Díky za pěkné představení.
Hra vypadá zajímavě - lehké ozvláštnění hack & slash ve světě MTG.
Obávám se Free To Play modelu.
0 hlasů
Magic Legends, aneb nová počítačová hra ze světa Magic: the Gathering. V dnešním článku vám představíme základní informace a fungování této počítačové hry, tak neváhejte a podívejte se, co se chystá.
Classami jsou:
Geomancer (červená)
Geomancer, coby červený mág se specializuje na boj z blízka a rychlý, agresivní styl hry. Jeho základními schopnostmi jsou Magma Fist - ohnivé pěsti a Volcanic Fury - výbuch, který odhodí nepřátele. Utility schopností je Furious Leap, Geomancer vyskočí a způsobí AoE poškození v místě dopadu. Geomancera můžete hrát s klasickými burn spelly doprovázenými enchatmentem, díky kterému po každém seslaném kouzle vyvoláte goblina.
Mind Mage (modrá)
Mind mage, se stejně jako v Magicu soustředí na kontrolnější styl hry, než aby soupeře zadupal, snaží se zvítězit pomocí intelektu a držet si bezpečný odstup. Jestli bude ve hře možnost užívání counterspellů coby nejikoničtější modré mechaniky zatím není známo. PvP, kde by counterspelly našly své největší uplatnění je podle vývojářů teprve v počátcích. Schopnostmi Mind Mage jsou Mindlash, který sešle vlnu magických orbů a Confound, ten zraní všechny nepřátele v kuželu před Mind Magem, jednoho z nich zmate a ty zbylé omráčí. Illusory Escape je utility abilitou, mág zvýší svou rychlost pohybu a vytvoří iluzorního klona, který odvede pozornost všech nepřátel na sebe.
Beastcaller (zelená)
Beastcallerův styl je podobný stompy archetypu, soustředí se na vyvolávání obrovských bytostí, pomocí kterých zadupe nepřátele do země. Beastcaller může užívat mechanik známých z karetní hry, jako třeba “fight” nebo trample, který byl do Magic: Legends “přeložen” jako schopnost působit area of effect damage a tím smést několik nepřátel najednou. Kromě vyvolaných monster má Beastcaller rovněž liščího společníka (companiona). Základními schopnostmi beastcallera jsou Wind Slash - útok na krátkou vzdálenost sekerou a Rending Throw - beastcaller hodí sekeru a zraní nepřátele před sebou. Utility schopnosti je Wild Roar, který vyléčí beastcallera a jeho společníka, který je rovněž přenesen k beastcallerovi.
Sanctifier (bílá)
Sanctifier je léčitel, bílý styl hry umožňuje seslat mnoho malých bytostí (jako white weenie archetyp), které následně globálně posílíte například pomocí enchatmentu Glorious Anthem. První schopností sanctifiera je Divine Bolt, který je možné seslat na dlouhou vzdálenost. Druhou abilitou je Wave of Radiance, která sešle vlnu záře zraňující všechny nepřátele a na pozdějších úrovních i léčí vaše summony [potvůrky / poskoky] a spoluhráče. Utility schopností je pak Salvation, která vyléčí všechny přátelské jednotky ve vašem okolí a dá vám Devotion counter. V momentě, kdy máte 4 devotion countery Salvation rovněž vyvolá anděla, který za vás bojuje po 20 sekund.
Necromancer (černá)
Necromancer, coby reprezentant černé barvy užívá temné magie ke zdecimování svých nepřátel, které může následně vzkřísit aby bojovali po jeho boku. Oživovat mrtvé nicméně není jediná z možných strategií hraní nekromanta, jak bylo předvedeno na tomto streamu, kde byl hrán bez jediné creature karty. Primární schopností nekromanta je Grim Siphon - útok na střední vzdálenost, který kromě instantního poškození sešle damage over time efekt, co vás zároveň léčí.
Sekundární schopností je Grave Upheaval, ten zraní nepřátele v dané oblasti a vyvolá dva kostlivce, ti mohou být následně obětováni pro seslání nějakého spellu.Utility schopností necromancera je Soul Wither, který poškodí všechny nepřátele v nekromantově blízkosti a vyléčí ho za 10% způsobeného zranění.
Systém stavby balíčků činí Magic: Legends unikátní, před začátkem kampaně si vytvoříte balíček z dvanácti různých karet, se kterými pak hrajete. Jak celý systém funguje je vysvětleno níže:
Druhy karet
V současné době Magic: Legends nabízí tři druhy spellů: Creature, Sorcery a Enchantment. Creature jsou bytosti, k bytostem je vztaženo omezení v deckbuildingu - každá creature karta má nějaké skóre, které se odvíjí od velikosti případně užitečnosti bytosti, maximální možné skóre je dvanáct (podobný systém se uplatňuje například i v online karetních hrách Gwent a Legends of Runeterra). Některé bytosti mají enter the battlefield a on-death efekty. Dalším omezením ohledně bytostí je, že některé bytosti můžete mít pouze jednou, sešlete-li druhou, tak ta první po chvíli zmizí. Sorcery jsou kouzla s okamžitým efektem, jako instanty a sorcery v Magicu se jedná o kouzla způsobující poškození, ale i například combat triky nebo card draw. Enchantmenty jsou kouzla s déle trvajícím efektem, jedná se o různé buffy jako třeba glorious anthem, můžou to být rovněž například enchatmenty s triggered abilitou (musí být nějakou spuštěny), jako v případě již zmíněného enchatmentu geomancera, který za každé seslané sorcery vyvolá goblina.
Dále hra nabízí artefakty a equipmenty, které slouží jako gear a ne jako kouzla.
Mana
Jednotlivá kouzla lze seslat za určité množství many. Ve hře máte mana bar, který se dobíjí pouze během boje konstantním tempem, vývojáři tímto způsobem chtěli motivovat hráče k proaktivnímu stylu hry. Ve hře se vyskytují i karty s kickerem, u kterých lze zaplatit cenu navíc za bonusový efekt a karty s X ve svém manacostu, které můžete channelovat.
V současné době je možné skládat maximálně dvoubarevné balíky a výběr planeswalkera nemá vliv na stavbu balíku. Můžete hrát třeba za modrého Mind Mage a mít Gruul (červeno-zelený) balíček, nicméně bych hádal, že dané classy budou optimalizovány pro svou vlastní barvu.
Cena spellů může zahrnovat generickou manu. V momentě, kdy se rozhodnete pro dvoubarevný balíček je poměr vaší many upraven tak, aby odpovídal poměru mana costů v daném balíku. Mana se u dvoubarevných balíků dobíjí v tomto poměru.
Sesílání kouzel, míchání balíku
Balíček se tedy skládá z 12 karet a maximální možný počet karet “na ruce” jsou 4. V momentě, kdy sešlete spell, tak je opět zamíchán do balíku a nějakou dobu trvá, než si “líznete” další kartu, může se tedy stát, že sešlete všechny spelly co máte a budete mít prázdnou ruku. Do hry byly zařazeny spelly umožňující lízání karet navíc, tento systém mi přijde velmi zajímavý, jaký bude v praxi, těžko říct.
Levely spellů, rarity
Stejně jako v Magicu, i zde jsou karty ve čtyřech raritách: common, uncommon, rare a mythic rare. Jak levely karet, tak levely základních schopností planeswalkerů lze zvyšovat, celkem má každý spell 10 úrovní. Ke zvýšení úrovně karty je potřeba nasbírat dostatečné množství kopií dané karty a zaplatit určité množství herní měny. Kopie karet lze dropnout během kampaní, získat jako odměnu za eventy nebo otevřít v boosterech.
Pokud znáte příběh Magic: the Gathering, tak víte, že planeswalkeři jsou jedinci schopni cestovat napříč různými světy. Magic: Legends zatím nabízí na výběr ze tří světů: Dominaria, Zendikar a Innistrad. Říší, ve kterých probíhají kampaně je ve fázi open bety pět, tři z nich se odehrávají v Dominarii, zbylé dva světy mají zatím po jedné kampani. Každá barva je opět reprezentována jednou říší.
Dominaria
Dominaria je snad nejikoničtější MtG světem, rovněž je z hlediska příběhu nejpropracovanější, ale asi bych řekl, že z hlediska fantasy světů i nejgeneričtější a tedy jednoduchou na zpracování a lákající co největší publikum. Dominaria je klasickým fantasy světem kouzelníků a rytířů. Během kampaně je možné se setkat s různými dobře známými postavami, například Teferim. Tři říše, do kterých se v Dominarii můžete podívat jsou Shiv, Benalia a Tolaria. Shiv je vulkanický ostrov a nejsilnější zdroj červené many v Dominarii. Je osídlen nomádským kmenem Ghitu (Ghitu Lavarunner), gobliny a draky (Shivan Dragon). Benalia je církevním státem rozprostírajícím se po pláních kontinentu Aerona. Benalia byla dobyta během phyrexiánské invaze (History of Benalia, Benalish Marshal) a následně obnovena v obchodní a válečnou velmoc. Tolaria je tropickou akademií (Tolarian Academy) oplývající aspirujícími mágy, artefaktovými konstrukty a divnými kraby (Homarid). Původní Tolaria byla téměř zničena Barrinem a byla postavena akademie nová, pojmenovaná Tolaria West.
Zendikar
Dalším světem je Zendikar, jehož sada nedávno vyšlo v karetní hře. Jedná se o svět plný dobrodružství, jenž vybízí k průzkumným výpravám a honbě za poklady. Svět Zendikaru byl poznamenán invazí eldrazi, kteří byli vymýceni skupinou planeswalkerů známých jako Gatewatch. Kvůli této invazi a těsnému úniku před zánikem je Zendikar řídce osídlen a plný ruin. Tazeem (Tazzem Roilmage) je zatím jedinou říší Zendikaru. Je to jeden ze sedmi kontinentů, jedná se o hustě prorostlou džungli se vznášejícími se hedrony obývanou merfolky, elfy a divokými bytostmi.
