Novinky
Středeční výhledy #10 2014
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Dnes se ohlédneme za uplynulým ProTour. Dále se můžete těšit na seznam turnajů Grand Prix pro příští rok.
Ohlédnutí
1) ProTour Magic 2015
2) GP Portland, GP Utrecht
3) PTQ a WMCQ Praha
Co nás čeká
4) Rozložení GP na další rok
5) Players Championship
6) From the Vaul Annihilation, Duel Deck Speed vs Cunning
7) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) ProTour Magic 2015
Do amerického Portlandu se zase jednou za čas sjely špičky Magicu, aby zde poměřily své síly. Portland byl posledním PT sezóny a sázky tak byly vysoké. Kdo dosáhne Platiny nebo Goldu, kdo se dostane na Players Championship a kdo se stane kapitánem své země. O tom všem se rozhodlo během PT víkendu.
Podívejme se nejdříve na to, jak se dařilo českým a slovenským hráčům. PT Portland byl jednoznačně jedním z nejúspěšnějších PT vůbec. Martin Jůza dokázal na úplný závěr špatné sezóny zabrat a 11. místem si nejen zajistil Gold ale rovnou Platinum level. Adam Koska skončil na 14. místě a jelikož byl již na PT Hawai kvalifikovaný, tak to byla jedna z těch smutnějších TOP16 (nekvalifikovala ho nikám dále a ProBody se po PT nulují). Standa pak skončil v penězích na 58. místě. Petr Sochůrek ani Nikola Vávra se do peněz nevešli. Pokud bychom skončili jen u českých hráčů, tak by tento PT byl v pohodě, ale nijak revoluční. Rozdíl tentokrát udělali Slováci, respektive slovenský hráč Ivan Floch, který se dokázal s UW kontrolem probojovat do TOP8 a následně i celou osmičku vyhrát a získal tak vše. Titul PT šampiona, Platinum level, místo na Players Championship a samozřejmě kapitána národního teamu. Zajímavostí také bylo, že prvním i s posledním hráčem v pořadí byl Slovák. Na konci sezóny tak máme 2 Platinum hráče (Jůza, Cifka) a 2 Silver (Jaklovský a Sochůrek). Slovensko pak má jednoho Platinum a jednoho Gold (Matej Zatlkaj).
V dalším odstavci se podíváme na to, jak se dařilo ostatním hráčům. TOP 8 byla opět plná známých jmen a zajímavých příběhů. Krom Ivana Flocha se do TOP8 dostal Yuuki Ichikava, který se honosí titulem streamer s největší sledovaností na světě (v Magicu) a dokázal dát druhou TOP8 v řadě. Peach Garden Oath Brothers dostali do osmičky hned dvojici hráčů Turtenwald a Jensen. Spolu s Reidem Dukem tvoří tato trojice asi nejsilnější skupinu v současném magicu. Je jen málo turnajů, kdy by někdo z nich neskončil v TOP8. Ze známějších jmen bych ještě zmínil Patrika Coxe a Matta Sperlinga. Nejzajímavější byl však příběh Jasona Cunninghama, pro kterého to byl jeho první PT a který se na něj kvalifikoval vítězstvím Limited PTQ. ProTour byl tak pro Jasona prvním Constructed turnajem za deset let!!! Přesto dokázal na svém prvním PT uhrát TOP8 a navíc skončil až ve finále a ve velice těsné páté hře mu vítězství uniklo jen o vlásek. Ze známých jmen bych ještě zmínil Jeremy Dezaniho na devátém místě, Johna Finkela na třináctém a Craiga Wescoa na šestnáctém.
Z hlediska balíčků přinesl PT hned několik změn. Mono Black se přestal hrát jako devotion a místo něho se představil BW Midrange balíček, který stále využívá síly Thoughtseize a Pack Rat spolu s efektivním zabíjením a silnými finishery v podobě Blood Baron a Elspeth. UW se představilo s verzí bez Detention Sphere a naopak s Quickeny. Jund adaptoval větší množství Planeswalkerů a stal se tak téměř imunní proti Lifebane Zombie. Renesance se dočkalo také GW aggro ať již v čisté podobě nebo se splashí na červenou. Jediným opravdu novým balíčkem byl Rabble red, což byl hyperagresivní Monored s množstvím levných bytostí a Goblin Rabblemaster.
