Novinky
Nepravidelné constructed 2
„Brožek“ Boros
Chvíle, kdy jsem poprvé mohl prohrabat kamarádovu krabici s kartami a postavit si vlastní balíček, byla určitě jednou ze zásadních událostí mé magicové kariéry, která způsobila, že jsem tuto hru neodložil po pár týdnech jako jiné chvilkové kratochvíle v životě každého člověka. Jistě mi dáte za pravdu, že kdyby jste si nemohli postavit vlastní balíček a jít s ním na turnaj, přišla by tato hra o mnoho ze svého kouzla. Jenže od toho, postavit si vlastní balíček a vyhrát s ním turnaj, je neuvěřitelně dlouhá cesta plná mnoha strastiplných překážek. Cesta, za kterou by se často nemusel stydět žádný pohádkový princ, ačkoliv na jejím konci nečeká většinou princezna, ale ještě švarnější Japonec.
Základním stavebním kamenem každého takové dobrodružství je nápad, jenže ten málokdy stačí, protože k němu ještě potřebuje mít velmi dobrou znalost formátu, představu o jeho vývoji a hlavně při honbě za pokladem co nejvíce zůstat nohama na zemi. Často se totiž dobrodruhům v touze po „brouknutí formátu“ podaří sice vymyslet naprosto originální strategii, které však chybí jedna z „magicového“ hlediska zásadní schopnost, schopnost vyhrát. Vyhrát v daném formátu a na daném turnaji. Před pár hodinami se takový úspěch povedl Petrovi v Oaklandu, a tak bych zde dnes rád podrobně rozebral, co k němu vedlo a jak taková tvorba balíčku co „broukne“ formát vypadá.
Něco málo přes týden před plánovaným odletem naší obrovské reprezentace do „státu“, jsme se s Petrem Brožkem sešli v mém rodném Trutnově, abychom natestovali něco na nadcházející turnajovou serii (GP plus PT), takže již v pondělí ráno jsme popíjeli čaj v krásné čajovně a přemýšleli, čím pak že by mohl překvapit své soupeře. Tedy hlavně co se extented týče, protože jak dvojku, tak draft jsme hráli celý leden na MTGO, a Wwk nám nepřišel jako sada, co by nějak zásadně omezovala možnosti fritky, i když v ní vyšlo možná nejvíce karet proti fritce v historii:) Navíc internet byl plný příběhů různých „pros“ o tom, kterak nalízali miliony karet pomocí nového jace a treasure huntu, takže stačilo nějak pořešit jak přejít očekávané zástupy želviček a bylo natestováno. To v extented byla situace o moc horší. Petr hrál na Worlds burn a spokojen s ním byl jen velmi málo, takže se nebránil jiné možnosti. Tou záložní byl RG scapeshift, který jsme s Honzou testovali na MTGO a zdál se nám schopný a zábavný, a nebo juzam zoo, které sice zná každý od A do Z, ale pořád je to velmi dobrý a konzistentní balíček. Petr však nechtěl testovat ani jedno a bylo na něm znát, že by rád provedl nějaký úkrok stranou. Při jedné naší procházce zasněženou krajinou Krkonoš, znechucen formátem kde hrát burn není dobrý nápad, najednou povídá: „ Než abych hrál zoo, radši si vezmu na „ext“ to, co budu hrát na dvojce“ Načeš se usměji a povídám: „Proč ne, přidáš „dualy“ a „helix“ a rozhodně bude zajímavé, když na feature matchy zabiješ nějakého profíka „expedicí“. Petr se také rozesměje a pokračuje v úvaze: „ Právě když vyhraji s expedicí GP i PT možná ji wizardi reprintnou s obrázkem dle mého přání“. Zbytek cesty jsme už jen uvažovali o tom, jak bude „pamparádní“, když v M11 reprintnou zenkire shrine expedition, na které bude vyobrazen Broža, Kosák a Jaroušek v hornickém mundůru v tunelu.“
Základní tezí tedy bylo přestavět Barely Boros pro extented. Díky sacred foundry jsme od počátku nepochybovali o možnosti hrát steppe lynxy i geopedy. Petr mluvil o tom, že při svém „pobytu ve tmě“ přemýšlel o „flagstone“ a ghost quarteru na větší landfall, nicméně to prý nefungovalo, protože do toho balíčku není pořádně co dát. Mně se tato idea líbila (což se nestává často, většina našich filozofických debat začíná tak, že Petr řekne myšlenku, já ji několika argumenty vyvrátím, já řeknu myšlenku a on ji pár argumenty vyvrátí..), hlavně protože mít maindeck 4 ghost quartery ve fieldu Dark Depthů musí být super, zatím co Petr stále snil o trojtém, či větším landfallu v jednom kole. Sen to byl hezký, ale k realitě bylo stále velmi daleko, protože:
Chcete hrát 24 zemí....z toho asi tak 8 fatchek, 4 quartery, 4 flasgtony, nějaké duály a basic landy. Zde problém od začátku do konce nebyl a tato část se vůbec neměnila.
