Novinky
Středeční Výhledy 08/2007
Pro Tour Yokohama
Rád bych začal malou rekapitulací druhého PT letošní sezony. Turnaje se zúčastnilo celkem pět našich a výsledek bych hodnotil jako mírně nadprůměrný, zejména z úhlu pohledu, že se jednalo o constructed PT ve formátu, kde hodně rozhoduje znalost fieldu a tu, v drtivé většině případů, na takové akci nemáme. Nicméně block constructed se hrál v poslední době hodně na onlinu a naši tak byli částečně připraveni aspoň odtamtud. Výsledně nakonec zvolili tyto balíčky:
1) UB kontrol ve stylu Teferi, Draining Whelk, Aeon Chronicler, Tendrils of Corruption, Damnation, Sudden Death, Cancel, Think Twice, Mystical Teachings na spoustu předešlých karet a některé 1offs: Extirpate, Snapback, Careful Consideration, apod. - víceméně balíček dost podobný tomu, co hrál celkový vítěz turnaje Guillaume Wafo-Tapa. Největší rozdíl od jeho verze byly chybějící Prismatic Lens a jen jedna Careful Consideration na Teachingy. Tento balíček hrál Robert Jurkovič, Lukáš Blohon a Filip Polášek.
2) WW weenee - přesný decklist Honzy Kotrly najdete zde:
http://www.wizards.com/magic/samplehand.asp?x=mtgevent/ptyok07/t50decks&decknum=42
Kromě Honzy hrál balíček s malými úpravami ještě Nikola Vávra. Bohužel turnaj nebyl zrovna nejlépe rozehrán a po šestém kole už jsem moc nevěřil, že postoupí byť jeden z našich do druhého dne (na postup bylo potřeba 5:3) a v tu chvíli už byli Nikola a Filip vyřazeni a ostatní potřebovali vyhrát obě poslední kola. Honzovi se to nakonec povedlo a s přesným výsledkem 5:3 nakonec do druhého dne postoupil. Spolu s ním to dokázalo celkem 113 hráčů z celkového počtu 331 startujících. Největším paradoxem prvního dne byl Jurda. První kolo dostal bye, v dalších kolech prohrál s Lukášem a porazil Filipa (to snad ani nemusel jezdit do Japonska) a v posledním kole si to rozdal o postup s Playerem of the Year 2005 Kenjim Tsumurou (feature match z tohoto kola najdete tady: http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgevent/ptyok07/fm8). Honza pokračoval ve velmi dobré jízdě i v druhém dni. V jednu chvíli měl dokonce skóre 8:3 a vypadalo to naprosto skvěle, nakonec se to sice trochu zkazilo, ale celkový výsledek 10:6, 42. místo,
115. Robert Jurkovič 14 bodů
120. Lukáš Blohon 13 bodů
199. Filip Polášek 10 bodů
206. Nikola Vávra 9 bodů
Pokud vás zajímá průběh celého turnaje, tak vše najdete zde:
http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgevent/ptyok07/welcome
Rozhovor
A teď tedy nemůže následovat nic jiného než minule slíbený rozhovor s naším úspěšným zástupcem. Kluci se v úterý vraceli z Japonska, takže jsem měl trochu strach z tak brzké realizace, ale přeci jen se mi podařilo odchytit Honzu na druhé straně sítě.
Arnie:
Ahoj, Honzo. Gratuluji k úspěchu v Yokohamě. Jaké jsou první pocity?
Honza:
Zdravím a mockrát díky. V první řadě jsem rád, že to mám konečně za sebou. Byla to sice zábava, ale taky to dalo pěkně zabrat.
Arnie :
To chápu. Jak dlouho jsi se připravoval?
Honza :
V podstatě už od PTQ v Olomouci, a to hlavně na Magic Online. Nejdůležitější částí testingu ale bylo posledních pár dní před PT, kdy jsme hráli všichni dohromady a kolektivně upravovali i balíčky.
Arnie :
Jak se ty jednotlivé balíky vyvíjely? Od začátku jste měli preference pro WW a BU kontrol a osobně jsem předpokládal nějaký vývoj stranou. Dost mě potom překvapilo, že jste hráli to, co na začátku testingu a vlastně jen s minimem úprav.
