Novinky
M12 limited 37
Dneska budu volným způsobem navazovat na minulý článek, popíšeme si můj oblíbený archetyp a řekneme maličkosti k věcem okolo. Jak už jsem minule psal, manabase v M12 draftu může být docela hrozná, když jsme jí dostatečně nepřizpůsobili náš pick order. Co přesně to znamená při hře by vám měla vysvětlit tahle ukázková úvodní ruka:
Kdyby byl místo jednoho Swampu Island, tak je tahle ruka snap keep. Samozřejmě bez decklistu a všech ostatních informací se tyhle věci nedají úplně přesně posoudit, ale pro naše účely to postačí. Takhle má ruka 4 země, a stejně nemůžeme dvě karty z naší ruky zahrát, takže vlastně si chceme v dalších 2/3 draw líznout druhý Island. My vlastně doufáme v 5. zemi, která nám bude k ničemu, co se týče počtu samotných zemí. Ideálně si chceme hned líznout Island a pak něco jako 10 nonlandů v řadě, to ale není zrovna nejpravděpodobnější vývoj situace. Takže se dá skoro říct, že tahle ruka není moc dobrá. Přesto si nemyslím, že se dá mulliganovat, teda kromě výjimečných situací, když by to třeba byl
4 Phantasmal Bear 4 Aether Adept deck se čtyřmi Swampy na dva splashované Doom blady. Přesně z takovýchto rukou plyne ponaučení, že nemáme draftovat decky s 9/8 manabase s hromadou double colored kouzel. Díky těmto situacím se nám zvyšuje sílu nonbasic zemí, které při draftu můžeme nasbírat. V M12 jich sice není moc, ale pár se jich najde. Mluvím o těch zemích, které se na vás vždy usmějí na konci boosteru místo očekávaného Garruka za pětikilo. Jedná se o raritové dual landy.
Popravdě, hlavní důvod proč tohle píšu je, že jsem měl chuť vytvořit tento úžasný obrázek. Síla těhle dualů je na limited podle mě hodně podceňovaná, a jelikož stojí něco jako 30 korun a na onlinu dokonce jenom 0,1-0,5 tixu (ani ne desetikorunu), tak pokud se dual ve vaší barvě otevře, tak je dost velká šance, že ho nebude chtít někdo jiný a dorazí až k vám. Pokud se v boosteru přede mnou opravdu správný dual objeví, s radostí ho vezmu přes dobrý playable. Samozřejmě to nelze brát do extrémů a přes hodně silnou kartu bych dual nevzal. Například přes Merfolk Lootera nebo Gideon´s Lawkeepera bych dual nevzal nikdy, u Benalish Veterana už je to dost těsné a záleží na počtu playablů, ale ve většině případů bych se přiklonil k nonlandu, a u Warpath Ghoula nebo Aven Fleetwinga bych s radostí vzal dual, kromě výjimek, kdy mi hodně chybí playably. Dual je opravdu dost silný, a když ho máte, tak si vždy budete přát, aby byl na vaší úvodní ruce. Tak a teď, když už víme úplně všechno o dualech, se můžeme přesunout na zmiňovaný archetyp.
MonoWhite aggro
Jak jsem říkal, tohle je můj oblíbený archetyp, a když se zadaří, tak opravdu můžeme v decku mít pouze 17 Plainsů. Deck samozřejmě nemusí vždy být čistě monoWhite, není problém hrát ještě něco z jiné barvy přes 3-4 basicy. Každopádně pokud to půjde, tak je dobré zůstat monocolored. Takhle se totiž vyhneme výše zmiňovaným problémům se skvělými manovými základnami. Jednou se mi dokonce povedlo nehrát Flameblast Dragona, protože 17 plání vypadalo lákavěji. Je pravda, že v decku ještě zůstal Pentavus, Archon of Justice a Aegis Angel :) S takovýmhle štěstím při draftu už stačilo jenom vyjít konzistenci naproti, a ne do decku zbytečně přidávat 6 Mountainů. Takže teď už máme nachystaných 17 karet výsledného decku, a můžeme začít draftovat deck (vy si nestavíte manabase před draftem??).
All-star commony a uncommony:
Serra Angel, Oblivion Ring, Pacifism, Gideon´s Lawkeeper, Stormfront Pegasus
Takhle jsou podle mě seřazené od nejlepší po nejhorší, i když Serra/Ring a Pacifism/Lawkeeper jsou opravdu hodně blízko a často spíš záleží na preferencích. Ring je nejspíš nejlepší removal sady (Mind Control bych za removal opravdu nepovažoval a Fireball taky potřebuje trochu prestižnější výraz), ale Serra soupeře často zabije sama, jenom na ní stačí pětkrát ukázat prstem. Asi je dost překvapivé, že je tady i Pegasus, ale ta bytost je neuvěřitelná. Červená má Goblin Pikera, bílá má Pegasuse. Flying je hodně silná abilita, a bíla ma dobrých letců plno, z nichž je nejlepší právě Pegasus. Každopádně mezi Lawkeeperer a Pegasem je v power levelu ještě hodně velká mezera, jenom mi přišlo, že Pegas se do této skupiny hodí víc než kamkoliv jinam.
Účastníci combatu:
Alabaster Mage, Armored Warhorse, Arbalest Elite, Assault Griffin, Benalish Veteran, Elite Vanguard
Všechny tyhle karty jsou super, a o všechny máte velký zájem. Alabaster Mage je další Goblin Piker se skvělou abilitou, která umí sama otočit race. Nezapomeňte, že aby triggeroval lifelink, tak daná bytost nemusí dát combat damage, postačí libovolný damage. Tohle si dobře rozumí s další bytostí na seznamu, a to je Arbalest Elite. Tahle karta je v decku, kde chcete útočit, prostě úžasná. Často nastane situace, kdy odtaplá Elite dává neblokovatelnost každé naší bytosti, protože soupeř prostě nemá dobrou možnost, jak zablokovat. Vtipné je, že Elitu moc často nepoužijeme, ale samotný fakt, že je ve hře, úplně mění způsob, jakým my a náš oponent musíme hrát. Armored Warhorse se v decku s 9 pláněmi občas hraje těžce, ale to nás netrápí, protože hrajeme monoWhite. Tam je kůň o dost lepší než kdekoliv jinde, a vlastně se zase jedná o strictly better Goblin Pikera na dvojitých steroidech. Ve druhém kole on play umí sám soupeři rychle dát 6-8 damage, než si soupeř vypracuje board pozici, kde si Warhorse nemůže jentak vesele útočit.
„Alzo, from time to time when your opponent tries to double block, you can just PUNISH him with some sort of combat trick.“
Deck nemá zájem o defenzivní bytosti, a radší je přenechá pro UW skies. Stonehorn Dignitary, Roc Egg nebo Siege Mastodon by se do decku měli dostat jenom v případě, že máme málo bílích bytostí. Těch by v dobrém decku chtělo minimálně 15, ale číslo 18 je takový vysněný počet, i když tohle vyjde jenom v případě, že je bílá hodně open.
Griffin combo:
Griffin Rider, Assault Griffin, Peregrine Griffin, Griffin Sentinel, Adaptive Automaton
Tohle je takový malý subarchetyp, který se vlastně skládá jenom z Griffin Ridera. V celé sadě jsou pouze 3 výše uvedení Griffini + Adaptive Automaton, proto ho také zmiňuje. O všechny Griffiny má deck docela velký zájem, takže Rider je vlastně jenom takový bonus. Aby byl dobrý, potřebuje nejméně 3, ale spíše 4 nebo 5 Griffinů, s tím že s pěti už bych Ridery bral hodně agresivně. Když nemáme ve hře Griffina, tak je Rider dost špatný, ale pořád si dobře rozumí s ostatními podpůrnými kartami monoWhitu (Guardian´s Pledge, Honor of the Pure a umí nosit aury). Když ale máme Griffina ve hře, tak je Rider úplně neuvěřitelný. Někdy stačí dát T2 Griffin Rider a T3 Griffin Sentinela, a pak už si jenom dojet/doletět pro vítězství. Navíc tohle Griffin combo si hodně dobře rozumí se Stafe Offem, ke kterému se taky hned dostanu.
Support:
Stafe Off, Spirit Mantle, Divine Favor, Timely Reinforcements, Guardian´s Pledge
Asi úplně nejlepší a ještě pořád dost podceňovaný trik v bílé barvě je Stafe Off, tři bych hrál vždy v každém decku a čtvrtý nejspíš taky. Doopravdy, je něco co tahle karta nedělá? Ochrání bytost před removal, zničí Pacifism nebo Mind Control!, který už je dávno ve hře, zruší soupeřovu myšku, dokáže se v combatu vyměnit místo vaší bytosti, umí dát neblokovatelnost bytosti proti jednobarevnému obrannému týmu, a dokonce jako jediná karta v edici umí stiflovat Goblin Tunnelera nebo Alluring Sirenu. Co víc se dá chtít od karty, co stojí jednu bílou? Kolikrát jste už doufali, aby soupeř s odtaplou bílou manou neměl jeho jedinný out Stafe Off? I přesto ta karta vesele obíhá stůl, což je šílenství. Konec dlouhých oslavných básní na Stafe Off, ostatní karty už začínají závidět.