Určitě je dobré hrát 8 landfall borců, goblin guidy a expedice což je 16 karet.
V sekci triky nešlo polemizovat o 4 boltech, 4 helixech a 4 swordech ( u swordu to byl často boj, Petr chtěl hrát 0-3 já 3-4)
To je dohromady 52 karet maindeck a přidání oněch 8 se ukázalo jako největší úskalí celého balíčku. Možností bylo mnoho. Původní Petrův plán na 4 magma jety/ shard Volley plus 4 ajany vengeanty jsem odmítal více než křesťanskou věrouku, protože to je přece GP ve formátu extented a ne představení kočovné herecké společnosti a hrát za 4 many kartu co nevyhraje hru ve formátu, kde mnoho balíčku zabije ve 3. kole, nevzbuzovalo mou důvěru. Navrhl jsem tedy molten rain a Petr rozdělil blesky na 2 a 2, abychom je řádně ozkoušeli.
Začali jsme testoval proti Zoo, protože jsme vyhodnotili nutnost porážet zoo a Thopterdepsy jako zásadní. První partie proti zoo ukázaly, že pokud má soupeř jen 2 duallandy dávající zelenou manu a jako basic zemi pouze pláň či horu (standartní a nejčastější verze), je pro nás velmi snadné ho zabít zničením jeho manové základy díky quarterum a molten rainu. Fascinovalo nás to natolik, že jsme ubrali blesky a přidali „bum/ bác (boom/ burst)“, jenž v tomto decku funguje jako luxusní 2manový stone rain často bez postihu (mimo „flagstonu“ můžeme cílovat „fatchku“, „ kvartýr“ a v reakci obětovat pro efekt). K Petrově radosti jsme přidali Ajany, protože zemi zničí také a těšili se na další den.
Ten byl v testingu asi nejzlomovější, protože jsme sice jasně viděli, jak snadno dovedeme zničit klasické zoo (kupodivu jsme měli kladné skóre i proti RG scapeshiftu, což je vyloženě anti agro deck), ale proti depsům je to velmi divné, protože ničit mu země není nejrychlejší a ani moc účinné a hlavně si Petr stále stěžoval na to, jak je ten balíček složitý, že neví, zda ve druhém zahrát to a nebo to co ve třetím a co proti konkrétnímu soupeři. Pomalu jsme začínali vidět, že tudy cesta nevede. Byl to rozhodně velmi špatný den, nechybělo mnoho a balíček skončil v koši.
Petr však celý večer seděl sám v pokoji držel balíček v ruce a nechtěl se ho vzdát, protože přece zabíjí ve třetím kole a to burn neumí. Došli jsme tedy k tomu, že je třeba změnit myšlenku, pokud zabijeme ve 3.kole, proč se bránit nebo řešit akce soupeře, když je snadnější ho zabít ve 3. kole? Zbavili jsme se tedy planewalkeru a LD spellu, přidali zpět blesky a Keldon Maraudery. (Petr chtěl vynechat i sword a hrát to all in jako takovej Burn s lepšími příšerami:)
Testing této verze ukázal, že hra proti zoo je daleko horší. Z bye se nám vyloupil 50:50 matchup, za to matchup proti Depsům byl před sb rozhodně na naší straně, a to ve chvíli, kdy internet zaplavily zprávy GaryhoT o „ transendentálnosti“ jeho Thopter Depsů , což nám rozhodně dodalo více chuti do testování.
Keldon maraudery jsme nahradili Jotul grunty, který měl vylepšit hru proti Zoo ( je to solidní tělo, navíc ponižuje soupeřovy „goyfy“ a „knight of reliquary“) a začali uvažovat o sideboardu. Rozhodně jsem navrhoval hrát 5 karet po 3 kopiiích, pro větší variabilitu a můj první plán byl 3 Damping matrix( thopter combo dark depth combo), 3 smash to smithers( afinita, thopter foundry, jitte), 3 relic of progenitus( zoo, dredge, living dead) a 3 volcanic Fallout( elfove, faerie) zbývala 3 místa, které jsme chtěli použít na ideální kartu proti agru.
Její hledání byl další problém. Petr začal oblíbeným Goblin assaultem, já od počátku mluvil o kitchen finksech, i když se nám oběma líbila kartička „temporal isolation“ (zabije příšeru a nedá soupeři zemi, lze použít i na dark depthy), další možností byl třeba baneslayer angel nebo ranger of eoa. U anděla nás však strašil jeho mana cost a pomalost. Ranger vypadal zajímavě, nicméně při důkladné prohlídce toho co nám může najít, ho Petr zavrhl s tím, že takové „chudáky“ si tutorovat nechce.
Po několika hrách jsem uznali, že Izolace je hrozně win more karta, kterou si místo v sideboardu zaplnit nemůžeme a Jotul Grund trpí stejným defektem jako keldon marauder (moc málo agresivní karta). Vrhli jsme se tedy na chvíli na dvojku a začali jsme uvažovat o searing Blaze. Báli jsme se však, zda budeme mít dost často 2 červené many na jeho seslání, nicméně po pár hrách jsme poznali, jak moc dobrá karta to je. Například proti Zoo najednou máte lepší manabase (stojí vás méně životů), příšery máme agresivnější a naše blesky mají větší vliv na rozdíl stavu životů obou hráčů („helix“ za tři do příšery plus tři nám, „blaze“ za tři do příšery za tři do majitele). A ten, kdo nehraje příšery vlastní téměř vždy thopter combo ( thopter foundry, sword of meek), takže se cíl vždy najde. Najednou jsme tedy měli cca 57-58 karet maindeck jistejch , a tak 12 jistých do sideboardu. V den Petrova odjezdu z Trutnova jsme tedy měli balíček, který je originální a v otevřeném poli konkurenceschopní nebo boží(záleží na složení herního pole).
Den před odletem do USA si byl Petr nucen vyndat nějaké stehy, co mu omylem zůstaly po letním operativním odstranění slepého střeva, což zapříčinilo že znovu navrhoval vyřadit Path to exile a místo „maraudera“/ „Grunta“ / „Hellsparka“ chtěl hrát Flames of blood hand. Podstatné ale bylo, že o ostatních kartách se nepochybovalo, ani o balíčku, protože zcela logicky bylo už na papíře jasné, že tento balíček je v každém aspektu lepší než Burn a navíc si karty na jiný balíček ode mě ani nepůjčil:)
Decklist z GP si může každý prohlédnout sám a rozhodně za balíček ve finále mluví výsledky, přeci jen dva hráči v turnaji a oba v penězích, z toho jeden v top8 a nedělní obrovská poptávka po kartách do tohoto balíčku na pultech obchodů jasně říká že to, co na začátku byl jen sen a „bláznivej“ nápad se stalo skutečností.....
Jaroušek Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře