Novinky
Grand Prix Praha coverage úvod
(neprošlo jazykovou úpravou)
„ Národ, jenž není ochoten poučit se z chyb ve své minulosti, je nucen opakovat je znovu.“ Toto staré rčení pravděpodobně znáte, nicméně se mezi vámi určitě najdou tací, kteří si již nepamatují přecházející pražské epizody seriálu GP, či je ani neměli možnost zažít. Právě proto bych je ve svém dnešním krátkém článku rád znovu přiblížil.
„Vždy jsem se snažil, aby naši hráči mohli získat taky nějaké body doma.“ Nejsem si jistý zda tuto větu, kterou pronesl Jan Kodeš mohu vložit do úst nějakému zaměstanci firmy Blackfire, nicméně pokud bylo těžké přinést do Československa světový tenis, nelze pochybovat o tom že konání GP v České republice také není samozřejmostí, i když by si to dozajista mnoho fanoušků tohoto „karetního sportu“ velice přálo.
I tak jsme se však prvního GP v Praze dočkali již poměrně dávno. Psal se březen roku 2001 a válka s terorismem byla ještě budoucností. Co však nebyla budoucnost, byla atraktivita těchto klání a tak si cestu do Prahy našlo celkem 616 účastníků a to ještě největší hvězda té doby Kai Budde zůstal stát na hranicích z důvodu neplatného cestovního pasu. Ano první GP v Praze se opravdu konalo v době, kdy Česká republika nepatřila do rodiny zemí EU.
Mimo mnoha čechů a slováku si cestu do Prahy našli i hvězdy tehdejší doby jako bratři Ruelové, Frank Karsten či vítěz celé akce Ryan Fuller. Z domácích borců došel nejdál legendární Jakub Šlemr, který se s turnajem rozloučil až v semifinále. Nejlepším slovákem byl tehdy velmi úspěšný Jan Tomčani a nějaké dolary zůstaly i na další občany České republiky. V top 32 své putování tehdy ukončili Libor Marek, Arnošt Žídek, Mirko Nývlt a Tomáš Kosička. Pro úplnost jen dodám že tehdejším formátem byl draft a sealdeck Invasion Blocku a jedním z hráčů, kteří si tehdy vysloužili diskvalifikaci z turnaje za přidávání vlastních karet do nadraftovaného balíčku byl i Jan Brodzák. Není bez zajímavosti, že později byl pro prohřešky vůči pravidlům v MTG diskvalifikován i Ryan Fuller, či Olivier Ruel. Inu doba se vyvíjí a historie je v lecčem zajímavá věda.
Podruhé se Praha stala zastávkou GP v pohnuté době Onslaught blocku. Psal se rok 2003 a tehdejší sealdeck byl poněkud chudčí na kouzla, protože v jedné z edic tohoto blocku(legion) vyšly jen bytosti. Mimo toho došlo i k nárůstu hráčské učasti a o titul si přijelo zahrát 947 hráčů. V základní části nejvíce dominoval tehdy velmi úspěšný profesionál Jelger Wiegersma a z domácích se z peněžní výhry radoval pouze Tomáš Klimeš a Jan Brodzák. Tentokrát však již s legálním balíčkem. Za slováky se prosadil opět Ján Tomčáni. Pohár si z Prahy tehdy odvezl rakouský limited specialista Stefan Jedlicka. Ten v celkovém součtu vyhrál limited GP dokonce dvakrát a jeho bratr Niki Jedlicka pod přezdívkou „Kaibuxxe“ brázdí veleúspěšně širé pláně online pokeru.
Poslední GP se v Praze konalo potom až v roce 2009 za časů překotných změn pravidel samotné hry v době fungování druhé úřednické vlády. Titul si tenkrát odvezl Jan Schmidt. Účast v té době dosáhla na číslo 1541 a do top8 si našel cestu i domácí hráč Lukáš Vozdecký. Peníze již bralo prvních 64 účastníků a tak se z výhry radovali: Petr Borůvka, Adam Fajkus, Martin Melichar, David Do-ahn, Jan Macošek, Tomáš Bek, Jan Havel, Ondřej Baudyš, Jakub Šlemr, František Bína a opět Jan Brodzák. Bohužel druhý den turnaje se tenkrát nepovedl Martinu Jůzovy. Ze Slovenské republiky si místo v top 64 zajistili Matěj Zatlkaj a Filip Polášek.
Zítřejší GP Praha bude tedy již čtvrté v pořadí. Je pravděpodobné že účast bude přesahovat číslo 1500. Stejně tak si na něj najde cestu valná většina české a minimálně evropské MTG špičky. Fanoušci a příležitostní hráči, tak budou mít skvělou příležitost vidět světový magic pár metrů od sebe.
O přední příčky se budou mimo jiných určitě ucházet naši nejlepší hráči jako Martin Jůza, Lukáš Blohoň a další. Bude zajímavé sledovat zda Martin Jůza prolomí smůlu na domácí půdě, která ho poslední roky trápí a promění své zkušenosti v příčky nejvyšší. Mimo nich bude zajímavé sledovat působení mladé generace českého magicu. Hráči jako Mates Vantuch, bratři Vaňkové a další jistě prahnou po úspěchu na velké scéně a nesmíme zapomínat i na nedozírnou řadu domácích borců, kteří si již v minulosti své chvíle slávy zažili. Za všechny bych zmínil některé veterány předchozích let. Jména jako Jakub Šlemr, Ondřej Baudyš, Ivan Stanoev, Michal Hebký, Arnošt Žídek, Lukáš Ladra, Petr Nahodil, Jan Brodzák, Adam Koska či Petr Brožek se již do encyklopedie magicu zapsali a vy je můžete tento víkend následovat. I pokud se vám to nepovede, jistě vás v tento čas čeká spousta magicu a přijemných zážitků s tím spojených.
Jaroslav Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.