Honza :
Tady už je to trochu složitější. Ze začátku jsem odehrál hodně s RG, které rozhodně nevypadalo zle, protože se ještě nehrálo tolik weenies. Potkal jsem jich jen pár a přestože skóre nebylo úplně nejhorší, příliš mě to nepřesvědčilo. Přeci jen nechat 4 země, Harmonize, ničení zemí a Hellkitu a vyhrát, mi nepřijde úplně směrodatné. Pak jsem přešel k UB, které si velice pochvaloval Martin Jůza. Na turnaji jsem pokal 2 weenie – Damnation jsem zahrál ve dvou hrách a obě jsem prohrál. Jedna hra byla opravdu smutná, měl jsem velmi dobré draw a soupeř mě přejel tak jednoznačně, jako by mě umíchal tak na 3. V top8 bylo na tomto turnaji 8 WW, což znamenalo, že RG ani UB opravdu hrát nechci. Na PT jsem nakonec odlétal se dvěma balíčky – White Weenie a RBu. Co se týká úprav tak jsem čekal, že to takhle bude, všichni hrajou to samé, jen to jinak vytechují. Zkoušel jsem jeden vlastní deck, UW control, ale při skóre 10-1 jsem ho přestal testovat, prostě potřeboval průběžně upravovat a na to už nebylo moc času.
Arnie :
A jak to potom vypadalo na turnaji samotném? Před ním na onlinu jasně dominoval WW (viz. tvůj turnaj s celou TOP8 WW) a na turnaji v TOP50 přesně dva WW balíčky a to ty na 42. místě a Antti Malin přesně na 50. Z tohoto úhlu pohledu nevypadá WW jako dobrá volba.
Honza :
To je pravda, podle mně prostě jen mělo menší zastoupení, dalo se čekat, že se proti němu každý zaměří. RG začalo hrát Void, UB hrálo 3-4 Snapbacky, popřípadě splashovalo Sulfurous Elementala. Nicméně ani všechny tyto karty neudělaly matchup proti weenie lepší, než 50:50. Vznikl ale i úplný anti deck, který hrál 4 Elementaly + 4 Shapeshiftery, vracení a někteří i Fortune Thiefa main. Potkal jsem to dvakrát a šanci jsem měl asi ve dvou hrách, každopádně to v obou případech dopadlo 0-2. Nepočítám Craiga Jonese, který neměl odpověď na priesta s griffin guidou, vyhrál jen jednu hru po 3 elementálech.
Arnie :
Fakt je, že PT hráči beatdowny moc nepreferují a většina z nich si raději vždy vezme nějaký kvalitní kontrol. Přesto na horních stolech prostě WW nebylo a ty jsi měl (aspoň podle výsledků) nejlepší WW na turnaji. Když se podívám na tvůj decklist, tak mě zarazily tři karty a ve zvláštním počtu kopií - 2x Benalish Cavalry, 2x Opal Guardian, 1x Sacred Mesa. Ten zbytek je poměrně evidentní, ale proč zrovna takhle?
Honza :
S těmi beatdowny nezbývá než souhlasit, do WW jsem šel s tím, že chci především udělat druhý den, proto chci něco stabilního, a matchupy to také nemělo nejhorší. Zkrátka zbabělá volba. Byl jsem až do středy večer přesvědčen, že budu hrát RBu, ale po tom, co mě posvačily dva dobré matchupy 5-2 a 5-1, jsem měl jasno. Jinak, jestli si někdo myslí, že weenie prohraje, když nezačíná – v 15 kolech jsem 4x vyhrál hod kostkou a pokaždé jsem prohrál celý match.
Co se týká těch karet – Benalish Cavalry kvůli křivce, tenhle balíček nechce na dvou manách ani zahrát Izolaci, ani předat kolo. Mesa je něco jako pátý Calciderm, po Damnaci chcete dát něco, s čím bude mít soupeř opravdu problém. Chodila poctivě, vyhrála asi tři hry, na UB je to podle mně nejlepší karta. Opal Guardiana jsem zařadil proto, že jsem předpokládal hodně splashí na Sulfurous Elementala. (Myslím, že nakonec byl jednou z nejhranějších karet). Místo pár Priestů a Javelineerů máte najednou 4/3 protekční lítačku. Je to opravdu výborný kus, zařadil bych ho i víckrát, kdyby tak nekazil křivku. Většinou šel ven když začínal soupeř a v plném počtu dovnitř když jsem začínal já, a to nezávisle na matchupu.
Arnie :
A mirroru ses nebál? Čekal jsem třeba nějakého Pentarch Paladina nebo něco podobného v sideboardu.
Honza :
Mirror se podle mě dá zvládnout i bez Paladina, jen je podle mě těžší než mirror kontrolů. Je to hodně o počítání damage, prostě si nemůžete dovolit dát soupeři útok navíc. Ti, kteří hráli Paladina, si to zkrátka udělali jednodušší a přímočařejší. Zabít soupeře pětimanovou kartou, když hraje aggro a potenciálně Force Spiky je opravdu smutné.
Mirrory jsem potkal dva. První mě v obou hrách zabil Paladinem – byla to taková win more karta, umíchal mě tak, že Venser's Sliver by tam úplně stačil. Věřil jsem si v mirroru hlavně po sidu (Aven Riftwatcher se naštěstí nehrál), soupeři evidentně nevěděli, že Kestrel se dává dovnitř a o něco se pokoušeli s Temporal Izolací.
Arnie :
A co Force Spiky (Mana Tithe)? Proč se nevešly ani do main decku ani do boardu?
Honza :
Myslím, že WW potřebuje jít po křivce a ne čekat, až si soupeř omylem naběhne. Tahle karta je dobrá, i když ji nehrajete – nikdo si nemůže dovolit nehrát kolem ní.
Na PT jsem takový amaterismus zkrátka nečekal. :-)
Arnie :
To je fakt. Ta úvaha má něco do sebe :-) Lišil se v něčem váš druhý WW balíček Nikoly Vávry nebo to byla identická kopie tvého?
Honza :
Byl zhruba stejný, Nikola hrál 3 Mesy a měl v sidu Paladiny.
Arnie :
A co kluci a jejich UB kontrol? Nějak se mi nezdálo, proč nezařadili kámen Prismatic Lens. Ty úspěšné decky ho všechny hrály a navíc se ty partie dost jasně ovlivňovala karetní výhoda a i tady všichni úspěšní hráli Careful Consideration. Není to přesně ten důvod, proč kluci neuspěli?
Honza :
No, nepostoupili taky proto, že se pomlátili navzájem. Jak to měl s bojem o postup Jurda, myslím, všichni viděli. Prismatic Lens není moc dobrá s Tendrily a dává často jenom bezbarvou manu, žádné terno. Došli jsme k tomu, že do druhého kola bude lepší Think Twice, který zemi většinou přinese. Co se týká urychlení, tak 3.kolo dáte Finkela stejně a Damnaci s Tendrily tak brzo hrát nepotřebujete.
Considerace má velkou výhodu v tom, že do ní můžete zahodit přebytečný Urborg, proto kluci hráli 1 na Teachings (doufám, že nekecám a nakonec ji nevyndali), víc jich nehráli hlavně proto, že při 4x Damnation, 4x Teachings a 3x Tendrils je to další čtyřmanová karta.
Naše UB prohrávalo hlavně mirrory, podle mně trpělo na to, že soupeři měli často splash.
Arnie :
To určitě, nicméně nakonec se nahoře pohybovaly kontroly, kde Damnation nedělají nic, na využití Tendrils se čeká dlouho a Consideration něco dělala. Nicméně teď už je to jedno. Po bitvě je každý generál.
Kdybys měl dnes hrát blok konstrukted (stále ještě bez Future Sightu), vybral by sis opět WW?
Honza Kotrla :
Jak říkám, hlavně mirrory.
Popravdě nevím. Asi bych vyzkoušel něco jiného, co se jen netapuje do útoku :-) Nicméně weenie mi stále přijde jako dobrá volba, záleží, na jakých decích se po PT ustálí field.
Arnie :
A teď co Future Sight? Co říkáš na novou edici, zejména pak z hlediska block constructed?
Honza :
FS se mi moc líbí, ale z hlediska bloku mi to přijde jako šílenost (vlastně každý blok kromě odyssey a mirrodin byl šílenost), především 4 různé designy ve 3 edicích :-) Podle mě by se mohla objevit i nějaká komba.
Je tam spousta originálních a nápaditých karet, sám jsem zvědavý, kde všude najdou uplatnění.
Arnie :
A můžeš pro čtenáře prozradit dvě tři, co ti přijdou nejzajímavější?
Honza :
Moc se mi líbí Nix, taková vyloženě bloková karta s potenciálem kántrovat Force of Will :-) Jako hezký nápad mi přijde protekce pro hráče v podobě Seth's Tigera a pak například Jhoira nebo všechny karty s Grandeur.
Arnie :
A co blokové Grand Prix? Chystáš se jet do Strassbourgu a případně na podzim do Florencie?
Honza :
Do Strassbourgu bych jel rád, nicméně to asi vypadá spíš na PTQ San Diego v Praze. Je to přeci jen dostupnější a časově ne tak náročné.
Arnie :
Když už jsi to takhle načal, co říkáš na tuhle kolizi termínů?
Honza :
Že jsem rozhodně z těch, kteří by jinak jeli na obě tyto akce. Nechápu, jak se mohlo stát něco takového, nad tím prostě zůstává rozum stát. Škoda, že jen rozum hráčů.
Arnie :
Díky za názor, kterých bude zřejmě bohužel mnoho. A s kým budeš to PTQ hrát?
Honza :
Asi s Lazznou, nějak se pro to PT nadchl :-). Ještě nejsme nějak pevně domluvení, ale 2HG už spolu máme odehraných docela dost.
Arnie :
A teď už vlastně mám jen pár posledních dotazů. Nějaká zajímavá situace z PT? Pěkná nebo naopak špatná play?
Honza :
Hned několik. První byla celá hra s Raphaelem Levym. Sedl jsem si a on se zeptal, jestli jsem z ČR, že moje jméno tak vypadá. (o pár kol později jsem zaslechl dva rozhodčí, něco jako: Czech players are well-known for their weird names :-) ) Dostal jsem gameloss za 8x Griffin Guide v decklistu a druhou hru mě umíchal na jednu zem, já jeho na dvě. Suspendoval jsem 3x Shade of Trokair a na druhé zemi jsem dal postupně 4 Soltari Priesty. Soupeř kolo před smrtí lízl třetí land, dal Sulfurous Elementala a zabil mě :-)
Pak třeba ještě hra proti Sebastianu Thalerovi, dal jsem na stůl dva Opal Guardiany, soupeř nedal ani jednu bytost a zabil mne na 4 útoky zelený totem.
Arnie :
:-) A co Yokohama jako město? Co jste zajímavého viděli?
Honza :
Z Yokohamy jsme viděli v podstatě jen okolí metra a situ, ale v pondělí jsme vyrazili do Tokia, které opravdu stálo za to. Hlavně Tokio Tower, na které jsme zjistili, že Jurda trpí závratěmi :-) Takže radši koukal na slečnu, která obsluhovala výtah.
Arnie :
Hehe. Děkuji za rozhovor, ještě jednou ti moc gratuluju a přeji hodně štěstí nejen na PTQ o San Diego, ale hlavně na podzim na PT Valencie.
Honza :
Taky díky, i za coverage na Mageu, stejně tak všem, co do threadů o PT přispívali. Není nic horšího, než když je na to člověk sám.
Když už tady Honza popsal jejich výlet do Tokya, Jurda uveřejnil na slovenské stránce fotky z tohoto výletu. Jsou sice dělané pouze mobilem, ale přesto jsou docela kvalitní a nedá mi sem nedat další link: http://mtg.sk/galeria.php?id_gallery=77
Floor Rule koutek
Tato sekce dnes bude poměrně rozsáhlá. Prošel jsem kompletně celé FAQy k Future Sightu a rád bych uveřejnil to nejdůležitější. Nechci zde ale dávat kompletní texty jednotlivých karet, o kterých bude řeč, abych článek zbytečně nenatahoval. Pokud je nebudete znát, zde máte link na kompletní spoiler:
http://www.wizards.com/default.asp?x=magic/cardlist/futuresight
Tak nejprve nové schopnosti. Popíšu postupně všechny nová klíčová slova a nové typy karet. Vzhledem k tomu, jak celá sada funguje, bude jich opravdu hodně.
Grandeur – tato schopnost se vyskytuje na pěti raritních legendách a principielně je to slovo na těchto kartách naprosto zbytečné, stačí tu kartu vždy číst, jako by tam to slovo nebylo. Pokaždé máte možnost diskardovat přebytečnou legendu z ruky na nějaký efekt. Pozor: nutným předpokladem k zahrání schopnosti Grandeur je to, že už máte jednu tuto legendu už na stole (typický představitel: Tarox Bladewing).
Pakty – nový cyklus pěti raritních karet, z nichž každá má casting cost 0 a každá vás nutí zaplatit manu ve vašem nejbližším upkeepu. Pokud to neuděláte, prohrajete hru. Na každé z těchto karet je navíc napsáno jakou má barvu, což platí v každé zóně. Modrý pakt lze díky tomu například zahodit do Force of Willu, apod. Pokud bude Pakt zkántrován, nemá samozřejmě vliv na hru a také nemusíte ve svém nejbližším upkeepu nic platit. Nemáte možnost v upkeepu nezaplatit. Nicméně manu vygenerovat nemusíte. Žádný efekt po vás nemůže chtít potapovat země. Pokud tedy zapomenete, tak prostě prohrajete. Kdybyste ovšem měli odněkud dostatek many v mana poolu, efekt bude zaplacen i přesto, že třeba máte na stole Platinum Angela a na efekt karty nemůžete umřít (typický představitel: Intervention Pact).
Spellshapeři – v sadě je celkem šest bytostí, které za zahození karty vytvářejí staré známé bytosti (v jednom případě kartu z budoucnosti). Tokeny vytvořené těmito bytostmi mají stejná jména jako starší karty (např. Llanowar Elves). Dělají prakticky totéž, nejsou však přesnou kopií těchto karet. Největší rozdíl spočívá v tom, že se stále jedná o tokeny, tj. mají casting cost 0. Pernicious Deed odpálený za 0 tak tyto tokeny zabije, zatímco klasický Llanowar Elves by ho samozřejmě přežil. Když je však spuštěn nějaký efekt, který ovlivňuje jméno karty, třeba Echoing Decay, provede se společně na tokeny i původní klasické bytosti. (typický představitel: Llanowar Mentor).
Suspend – Suspend je sice profláklá schopnost, nicméně v této edici dostává některé nové vlastnosti. Přibyla totiž možnost umístit do suspendu kartu, která tuto schopnost nemá. Nehledejte v tom žádný problém. Pokud k tomu dojde, chováte se k té kartě stejně, jako by tu schopnost měla a počet suspendových counterů se vytvoří podle toho efektu, který ji tam poslal. (typický představitel: Jhoira of the Ghitu)
V sadě jsou dokonce karty, které sešlete a ony se po úspěšném vyhodnocení do suspendu schovají samy. Když dojde k jejich zkántrování, efekt kouzla neproběhne, takže žádné vrácení do suspendu se samozřejmě nekoná (typický představitel: Arc Blade)
Dokonce teď může dojít k tomu, že si zasuspendujete zemi. Když v takovém momentě sundáte poslední žeton ze země, nastává jedna z následujících možností:
1) Není vaše kolo, tj. nemůžete hrát zemi. Země zůstává v remove from the game napořád.
2) Je vaše kolo, ale už jste hráli zemi. Opět ji nemůžete zahrát a zůstává v remove from the game.
3) Je vaše kolo a zemi jste ještě nehráli. V tomto případě ji musíte zahrát. Nezáleží na tom, ve které fázi svého kola jste a jestli je zrovna prázdný stack (klasické podmínky pro hraní země). Hraní země stack nepoužívá a tato země se počítá jako země, kterou jste toto kolo zahráli, tj. už žádnou další hrát nemůžete.
Tapování enchantmentů – Některé enchantmenty v této sadě mají na sobě tapovací znak. (typický představitel: Flowstone Embrace). Ačkoli takové karty ještě nebyly, nevyžadují žádná speciální pravidla a vše se chová stejně jako tapování artefaktů. Schopnost můžete samozřejmě hrát pouze v situaci, kdy je tento enchantment odtaplý, můžete ji hrát hned první kolo, kdy přišel enchantment do hry. Pokud se jedná o Auru, tapnutí permanentu samozřejmě netapuje Auru, která ho očarovává a naopak tapnutí Aury netapuje očarovaný permanent.
Scry – Novinkou této schopnosti je změna původního Scry 2, které umožnilo seřadit horní dvě karty z knihovny libovolně na nebo dospod knihovny na obecnější Scry N, kde prostě seřazujete příslušný počet karet podle příslušného N. Další důležitá vlastnost je, že karty už nemají schopnost Scry jako poslední, ale často je uprostřed karty. Je důležité vše vykonávat v příslušném pořadí, protože ovlivňuje další činnost této karty. (typický představitel: Judge Unworthy).
Morph – V sadě jsou tři karty, které na sobě mají morph a zároveň nejsou bytostmi. Máte samozřejmě možnost hrát je normálně za jejich sesílací ceny a provést klasický efekt karty, ale máte možnost zahrát je jako obvyklý morph, tj. 2/2 bytost za 3 bezbarvé many, která pak na stole nemá jméno, barvu, schopnosti ani mana cost. Důležitá změna v pravidlech je ta, že tato karta se na ruce chová zároveň jako klasický permanent svého typu a zároveň jako bytost. Kupříkladu s Teferim na stole ji mohu hrát jako morphovanou bytost kdykoli můžu hrát instant. Klasicky ji samozřejmě jako instant zahrát nemůžu. Okamžitě, když se tento nový morph odmorphuje, přestane být bytostí. Všechny equipmenty a aury, které má, spadnou. Všechny countery zůstanou, ačkoli většinou nebudou mít žádný další vliv na hru. Pokud je v tu chvíli tato bytost v souboji, bude z něj odstraněna. Combat damage, který tato bytost už udělila samozřejmě zůstane. Combat damage, který má dostat pochopitelně nedostane, protože už není bytost (typický představitel: Zoetic Cavern).
Typecycling – Tahle schopnost už byla principielně ve Scourgi jako landcycling. Teď se to jen pravidlově upravilo, aby byla zobecněna na jakýkoli typ cyklování. Novinkou této edice jsou slivercycling a wizardcycling. Nehledal bych v tom žádné problémy, funguje to stejně jako předtím.