Rabble Red Dezani Main Deck Sideboard 3 Lightning Strike
4 Stoke the Flames
1 Titan’s Strength
3 Rubblebelt Maaka
4 Burning-Tree Emissary
4 Goblin Rabblemaster
2 Ash Zealot
3 Firefist Striker
4 Foundry Street Denizen
4 Firedrinker Satyr
3 Legion Loyalist
4 Rakdos Cackler
3 Mutavault
18 Mountain2 Titan’s Strength
1 Legion Loyalist
2 Mizzium Mortars
2 Dynacharge
2 Skullcrack
4 Eidolon of the Great Revel
2 Magma Spray
Poslední zmiňovaná karty byla také jedinou „break out“ kartou PT a vyskočila z 29 kč na téměř stovku. Na PT se pak vůbec neprosadil nadějný balíček MonoGreen.
Součástí PT bylo také oznámení nových členů magicové síně slávy. Členy Hall of Fame se stali Paul Rietzl, Makihito Mihara a Guillaume Wafo-Tapa.
Více se o této trojici můžete dozvědět na odkaze zde.
Link na coverage je zde.
2) GP Portland, GP Utrecht
Hned víkend po PT Portland se konalo i GP Portland. Hráči kvalifikovaní na PT tak mohli prodloužit svůj pobyt v Portlandu a užít si i GP ve formátu Team Limited. Organizaci GP si vzal na starost Channell Fireball a opět ukázal, že když se chce tak to jde. Poprvé v historii udělal z GP čtyřdenní akci s množstvím sideeventů. Krom takových detailů, že draft byl levnější a měl lepší ceny než Constructed na letní Praze, tak jste si mohli ceny libovolně měnit. Místo boosterů jste si mohli vzít tzv. Tixy a ty pak vyměnit za hodnotnější cenu z širokého výběru produktů a kusovek. No třeba se někdy dočkáme i slušného organizátora v Evropě. (link na ceny na sideeventech je zde)
GP bylo ve formátu Team Limited, který je velice populární na hraní ovšem dost obtížný na sledování. Turnaje se zúčastnilo 649 teamů s množstvím známých tváří. Ze zajímavých teamů se dobře umístil japonský team Watanabe/Saito/Kenji (10. místo) a Black/Vidugiris/Severa (6. místo). Do TOP4 se pak probojovaly hned dva známé teamy, které se potkali hned v semifinále. Souboj gigantů vyhrál nakonec team Peach Garden Oath brothers ve složení Duke/Turtenwald/Jensen, který porazil team LSV/Efro/Cheon. Team složený z 3 nejlepších hráčů na světě vyhrát teamový turnaj, jaké překvapení :)
Link na coverage je zde.
Ve stejný víkend se konalo i evropské GP v Utrechtu ve formátu Standard. Na toto GP dorazilo i rozumné množství českých hráčů a tak bylo komu fandit. Holandsko má magicově velice vhodnou polohu a do Utrechtu tak dorazilo navzdory letním prázdninám krásných 1518 hráčů. Do druhého dne se probojovalo 172 hráčů, z kterých byla čtveřice Čechů. V druhém dni se pak všem vcelku dařilo a Lukáš Blohon i Břetislav Lukeš si v posledním kole dali zápas o TOP8. Bohužel oba svůj zápas prohráli a do osmičky se nedostali. Břéťa skončil na jedenáctém místě a Lukáš na místě čtrnáctém. Do peněz se dostal ještě Stanislav Cifka, který obsadil 38. místo a Tomáš Petruška na 81. místě. Ze známých tváří se do TOP8 dostal pouze Oliver Polak-Rottmann, který celý turnaj nakonec s Mono Blue vyhrál. Do TOP8 se také po dlouhé době dostala žena. V jednu chvíli to vypadalo, že hráčky opačného pohlaví začali do hry konečně pronikat a žena v TOP8 nebyla takovou vzácností. Tento trend však nevydržel dlouho Susanne Bornelov je tak světlou výjimkou.
