Novinky
Poker a Magic the Gathering
Poker a Magic the Gathering
Není to tak dávno, co se v Praze konalo tradiční Grand Prix, které vyhrál Ondra Baudyš, jemuž bych chtěl tímhle ještě jednou moc pogratulovat k fantastickému úspěchu. Samozřejmě bych nerad zapomínal na to, že na komorní oslavné akci po jeho vítězství spočívající v 2HG souboji a návštěvě kina tým ve složení Já + Marcel „poslední Renesanční osobnost v zemi“ Karabín snadno rozdrtil Ondru a Aleše Štibingera…
Ale to už jsem moc odbočil. Jak má nedávná neúčast na této prestižní akci naznačuje, magicu se již věnuji jen tu a tam pro zábavu v hospodě nebo na onlinu. Místo toho poslední dobou hraji více a více poker a rozhodně v tom ze současných nebo bývalých hráčů nejsem sám. Až překvapivě významná část veleúspěšných pokerových hráčů (to se mě bohužel zatím týká tak středně málo) má kořeny právě ve hře Magic: The Gathering a to mě vedlo k zamyšlení, jak moc mají vlastně tyto hry společného. Na první pohled toho samozřejmě mnoho není, zejména proto, že poker se hraje již z principu o peníze. I když, jestli se dobře pamatuji na funkce karet, jako jsou „Demonic Attorney“, „Contract from Below“ a „Bronze Tablet“, tak původní myšlenka magicu nebyla zase tolik odlišná.
S pokerem (když nepočítám 5 card draw na základní škole o desetníky) jsem se vlastně poprvé seznámil na Pro Touru New York v roce 1999. Hrál se Limit Hold’em 1$/2$ v deseti lidech a já se stal čestným sponzorem Jona Finkela a Chrise Pikuly. Pravidla jsem v té době moc neuměl a stále mě překvapovalo, že mi rozdávají tak strašně málo karet. No finanční katastrofu jsem musel dlouho do noci (do rána) zachraňovat v money draftech. Pak jsem o pokeru dlouho neslyšel, vlastně až do chvíle, kdy jsem zjistil, že se dá hrát poker online a od té doby pro mě nebylo „cesty zpět". Nakonec, po ukončení rodičovské dovolené (pro termín dovolená mám jen tři písmena – LOL) jsem se nevrátil do své teplé kanceláře na Ministerstvu životního prostředí, ale místo toho hraju poker a píšu články pro server www.pokerarena.cz. Ráno nemusím vstávat do práce (to že mě nejpozději v 6:30 budí pokřik „Táto, už je ráno, vstávej!“ je zcela irelevantní) a jsem pánem vlastního času, co více si přát.
Ale zpátky k tématu. Místa, kde se obě hry potkávají nejvíce, jsou, podle mého názoru zejména schopnosti hráčů nezbytné pro úspěšnou hru. V obou hrách si můžete vybrat styl, jakým budete chtít hrát a který vyhovuje vašemu naturelu. Já jsem vždycky do dotazníků popisoval svůj herní styl v MtG jako „aggressive and intuitive“ a to mi ve výsledku zůstalo i u pokerového stolu. Ale bezesporu by se neztratil ani Ondra Baudyš, jehož styl bych si dovolil nazvat „control and conquer“ (a to i když hraje monored „Dvacet do hlavy, jestli ještě ve čtvrtém kole žiješ, vzdávám“). V pokerové terminologii bych já byl loose hráčem a Ondra by byl naopak tight. Oba přístupy mají svá pozitiva i negativa a s oběma přístupy se dá vyhrávat. Koneckonců, můj bývalý týmový kolega z Mogg Squadu Sigurd Eskeland dokázal získat na loňském World Series of Poker (WSOP) zlatý náramek a 260 497$ k němu. A to jsem si vždycky myslel, že jeho herní styl byl opatrný až přespříliš, ale jak je vidět, k vítězství na Pro Touru stejně tak jako na turnaji WSOP je jeho styl dobrý více než dost.
V pokeru stejně jako v magicu je potřeba správný mix předvídavosti, schopnosti odhadnout soupeře a zvolit ten správný tah. Určitě musíte být schopni znát své možnosti a vědět, jakým způsobem vlastně chcete zápas vyhrát. V pokeru, stejně jako v magicu, musíte být schopni posoudit pravděpodobnost úspěchu jednotlivých zahrání a zvolit to, které je v dané situaci nejlepší. Navíc musíte být schopni zhruba odhadnout, jaké karty asi soupeř drží a jak s nimi bude hrát.
V obou hrách hraje nezanedbatelnou roli štěstí. Každý, kdo někdy vzal ve třetí hře v boji o TOP 8 mulligan na čtyři musí vědět, jak se cítí hráč pokeru, když jeho soupeři na riveru dorazí jedna ze dvou karet, které ho mohly zachránit. Důležité je snažit se dělat dlouhodobě správná rozhodnutí a pokud se vám to bude dařit, na konci budete vždycky vítězem vy. Bohužel, tento „long run“ může být někdy opravdu „během na dlouhou trať“ a obě hry dokaží svým hráčům ukázat tu méně přívětivou a frustrující tvář zdánlivě nekonečné smůly. Zde bych rád ještě doplnil, že jsem rád, že jsem s magicem skončil dříve, než se spravedlivý příděl mulliganů na čtyři dostal i ke mně :o).
O tom, jak úspěšní jsou hráči magicu na pokerovém poli nemá příliš smysl se rozepisovat. Asi nejúspěšnějším hráčem je můj velký oblíbenec David Williams (skuteční přátelé na život a na smrt jsme se stali již před mnoha lety v Los Angeles – zde si můžete přečíst report z feature matche), který zatím dokázal pokerem vydělat přes 8 milionů dolarů. Na domácícm poli je pak zdaleka nejúspěšnějším hráčem Honza Škampa, vítěz turnaje EPT Praha 2009, který si za tento triumf připsal na své konto krásných 682 000€. Ale jsou zde i další hráči, kteří hrávali Magic a více než úspěšně se nyní živí pokerem, třeba Lukáš „Alkáč“ Horák, který kromě hraní také píše články a točí výuková videa pro www.pokerarena.cz. Kromě toho z hráčů, které jsem ve své době potkával na Pro Tourech můžu ještě jmenovat Sigurda Eskelanda, Noaha Boeakena, Gabriella Nassifa a Manueala Bevanda. A pak je zde samozřejmě nespočet dalších, velmi úspěšných hráčů pokeru s magicovými kořeny, se kterými jsem se nikdy osobně nesetkal.Kromě toho se další bývalí magicoví hráči věnují pokeru v jiných rolích, např můj bývalý teamový kolega a dobrý kamarád Gary Wise pracuje jako reportér a zpravodaj z pokerových turnajů.
Magic a poker toho mají mnoho společného a oběma těmto hrám jsem nesmírně vděčný, že mi umožnily a umožňují žít život, jaký si představuji. Díky kterým jsem se setkal s celou řadou nesmírně zajímavých lidí a získal skvělé přátele. Také jsem se podíval se na místa, kam bych se nejspíš nikdy v životě nepodíval a ze všech těchto důvodů doufám, že tu obě hry ještě nějakou dobu vydrží a umožní podobné zážitky třeba právě vám.
Jakub Šlemr
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.