Novinky
Grand Prix Praha v průběhu let
Již jen pár dní nás dělí od pomyslného vrcholu letošní MTG sezony, kterým se již po páté stává turnaj Grand Prix na domácí, tedy pražské půdě. Z tohoto turnaje se vám pochopitelně bude CMUS snažit přinést jako již tradičně co nejlepší coverage.
V souvislosti s blížícím se GP bych rozhodně doporučil prostudovat vynikající teoretický článek o tomto turnaji z pera Tomáše Vaňka[1]. Pokud jste již zkušenějším hráčem a pídíte se spíše po informacích, které by zlepšily vaši znalost příslušného limited formátu odkazuji potom na výborný článek jednoho z nejlepších limited hráčů světa Martina Jůzy[2].
Cílem tohoto článku bude, jako již je u mě tradičně zvykem, vrátit se trochu zpět v čase a podívat se předcházejí GP turnaje v Praze a především účinkování našich zástupců v těchto podnicích. Pro tento účel jsem zvolil netradiční formu a článek je tak obohacen o řadu odkazů, vztahujících se k tématům, o kterých mluvím. Tento text si tak neklade ambice být vyčerpávající studnicí informací (či encyklopedií ČR magicu, ačkoliv i ta jednou bude), jako spíše možným zdrojem inspirace k četbě na dlouhé zimní večery. Přeci jen, i když to tak nevypadá je tu Magic 20let a za tu dobu se nahromadilo velké množství zajímavých výsledků a pochopitelně i kvalitních hráčů, kteří jich dosáhli a náhodou měli a mají i nějaký vztah k této zemi.
Nechci nikoho unavovat předlouhou exkurzí do časů dinosaurů, nicméně před mapováním samotných úspěchů ČR hráčů na pražských GP turnajích považuji za zajímavé a možná i důležité připomenout, kdo byl vlastně první ČR hráč, který si vybojoval místo v top8 turnaje Grand Prix (i když bohužel již není mezi námi). Bylo to v roce 1997 v italském městě Como[3] a onen hráč se jmenoval Lukáš Ladra. Dnešním hráčům to jméno může být celkem neznámé, nicméně je na místě ho zmínit, protože svými výsledky v „pionýrských časech“ ČR magicu mohl inspiroval některé z pozdějších velikánů, kteří se dostali do širšího povědomí současné hráčské komunity. Není bez zajímavosti, že Lukáš uhrál TOP 8 i na GP Antwerpy[4] v roce 1998 a také 9. místo na PT Los Angeles[5]. Nemám k dispozici jeho decklist z Itálie, nicméně se s vámi mohu podělit o jeden z jeho decklistů z Antwerp. Jeho balíček v top8 vypadal podle dostupných zdrojů[6] takto:
Draft GP Antwerpy | Lukáš Ladra |
Main Deck | Sideboard |
1 Aftershock 1 Barbed Sliver 1 Flowstone Sculpture 1 Giant Strenght 1 Goblin Bombardment 1 Lighting Elemental 1 Manakin 1 Mogg Fanatic 1 Mounted Archers 1 Quickening Licid 1 Ranger en-Vec 1 Soltari Foot Soldier 1 Soltari Lancer 1 Starke of Rath 1 Talon Sliver 1 Winds of Rath 1 Honor Guard 1 Invasion Plants 1 Mogg Flunkies 1 Nomads en-Kor 1 Smite 1 Spike Colony 1 Youthful Knight 3 Forest 7 Mountains 6 Plains |
Nyní mi však již dovolte přejít k hlavnímu tématu tohoto textu, tedy analýze výsledků ČR hráčů na předchozích čtyřech GP v Praze. Poprvé Praha tento turnaj hostila v roce 2001. Turnaj se tehdy konal v kongresovém paláci, což jistě přidalo na atmosféře a intenzitě zážitku účastníků. Hrálo ho 618 hráčů a vyhrál ho v té době známý profesionální hráč Ryan Fuller.[7] Domácí hrdinové však nezůstali příliš zahanbeni a Jakub Šlemr (mimo jiné mistr světa z roku 1997[8] ) obsadil vynikající třetí místo. Do druhého dne tehdy postupovalo 64 nejlepších a mimo něj do závěrečných bojů postoupili ještě Libor Marek, Arnošt Źídek (oba pozdější reprezentanti na mistrovství světa v australském Sydney, podrobněji zde[9], Arnošt Źídek navíc prodělal velmi úspěšnou kariéru na PT okruhu, jejímž pomyslným vrcholem byla pravděpodobně top8 na PT Londýn 2005[10]), Mirko Nývlt (účastník top8 na MR 2002[11], Tomáš Kosička, Jaroslav Sita (jeden ze zakladatelů serveru CMUS a také úspěšný reprezentant viz například PT Nice 2002[12]), Petr Posolda (20. místo na PT Chicago 1998[13]), Petr Tejnský (úspěšný reprezentant z mistrovství světa v roce 2000[14]), Čeněk Svoboda, Martin Lamr (člen národního týmu na mistrovství světa v Berlíně[15]), Jan Brodzák (velmi úspěšný hráč z jehož výsledků považuji za klíčové zmínit především top8 na GP Rimini 2004[16]) a Jan Sluka. První šestice zmíněných získala i finanční prémii pro umístění v top 32 (systém honorování na GP se v průběhu let mění a vyvíjí).
Druhé GP v Praze proběhlo v roce 2003 opět v prostorách Kongresového paláce a titul si odnesl Štefan Jedlička. Domácí hráči se tentokrát museli spokojit s poněkud slabším výsledkem[17]. Do druhého dne se probojoval Jan Brodzák, Tomáš Klimeš (účastník top8 na GP Boloňa 2005[18]), Jiří Lebeda a Josef Vlach. Peníze si však tentokrát odnesli pouze Tomáš a Honza za 23. a 30. místo[19].
Potřetí si bylo možné v Praze zahrát GP roku až roku 2009. První místo tehdy získal celkem neznámý Jan Smith a nejlepším domácím hráčem byl na 6. místě Lukáš Vozdecký[20]. Místo konání doznalo změn, protože toto GP se poprvé hrálo v prostorách Průmyslového paláce v Holešovicích. Zajímavostí je, že to bylo necelý rok potom, co zde došlo k požáru, jenž tehdy plnil novinové stránky. Pohled na finální pořadí byl tentokrát o poznání veselejší než v roce 2003, protože se z finanční výhry radovali také František Bína, Ondřej Baudyš (z bohaté studnice jeho výsledků bych zmínil například top16 na PT Chicago 1997[21], Jan Brodzák, Jakub Šlemr (také GP šampion z Londýna 2003[22]), Jan Havel, Tomáš Bek, Tomáš Brychta, Miroslav Liberský, Jan Macošek, David Do-Anh (Finalista GP Madrid 2010[23]), Dominik Korcak, Martin Melichar, Adam Fajkus, Petr Borůvka.
Čtvrté a poslední GP v Praze se konalo v květnu 2011 (opět v prostorách holešovského výstaviště) a pohár konečně zůstal v domácích rukou, tedy přesněji v rukou legendárního Ondřeje Baudyše (Ondra je mimo jiné trojnásobný mistr republiky. Titul získal v letech 1999, 2000 a 2004). Mimo něj se do top8 na tomto turnaji probojoval ještě Petr Brožek (vedle tohoto výsledku má na kontě například top8 na GP Oakland 2010[24]) a Lukáš Blohon (který má na svém kontě taktéž řadu kvalitních výsledků, za všechny zmíním například top8 na PT Hawai 2012[25]). Mimo této trojice se mohla ČR na tomto turnaji pochlubit i řadou dalších hráčů v penězích, jmenovitě šlo o Nikolu Vávru (ten byl také první na GP Nottingham 2005[26]), Petra Nahodila (dvojnásobný mistr republiky, který má navíc na svém kontě top8 z GP Rimini 2008[27] a Eindhovenu 2005[28]), Petra Borůvku, Adama Kosku (Snad každý zná jeho dvě devátá místa na PT, nicméně je také hráčem který díky unikátnímu payout systému na PT Philadelphia 2005[29] obdržel odměnu 100 USD za bye v prvním kole[30]), Jonášek Kozáka, Jana Hanzálka, Matěje Vantucha a Ondřeje Rosenkratze.
Na základě zde zmíněných výsledků je možné sledovat řadu zajímavostí. Z hlediska top8 účastí je pro ČR největším úspěchem GP v roce 2011 a nejhorším pak pochopitelně GP v roce 2003. V otázce počtu Money finishu bylo nejúspěšnější GP v roce 2009. Více než jednou potom peníze na pražském GP vyhrály Jan Brodzák (2krát), Petr Borůvka (2krát), Ondřej Baudyš (2krát) a Jakub Šlemr (2krát). Nejvíce peněz z těchto 4 turnajů si potom odnesl Ondřej Baudyš. Jan Brodzák by si jistě zasloužil ocenění za „nejstabilnější kvalitní výsledek“, protože byl ve druhém dni na všech třech GP v Praze, kterých se zúčastnil. Pokud nás potom zajímá celkový počet hráčů v prvním dni, bylo rekordu dosaženo na GP Praha 2009, který hrálo 1541 hráčů. V roce potom 2011 účast klesla na 1235 a podle mého osobního očekávání nebude letos rekord v počtu účastníků překonán. S účastí pochopitelně souvisí také startovné. Pro někoho jistě může být jeho velikost zásadním důvodem rozhodujícím o účasti či neúčasti. V roce 2001 zaplatil účastník za možnost hrát tento turnaj 600kč, v roce 2003 850kč, v roce 2011 900kč a letos ho již startovné bude stát 1300 kč. Ačkoliv je nárůst vstupného mezi lety 2011 a 2013 jen o tři procenta vyšší, než tomu bylo v úseku 2001 a 2003, očekávám, že jeho velikost přispěje ke snížení účasti především v kategorii domácí a mladší hráči, pro které je to často nejnákladnější položka celého víkendu.
Bude jistě zajímavé sledovat, jak s těmito výsledky zamává nadcházející GP, kteří domácí hráči se prosadí a jestli zůstane titul v „našich“ rukou. Pokud se tohoto klání plánujete účastnit, přeji vám hodně štěstí a pokud ne, budeme rádi, když využijete naší společnosti, protože CMUS bude u toho.
V coverage pro GP Praha 2013, se budeme snažit vycházet ze všeho dobrého, co přinesla ta z roku 2011 a představíme i některé novinky. Můžete se tak těšit na kvalitní zprávy z bojiště, rozhovory, decklisty, zajímavosti a jedno malé, nicméně zásadní překvapení, jehož odtajnění si necháme až na sobotu.
Jaroslav Bílek
[6] Časopis European Sideboard May 1998, Vol. 1, Issue 3
[11] Časopis Legenda 6. číslo, 2002
[13] Časopis legenda 6. číslo 1998
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře