Zvláště Cradle bude extrémně nebezpečná. Možnost tapnou Cradli pro kopec many a poté položit druhou, obětovat první a tapnout druhou pro další kopec many je velice nebezpečná.
Druhou změnou pak bude sideboardování. SIdeboard bude moci obsahovat až 15 karet, nikoliv přesně 15 nebo 0 a balíček bude moci obsahova po sidu jiný počet karet, než před sidem. Pokud tedy nebudete vědět, co vyndat z balíčku, nezoufejte. Můžete nyní prostě přidat kartu navíc a zavřít oči.
Změny jsou podrobněji popsány zde.
6) M14 Preview
Hlavně díky Duels of Planeswalker známe již poměrně dost karet (142) z letní expanze M14. Podívejme se tedy, co nám prozatím M14 nabízí. Vyjde Shock, takže opět nebude Lightning Bolt. Vyjde nová inkarnace Llanowar Elfa jménem Elvish Mystic. Odpadne tedy otravné odtapování zemí na MODU Arbor Elfem. Vyjde Giant Growth, které v posledních letech nachází čím dál více uplatnění na Constructed... Prozatím asi nejzajímavější karty jsou dva reprinty v podobě Ratchet Bomb (velice dobrá proti Advent of the Wurm, Voice, Call of Conclave) a Scavenging Ooze. Již teď můžeme říci, že Ooza bude mít výrazný dopad na oba Constructed formáty, kde zatím není legální – Standard a Modern. Skvělá zbraň proti Reanimaci a náhodným Undying bytostem. Na Modernu pak skvělá zbraň proti Meliře.
U známých Mythic rare mě překvapila prozatím vysoká křivka. Z osmi známých Mythiců nejlevnější stojí 5 man. Nejzajímavější je prozatím asi bílý skoro Baneslayer Angel. Můj názor, že 3/4 je za pět man příliš málo ani Lifelink anděla nepřivede na Constructed. Druhým kandidátem je Necratal na steroidech v podobě 5/6 Flying Démona. Na pět man opravdu pěkná čísla. Bohužel Démon má poměrně klasický zápor v podobě obětovávání bytostí v upkeepu. Přesto si myslím, že Démon by mohl být hratelný. A také vyjdou Sliveři. S nožíčkama a ručičkama :)
Spoiler na MTG Salvation naleznete zde.
7) Modern Masters Preview
České obchody již nabízejí Modern Masters v předprodeji a to ne zrovna za malý peníz. Co že je v té sadě tak dobrého? Nejdříve jsem vám zde chtěl napsat zajímavé karty, ale ze známých 109 karet bych jich sem musel vypsat tak polovinu. Je libo Mythic Goyfa, Confidanta, Vendelína, Sword of Fire and Ice, Light and Shadow, Progenita, Shackles? K tomu přidáme rare jako Cryptic Command, Ravager, Ruiny, Figura, Relikviář, Kikina a uncommony Spell Snare, Finks, Path. Po 1/2 sady je celkem jasné, že i kdyby další karty nebyly z nejlepších, tak předprodejní cena sedm dolarů je naprosto mimo mísu. Těžko říci, o kolik poklesne cena reprint karet a o kolik se zvýší cena Modern Masters. Jisté ale bude, že Modern Masters budou skvělou investiční příležitostí. Ať již přímo boostery, nebo ten krátký moment, kdy se poptávka/nabídka po kartách přikloní na správnou stranu. Jsem si téměř jistý, že u hraných karet cena půjde nahoru hned další modernovou sezónu, v nejhorším případě o sezónu později. Podle všech informací, Wizards opravdu dodrží limitovanost této edice. Pokud tedy máte možnost sehnat Modern Masters za dobrou cenu, nebojte se a využijte ji. Stejně tak se nemusíte bát tradovat pro vybrané kusovky z Modern Masters přes léto. Samozřejmě záleží, jak moc poklesne cena karet po vydání.
Link na dosavadní spoiler zde.
8) WMCQ a PTQ Praha
Čeká nás pořádný Standardový víkend. Nevíte co hrát? Poradím vám pomocí jednoduché rovnice.
Máte karty do Reanimace a nevadí vám Reanimaci hrát? Pokud ano, hrajte Reanimaci, je to totiž nejsilnější a vcelku jednoduchý balíček.
Reanimaci nemáte a nebo ji nechcete hrát?
Jste aggro hráč? Ano? → RG Tlak
Jste midrange hráč? Ano? → Jund, Domri Naya
Jste kontrolní hráč? Ano → RWU a doufejte, že nepotkáte Reanimaci
Máte rádi kombinační balíčky? Ano? → Junk aggro, Aristokrats
Chcete hrát něco nového? Ano? → Bant flash
Jste ten typ hráče, co chce hrát next level deck? Ano? → Reanimace s červenou.
Naposledy jste hráli před půl rokem a nemáte nové karty? Ano? → BR Zombies
Chce hrát něco, co nikdo nikdy neviděl, netuší jak proti tomu hrát a musí si čist polovinu karet? Ano? → RUG flash, RUG Blitz.
Teď již trochu vážněji. Reanimace je dle mého názoru opravdu nejlepší balíček. Není těžká na hraní, tedy spíše dokáže odpustit drobnější chyby. Sin Collector ji dává skvělou obranu proti kontrolu i midrange, zatímco Fiend Hunter zpomaluje aggra. Pokud z nějakého důvodu Reanimaci hrát nechcete, tak je field vcelku rozmanitý. Rozhodně bych byl opatrný s hraním kontrolu, protože Reanimace je opravdu špatný matchup.
Domri Naya Ken Main Deck Sideboard 60 cards
1 Cavern of Souls
4 Clifftop Retreat
1 Forest
3 Rootbound Crag
4 Sacred Foundry
4 Stomping Ground
3 Sunpetal Grove
4 Temple Garden
24 lands
4 Avacyn’s Pilgrim
4 Boros Reckoner
4 Huntmaster of the Fells
4 Loxodon Smiter
4 Restoration Angel
4 Thundermaw Hellkite
4 Voice of Resurgence
28 creatures
4 Mizzium Mortars
4 Domri Rade3 Boros Charm
2 Garruk, Primal Hunter
3 Ground Seal
2 Searing Spear
3 Selesnya Charm
2 Unflinching Courage
Gruul mexiko Main Deck Sideboard 10 Mountain
4 Rootbound Crag
4 Stomping Ground
1 Temple Garden
19 lands
4 Boros Reckoner
4 Burning-Tree Emissary
3 Firefist Striker
4 Flinthoof Boar
4 Ghor-Clan Rampager
4 Hellrider
1 Pyrewild Shaman
4 Rakdos Cackler
4 Stromkirk Noble
32 creatures
2 Brimstone Volley
3 Pillar of Flame
4 Searing Spear
9 other spells2 Blasphemous Act
2 Domri Rade
2 Electrickery
3 Frostburn Weird
3 Skullcrack
3 Volcanic Strength
Reanimace Martinez Main Deck Sideboard 2 Cavern of Souls
3 Forest
2 Godless Shrine
3 Isolated Chapel
4 Overgrown Tomb
2 Sunpetal Grove
4 Temple Garden
3 Woodland Cemetery
23 lands
3 Acidic Slime
3 Angel of Serenity
3 Arbor Elf
4 Avacyn’s Pilgrim
1 Deathrite Shaman
2 Fiend Hunter
4 Restoration Angel
2 Sin Collector
3 Thragtusk
25 creatures
4 Grisly Salvage
3 Mulch
1 Sever the Bloodline
4 Unburial Rites
12 other spells3 Abrupt Decay
1 Deathrite Shaman
2 Garruk Relentless
2 Gaze of Granite
2 Obzedat, Ghost Council
1 Sever the Bloodline
1 Sin Collector
3 Voice of Resurgence
9) Turnaje
01/06 WMCQ Praha
02/06 PTQ Praha a PTQ Online od 14:00 (Limited PTQ!)
08/06 GP Gothenburg – DGR Limited
08/06 GP Providence – Team Limited
15/06 GP Houston – Standard
15/06 PTQ Nurnberg
16/06 PTQ Víděň
16/06 PTQ Krakow
Link na kalendář, který aktualizuje Pavel Češka je zde.
Protože dalších pár týdnů hodlám strávit na cestách, tak je možné, že další díl výhledů nemusí být nutně úplně přesně za 14 dní. Pokusím se však zachovat kontinuitu a za 14 dní opět u dalšího dílu výhledů.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
Popřípadě pokud by jste měli sami zájem do středečních výhledů přispět libovolnou rubrikou, komiksem, úvahou atd. Můžete mi posílat své výtvory a pokud budou stát za to, tak je rád zveřejním.