Lifelink – jedná se jen o pojmenování schopnosti, kterou dávno používáme na kartách jako je Loxodon Warhammer nebo Exalted Angel. Když dá tahle bytost damage, dostaneme tolik životů. Je to stále triggered ability. Starší karty s touto schopností budou erratovány na klíčové slovo Lifelink. Pozor Spirit Link nedává bytosti schopnost Lifelink. Lifelink znamená, že kontroler bytosti dostane životy. Pokud dáte Spirit Link na soupeřovu bytost, životy dostáváte stále vy.
Reach – pouze pojmenování klasické pavoučí schopnosti blokovat lítačky. Důležitá změna ale nastává. Bytosti s reachem od této chvíle nemohou blokovat bytosti, které mají na sobě napsáno: „can’t be blocked except by creatures with flying“, což doposud šlo apod. Pavouci se doposud považovali pro účely blokování za bytosti s létáním. Pravidlová změna v téhle chvíli tkví v tom, že definice létání se změnila na: „Bytost s létáním může být blokována pouze bytostmi se schopnostmi flying nebo reach.“ Takže se vám trochu vylepšila kupříkladu Silhana Ledgewalker. Pavouci budou erratováni na toto klíčové slovo.
Shroud – opět pouze nové klíčové slovo pro starou schopnost, která říká, že tento permanent nebo hráč je nezacílovatelný. Starší karty opět získají errata s tímto slovem místo celého textu. True Believer bude např. dávat Shroud hráčům.
Tribal – zcela nový typ karty (něco jako bytost nebo instant). Nikdy nebude v názvu sám, spojuje se s dalším typem (enchantment, apod.) a má vždy subtype shodný s typem bytosti. Věci, které ovlivňují jednotlivé rasy bytostí budou změněny tak, aby vyhovovaly tomuto novému typu. Chápu-li to správně, tak nový rebelí pacifismus Bound in Silence bude tedy možné najít všemi Rebely, tj. i starou Lin-Sivvi a jejími kamarády.
Aura Swap – nová schopnost Aur, která mění sebe za jinou Auru na ruce. Jako každý exchange efekt se provede pouze, pokud je celá výměna legální. Tedy pokud např. spustíte efekt karty na permanentu, který kontrolujete, ale nevlastníte, tak se nic nestane (typický představitel: Arcanum Wings).
Gravestorm – schopnost Gravestorm funguje úplně stejně jako klasický Storm, jen místo počtu kouzel se tentokrát počítá počet permanentů, které šly toto kolo do hrobu (typický představitel: Bitter Ordeal).
Fortification - Fortification je nový typ artefaktu. Nemusíte se ho nijak děsit. Funguje naprosto stejně jako fungují equipmenty jen místo bytostí budete pracovat se zeměmi (typický představitel: Darksteel Garison).
Delve – schopnost se objevuje na třech kartách nové edice a umožňuje snížit casting cost karty o tolik bezbarvých man, kolik removnete karet z vlastního hrobu. Barevnou manu musíte zaplatit normálně. Pokud potřebujete, lze removnout i více karet, než kolik bezbarvých man karta stojí. Pokud karta navíc požaduje jako additional cost obětování permanentu nebo diskardování karty, lze s takto obětovanou nebo zahozenou kartou zaplatit Delve a snížit si navíc casting cost (typický představitel: Death Rattle).
Transfigure – další nová schopnost – velmi podobná Transmute z Ravnici. Obětujete tuto bytost za speciální transfigure cost a najdete si v balíčku bytost se stejným converted mana costem (typický představitel: Fleshwrither).
Frenzy – nová schopnost, která říká: „pokud bytost se schopností Frenzy N zaútočí a není zablokovaná, dostane +N/+0.“ (typický představitel: Frenzy Sliver)
Absorb – nová schopnost. Absorb N říká: „Pokud zdroj dá damage do této bytosti, preventujte N těchto zranění.“ (typický představitel: Lymph Sliver)
Fateseal – schopnost naprosto podobná Scry jen s tím rozdílem, že zkoumáte soupeřovu knihovnu a ne svou (typický představitel: Mesmeric Sliver).
Poisonous – opět s číslem N. Když dá bytost combat damage hráči, dá mu zároveň N poison counterů. Hráč s 10ti poison countery prohrává (typický představitel: Virulent Sliver)
Deathtouch – baziliščí schopnost. Když dá bytost se schopností Deathtouch damage do jiné bytosti, bude tato bytost destroy.
A teď ještě konkrétní komentáře k některým složitějším kartám.