Z hlediska balíčků bylo GP jistě změnou. Na scénu se vrátilo MonoBlue, které dostalo do TOP8 hned 3 zástupce. Zbytek TOP8 byl však rovnoměrně rozložen mezi ostatní archetypy. Po jednom se ukázalo UW, Bg Devotion, BW midrange, Boros burn a Rabble Red. Formát by se dal považovat za vyřešený. Balíčky jsou známé, ale žádný nedominuje a šanci uspět má téměř všechno. Zajímavost na konec. Součástí Standard GP po příchodu nové sady je vždy hledání nových karet do balíčku. Na sajtě takového GP pak můžete být svědky věcí jako Stoke the Flames za 100 kč nebo Nissa za 1000 :)
Link na coverage je zde.
3) PTQ a WMCQ Praha
První dvojitý víkend máme za sebou. PTQ i WMCQ pořádané Najádou a Remim jistě sklidilo úspěch. Turnaj byl pořadatelský skvěle zvládnutý. Vypíchnu několik postřehů. Sajta byla opravdu pěkná. Klimatizace, čistý koberec, hodně místa na hraní, vlastní recepční (nebo hosteska, záleží na úhlu pohledu). To vše při zachování rozumného vstupného a cen pro hráče. Free wi-fi a pairings na internetu byly také skvělé. Zároveň pairingy a standingy, alespoň z mého hlediska, bohatě stačili jako coverage a nebylo třeba na ni najímat dalšího člověka. Sobotní PTQ bylo ve znamení bránění domácího slotu. Po úspěšném PTQ v Lipsku a Linci se českým hráčů podařilo ukrást hned dva sloty. Byla by tedy škoda přijít o ten domácí. Účast cizinců byla tentokrát výrazně omezena probíhajícími WMCQ v okolních zemích. Přesto jich pár dorazilo a hned několik se dostalo do TOP8. Boj o domácí slot byl jako vždy velice těsný až do třetí hra ve finále, kde Martin Hrycej s Podem dokázal těsně zdolat Alexandera Semkina s 5c zoo.
Nedělní WMCQ pak bylo asi nejlépe dotovaným turnajem v poslední době. Mohlo za to Promo Geist of Saint Traft pro každého účastníka. Promo se na místě rovnou vykupovalo za 250 Kč a nebylo vůbec těžké ho prodat za 300 i více. Turnaj byl tak vlastně zadarmo s dotací 7 displayů a letenkou pro prvního. Na turnaj nakonec dorazilo 171 hráčů, což dosáhlo na úroveň dvou posledních velkých Constructed PTQ v menze. Hrálo se tedy 8 kol. Do TOP8 nakonec postoupili následující hráči.
Martin Jůza (GW) vs Martin Mede (Mono B)
Tomáš Kuchta (GR Monsters) vs Tomáš Krejsa (UW Kontrol)
Tomáš Petruška (Mono U) vs Josef Vlach (Jund)
Jan Brožek (BW) vs Kristián Janda (Boros Burn)
Do finále se probojoval Martin Jůza s GW a Josef Vlach se starším buildem Jundu s Polukranosem a Drakem. Martin rychle získal první vítězství a vše nasvědčovalo tomu, že se přidá k Standovi v českém WMC teamu. Josef však dokázal zápas otočit a bude tak reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Nice.
Na závěr bych chtěl poděkovat Najádě a Remimu za skvělou práci při organizaci turnaje a doufám, že ostatní organizátoři nezůstanou pozadu. (stejná sajta by měla být použita i na Prague Erenal 2).
Link na decklisty naleznete na stránkách Najády zde.