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Bonusový rozhovor se Stráčou.
Ahoj, Ondro, prvně bych ti chtěl pogratulovat k tvému nedávnému vítězství v MOCS a poděkovat ti, že jsi si udělal čas na rozhovor pro středeční výhledy (nenápadně v době downtimu na MODU). Protože jsi přípravu a cestu MOCS popsal nedávno ve svém reportu, tak bude tento rozhovor spíše věnován tématu Magic Online v obecnější podobě.
První otázka nemůže být o ničem jiném než o samotném MODU. Kdy jsi se poprvé dostal k online hrní Magicu? Jaké byly tvé první pocity z MODA a jak dlouho ti trvalo, než jsi se naučil hrát na onlinu?
Na modu jsem začal hrát někdy předloni o vánočních prázdninách, kdy nějak nebylo co dělat. Hrozně mě tenkrát bavilo sledovat LSV a další hráče z fireballu, jak tam hrajou a přišlo mi to jako takové zábavné odreagování a velkou možnost k zdokonalení mojí hry.
První pocity byly určitě kladné, s klientem jsem se naučil zacházet poměrně rychle, i když vím, že na svém prvním daily eventu jsem proklik útok v rozhodující hře a prohrál na to, což mě zrovna dvakrát nepotěšilo.
Kolik hodin týdně obvykle hraješ Magic online?
Zrovna minulý týden jsem nad tím přemýšlel a myslím, že tak kolem třiceti. Skoro denně si zahraju nějaký ten draft či daily a o víkendu pro mě není problém hrát třebas 8 hodin v kuse. Magic je prostě hrozná zábava.
Jaký typ a formát turnajů preferuješ Online?
Tak nejlepší jsou určitě daily eventy, nezabere to moc času a poměr vstup/payout je docela v pohodě. Formát určitě constructed, protože jestli jste to ještě z těch mých streamu nepoznali, tak draft hraju hrozně příšerně a prohrávat mě prostě nebaví, takže se draftům víceméně snažím vyhýbat. To mám v reálu asi podobně. Ještě mě teda docela baví sealedy, které si ale irl člověk skoro nikdy nezahraje.
Vlastníš nějaké karty na MODU?
Karet moc nevlastním, protože jsou hrozně drahý, mám prakticky jenom deck na pauper (Mono U Cloudpost), Momira. 4 Jace a teď zvažuju, že si nakoupím nějaký dvojkový či blockový deck.
Kolik tě obvykle stojí hraní onlinu, popřípadě dokážeš si pravidelným hraním i něco vydělat?
Myslím že do onlinu jsem investoval tak 1000 Kč a vrátilo se mi to nekolikanásobně, pravidelným hraním se dá určitě vydělat dost, když máte čas a vyhýbáte se draftování, tzn když hrajete jenom daily eventy a tu a tam nějaký premier, kde je málo lidí.
Několik obecnějších otázek, jaké vidíš benefity v hraní Magicu online a naopak jaké jsou dle tvého názoru nevýhody onlinu?
Tak benefit je určitě pohodlí, člověk nemusí nikam jezdit, je v klidu, v teple a nemusí se mačkat na jednom stole s kupou dalších lidí. Na druhou stranu člověk přichází o tu skvělou společenskou část hry, v tom jsou irl turnaje jednoznačně lepší.
Jaký je dle tvého názoru aktuální stav online hraní u nás a ve světě?
Přijde mi, že u nás moc lidí nehraje, jinak ve světě zažívá online poměrně boom, hraje to čím dál tím víc lidí (viz navýšení maximální kapacity na daily pár měsíců zpátky). Trochu se mi teda nelíbí, že se na tom wizárdi snaží hrozně vydělat, například payout na cube je směšný a taky mě pobavilo, když nám hráčům vzali 4 pack sealedy a pak nám je o měsíc později vrátili akorát o 2 tixy zdražené.
Jak vnímáš úroveň hráčů na Onlinu? Jak vnímáš chování hráčů na onlinu? Jak se ty sám chováš na onlinu? Rozčiluješ se někdy při hraní, nebo reaguješ jinak, než by jsi reagoval v reálu?