Aven Mindcensor – pořádně si všimněte toho, že ta karta zjišťuje, zda soupeř hledá v knihovně a vůbec se neptá na to, ve které knihovně. Hledá pak pouze v horních čtyřech kartách, ať už své nebo vaší knihovny. Na zbytek se nemůže vůbec podívat. Knihovna se pak zamíchá celá. Takže karta poněkud pokazí nejen Polluted Deltu, ale taky Cranial Extraction.
Baru, Fist of Krosa – token, který vznikne schopností Grandeur má sílu a obranu podle počtu zemí ve chvíli, kdy se vytváří. Žádná další změna počtu zemí už jeho hodnoty neovlivňuje.
Darksteel Garison – kromě schopnosti Fortification dává Darksteel Garison zemi mimo jiné také schopnost indestructible. Pokud jsou ve stejný moment zničeny i Darksteel Garison i fortifikovaná země, pohřbíte pouze Darksteel Garison. Druhá schopnost se spouští kdykoli se země tapne, nejen když se tapuje na manu. Bonus bytosti se dát musí. Když žádnou bytost nemáte a soupeř ano, musíte dát bonus soupeřově bytosti.
Daybreak Coronet – Může enchantovat pouze bytost s nějakou aurou. Pokud tato podpůrná aura z bytosti spadne, je Daybreak Coronet na nelegální bytosti a spadne taky.
Delay – Pokud touto kartou zrušíte kartu hranou za Flashback, bude removnuta na efekt karty Delay a ne na flashback, tj. dají se na ni countery a dostane suspend. Časem skončí v hrobě a bude tady opět možnost hrát ji za flashback.
Dryad Arbor – Forest a bytost v jednom. Hraje se jako země, nepoužívá stack, není to kouzlo, nelze na ni reagovat. Nemá mana cost a počítá se jako země, kterou jste toto kolo vyložili. Pokud nějak dostane flash (např. přes Teferiho), můžete ignorovat timing pro hraní zemí, ale ne žádná další omezení. Tj. lze ji zahrát třeba v upkeepu, ale stále nemůžete zahrát Dryad Arbor v cizím kole nebo pokud už jste toto kolo hráli zemi.
Force of Savagery – 8/0 bytost samozřejmě umře okamžitě poté, co je vyložena do hry jako state-based efekt. Nedokážete ji zachránit ničím, co použije stack. Už od prerelease se mě tři hráči zeptali, zda ji nezachrání nová graftová země. Nezachrání. Graft je triggered efekt a použije stack. Musíte mít už na stole něco permanentního, co jí zvedne obranu – třeba Gaea’s Anthem.
Ghostfire – je bezbarvý ve všech zónách a opravdu dává bezbarvý damage. Zastřelí Soltari Priesta a Paladina en-Vec. Nezahodíte ho do Pyrokinesis.
Llanowar Reborn – ona zmíněná graftová země. Counter, dokud je na ní, nemá žádný vliv na hru. Tedy až do momentu, kdy ho přesunete jinam, nebo tuto zemi oživíte a ona se stane bytostí. Pak má +1/+1.
Lucent Liminid – enchantment creature funguje naprosto stejně jako artifact creature. Tj. spouští Enchnantressky, dá se disenchantovat, apod.
Magus of the Future – funguje stejně jako enchantment Future Sight, tj. když si lížete několik karet za sebou, všechny je ukazujete. Když je horní karta knihovny země, můžete ji zahrát tehdy, když můžete hrát zemi. Když je tam jiná karta, hrajete ji tehdy, když na to máte právo. Morph můžete zahrát jako morph. Soupeř, který není úplně slepý a blbý, ví co je to za morph. Moment překvapení kupodivu mizí. Horní karta knihovny není na vaší ruce, tj. ji nemůžete suspendovat, cyklovat, diskardovat nebo používat její aktivační schopnosti. Hned jak tuto kartu zahrajete, otáčíte další kartu na vrchu vaší knihovny. Jestliže se horní karta knihovny mění uprostřed kouzla nebo schopnosti, ukážete novou kartu až po dokončení tohoto efektu.
Muraganda Petroglyphs – dává bonus +2/+2 pouze bytostem, které nemají žádný text, např. novým pěti bytostem bez textboxu, Grizzly Bears, většině tokenů, morphům a bytostem, které ztratily všechny své schopnosti (např. díky kartám Ovinize nebo Humility). Jakákoli schopnost, i typu: cycling 2 nebo Crimson Kobold is red, způsobí, že bytost bonus nedostane. Animované země mají schopnost dávat manu, takže taky žádný bonus nedostanou. Dáte-li na bytost Flight a ona dostane létání, získá schopnost a také přijde o tento bonus. Dáte-li na bytost např. auru Melancholy, žádnou schopnost jste jí nedali a bonus jí zůstane.