Co nás čeká
4) Rozložení GP na další rok
Na PT jsme se mimo jiné dozvěděli rozmístění a formát téměř všech Grand Prix na rok 2015. V roce 2015 budou opět 4 sezóny, které však pomalu ztrácí na významu, protože bye se již dávají za roční body a i na PTQ si herny budou moci vybírat vlastní formát. Celkem nás čeká 54 GP (opět meziroční nárůst) z toho 14 v Evropě (+2 od minulého roku).
V první sezóně si můžeme zahrát Modern v Milánu (opět GP Milán 6 měsíců po předchozím GP Milán). No prosincový Milán asi není nijaká úchvatná lokace, ovšem když tak přemýšlím, tak kam po Evropě by člověk chtěl vyrazit v prosinci? V lednu se do kalendáře GP nevešlo v Evropě ani jedno a tak se naskytne téměř perfektní možnost vypadnou ze zimy a zkusit GP Manila a GP Shizuoka, které se konají víkend po sobě. První sezónu uzavře únorové GP Sevilla ve formátu Standard.
13/12 2014 - Milan, Italy – Modern
14/02 2015 Seville, Spain - Standard
Druhá sezóna bude již výrazně bohatší. V březnu se budeme moci podívat do anglického Liverpoolu se sealed deckem Khnas of Tarkir. V dubnu se můžeme těšit na téměř domácí GP Krakow ve formátu Standard. Květen pak přitlačí v podobě dvojitého GP víkendu. Nejdříve můžeme znovu použít náš skill ve Standardu v Paříži a hned o víkend později bude dokonce teamový turnaj ve Florencii. Druhá sezóna nasadila poměrně vysokou laťku. Blízké GP v Krakově je jasná volba. Dvojice květnových GP pak láká do hezkých lokací v době, kdy snad bude i pěkné počasí.
07/03 Liverpool, England Limited
18/04 Krakow, Poland Standard
09/05 Paris, France Standard
16/05 Florence, Italy Team Limited
Třetí sezóna začíná mysteriózní trojicí GP bez formátu a místa. Pokud si však dáme jedna plus jedna dohromady, tak se zde nabízí vcelku důvěryhodná spekulace. Mohlo by se jednat o magicový super víkend s třemi GP ve formátu Modern Master 2 Limited ve třech nejdůležitějších magicových lokacích najednou (USD, EU a Japonsko). Tomu, že Wizards budou Modern Masters 2 věnovat velkou pozornost nasvědčuje i předsunuté release třetí sady bloku (aby bylo více prostoru pro MM2). Pokud jde o Evropu, tak si dovolím tipnout, že tajemnou lokací by mohl být Amsterdam. Jedná se samozřejmě o čistou spekulaci, ale Amsterdam splňuje většinu požadavků pro takovouto akci. V centru magicového regionu, snadno dostupný jak autem tak letecky, známé město + tento rok je nějak málo GP v Benelux regionu. Každopádně bych si určitě vyhradil na poslední víkend v květnu volno. Drobnou vadou na kráse je to, že to je již třetí GP v květnu, což je hodně finančně i časově náročné a jak Paříž tak Team limited ve Florencii vypadají velice zajímavě.
Další GP bude v Kodani ve formátu Modern (nenápadně po vydání MM2 série Modern GP ve světě). Kodaň se očividně počítá jako severské GP, což je fajn, protože Kodaň vyjde výrazně levněji než třeba letošní Stockholm. Další zastávka bude Lille a s ní každoroční evropské Legacy GP. Sezónu pak zakončí Standard v Londýně. Suma sumárum velice zajímavá sekvence, kde si na své přijdou snad všichni hráči.
30/05 TBD TBD (více informací v budoucnu)
20/06 Copenhagen, Denmark Modern
04/07 Lille, France Legacy
15/08 London, England Standard
Druhá i třetí sezóna nasadila hodně vysokou laťku. Čtvrtá sezóna ji však hravě dorovnává hned prvním GP, které se bude konat v Praze ve formátu Standard. Poté si budeme moci zahrát Sealed deck v Madridu a Lyonu a sezónu ukončí velice dobře dostupný Brusel ve formátu Standard.