Dále je tu Spirit Mantle, který mi taky přijde dost podceňovaný. Někteří členové týmu si myslí, že je ta karta skoro unplayable, ale to mi přijde jako nesmysl, a já sám ji mám docelá rád. Prakticky dává enchantnuté bytosti neblokovatelnost, s malým bonusem, že se nedá zacílovat soupeřovým Gideon´s Lawkeeperem nebo vrátit Aether Adeptem. Navíc se z této bytosti stává nesmrtelný blocker. Oba tyhle módy jsou super, a nejlepší je využívat je najednou díky vigilance, takže Griffin Sentinel je ideální cíl pro tuhle auru. Serra Angel je s ní taky brutální, ale ne že by zrovna ona potřebovala vylepšovat, má dobré čtyřky. Problém je v tom, že když má soupeř libovolné zabíjení jako Pacifism, tak je to karetní nevýhoda (ostatně jako většina aur). Jenomže co když ho nemá? Tak je často prostě mrtvý. A i když ten removal má, můžeme si naši bytost uchránit Stafe Offem…Divine Favor je docela podobný Spirit Mantlu, z enchantlé bytosti se stává hůř blokovatelný útočník a o hodně lepší blocker, s tím že poskytuje lepší ochranu před blesky a přidá tři životy, které v tomhle rychlém formátu určitě nejsou nepodstatné. Obě tyhle aury výrazně zvyšují hodnotu Auramancera, a pokud mám v decku Pacifism, Divine Favor a Spirit Mantle, tak už bych se ho aktivně snažil do decku dostat. Další na seznamu je Timely Reinforcements, což je karta úplně unikátní, takže při první setkání se jí trošku špatné posuzuje, protože ji nemáme s čím porovnat. Tenhle balíček sice chce dát on play křivku bytostí 1/2/3, ale i přesto bych Reinforcements vždycky hrál, protože nachystat podmínky pro spuštění tokenové ability není zas tak složité, a jelikož jsou všichni tito vojáci bílý, tak jsou v tomhle decku dost brutální. Synergie s Guardian´s Pledge je ohromná, a soupeř na tuhle kombinaci karet může lehce umřít. Když už jsem u toho Pledgee, tak to je hlavní důvod, proč draftovat monoWhite koně, protože v nich je tahle karta na úrovní Overrunu, který je o dvě many levnější a navíc je instantní. Jsem si jistý, že díky téhle kartě už vzniklo spoustu blowout příběhů, a další ještě určitě přijdou. Když s ní soupeř nepočítá, tak se rychle může dostat z dobré board pozice (nebo 20 životů) na nulu. A vlastně i když o Pledgy ví, tak sice může zmírnit škody, ale i tak pro něj důsledky často budou dost nepříjemné. Na téhle kartě se mi hodně líbí, že je to myš, která ještě navíc přidá dost zranění soupeři. Například můžeme třemi Warhorsy zaůtočit do 4/4 bytosti, a soupeř je po bloku o velkou bytost a 8 životů chudší. Navíc při draftu může chodit i mezi posledními pár picky, protože mimo decku s více než polovinou bílých bytostí je to prakticky unplayable, tím pádem je my můžeme vesele sbírat a skončit se 3-4 kopiemi. Raritou pro tenhle deck je Honor of the Pure, který je hodně silný a bral bych ho dost vysoko. Je to také další z důvodů, proč se pokusit nedraftovat tenhle deck, například pokud dorazí na 4. pick v prvním boosteru. Poslední support karta, která mě napadá, je Mighty Leap, tu mám ale ze všech karet nejmíň rád, a prakticky nikdy se do decku nedostane, to bych musel mít dost málo playablů.
Ještě vlastně je jedna karta, u které bych se na chvíli zastavil, a to je Day of Judgment. Během přítomnosti této karty na limited na ní vzniklo spoustu názoru, od myšlenky že je to unplayable až po myšlenku, že je to absolutní bomba. I samotný mistr LSV při draftu vždycky vzpomene, že tahle karta je lidmi hodně přeceňovaná, a sice je dobrá, tak není tak brutální, jak si někteří lidé myslí. V M11 byli Day of Judgment o dost horší, ale v M12 se každý pokouší o křivku bytostí od prvního do čtvrtého kola, a do wrat si tak lehce naběhnou. Je to totiž jediná karta v sadě, která má takovýto efekt (narozdíl třeba od SOM, kde wrata dělal každá druhá rarita). Navíc je tahle karta taky super s Timely Reinforcements, kdy vlastně nemusíme nic hrát, pak dát Reinforcements, který vlastně vysvětlí, proč jsme toho moc nedělali, a pak tokeni chumpnou a my soupeři uklidíme stůl. A s kombinácí Roc Egg + Day už jste se taky asi setkali. Day of Judgment je rarita, kterou si chci otevřít a P1P1 ji vezmu prakticky přes všechno kromě Mind Controlu.
Takže tohle je k monoWhitu všechno, víc vám k němu řekne jenom sám Kikáč, ale ten bude mluvit jenom o svém oblíbeném tribu na constructed 2 roky dozadu. Ideální monoWhite by měl obsahovat 18 bytostí, mezi kterými by se mělo nacházet pár Lawkeeperů, Vanguardů, Warhorsů a Benalish Veteránů, 3 Pledgee, 2 Stafe Offy, Honor of the Pure a 16 zemí, s křivkou končící skoro na třech manách (to je 1-2 čtyřmanové dropy). Tenhle deck nemá removal ani insane rarity, ale přesto to lehce může být 3-0 deck. Takže hodně štěstí s jeho draftováním.
Jakub Tóth
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.