Nacatl War-Pride – dává do hry tolik svých útočících kopií, kolik má bránící se hráč bytostí. Tokeny se dají do hry a zaútočí i když by takový útok normálně nemohl být deklarovaný (třeba přes Propagandu).
Nix – karta se nedívá na converted mana cost jako většina ostatních, ale na skutečnou cenu, která za ni byla zaplacena. Zruší kartu přicházející ze suspendu, ale také nové Pakty, Force of Will zahraný za alternativní casting cost, Black Lotus i Basking Rootwallu hranou za madness.
Riftsweeper – come into play efekt zamíchá do knihovny kartu, která je remove from the game face up. Jsou to nejenom suspendy, ale taky např. haunted bytosti nebo karty v imprintu.
Venser, Shaper Savant – vrací na ruku mimo jiné i kouzla ze stacku. Kouzlo nekántruje, ono prostě přestane existovat. Pokud vrací kouzlo hrané s Flashbackem, to se na ruku nevrací a skončí v remove from the game.
Yixlid Jailer – karty v hrobech ztrácejí své vlastnosti. A to opravdu všechny. Nezáleží na tom, jestli mají vliv na hru nebo ne. Takže nejen že karty nemají dredge, flashback nebo nelze vrátit Hammer of Bogardan. Dokonce nefungují ani texty typu: „Evermind is blue.“ Pokud má triggerovat schopnost, která dává kartu do hrobu ze hry (např. Deadwood Treefolk), spustí se. Ovlivňuje ji zóna in-play. Všechny ostatní schopnosti, které jsou spouštěny při comes into graveyard a přicházejí tam z jiných zón, se neprovedou, protože jsou spouštěny z hrobu (např. Krosan Tusker nebo Quagnoth). Když se má provést nějaká schopnost karty, která je v hrobě a přesouvá se jinam (např. Raise Dead na Golgari Brownscale; záměrně nehovořím o dredge, protože ten ta karta nemá vůbec), neprovede se, protože se taky spouští z hrobu. Replacement efekty, které dávají kartu jinam než do hrobu (např. Legacy Weapon) se provedou, protože karta do hrobu vůbec nedojde. Některé schopnosti modifikují, jak jednotlivé karty přicházejí do hry (Magus of the Disk comes into play tapped. Triskelion come into play with three +1/+1 counters, apod.). Ty se provedou, i když přicházejí z hrobu (třeba přes Zombify). Jsou to schopnosti, které ovlivňují kartu, až když je ve hře.
A to je vše. Pokud jste se seznamem pročetli až sem, tak vám opravdu blahopřeji. Pokud toho na vás bylo hodně, tak upozorňuji, že jsem vybral jen to nejdůležitější.
Nejbližší turnaje
Tato sekce dnes jen v kostce:
Release a prerelease turnaje na nejbližší dva týdny najdete v minulých Výhledech.
http://www.cmus.cz/rs/view.php?cisloclanku=2007041101
GPT na Stockholm proběhly. V Praze vyhrál Vladimír Melzer, v Ostravě já.
GPT na Strassbourg byly zatím dva ze tří. V Praze vyhrál Nikola Vávra, v Brně Michal Marciniszyn. Poslední možnost získat tři bye budou toto úterý na státní svátek 1.5. v Ostravě.
GP Strassbourg ve dnech 19.-20. května se opravdu kryje s jediným PTQ San Diego ve 2HG limited formátu, které se bude konat v Praze v sobotu 19. května. V neděli 20. května se pak v Praze uskuteční první velká kvalifikace na Mistrovství republiky. Další kvalifikační turnaje se budou konat v těchto termínech a městech:
12. května Brno
20. května Praha (již zmíněno výše)
2. června Pardubice
2. června Ostrava
9. června Liberec
9. června Karlovy Vary
16. června Beroun
25. srpna LCQ v Praze
A to je pro dnešek opět vše. V příštím čísle bych vám chtěl popsat jak vypadalo GP Stockholm, kam se osobně chystám. A také se těšte na sekci Floor Rule koutku, která se bude týkat formátu block constructed a některých vychytávek, které v tomto formátu můžete udělat. Mějte se fajn a užijte si krásného počasí venku.
BTW: Omlouvám se za malé, cca 12ti hodinové zpoždění. Ti syčáci z Karnevalu mi vypnuli net a vymlouvali se, že jim nějaký dělník překopl kábl. Nevím, od kdy dělníci pracují v noci :)
Arnie
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.