Kdybych "zakazoval" já, tak bych také zakázal všechny karty s Phyrexiánskou manou (včetně třeba takové Spellskity). Protože zase to je v podstatě "rychlá mana" + "křiví" to color pie...
0 hlasů
Kromě toho, že se aktuálně všude probírá uplatnění karet ze Shadows over Innistrad na constructed (omlouvám se za zpoždění rozboru edice, rád bych řekl, že článek bude zítra hotový, ale znáte mě...), se v uplynulém týdnu take velmi intenzivně hovořilo o updatu banlistu, téměř výhradně v kontextu obrovské dominance Eldrazi decků na modernu.
Update obykle probíhá v ranních hodinách (bráno z pohledu středoevropského letního času) v pondělí po preview (výjimkou byla minulá sada, kde byl banlist updatován dříve kvůli blížícímu se Pro Touru). Pokud snad nedočkavostí nebudete moci dospat, tak update můžete očekávat na tomto linku.
Během týdne se objevilo několik údajných úniků nového banlistu (vtipálkům navíc nahrál páteční apríl), u kterých bylo zajímavé, že většinou předpovídaly zajímavé unbany, například u Dig Through Time, Green Sun's Zenithu, nebo Stoneforge Mystica.
Z historie ale víme, že wizardi jsou, co se týče unbanů na modernu velmi skoupí a osobně by mě velmi překvapilo, kdyby bylo cokoli odbanováno.
Osobně očekávám pouze další banování, a to až u čtyřech karet. U všech se pokusím svoje domněky zdůvodnit, nicméně pro jistotu ještě jednou upozorňuji, že všechno jsou pouze spekulace - ačkoli občas mám i docela dobré odhady (člověk se holt musí umět pochválit).
1. Eye of Ugin
Bez pochyby nejsilnější karta v každém Eldrazi decku, která umožňuje obrovský "mana cheat" v podobě multiple Eldrazi Mimiců/Endless One v prvním kole, což často eskaluje v podobě killu ve třetím kole. Kromě toho, že umožňuje tyto goldfish killy, tak také umožnuje v lategamu každé kolo prověst "Demonic Tutor", s čím může soupeřit jenom málokterý deck.
A i kdyby v decku nebyly žádné takovéhle interakce, tak už jenom fakt, že s Urborgem umí efektivě dávat tři many, je naprosto nekompromisní. Je pravda, že je to legenda a že v malém procentu her se může stát, že zůstanete s několika nepoužitelnými kopiemi na ruce, nicméně mít "Mishra's Workshop" v jinak férovém formátu je prostě velmi nezdravé a ostatní decky se tím nemohou měřit.
Jeden z dalších argumentů proti banu je, že Eye of Ugin se hraje jakožto jedna z hlavních win kondic v Tronu, nicméně i Tron patří do skupiny decků, které minimálně interagují ze soupeřem, hrát proti nim je často velmi frustrující a osobně by mi vůbec nevadilo, kdyby byl tenhle deck oslaben (nemluvě o tom, že jeho bývalý nepřítel číslo jedna, Splinter Twin, už na formátu není).
Pravděpodobnost banu: 95%
2. Eldrazi Temple
Další ze "Sol landů" v Eldrazi decku. Narozdíl od Eye of Ugin neumožňuje explozivní starty s multiple Eldrazi Mimicy v prvním kole a v late gamu ztrácí na síle, nicméně fakt, že můžete v úvodních kolech vyložit více kusů je stejně unfair jako goldfish případy s Eye of Ugin.
Nejčastější argumenty proti banu Templu jsou, že by bylo lepší zabanovat přímo Eldrazi Mimica, aby se zamezilo extra rychlým killům, nebo Thought-Knot Seera, který představuje disrupci, která v kombinaci s rychlou manu může narušit soupeřův game plan natolik, že už na rychlý nástup Eldrazi decku nenajde opověď (napříkad když exilne jediný soupeřův removal, nebo klíčový kus v kombodecku).
Mně osobně ale přijde nejlepší zabanovat obě země. Na formátu tak opět bude možné hrát širokou škálu decků a navíc nejlepší Eldrazi jako Thought-Knot Seer, Reality Smasher, nebo Eldrazi Displacer jsou pořád velmi silné karty, které budou velmi dobře hratelné i bez rychlé many v podobě Templu a Eye of Ugin. S podobnou myšlenkou přišel například hned po releasu OGW brazilský pro hráč Willy Edel.
Pravděpodobnost banu: 90%
3. Simian Spirit Guide
Když už je řeč o rychlé maně, tak je potřeba zmínit i Simian Spirit Guidu. Možná už jste zapomněli, ale i tahle karta byla součástí původní bezbarvé verze Eldrazi týmů ChannelFireball a Face to Face Games.
Taková kuriozitka v tomhle decku byla, že Simian Spirit Guida umožňovala zabít soupeře ve druhém kole. Všechno co jste potřebovali, bylo v prvním kole dát Eye of Ugin, tři Eldrazi Mimicy a ve druhém kole vyložit Eldrazi Temple, exilnout Guidu pro manu, zakastit Eldrazi Smashera a zaútočit za 20 damage.