29/08 Praha Standard
12/09 Madrid, Spain Limited
31/10 Lyon, France Limited
14/11 Brussels, Belgium Standard
Shrnutí na závěr. Dle mého názoru přibylo zajímavějších GP. Odpadla těžko dostupná Moskva. Přibylo Constructed. Pokud se dobře podíváte, tak Standard je jasným vítězem pro českého hráče. Téměř domácí GP v Krakově a úplně domácí GP v Praze + trojice dobře dostupných GP s levnými letenkami v Paříži, Londýně a Bruselu. Spolu s tím, že obchody budou moci vybírat formáty na malá PTQ (a neumím si moc představit, že by dva týdny před Standard GP v Praze chtěl nějaký příčetný shop pořádat PTQ v Modernu) tak bych řekl, že Standard bude dominovat i PTQ. Modern má však také rozumnou pozici. Několik GP a hlavně Modern Masters 2. Pokud si vzpomínáte, jakou expanzi zažil Modern po prvních MM, tak druhé vydání by mohlo mít podobný (i když procentuálně nižší) efekt. Můj názor tedy je: Promyslete si, co a kdy budete chtít hrát, protože možností je opravdu hodně a cestování s Magicem je super.. Play the game, see the world.
Jako bonus jsme se také dozvěděli lokace a formáty ProTour. Když říkám formáty, tak vás asi napadne. Ale vždyť formáty jsou přece jasný Váňo. No Wizards se rozhodly tradiční rozpoložení opět změnit a všechny ProTour udělat ve formátu Standard (lépe to prodává karty). Legrace? Nikoliv. Po menší vlnce kritiky (tím menší myslím masivní samozřejmě) se však rozhodli svůj záměr změnit a udělat 3x Standard a 1x Modern, což vlastně znamená, že zrušili blok, což asi většině hráčů vůbec nevadí. Lokace začaly velice slibně: Washington (což je PT, které bych velice rád navštívil), Brusel (což je alespoň blízko), Vancouver (tempo opadává) a zlatý hřeb sezóny v.... Milwaukee (huh?). No na PT v Japonsku můžeme zapomenout. Washington pro mě splňuje podmínku alespoň jednoho PT v pěkné lokaci. Mistrovství světa pak bude v Barceloně (podruhé v řade v Evropě... Náhoda? Nene... Letenky pro 4 zástupce z USA jsou levnější než pro 100 z EU).
Link na celý rozvrh naleznete zde.
5) Players Championship
PT v Portlandu ukončilo celoroční profesionální sezónu. To mimo jiné znamená, že známe kompletní seznam hráčů, kteří se kvalifikovali na super prestižní Players championship. Od minulého roku se turnaj rozšířil z 16 na 24 hráčů. Česká republika bude mít tentokrát jednoho zástupce v podobě Stanislava Cifky. K Standovi se přidá ještě slovenský zástupce Ivan Floch. Z evropanů se můžete těšit ještě na Jeremy Dezaniho, Raphaela Levyho a Larse Dama. Z japonských hráčů se představí Yuuya Watanabe, Yuuki Ichikawa a Kentaro Yamamoto (objevitel MonoBlack na PT Theros). Z Latinské Ameriky se představí asi jediní dva brazilští hráči, které byste mohli znát. Paulo Vitor Damo da Rosa a Willi Edel. Zbytek pak budou tvořit téměř jen Američani a můžeme se těšit na jména jako Chapin, Utter-Leyton, Duke, Turtenwald, Jense, Black a Rietzl.
Link na kompletní složení Players Championshipu naleznete zde.