Úroveň je skoro určitě vyšší, protože na onlinu má člověk víc příležitostí hrát než třebas v herně, kde je jeden draft denně. Chování hráčů mi nepřijde nějak hrozný, když mi někdo napíše že jsem f..ing lucker a začne nadávat na shuffler, tak se spíš pobavím, než abych z toho byl rozmrzelý. Já se rozčiluju jenom málokdy a když už jo, tak si to určitě nevylévám na chatu jako většina hráčů, ale spíš rozmlátím klávesnici nebo tak, v reálu reaguju podobně, protože musím říct, že bych se za sebe hrozně styděl, kdybych nějak vyjel na soupeře, že to hrál hrozně špatně a že si nezasloužil vůbec vyhrát i když kolikrát už jsem měl namále a málem jsem to udělal. Také se snažím neházet svým balíčkem kdykoliv dostanu kouř.
Hodně také streamuješ, jak se ti hraje při streamu, ovlivňuje to nějak tvůj výkon? Obecněji, jsi spíše zastánce solidních streamů nebo bereš spíš stream jako nástroj pro zábavu a podle toho by také měl vypadat?
Tak při streamu hraju určitě o dost hůř, vím, že když jsem jednou zkoušel streamovat sám, tak se mi podařilo odevzdat obě dvě hry v matchi a jak jsem hrál ANT proti Slávkovi, přes to se Rendl furt nemůže přenést Spíš beru streaming jako zábavu, což je asi určitě vidět z těch streamu, kde na sebe v pěti řveme na skypu, které se teda většina fanoušků cmusu moc nelíbí, což chápu a plně respektuju. Pokud se chcete podívat na nějaké dobré streamy, tak určitě doporučuju AJ Sachera, Dzyho nebo Grega Hatche, kteří jsou dle mého názoru nejlepší.
Jak se ti líbí aktuální struktura MOCS a myslíš, že je těžké se na MOCS kvalifikovat?
MOCS se mi líbí moc, je to prostě důvod proč hrát na modu, něco jako PT pro irl hráče. Kvalifikace je určitě dost náročná, je třeba tomu věnovat hodně času, mně osobně se povedlo dostat na 35 tuhle sezónu poprvé a to z velké části díky tomu, že mi dali 11 bodů za ty 2 ptqčka.
Jaké je to kombinovat hraní na onlinu a hraním IRL? Různé metagame, dvojí vlastnění karet, různý způsob draftování, nahlašování triggerů atd.
Zas tolik odlišné mi to nepřijde, je pravda, že na modu se metagame mění o něco rychleji než v reálu (viz naše WCQ, které vyhráli Aristocrati, zatímco na modu už všichni hráli Staticastery a Electrickery), já karty nevlastním prakticky žádně, ale je pravda, že na modu se shánějí o dost lehčeji a co se týče draftování, to asi opravdu nejsem správná osoba co by tohle mohla posoudit. S triggerama a podobnýma pravidlama, je to na modu určitě lepší, tam se prostě nestane, že by se něco misslo a mohlo to nějak znehodnotit výsledek hry, díky tomu je pro mě také o dost těžší si vzpomenout například na evolve atd.
Zpět k tvé osobě, vítězství v MOCS tě katapultovalo do skvělé pozice pro příští sezónu. Účast na první ProTour sezóny a rozumný cash k tomu. Jaké máš cíle pro další sezónu. Plánuješ se více věnovat Magicu, nebo je to pro tebe jen koníček s bonusem "Play the game, see the world"?
To celé záleží na tom, jak se mi zadaří v Dublinu, kdybych si dal top 25, tak určitě na další pro toury a gpčka pojedu, ale myslím, že nějak nebudu objíždět gpčka po Evropě jenom abych si dal Silver nebo tak. Plus příští rok mě čeká maturita, takže bych se také trochu měl soustředit na učení, i když lidi, co mě znají asi tuší, že to se mi moc nepovede
Ve svém reportu na CMUSu jsi popsal své snažení kvalifikovat se zpět na PT. Podle vlastních slov jsi vlastně moc netestoval, ovšem vcelku dost jsi spolupracoval s některými českými pros. Jak bys zhodnotil tvou spolupráci s nimi a jeji vliv na tvé výsledky?