Tohle ale není důvod, proč si myslím, že by Guida mohla dostat ban. To je spíše jen demonstrace toho, jak broken je rychlá mana (což už ostatně známe z historie díky kartám jako Tolarian Academy a Geae's Cradle).
Ten pravý důvod, proč je Simian Spirit Guide pro modern nebezpečná, jsou kombo decky jako Griselbrand Shoal, Living End a Ad Nauseam.
K poražení takových kombodecků je nutný správný poměr agrese a disrupce. Abyste úspěšně zkombinovali obojí, je potřebujete k tomu obvykle několik kol. Díky Spirit Guidě ale mohou kombodecky "rozjet" své kombo o kolo dříve, což je ohromná výhoda (na formátu je zabanovaný Chrome Mox přesně pro tenhle důvod), která často vede k velmi nudným a pro soupeře frustrujícím hrám.
Se dvěma Spirit Guidami na úvodní ruce může například Griselbrad Shoal v prvním kole zahrát Faithless Looting a Goyo's Vengeanci. Je to sice velmi nepraděpodobné, ale když se to povede, tak s tím soupeř nemůže nic udělat. A takové situace by podle mě neměly vůbec nastávat. A to nemluvím jenom o kombech, ono stačí například o kolo urychlit Blood Moon proti tříbarevnému decku...
Pravděpodobnost banu: 60%
4. Mox Opal
Asi vás příliš nepřekvapí, že i dnešní poslední karta je spojená s rychlou manou.
Mox Opal je od nepaměti spojený hlavně s Affinitou, ale v poslední době ho můžeme vidět i ve stále populárnějším Lantern Staxu.
Ani jeden z těchto decků v poslední neposbíral nijak zvláštní úspěchy, tak proč by měl být Mox zabanovaný?
Odpověď je jednoduchá - oba decky tak trochu porušují základní lineární principy hry. Lanterna samzřejmě tím způsobem, že se nesnaží zabít soupeře v kombatu, ani neobsahuje žádné kombo, nýbrž manipuluje se soupeřovým draw stepem, což je v kombinaci s Ensnaring Bridgem z pohledu soupeře opět velmi frustrující (ale v podstatě se ale jedná o geniální myšlenku a jeho původní tvůrce by za tento nápad zasloužil metál).
Díky Moxu může deck velmi rychle vyprázdnit celou ruku, což je v plno matchupech de facto automatická výhra. Většina decků má v základu minimum odpovědí na artefakty a když si k tomu přidáme, že v decku jsou navíc karty jako Welding Jar a Spellskite, tak by mně osobně vůbec nevadilo, kdyby byl deck trochu oslaben.
Affinita je pak zcela unikátní aggro deck, což je dáno hlavně díky Arcbound Ravagerovi a dvojici oživovacích Nexusů.
Pro soupeře je na tom nejtěžší to, že na Affinitu tak úplně neplatí to samé, co platí na jiná aggra - například oproti takové Fritce či Zoočku proti ní není tak efektivní přidávání životů (například Kitchen Finks a Seige Rhino) a díky Etched Championům často nepomáhá ani spot removal a damage-based spelly jako Pyroclasm a Anger of the Gods.
Téměř jako jediný z aggro decků Affinita na modernu úspěšně přežívá už od jeho samotných začátků. Potíž v banování je ale v tom, že ban jedné z ústředních karet (Ravager, Cranial Plating) by deck velmi pravděpodobně naprosto zničil.
Pokud by wizardi chtěli deck trochu oslabit, tak jako logický krok se mi jeví právě zabanování Moxu. Mox umožňuje velmi explozivní starty, kdy zahrajete větší množství bytostí v prvním kole a k tomu například Steel Overseera, nebo umožňuje hned ve druhém kole útočit s "Plátami" za obrovské množství damage. A opomenout nemůžu ani možnost Blood Moonu ve druhém kole po sidu...
Pravděpodobnost banu: 40%
To je pro dnešek vše. A ať už banování dopadne jakkoli, tak doufejme, že nový modern bude daleko zajímavější a rozmanitější, než ten stávající. Je to vlastně druhá "první šance" na dobrý a rozmanitý modern bez Splinter Twinu.
Kumano
Chainer
03.04.2016 21:54
Kdybych "zakazoval" já, tak bych také zakázal všechny karty s Phyrexiánskou manou (včetně třeba takové Spellskity). Protože zase to je v podstatě "rychlá mana" + "křiví" to color pie...
0 hlasů
Caranthir
04.04.2016 13:30
Osobní tip - Temple a Mimic. Uvidíme.
0 hlasů
jardach
04.04.2016 17:37
tak wizardi celkem překvapili...odbanované Vize ok, ale ten meč je zajímavý (a asi na to doplatí i balíčky, které meč hrát nebudou, nedivil bych se, kdyby RiP se začalo hrát o dost více). Oko je bez komentáře..
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|