6) From the Vaul Annihilation, Duel Deck Speed vs Cunning
Dvojice nových produktů od Wizards je již chvíli známá, ovšem dlouho se spekulovalo nad tím, které karty by mohly obsahovat. Bude Damnace ve FTV? Bude Goblin Guide v duel decku a tak dále. Složení obou produktů je již známé a odpověď na všechny otázky je NE. Nebude tam vůbec nic. FTV Annihilation je dle mého názoru spíše slabší FTV. To však moc nevadí. Pořád zde naleznete zajímavé katy s novými obrázky a dvojici karet z Portal 3, které bylo velice obtížné sehnat do Cube a jednokarťáků. Tyto limitované produkty jsou také obvykle dobrou investicí a nepamatuji se na FTV, které by se dva roky po vyjití nedalo prodat za cenu přes 2000 za kus. Otázkou je jen jak hluboko cena klesne. Annihilation začalo opravdu hodně odvážně na 1200 za kus, což je za FTV produkt dobrá cena. V tuto chvíli je přeci jen malinko vysoko a s jeho nákupem za účelem investic bych určitě počkal.
Nový Duel Deck Speed vs Cunning je pak malinko jiný příběh. Absence Goblin Guide v sekci Speed je opravdu škoda. Cena Guidy byla očividně stlačena spekulacemi nad jejím reprintem. Guida v posledním týdnu téměř zdvojnásobila cenu na zahraničních serverech a připojí se tak k množství karet, které jste ještě nedávno mohli mít za 250 a najednou jsou za 400 vyprodané. Ze zajímavých karet bych jmenoval Goblin Warchiefa, Lightning Helix, Krenka, Banefire a samozřejmě dvojici Zurga a Arcanise.
Link na decklist je zde.
7) Turnaje
23/08 GP Kobe – Modern
23/08 GP Sydney – M15 Limited
30/08 WMCQ Brno
31/08 PTQ Brno – M15 Limited
06/09 GP Salt Lake City – M15 Limited
13/09 WMCQ - Praha
14/09 Cmus Six Tour Praha - Modern
Střípky
Žhavou novinkou na Standardu se stal RUG convoke. Tento balíček se umístil na třetím místě na brazilském WMCQ a okamžitě si získal srdce mnoha hráčů. Základní engine balíčku funguje na kartách Young Pyromancer a Goblin Rabblemaster, kteří generují tokeny.Tyto tokeny pak používáte pro placení Convoke Stoke the Flames a hlavně Chord of Calling. Díky Chordu získává balíček dostatečnou variabilitu a schopnost vypořádat se téměř se vším. Decklist je jistě velice neotesaný a poskytuje velkou možnost inovovat.
RUG WMCQ Main Deck Sideboard 1 Scuttling Doom Engine
4 Goblin Rabblemaster
1 Hornet Nest
1 Izzet Staticaster
1 Reclamation Sage
1 Scavenging Ooze
4 Young Pyromancer
3 Courser of Kruphix
1 Polukranos, World Eater
1 Keranos, God of Storms
1 Purphoros, God of the Forge
1 Forest
1 Mountain
1 Mana Confluence
2 Shivan Reef
2 Steam Vents
4 Stomping Ground
4 Temple of Abandon
1 Temple of Epiphany
4 Temple of Mystery
4 Yavimaya Coast
4 Chord of Calling
1 Izzet Charm
3 Lightning Strike
3 Magma Spray
3 Stoke the Flames
3 Turn1 Phyrexian Revoker
1 Hornet Nest
1 Izzet Staticaster
1 Nylea’s Disciple
1 Scavenging Ooze
4 Skylasher
3 Dispel
1 Xenagos, God of Revels
2 Xenagos, the Reveler
Nový díl Walking the Planes patří mezi ty povedenější. Můžete si ho užit zde.
Tímto se s vámi loučím a doufám, že se vám středeční výhledy líbily.
Středeční výhledy Vám přináší Poker-Arena.cz - největší pokerový portál v Čechách a na Slovensku.
Každý den zde naleznete nejnovější novinky a zajímavosti ze světa pokeru, pokerová videa v češtině a strategické články.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.