S tím testingem, dvojku jsem hrál docela dost, s Reanimátorem mám na modu nahraných určitě přes 100 her. Na druhou stranu je pravda, že Esper jsem moc nahraný neměl, ale block je celkově o dost jednodušší formát a hry nebyly moc složité. Co se týče pro playerů, tak je asi jasné, že je to obrovská výhoda mít decklist od Standy, který přece jen magicu hodně rozumí, například na těch dvojkových ptqčkách mi přišlo, že nemám prakticky jediný vyloženě špatný matchup. Myslím, že kdybych ty decklisty neměl, tak by to bylo o dost těžší a spíš by se mi to vůbec nepovedlo.
Jak si věříš na další PT? Na posledním PT na Hawai jsi se nedokázal prosadit, vzal jsi si z toho nějakou lekci a přizpůsobíš tomu svou přípravu?
Věřím si docela dost, protože kluci (Slávek, Tiran, Flochy, Jurda, teď už i Wampo) jsou prakticky jeden z nejlepších týmu světa, hlavně Slávek s Flochym fakt umí postavit dobrý deck. Před Havají jsem se s klukama ještě moc neznal, takže jsem s nima netestoval a teď se na to upřímně těším a věřím tomu, že dokážeme tu dvojku nějak breaknout. Další výhodu vidím v tom, že teď už je sada online před PT, což dřív nebývalo, takže se můžu lépe připravit na draft. Pak se hlavně budu muset pořádně připravit na ten MOCS šampionát, kde jsou přeci jenom ceny o dost zajímavější a vyhrát by ho by byla úplná bomba, doufám, že se teda nějak změní formát oproti loňsku, protože nemyslím, že existuje člověk, který by hrál Cube hůř než já a hlavně že nebudem muset hrát na betě. Taky bych byl rád, kdyby se nějaký čech / slovák pochalapil a kvalifikoval se, ať tam nemusím letět sám
Jak vnímají tvé úspěchy rodiče? Fandí ti, nebo si myslí, že marníš čas hraním karet a přirovnávají to ke gamblingu (jako ti moje)?
Tak samozřejmě, že mi hodně fandí i když v posledním roce už se k mému hraní postavili dost skepticky, je pravda že díky tomu utratili spoustu peněz a výsledky furt žádné nebyly. Nejvíc z celé rodiny mě asi podporují prarodiče, hlavně můj děda, který mi den před Mocsem řekl, že i kdyby mě všichni od mtg odrazovali, tak že jemu to příjde jako nejlepší náplň volného času, kterou můžu mít a měl bych hrát dál. Každopádně bych zde chtěl celé svojí rodině poděkovat, že mi na začátku mého hraní zaplatili všechny výlety do Madridu, Milána, Amstru a hlavně na Hawai, protože bez nich bych nebyl tam, kde jsem teď.
Pokud by někdo chtěl začít hrát online, co by jsi mu poradil? Co je nejlepší zkoušet ze začátku? Jaké formáty se vyplatí hrát? Jak shánět tixi? Nějaké další tipy?
Tady hodně záleží co od moda očekávate, jestli si chcete postavit nějakou kolekci a dát si tzv. infinite (o což, se tak nějak snažím já), tak bych doporučil postavit nějaký levný pauper deck, ty stojí tak 60-80 dolarů a hrát s ním daily eventy, dokud si nevyděláte na něco lepšího. Na začátku určitě nerozbalovat coreset boostry, které dostanete a celkově je nejlepší mít nějakého trpělivého kamaráda, který vás nástrahami moda provede. Tixy bych určitě nakoupil od nějakých lidí na cmusu a ne přímo od wizárdů, protože cena je naprosto odlišná.
Pár otázek na závěr:
Jak dlouho hraješ Magic? Zhruba 6 let
Oblíbená karta? Jace
Nenáviděná karta? Lavamancer
Oblíbený balíček? Každou chvíli něco jiného, ale nejlepší jsou Merfolci, to je asi jasný.
Nenáviděný balíček? Esper Stoneblade, nic horšího jsem v životě nehrál.
Oblíbená edice? RtR
Neoblíbená edice? Rise of Eldrazi
Kontrol/aggro/kombo hráč? Spíš tlak
Na konci bych všechny české hráče poprosil, aby nenechali vyhrát ptqčko nějakého Maďara a aby se pokud možno snažili nechat vyhrát Kikiho, ale ne nějak nápadně, aby pak nebyl smutný.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.