Innistrad
Innistrad je ponurým světem upírů a vlkodlaků ve kterém je jediným účelem lidí být kořistí. Sorin, jako vládce upírů Innistradu stvořil anděla Avacyna, který měl zajistit rovnováhu a zamezit k úplnému vyhlazení lidí, čímž by upíři přišli o svou kořist. Innistrad má tento rok vyjít jako nová edice a možná tímto Wizardi plánují dopředu. Gavony je provincií Innistradu, kde lidé ještě zůstali v bezpečí. Obyvatelé Gavony jsou ukryti za vysokými zdmi Thrabenu (Thalia, Guardian of Thraben), největší města tohoto světa. Obyvatelé Gavony musí neustále odrážet útoky vlkodlaků a nemrtvých.
Magic: Legends se prezentuje jako free to play hra, nicméně z pocitu dobře odvedené práce je živ asi málokdo a hra musí nějak vydělávat peníze. Je důležité říct, že veškerá rozšíření budou zadarmo a alespoň podle tvůrců by měla být zadarmo hratelná od začátku až do konce. Způsobů, jak za hru utratit peníze je zde nabídnuto hned několik. Jednak to jsou boostery, ve kterých můžete naloupat karty do vaší kolekce, jednak Battle Pass, se kterým jsou přinejmenším hráči Areny, ale i mnohých jiných her již seznámeni. Kromě tohoto běžného komba hra dále nabízí takzvaný event buyout. Eventy mají údajně zahrnovat způsob zisku lootu zdarma. Event buyout vám umožní získat veškeré možné odměny za daný event, aniž byste se ho museli jakkoli účastnit. Dále (ano, je toho hodně) to jsou různé předměty umožňující “zpohodlnění” hry, například spell sloty navíc, XP boosty, itemy usnadňující leveling, a tak podobně.
Tímto předmětem je i Planeswalker Bundle, nyní k dostání s 50% slevou za 39,99 Dolarů (Přibližně 850 korun). Součástí tohoto rance jsou kosmetické úpravy pro vaše planeswalkery a bundle-exkluzivní itemy: artefakt Gilded Lotus a bytost Experimental Sentinel. Gilded lotus dává šanci na drop Lotus Petalu po zabití monstra. Seberete-li Lotus Petal, obdržíte jednu manu a krátký buff. Expretimental Sentinel je bytostí bojující na krátkou vzdálenost, která vás vyléčí za každou další artefaktovou bytost, kterou sešlete.
Vzhledem k tomu, že hra bude zadarmo k dostání, tak ji rozhodně doporučujeme zkusit všem, které zajímá MtG lore, ale i lidem, kteří mají rádi počítačové hry a hledají něco nového.
Jednou z výtek systému karet bylo, že karty jsou na ruce seřazeny vždy jinak, což může mít za následek nepřehlednost a potřebu neustále sledovat ruku a přemýšlet co budete hrát, než abyste se věnovali bitevnímu poli. Mnoho lidí má hack and slash žánr ráda hlavně kvůli tomu, že vám umožňuje stereotypně masakrovat hory nepřátel aniž byste museli nějak více přemýšlet a jsou tedy takovou příjemnou oddechovkou. Na druhou stranu by tento systém měl alespoň teoreticky zajistit diverzitu strategií a podle vývojářů jsou ve hře mise vyžadující specifické strategie.
Další otázkou je, do jaké míry hra bude pay to win, v Magic Areně se Wizardum ekonomika poměrně vyvedla a hra je dobře hratelná i zadarmo. Návod na to, jak na ekonomii v MtG Areně naleznete brzy v jednom z mých následujících článků.
Pokud jste spíše hráči počítačových her a se světem Magic: the Gathering karet nemáte mnoho zkušeností, tak je portál cmus tím správným místem, kde začít. Třeba vás i karetní hra samotná zaujme a rozhodnete se jí dát šanci, v takovém případě si vás dovolíme odkázat na článek o karetní hře Magic.
O čem je počítačová hra Magic Legends?
Magic Legends je počítačová hra ve stylu hack and slash (podobně jako Diablo), avšak od svých konkurentů se odlišuje především stavbou balíčků kouzel, které určují vaši herní strategii.
Jaké hrdiny najdeme v Magic Legends?
V Magic Legends budete hrát za takzvané planeswalkery, kterých bylo zatím představeno celkem pět (za každou barvu many ze světa Magic), konkrétně se jedná o Geomancer, Mind Mage, Beastcaller, Sanctifier a Necromancer.
Stavba balíčků ve hře Magic Legends
V počítačové hře Magic Legends je kladen velký důraz na stavbu balíčků a jedná se tak o celkem unikátní prvek. Před začátkem kampaně sestavíte balíček z celkem dvanácti různých karet, které předurčí vaši herní strategii.
Přijde vám hra zajímavá? Udělali byste něco jinak? Otázky a vaše názory nám určitě dejte vědět do komentářů.
Díky za pěkné představení.
Hra vypadá zajímavě - lehké ozvláštnění hack & slash ve světě MTG.
Obávám se Free To Play modelu.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře